Policajný prezident

Policajný prezident tvrdí, že kontrola postupu polície v prípade nehody Andreja Danka sa blíži ku koncu, záznamy z autonehody zverejnia až po jej skončení. „Je to živá vec, musím rešpektovať rozhodnutie prokurátorov,“ dodal Ľubomír Solák s tým, že sa nemôže k ničomu vyjadrovať.

Brannobezpečnostný výbor, ktorý sa mal zaoberať autonehodou Andreja Danka, nebol uznášaniaschopný. Na výbor prišiel policajný prezident Solák aj so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Kurilovskou, na otázky poslancov neodpovedali ani neformálne.

Policajný prezident Ľubomír Solák neodpovedal na otázky, čo si o aktuálnom úniku z vyšetrovacieho spisu myslí. Vysvetľuje to tak, že v prípade koná inšpekcia a nechce mariť vyšetrovanie. Či by podozriví funkcionári NAKA mali ísť na detektor lži, policajný prezident nepovedal.

Nový policajný prezident Ľubomír Solák vymenil šiestich z ôsmich krajských policajných riaditeľov, píše Sme. Do vedenia sa vracajú ľudia, ktorí krajom šéfovali počas minulých Ficových vlád. Šiestich policajných riaditeľov po svojom nástupe vymenil aj Štefan Hamran.

Policajný prezident Ľubomír Solák vraví, že obsadenie vedúcich pozícii v polícii je v jeho rukách. Reagoval tak na výmenu riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka, ktorému neumožnil ostať radovým vyšetrovateľom NAKA a po 25 rokoch odchádza do civilu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že zmeny vo vedení NAKA sú plne v kompetencii policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. „Ministerstvu neprislúcha sa k nim vyjadrovať. Prezident má moju plnú dôveru aj v personálnych otázkach,“ reagoval rezort vnútra na odchod šéfa NAKA Ľubomíra Daňka a výmeny ďalších funkcionárov.

Keď policajný prezident Ľubomír Solák oznámil Ľubomírovi Daňkovi, že s ním už nepočíta ako so šéfom NAKA, tak ho rovno poslal aj na detektor lži. „Nepovedal mi dôvody. Nemal som s tým problém, zúčastnil som sa,“ hovorí Daňko, ktorý po 25 rokoch odchádza z polície do civilu.

V polícii pokračujú čistky, do civilu odchádza šéf NAKA Ľubomír Daňko, ktorý kedysi vyšetroval Očistec aj korupčný prípad Dušana Kováčika. Policajný prezident Ľubomír Solák mu neumožnil ostať aspoň radovým vyšetrovateľom NAKA, po 25 rokoch preto odchádza na výsluhový dôchodok.

Končiaci riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Kaliňák hrozí Štefanovi Hamranovi, že čoskoro o ňom vyjde najavo, ako okrádal políciu. „Pán Hamran, nezabudnite, okrádali ste Policajný zbor o státisíce eur. Onedlho sa to všetko dozvieme,“ povedal minister obrany.

NAKA vyšetruje výhražné maily školám ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, uviedol policajný prezident Ľubomír Solák po tom, čo vyhrážky dostali viaceré stredné školy na Slovensku.

Naživo: Policajný prezident Ľubomír Solák k výstražným mailom, ktoré dostali viaceré školy.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oficiálne vymenoval za policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. „Na prvom mieste je, aby si polícia kvalitne plnila svoje úlohy pri zaisťovaní bezpečnosti obyvateľov a policajti sa vždy riadili v službe zákonom bez vnášania politiky či osobného pohľadu,“ vyhlásil Solák.

Nový policajný prezident Ľubomír Solák hovorí, že polícia bude vyšetrovať aj korupciu na najvyšších miestach. Odstavenie vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu a ani iné kroky ministra vnútra nechcel komentovať. Dôveru Jaroslava Spišiaka stratil, keď hovoril, že policajti by nemali dostávať status chránených oznamovateľov.

Nový policajný prezident Ľubomír Solák sa chce rozprávať s riaditeľom NAKA Ľubomírom Daňkom, keď sa ten vráti z dovolenky. Solák to potvrdil po vypočutí v parlamente s tým, že keď sa Daňko vráti, tak Milanovi Jonisovi, ktorý je dočasne poverený riadením NAKA, toto poverenie zanikne. Či Daňko ostane na čele NAKA, však isté nie je.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vymenuje nového policajného prezidenta Ľubomíra Soláka v piatok 1. decembra. Povedal to po jeho vypočutí na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť.

Verejné vypočutie kandidáta na policajného prezidenta Ľubomíra Soláka trvalo takmer tri hodiny, výbor prijal uznesenie, že Solák podmienky spĺňa. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte predtým uviedol, že dočasného šéfa polície vymenuje aj nastálo.

Ľubomír Solák pred poslancami naznačil, že v budúcnosti zvažuje organizačnú schému policajného prezídia, ktorej súčasťou budú opäť dvaja, možno aj traja viceprezidenti. Priznal, že súčasný model s jedným viceprezidentom, ktorý nastavil minister vnútra po svojom nástupe, je „náročný“.

Policajný prezident Ľubomír Solák má plnú dôveru ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka pri personálnych nomináciách. Pred branno-bezpečnostným výborom naznačil, že to bolo jednou z jeho podmienok pri nástupe do funkcie. Avizoval tiež, že personálne zmeny urobí.

Policajný prezident Ľubomír Solák vyhlásil, že v prípade policajtov okolo Jána Čurillu bude rešpektovať rozhodnutia súdu a bude sa nimi riadiť. Odpovedal tak na otázku, ako bude pristupovať k týmto policajtom, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil mimo služby.

Ľubomír Solák priznal, že sa pozná s neprávoplatne odsúdeným expolicajtom Jánom Kaľavským, ktorý je aktérom v takzvanej vojne v polícii. K jeho trestnému stíhaniu však vyhlásil: „Kto si čo navaril, nech si zje.“

Ľubomír Solák by chcel, aby ho policajti vnímali ako hovorcu Policajného zboru. „Keď bude treba, budem za nimi stáť. Keď sa voči niečomu previnia, budem ich prvým katom,“ vyhlásil pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vraví, že nový policajný prezident Ľubomír Solák je „policajt telom i dušou“. Policajný zbor bude mať pod jeho vedením možnosť fungovať tak, ako má, „bez zneužívania časti príslušníkov na politické objednávky“, povedal Šutaj Eštok a vyzdvihol, že Solák sa vracia do Policajného zboru s víziou upokojenia.

Policajný prezident Ľubomír Solák s ministrom Šutajom Eštokom a Tiborom Gašparom. Foto N - Vladimír Šimíček

Naživo: Poslanci vypočúvajú nového policajného prezidenta Ľubomíra Soláka.

Kandidát na policajného prezidenta Ľubomír Solák predstúpi pred brannobezpečnostný výbor v stredu o 13.00. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poveril Soláka funkciou policajného prezidenta minulý týždeň. V utorok avizoval, že Soláka navrhne za šéfa polície aj nastálo. Po vypočutí pred výborom je pripravený ho vymenovať. (tasr)

Mimoriadny brannobezpečnostný výbor, kde sa mal predstaviť policajný prezident Ľubomír Solák, nebol uznášaniaschopný, neprišiel naň dostatok poslancov. O jeho zvolanie žiadala opozícia. Ľubomír Solák je vedením polície poverený dočasne, no minister Šutaj Eštok avizoval, že ho navrhne do funkcie aj nastálo. (tasr)

Našiel sa nečakaný dobrovoľník, ktorý bude robiť pre Šutaja Eštoka, píše Newsfilter o novom policajnom prezidentovi Ľubomírovi Solákovi. Ľudia, ktorí s ním spolupracovali, ho chvália. „Existuje možnosť, že sa minister zmýlil a vybral si pre seba nesprávneho človeka. Veľmi skoro to zistíme tak, že polícia bude mať ďalšieho prezidenta.“

Opoziční poslanci žiadajú mimoriadny výbor k novému policajnému prezidentovi Ľubomírovi Solákovi. „Od nástupu novej vlády ide už o druhého prezidenta Policajného zboru, ktorý namiesto verejného vypočutia a následného vymenovania bol len dočasne poverený,“ uviedol Gábor Grendel.

Nový riaditeľ štátnej ochranky Pavol Krejčí je okresným predsedom Hlasu v treťom bratislavskom obvode a za stranu tento rok kandidoval aj do parlamentu zo 69. miesta. Krejčí je od minulého roka predsedom slovenského zväzu juda.

Novým policajným prezidentom je Ľubomír Solák, plukovník, ktorý v minulosti pôsobil aj v komande Lynx a potrestali ho za streľbu ostrými nábojmi v ruinách nemocnice Rázsochy. Príslušníkom Policajného zboru nebol niekoľko rokov, ešte v utorok viedol okresné veliteľstvo mestskej polície v bratislavskom Starom Meste.

Matúš Šutaj Eštok s novým vedením polície. Nový policajný prezident Ľubomír Solák je druhý zľava vedľa štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej. Foto – Facebook Matúša Šutaja Eštoka

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zatiaľ nepriniesol meno nového policajného prezidenta, ešte stále si vyberá, vyhlásil Peter Pellegrini. Predseda Hlasu tvrdí, že ani on nepozná konkrétne mená, spomedzi ktorých si minister vyberá. (markíza)

Peter Pellegrini povedal, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok má jeho plnú dôveru. O jeho komunikácii tvrdí, že „každý má nejaký svoj štýl“. Odvolávanie Hamrana považuje za korektné a tvrdí, že z odvolávania čurillovcov sa už dva týždne robí zbytočná kauza.

Branko Kišš sa síce vrátil do funkcie prvého policajného viceprezidenta, ale až do konca roka nebude pracovať, nepustili ho ani do jeho pracovne. Dočasný policajný prezident Rastislav Polakovič dnes nevyhovel jeho návrhu, že ukončí rehabilitáciu a dovolenku, ktorú mu schválili na hraničnej polícii v Banskej Bystrici, kam Kišša odsunuli koncom októbra.

Odvolaný policajný prvý viceprezident Branko Kišš nastúpil o 7.30 h na svoje pracovisko na policajnom prezídiu, potvrdil advokát Peter Kubina. „Nemám ale informácie o tom, ako sa mu tam darí. Ale určite ho nevítali s proseccom a červeným kobercom,“ dodal na ústavnoprávnom výbore.

Prvý viceprezident polície Branko Kišš potvrdil, že v piatok nastúpi na svoj post na policajnom prezídiu. „Musím, ak by som nenastúpil, mal by som absenciu,“ povedal pre televíziu Markízu. Kišš nevie, čo ho v piatok čaká. „Ťažko predvídať, čo sa zajtra udeje, ja idem do práce,“ dodal.

Dočasne poverený policajný prezident Rastislav Polakovič urobil zmeny v NAKA. Kým je riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko na dovolenke, poveril vedením tejto elitnej zložky polície Milana Jonisa, zástupcu riaditeľa Národnej protidrogovej centrály NAKA. Polakovič to urobil napriek tomu, že Daňko má dvoch zástupcov – Miroslava Chudého a Radoslava Sýkoru, ktorí ho bežne zastupovali počas neprítomnosti.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok trvá na tom, že odvolanie Štefana Hamrana tri dni predtým, ako sa chystal odísť do civilu, bolo korektné. Bývalý policajný prezident podľa ministra robil zo svojej pozície politiku a nie policajnú prácu.

Hosťom nového dielu diskusie .pod lampou je bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Moderátor Štefan Hríb sa s ním rozpráva o tom, ktoré kľúčové výsledky vyšetrovaní sú už nezvratné a čo teraz čaká ľudí z prvej línie boja s korupciou. (týždeň)

Aj NAKA sa dá politicky ovládnuť, hovorí bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Podľa neho stačí, ak sa vymení manažment a nadriadení budú dávať citlivé prípady iba vyšetrovateľom, o ktorých vedia, že nič nevyšetria. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je podľa neho otázkou času.

To, že voľby dopadli zle, je podľa Štefana Hamrana chybou politikov a nie policajného zboru. „Polícia si svoju robotu odvádzala, súdy potvrdzovali našu prácu, veď to tieklo aj z vodovodu, aké sú kauzy a s akými výsledkami a koľko ľudí bolo právoplatne odsúdených.“ Bývalý policajný prezident hovorí, že politici zlyhávajú v komunikácii aj teraz po voľbách.

Spôsob, akým sa so mnou rozlúčili, bol ponižujúci, hovorí v rozhovore bývalý policajný prezident Štefan Hamran, ktorému už na obvodnom oddelení v Poprade vyrobili aj vizitku. Ak by mohol doslúžiť v polícii do konca roka, mal by o sto eur mesačne väčší dôchodok a vyššie odstupné. „Ale nič také tragické sa nestalo. Ja som to však doprial každému funkcionárovi a to boli ich nominanti, nominanti pani Sakovej.“

Foto N - Vladimír Šimíček

V Poprade mi nalepili už aj vizitku, povedal v podcaste V redakcii o preradení na obvodné oddelenie Štefan Hamran. Polícia robila to, čo mala, ale zlyhali politici, hovorí o výsledku volieb bývalý policajný prezident.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok si minulý týždeň pôvodne zavolal na osobné stretnutie Štefana Hamrana, no zrušil ho a za policajným prezidentom poslal úradníka s obálkou a rozkazom, že ho odvoláva a prekladá do Popradu. Hamran nemal nastúpiť na okresné riaditeľstvo, ale na tamojšie obvodné oddelenie, teda na najnižšiu zložku polície, a už mu údajne nechali na dvere vyhotoviť menovku.

