Vesmír

Nádej, že by indické robotické vozidlo na Mesiaci obnovilo činnosť, každú hodinu slabne, povedali indickí vedci. Prístroje boli uvedené do spánkového režimu začiatkom septembra pred príchodom mrazivej lunárnej noci a teraz sa s nimi opätovne pokúšajú nadviazať kontakt.

Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v USA. Americká sonda ich nabrala v roku 2020. Je to prvý raz, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planéte nazbierať materiál a dopraviť ho naspäť na výskum.

India sa pokúsila obnoviť spojenie so svojím pristávacím modulom a roverom na Mesiaci, tieto snahy však zatiaľ neboli úspešné. Indická organizácia pre výskum vesmíru uviedla, že v pokusoch bude pokračovať.

NASA sa chce pri výskume UFO posunúť od senzácií k vede. Súčasný záujem o mimozemšťanov vysvetľuje astronóm Ľubomír Hambálek ako dobový trend. „Ľudia sa v histórii stále snažili vysvetliť nevysvetliteľné – raz to boli duchovia prírody, inokedy čarodejnice, dnes sú to mimozemšťania.“

Rusko je napokon pripravené pokračovať v dohode o spoločných vesmírnych letoch na ISS s USA. Oznámil to šéf Roskosmosu Jurij Borisov, podľa ktorého sa pripravuje nová dohoda na roky 2024 a 2025. Moskva predtým informovala, že spoluprácu s USA vo vesmíre ukončí.

Traja noví členovia posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice z Ruska a USA smerujú na obežnú dráhu. Vynesie ich tam ruská raketa Sojuz, ktorá odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

NASA vytvára tím, ktorý bude skúmať neidentifikované javy na oblohe. Úrad by mal podľa odborníkov hrať väčšiu úlohu v skúmaní anomálnych javov, existujúce záznamy o nich sú väčšinou príliš nekvalitné. V správe sa na tom zhodol panel 16 nezávislých odborníkov.

NASA objavila exoplanétu s oceánom a podmienkami vhodnými pre život. Exoplanétu K2-18b preskúmal vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Na planéte s 8,6-násobkom hmotnosti Zeme odhalil prítomnosť molekúl na báze uhlíka vrátane metánu a oxidu uhličitého.

Ďalšia príležitosť pozorovať kométu Nišimura bude až o zhruba 434 rokov. Astrofotografovi Petrovi Horálkovi sa ju podarilo odfotiť a jeho snímku ocenila aj NASA. Vesmírne teleso tam má zelenú farbu, tá však nevznikla úpravou fotiek. „Voľným okom by sme kométu videli ako bielu, čo vyplýva z fyziológie oka, ktoré nie je citlivé na farby menej jasných objektov v noci,“ vraví Horálek.

Kométa Nišimura (vľavo) vyfotená Petrom Horálkom neďaleko obce Záhradné. Foto – Petr Horálek

NASA vybrala za snímku dňa fotografiu Venuše a kométy Nishimura, ktorá vznikla pri Prešove neďaleko obce Záhradné. Jej autorom je fotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Kométa Nishimura a planéta Venuša na fotografii Petra Horálka. Zdroj - NASA

Štvorica astronautov sa úspešne vrátila z Medzinárodnej vesmírnej stanice, keď ich loď Dragon od spoločnosti SpaceX dosadla za pomoci padákov na hladinu Atlantického oceánu východne od Floridy.

Indický lunárny rover necelé dva týždne po pristátí neďaleko južného pólu Mesiaca ukončil svoju činnosť a bol uvedený do režimu spánku. Prebudiť by sa mal opäť koncom septembra.

India vypustila svoju prvú sondu určenú na pozorovanie Slnka. Jej úlohou bude študovať slnečný vietor. Na miesto určenia by Áditja-L1 mala doraziť zhruba o štyri mesiace.

Severná Kórea ráno vypálila niekoľko riadených striel smerom k moru pri západnom pobreží Kórejského polostrova. Uviedla to juhokórejská armáda s tým, že podrobnosti o štarte analyzujú juhokórejské a americké spravodajské orgány.

NASA objavila na Mesiaci nový kráter, ktorý vznikol pravdepodobne po dopade ruskej kozmickej sondy, ktorá tu minulý mesiac havarovala.

Zdroj: NASA

Po meteorite v okolí Poľany pátral aj Pavol Zigo, ktorý objavil úlomok košického meteoritu. „Keby som doň nepichol paličkou, aby som sa presvedčil, či ide o ďalší z ovčích výkalov alebo nie, tak tam možno leží doteraz,“ hovorí v reportáži vedec, ktorý doposiaľ našiel tri úlomky meteoritu.

