Najvyšší správny súd

Pojednávanie disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu s Františkom Moznerom dnes odročili na 12. december. Predsedu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu pred začiatkom ospravedlnil jeho právny zástupca. Mozner opakovane porušil zákonnú lehotu určenú na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.

Sudca Okresného súdu vo Zvolene Dalibor Miľan bude mať na rok znížený plat o 60 percent. Potvrdil to odvolací disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu. Sudca sa dopustil pokračovacieho závažného disciplinárneho previnenia.

Sudca bratislavského mestského súdu Marián Kurinec je disciplinárne vinný, na rok mu znížili plat o 70 %. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd, podľa ktorého sa nečinnosťou vo viacerých veciach dopustil závažného disciplinárneho previnenia.

Zvolenský sudca Dalibor Miľan, ktorý v minulosti nerešpektoval protipandemické opatrenia, čelí ďalšiemu disciplinárnemu návrhu. Predsedníčka zvolenského súdu Marianna Philadelphyová na neho podala návrh, pretože nenastúpil do práce, hoci Najvyšší správny súd zrušil rozhodnutie o dočasnom pozastavení jeho funkcie.

Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová tvrdí, že rozhodnutie disciplinárneho senátu v prípade sudcu Františka Moznera je svojvoľné a pre svoju nemorálnosť aj mimoriadne škodlivé. Píše to v ústavnej sťažnosti, ktorou sa snaží prípad Moznera zvrátiť.

Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová nesúhlasí s oslobodením sudcu Františka Moznera spod disciplinárneho návrhu exministerky Márie Kolíkovej. Dubovcová sa kvôli prípadu obrátila na Ústavný súd: žiada od neho, aby májové rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu zrušil a aby sa o Moznerovi rozhodovalo nanovo.

Náš postoj k utečencom by sa mal zmeniť, myslí si sudkyňa Najvyššieho správneho súdu Elena Berthotyová. Podľa nej by sa mal zmeniť aj postoj politikov, ktorí utečeneckú tému často zneužívajú.

Nebolo sporné, že ku skutkom došlo, konštatoval disciplinárny senát pri rozhodovaní o sudcovi Františkovi Moznerovi. Aj tak ho spod disciplinárneho návrhu exministerky Márie Kolíkovej (SaS) oslobodil. Videl totiž podobnosť Moznerovho prípadu s kauzou bulharskej sudkyne, ktorej sa zastal Európsky súd pre ľudské práva.

Sudcu Františka Moznera oslobodili spod disciplinárneho návrhu exministerky Kolíkovej, senátu sa javilo, že mal byť trestaný za „kritické vyjadrenia týkajúce sa súdnej reformy a novej súdnej mapy“. Konanie voči prezidentovi Združenia sudcov Slovenska totiž iniciovala ešte ako ministerka, ktorá reformu presadzovala.

Disciplinárny senát odročil pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Františkom Moznerom. Konanie, ktoré iniciovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bude pokračovať 22. mája.

Sudca František Mozner sa domnieva, že je disciplinárne stíhaný nie za prieťahy v konaní, ale je to „postih za verejnú kritiku navrhovateľky a ňou presadzovanej reformy.“ Mozner tak reagoval v úvode pojednávania na disciplinárny návrh, ktorý na neho podala pred odchodom z funkcie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pred disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu sa po prvý raz postavil František Mozner, prezident Združenia sudcov Slovenska a predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Návrh podala vlani v septembri exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, za prieťahy v konaní mu navrhla zrážku z platu o polovicu na tri mesiace.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Do májovej voľby člena súdnej rady bude kandidovať bratislavský sudca Peter Šamko. V prípade zvolenia by to znamenalo, že Krajský súd v Bratislave bude mať v súdnej rade štyroch z ôsmich sudcovských postov.

Sudca Michal Truban považuje za absolútne neprijateľné, že ho dnes disciplinárny senát uznal za vinného. „Je to čierny deň pre slovenské súdnictvo,“ povedal pri odchode z Najvyššieho správneho súdu.

