Referendum o predčasných voľbách

Shooty: Zásadná otázka

Robert Fico vyhlásil, že Smerom navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné. Pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády.

Ladislav Kamenický zo Smeru o referendových otázkach hovorí, že „naši právnici nevidia absolútne žiadny problém“. Tvrdí, že organizovanie referenda nie je z ich strany len taktika. Ústavní právnici však hovoria, že Smer postupuje pri referende chybne a v rozpore s ústavným súdom.

Po roku úsilia je tu ďalší referendový nepodarok, komentuje Jana Shemesh v Newsfiltri referendové otázky, ktoré po dlhých prípravách predstavil Robert Fico. „V Smere musia tušiť, že vyprodukovali taký nepodarok, že prezidentka Čaputová sa opätovne obráti na ústavných sudcov.“

Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka je prvá otázka k referendu o predčasných voľbách v kolízii so závermi Ústavného súdu. Naviac, v prípade platných výsledkov referenda by ešte automaticky nedošlo k vyhláseniu nových parlamentných volieb, pretože žiadna z otázok neskracuje volebné obdobie súčasnej Národnej rady.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko sa so Smerom nemieni rozprávať na tému referenda. “S pozvánkou pre nás si Robert Fico nemusí robiť zbytočnú námahu,“ píše PS, ktoré sa odmieta akokoľvek spájať s aktivitami Smeru.

Ficovi sa podľa ústavných právnikov oslovených Denníkom N ani na druhýkrát nepodarilo dobre naformulovať otázky do referenda o ukončení pôsobenia tejto vlády a najmä tá prvá môže byť v nesúlade s ústavou či s výrokmi Ústavného súdu. Opäť tak môžu skončiť na Ústavnom súde.

Hlas a SNS sa pripojili k referendu, ktoré rozbieha Smer. Strana Petra Pellegriniho verí, že bude úspešné, a spraví všetko pre to, aby sa uskutočnilo čo najskôr. Stranu Andreja Danka mrzí, že Smer neakceptoval všetky ich „pripomienky k perfektnosti referendovej otázky“.

Robert Fico predstavil otázky do referenda k predčasným parlamentným voľbám, opäť môžu skončiť na Ústavnom súde. Prvá otázka znie: Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu? Druhá sa týka toho, či ľudia súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie zmenou ústavy alebo referendom.

Už len to, ako dlho Smer rozpráva o referende, a pritom stále nepredstavil otázku, naznačuje, že majú problém, hovorí poradca prezidentky Marián Giba. „Neviem si zatiaľ predstaviť, ako sa to dá urobiť tak, aby sa jedným referendom súčasne zmenou ústavy zaviedlo pravidlo a zároveň sa skrátilo konkrétne volebné obdobie,“ vraví v rozhovore ústavný expert.

Marián Giba. Foto N - Vladimír Šimíček

Robert Fico ani dnes nepredstavil otázku na referendum o predčasných voľbách. Po rokovaní s Hlasom, SNS a Republikou povedal, že petičný hárok s otázkou predstaví v piatok. „Nie sme dohodnutí na precizácii nejakých drobností,“ tvrdil.

Blanár vysvetľuje, prečo Smer z referendových otázok vyradil obrannú dohodu s USA. Podľa neho je prioritou pád vlády, až potom majú prísť na rad iné témy. Podľa Budaja zmenili taktiku preto, lebo obyvatelia si po vypuknutí vojny na Ukrajine uvedomili dôležitosť spojeneckých zmlúv. (markíza)

SNS pochybuje, či bude možné referendum o predčasných voľbách vyhlásiť s otázkou, akú pripravil Smer. „Veríme, že Smer je pripravený k diskusii o právnej bezchybnosti otázky referenda,“ reaguje strana Andreja Danka.

Smer mal dnes oznámiť znenie jedinej otázky referenda k predčasným voľbám. Robert Fico jej presné znenie neprečítal, len hovoril o princípe, ako by také referendum malo fungovať. Podľa neho bude otázka ešte predmetom rozhovorov v opozícii, ktoré by mali skončiť do pondelka alebo utorka budúceho týždňa.

