Demokrati

Exminister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že chce viesť neparlamentnú stranu Demokrati miesto Eduarda Hegera. Na Facebooku napísal, že v Demokratoch zostáva aj väčšina z ich doterajších tvárí: Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Karel Hirman a ďalší.

Strana Demokrati informovala, že polícia odmietla trestné oznámenie Smeru pre darovanie stíhačiek Ukrajine. Robert Fico opakovane tvrdil, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky, o ktorej nemôže rozhodovať dočasne poverený kabinet.

Jozef Mihál nahradil v europarlamente Michala Šimečku a vstúpil do frakcie progresívcov. Mihál v parlamentných voľbách kandidoval za Demokratov, náhradníkom do europarlamentu bol vďaka účasti na kandidátke PS/Spolu. (euractiv)

Eduard Heger oznámil, že nebude opäť kandidovať za predsedu Demokratov. Kandidatúru zvažuje Jaroslav Naď. Snem strany bude 2. decembra v Prešove, Demokrati si na ňom zvolia nové predsedníctvo.

Strana Demokrati bude mať snem 2. decembra. Členovia si budú nanovo voliť celé vedenie. Demokrati sa do parlamentu nedostali, no tvrdia, že stále chcú byť stredovou stranou.

Miroslav Kollár ohlásil koniec v politike. Bývalý primátor Hlohovca povedal, že stranícke funkcie u Demokratov zložil hneď po neúspešných parlamentných voľbách a v polovici novembra ukončí aj členstvo v strane.

Strana Demokrati upozornila na nepravdivý príspevok o svojej členke Dorote Nvotovej, ktorý sa šíri na internete. Nvotová sa podľa príspevku vulgárne vyjadrila k výsledkom volieb, čo strana aj kandidátka na poslankyňu odmietli.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá kandidovala za Demokratov, sa ospravedlnila svojim priaznivcom. „Cesta do pekla je často dláždená dobrými úmyslami. Preto považujem za nutné, dôležité a správne poslať demokratickej menšine voličov moje bezvýznamné prepáčte. Ospravedlňujem sa.“

Udalosťou týchto volieb je aj to, že odídencom sa nepodarilo vystúpiť z tieňa svojich materských strán, píše Jana Shemesh. Hlas ani Demokrati nestačili na zoskupenia, z ktorých vzišli, Peter Pellegrini ani Eduard Heger nedorástli na Roberta Fica či Igora Matoviča.

Demokrati chceli byť skokanom volieb, napokon bojujú len o volebný príspevok za 3 percentá. Všetci predstavitelia strany v štábe hovorili, že do poslednej chvíle verili vo vstup do parlamentu. Ani jeden z nich nepripustil, že by zvažovali predčasné odstúpenie z volieb.

Ideme ďalej, nad odstúpením sme nikdy nerozmýšľali, vraví v rozhovore po zverejnení exit pollu Eduard Heger. Predseda Demokratov si myslí, že ak by sa pred voľbami spojili s KDH, bol by to veľký zlom. „My sme sa aj chceli spájať, ale oni chceli ísť sami. Každý je strojcom vlastného šťastia.“

Eduard Heger počas volebnej noci. Foto N - Tomáš Čorej

Bolo obrovskou chybou, že sa menšie strany nespojili, vraví Erik Tabery v štúdiu Denníka N a súhlasí s Michalom Vašečkom, že Demokrati mali odísť od Matoviča omnoho skôr. Vraví, že pokiaľ volič nevidí snahu strán spájať sa a robiť kompromisy, nemá mať prečo pocit, že voľby sú také dramatické a dôležité.

Eduard Heger ešte pred zverejnením výsledkov exit pollu hovoril, že „Demokrati budú makať ďalej“ bez ohľadu na výsledok volieb. „Kampaň bola náročná. Demokrati vznikli spojením viacerých strán, čo je skvelá vec,“ povedal bývalý premiér.

Vo volebnej centrále Demokratov už je aj predseda strany Eduard Heger a jednotka kandidátky Andrea Letanovská. Poďakovali sa členom aj voličom a zdôraznili, že bez ohľadu na výsledok budú pôsobiť v slovenskej politike aj naďalej.

