Najvyšší správny súd

Sudca vrátil obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. Špeciálnej prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie. Vrátenie obžaloby neznamená, že Pčolinskému už nehrozí súd pre podozrenie, že v lete 2020 zobral úplatok za to, že tajná služba dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Disciplinárny senát dnes nerozhodol o sudkyniach Andrei Haitovej a Ivone Hrčekovej, ktorým hrozí trest za svojvoľné rozhodnutie v kauze zmeniek. Pokračovať bude začiatkom novembra. Obhajca sudkýň navrhol ešte predvolať svedkov, okrem iných aj ministra spravodlivosti Viliama Karasa.

Disciplinárny senát začal rozhodovať o návrhu voči sudkyniam Krajského súdu v Bratislave Andrei Haitovej a Ivone Hrčekovej. Disciplinárne konanie iniciovala pred dvomi rokmi exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS).

Sudca by nemal poskytovať žiadne právne služby, na zabíjačku s advokátmi by som nešiel, hovorí Peter Potásch z Najvyššieho správneho súdu. „Nikdy som nebol veľmi spoločenský typ. Musím povedať, že sa to vlastne len zintenzívnilo. Ani neviem, či som za ostatný rok bol na nejakej spoločenskej akcii.“

Sudca nemá žiť vo vákuu, ale ani podliehať verejnému tlaku, vraví v rozhovore sudca Peter Potásch z Najvyššieho správneho súdu. Predtým bol advokátom a na spisy sa pozeral najmä očami svojich klientov. Teraz vraví, že si záujem verejnosti nevšíma. „Snažím sa takéto tendencie filtrovať a nebyť v pozícii niekoho, kto rozhoduje na spoločenskú objednávku.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Bratislavský sudca Michal Sobolovský, známy z Kočnerovej Threemy pod prezývkou „Slimák“, nemôže ďalej súdiť. Disciplinárny senát NSS dnes potvrdil rozhodnutie o dočasnom pozastavení funkcie sudcu spred dvoch rokov.

Lipšic dostal odkaz, kto je na vrchole pyramídy, píše o piatkovom rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Jana Shemesh. „Rozhodnutie totiž nerozsúdilo len spor medzi Lipšicom a Žilinkom, ale je aj precedensom. V žiadnom povolaní nie je dobré, ak ľudia, ktorí majú jasne nastavený profesionálny kódex, musia ešte nad jeho rámec rozmýšľať nad tým, či neriskujú pokarhanie či iný disciplinárny trest.“

Predseda Najvyššieho správneho súdu v súvislosti so schválením zmeny súdnej mapy zrušil výberové konanie na dvoch sudcov, ktoré sa malo konať v júni. Dôvodom je podľa hovorcu potreba prehodnotiť personálne potreby súdu. (tasr)

Prezidentka podpísala novelu týkajúcu sa výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Rozhodnutie výboru je v zmysle zákona preskúmateľné súdom, po novom na to nebude príslušný Najvyšší súd, ale Najvyšší správny súd. (tasr)

Na Najvyššom správnom súde vznikla odborová organizácia zamestnancov. Otvoreným listom reagujú aj na nedávne medializované informácie, ktoré sa týkajú aj zálohovania dát súdu. Píšu však aj o tom, že by očakávali profesionálnejšiu komunikáciu so zamestnancami.

Najvyšší správny súd ubezpečuje, že jeho dáta sú uchovávané bezpečne, hoci servery má momentálne zapožičané od šéfa IT odboru. Šéfka kancelárie Zuzana Kyjac opakuje, že ide o dočasné riešenie a výnimočnú situáciu. Ako dlho potrvá, však nevie uviesť.

Vládna jednotka pre riešenie počítačových incidentov považuje riešenie problému s dátami na Najvyššom správnom súde ako neštandardné. Súd nemá zazmluvnenú serverovú infraštruktúru a dáta končia na serveri zamestnanca.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková chce o ukladaní dát na Najvyššom správnom súde hovoriť s jeho predsedom Pavlom Naďom. „Dáta, ktoré súvisia so súdnymi konaniami, musia byť osobitne chránené,“ uviedla v súvislosti so situáciou, ktorá na súde vznikla. Súd totiž nemá zazmluvnenú serverovú infraštruktúru a dáta končia na serveri zamestnanca.

