Človek

Aby ste počas horúčav lepšie zaspali, večer sa možno ochladiť vlažnou sprchou alebo kúpeľom, no ľadová či studená voda sa neodporúča. Necvičte večer, ale ráno, aby sa vaše telo pred spánkom zbytočne neprehrialo. Posteľnú bielizeň vložte pred spaním do plastovej tašky a na niekoľko minút ju dajte do mrazničky. Pozrite si ďalšie tipy, ako zaspať počas veľkých horúčav.

Prinášame dvadsať tipov, ako sa vyspať v horúčave. Globálne otepľovanie skracuje spánok – počas horúcich nocí zaspávame neskôr, vstávame skôr a spíme menej, uvádza nová štúdia. S pokračujúcim stavom stratíme ďalšie hodiny spánku ročne.

Extrémne alebo veľké obavy z vplyvu klimatickej zmeny má 39 percent obyvateľov Slovenska. Niektorí z nich pociťujú klimatickú úzkosť. Je to zdravá reakcia na nenormálnu situáciu ohrozenia, netreba ju potláčať, ale vypočuť, odporúčajú psychologičky.

Otepľovanie vo svete, roky 1850 až 2020. Červená znamená nárast teploty. Zdroj – Ed Hawkins/CC

36-ročný muž trpí syndrómom uzamknutia a nedokáže ani pohnúť okom. Komunikácia s okolím nebola možná do chvíle, kým pacientovi neimplantovali elektródy do mozgu. „Milujem svojho skvelého syna,“ znela jedna z viet, ktoré vytvoril. Vďaka novej technike môže vyjadriť súhlas, nesúhlas a formulovať jednoduché vety. Je to prvý raz v dejinách, čo osoba, ktorá je úplne paralyzovaná, dokáže komunikovať s okolitým svetom.

Vedcom sa po prvýkrát podarilo dekódovať celý ľudský genóm, vrátane častí, ktoré doterajším sekvenovaním DNA nebolo možné rozlúštiť. Stalo sa tak viac než 20 rokov po zverejnení prvej pracovnej verzie ľudskej genómovej mapy. Tento objav môže byť prelomový v chápaní ľudskej jedinečnosti a pri liečbe niektorých ochorení.

Bezmocnosť je pre našu psychiku horšia, ako čeliť priamemu nebezpečenstvu, no mať možnosť niečo urobiť, hovorí psychologička Milota Dubovská. Sama zažila vojnu v 90. rokoch Juhoslávii, kde pracovala na psychiatrii aj s vojnovými obeťami.

Milota Dubovská, zábery z Ukrajiny. Foto - archív M. D., Vladimír Šimíček

Zelenskyj spĺňa kľúčové znaky, ktoré robia z človeka lídra, tvrdia psychológovia, ktorí analyzujú obrovský nárast popularity ukrajinského prezidenta. „Zelenskyj stelesňuje konkrétny príbeh o ukrajinskej identite: príbeh o silnom a nezávislom národe, krajine hrdých občanov, ktorí sú napriek veľkému nebezpečenstvu ochotní bojovať za svoje právo na sebaurčenie,“ píšu.

Podľa experta na etiku Davida Černého sú obhajovanie Putina podobne ako popieranie covidu súčasťou pandémie zlého myslenia. Tvrdí, že jediným spôsobom, ako proti nej bojovať, je pracovať s mladou generáciou. „Dospelá generácia je už stratená. Títo ľudia nebudú korigovať svoje názory za žiadnych okolností.“

Vedci odhalili pravdepodobnú príčinu sklerózy multiplex. Podľa nich je toto neliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie spôsobované nákazou vírusom Epsteina-Barrovej.

Prinútiť sa cvičiť je také ťažké, lebo nás odrádzajú evolučné inštinkty, vraví harvardský profesor Daniel Lieberman. V archívnom rozhovore vysvetľuje aj to, prečo dodnes veríme, že človek je predurčený na to, aby chcel cvičiť, a že naši predkovia boli výnimoční športovci.

V Gruzínsku našli 1,8 milióna rokov staré stopy ľudskej aktivity. Táto lokalita je podľa archeológa kľúčová pre ponímanie ľudskej evolúcie. Medzi fosíliami sa našli kosti pravekých druhov zvierat, ako je príbuzný šabľozubého tigra či etruský vlk.

Keď vidíme smoothie v červenom obale, neočakávame zeleninu, ale skôr lesné ovocie. Bledé a nevýrazné farby sú v našich hlavách často spájané s tým, že sú zdravšie, no menej zaujímavé, hovorí psychologička Simona Haásová. V rozhovore takisto vysvetľuje, ako funguje stereotyp „zdravé = menej chutné“ a prečo si pred deťmi treba zdravé jedlo užívať.