Ak by sa do parlamentu dostali Demokrati, Smer by nevytvoril vládu s Hlasom a SNS ani s pomocou Republiky. Ukazujú to dáta z posledného prieskumu Ipsosu. Väčšinu by nemali ani prozápadné strany. Uvažovať by sa muselo o menšinovej vláde PS, Hlasu, SaS a KDH s podporou Demokratov. Takýto scenár pripustil Jaroslav Naď.

Strana Demokrati neodstupuje z volieb. Tvrdí, že bude skokanom, a vyzýva ostatné menšie strany, aby sa k nej pripojili. V poslednom prieskume Ipsosu majú Demokrati 3,3 %, vo Focuse 4 %.

Arcibiskup Robert Bezák podporil vo voľbách Demokratov Eduarda Hegera. Jeho podporou a spoločnou volebnou fotografiou sa pochválila Jana Žitňanská.

Strana Jablko neodstúpi z volieb, vyhlásila Lucia Ďuriš Nicholsonová. Jablko sa spojilo s Demokratmi ešte v júni a Ďuriš Nicholsonová si myslí, že Demokrati budú mať viac ako päť percent a dostanú sa do parlamentu.

Naživo: Vyhlásenie Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá je na kandidátke Demokratov, štyri dni pred voľbami

Kandidát Demokratov Juraj Šeliga podal trestné oznámenie pre používanie paragrafu 363, má podozrenia z „krivenia spravodlivosti“ na generálnej prokuratúre. „Paragraf sa používa tak, ako to zákon nepredpokladá,“ tvrdí.

Schválenie klimatického zákona, pokračovanie reformy národných parkov, rozšírenie programu Obnov dom či zmena škodlivých stavebných zákonov. To sú kľúčové priority plánu pomoci životnému prostrediu strany Demokrati, informoval Michal Kiča, expert strany pre životné prostredie.

Strana Demokrati neprehráva podľa Konštantína Čikovského preto, že by bola príliš slušná, ale preto, že vedeli, kto je Igor Matovič, no ďalej s ním vládli. „Problém Eduarda Hegera, Jaroslava Naďa a ďalších nie je v tom, že by im ľudia vytýkali, že sú sladkí, slušní alebo že Jaroslav Naď priveľa kričí. Vyčítajú im to, že im nemôžu veriť, keď s tým bláznom a zlým človekom boli tak dlho.“

Poslanec Juraj Šeliga (Demokrati) označil ústavnú žalobu na prezidentku za hlúposť. „Je to pokus prekryť zlyhania generálneho prokurátora Žilinku a viac ako 20 obvinených a odsúdených nominantov strany Smer,“ reagoval.

Jaroslav Naď z Demokratov vyzval Michala Šimečku, aby otvorene povedal, že PS nepôjde do vlády s Hlasom. „Mal by si mať tú odvahu. Ľudia majú právo to vedieť. My sme to povedali jasne,“ odkázal.

Lucia Ďuriš Nicholsonová zatiaľ neplánuje odstúpiť z kandidátky Demokratov. Ešte v auguste sa vyjadrila, že ak do 10. septembra nebudú mať v prieskumoch 4 %, kandidáti Jablka odstúpia. Strane teraz merajú agentúry 3,5 až 3,7 %.

Strana Demokrati upozorňuje, že Hlas chce znížiť ochranu v okolí nádrže Starina a vyňať časť územia z Národného parku Poloniny. „Vôbec im neprekáža fatálne ohrozenie vodárenského zdroja, ktorý zásobuje celé východné Slovensko,“ povedal expert strany na životné prostredie Michal Kiča.

Juraj Šeliga tvrdí, že policajná inšpekcia má dôkazy o tom, že sa u Maroša Žilinku stretávali s inšpekčným tímom Diany Santusovej. Podľa člena Demokratov to vyplýva z vyjadrení inšpekcie. Tvrdí tiež, že tím Oblúk zrejme vznikol na to, aby diskreditoval vyšetrovania korupčných káuz vlád Smeru.

Malú nádej na parlament dáva aktuálny prieskum Focusu strane Demokrati (3,7) aj maďarskej Aliancii (3,6). Za nimi nasleduje ĽSNS (1,8), spojenie Modrých a Mosta-Híd (1,5) a Maďarské fórum kandidujúce s ODS a ďalšími stranami (0,8).