Sudcu Michala Trubana potrestali miernejšie, ako navrhovali predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák. „Najvyšší správny súd nie je súdom trofejným. Jeho úlohou nie je realizovať rituálne popravy disciplinárne stíhaných,“ povedal predseda senátu Michal Matulník.

Rozhodnutie disciplinárneho senátu v prípade sudcu Michala Trubana je právoplatné. O uznaní pochybenia bývalého predsedu Špecializovaného trestného súdu nerozhodol senát jednomyseľne. Hlasovanie v senáte sa skončilo pomerom hlasov 3:2.

Bývalý predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia, keď nenamietol svoju zaujatosť v rozhodovaní o väzbe v kauze Dobytkár. Najvyšší správny súd ho uznal za vinného a potrestal ho znížením platu o polovicu na pol roka.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban, ktorý bol kedysi jeho predsedom. Foto N - Vladimír Šimíček

Ešte pred vyhlásením rozhodnutia o sudcovi Michalovi Trubanovi informoval predseda senátu Michal Matulník, že sám podal námietku zo zaujatosti. Dôvodom je, že sa pozná s Jurajom Šeligom, ktorého Truban v záverečnej reči spomínal. Námietkový senát Matulíka z rozhodovania nevylúčil.

Ústavný súd zapochyboval o odbornosti zvolenského sudcu Dalibora Miľana a jeho právneho zástupcu Petra Weisa. Miľan spochybňoval dočasné pozastavenie svojej funkcie, ktoré súvisí s tým, že je disciplinárne stíhaný za nerešpektovanie protipandemických opatrení.

Sudca Dalibor Miľan (vľavo), vedľa advokát Peter Weis. V pozadí Štefan Harabin. Foto archív N

Ústavný súd po tretí raz konštatoval, že Najvyšší súd porušil práva odsúdených exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkový tender. Ide o prípad, v ktorom je pre prieťahy v konaní disciplinárne stíhaný predseda trestnoprávneho kolégia a prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.

Prípad bratislavského krajského sudcu Milana Chalupku je prvý v histórii, keď súdna rada žiada odvolanie z funkcie za nevysvetlenie pôvodu majetku. Je za tým zhruba rok dlhé preverovanie jeho majetkových pomerov.

Sudcovi Milanovi Chalupkovi zrazu po rokoch pribudlo medzi priznaným majetkom takmer 700-tisíc eur. Súdna rada sa zhodla, že pôvod majetku hodnoverne nevysvetlil. Navrhuje ho zbaviť funkcie sudcu. 

Sudca Michal Truban naďalej odmieta, že by pochybil, keď nepoukázal na svoju zaujatosť v kauze Dobytkár. Aj v záverečnej reči opakoval, že má byť potrestaný za to, lebo nevzal Norberta Bödöra do väzby. Disciplinárny senát v prípade dnes ešte nerozhodol. Pojednávanie odročil už len na vyhlásenie rozhodnutia, a to na 8. marca.

Verte mi, že sa necítim ľudsky komfortne v tejto situácii, povedal predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala v záverečnej reči. Oproti nemu totiž sedí kolega Michal Truban, ktorého aj s predsedom súdnej rady navrhli za disciplinárne pochybenie preložiť na okresný súd.

Dokazovanie v disciplinárnom konaní so sudcom Michalom Trubanom je ukončené. Senát prerušil pojednávanie na krátku prestávku, po ktorej budú nasledovať záverečné reči.

Na Najvyššom správnom súde pokračuje disciplinárne pojednávanie so sudcom Špecializovaného trestného súdu Michalom Trubanom. Dôvodom, prečo na neho predseda súdu Ján Hrubala aj predseda súdnej rady Ján Mazák podali disciplinárny návrh, bolo jeho rozhodovanie o väzbe v kauze Dobytkár.

