Vesmír

Fotenie nočnej oblohy človeka naučí trpezlivosti a dodá mu životný pokoj, hovorí astrofotorgraf Tomáš Slovinský. V rozhovore vysvetľuje, ako pozorovať a fotiť Perzeidy, ktoré dnes v noci dosiahnu maximum, čo uvidíte na oblohe v lese a čo z balkóna v meste a ako nás ohrozuje svetelné znečistenie.

Perzeidy 2021, Kréta. Foto - Tomáš Slovinský

Prvé galaxie sa zrejme tvorili rýchlejšie a boli väčšie a hmotnejšie, naznačujú prvé údaje z pozorovaní ďalekohľadu Jamesa Webba. „Môže to otvárať cestu k revízii štandardných modelov vzniku prvých galaxií,“ vraví astrofyzik Michal Zajaček. Vedci zrejme pozorovali aj najvzdialenejšiu galaxiu.

Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Vedci v ankete odpovedajú, čo to Slovensku môže priniesť. „Od členstva Slovenska v ESA očakávam ukončenie dlhotrvajúcej hanby za stav, keď bolo ‚čiernou dierou‘ na oficiálnej mape vesmírnych aktivít v Európe,“ vraví astronóm Ján Rybák z Astronomického ústavu SAV.

Hore zľava astrofyzik Peter Gömöry a astronóm Juraj Tóth. Dole zľava astronóm Jiří Šilha a kozmický inžinier Ján Baláž. Foto – N/TASR/archív

Rusko vynieslo z Bajkonuru na obežnú dráhu iránsky satelit. Podľa denníka Washington Post Moskva oznámila Teheránu, že satelit plánuje niekoľko mesiacov používať, aby „zlepšila svoj prehľad o vojenských cieľoch“. Irán odmieta, že by satelit mal byť pod ruskou kontrolou. (guardian)

Ruská raketa Sojuz vyniesla na obežnú dráhu iránsku vesmírnu družicu na diaľkový prieskum Zeme. Americké médiá nedávno tvrdili, že Rusko plánuje túto družicu dočasne využívať na potreby invázie na Ukrajinu. Irán to odmieta a tvrdí, že má družicu plne pod kontrolou. (reuters)

Francúzsky vedec sa musel ospravedlniť za falošnú fotografiu hviezdy Proxima Centauri. Étienne Klein na Twitteri koncom júla namiesto snímky hviezdy zverejnil plátok salámy chorizo, čím chcel upozorniť na bezhlavé zdieľanie neoverených informácií na sociálnych sieťach. Fotku však zdieľali tisíce ľudí. (čtk)

Južná Kórea vyslala na Mesiac svoju prvú vesmírnu sondu. Z mysu Canaveral na Floride ju vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, k cieľu má doraziť v decembri. Družica poháňaná solárnou energiou sa bude pohybovať okolo Mesiaca, kde bude najmenej rok zhromažďovať dáta a skúmať miesta pre budúce pristátie. (ap)

Prevádzkovatelia satelitov SES a Intelsat rokujú o spojení. Obe firmy sa snažia, aby nezostali izolované v rýchlo sa konsolidujúcom odvetví, ktoré bojuje s vyzývateľmi ako Elon Musk.

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je známa ako Koleso voza. Od Zeme je vzdialená asi 500 miliónov svetelných rokov a leží v súhvezdí Sochár.

Foto - ap/tasr

Trosky čínskej rakety Dlhý pochod 5B, ktorá nekontrolovane zostupovala k Zemi, bezpečne dopadli do mora pri Filipínach. Americká vesmírna agentúra NASA predtým kritizovala prístup Číny k poskytovaniu informácií o dopade trosiek.

Trosky čínskej rakety, ktorá nekontrolovane zostupuje k Zemi, zrejme cez víkend vstúpia do atmosféry. Čína uviedla, že bude situáciu pozorne sledovať, trosky však podľa nej predstavujú iba minimálne riziko. Podľa Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva by trosky mohli zasiahnuť vzdušný priestor nad južnou Európou. (reuters, čtk)

Rusko zostane na Medzinárodnej vesmírnej stanici až do roku 2028, uviedla NASA. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos pritom v pondelok oznámila, že krajina sa z projektu ISS stiahne už po roku 2024. (reuters)

Rusko tvrdí, že z Medzinárodnej vesmírnej stanice odíde po roku 2024, no potrebné kroky zatiaľ nepodniklo. „Zatiaľ nič nie je oficiálne,“ povedala riaditeľka NASA pre ISS Robyn Gatesová. Vesmírne agentúry však už skúmajú, či vedia fungovať aj bez Ruska. Vysvetľujeme, s akými scenármi pracujú a aká je momentálne nálada na obežnej dráhe.