Jaroslav Naď (Demokrati) trvá na svojich slovách, že prezidentka Čaputová či premiér Ódor blokujú ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Súčasné vedenie ministerstva obrany povedalo len, že požiadavky Ukrajiny priebežne vyhodnocuje, ďalej však Naďove slová nekomentovalo.

Strana Demokrati sa zastala vyšetrovateľa Juraja Svítoka, ktorý podľa Fica sexuálne obťažoval vyšetrovateľku policajnej inšpekcie Dianu Santusovú. „Je to číre klamstvo,“ povedal Jaroslav Naď. Policajta sa zastali preto, že on sa na tlačovkách brániť nemôže.

Obmedzenie vlakov zadarmo aj občiansky preukaz v telefóne. Demokrati, ktorým prieskumy merajú okolo troch percent, začiatkom týždňa zverejnili svoj volebný program. Má viac než 60 strán a pozostáva zo siedmich hlavných oblastí. Vybrali sme niektoré zaujímavé či potenciálne sporné nápady.

Predseda Aliancie Krisztián Forró vyzval lídra Modrých Mikuláša Dzurindu, aby odstúpil z volieb. Urobil to už druhýkrát, tentoraz v štúdiu Denníka N na debate lídrov menších strán. Obaja politici diskutovali o tom, čo môžu ponúknuť voličom, aj s líderkou Demokratov Andreou Letanovskou.

Demokrati aj SaS si pripisujú zásluhy za udržanie cien elektriny pre domácnosti na budúci rok. Exminister Karel Hirman (Demokrati) hovorí, že pripravil zmluvu so Slovenskými elektrárňami; SaS vyzdvihuje, ako pomohli spúšťaniu tretieho bloku Mochoviec.

Exprezident Andrej Kiska nepriamo vyzýva na podporu Demokratov, SaS a KDH. Obáva sa, že Progresívne Slovensko „vysaje“ voličov menších strán, ktoré sa potom nedostanú do parlamentu.

Demokrati navrhujú v programe návrat k rovnej dani 19 percent, chcú tiež znížiť minimálne odvody živnostníkom. Ekonomické témy strany prezentuje najmä bývalý minister práce Jozef Mihál, rovnú daň má v programe aj SaS.

Mikuláš Dzurinda po konflikte Matoviča a politikov Smeru kritizuje obe strany, vyčíta im, že rozoštvávajú spoločnosť. „To čo sa dnes ráno udialo, ma zdvihlo zo stoličky,“ vyhlásil. Juraj Šeliga z Demokratov vraví, že proti Ficovi a Kaliňákovi sa nebojuje kopancami a päsťami, ale riešeniami.

Demokrati sa v téme zahraničnej politiky cítia najsilnejší a pri nej sú aj najpresvedčivejší, píše v Newsfiltri Roman Pataj a porovnáva ich tézy so Smerom, ktorý je na opačnom póle. „Ak Demokratov niečo môže dostať do parlamentu, sú to ich jasné postoje v zahraničnej politike a vyhranenie sa voči Ficovi, ktorý je ich popretím.“

Denník Plus 1 deň odstránil zo svojho webu článok, ktorý prirovnával Roberta Fica k sicílskej mafii. Informoval o poslancoch Andrejovi Stančíkovi a Kristiánovi Čekovskom, ktorí v rámci predvolebnej kampane vycestovali na juh Talianska do mestečka Corleone, známeho z filmu a knihy Krstný otec.

Strana Demokrati predstavila svoj volebný program. Prioritami sú podľa jej šéfa Hegera nielen bezpečnosť či vzdelanie, ale aj spolupráca štátu so samosprávami a s občianskou spoločnosťou či posilnenie sociálnej oblasti a ekonomickej prosperity.

Demokrati navrhujú, aby si regióny mohli samy určovať sadzby dane z príjmov pre ľudí a pre firmy. Podľa bývalého ministra práce Jozefa Mihála by tak získali výhodu pri lákaní investorov.

