Sčítanie obyvateľov 2021

Na Slovensku žije 58 498 cudzincov, tvoria tak 1,07 percenta zo všetkých obyvateľov, vyplýva z minuloročného sčítania obyvateľstva. Najviac cudzincov (19 569) žije v Bratislavskom kraji a tvoria 2,72 percenta obyvateľov kraja. Ide o údaje spred začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Máme nové údaje o Rómoch, vieme však, čo s nimi? pýta sa Vlado Rafael. „Nie je zrejmé, či a ako štát použije údaje o rómskej menšine, ktoré získal pri sčítaní obyvateľstva.“

Na Slovensku žije 401 ľudí, ktorí majú 100 rokov a viac, ukázalo sčítanie obyvateľstva. Najviac je ich v Bratislavskom, najmenej v Trnavskom kraji. Vôbec najstarší obyvateľ Slovenska mal k 1. januáru minulého roka 107 rokov.

Vyše 44 % občanov Slovenska je slobodných, ukázala analýza zo sčítania obyvateľov. Počet ľudí žijúcich v manželstve klesá takmer vo všetkých krajoch. Sčítanie takisto ukázalo, že vysokú školu vyštudovalo vyše milióna ľudí.

Byť na Slovensku Rómom je akoby stotožnenie sa s postavením občana druhej kategórie, vraví etnografka Zuzana Kumanová, prečo sa pri sčítaní obyvateľstva mnoho ľudí neprihlásilo k rómskej národnosti. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva kultúry dnes pracuje na ministerstve spravodlivosti. (romano fórum)

Takmer 6000 tabletov použitých pri sčítaní obyvateľov štát daruje obciam. Tie ich môžu využiť v zariadeniach sociálnych služieb či v školách. Hodnota jedného tabletu je asi 200 eur. S každou obcou štát podpíše darovaciu zmluvu. (tasr, N)

Okresné mestá na Zemplíne sa vyľudňujú a starnú. Priemernej miere úbytku obyvateľstva v siedmich najväčších sídlach regiónu sa vymykajú len Sobrance a Trebišov, čo sú zároveň aj mestá s najmladšou populáciou. Vyplýva to z porovnania výsledkov sčítania za roky 2011 a 2021.

Za úbytkom veriacich v sčítaní obyvateľov môžu byť podľa Františka Mikloška pedofilné škandály vo svete, kauza biskupa Bezáka aj neschopnosť cirkvi ohradiť sa voči Kotlebovi. „V katolíckej cirkvi ľudia videli oporu nielen pri svojich náboženských právach, ale aj v tom, že sa tu niekto vie postaviť totalite a vie za to trpieť,“ hovorí v rozhovore Mikloško.

Foto - Vladimír Šimíček
Foto - Vladimír Šimíček

Bratislavská Petržalka eviduje o 3500 viac obyvateľov, ako ukázalo minuloročné sčítanie. Petržalská samospráva tvrdí, že tak za 10 rokov príde minimálne o 3,6 milióna eur. Od Štatistického úradu SR preto očakáva ďalšie potrebné dáta.

Prezidentka Zuzana Čaputová podporila národnostné menšiny na Slovensku. Upozornila, že až 300-tisíc obyvateľov využilo pri sčítaní obyvateľov možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam. V otázke menšinových práv by sa malo podľa prezidentky vychádzať zo súčtu oboch národnostných kategórií, ktoré boli v metodike Štatistického úradu považované za rovnocenné.

Newsfilter: Prečo pribudlo toľko neveriacich? Odpoveď je asi zložitá, ale určite zavážilo aj to, že tentokrát sa viac ľudí bez vyznania rozhodlo sčítací hárok vyplniť, kým naposledy táto skupina sčítanie skôr odignorovala. Pre predstaviteľov cirkví to môže byť varovanie, že ich postavenie je ohrozené, ale získali ešte desať rokov, aby si niečo vymysleli.

Námestovo je okresom s najväčším podielom rímskokatolíkov na Slovensku, podľa sčítania obyvateľov z roku 2021 je ich 92,4 percenta. V žiadnom inom okrese ich nie je viac ako 90 percent. Okres Námestovo má zároveň najvyšší podiel ľudí slovenskej národnosti, celkom 97,88 percenta.