Foto N - Vladimír Šimíček

Celebritu psychológie Dana Arielyho obvinili, že pri výskume poctivosti klamal. O manipulácii s dátami niet pochýb, vravia vedci. Arielyho kauza však nie je len o možnom individuálnom pochybení, pretože má oveľa väčší presah – možno na nej ukázať peripetie vedeckého výskumu, replikačnú krízu či význam dôvery medzi členmi vedeckého tímu.

Hrozí, že budovanie zákopov v spoločnosti sa bude stupňovať, lebo v kričiacom dave na seba upozorníte iba vtedy, ak budete kričať ešte hlasnejšie. „Sme spoločenské tvory a spolupráca nás zdobí, teraz sa však nahlodáva,“ píše Otakar Horák v úvahe  o odvrátenej strane ľudského správania.

Pomenovávanie potomkov po rodičoch nie je náhodné. Výskum ukazuje, že rodičia investujú viac do potomkov pomenovaných po otcovi. Menovci po otcovi, špeciálne synovia, mali v priemere o niečo lepší vzťah s rodičmi ako nemenovci.

Ľudia s najnižšou schopnosťou odlíšiť pravdivé správy od nepravdivých sa najviac preceňujú, najviac navštevujú dezinformačné stránky a na internete najviac šíria nepravdivé informácie. Vedci spojili Dunningov-Krugerov efekt so šírením fake news. Značná časť populácie „môže šíriť falošné informácie bez toho, aby tušili, že to robia“, zhodnotil výsledky štúdie psychológ Jakub Šrol zo SAV.

Slogan „9 z 10 expertov odporúča“ už nefunguje. Na prípadových štúdiách vysvetľujeme, čo je efekt ukotvenia, sociálne schválenie, akú rolu hrá v biznise reciprocita a ako vplýva na nakupovanie neistota. Psychológiu na oslovenie zákazníkov využívajú Netflix, ZARA či KFC.

Inštinkt vyhýbať sa zbytočnej telesnej aktivite je prirodzený, naši predkovia síce boli telesne aktívni, ale nikto z nich nedvíhal činky, hovorí harvardský profesor Daniel Lieberman. V rozhovore vysvetľuje, prečo veríme, že človek je predurčený na to, aby cvičil, odkiaľ sa vzal mýtus, že naši predkovia boli výnimoční športovci, a ako by asi reagovali, keby videli bežiaci pás.

Daniel Lieberman. Foto – archív D. L.

Mužovi čiastočne vrátili zrak génovou terapiou, po rokoch zrazu uvidel na priechode pruhy. „Ide o významný míľnik,“ hovorí spoluautor štúdie. Použitá metóda však nie je určená na liečbu sivého zákalu či iných ochorení oka. Liečený pacient trpel špecifickým ochorením, ktoré ničí fotoreceptory na sietnici oka. Neurovedec zo SAV vysvetlil princíp liečby.

Mozog si lepšie zapamätá ľudské tváre po osobnom stretnutí, ako po ich prezeraní na fotografiách alebo videu. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky zverejnili v časopise Journal of Neuroscience.

Neurovedec radí, ako si užiť dovolenku: „Nečakajte, že všetko bude perfektné.“ Mnohé aktivity majú na naše šťastie iba krátkodobý vplyv, preto má šťastie „prchavú povahu“. Za týchto okolností by sme podľa vedca mali uvažovať o šťastí skôr ako o „nástroji než cieli“, ktorý máme dosiahnuť.

Lekár z urgentu vraví, že s placebo efektom za určitých okolností pracujú aj na oddelení. „Z taktických dôvodov to nie je vhodné rozoberať verejne,“ povedal lekár a dodal, že ak by sa o tom vedelo, nemuselo by to fungovať. Nový výskum však naznačuje, že niekedy by mohlo fungovať aj priznané placebo.

Mozog spotrebuje takmer štvrtinu energie pre telo. Sústredením však asi neschudnete, vraví neurovedec Tomáš Hromádka. V rozhovore ďalej vysvetľuje, ako je možné, že opica Elona Muska dokázala mozgom ovládať počítačovú hru, alebo či budeme vedieť skopírovať ľudské vedomie do niečoho menej smrteľného, ako je naše telo.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Slovensku sme v čase pandémie obmedzili kontakty výraznejšie ako v Česku, ukazuje prieskum, na ktorom spolupracuje aj SAV. Počet ľudí, ktorí o sebe hovoria, že na prelome januára a februára a potom v marci 2021 úplne obmedzili svoje kontakty, je dvojnásobný v porovnaní s decembrom 2020.