Jaroslav Naď si teoreticky vie predstaviť, že by Demokrati v budúcom parlamente podporili menšinovú vládu prozápadných strán s Hlasom. Neboli by však jej súčasťou. „Chceme urobiť všetko pre to, aby sme o nejakom Hlase nemuseli ani uvažovať. Ak by sme sa však dostali do patovej situácie, čisto akademicky som povedal, aby sme nezabúdali, že je tu možnosť menšinovej vlády.“

Demokrati z volieb určite neodstúpia, je to postoj celej strany, vraví podpredseda a exminister Jaroslav Naď. „Ašpirujeme na parlament – a podľa mňa budeme súčasťou parlamentu –, čo iba preukazuje to, že táto forma politiky niekomu chýbala. A keď sa niekto bojí, že sa preto nedostane do parlamentu, tak to je potom otázka naňho, ako tú politiku robil.“

Robert Fico je dnes najväčším bezpečnostným ohrozením Slovenskej republiky, vraví bývalý minister obrany a podpredseda Demokratov Jaroslav Naď. „Opakuje to, čo napísali v Kremli. Vidíme to aj na jeho stretnutiach s veľvyslancami. Oni nám hovoria, ako to prebieha. On ich uráža, vysmieva sa im. To je realita, to nie sú nami vymyslené veci.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová a strana Jablko sa zatiaľ nestiahne z volieb, do ktorých ide na kandidátke Demokratov. Strana rozhodnutie podľa portálu tvnoviny.sk posunula na neskôr. Ďuriš Nicholsonová povedala, že Demokrati ich viac vtiahli do kampane, ktorá sa podľa nej len teraz naplno rozbieha.

Demokrati chcú mimoriadnu schôdzu k zahraničnopolitickému smerovaniu Slovenska. V uznesení sa chcú hlásiť k EÚ a NATO a jasne pomenovať bezpečnostné hrozby. Jaroslav Naď na tlačovej konferencii zdôraznil, že nie je možné byť neutrálnym.

Poslanec Demokratov Juraj Šeliga kritizuje prezidentku a vládu, že nereagovali na pochybnosti týkajúce sa listu SIS, v ktorom údajne tajná služba Bosne a Hercegovine poskytla zavádzajúce informácie o expolicajtovi Jánovi Kaľavskom. „Mrzí ma to ticho, ktoré tu je,“ vyhlásil Šeliga, ktorý v pondelok vyzval Čaputovú a Ódora, aby list zverejnili.

Demokrati chcú na Ústavnom súde napadnúť zmeny stavebnej legislatívy, ktoré podľa nich obmedzujú práva verejnosti. Na pripravené podanie však nemajú dosť poslancov. Potrebujú aspoň 30 zákonodarcov a majú 17.

Trestné oznámenie na Juraja Šeligu z Demokratov bolo podané na základe listu, ktorý dostal generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Generálny prokurátor dostal list o tom, že som o ňom povedal, že je zbabelec, a podľa odosielateľa by som za takéto výroky mal trestnoprávne platiť,“ vysvetlil Šeliga, ktorý bol dnes na výsluchu. Na základe tohto listu Žilinka rozhodol, že sa má vyšetrovať trestný čin ohovárania.

Jaroslav Naď tvrdí, že Demokrati v žiadnom prípade neodstúpia z volieb, bez ohľadu na percentá v prieskumoch. „Keď ľudia nechcú, aby prepadli ich hlasy, nech za nás hlasujú,“ hovorí Naď. Uhrík reagoval, že si želá, aby Demokrati zobrali čo najviac hlasov progresívcom.

Nové na Dennikn.sk

20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba? 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardy 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného sveta 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvody 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskému 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachráni 16:47Shooty: Nový mainstream 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusom 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcov 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PS 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutia 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmi 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborník 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš Roubík 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúk 12:23Revolúcia a jej podoby 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závod 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiam 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosť 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu  10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcom 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom svete 10:21Pacientovi stačia dve minúty na to, aby dokázal pokojne vysvetliť svoj problém, lekár ho však často preruší, hovorí psychologička 10:13Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej  09:57Jediný bol ochotný splniť majiteľove želania. Lobotka má trénera, ktorý s mladým Hamšíkom začal úspešnú éru 09:18Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidí 09:15Hladomor v číslach – v júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denne 08:55Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon