Referendum o predčasných voľbách

Richard Sulík tvrdí, že sa nezúčastní na referende o predčasných voľbách, označil ho za „najzbytočnejšie“ referendum. Sulík by však hlasoval za vyslovenie nedôvery vláde, ak by k takému hlasovaniu došlo. Podľa neho táto vláda nestojí ani za „fajku maku“.

Líder Dobrej voľby Tomáš Drucker píše, prečo nepôjde na referendum, ale vyzýva na predčasné voľby v máji 2023. „Referendum, ktoré inicioval Smer, v jednej veci podvádza občanov v ich oprávnenom záujme, v inej veci obsahuje jedno nebezpečné rozhodnutie.“

Boris Kollár hovorí, že predčasné voľby už nebude žiadať ani v prípade, že by neprešiel rozpočet – keďže by v provizóriu mohli použiť aj 1,5 miliardy zo zvýšenia tohtoročného rozpočtu. Rokovanie o predčasných voľbách bude žiadať, pokiaľ vláda „nebude vedieť doručiť pomoc ľuďom“. Hovorí, že referenda Smeru sa nezúčastní.

Prezidentka Zuzana Čaputová reaguje na kritiku niektorých poslancov, že 21. január ako termín konania referenda nie je dobrý. Vysvetľuje, že je to najskorší termín, ktorý jej odporučil rezort vnútra. „Najneskorší termín referenda, na ktorý som ho mohla podľa ústavných lehôt vyhlásiť, bol 12. február. Jediné termíny, ktoré teda pre konanie referenda ešte pripadali do úvahy, boli 28. január, 4. február a 11. február. Som zvedavá na diskusiu, v čom by boli tieto termíny lepšie. V počasí asi ťažko.“

Milan Vetrák z OĽaNO nesúhlasí s názorom, že náklady na januárové referendum by mal platiť Smer. „Otázka je v súlade s ústavou a je legitímna, preto si nemyslím, že by si ho mal niekto zaplatiť. Ale na tomto konkrétnom referende sa nezúčastním, lebo jeho skutočným cieľom je oslobodenie zločincov z radu nominantov Smeru a Hlasu.“

Robert Fico opäť útočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú, že marí referendum o predčasných voľbách. Šéf Smeru pritom inicioval petíciu s referendovými otázkami, ktoré dvakrát narazili na Ústavný súd. „Je to Sorosovo dievča,“ tvrdil Fico bez akýchkoľvek dôkazov na tlačovej besede.

Newsfilter Tomáša Gálisa: Predpovedať, že už siedme referendum z ôsmich dopadne tak, že počet voličov nedosiahne stanovené 50-percentné kvórum, nie je ťažké. Náročnejšie je predpovedať, kedy sa politici rozhodnú povedať si pravdu: že takmer všetky doterajšie referendá boli len marketingovými nástrojmi a že táto inštitúcia sa za takmer 30 rokov od svojho prvého použitia neosvedčila, nehovoriac o vážnych pochybnostiach, či vôbec patrí do systému zastupiteľskej demokracie.

Hlas vyzýva poslancov parlamentu, aby zmenu ústavy schválili v parlamente a „neprenášali svoju zodpovednosť v tejto dôležitej otázke na občanov“. Strana sa tak vyjadrila v súvislosti s vyhlásením termínu referenda o možnosti skrátiť volebné obdobie.

Referendum o skrátení volebného obdobia považuje OĽaNO za zbytočné mrhanie peniazmi. „Čo je horšie, deje sa tak v ťažkých časoch celosvetovej energetickej krízy a zdražovania. Nejde o nič iné ako o zúfalý pokus bývalého premiéra o návrat k moci a zabezpečenie si beztrestnosti,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. (tasr)

SaS tvrdí, že nebude svojich voličov vyzývať, aby sa zúčastnili referenda o skrátení volebného obdobia. „Považujeme ho pri tejto otázke za zbytočné plytvanie verejných zdrojov, pričom by mala celé náklady uhradiť strana Smer,“ dodala strana Richarda Sulíka.

Aktuálny Shooty: Plebiscit

Prezidentka Zuzana Čaputová nebude vyzývať občanov, aby sa zúčastnili referenda o možnom skrátení volebného obdobia. Nebude ich ani podľa svojich slov odrádzať od účasti.