Pocity straty kontroly nad pandémiou súvisia s vierou v konšpirácie, zistilo trio autorov zo SAV. Viaceré experimenty ukázali, že ak ľudí zámerne stresujeme vyvolávaním pocitov úzkosti a bezmocnosti, nezriedka sa uchyľujú k jednoduchým konšpiračným riešeniam, ktoré môžu fungovať ako užitočná záplata na inak nezrozumiteľný svet.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieV piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto - APPríbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Bitka od synov Štefana Kuffu na záberoch zverejnených Aktualitami, pozemky pri Kežmarku a poslanci Filip a Štefan Kuffovci. Foto – Andrej Bán, TASR, FB Filipa Kuffu a AktualityManžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina VondrováMoji rodičia boli alkoholici, hovorí Martina Vondrová. Foto – Deník N/Ludvík HradilekTaiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineŠéf tchajpejského reprezentačného úradu na Slovensku David Nan-yang Lee. Foto N - Mirek TódaSociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoPetičné hárky s referendom za predčasné voľby, ktoré v roku 2021 podpísali státisíce ľudí. Foto N - Vladimír ŠimíčekAko Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomIlustračné foto - TASR/APEuroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieErik ten Hag vie, že to nebude mať jednoduché. Foto - TASR/APNenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyFanúšikovia Maxa Verstappena počas VC Rakúska. Foto - TASR/AP, Matthias SchraderVďaka energetickej kríze im vzrástli tržby o tisíc percent za pol roka. Slovenský startup šetrí ľuďom elektrinuVladimír Miškovský - jeden z piatich zakladateľov Fuergy. Foto N - Tomáš BenedikovičAká je politická zodpovednosť premiéra HegeraFoto N - Tomáš BenedikovičNaď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičZačínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuEliška Štechankovičová Gieciová s rodinou. Foto - Eliška Štechankovičová GieciováHrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuRuský vojak pred Zaporižžskou jadrovou elektrárňou. Foto - TASR/APKam za jedlom v Košiciach? Toto je 6 miest, ktoré nesmú chýbať na vašej gastromape

Nové na Dennikn.sk

10:22Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá 10:19Záhada smradu na D1 pri Senci. Dokázať vinu skládke sa nedarí ani so štúdiou za tisíce eur 09:46Pavol Regenda. Nebol draftovaný, hral za Michalovce a teraz má zmluvu s Anaheimom (rozhovor) 08:49List vydavateľa: Ako sa darilo Denníku N v prvom polroku a čo máme nové 08:33Putin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas Cage 08:28Haaland a Núñez ukazujú, prečo stále potrebujeme klasické deviatky (+ prehľad prestupov za posledný týždeň) 06:51Ekonomický newsfilter: Sólo akcia SaS s návrhom ústavného dôchodkového zákona hovorí veľa o stave koaličných vzťahovVčera 21:26Začínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuVčera 20:24Hrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuVčera 19:58Newsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoVčera 18:20Dôležití ľudia na Slovensku stále nerozumejú hrám a démonizujú ich, hovorí veterán vývoja hier FerkoVčera 17:41Úspešná rodina Ambrovicsovcov si na svoje pečivo Minit ide postaviť ďalšiu veľkú fabrikuVčera 17:08Sociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Včera 17:01SaS dala do parlamentu ústavný zákon o dôchodkoch, Krajniak za tým vidí politické hry Včera 16:44Žilinka nezakročí proti kotlebovcom, ĽSNS už podľa neho nemá výtlak a neohrozuje demokraciuVčera 15:54Aká je politická zodpovednosť premiéra HegeraVčera 15:40Mám strach, mama, kde si? Kniha o drsnom detstve v Glasgowe za éry premiérky ThatcherovejVčera 15:05Kardinál Tomko zasiahol do svetových dejínVčera 14:54Taiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineVčera 13:44Američania schválili najväčší zákon na boj s klimatickou zmenou. Môžem sa pozrieť deťom do očí, povedal senátorVčera 13:31Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieVčera 12:41Nenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyVčera 12:22Ako Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomVčera 11:38Danglár: Od nás to nepočuliVčera 10:43Príbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Včera 09:39Euroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieVčera 09:00Aj bez Slafkovského a Mešára máme tri útočné komandá, hovorí tréner Feneš pred MS do 20 rokovVčera 06:58Ekonomický newsfilter: Moody’s zhoršila Slovensku ratingový výhľad na negatívny00.00 13:59Manžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina Vondrová00.00 12:32Naď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)