Najvyšší správny súd sa rozbieha s problémami, aktuálne sa jeho dáta končia na serveri zamestnanca. Predseda súdu Pavol Naď tvrdí, že vedúca kancelárie, ktorá má na starosti chod nového súdu, má jeho dôveru. „Svoju úlohu zvláda plnohodnotne.“

Disciplinárne pojednávanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude 28. apríla o 13:00 na Najvyššom správnom súde. Návrh podal generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte vlani, podľa neho mal Lipšic postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti.

Vo výberovom konaní na dve voľné miesta sudcov najvyššieho správneho súdu uspeli Michal Dzurdzík a Martin Tiso. Dzurdzík pôsobí ako predseda správneho kolégia na Krajskom súde v Bratislave, Tiso je asistentom sudkyne na najvyššom správnom súde.

Päťčlenné disciplinárne senáty Najvyššieho správneho súdu sú oddnes kompletné. Sudcovia, súdni exekútori, prokurátori a notári zvolili potrebný počet prísediacich. NSS môže vďaka tomu začať rozhodovaciu činnosť aj v disciplinárnych veciach.

Súdna rada zvolila 16 prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu: Kamila Baraníka, Zdenku Benčíkovú, Zuzanu Čížovú, Marcela Drgona, Stanislava Gaňu, Mariána Gibu, Jitku Johanu Hasíkovú, Martinu Jánošíkovú, Michaelu Kajabovú, Luciu Kolníkovú, Evu Kováčechovú, Mariannu Leontievovú, Františka Sedlačka, Tomáša Strémyho, Dianu Treščákovú a Vojtecha Vladára. (tasr)

Súdnej rade navrhli 18 kandidátov na prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu SR. Voľba sa má uskutočniť 20. januára o 9.00 h. (tasr)

Súdna rada bude 20. januára 2022 voliť prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu SR. Voľby na začiatku decembra vyhlásil podpredseda súdnej rady Miloš Kolek.

Najvyšší správny súd má štyroch nových predsedov senátov. Stali sa nimi Anita Filová, Zuzana Mališová, Jana Martinčeková a Pavol Naď. Na neverejnom hlasovaní ich odsúhlasila výberová komisia.

Poslanci odsúhlasili disciplinárny poriadok pre Najvyšší správny súd. Ide o zákon, ktorý súdu chýbal na to, aby mohol začať rozhodovať o vyvodzovaní disciplinárnej zodpovednosti voči sudcom, prokurátorom, exekútorom aj notárom. Ak disciplinárny poriadok podpíše prezidentka Zuzana Čaputová, platiť začne od decembra.

Do výberového konania na obsadenie dvoch voľných miest sudcu Najvyššieho správneho súdu prišli štyri prihlášky. Dvaja uchádzači pôsobia ako sudcovia, dvaja ako asistenti sudcu. Výberové konanie sa uskutoční 30. novembra.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala sudcu Mariána Trenčana do funkcie podpredsedu Najvyššieho správneho súdu. Uviedla, že ide o ďalší krok, vďaka ktorému môže na Slovensku plnohodnotne pôsobiť inštitúcia, ktorú širšia verejnosť vníma ako malý ústavný súd. (tasr)

Marián Trenčan a Zuzana Čaputová. Foto - TASR

Súdna rada súhlasila s odpustením vykonania odbornej justičnej skúšky ústavnému právnikovi Mariánovi Gibovi. Bývalý poradca prezidenta Andreja Kisku požiadal o odpustenie skúšky preto, že nevylúčil svoje ďalšie pôsobenie v justícii.

Súdna rada zvolila jednohlasne Mariána Trenčana za kandidáta na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu. Hlasovali za neho všetci trinásti prítomní členovia. O menovaní Trenčana rozhodne prezidentka Zuzana Čaputová.

Kandidát na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu Marián Trenčan hovorí pred súdnou radou o tom, že v novembri by sa mohlo uskutočniť výberové konanie na dvoch sudcov tohto nového súdu. Súd by mal mať celkovo 30 sudcov, ale zatiaľ ich má len 21.

Členka súdnej rady Elena Berthotyová pred vypočutím kandidáta na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu oznámila, že sa na jeho výbere síce zúčastní, ale nebude mu klásť otázky. Dôvodom je, že sú obaja členmi toho istého senátu na Najvyššom správnom súde.

Naživo: Verejné vypočutie kandidáta na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu Mariána Trenčana pred súdnou radou.

Súdna rada dnes volí kandidáta na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu. Na tento post kandiduje len sudca Marian Trenčan. Navrhol ho predseda NSS, ako aj sudcovská rada Okresného súdu Bratislava 3.

Je dôležité, aby pokračoval očistný proces v oblasti korupcie a zneužívania moci, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. „Je to dôležitý signál, že nikto nestojí nad zákonom. Všetky vyšetrovania a postupy sa musia diať v súlade so zákonom,“ dodala na tlačovej konferencii s nemeckým prezidentom Walterom Steinmeierom. Ten sa pozitívne vyjadril o zriadení Najvyššieho správneho súdu.

Jediným uchádzačom o kandidatúru na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu je sudca Marián Trenčan. Potvrdila to hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller. Oprávnené subjekty mohli predkladať návrhy do piatka.

Newsfilter o Najvyššom správnom súde a reforme súdnictva: Hoci to tak ešte pred pár mesiacmi pre nezáujem uchádzačov nevyzeralo, nový súd je úspešný príbeh. Otázka je, či nebude aj posledným úspešným príbehom ministerky Kolíkovej či dokonca tejto vládnej garnitúry.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu, jeho zloženie doplnia Michal Matulník, Katarína Cangárová a Peter Potásch.

Vláda schválila návrh disciplinárneho poriadku, na ktorý čakal Najvyšší správny súd, aby mohol riešiť disciplinárne konania sudcov, prokurátorov, notárov a exekútorov. Po schválení návrhu parlamentom bude môcť súd naplno rozhodovať.

Momentálne má Najvyšší správny súd 62 zamestnancov, z toho 16 je sudcov. V roku 2022 by mal byť počet sudcov zvýšený na 30, povedal predseda súdu Pavol Naď.

Najvyšší správny súd bude od januára 2022 zrejme sídliť v nájme v Bratislave, uviedol predseda súdu Pavol Naď. Momentálne pôsobí spolu s Najvyšším súdom v budove na bratislavskom Župnom námestí.

Ak by nešiel do Luxemburgu, uchádzal by sa o post sudcu, zrejme i predsedu Najvyššieho správneho súdu, hovorí Miroslav Gavalec. „Sme svedkami historického okamihu, človeka to priam napĺňa nadšením, že sa dožil vzniku tohto súdu, táto chvíľa sa už nebude opakovať,“ povedal.

Sudca Miroslav Gavalec len ťažko uveril, že ho súdna rada zvolila za kandidáta na sudcu Súdneho dvora v Luxemburgu. „Ani som sa neodvážil pozerať, ako členovia súdnej rady hlasujú. Len som počúval,“ opisuje pocity spred zhruba roka. Na Súdnom dvore bude pôsobiť šesť rokov. Funkcie sa ujme 6. októbra.

Kritici Štefana Harabina sa v minulosti dostávali do izolácie, hovorí sudca Miroslav Gavalec. „Ľudia na pracovisku sa mi začali vyhýbať, respektíve, keď nemuseli, tak sa so mnou nestretávali.“ Gavalca chcel bývalý prvý muž justície disciplinárne stíhať za neodbornosť. O pár týždňov tento sudca odchádza do Luxemburgu, kde bude zastávať post na Súdnom dvore.

Súdna rada odobrila ďalších piatich kandidátov na sudcov Najvyššieho správneho súdu. Jana Martinčeková a Michal Novotný nastúpia na nový súd už v piatok. V prípade zvyšných troch – o Petrovi Potáschovi, Michalovi Matulníkovi a Kataríne Cangárovej – rozhodne o ich vymenovaní za sudcov prezidentka Zuzana Čaputová.