S vedcami sme v okolí Poľany hľadali meteorit a neuspeli sme. Keď vstúpil do atmosféry, mal veľkosť niekoľko desiatok kilogramov, dopadol na ploche 12 × 1 kilometer. Dopadovú oblasť vypočítali českí vedci, ktorí patria pri počítaní „zón dopadu“ k najúspešnejším na svete.

Plánovanie trasy v zóne dopadu meteoritu. Foto N - Tomáš Pobuda

Japonská vesmírna agentúra JAXA pre silný vietor v horných vrstvách atmosféry odložila štart rakety H-2A, ktorej malý modul SLIM sa má pokúsiť pristáť na Mesiaci. Kedy sa uskutoční ďalší pokus o štart, zatiaľ nie je jasné.

Pri ISS zakotvila loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorej posádku tvoria štyria astronauti zo štyroch krajín. O pár dní sa k Zemi vráti druhá loď s členmi misie Crew 6, ktorí sú na stanici od marca.

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) odleteli štyria astronauti zo štyroch krajín. V lodi Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorú na obežnú dráhu vynesie raketa Falcon 9, je Američanka Jasmin Moghbeliová, Dán Andreas Mogensen, Japonec Satoši Furukawa a Rus Konstantin Borisov.

Foto - TASR/AP

Z Bajkonuru odštartovala ruská raketa Sojuz 2.1a s vesmírnou nákladnou loďou, ktorá mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Let nasleduje niekoľko dní po havárii ruského lunárneho modulu.

Ruský lunárny modul Luna-25 sa zrútil na Mesiac. „Po náraze do povrchu Mesiaca prestal existovať,“ oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Incident sa stal po tom, ako sa sonda vymkla spod kontroly a dostala sa na neprepočítanú obežnú dráhu.

Sondu Luna 25 vyniesol na obežnú dráhu Sojuz. Foto - ap/tasr

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos oznámila „neštandardnú situáciu“ na palube modulu Luna-25, ktorý má v pondelok pristáť na Mesiaci. Modul dostal pokyn na úpravu obežnej dráhy okolo Mesiaca. Počas toho došlo k situácii, ktorá ho znemožnila vykonať, informoval Roskosmos. Problém teraz analyzujú odborníci, uviedla agentúra. (čtk)

Vesmírna firma SpaceX Elona Muska v 1. štvrťroku vykázala mierny zisk po dvoch ročných stratách. Celkový zisk podľa predbežných údajov dosiahol 55 miliónov dolárov pri tržbách 1,5 miliardy.

Prvý štart novej európskej rakety Ariane 6 sa uskutoční najskôr v roku 2024. Po nedávnych testoch nosného systému to povedal šéf Európskej vesmírnej agentúry Josef Aschbacher.

V noci bude obloha zväčša jasná, vďaka tomu budú vhodné podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd. Vidieť bude možné až 45 meteorov za hodinu.

V sobotu je možné pozorovať meteorický roj Perzeíd, bude možné vidieť až 45 meteorov za hodinu. Svetelný vplyv Mesiaca nebude prekážať, keďže bude len tri a pol dňa pred novom.

Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za uplynulých takmer 50 rokov. Raketa Sojuz nesúca modul, ktorý zamieri na Mesiac, odštartovala v noci z kozmodrómu na východe Ruska.

Súkromná spoločnosť Virgin Galactic uskutočnila svoj druhý komerčný suborbitálny let, pričom po prvýkrát boli na palube lode SpaceShipTwo civilní pasažieri.

V sobotu sa otvoria prihlášky do nového ročníka vzdelávacieho projektu Expedícia Mars, v ktorom študenti zažijú simulovanú cestu na Mars. Do päťčlennej posádky sa môžu prihlásiť uchádzači z Česka a zo Slovenska vo veku od 13 do 18 rokov.

Na pozorovanie meteorického roja Perzeíd budú okolo 12. augusta veľmi priaznivé podmienky. Mesiac nebude rušiť svojím svitom, bude len 3,5 dňa pred novom.

Maximum meteorického roja Perzeíd v roku 2016 z Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. Foto – Petr Horálek

Štúdia odhalila chemickú kontamináciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Koncentrácia potenciálne škodlivých látok je tam vyššia ako napríklad na podlahe v mnohých amerických či európskych domácnostiach. Vedci z toho vinia osobné predmety, ktoré si tam kozmonauti priniesli.

Misia Artemis 3, ktorá má v roku 2025 vrátiť ľudí na Mesiac, možno nakoniec nebude zahŕňať pristátie s ľudskou posádkou, pripustila NASA. Stať sa to môže, ak by nebol včas pripravený napríklad pristávací modul firmy SpaceX, ktorý aktuálne mešká.