Bundu astronauta Edwina Aldrina vydražili za 2,8 milióna dolárov. Mal ju na sebe počas historicky prvej misie na povrch Mesiaca v roku 1969. (čtk, ap)

Rusko sa po roku 2024 stiahne z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Na rokovaní s Putinom to povedal nový šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. Rusko chce podľa neho vybudovať vlastnú orbitálnu stanicu.

Čína rozšírila svoju budovanú orbitálnu stanicu Tchien-kung o ďalší modul. Ide o 23-tonové laboratórium pre vedecké a biologické experimenty, s ktorým raketa odštartovala zo Zeme v nedeľu. (ap)

Talianska astronautka Samantha Cristoforettiová ako prvá Európanka začala výstup z Medzinárodnej vesmírnej stanice do voľného vesmíru. Sprevádza ju ruský kozmonaut Oleg Artemjev, ich misia má trvať približne 6,5 hodiny.

NASA plánuje na konci augusta vyslať novú raketu k Mesiacu. Misia Artemis I má bez posádky obkrúžiť družicu Zeme a vrátiť sa späť na našu planétu. Program Artemis je zameraný na prieskum a využitie zdrojov vo vesmíre vrátane Mesiaca a v budúcnosti aj Marsu. Má ambíciu dostať Američanov opäť na povrch Mesiaca, kde boli naposledy v roku 1972. (ap)

Webbov teleskop môže byť po kolízii s mikrometeoridmi zrejme poškodený vážnejšie. V novej štúdii publikovanej po tom, čo NASA minulý týždeň zverejnila zábery ďalekého vesmíru zhotovené Webbovým teleskopom, bádatelia poukázali na problémy, ktoré sa podľa nich nedajú odstrániť.

Astronómovia zachytili zvláštny rádiový signál z galaxie vzdialenej niekoľko miliárd svetelných rokov od Zeme. Signál je pravidelný a pripomína srdcový tlkot. Čo ho vydáva, zatiaľ nie je známe. (čt)

Európska vesmírna agentúra ukončuje spoluprácu s Ruskom na misii na Mars. ESA pozastavila spoluprácu na projekte ExoMars ešte v marci pre inváziu na Ukrajinu a pre protiruské sankcie. V apríli oznámila ukončenie spolupráce na misii na Mesiac. (cnn)

Snímkami ďalekohľadu Jamesa Webba sa začala nová éra astronómie, vraví NASA. „Citlivosť ďalekohľadu je bezprecedentná,“ konštatuje astrofyzik Michal Zajaček o nových fotografiách. „S týmto ďalekohľadom naozaj nie je ťažké lámať rekordy,“ povedal o citlivosti nového teleskopu astrofyzik Thomas Zurbuchen.

NASA zverejnila ďalšie štyri fotografie ďalekého vesmíru zhotovené teleskopom Jamesa Webba. Zachytávajú medzihviezdny mrak, planetárnu hmlovinu, modrú obriu plynnú planétu a skupinu interagujúcich galaxií.

Medzihviezdny mrak Carina Nebula. Zdroj - nasa

Nad novozélandským Wellingtonom dnes evidovali horiaci meteor. Zatiaľ sa neobjavili žiadne správy o jeho dopade na zem alebo do oceánu. (reuters)

NASA stratila kontakt so sondou Capstone, ktorá mieri k Mesiacu. Jej cieľom má byť preskúmanie jeho obežnej dráhy. (space news)

NASA stratila kontakt so sondou CAPSTONE smerujúcou k Mesiacu. Dúfajú však, že sa im spojenie podarí opäť nadviazať.

Čína odmietla tvrdenie šéfa NASA, že plánuje vojensky ovládnuť Mesiac. Vyjadrenia Billa Nelsona označil Peking za nezodpovedné ohováranie a uviedol, že Čína vždy vyzývala vybudovať spoločenstvo národov vo vesmíre. (reuters)

Ruskí kozmonauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici oslávili dobytie ukrajinskej Luhanskej oblasti. Ruská vesmírna agentúra zverejnila fotografiu, na ktorej ruská posádka pózuje s vlajkou proruských separatistov. (čtk)

Dnes uplynulo 10 rokov od ohlásenia objavu Higgsovho bozónu. Bez neho by mal tento svet inú formu, vysvetľuje fyzik Stanislav Tokár. V rozhovore hovorí nielen o význame tejto častice, ale aj o Štandardnom modeli, o možnostiach novej fyziky, ktorá by vysvetlila tmavú hmotu, či o význame Veľkého hadrónového urýchľovača, kde došlo k objavu Higgsovho bozónu.

Astronauti majú po návrate z vesmíru problém s obnovou kostnej hmoty, ukázala štúdia. Podľa autorov výskumu by rednutie kostí mohlo byť veľkým problémom pre budúce misie na Mars.

