Akcia Mýtnik

Michal Suchoba tvrdí, že obžalovaný právnik Martin Bahleda ho viackrát žiadal, aby riešil daňové problémy, ktoré mali firmy Jozefa Brhela a Juraja Širokého v Česku. „Robili niečo v súvislosti s vratkami daní,“ dodal Suchoba. Bahleda vo firmách zastupoval Brhelovcov. Súd odročil pojednávanie v kauze Mýtnik na 1. a 2. februára.

Nahrávka medzi Marianom Kočnerom a kajúcnikom Michalom Suchobom sa v kauze Mýtnik na súde nebude prehrávať. Na pojednávaní o tom informoval predseda senátu Ján Hrubala. Kočner si Suchobu nahral v septembri 2015.

Michal Suchoba nevie, v akom stave je jeho trestné stíhanie z januára, vie však, že ho aktualizovali o ďalšie trestné činy. Odsúdený nebol a neuzavrel ani dohodu o vine a treste.

Michal Suchoba potvrdzuje výpoveď ďalšieho kľúčového svedka Františka Imreczeho zo stredy o tom, ako sa dostal do čela finančnej správy. „Fero ma informoval, že Robo Kaliňák mu ponúkol post prezidenta finančnej správy,“ vypovedal Suchoba.

Spoločné podnikanie Jozefa Brhela a Michala Suchobu sa skončilo v roku 2020. Bolo to po tom, ako mala firma Allexis problém získať previerku Národného bezpečnostného úradu, vypovedal Suchoba na súde. Keď meškala Allexisu previerka, išiel to Suchoba riešiť s Brhelom.

Brhelovi obhajcovia opakovane žiadajú na súde, aby ako dôkaz prehral nahrávku medzi mafiánom Marianom Kočnerom a dnešným svedkom Michalom Suchobom. Hovorí na nej totiž, že za úplatok niekoľko miliónov eur vie „upratať“ vratky DPH na finančnej správe. O tom, či nahrávku senát pripustí, zatiaľ nerozhodol.

IT podnikateľ Michal Suchoba na súde opísal, ako sa pred ôsmimi rokmi dostal do konfliktu s Jozefom Brhelom mladším. Ten totiž ako zástupca svojho otca v Allexise poúčal Suchobu, aké auto si môže kúpiť z firemných peňazí.

Brhelovci sa podľa svedka Michala Suchobu nepodieľali na procese implementácie IT procesov na finančnej správe. „Absolútne nijako,“ povedal Suchoba.

Pojednávanie v kauze Mýtnik pokračuje dnes výsluchom jedného z kľúčových svedkov Michala Suchobu, ktorý už v stredu opísal, ako sa obžalovaný oligarcha Jozef Brhel „natlačil“ do jeho firmy Allexis. „Bolo to čisté výpalníctvo,“ skonštatoval Suchoba.

Zásadný vplyv Jozefa Brhela na tendre na finančnej správe potvrdil na pojednávaní v kauze Mýtnik už druhý svedok, podnikateľ Michal Suchoba. Už v utorok rozprával takmer identicky o vplyve mecenáša Smeru aj bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

Pojednávanie v kauze Mýtnik predseda senátu Ján Hrubala prerušil do štvrtka, keď bude pokračovať výsluchom Michala Suchobu. „Únava je zrejme jediné, čo nás núti teraz prerušiť pojednávanie,“ vysvetlil Hrubala. Upozornil, že výsluch svedka bude zrejme pokračovať ešte niekoľko hodín.

Jozef Brhel bol perfektne krytý, nikto nevedel, že je spoluvlastníkom spoločnosti Allexis, priznal na súde Michal Suchoba, ktorý predtým opísal, ako sa oligarcha do jeho firmy natlačil. Suchoba hovoril aj o tom, že sa im vlastne podarilo klamať aj pri zápise do Registra partnerov verejného sektora, pretože Brhel nefiguroval ani medzi konečnými užívateľmi výhod. 

Keď sa Michal Suchoba sťažoval Františkovi Imreczemu na to, že Jozef Brhel mu chce vstúpiť do firmy, tak ho poslal za Robertom Kaliňákom, vtedajším ministrom vnútra. „Fero ma poslal za Kalim, lebo Kali bol vždy ten férový,“ citoval Imreczeho odporúčanie svedok.