Robert Fico pár dní po odsúdení Dušana Kováčika oprášil tému referenda o predčasných voľbách, chce, aby sa konalo v rovnakom termíne ako župné a komunálne voľby. Robert Fico vyzýva ľudí, aby sa podpisovali pod petíciu, ktorá nebude mať štyri, ale len jednu otázku. Jedinú otázku chce aj Hlas.

Hlas žiada referendum s jedinou otázkou o predčasných voľbách a nie aj s otázkami, ktoré by rozdeľovali voličov. „Bolo by veľmi, veľmi nebezpečné, aby sme týchto ľudí znechutili alebo aj odradili od referenda,“ povedal Peter Pellegrini.

Smer zatiaľ nebude rozbiehať petíciu za predčasné voľby či odmietnutie základní NATO. Podľa Roberta Fica na to momentálne nie je vhodný čas, referenda sa však nevzdávajú.

Fico tvrdí, že Smer našiel riešenie pri referendových otázkach, ale nespresnil, aké. Strana plánovala začať petíciu za vypísanie referenda s tromi otázkami: o zmene Ústavy SR, aby sa dali referendom či ústavným zákonom vyhlásiť skoršie voľby, o obrannej zmluve s USA, tretia by sa zrejme mala týkať dôchodkového stropu.

Parlament neschválil zmenu ústavy, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom či referendom. Novelu predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček. Za návrh hlasovalo 62 zo 128 prítomných poslancov, potrebných bolo 90 hlasov.

Trojotázkové referendum Smeru bude o predčasných voľbách len čiastočne. Fico to síce nezdôrazňuje, ale dnes jasne hovorí, že prvá otázka sa bude týkať zmeny ústavy, a na predčasné voľby by bolo treba ešte jedno ďalšie referendum. Presne tak, ako to Ficovi pred štvrťrokom vysvetľovala prezidentka Čaputová.

Poslanci Národnej rady otvorili piatkové rokovanie správami kontrolných výborov o použití odposluchov za rok 2021. Plénum sa má vrátiť aj k diskusii o návrhu Miloša Svrčeka (Sme rodina) na novelizáciu ústavy, aby sa umožnilo skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom aj referendom.

Robert Fico zatiaľ nevie povedať, aká bude otázka o obrannej dohode v petícii za referendum. Priznal, že nie je ľahké ju naformulovať. Tretia otázka sa má týkať sociálnej oblasti, podľa Fica zrejme zastropovania dôchodkov.

Boris Kollár nemá problém s tým, aby zmena ústavy o skrátení volebného obdobia platila aj počas trvania tejto vlády. Návrh zákona predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček, navrhovaná účinnosť bola od roku 2024.

Robert Fico sľubuje do niekoľkých dní rozbehnutie petičnej akcie za referendum s tromi otázkami. Na proteste vyhlásil, že vláda aj prezidentka majú byť pripravení na „povstanie“ ľudí, lebo si to „zaslúžia“. Takisto povedal, že so SNS a Hlasom síce vo všetkom nesúhlasí, ale spolupráca je potrebná.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Hodžovom námestí v Bratislave je protest za predčasné voľby a proti obrannej zmluve s USA, ktorý organizuje Smer. Prítomný je aj Matúš Šutaj Eštok z Hlasu a predseda SNS Andrej Danko. „Len Smer, Hlas a SNS vedia vystriedať týchto idiotov,“ povedal Danko a dodal, že na mieste prezidentky Zuzany Čaputovej si vie predstaviť Roberta Fica.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Referendum o predčasných voľbách je odsúdené na neúspech, píše v Newsfiltri Zoltán Szalay. „Politici opozície dlhodobo masírujú verejnú mienku, že referendum je nevyhnutné, lebo to ľudia potrebujú ako chlieb. Prieskum AKO ukazuje, že to vôbec nie je také jednoznačné.“

Smer začne zbierať podpisy za referendum s troma otázkami. Prvá sa týka predčasných volieb, druhá základní cudzích armád a tretia bude zo sociálnej sféry a chcú sa na nej dohodnúť s Hlasom.