Od predpovede po objav prešlo skoro 50 rokov. Rozoberáme, či je Higgsov bozón božská alebo prekliata častica a prečo pri jeho opise zlyháva jazyk. Higgsov bozón je dôsledkom triku, ako časticiam vygenerovať hmotnosť. Matematicky sa pritom tvária, že majú nulovú hmotnosť, vraví fyzik Tomáš Dado.

Z austrálskeho vesmírneho strediska odštartovala prvá raketa NASA, ktorá do výšky 350 km vyniesla prístroj na meranie medzihviezdneho röntgenového žiarenia.

Dovedna päť planét slnečnej sústavy bude oddnes jasne žiariť za sebou počas zriedkavej planetárnej konjunkcie. Ak bude obloha jasná, pred svitaním bude možné voľným okom vidieť Merkúr, Venušu, Mars, Jupiter a Saturn.

Európska vesmírna agentúra a NASA plánujú posilniť spoluprácu v oblasti prieskumu Mesiaca. Agentúry rokovali aj o možnosti vyslať na Mesiac európskeho astronauta. (esa)

Slovensko podpísalo zmluvu o pridružení k Európskej vesmírnej agentúre, čo nám prinesie možnosť zapojiť sa do zvýšeného počtu projektov, posilnenie výskumného potenciálu, ako aj nové možnosti pre slovenské firmy.

NASA bude skúmať UFO, vesmírna agentúra však vylučuje, že by mali „mimozemský pôvod“. Na to podľa nej nie sú žiadne dôkazy. Psychologická štúdia uvádza, že ak neveríte v Boha, no pátrate po zmysle, predstava, že vo vesmíre „nie sme sami“, môže u prívržencoch mimozemskej inteligencie vyvolávať pocit, že „sú súčasťou väčšej a zmysluplnejšej vesmírnej drámy“, a preto veria na UFO.

Vznikol život na Zemi alebo priletel na meteorite? Nález z asteroidu podporuje druhú teóriu. Ak by ste chceli poskladať akýkoľvek živý organizmus, potrebovali by ste vodu a aminokyseliny. Dvadsať takýchto aminokyselín našli vedci vo vzorkách z asteroidu s názvom Ryugu.

NASA plánuje zostaviť tím vedcov, aby preskúmali neidentifikované lietajúce objekty. Úrad poveril vedením vedeckého tímu Davida Spergela, ktorý predtým šéfoval katedre astrofyziky na Princetonskej univerzite. (reuters)

Čína vyšle do vesmíru ďalších troch astronautov. Posádka lode Šen-čou 14 by mala dokončiť prácu na budovanej čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), ktorá sa pohybuje vo výške asi 400 km nad zemským povrchom.

NASA zverejnila video z rekordného letu helikoptéry, ktorá je už viac ako rok na Marse s robotickým vozidlom Perseverance. Počas svojho 25. letu začiatkom apríla vrtuľník Ingenuity preletel vzdialenosť 704 metrov rýchlosťou 5,5 m/s. (space)

Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry. Vláda schválila zmluvu s európskou agentúrou ESA. Po podpise prezidentky sa Slovensko oficiálne stane jej pridruženým členom. Hoci pre krajinu predstavuje členstvo istú finančnú záťaž, Slovensko ju začína vnímať v podobe dobrej investície s dôležitou pridanou hodnotou. (euractiv)

Vesmírna loď Starliner od spoločnosti Boeing sa vrátila na Zem. Na palube lode, ktorá by v budúcnosti mala slúžiť ako „taxík“ pre astronautov, bola iba figurína. Podľa predstaviteľov NASA bol let „mimoriadne úspešný“.

Z Floridy odštartovala raketa Falcon 9, ktorá má na palube aj českú družicu Planetum-1. Satelit veľmi malých rozmerov triedy Cubesat je zameraný na vzdelávanie žiakov základných a stredných škôl. (čtk)

Z mysu Canaveral odštartovala raketa Atlas, ktorá nesie do vesmíru znovupoužiteľnú vesmírnu loď Boeing CST-100 Starliner. Počas skúšobného letu bez posádky by sa Starliner mal automaticky pripojiť k ISS.

Americký kongres po 50 rokoch so všetkou vážnosťou rokoval o UFO. Podľa Pentagónu treba túto tému zbaviť stigmatizácie, pretože piloti sa hanbia hlásiť prípady, keď zaznamenajú neidentifikovateľný objekt alebo jav. Počet nahlásených prípadov počas roka stúpol zo 144 na 400.

Ocenenie Astronomická snímka dňa NASA dostala snímka astrofotografa a popularizátora astronómie Tomáša Slovinského. Išlo o záber na úplné zatmenie Mesiaca, ktoré vyfotil v noci z 15. na 16. mája v púšti Atacama v Čile.