Referendum o skrátení volebného obdobia bude v sobotu 21. januára 2023. Prezidentka Zuzana Čaputová ho vyhlási v piatok. V referende bude len jedna otázka a tá sa bude týkať súhlasu s tým, že predčasné voľby je možné uskutočniť referendom alebo rozhodnutím parlamentu a po zmene ústavy.

Zuzana Čaputová. Foto - archív TASR

Naživo: Vyhlásenie prezidentky Čaputovej v súvislosti s referendom.

O 16.30 prezidentka Zuzana Čaputová oznámi svoj ďalší postup v súvislosti s referendom.

Radoslav Procházka komentuje rozhodnutie Ústavného súdu o referende. „Každý politik či sudca, ktorého sa spýtajú, sa bez zábran prihlási k podpore pre hlas ľudu, a výsledkom je štát, ktorého zdroj moci smie medzi voľbami rozhodovať o maximálnej obstarávacej cene áut používaných štátnymi úradníkmi či o možnosti škôl učiniť povinnou účasť na predmete ‚sexuálna výchova‘, ale nesmie rozhodovať o výmene vlastnej mocenskej reprezentácie.“

Sudca Ústavného súdu Peter Straka považuje za nekorektné vyčítať prezidentke, že marila referendum o predčasných voľbách, lebo sa pre spornú referendovú otázku obrátila na Ústavný súd. Prezidentke to vyčítali Smer aj Hlas.

Boris Kollár naťahuje Igora Matoviča novelou o predčasných voľbách, na ktorú dokázal medzi poslancami získať ústavnú väčšinu. Hoci už 11. októbra predseda Sme rodina hovoril, že ju stiahne, stále tak nespravil. OĽaNO a Sme rodina stále rokujú.

Referendum, ktoré prezidentka vyhlási, sú zbytočne vyhodené peniaze, píše Newsfilter. „Platilo to pred rozhodnutím Ústavného súdu, po ňom to platí dvojnásobne. Z ôsmich doterajších referend bolo platné len jediné, keď sa rozhodovalo o vstupe Slovenska do Európskej únie, a ani toho by nebolo, ak by sa vtedy nespojila celá politická scéna.“

Shooty: Zásadná otázka

Robert Fico nepripúšťa pochybenie ani po tom, čo Ústavný súd rozhodol o protiústavnosti referendovej otázky od Smeru, ktorá sa týka konca vlády. Opäť útočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú, že sa obrátila na Ústavný súd, aby referendum zmarila a nebolo v sobotu počas spojených volieb.

Hlas kriticky vníma rozhodnutie Ústavného súdu o protiústavnosti referendovej otázky. „Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Je to strašné zistenie pre slovenskú demokraciu,“ tvrdí v stanovisku strana Petra Pellegriniho.

Strana SaS vyhlásila, že berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu v otázke referenda o predčasných voľbách. „Nie je to prvýkrát, čo Robert Fico preukázal svoje ‘právnické kvality‘,“ hodnotí Richard Sulík.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že termín vyhlásenia referenda o predčasných voľbách oznámi hneď, ako to bude možné, teda po zverejnení rozhodnutia súdu v Zbierke zákonov.

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan k protiústavnej otázke v súvislosti s referendom o predčasných voľbách povedal: „Predmetom referenda mal byť de facto príkaz vláde, aby podala demisiu, Ústavný súd uzavrel, že predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, s princípom deľby moci, a teda aj v rozpore s ústavou.“

Ústavný súd rozhodol, že referendová otázka, či má vláda bezodkladne podať demisiu, je v rozpore s ústavou. Referendum, o ktoré sa dlhodobo usiluje Robert Fico, preto bude bez tejto otázky. Prezidentka Zuzana Čaputová môže vyhlásiť referendum s druhou otázkou z petície, ktorá sa týka predčasného skončenia volebného obdobia parlamentu.

Igor Matovič očakáva, že Ústavný súd vyhlási spornú referendovú otázku za protiústavnú. Rozhodnutie má oznámiť o 14.30 h v Košiciach. „Myslím si, že je to veľmi dobrý právnik, vedel, že napísal totálnu kravinu do otázky. Potreboval tento spor vyvolať, aby mohol byť za obeť,“ povedal Matovič o Robertovi Ficovi, ktorý inicioval referendum o predčasných voľbách.