Prvý štart nosnej rakety Ariane 6 z programu Európskej vesmírnej agentúry opätovne odložili. Odštartovať by mala až na budúci rok, konkrétnejší dátum však bude možné určiť až po ďalších testoch v septembri.

Rusko chce v piatok z kozmodrómu Vostočnyj vyslať sondu na Mesiac; ide o prvý takýto projekt v modernej ruskej histórii. Štátna vesmírna agentúra Roskosmos má však už roky problémy pri uskutočňovaní vlastných programov.

Fyzika nás zaviedla ďaleko za svet, ktorý zažívame, a snažíme sa odomknúť nejakú časť vesmíru, ktorý je mimo našej predstavivosti, hovorí Thomas Hertog, ktorý so Stephenom Hawkingom skúmal vznik času a obývateľnosť vesmíru. „Práve toto robí z teoretickej fyziky mimoriadne spoločenskú aktivitu. Mali by ste navštíviť náš inštitút – väčšinu času búrlivo debatujeme a je to tam v podstate ako v bare.“

Indická sonda Čandrájan-3 úspešne vstúpila na obežnú dráhu okolo Mesiaca, oznámila indická vesmírna agentúra. Indická misia sa koncom augusta pokúsi pristáť blízko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. (bbc)

Stephen Hawking bol jedným z najodvážnejších fyzikov, ale aj párty typ, spomína jeho blízky spolupracovník Thomas Hertog. V rozhovore opisuje ich hypotézu vzniku času, ako Hawking zistil, že sa pomýlil, aj jeho vzťah k popkultúre a humoru.

Thomas Hertog na návšteve v Prahe, kam prišiel predstaviť svoju novú knihu. Foto - Hugo Vítámvás - Praha

NASA sa podarilo znovu nadviazať kontakt so sondou Voyager 2, ktorý stratila v júli, keď riadiace centrum omylom vyslalo chybný príkaz, v dôsledku čoho sa posunula anténa sondy.

NASA zachytila signál z kozmickej sondy Voyager 2. Tá sa na takmer dva týždne odmlčala po tom, čo riadiace centrum omylom vyslalo chybný príkaz a odklonilo anténu smerom od Zeme. (ap)

Súčasná UFO mánia popiera cnosti vedy, píše v komentári Otakar Horák. „Veda nie je založená na viere, výpovediach z druhej ruky ani bombastických tvrdeniach tam, kde sa ponúka skôr skromnosť a prirodzené vysvetlenie. Myslime na to predtým, než nám z úst vypadne nejaká šialenosť. Ako nám ukázala pandémia, takéto myslenie zabíja. Mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy.“

Skoro ráno sa dali na Slovensku pozorovať nočné svietiace mraky, môžu byť pozorovateľné aj najbližšiu noc. „Ide o oblaky nachádzajúce sa veľmi vysoko, v hornej mezosfére vo výške okolo 80 km nad povrchom. Boli pozorovateľné pred východom slnka na severovýchodnej oblohe, z našich kamier najlepšie v Bardejove,“ uviedli meteorológovia.

Automobilka Toyota bude spolupracovať s korporáciou Mitsubishi Heavy Industries pri vývoji mesačného vozidla pre ľudskú posádku. Vozidlo nazvané Lunar Cruiser, ktorého názov odkazuje na model automobilky, má byť na Mesiac vyslané v roku 2029.

Vyradená družica Aeolus v nasledujúcich týždňoch dopadne na zem, upozorňuje Európska kozmická agentúra. Satelitu s veľkosťou auta, ktorý na orbite meral rýchlosť a smer vetra a pomáhal tak s predpoveďou počasia, pomaly dochádza palivo.

India úspešne vyslala na obežnú dráhu raketu so sondou Čandraján-3, ktorá má v auguste pristáť na Mesiaci. Ak bude pristátie sondy úspešné, stane sa India iba štvrtou krajinou, ktorá to dokázala.

Motor rakety Epsilon S japonskej vesmírnej agentúry explodoval krátko po začiatku testu. Pri explózii sa nikto nezranil, nevydarená skúška však znamená ďalší neúspech pre japonské kozmické ambície. (čtk, kjódó)

Do vesmíru naposledy odštartovala nosná raketa Ariane 5 európskej spoločnosti Arianespace. Rakety tejto generácie po 27 rokoch nahradí nová verzia, Ariane 6, ktorá však odštartuje najskôr budúci rok. Nasadenie tejto rakety do prevádzky je pritom pre Európu dôležité okrem iného z dôvodu prerušenia spolupráce s Ruskom. (reuters) 

Misia Euclid odštartovala z mysu Canaveral na Floride. Jej cieľom je pomocou výkonného teleskopu a ďalších zariadení zmapovať vesmír, jeho vývoj a štruktúru a do budúcnosti odborníkom poskytnúť údaje potrebné na pochopenie dvoch najzáhadnejších vesmírnych javov – temnej hmoty a temnej energie.