Nováčik tromfol matadorov, píše o Matúšovi Šutajovi Eštokovi Tomáš Gális v Newsfiltri. Nový minister vnútra podľa neho odvolaním vedenia polície len potvrdil, že ciele Hlasu sú rovnaké ako ciele materskej strany Smer. „Ale aspoň vieme, na čom sme, a nemusíme si robiť zbytočné ilúzie.“

Postup ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka v prípade bývalého policajného prezidenta je v rozpore s tým, čo hovorí Peter Pellegrini o konsenze, vraví poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Odvolanie a preradenie Štefana Hamrana tri dni pred odchodom do civilu bolo podľa neho „chrapúnske“.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámi meno nového policajného prezidenta „vo veľmi krátkom čase“. Povedal to pre televíziu Markíza. Políciu dočasne vedie Rastislav Polakovič, ktorý nahradil odvolaného Štefana Hamrana.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta tak, že sa s ním ani nestretol. Štefanovi Hamranovi len doručili písomný rozkaz v obálke s tým, že sa má ráno hlásiť v Poprade. Doteraz všetci ministri postupovali slušnejšie, s policajnými prezidentmi sa stretli a dohodli sa, ako a kedy presne odídu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana. Jeho funkciu dočasne preberie Rastislav Polakovič. Minister tvrdí, že voči Hamranovi mal vážne výhrady a že to bolo nevyhnutné.

Policajný prezident Štefan Hamran. Foto -TASR

Bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian nebude novým policajným prezidentom. Vyplýva to z odpovede predsedu parlamentu Petra Pellegrini, ktorý na svojej tlačovej konferencii povedal, že neočakáva, že by Zuriana do tejto funkcie nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) navrhol.

Keď sa Fico ujme moci, policajný prezident Štefan Hamran na odvolanie nebude čakať a odíde sám. Po konci Hamrana a prípadnom odvolaní Daniela Lipšica hrozí podľa ľudí z prostredia polície a špeciálnej prokuratúry návrat do minulosti a zastavovanie vyšetrovaní. Veľký odpor sa očakávať nedá.

Ak bude Smer vo vláde, prvé dve pozície, ktoré čaká výmena, je policajný prezident a špeciálny prokurátor, vyhlásil Robert Fico. Šéfom polície je Štefan Hamran, špeciálnym prokurátorom Daniel Lipšic.

Najčítanejšie teraz

Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Adam Ružička. Foto - TASR/Ján KrošlákČaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojnyFoto – N a TASRPellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholRobert Fico a Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Peter Pellegrini pri ohlásení kandidatúry na prezidenta. Foto - TASRVýživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinkyIlustračné foto - Adobe StockŠpeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinRužové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšieFoto – TASR/APTarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálOravská priehrada. Foto – Soňa MäkkáRáno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosťShane Wright gratuluje Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky. Foto - TASR/APRužička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárAdam Ružička za Arizonu odohral len tri zápasy. Na fotke je s Nathanom MacKinnonom z Colorada. Foto TASR/APZistila som po štyroch rokoch vzťahu, že ma partner podvádza s mužmi. Môže byť gej, aj keď sa vždy tváril ako homofób?Ilustrácia – F. S. s MidjourneyV USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťRuský prezident Vladimir Putin (tretí sprava), minister obrany Sergej Šojgu (druhý sprava) a prezident Tatárskej republiky Rustam Minnichanov (celkom vpravo) prechádzajú popri strategickom bombardéri Tu-160M pri návšteve Kazanskej leteckej továrne v stredu 21. februára 2024. Foto - TASR/APPotápačka, ktorá nafotila tragédiu pri freedivingu: Krikom som prebudila Alessiu, Steve však už bol celý šedýSteve Keenan a Alessia Zecchiniová. Foto - Kristina Vacková

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: AgresoriVčera 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadVčera 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodnýVčera 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiVčera 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziťVčera 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšieVčera 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíhaVčera 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zlaVčera 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologičkaVčera 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozeraťVčera 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story