Ústavný súd avizuje, že na budúcu stredu bude rozhodovať o referende k predčasným voľbám. Prezidentka Zuzana Čaputová sa na súd obrátila 13. septembra a odvtedy mal súd 60 dní na rozhodnutie.

SaS odmieta skracovanie volebného obdobia referendom, navrhuje zmeniť novelu ústavy od Sme rodina a umožniť samorozpustenie parlamentu a následne voľby do 90 dní. Za takúto zmenu ústavy by strana Richarda Sulíka zahlasovala.

SaS nebude o predčasných voľbách rokovať so Smerom ani s extrémistami. Zhodol sa na tom poslanecký klub strany. SaS odmieta podporiť Tarabov návrh na zmenu ústavy k predčasným voľbám.

Smer navrhuje, aby koalícia a opozícia uzavreli dohodu na predčasných voľbách v prvom polroku 2023. V takom prípade Smer podporí súhrn opatrení proti zdražovaniu a na zmiernenie následkov energetickej krízy a nebude blokovať parlament.

Za predčasné voľby by Sme rodina hlasovalo vtedy, ak by neprešiel rozpočet, vyhlásil Boris Kollár. Predseda parlamentu predpokladá, že v utorok sa nepodarí otvoriť parlamentnú schôdzu, ďalší pokus očakáva 18. októbra. O otvorení schôdze je pripravený rokovať so Smerom aj s tarabovcami. (ta3)

Tarabovcom prešiel do 2. čítania návrh, ktorý po referende umožňuje skrátiť volebné obdobie. Deje sa tak krátko po tom, čo tarabovci podržali vo funkcii ministra financií Igora Matoviča. Návrh podporili aj Anna Záborská a Marek Krajčí (obaja OĽaNO).

Igor Matovič v RTVS tvrdí, že podľa jeho informácií Sulík sľúbil Pellegrinimu podporu predčasných volieb, a preto mu Hlas podpísal návrh na odvolanie ministra financií. „Radi by sme takúto dohodu mali, ale žiadna nie je,“ reagoval Erik Tomáš z Hlasu. Odmietla to aj SaS.

Ústavný súd prijal návrh prezidentky Čaputovej na začatie konania o referendovej otázke. Vo vyhlásení uvádza, že ho prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Poslanci posunuli do druhého čítania zmenu ústavy, na základe ktorej by bolo možné vyhlásiť predčasné voľby aj referendom a ústavným zákonom. Novelu podporilo 97 poslancov, v prvom čítaní postačovala aj bežná väčšina.

V parlamente prišlo k zvláštnej situácii. Spravodajca návrhu na zmenu ústavy o predčasných voľbách Dominik Drdul z OĽaNO ohlásil hlasovanie o piatej, aj keď už bol bod prerokovaný a mohlo sa hlasovať o 11.00. Proti tomu sa ozval Smer, ktorý o 17.00 organizuje protivládny protest pred Prezidentským palácom.

Poslanci skončili rozpravu o zmene ústavy, ktorá má umožniť vyhlásenie predčasných volieb referendom či ústavným zákonom. Hlasovať sa bude o 17.00. O 11.00 budú poslanci hlasovať o návrhu Smeru na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

V rozprave k zmene ústavy o predčasných voľbách prekvapivo vystúpil minister financií Igor Matovič. Vysvetlil to tým, že pre ochranu verejných financií „je dobré, aby predčasné voľby neboli, lebo by sa vrátili zlodeji“. Situáciu na Slovensku prirovnáva k 30. rokom v Nemecku a vraví, že len hlúpa strana by si želala predčasné voľby.

SaS v prvom čítaní podporí zmenu ústavy o predčasných voľbách, potom však príde s vlastným pozmeňovacím návrhom. Exministerka Mária Kolíková povedala, že predčasné voľby nemali byť vyhlásené referendom, ale len takzvaným samorozpustením. Ide o model podobný ako v Česku.

SaS sa necíti viazaná žiadnymi dohodami s trojkoalíciou a v parlamente bude hlasovať výlučne podľa svojho programu. „Naši bývalí koaliční partneri nemajú záujem na dohode s nami, v poriadku, my sa zariadime,“ oznámil Richard Sulík.

Naživo: Poslanci SaS k aktuálnemu rokovaniu parlamentu.

Klub SaS bude v prvom čítaní hlasovať za návrh Sme rodina o skrátení volebného obdobia. Predseda Richard Sulík v rozprave povedal, že jeho osobný názor je ten, že referendum považuje za dobrú vec a malo by byť možné jeho prostredníctvom skrátiť volebné obdobie.