Hlas chce zaradiť do petičnej akcie za referendum otázku zo sociálnej oblasti. Rozmýšľajú o ústavnej garancii rovnakého odmeňovania žien a mužov, stropu odchodu do dôchodku alebo minimálnej mzdy na úrovni 60 percent priemernej.

Novela ústavy, ktorá umožní referendum o predčasných voľbách, nemá šancu na úspech, priznal Peter Pellegrini po rokovaní opozície a Sme rodina. „Koalícia sa otočila ľuďom chrbtom, keď na tento okrúhly stôl neprišla,“ komentoval neúčasť OĽaNO a SaS.

Poslanec Sme rodina Miloš Svrček si novelou o referende pohneval koalíciu a prekvapil akademikov. Odpísal od nich dôvodovú správu bez toho, aby ich citoval. Dvojici ústavných právnikov, Vincentovi Bujňákovi a Mariánovi Gibovi, sa ospravedlnil.

Hnutie OĽaNO sa jasne vyjadrilo, že nevidí dôvod na to, aby sa stretli za okrúhlym stolom kvôli referendu, povedal premiér Eduard Heger v Sobotných dialógoch. Rokovanie navrhuje Sme rodina. V referende o skrátení volebného obdobia vidí premiér riziko a šancu pre populistov. (rtvs)

Boris Kollár naštval koalíciu i opozíciu, komentuje Zoltán Szalay v Newsfiltri návrh na zmenu ústavy, ktorý by umožnil referendum o skrátení volebného obdobia. „Načo mu je táto celá aktivita dobrá, môže vedieť momentálne jedine predseda Sme rodina.“

Koaliční politici ostro kritizujú návrh na zmenu ústavy poslanca Sme rodina Miloša Svrčeka. Tvrdia, že novelu neodsúhlasila koaličná rada, SaS hovorí o porušení koaličnej zmluvy a ďalšom kroku, ktorým hnutie Borisa Kollára smeruje do opozície.

Aj Juraj Šeliga (Za ľudí) kritizuje návrh poslanca Sme rodina Miloša Svrčeka na zmenu ústavy, podľa ktorej by sa dalo referendom skrátiť volebné obdobie. „Na svete neexistuje vládna koalícia, ktorá by sa snažila pomáhať opozícii zorganizovať referendum, ktorého cieľom je odovzdať moc opozícii, zodpovednej za rozkrádanie a únos Slovenska,“ napísal.

Hlas kritizuje návrh novely ústavy, ktorý do parlamentu predložil Miloš Svrček zo Sme rodina. Poslanec síce navrhuje, aby sa dalo referendom skrátiť volebné obdobie, ale účinnosť novely stanovil na 1. marca 2024, teda koniec tohto volebného obdobia. Pellegrini to označil za podvod.

Poslanec Miloš Svrček (Sme rodina) predložil do parlamentu návrh na zmenu ústavy tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom. Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia.

Aj podpredseda Národnej rady Gábor Grendel (OĽaNO) odmieta iniciatívu Borisa Kollára, ktorý chce zvolať okrúhly stôl k referendu o predčasných voľbách. „S Ficom a s Pellegrinim sa za okrúhly stôl nesadá,“ vyhlásil s tým, že o tomto neboli parlamentné voľby v roku 2020.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) nesúhlasí s Borisom Kollárom, ktorý plánuje okrúhly stôl k referendu o predčasných voľbách. „Nesúhlasím, aby sme skrátili aktuálne volebné obdobie a vydláždili cestu Robertovi Ficovi a jeho spoločníkom. Môj odkaz je preto jasný – počkajte si pekne na riadne voľby a ďalšiu porážku,“ uviedol.