Prvým a zatiaľ jediným kandidátom na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu je sudca Marián Trenčan. Do funkcie ho navrhuje predseda nového súdu Pavol Naď. Súdna rada bude podpredsedu súdu voliť 22. septembra, návrhy je možné podávať do 27. augusta.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta kritizuje spôsob, akým polícia zdržala sudcu Jozefa Milučkého: „Je logické, že ak sa vyšetruje organizovaná zločinecká skupina, tak voči nej zakročí komando. Ak ide o jednu súkromnú osobu, pričom v prípade Milučkého je známe, že je nekonfliktný a pokojný, tak by v rámci primeranosti stačilo, ak by ho predvolali na výsluch.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Najvyšší správny súd je od 1. augusta pripravený fungovať s plnou účinnosťou, tvrdí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ide o kľúčovú inštitúciu, ktorá má prispieť k zvýšeniu dôvery k štátu. Začne so 16 sudcami a 62 zamestnancami.

Najvyšší správny súd začne svoju činnosť od 1. augusta len so 16 sudcami. Súdna rada totiž dovtedy nestihne overiť sudcovskú spôsobilosť piatich ďalších kandidátov, ktorí uspeli vo výberovom konaní. Dôvodom sú dovolenky viacerých členov súdnej rady, ktorá tak v júli nebola uznášaniaschopná.

O piatich kandidátoch na sudcov Najvyššieho správneho súdu má súdna rada rozhodovať na svojom zasadnutí 19. augusta. Potvrdil to predseda súdnej rady Ján Mazák. Nový NSS SR má začať fungovať od 1. augusta.

Primátor Trenčína Richard Rybníček sa pokúša presadiť, aby sídlo Najvyššieho správneho súdu bolo v tomto meste. Rybníček s týmto návrhom už oslovil predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Najvyšší správny súd nezačne od 1. augusta rozhodovať v disciplinárnych konaniach, lebo disciplinárny poriadok ešte nie je účinný. Po vymenovaní piatich sudcov Najvyššieho správneho súdu to uviedol jeho predseda Pavol Naď.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala piatich sudcov Najvyššieho správneho súdu: Kristínú Babiakovú, Mariána Fečíka, Zuzanu Šabovú, Juraja Vačoka a Juraja Vališa. Vo verejnom vypočutí uspelo celkom 21 uchádzačov vrátane predsedu súdu Pavla Naďa.

Naživo: Prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva nových sudcov Najvyššieho správneho súdu

Najčítanejšie teraz

Ponižujúca porážka pre Putina deň po anexii. Čo znamená oslobodenie Lymanu ukrajinskou armádouUkrajinské tanky pri Lymane. Ilustračné foto - generálny štáb UkrajinyTýždňový newsfilter: Sústreďme sa na tých, ktorí stoja za MatovičomFoto - TASRZ typickej socialistickej kocky tri samostatné jednotky: Ako sa dá obnoviť dom zo 70. rokovFoto – Matej HakárSlovensko získa objednávku na ďalšie húfnice Zuzana pre Ukrajinu, zaplatia ju západné štátySamohybné húfnice Zuzana vyrába štátny podnik v Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom. Foto N - Tomáš BenedikovičV Montreale sa rozoberá každé slovo. Výrok generálneho manažéra o Slafkovskom zaplnil médiá na dva dniJuraj Slafkovský a muži z vedenia Montrealu, ktorí si ho vybrali - vľavo generálny manažér Kent Hughes, vpravo viceprezident Jeff Gorton. Foto TASR/APKorčok nateraz Sulíkovu ponuku na volebného lídra SaS neprijal, definitívne to byť nemusíFoto N - Tomáš BenedikovičPutinova vojna sa vrátila do RuskaUrá – do Gruzínska. Foto – TASR/APArchitekt z Nového bývania: Sedačku môžete kedykoľvek vymeniť na rozdiel od podlahy. Na poctivých materiáloch sa neoplatí šetriťBalázs Füzék. Foto N – Vladimír ŠimíčekDiera na trhu: málovravný taxikár, tichý kaderník a introvertný masérIlustračné foto N – Tomáš BenedikovičStarostu Dolného Chotára odsúdili za objednávky vrážd, ale jeho dedina je ešte stále plná strachu a tajomstiev (reportáž)Dolný Chotár. Foto - András Á. CséfalvayZúfalí ľudia po smrti mladého dievčaťa stratili zábrany, hovorí odborníčka na IránFoto - Gabriel Kuchta/Deník NPsychológ Ondrušek: Grobianstvo je nákazlivé, keď to niekto zavedie ako normu, veľmi rýchlo sa šíriFoto N – Tomáš BenedikovičOdborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromFoto N - Vladimír ŠimíčekNa pódiu oslavovali, no ešte nebolo isté, kto je víťaz. „Skvele načasované,“ hundral LeclercSergio Perez, keď si ešte nebol istý, že je víťaz. Foto - TASR/APBlogerka Erika Mokrý o popôrodnej depresii: Pripadala som si ako najhoršia matka, dnes chápem, že chyba nie je vo mneErika Mokrý so synom. Foto - archív E. M.