NASA chce v roku 2032 začať ťažiť suroviny z povrchu Mesiaca. Americký kozmický úrad aktuálne pracuje na vývoji technológie na získavanie mesačnej vody a kyslíka, neskôr aj na ťažbu vzácnych kovov. (reuters)

Súkromná kozmická spoločnosť Virgin Galactic spustí do konca mesiaca komerčné lety do vesmíru. Firma britského miliardára Richarda Bransona ponúkala letenky za 450-tisíc dolárov, predala ich vyše 800.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:53Lekárka o liekoch na chudnutie typu Ozempic: Je to radikálne riešenie porovnateľné s operáciou na zmenšenie žalúdkaVčera 21:44Šimečka ako terč, Fico skúša úsmevy, Pellegrini sa stráca. Shemesh, Chorvatovič, Bella, Obradovič a Koník hodnotia debatu TA3Včera 20:26V Česku si mysleli, že Fico už skončil. Medzi Babišom a ním vidia jeden dôležitý rozdielVčera 20:00Cez Šamorín a Rio až k veľkému maratónskemu rekordu. Etiópčanke pomohli aj 500-eurové topánkyVčera 19:35Newsfilter: Pellegrini chce Lipšicov úrad rovno zrušiť, Fico by mal radšej nového KováčikaVčera 19:24Posledný Focus pred voľbami: Smer zostáva prvý, tesne pred druhým PS. OĽaNO rastieVčera 19:16Danglár: Predvolebný sľubVčera 18:01Graf dňa: Na presmerovanie exportu ropy nemá Rusko dosť tankerov Včera 17:13Milena, ktorá si písala denník chudobnej matky, ďakuje darcom. Pomôžme spolu aj ďalším rodinám, hovoríVčera 16:54Rusi sa snažia vyvrátiť správy o smrti admirála Čiernomorskej flotilyVčera 16:48A načo je vlastne Fico?Včera 16:48Slovensko našich otcov (a matiek)Včera 16:46Aké je to zažiť štátny bankrot? Lucia z Grécka opisuje úpadok, ktorý hrozí aj SlovenskuVčera 16:43Shooty: Tisíc odtieňov hnedejVčera 16:21Smeru spieva Modus, PS a SaS podporili herci a herečky. Nekalkulujeme, chceli sme urobiť aspoň niečo, vraviaVčera 15:49Katalánski separatisti si pýtajú vysokú cenu za podporu vlády. Dnes amnestia, zajtra nové referendum?Včera 15:48Lobing automobiliek bol silnejší než argument, že výfukové plyny zabíjajú desaťtisíce ľudíVčera 15:48Pražský Lunchmeat Festival opäť oslavuje progresívnu elektronickú hudbu a digitálne umenieVčera 15:39Východniari získavajú ďalšiu veľkú investíciu z globálneho automobilového biznisu. Štát z nej má zaplatiť až polovicuVčera 14:59Myšlienka OSN nie je prežitá, hovorí diplomat Matulay, ktorý reprezentuje Slovensko v ŽeneveVčera 14:28Akou prioritou sú pre politikov inovácie?Včera 14:14Vývoj bojov (580 deň): Ako prvá svetová s kamerami na helmách. Ukrajinskí vojaci opisujú oslobodenie AndrijivkyVčera 13:51Kostoly boli stroje na chlad, aj dnešné budovy musia byť klimatické, tvrdí architekt Philippe RahmVčera 13:15Čo čaká prírodu po voľbách: Smer o prírode nič nehovorí, PS chce jednotnú správu lesov, SNS zrušiť ministerstvoVčera 12:53Ako sa rozhodli nerozhodnutí: Od Matoviča k Ficovi, od malých strán k PS. A volička Republiky ide proti satanistomVčera 12:52Príbehy prvovoličov po dvoch mesiacoch: Študent prešiel od Republiky k SNS, zdravotná sestra vstúpila do Sme rodinaVčera 12:35Ako to číta Ivan Mikloš: Prečo nedostatok politickej slobody vedie k zaostávaniu a chudobeVčera 12:04Chcete vedieť, či je huba jedovatá? Ochutnajte ju! Ako to vyzerá, keď sa umelá inteligencia vydáva za knižných autorovVčera 11:56Triezvy pohľad na program politických strán – alkohol nie je veľká téma, spotreba u nás výrazne stúpaVčera 11:02Pod slnkom Jany Shemesh: Zakrúžkovala som ženy, už od toho však veľa nečakám