Boris Kollár chce k téme skrátenia volebného obdobia zvolať začiatkom januára okrúhly stôl s lídrami strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente. Šéf Sme rodina by chcel prizvať aj predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana.

Prezidentka Zuzana Čaputová k aktuálnosti predčasných volieb povedala, že ide o ťažkú otázku: „Vláda má evidentné problémy – ani sa tým netají – a do toho tu máme ešte pandémiu,“ povedala Čaputová s tým, že koalícia má v parlamente naďalej väčšinu a reformy prešli.

Ak sa na februárovej schôdzi nezmení ústava tak, aby bolo možné referendum o predčasných voľbách, Hlas podporí novú petičnú akciu. „Len upozorňujem na časový problém. Ak sa (referenda) dočkáme niekedy v roku 2023, už to bude blízko aj riadnych volieb,“ povedal Peter Pellegrini.

Robert Fico na sneme kritizuje prezidentku prostredníctvom konšpirácií, že ju dosadili zahraničné sily. „Do funkcie prezidenta sa podobne ako v prípade Andreja Kisku dostal neznámy človek, ktorého si vybrali liberálne kruhy, bohato podporované zo zahraničia,“ povedal.

Prezidentka má vážne pochybnosti, či ide Robertovi Ficovi skutočne o referendum, lebo ak by ho chcel, pokojne by mohol s právnikmi naformulovať ústavne konformné riešenie. „To zase nie je atómová veda, dá sa nájsť spôsob, ako by mohlo byť referendum vypísané,“ uviedla a Fica obvinila z klamstiev a bludov. „Tu je hra o záujem na referende,“ povedala v Rádiu Expres.

Robert Fico k vyhláseniu prezidentky k referendu povedal, že Zuzana Čaputová je na strane vládnej koalície a údajne sa snaží zmariť ďalšie referendum. „Vymyslela si smiešnu kľučku, o ktorej si myslí, že ju nevieme,“ vyhlásil. „My teda prezidentke odkazujeme, že berieme na vedomie jej odpoveď, že je opätovne pripravená zmariť referendum“.

Prezidentka odkázala Ficovi, že keď jej dáva ultimáta k referendu, nech si svoje otázky aspoň prejde s ústavnými právnikmi. Predsedovi Smeru navyše takisto odkázala, že mu nebude robiť do budúcna právnu poradňu.

SaS oceňuje odvážne stanovisko prezidentky, ktorá poukázala na nezmyselnosť referendových otázok Smeru. „Prezidentka Zuzana Čaputová správne pomenovala dôvody, pre ktoré sa nemôže referendum vypísať a pre ktoré by bolo referendum v rozpore s ústavou a zákonmi,“ povedal Martin Klus.

Prezidentka upozornila, že Smer jej doručil referendové otázky, ktoré sa navzájom podmieňujú, čo vylučuje zákon o podmienkach výkonu volebného práva. „Vypíšem akékoľvek referendum aj s otázkou, s ktorou nie som stotožnená, ale nesmie byť v rozpore s ústavou. Otázky sa nesmú navzájom podmieňovať,“ vyhlásila Zuzana Čaputová. Takisto kritizovala, že jej Smer dáva ultimáta.

O prezidentke a referendových otázkach od Smeru píše bývalý poradca Andreja Kisku Ján Mazák. „Zvážnel som a začal som hľadať spôsob, ako uchopiť takúto vskutku šibeničnú výzvu.“

Boris Kollár povedal, že návrh Smeru na vypísanie referenda o predčasných voľbách nepodporí. „Ale som presvedčený, že toto by sme mali mať v ústave. Ľudia by mali mať možnosť si vybrať a volebné obdobie skrátiť,“ povedal v diskusnej relácii O 5 minút 12.

Prezidentka Čaputová potvrdila, že už dostala od Smeru otázky k petícii na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Bude sa nimi zaoberať po návrate z klimatického samitu v Glasgowe.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému