Kauza Mýtnik

Audítor firmy Allexis Roman Rybanský na súde zložito opisuje, ako bol vyplácaný za audítorskú činnosť. Rybanského, ktorý vypovedá v kauze Mýtnik, údajne nasadil do Suchobovej firmy Allexis Jozef Brhel ml., aby mal spoločnosť pod kontrolou.

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pokračuje pojednávanie v kauze Mýtnik. Vypovedať mal guvernér Národnej banky Peter Kažimír, ale ospravedlnil sa pre pracovnú cestu.

Bývalý šéf služobného úradu ministerstva financií Albín Kotian nezaznamenal žiadnu neštandardnosť ani zasahovanie štátneho tajomníka ministerstva financií obžalovaného Radka Kuruca do legislatívneho procesu týkajúceho sa eKasy.

Ďalším svedkom v kauze Mýtnik je bývalý šéf služobného úradu ministerstva financií Albín Kotian. Toho musel predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala upozorňovať na správanie.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír v utorok ako svedok nepríde vypovedať na súd v kauze Mýtnik. Svoju neúčasť ospravedlnil tým, že sa zúčastní na dlhodobo plánovanej medzinárodnej konferencii v zahraničí.

Dnes pokračuje súd v kauze Mýtnik, vypovedá Peter Jakub, riaditeľ stratégie a rozvoja informačných systémov finančnej správy. V prípade sú sporné miliónové zákazky finančnej správy pre firmu Allexis, za ktorou stojí podnikateľ Michal Suchoba.

Podľa Markízy sú medzi zadržanými po aktuálnej akcii NAKA bývalí sekční šéfovia u daniarov Daniel Čech a Ladislav Hanniker. Čecha už odsúdili za korupciu na základe dohody o vine a treste.

Brhelovci už nie sú spoluvlastníkmi bratislavského hotela DoubleTree spolu s Jurajom Širokým a Rusom blízkym Miroslavovi Výbohovi. Podiel prebral manažér ich firiem Anton Bielik. Podnikateľovi Jozefovi Brhelovi obžalovanému v kauze Mýtnik dnes hrozí aj prepadnutie majetku. (aktuality)

Bývalá úradníčka finančnej správy Denisa Židová na súde povedala, že verejné obstarávanie na informačné systémy nemalo ísť cez utajený režim. K tomuto názoru dospela po získaní bezpečnostnej previerky na stupeň vyhradené a keď sa zoznámila s detailmi zmluvy, čo mohlo byť v rokoch 2014 alebo 2015.

Ešte pred obednou prestávkou sa začal na súde v kauze Mýtnik výsluch bývalej úradníčky finančnej správy Denisy Židovej. U daniarov pôsobila ako riaditeľka odboru právnych služieb a bola jednou z tých, ktorým bývalý prezident finančnej správy František Imrecze odovzdal pri odchode z funkcie „ďakovné“.

Informatik Oto Pšenák nevedel počas pojednávania v kauze Mýtnik vyčísliť hodnotu virtuálnej registračnej pokladnice. Senát však presviedčal, že skutočným autorom projektu je on a nie firma Allexis, ktorá nakoniec na tomto projekte na finančnej správe profitovala.

V kauze Mýtnik vypovedá na súde informatik Oto Pšenák. Už v prípravnom konaní tvrdil, že projekt virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) vymyslel on a nie Michal Suchoba z firmy Allexis, ktorá na tomto projekte na finančnej správe profitovala.

Výpoveď Ľudovíta Makóa v kauze Mýtnik trvala viac ako dve hodiny. Na dnes už senát špecializovaného súdu nepredvolal žiadneho iného svedka.

Iniciátorom kauzy Mýtnik bol bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Priznal to na súde, keď sa ho advokát Jozefa Brhela staršieho pýtal na výpoveď pod iniciálami I. J. Obhajca Michal Mandzák nechal Makóa túto výpoveď prečítať. Brhela staršieho ako oznamovateľ v nej nespomenul.

Projekt Alladin nemal pre finančnú správu žiaden prínos, vypovedal na súde Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy tak v kauze Mýtnik potvrdil výpoveď bývalého sekčného šéfa daniarov Daniela Čecha.

Dnešným svedkom v kauze Mýtnik je bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Pojednávanie v prípade, v ktorom je obžalovaný oligarcha Jozef Brhel starší aj so synom, pokračuje na Špecializovanom trestnom súde po takmer dvoch mesiacoch.