Parlamentu sa podarilo otvoriť septembrovú schôdzu. Prezentovalo sa až 117 poslancov, okrem koaličných aj poslanci SaS, Smeru a Hlasu či tarabovci. Neprezentovali sa poslanci ĽSNS a Republiky.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zaradil ako druhý bod schôdze parlamentu zmenu ústavy, ktorá má umožniť predčasné voľby. Takýto presun na začiatok schôdze bol podmienkou Smeru, aby jeho poslanci hlasovali za otvorenie schôdze. Fico o nej hovoril v nedeľu v O päť minút dvanásť.

Boris Kollár nechcel v RTVS komentovať rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej k referendu o predčasných voľbách. Podľa Kollára nie je on a jeho hnutie „miláčik prezidentky“, ale rešpektuje jej rozhodnutie. „História ukáže, či to bolo správne alebo zlé,“ povedal Kollár.

Zuzana Čaputová sa ešte nerozhodla, či sa zúčastní na referende, ktorým chce Smer a opozičné strany vyvolať predčasné voľby. Prezidentka povedala, že vníma aj kontext a rétoriku, ktorú s referendom jeho organizátori spájajú. Zároveň podporuje prijatie ústavnej zmeny o predčasných voľbách v parlamente.

Fico sa s termínom odovzdania podpisov zrejme prerátal, no mýli sa aj prezidentka. Ak by Prezidentský palác skontroloval podpisy rovnako rýchlo ako vlani a jedna z dvoch otázok by nebola ústavne sporná, stále by sa referendum dalo vyhlásiť aj na termín komunálno-župných volieb,

Peter Pellegrini povedal, že vládna koalícia nedokázala v parlamente bez problémov fungovať ani v čase, keď mala 93 poslancov. „Dnes sa v plnej nahote ukázalo, ako to bude fungovať po odchode SaS. Menšinová vláda nedokáže povedať, s kým mieni viesť krajinu bez volieb.“

SaS nakoniec môže pomôcť otvoriť schôdzu, a to aj v prípade, že by koalícia so stranou nerokovala. „Nejde nám o to, aby sme dlhodobo blokovali parlament,“ hovorí Richard Sulík. Zároveň pripúšťa, že SaS by mohla podporiť zmenu ústavy, aby poslanci mohli rozpustiť parlament a skrátiť si volebné obdobie.

Nové na Dennikn.sk

09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňom 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku) 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnuVčera 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideliVčera 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografkaVčera 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropyVčera 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majorityVčera 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácieVčera 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberieVčera 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastlinyVčera 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobuVčera 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?Včera 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)Včera 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovražduVčera 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické neboVčera 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?Včera 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuzVčera 15:26MediaBrífing: Musk našiel nový spôsob, ako zničiť Twitter. Obnoví takmer všetky zablokované účtyVčera 14:50Na Black Friday si dajte pozor na čudné obchody so skvelými ponukami, podvodníkov v čase výpredajov pribúdaVčera 14:42Český týždeň: Miloš Zeman udelil ďalšiu milosť a tentoraz to nie je hanbaVčera 14:14Danglár: My máme lekárov, ty MatovičaVčera 14:11Vývoj bojov (274. deň): Drony čoraz častejšie ukazujú apatické správanie ruských vojakovVčera 14:02Školský týždeň: Nové dáta ukazujú, že do škôlky nechodia všetci predškoláci a ročník opakuje výrazne menej žiakovVčera 13:51Na energetickej kríze ani na pandémii sme nezarobili, aj tak nám chcú zvýšiť špeciálny odvod, kritizuje šéf O2Včera 12:16Aktivista Tichý: Prvýkrát sa štát k migrantom v Kútoch správa ako k ľuďom (+video)Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Destabilizačný diel Včera 10:31Riaditeľ Eura 2024 Lahm: Prezident FIFA Infantino zaútočil na Európu, no prehliadol jeden dôležitý faktVčera 09:46Adrián Guľa trénuje DAC: Odmietol som Ďaleký východ. Na štáb by som dostal milión dolárovVčera 09:22Firemný newsfilter: Slnečné elektrárne vyvolených zarábajú ešte viac ako donedávna a košické oceliarne vyhrali 23-ročný spor