Popradu klesol počet obyvateľov pod 50-tisíc. Vyplýva to zo sčítania obyvateľstva z roku 2021. Pokles pod túto hranicu pre mesto znamená nižší príjem z podielových daní. (tasr)

Shooty: Ovečky

Maďari tvoria najväčšiu menšinovú komunitu na Slovensku, ich počet sa však zmenšil aj napriek možnosti uviesť druhú národnosť. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľstva v roku 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

K akému vierovyznaniu sa hlásia obyvatelia vašej obce si môžete pozrieť na interaktívnej mape Denníka N. Mapa ukazuje aj zmeny počtu veriacich v porovnaní so sčítaním 2011.

Počet ľudí bez vyznania sa zdvojnásobil, cirkvi však o peniaze neprídu. To by nastalo, ak by počet ľudí hlásiacich sa k cirkvám klesol o 10 percent, no klesol „len“ o 7,6 percenta.

Slovenská ústava nehovorí pravdu, keď je v nej uvedené „my, národ Slovenský“, povedal poslanec OĽaNO György Gyimesi. Slovensko podľa neho nie je len národným štátom Slovákov, keďže k slovenskej národnosti sa v sčítaní obyvateľstva prihlásilo 83,8 % ľudí. „Mali by sme sa zamyslieť, či táto formulácia obstojí,“ povedal o znení ústavy Gyimesi. (tasr)

Výsledky sčítania obyvateľov ukázali, že národnostná identita je len jedna, tvrdí to poslanec György Gyimesi (OĽaNO). Ešte pred spustením sčítania kritizoval možnosť uviesť dve národnosti. Myslí si, že dvojitá identita je pre Maďarov cudzím pojmom a sčítanie prinieslo pokles ľudí hlásiacich sa k maďarskej národnosti.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský nevníma, že by ľudí, ktorí sa hlásia k cirkvi, výrazne ubudlo. „Z hľadiska záznamov, ktoré cirkev vedie v matrikách pokrstených, môžeme konštatovať, že sme za ostatných desať rokov zaznamenali stabilný, dokonca mierne rastúci trend – tak v rímskokatolíckom, ako aj v gréckokatolíckom obrade.“

Viac ako dve tretiny obyvateľov Slovenska (67 %) patria do vekovej skupiny 15 až 64 rokov. Vo vekovej skupine 0 až 14 rokov je 15,9 % populácie, najstaršiu skupinu obyvateľov nad 65 rokov tvorí 17,1 % ľudí, vyplýva zo sčítania obyvateľov.

K rómskej a rusínskej národnosti sa viac ľudí prihlásilo ako k svojej ďalšej národnosti. Znamená to, že u väčšiny Rómov a Rusínov prevláda slovenská, príp. maďarská identita, vyplýva zo sčítania obyvateľov.

Počet ľudí bez náboženského vyznania na Slovensku výrazne narástol, vyplýva zo sčítania obyvateľov. K žiadnej cirkvi sa nehlási 1,3 milióna ľudí (23,8 %), v roku 2011 to bolo 725-tisíc (13,4 %). Katolíkov je o 300-tisíc menej ako pred desiatimi rokmi.

Najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku je maďarská, prihlásilo sa k nej vyše 422-tisíc ľudí, čo je 7,75 %, vyplýva to z minuloročného sčítania obyvateľov. Pred desiatimi rokmi to bolo vyše 458-tisíc, teda 8,49 %. K rómskej národnosti sa prihlásilo vyše 67-tisíc ľudí, pred desiatimi rokmi to bolo 105 738 ľudí.

Za rok 2021 umrelo 73 201 ľudí. Najviac v histórii Slovenska. Pandémia k tomu prispela odhadom 19- až 20-tisíc obeťami. Vyplýva to z predbežných dát štatistického úradu. Definitívne číslo sa dozvieme v priebehu roka.

V Bratislave žije určite viac ako pol milióna obyvateľov, hovorí primátor Matúš Vallo, ktorý je nespokojný s číslami zverejnenými Štatistickým úradom. Rozdiel je vraj 20-tisíc obyvateľov, čo by znamenalo výpadok miliónov eur.

Prvé dáta zo sčítania ukázali, že pribudlo seniorov aj ľudí s vysokou školou. Najviac slobodných žije v Gelnici, až 98,9 percenta obyvateľov má slovenskú štátnu príslušnosť.

Štatistický úrad zverejnil prvé dáta zo sčítania obyvateľov. Slovenská republika má 5 449 270 obyvateľov, väčšina z nich žije v mestách (53 %), až 98,9 % obyvateľov má slovenskú štátnu príslušnosť.

Poslednou dedinou na Slovensku s dvojjazyčným nemeckým názvom sú Krahule/Blaufuss. Domácemu dialektu by Nemci nerozumeli. Nemci tam prišli pred 800 rokmi, obyvateľov dediny počas druhej svetovej vojny odviezli a po návrate im nedovolili voliť. „Heimat ist Heimat,“ hovoria dnes a vlasťou myslia Slovensko.