Špeciálna prokuratúra obhajuje svoj postup po tom, čo prvostupňový súd odmietol obžalobu Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela. Odmieta, že by dvojica nebola vypočutá a že by mali byť vypočúvaní zakaždým, keď o to požiadajú. O odmietnutí obžaloby bude definitívne rozhodovať Najvyšší súd.

Najvyšší súd rozhodne o tom, či sa Kaliňák a Brhel postavia pred súd alebo budú mať šancu zbaviť sa stíhania pomocou paragrafu 363. V ich prípade nastal zvrat, keď špecializovaný súd odmietol ich obžalobu pre závažné procesné chyby. Vyšetrovateľke vyčíta aj to, že Kaliňákovi neuznala covid.

Robert Kaliňák komentuje vrátenie obžaloby naňho a Jozefa Brhela ako zlyhanie špeciálnej prokuratúry a dôkaz, že ide o politický prípad. „12-násobné hrubé porušenie trestného poriadku je naozaj zrkadlom úrovne Úradu špeciálnej prokuratúry,“ vyhlásil exminister Smeru.

Sudca Peter Pulman odmietol obžalobu na Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela v prípade údajného dorovnávania platu exriaditeľovi finančnej správy Františkovi Imreczemu. Podľa sudcu je dôvodom najmä porušenie práva na obhajobu.

Jana Shemesh v Newsfiltri komentuje príbeh (ne)obyčajného karieristu Františka Imreczeho. „Bývalý prezident finančnej správy, dnes už aj právoplatne odsúdený za korupciu, sa pokúsil objasniť, ako sa z aktéra systému našich ľudí prepracoval do pozície človeka, ktorý ho pomáha odhaľovať. Jeho vysvetlenia, motívy, nezdravá miera karierizmu, zatváranie očí pred zlom a profitovanie z korupcie z neho nerobia práve sympatického človeka.“

František Imrecze hovorí, že rozhodnutie spolupracovať s políciou bolo hodnotové. „Považoval som za správne prispieť k tomu, aby sa ten systém, v ktorom som fungoval, v tej miere v našej krajine už nezopakoval,“ vraví v rozhovore. Exprezident finančnej správy sa priznal k vlastným trestným činom, no usvedčuje aj ďalších, vypovedá proti Ficovi či Kaliňákovi.

František Imrecze vníma mediálne útoky Smeru na jeho osobu ako spôsob, ako ho zastrašiť. Bývalý prezident finančnej správy a dnes spolupracujúci obvinený o výsledku jesenných volieb a nad budúcnosťou ako takou veľmi nepremýšľa, hovorí, že by mu to nič pozitívne neprinieslo.

František Imrecze. Foto N - Vladimír Šimíček

Preštudovanie spisu bolo v súlade so zákonom, reagoval na výhradu Roberta Kaliňáka dozorový prokurátor Matej Izakovič. „Boli stanovené dva termíny na preštudovanie spisu, ktoré aj väčšina obhajcov využila. Nikto sa riadne neospravedlnil,“ dodal. Kaliňák predtým podanie obžaloby spochybnil.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel majú ešte teoretickú šancu, že generálna prokuratúra bude môcť v ich prípade použiť paragraf 363. Dalo by sa to, ak by špecializovaný súd našiel chyby v obžalobe, vrátil ju prokurátorovi a zároveň by ešte neuplynulo pol roka od obvinenia. Obvinení boli vo februári.

Robert Kaliňák tvrdí, že nechápe, ako mohli naňho podať obžalobu pre podozrenie z podplácania v súvislosti s dorovnávaním platu Františka Imreczeho, keď mal na dnes termín, keď pred uzavretím spisu mohol navrhnúť ďalšie dôkazy.

Robertovi Kaliňákovi a Jozefovi Brhelovi hrozí pri obžalobe z podplácania Františka Imreczeho väzenie na 5 až 12 rokov. Vyšetrovatelia sa v tomto prípade opreli nielen o výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Imreczeho, ale aj o výpovede Daniela Čecha a Ľudovíta Makóa.

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela za podplácanie v prípade dorovnávania platu bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Podanie obžaloby znamená, že generálna prokuratúra nemôže použiť paragraf 363.

Robert Kaliňák a Jozef Brhel. Foto - TASR a N/Vladimír Šimíček

Pojednávanie v kauze Mýtnik, ktoré bolo naplánované na stredu a štvrtok, musel súd zrušiť. Dôvodom je PN jedného z obžalovaných. V utorok sa neuskutoční ani pojednávanie s bývalým šéfom policajných odposluchov Jozefom Rehákom.

Bývalý šéf ekonomiky u daniarov Martin Fleischer na súde v kauze Mýtnik povedal, že pri zákazkách s nízkou hodnotou nebola riadna súťaž a svojmu zástupcovi hovoril, aby vyberal firmy, ktoré budú ochotné dávať províziu. Zároveň dodal, že to nebolo podmienkou ich úspechu.

Obžalovaný Jozef Brhel sa k výpovedi svedka Martina Fleischera v kauze Mýtnik vyjadrí vo štvrtok. No jeho advokát Michal Mandzák už teraz avizuje, v akom duchu to bude. Výpoveď o tom, že Brhel zobral 40-tisíc eur z provízií za zákazky na finančnej správe, považuje za nezmysel.

Bývalý sekčný šéf finančnej správy Martin Fleischer považoval Jozefa Brhela „za osobnosť“, a to bol aj dôvod, prečo mu poskytol zoznam pripravovaných verejných obstarávaní. „Oslovil ma a ja som nevidel jediný dôvod nedoniesť mu zoznam, za ktorý zodpovedám a ktorý on nemôže nijako meniť,“ vypovedal Fleischer.

Martin Fleischer na súde potvrdil, že o pomoc so získaním miesta na finančnej správe požiadal svojho „dlhoročného priateľa Roberta Kaliňáka“. Povedal, že s exministrom vnútra, dnes advokátom, ktorý zastupuje klienta aj v kauze Mýtnik, sa pozná takmer 40 rokov.

Bývalý sekčný šéf na finančnej správe Martin Fleischer na súde opísal systém, ako dostával provízie z podlimitných zákaziek. Bolo ich asi dvanásť až pätnásť a celkovo mu kolega, ktorý za ne zodpovedal, doniesol 40-tisíc eur. Tie následne odniesol Jozefovi Brhelovi staršiemu, vypovedal na súde.

Bývalý šéf sekcie ekonomiky finančnej správy Martin Fleischer najskôr zaváhal, či bude vypovedať v kauze Mýtnik. Na súd prišiel aj so svojím advokátom, s ktorým sa chce pred výsluchom poradiť. „Budem vypovedať v celom rozsahu,“ vyhlásil po krátkej porade s právnym zástupcom.

Niekdajší šéf IT sekcie finančnej správy Milan Grega obžalovaný v kauze Mýtnik odporuje Danielovi Čechovi a tvrdí, že projekt Alladin nezlyhal. Problém bol podľa neho v zamestnancoch daniarov, ktorí nevedeli používať tablety či myši. „Jediný informačný systém, ktorý používali dovtedy, totiž nepotreboval myš. Doškolili sme asi 4-tisíc ľudí, ako klikať myšou,“ vysvetlil.

Obžalovaný Jozef Brhel st. spochybňuje utorkovú výpoveď svedka Daniela Čecha v kauze Mýtnik. Tvrdí, že svedok pri citlivých otázkach nadväzoval očný kontakt s prokurátorom Ondrejom Repom. Brhel pritom sedí v strede pojednávacej miestnosti, priamo za svedkami. Nevidí im do tváre, ale do chrbta.

Svedok Martin Fleischer sa v rámci pojednávania v kauze Mýtnik zatiaľ k slovu nedostal. Senát si ešte musí vypočuť reakcie obžalovaných na včerajšiu výpoveď svedka Daniela Čecha. On aj Fleischer boli v minulosti sekčnými šéfmi na finančnej správe.

Na Špecializovanom trestnom súde v kauze Mýtnik vypovedal bývalý šéf colnej a daňovej sekcie Daniel Čech. Spochybnil úspešnosť prvého projektu daňových a colných kontrol, ktorý sa podarilo firme Allexis zazmluvniť na finančnej správe. Hovoril o nedeľných stretnutiach u Michala Suchobu, na ktorých dohodli obchod Allexisu s finančnou správou, a návšteve Jozefa Brhela v jeho kancelárii v hoteli Double Tree by Hilton.

Po takmer troch hodinách výpovede svedka Daniela Čecha prerušil senát pojednávanie v kauze Mýtnik. Pokračovať bude v stredu. Vypovedať by mal ďalší bývalý sekčný šéf finančnej správy Martin Fleischer.