Z výpovede Michala Suchobu vyplýva, že o výhodnosti projektov Allexisu presvedčil Františka Imreczeho, ale problém bol s rozpočtovým opatrením. Bez súhlasu ministra financií, ktorým bol v tom čase (roky 2012 – 2013) Peter Kažimír. „Od Kaža sa vrátil s tým, že Allexis a moja osoba nikdy nebudú dodávať informačné systémy na finančnú správu,” vypovedal Suchoba.

Michal Suchoba začal svoju výpoveď tým, že je vyštudovaný jadrový fyzik a „ítečkár“. „Moje rozhodovanie je preto veľmi jednoduché,“ povedal a vysvetlil tým to, prečo sa rozhodol po obvinení spolupracovať s políciou.

Z reakcie Jozefa Brhela na výpoveď Františka Imreczeho vyplýva, že podľa neho ho vlastne z ničoho neusvedčuje. Odmietol, že by mal nejaký vplyv na verejné obstarávania na finančnej správe. „Nijako som do nich nezasahoval, čiže ani táto hypotéza sa nepotvrdzuje,“ povedal Brhel starší.

Výsluch bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho sa po necelých dvoch dňoch skončil. V súdnej sieni ho na mieste pre svedka vystriedal podnikateľ, rovnako spolupracujúci obvinený Michal Suchoba, ktorého firma Allexis na tendroch na finančnej správe profitovala.

František Imrecze nepovažuje tendre na IT systémy pre firmu Allexis za predražené. Bývalý šéf finančnej správy o tom vypovedal na súde, hoci kauza Mýtnik je postavená na tom, že týmito tendrami spôsobili obžalovaní škodu štátu 45 miliónov eur, a to práve predražením zákaziek.

Žiaden z obžalovaných nevyužil možnosť klásť svedkovi Františkovi Imreczemu otázky. Mali na to právo po tom, ako skončili s výsluchom ich obhajcovia.

Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc si podľa Františka Imreczeho vypýtal úplatok dvakrát po 60-tisíc eur priamo vo svojej kancelárii. Počas svojej výpovede na súde vypovedal, že sa to udialo niekedy v období „skorej jesene 2017“, presne si už nespomenul.

Kauza Mýtnik – čo potrebujete vedieť

Kauza podľa obžaloby odhaľuje vplyv oligarchu Jozefa Brhela na finančnú správu v ére, keď jej v rokoch 2012 až 2018 šéfoval František Imrecze. Týka sa najmä predražených tendrov na IT systémy, na ktorých profitovala firma Michala Suchobu Allexis. Práve Imrecze a Suchoba sú kľúčovými svedkami tejto kauzy.

Imrecze začal na Špecializovanom trestnom súde vypovedať v utorok a jeho výsluch pokračuje ešte aj dnes.

Doposiaľ okrem vplyvu Brhela na uzavretie zmlúv s Allexisom Imrecze opísal:

  • ako mu oligarcha doplácal ročne 200-tisíc eur k platu, keďže platovo po nástupe na finančnú správu po príchode zo súkromnej sféry výrazne klesol;
  • ako sa stretával s Brhelom na 10. poschodí Hotela DoubleTree Hilton, kde mal oligarcha kancelárie;
  • ako o tomto vplyve vedel vtedajší minister financií Peter Kažimír (Smer) a ako ho za Brhelom kvôli dorovnaniu poslal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer);
  • ako za ním prišiel Kažimírov priateľ Miroslav Slahučka, ktorý si pýtal províziu 200-tisíc eur za schválenie rozpočtového opatrenia k eKase;
  • ako si bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc vypýtal za podporu eKasy úplatok.

V kauze sú okrem Jozefa Brhela staršieho obžalovaní: 

  • jeho syn Jozef Brhel mladší,
  • Milan Grega, bývalý šéf IT sekcie na finančnej správe;
  • právnik Martin Bahleda;
  • architekt Miroslav Slahučka;
  • bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Exšéf finančnej správy František Imrecze na súde povedal, že chodieval za Jozefom Brhelom do jeho kancelárií v hoteli DoubleTree Hilton tak, „aby nebol videný“. Aby za ním išiel, ale opatrne, mu povedal vtedajší minister financií Peter Kažimír (Smer).

František Imrecze na súde vysvetľuje, že bez vplyvu oligarchu Jozefa Brhela staršieho na Petra Kažimíra by sa Allexis nedostal k zákazkám u daniarov. Rovnako by sa to neudialo, ak by sa majiteľ Allexisu Michal Suchoba nedohodol s Brhelom, že mu umožní kapitálový vstup do firmy.