Foto N - Vladimír Šimíček

Zvolenský sudca Dalibor Miľan neuspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva. Miľana vlani zatiaľ neprávoplatne potrestal disciplinárny senát za to, že počas pandémie covidu-19 ignoroval opatrenia. Súd v Štrasburgu jeho sťažnosť zamietol bez toho, aby sa k nej vyjadrilo Slovensko.

Minuloročné voľby starostu v obci Žehra sú neplatné a musia sa zopakovať, rozhodol Najvyšší správny súd. Množstvo voličov sa osobne na voľbách v obci nezúčastnilo, no volebné právo za nich uplatnili iné osoby, ktoré boli voliť opakovane. Podľa súdu pochybila aj volebná komisia.

Predsedníčka Okresného súdu vo Zvolene podala odvolanie v prípade disciplinárneho konania so sudcom Daliborom Miľanom, ktorý je stíhaný za to, že odmietal rešpektovať proticovidové opatrenia. Disciplinárny senát ho síce uznal vinným, ale potrestal ho miernejšie, ako Mariana Philadelphyová navrhovala. Tá žiadala odvolanie z funkcie.

Sudcom Najvyššieho správneho súdu sa od začiatku roka stal Michal Dzurdzík, súd má tak od januára 23 sudkýň a sudcov.

Bratislavskému krajskému sudcovi Petrovi Šamkovi ostalo napomenutie za to, že pred viac než dvomi rokmi zverejnil na internete Kočnerovu Threemu. Napomenutím ho potrestal už v novembri 2020 predseda súdnej rady Ján Mazák, čo sa Šamko snažil spochybniť pred disciplinárnym senátom. Ten povedal, že sudca nekonal správne, a napomenutie nezrušil.

Výberové konanie na päť sudcovských miest na Najvyššom správnom súde bude 6. februára. Súd, ktorý naplno začal fungovať v auguste minulého roka, má v súčasnosti 23 sudcov.

Výsluchom svedka Jána Gajana sa skončilo dnešné disciplinárne pojednávanie so sudcom Michalom Trubanom. Senát ho odročil na 8. februára.

V disciplinárnom konaní so sudcom Michalom Trubanom vypovedal aj jeden z dôležitých svedkov kauzy Dobytkár, právnik Ján Gajan. Obaja síce priznali, že sa poznajú, no priama výpoveď, že by Gajan „loboval“ za projekt penziónu Altmayer, ktorý patrí Trubanovcom, nezaznela.

Disciplinárne obvinený sudca Michal Truban je presvedčený o tom, že keby v júli 2020 zobral Norberta Bödöra v kauze Dobytkár do väzby, „tak ani pes potom neštekne.” Sudca Špecializovaného trestného súdu hovorí, že ak bol zaujatý a nemal o väzbe rozhodovať, mala ho namietať prokuratúra. Tá to však neurobila.

Sudca Michal Truban nie je disciplinárne stíhaný preto, lebo nesúhlasil s väzbou pre Norberta Bödöra v kauze Dobytkár. Stíhaný je preto, lebo o tejto väzbe rozhodoval napriek tomu, že v predmetnej kauze mal „vlastnú záležitosť,“ vysvetlil predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Tým záujmom bolo spochybniť jedného z kľúčových svedkov kauzy Mareka Kodadu.

Disciplinárne stíhaný sudca Michal Truban podal len necelé dve hodiny pred začiatkom pojednávania námietky voči dvom prísediacim v senáte – advokátkam Zdenke Benčíkovej a Zuzane Čížovej. Pojednávanie sa preto začalo s takmer hodinovým meškaním. O námietkach musel preto rozhodovať námietkový disciplinárny senát, ktorý prísediace nevylúčil.

Disciplinárny senát by dnes mal začať rozhodovať o návrhu voči bývalému predsedovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi. Disciplinárny návrh na neho ešte v októbri 2020 podali spoločne predseda súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák.