Podvodníci chcú zneužiť sčítanie obyvateľov, niektorí ľudia mohli dostať list s informáciou, že úradníci prídu domov skontrolovať správnosť informácií. „Dovolíme si varovať verejnosť, že nič podobné Štatistický úrad SR a jeho zamestnanci nerealizujú. Zber údajov od obyvateľov bol ukončený, žiadne kontroly doma u obyvateľa vykonávať nebudeme a ani dodatočne požadovať žiadne údaje od obyvateľa.“

Ak ste sa nestihli zapojiť do sčítania obyvateľov, hrozí vám pokuta od 25 do 250 eur. „Obec vyhodnotí, či pristúpi k pokutám. Ak k nim pristúpi, musí dať pokutu všetkým obyvateľom, ktorí sa v rámci obce nesčítali,“ tvrdí odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková.

Sčítanie obyvateľov sa skončilo, zapojilo sa doň spolu 5,22 milióna ľudí, čo je takmer 93 percent z odhadovaného počtu. S pomocou asistenta sa dodatočne sčítalo 380-tisíc ľudí, najviac v Prešovskom a Košickom kraji.

Dnes je posledný deň na zapojenie sa do sčítania, zber údajov sa končí o polnoci. Po tomto termíne už nebude žiadna dodatočná možnosť. Ešte v nedeľu doobeda je možné volať na call centrum 02/20924919 a vyžiadať si v priebehu dňa asistenta.

Sčítanie obyvateľstva sa končí v nedeľu 13. júna, po tomto termíne už nebude možné zapojiť sa. Štatistický úrad pripomína, že po celom Slovenskú sú zriadené kontaktné miesta s posilnenými prevádzkovými hodinami a stále je možné objednať si asistenta k sebe domov.

Počet sčítaných ľudí sa zvýšil na 5,15 milióna obyvateľov (91,4 %). Asistované sčítanie obyvateľov sa pomaly končí, ľudia majú možnosť sčítať sa do nedele 13. júna.

Na Slovensku sa sčítalo už vyše 5 miliónov obyvateľov, oznámil štatistický úrad. V treťom týždni asistovaného sčítania sa počet sčítaných zvýšil na 5,02 milióna obyvateľov, pričom asistovane sa sčítalo takmer 180-tisíc obyvateľov.

Do asistovaného sčítania sa doposiaľ zapojilo 106-tisíc obyvateľov. Počet sčítaných na Slovensku stúpol na 4 950 450, informoval štatistický úrad. (tasr)

Viac ako tretina ľudí, ktorá sa prioritne hlási k maďarskej národnosti, si v sčítaní obyvateľov vyplnila aj druhú národnosť, ukazuje prieskum agentúry AKO. Ľudia, ktorí označili slovenskú národnosť, sa k inej identite hlásia iba v 7 percentách.

Asistované sčítanie na Slovensku bude v termíne od 3. mája do 13. júna. S termínom súhlasil úrad verejného zdravotníctva.

Luník IX pri sčítaní obyvateľov stiahol Košice na dno rebríčka krajských miest. Košice majú dovedna dvadsaťdva mestských častí. Ak by sa bral do úvahy priemer všetkých častí okrem Luníka IX, účasť na sčítaní by poskočila na 86 percent, teda podobne ako v Bratislave.

Elektronické sčítanie sa skončilo, za nesčítanie sa hrozí pokuta od obce od 25 do 250 eur. Štatistický úrad však tvrdí, že obciam nebude poskytovať dáta vo veci sčítania a ich cieľom nie je dávať pokuty.

Do elektronického sčítania sa zapojilo 86 % percent ľudí žijúcich na Slovensku, teda spolu 4 844 007 obyvateľov. Najviac, vyše 650-tisíc ľudí, sa sčítalo v prvý deň.

Zdroj: Štatistický úrad
Zdroj: Štatistický úrad

Naživo: Výsledky štatistického úradu k sčítaniu obyvateľov 2021.

Bratislava sa s 86 percentami elektronicky sčítaných obyvateľov zrátala nad očakávania. Vyhlásil to primátor Matúš Vallo.

Do elektronického sčítania sa zapojilo 86 % ľudí, čo výrazne prekonalo očakávania štatistického úradu, ktorý počítal so 70 %. Najviac ľudí sa sčítalo v Žilinskom kraji, z miest v Banskej Bystrici.