Proces v kauze Mýtnik pokračuje výsluchom kľúčového svedka, kajúcnika Františka Imreczeho. Na súd bol už predvolaný aj ďalší kajúcnik Michal Suchoba, ktorého však senát požiadal, aby z pojednávacej siene odišiel.

František Imrecze. Foto N - Veronika Prušová

František Imrecze dnes v kauze Mýtnik vypovedal o dorovnávaní platu od Jozefa Brhela aj o zapojení Petra Kažimíra a Roberta Kaliňáka do korupčnej siete za vlády Smeru. Podľa bývalého riaditeľa finančnej správy Kaliňák vstúpil do hry už pri otázke „kompenzácie“ jeho mzdy.

Hlavou organizovanej skupiny na finančnej správe nebol obžalovaný Jozef Brhel, ale bývalý šéf daniarov František Imrecze, vyhlásil Brhelov obhajca Michal Mandzák na začiatku dnešného súdu v kauze Mýtnik. Mandzák žiadal súd, aby prehral nahrávku rozhovoru medzi odsúdeným mafiánom Marianom Kočnerom a IT podnikateľom Michalom Suchobom.

Nehovorenie pravdy je popretie spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní, vraví  bývalý šéf finančnej správy František Imrecze na otázku, prečo by mu mali ľudia veriť, že hovorí o jednotlivých kauzách pravdu. „Keby som nehovoril veci tak, ako si ich pamätám, veľmi by som uškodil sebe. Dôležité je, že hovoríte pravdu,“ povedal v relácii RTVS Pod povrchom.

František Imrecze vraví, že keď sa v roku 2012 stal šéfom finančnej správy, vnímal to ako najväčšiu manažérsku výzvu. V relácii RTVS Pod povrchom povedal, že do štátnej sféry prešiel s politickými alebo diplomatickými ambíciami. Po čase však pochopil, ako celý systém funguje a že výrazný vplyv na to, kto sa stane počas vlád Smeru ministrom, bude mať oligarchia.

Priznanie sa k trestným činom nie je ľahšou cestou, ako si mnohí dnes myslia, hovorí bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. „Je to obrovská hanba, ktorú zažívate sám voči sebe, zažíva ju aj celá rodina,“ povedal v relácii Pod povrchom RTVS.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze mal pod autom pripevnené sledovacie zariadenie. „Môžem potvrdiť, že išlo o zariadenie, aké používajú policajti a iné bezpečnostné zložky. Je to sledovacie zariadenie, takzvané GPS,“ povedal pre Startitup policajný prezident Štefan Hamran.

Petrovi Kažimírovi ochranná ruka generálneho prokurátora pomohla len dočasne, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Kažimír môže naďalej kajúcnika spochybňovať a tvrdiť, že úplatok pre Imreczeho predsa mohol ísť pokojne cez iného sprostredkovateľa. Nám nezostáva, než veriť, že NAKA nestrieľa naslepo a dokáže sa vyrovnať aj s týmto argumentom.“

Opätovným obvinením Petra Kažimíra sa skončilo jeho sedem mesiacov beztrestnosti. Polícia zatiaľ nechce povedať, či má viac dôkazov. Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že Kažimír by mal dobre vyhodnotiť bremeno, ktoré nesie po obvinení, a jeho dosah na meno Národnej banky Slovenska a podľa nej treba konečne zúžiť paragraf 363.

Exšéf finančnej správy a kľúčový svedok v kauze Mýtnik František Imrecze dostal policajnú ochranu. Požiadal o ňu v stredu večer po výsluchu na NAKA pre obavu o život. Nadobudol ju po tom, ako si pod autom našiel magnetom pripevnené neznáme zariadenie. (startitup)

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze si našiel pod autom neznámy predmet, zrejme ide o monitorovacie zariadenie, informujú Aktuality.sk. Polícia preto zasahuje v bratislavskej Petržalke pri zimnom štadióne. Imrecze svedčí o korupcii vo viacerých kauzách.

Pojednávanie v kauze Mýtnik, ktoré malo pokračovať v utorok, nebude. Dôvodom je ospravedlnenie obžalovaného Radka Kuruca zo zdravotných dôvodov.

Prokurátor Ondrej Repa považuje dnešný rozsudok v kauze exúradníčok finančnej správy za dôležitý. „Je to určitý signál, ako sa súd postavil k týmto osobám, ktoré boli mediálne spochybňované,“ reagoval Repa na to, že súd uveril Františkovi Imreczemu a Michalovi Suchobovi. Výpoveď Imreczeho bola pritom pre odsúdenie úradníčok kľúčová.

Sudca Milan Cisarik vyhlásil, že svedkovi Františkovi Imreczemu a Michalovi Suchobovi uveril v kauze exúradníčok finančnej správy. V ich výpovediach boli rozpory, no nie také, aby mohol súd skonštatovať, že svedkovia úmyselne nehovorili pravdu. Je to dôležité, pretože Suchobu s Imreczem v kauze Mýtnik spochybňujú obhajcovia obžalovaných.

Obhajcovia bývalých úradníčok finančnej správy Denisy Židovej a Kornélie Černej spochybnili na súde výpovede spolupracujúcich obvinených Františka Imreczeho a Michala Suchobu. Advokáti Martin Janáč a Peter Hudec navrhli, aby súd ich klientky oslobodil spod obžaloby z korupcie. Verdikt by mal byť známy v piatok.

Prokurátor Ondrej Repa navrhol uznať bývalé vysokopostavené úradníčky finančnej správy Denisu Židovú a Kornéliu Černú za vinné. Obe sú obžalované z korupcie, hrozí im väzenie od troch do ôsmich rokov. Repa pre nich navrhuje trest v dolnej polovici sadzby. Rozsudok by mal byť známy v piatok dopoludnia.

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka odmietol obvinenia z korupcie. O podozrení, že žiadal úplatok od spoločnosti Allexis, hovoril Robert Fico na základe heknutých e-mailov medzi advokátkou Janou Valkovou a podnikateľom Michalom Suchobom. Ten je kľúčovým svedkom v kauze Mýtnik, v ktorej je obžalovaný oligarcha spájaný so Smerom Jozef Brhel.

Jozef Brhel ml., ktorý je obžalovaný v kauze Mýtnik z prania špinavých peňazí, použil už známu taktiku v tejto kauze – niekoľko minút vysvetľoval, že nepral špinavé peniaze on ani jeho firmy, na otázky prokurátora a senátu súdu odmietol odpovedať.

Dnes pokračuje pojednávanie v kauze Mýtnik, už druhú hodinu vypovedá obžalovaný Milan Grega. Od rána sa snaží presvedčiť senát súdu, že nebol biely kôň ani nasadený človek Jozefa Brhela na finančnej správe.

Jozef Brhel preberá rétoriku Smeru o politickom procese a tvrdí, že s kauzou Mýtnik nemá nič spoločné. Súd v mnohom pripomína pojednávania v Dobytkárovi. Obžalovaní vraj nerozumejú obžalobe a odmietajú odpovedať na otázky. Na súde zatiaľ povedali len to, čo chceli oni, aby bolo počuť.

Z čítaných výpovedí Jozefa Brhela vyplýva, že už v prípravnom konaní popieral svoju vinu. Hovoril o tom, že s Michalom Suchobom „žiaden obchod neuzavrel“. Popiera aj stretnutia s bývalým šéfom daniarov Františkom Imreczem a so Suchobom v hoteli DoubleTree Hilton. Pojednávanie v kauze Mýtnik by malo pokračovať v stredu výpoveďami ďalších obžalovaných.

Brhelov obhajca Michal Mandzák namietal proti tomu, aby sa čítali výpovede jeho klienta z prípravného konania. „Neboli získané zákonným spôsobom,“ tvrdí advokát s tým, že Jozef Brhel bol vo väzbe na oddelení väzenskej psychiatrie. „Klient bol v stave takom, v akom bol,“ skonštatoval Mandzák.

Výpovede Jozefa Brhela sa na súde zatiaľ nečítajú. Nasledovať by mala výpoveď bývalého šéfa IT sekcie u daniarov Milana Gregu, no súd po požiadavke obhajoby zmenil poradie. Slovo dostal Miroslav Slahučka, ktorý vopred avizoval, že vypovedať nebude. Číta sa preto jeho výpoveď z prípravného konania.

Výpoveď Jozefa Brhela trvala necelú hodinu. V spontánnej časti odmietol svoje spájanie s trestnou činnosťou. Následne si vyhradil právo neodpovedať na žiadne otázky, čo obhajoba vopred avizovala.

Obžalovaný Jozef Brhel v spontánnej výpovedi hovorí, že pri utajených IT tendroch na finančnej správe nevznikla štátu žiadna škoda. „Naopak, štát na týchto projektoch zarobil 3,7 miliardy eur,“ odvolával sa Brhel na znalecký posudok, ktorý si dala obhajoba vypracovať.

Jozef Brhel je presvedčený, že ak by v kauze Mýtnik nefiguroval on, tak by nikdy nebolo v tomto prípade vznesené obvinenie. „Nikdy som nespáchal žiaden trestný čin, nikdy som nelegalizoval príjem z trestnej činnosti ani som nespáchal žiaden korupčný trestný čin,“ vyhlásil Brhel.

Jozef Brhel si pripravil pred výpoveďou dva transparenty, ktoré jeho obhajcovia postavili v pojednávacej sieni. Brhel povedal, že ani jeden nevyužije, ale bude vypovedať z pripravených poznámok.

Nové na Dennikn.sk

09:04Svetový newsfilter: Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane 09:00V pandémii sa topánky opotrebovali menej, ľudia počas klimatickej zmeny niekedy vyčkávajú s výmenou, hovorí manažérka z CCC 08:53Táto vláda stratila dôvod na svoju existenciu 08:19Najhoršia éra v histórii jeho ér na MS. Prečo Nemecko znova zlyhalo 06:35Ekonomický newsfilter: Koalícia cenami energií zabojovala o budúceho voliča 06:18600 slov z MS: Nemci vypadli aj preto, lebo japonská lopta nebola za čiarouVčera 21:16Riaditeľ RTVS Machaj: Odvolanie vedenia správ po Ficovom prejave? Masaker, ale stojím si za tým (+ video)Včera 21:07Aká bola cena francúzskej revolúcie?Včera 20:08Newsfilter: Teoreticky existuje veľa iných možností než návrat Smeru či súčasná katastrofa, ale zatiaľ ich nevidnoVčera 19:19Päťdesiatnička o hľadaní partnera na online zoznamke: Niektorí chceli len sex, z iných sa vykľuli manipulátoriVčera 18:52Graf dňa: Priemysel v strednej Európe čakajú horšie časy, nálada v Česku je najhoršia od štartu pandémieVčera 18:27Žilinka láme demokraciu. Hanebne a drzoVčera 18:21Ako sa z Ruska stal štát totálneho dohľaduVčera 18:16Riaditeľka Vagusu Kárová: Obávame sa, koľko ľudí sa v dôsledku energetickej krízy ocitne na uliciVčera 18:15Wednesday Addamsová vás prenesie späť do Rokfortu. Seriál si vysoké hodnotenia zaslúžilVčera 18:14Mikulec neplánoval spustiť linku na hlásenie úplatkov pre lekárov, Heger na tom trváVčera 17:42Mohli by sme mať školy, ktoré prijmú aj deti s problémami. Sľubné reformy ministerstvo nestíha plniťVčera 17:33Byty sa budú zmenšovať, 50-metrový dvojizbový byt v novostavbách čoskoro nájdete ťažšie, avizuje developer VydriceVčera 17:14Pretekal ako 51-ročný, zomrel 45 dní po konci kariéry. Smrť talianskeho cyklistu opäť apeluje na bezpečnosť na cestáchVčera 17:11Matka Martina Strižinca o jeho coming-oute: Mojou úplne prvou reakciou bol strach, aby mu niekto neublížilVčera 16:51Pellegriniho by brala za premiéra polovica ľudí, väčšina voličov Sme rodina aj tretina SaS (prieskum Ipsosu)Včera 16:43Skúmali deti, ktoré išli do škôlky neskôr: zostali častejšie bez práce, dievčatá menej študovali na vysokej školeVčera 16:41Shooty: Energetická krízaVčera 16:37Rakúski špecialisti na čistenie vzduchu v ťažkom priemysle prijmú v Prievidzi ďalších vyše sto ľudíVčera 16:36Zelený newsfilter: Česká kampaň Žeru maso popiera vedu rovnako ako kedysi tabakový priemyselVčera 16:23Výpoveď nestiahlo iba pár lekárov, nemocnice sa vracajú do normáluVčera 16:18Z amerického vojaka sa stala blonďavá kráska, písali noviny. Prvá transrodová žena musela vysvetľovať, že nie je hermafroditVčera 16:08Chystá sa krok späť pre hodnotu za peniaze v dopraveVčera 15:30Nevieš po rusky? Nevadí, naučíš sa. Čechom, ktorí vystupujú proti Putinovi, volajú z falošných čísiel neznámi RusiVčera 14:56SaS podržala Mikulca a vzápätí oznámila odvolávanie Hegera