Nové na Dennikn.sk

09:33Športový newsfilter: Slafkovský zistil, o čom je život draftovej jednotky 09:33Euroligy: Ronaldo nehral, aby sme ho neponížili, bránil sa tréner. Už sa to stalo v lete, reaguje Roy Keane 09:01Dubačová: Ideme sa zblázniť zo zubára, z cien chleba a elektriny. Čo by sme robili, keby sme prežívali to čo Ukrajinci? 09:01Svetová ekonomika prudko brzdí, Slovensku hrozí problém 06:49Ekonomický newsfilter: V Bruseli sme podľa Hirmana neprehrali, EÚ predsa len chystá stropovanie cien plynuVčera 20:30Týždňový newsfilter: Sústreďme sa na tých, ktorí stoja za MatovičomVčera 20:25Na pódiu oslavovali, no ešte nebolo isté, kto je víťaz. „Skvele načasované,“ hundral LeclercVčera 20:02Našou úlohou je neprovokovať mužov a robiť všetko, čo chcú, vraveli Iránky na proteste v BratislaveVčera 19:47Analytička z Globsecu: Meloniová si ponecháva fašistické symboly, o demokraciu v Taliansku sa však nebojímVčera 16:57Shooty: PreferenciaVčera 14:37Diera na trhu: málovravný taxikár, tichý kaderník a introvertný masérVčera 14:32Slzný plyn, panika, pošliapaní fanúšikovia. Indonézia zažila futbalovú hrôzu s viac ako sto obeťamiVčera 14:05Korčok nateraz Sulíkovu ponuku na volebného lídra SaS neprijal, definitívne to byť nemusíVčera 13:36Slovensko získa objednávku na ďalšie húfnice Zuzana pre Ukrajinu, zaplatia ju západné štátyVčera 12:54Nedeľná nekázeň: Mníšky, ktoré sa nedali vyzliecťVčera 11:37Zúfalí ľudia po smrti mladého dievčaťa stratili zábrany, hovorí odborníčka na IránVčera 10:38Danglár: Prečo ma nemajú radi?Včera 09:48Ponižujúca porážka pre Putina deň po anexii. Čo znamená oslobodenie Lymanu ukrajinskou armádouVčera 09:35V Montreale sa rozoberá každé slovo. Výrok generálneho manažéra o Slafkovskom zaplnil médiá na dva dni01.10 17:44High 5ive: Yuval Noah Harari deťom: Z dejín sa dozviete, čo nesedí v dnešnom svete01.10 16:43Rusi utekajú z Lymana. Ukrajinci získali dôležité mesto deň po Putinovej anexii01.10 15:30Pellegrini na sneme Hlasu: Smer uviazol v minulosti, my sme budúcnosť01.10 14:16S hľadaním teroristov musia pomôcť rumunskí experti. Ako je Katar pripravený na futbalové MS01.10 09:50Ruskú ekonomiku zasiahnu odvody menej, ako si myslíme, mnohí sa však radšej skryjú alebo zmrzačia01.10 09:19Putinova vojna sa vrátila do Ruska01.10 08:49Český týždeň: Za víťaza volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa ešte len začína01.10 07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuť01.10 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligy30.09 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpili30.09 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?