Po uzavretí elektronického sčítania obyvateľstva budú do konca októbra sčítavať zvyšných obyvateľov sčítací asistenti. Ich úlohou je pomôcť s vyplnením dotazníka ľuďom, ktorí sa nesčítali, nemusia ich však kontaktovať, povinnosť sčítať sa majú obyvatelia.

Prezidentka Zuzana Čaputová pripomína, že ľudia majú poslednú možnosť zapojiť sa do sčítania obyvateľstva: „Ostávajú posledné hodiny, aby tí, ktorí sa ešte nestihli sčítať online, tak urobili.“ Doteraz sa zapojilo 4,7 milióna ľudí, čo je 84 percent obyvateľstva.

O príležitosti pre Rómov na Slovensku, ktorá prichádza len raz za desať rokov, píšu Veronika Vanochová a Michelle Kubištová: „Na to, aby sa dal plánovať a realisticky odhadnúť rozsah opatrení, je nevyhnutné vedieť, koľko Rómov tu žije.“

Do nedele sa sčítalo takmer 81 percent obyvateľov, teda viac ako 4,5 milióna ľudí. Elektronické sčítanie, keď obyvateľ vypĺňa formulár sám, potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra. (tasr)

Na sčítanie vám zostáva posledných 5 dní, končí sa 31. marca. Doteraz sa sčítalo viac ako 78 % obyvateľov, teda 4,4 milióna ľudí. Sčítanie je zo zákona povinné, formulár nájdete na stránke scitanie.sk.

Najčítanejšie teraz

Poslanec Benčík: Matovičovým správaním som hlboko dotknutýFoto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannSvetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýbŠpeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/APZoroslav Kollár nejde do väzenia, po priznaní úplatku v kauze Pčolinský a za nelegálne cigarety zaplatí 70-tisícFoto N - Tomáš BenedikovičSulík siaha po investícii kariéry. Nových 25-tisíc pracovných miest môže priniesť krajine asi iba piata automobilkaZa ostatný týždeň minister hospodárstva Richard Sulík oznámil možnosť získania hneď troch nových veľkých investícií s tisíckami pracovných miest. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Armáda pozná favorita najväčšieho tendra vo svojich dejinách. Obstál by na Ukrajine?Niekoľko variantov vozidla CV-90 od firmy BAE Systems, preventívne už aj so slovenskými znakmi, sa ukázalo v júni na Záhorí. Foto - MO SRVývoj bojov (91. deň): Na oboch stranách pribúdajú správy o vyčerpaní vojakov, u separatistov protestovali dva plukyZničené vozidlá po raketovom útoku na zariadenie v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami v Makijivke východne od Donecka. Foto - TASR/APImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovBlahovi vyšla kniha o Leninovi v SAV, skryl sa za pseudonym. V akadémii vravia o podraze (+video)Kniha o Leninovi vydaná pod pseudonymom a politik Smeru Ľuboš Blaha. Foto N - Tomáš BenedikovičSlováci by mali byť hrdí na svojich trénerov. Proti Fínom ste neboli horším tímom, hodnotia Hadamczik, Vůjtek a HandzušMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničilaFoto - Telegram / KotsnewsKandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaBudovy RTVS v Mlynskej doline. Foto - TASRNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš Benedikovič300 slov z MS: Tri negatíva, ktoré však nemôžu zatieniť slovenský optimizmusFoto – TASR

Nové na Dennikn.sk

PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede) PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí    PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal PM:49Dve roviny jedného príbehu PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa) PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničila PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede) PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmu PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodila PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisíc PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciu PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú rieku PM:04Streľba zbraňou je v USA hlavnou príčinou úmrtia detí a mladých, predbehla dopravné nehody PM:53Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy. Cena je jasná až pri dodaní, upozorňuje developer PM:44Danglár: Za rodinu PM:38Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“ PM:04Propaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna Nemcovová PM:33Ak som si stavil na hokej, zamietnu mi hypotéku? Ako bude banka kontrolovať môj súkromný účet? Odpovedá šesť odborníkov PM:30Oči dokorán pre Ferdinanda V. v Bratislave PM:25Týždeň v energetike: SPP má nórsky plyn a štát prišiel o májovú daň zo Slovnaftu PM:10Proti opičím kiahňam máme vakcínu, v prípade epidémie môžu pomôcť aj ďalšie látky PM:013. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Napoleon, bratia Ulianovci a koniec koncertu veľmocí AM:55Keď sme vykročili do modernej Európy. Klára Prešnajderová o odkaze Školy umeleckých remesiel