Svedok Daniel Čech na súde v kauze Mýtnik vypovedal, že využiteľnosť projektu Alladin v čase jeho pôsobenia na finančnej správe bola veľmi malá. Tento projekt slúžil na boj proti daňovým podvodom, zabezpečoval vlastne kontrolu daňových a colných kontrolórov.

Svedok Daniel Čech na súde v kauze Mýtnik povedal, že obžalovaného Jozefa Brhela videl počas svojho pôsobenia na finančnej správe len raz v živote. „Bolo to v hoteli Hilton na 10. poschodí, kam ma na stretnutie s ním zobral František Imrecze,“ vypovedal Čech. Na tomto poschodí mal Brhel kancelárie.

Dnešné pojednávanie v kauze Mýtnik bude zrejme dlhšie, upozornil predseda senátu Ján Hrubala. Dôvodom je, že na dnes predvolaný svedok Daniel Čech sa zatiaľ stále nedostal ani len k slovu. Doposiaľ zaznievali len vyjadrenia obžalovaných k výpovedi konateľky Allexisu Jane Rovčaninovej, ktorú súd vypočúval pred vyše dvomi týždňami.

Obžalovaný Jozef Brhel mladší pred pojednávaním v kauze Mýtnik zopakoval, že jeho stíhanie je politicky motivované. Najnovšie to tvrdí aj na základe toho, že finančná správa potvrdila, že rokuje s konateľkou spoločnosti Allexis Janou Rovčaninovou o odkúpení majetkových práv k informačným systémom.

Dnes pokračuje súd v kauze Mýtnik, ako svedok by mal vypovedať bývalý sekčný riaditeľ finančnej správy Daniel Čech, ktorý je už právoplatne odsúdený za korupciu. Hovoriť bude o utajovaných IT tendroch na finančnej správe z éry Františka Imreczeho, na ktorých profitovala firma Allexis.

Súd v kauze Mýtnik bude pokračovať 14. marca vyjadreniami obžalovaných a výsluchom svedka Daniela Čecha. Štvrtkové pojednávanie prerušili po výpovedi bývalej konateľky firmy Allexis Jany Rovčaninovej. Obhajca Brhelovcov Michal Mandzák ešte predtým neúspešne namietol zaujatosť celého senátu.

Počas prebiehajúceho súdneho procesu sa Jozef Brhel rozhodol rozdeliť si majetok s manželkou. V kauze Mýtnik mu v prípade odsúdenia hrozí dvadsaťročné väzenie a trest prepadnutia majetku.

Konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová na súde v kauze Mýtnik zatiaľ spomenula obžalovaného Jozefa Brhela staršieho a jeho syna len nepriamo. Spomenula si na príhodu, keď jej audítor firmy Roman Rybanský, ktorému mesačne podávala finančné reporty, po jednom skonštatoval, že „ide prezentovať výsledky do hotela Hilton“.

Jozef Brhel mladší povedal vo svojom vyjadrení k výpovedi svedka Michala Suchobu, že si všetko vymyslel a klame. Opakuje aj to, že ide o politický proces, pričom tentoraz to dokumentoval na statuse lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Jozef Brhel mladší tvrdí, že nikdy nepopieral spoluvlastníctvo Allexisu. Dôkazom tohto tvrdenia je, že už pred vyše rokom oznámil orgánom činným v trestnom konaní, že do skončenia procesu im vydáva niekoľko miliónov eur, ktoré boli súčasťou zisku z podnikateľských aktivít spoločnosti Allexis.

Nové na Dennikn.sk

13:19Knihy z tejto knižnice si neprečítate. Návšteva vo Future Library, ktorá hľadá nádej v literatúre 12:38Príbeh Schmiedlovej, ktorá porazila Rusku v ukrajinských farbách: Doma mali veľkú knižnicu, číta o Havlovi aj Obamovi 12:01Ako Uhrík a Mazurek vybudovali Republiku a prečo s nimi chce Fico vládnuť 11:15Rizík umelej inteligencie je veľa, malo by byť jasné, kto nesie zodpovednosť, hovorí spoluautor listu za pozastavenie AI 10:23Právnička Vlčeková zastupuje Editku: Na drahý liek mala nárok, dostali ho aj iné deti, dievčatko robí pokroky (+ video) 09:53Kováčik a Kozák vysvetľujú štruktúru vzťahov, vďaka ktorej nemajú vo futbale taký neporiadok ako hokejisti 06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive MathernováVčera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená transformácia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Prečo je Nvidia zrazu jednou za najhodnotenejších firiem na sveteVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás iné