Sudca Michal Truban a jeho obhajca Michal Mandzák. Foto N - Veronika Prušová

Najvyšší správny súd má štyroch nových predsedov senátov – sudkyňu Kristínu Babiakovú a sudcov Michala Matulníka, Juraja Vačoka a Juraja Vališa. (tasr)

Najvyšší správny súd uznal vinným zvolenského sudcu Dalibora Miľana, ktorý odmietal opakovane rešpektovať protipandemické opatrenia. Potrestal ho zrážkou z platu 60 percent na jeden rok. Disciplinárny senát návrhu predsedníčky súdu Mariany Philadelphyovej vyhovel len čiastočne, ona žiadala odvolanie z funkcie sudcu.

Predseda Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď zrušil termín výberového konania na obsadenie piatich voľných miest sudcov. Pôvodne sa malo začať 28. novembra. Informoval o tom hovorca súdu Michal Hajtol.

Najvyšší správny súd posudzoval prvý prípad, ktorý sa týkal zmeny pohlavia. Zastal sa ženy, ktorá sa na matrike vo Zvolene domáhala zapísania zmeny mena z dôvodu zmeny pohlavia z mužského na ženské. Matrika to odmietla s odôvodnením, že u žiadateľky nedošlo k zmene pohlavia „chirurgickým zákrokom“. Túto argumentáciu potvrdil aj Krajský súd v Banskej Bystrici.

Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu uznal vinným bratislavského sudcu Mariána Kurinca. Ten totiž čiastočne nerešpektoval právny názor odvolacieho súdu, čím spôsobil v prípade prieťahy v konaní. Disciplinárny senát ho potrestal znížením platu o 30 percent na pol roka.

Ani disciplinárny návrh na prezidenta združenia sudcov Františka Moznera neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby, tvrdia viceprezidenti tejto stavovskej organizácie. Návrh, ktorý súvisí s prieťahmi v konaní, prirovnávajú k zanedbateľnej banalite a ukazujú pritom na predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Najvyšší správny súd bude mať pri volebných sťažnostiach dlhšiu lehotu na rozhodnutie. Parlament schválil novelu, na základe ktorej sa lehota predĺži z 30 na 90 dní. (tasr)

Bratislavské sudkyne Andrea Haitová a Ivona Hrčeková sa disciplinárneho previnenia nedopustili. Senát Najvyššieho správneho súdu predsedníčky Anity Filovej ich oslobodil spod disciplinárneho návrhu. Ten na sudkyne podala ešte ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, a to po tom, ako Ústavný súd označil ich rozhodnutie za absolútne svojvoľné.

O päť sudcovských miest na Najvyššom správnom súde sa uchádza 18 záujemcov. Výberové konanie sa začne 28. novembra, okrem odborných znalostí a osobnostných predpokladov bude komisia preverovať napríklad aj znalosť cudzieho jazyka.

Najvyšší správny súd doposiaľ eviduje jednu volebnú žalobu, týka sa hlasovania v meste Nesvady (okres Komárno). Žaloby je možné podať do desiatich dní od vyhlásenia výsledkov volieb. Posledným dňom na podanie žaloby je 9. november, informoval Najvyšší správny súd.

Najvyšší správny súd nebude zrejme stíhať rozhodovať o volebných sťažnostiach. Na ich posúdenie má totiž 30 dní, čo avizoval, že pri súčasnom vyťažení súdu je nereálne zvládnuť. Poslanci preto pripravili novelu, no o tej nestihli v parlamente koncom týždňa hlasovať.

Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu uznal vinným sudcu Najvyššieho súdu Martina Piovartsyho z disciplinárneho previnenia. Dopustil sa ho tým, že ako člen dovolacieho senátu nerešpektoval právny názor Ústavného súdu. Senát ho potrestal napomenutím.

Nové na Dennikn.sk

12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku? 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónu 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinou 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio) 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy EurópyVčera 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmiVčera 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politikaVčera 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborníkVčera 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš RoubíkVčera 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúkVčera 12:23Revolúcia a jej podoby