Foto - Tomáš Slovinský

Na Slovensku bude v pondelok skoro ráno možné pozorovať zatmenie Mesiaca. Začne sa o 4.28 h. „Tieň Zeme zakryje maximálne 41 percent mesačného kotúča, pred dosiahnutím maximálnej fázy Mesiac zapadne,“ informovala Slovenská akadémia vied. Západ Mesiaca má byť o 5.00 h.

Vedci po prvý raz vypestovali v mesačnej pôde rastliny. Semienka žeruchy zasadili do malých vzoriek mesačného prachu, ktoré odobrali počas misií Apollo v rokoch 1969 až 1972. Vyklíčili do dvoch dní. (čtk)

Zverejnili prvú snímku supermasívnej čiernej diery v strede Mliečnej cesty. Podľa astrofyzika Norberta Wernera ide o historickú chvíľu a veľmi významný objav, ktorý je „v krásnej zhode s očakávaním všeobecnej teórie relativity“.

Prvý záber, ktorý vizualizuje supermasívnu čiernu dieru v strede Mliečnej cesty. Obrázok zverejnili 12. mája 2022. Foto – ESO

V pondelok 16. mája skoro ráno nastane zatmenie Mesiaca. Z územia Slovenska ho bude možné pozorovať ako čiastočné. Tieň Zeme zakryje maximálne 41 % mesačného kotúča. Čiastočné zatmenie sa začne o 4.28 ráno, Mesiac zapadne o piatej ráno.

Nové na Dennikn.sk

19:58Graf dňa: Za prudkým poklesom verejného dlhu nebude obrat v hospodárení štátu 19:46Newsfilter: Traja zo štyroch Matovičových voličov už precitli 18:49OĽaNO prišlo o pol milióna voličov, z mnohých sú dnes nevoliči, niektorí odišli aj k Hlasu 18:24Starosta Záhorskej Bystrice: Sme viac Záhoráci ako Bratislavčania 18:13Koľko ľudí sa ešte nenakazilo covidom a ako nás chráni prekonanie 17:35Rozhodoval o pokarhaní Lipšica: Sudca nemá žiť vo vákuu, ale ani podliehať verejnému tlaku 17:33Vláda mešká s vyššími platmi zdravotníkov. Šéfka sesterských odborov a poslankyňa OĽaNO dúfa, že sa dohodnú do konca leta 17:05Kollár s Holým ukázali cenovú mapu, koľko majú ľudia platiť za nájomné byty 16:57Škriniarov prestup prekazil Juventus, Haalandov nástupca bojuje s rakovinou. Prestupové príbehy, o ktorých zrejme neviete 16:51Danglár: Bulvárny výtlak 16:45Moskva sa pri Chersone chytá do pasce 16:37Na Berlínsky múr namaľoval Brežnevov smrtiaci bozk. Zomrel autor grafitu, ktorý si fotili všetci 16:06Koniec starých časov 15:34Matovič opäť prestrelil. Maďarom čínsku baterkáreň netreba závidieť. Podobne veľkú môžu priniesť Nemci do Šurian 15:13Éra tlačenia peňazí sa skončila, výška deficitu rozpočtu bude znova dôležitá, hovorí šéf IFP Valachy 15:06Americko-čínska vojna o Taiwan tak skoro nebude 15:05Sloboda a zodpovednosť na ostrí noža 15:05Ruskí turisti by mali zostať doma 13:44Vývoj bojov (172. deň): Ako hlboko Rusko kleslo – už niekoľkokrát predčasne oslavovalo dobytie dvojtisícovej dediny 08:18Euroligy: Taký zlý United tu ešte nebol, znie z Anglicka. Francúzsko rieši vzťah Mbappého s Messim 06:38Ekonomický newsfilter: Prečo je odchod jedného štátneho analytika taký dôležitý 06:25300 slov z MS do 20 rokov: Nikdy sme nezaostávali až takto. Jeden graf do debaty, či toto bola najhoršia slovenská dvadsiatka 06:00Aký majú strany potenciál: Smer má šancu u voličov Hlasu aj Republiky, Sme rodina je prijateľnejšia než OĽaNOVčera 16:43Časté legislatívne zmeny, vysoké dane a slabá podpora. Slovenské startupy by uprednostnili zahraničieVčera 15:41Grape je Grape, Pohoda je Pohoda. A tak by to malo aj zostaťVčera 15:12Nenahraditeľný nevedko ako nový nenormálVčera 15:00Desaťkrát ho bodol nožom a tvrdí, že je nevinný. Útok na autora Satanských veršov Rushdieho je aj útokom na slobodu slovaVčera 13:56V očiach SovietovVčera 13:35Kollár vybuchol, Sulík má riešiť ceny energií, predčasné voľby môžu byť skôr ako po Ficovom referendeVčera 12:48„Situácia je nadmieru výborná,“ povedal pred 20 rokmi primátor a Prahu zasiahla tisícročná voda