Referendum o predčasných voľbách

Smer začne zbierať podpisy za referendum s troma otázkami. Prvá sa týka predčasných volieb, druhá základní cudzích armád a tretia bude zo sociálnej sféry a chcú sa na nej dohodnúť s Hlasom.

Hlas chce zaradiť do petičnej akcie za referendum otázku zo sociálnej oblasti. Rozmýšľajú o ústavnej garancii rovnakého odmeňovania žien a mužov, stropu odchodu do dôchodku alebo minimálnej mzdy na úrovni 60 percent priemernej.

Novela ústavy, ktorá umožní referendum o predčasných voľbách, nemá šancu na úspech, priznal Peter Pellegrini po rokovaní opozície a Sme rodina. „Koalícia sa otočila ľuďom chrbtom, keď na tento okrúhly stôl neprišla,“ komentoval neúčasť OĽaNO a SaS.

Poslanec Sme rodina Miloš Svrček si novelou o referende pohneval koalíciu a prekvapil akademikov. Odpísal od nich dôvodovú správu bez toho, aby ich citoval. Dvojici ústavných právnikov, Vincentovi Bujňákovi a Mariánovi Gibovi, sa ospravedlnil.

Hnutie OĽaNO sa jasne vyjadrilo, že nevidí dôvod na to, aby sa stretli za okrúhlym stolom kvôli referendu, povedal premiér Eduard Heger v Sobotných dialógoch. Rokovanie navrhuje Sme rodina. V referende o skrátení volebného obdobia vidí premiér riziko a šancu pre populistov. (rtvs)

Boris Kollár naštval koalíciu i opozíciu, komentuje Zoltán Szalay v Newsfiltri návrh na zmenu ústavy, ktorý by umožnil referendum o skrátení volebného obdobia. „Načo mu je táto celá aktivita dobrá, môže vedieť momentálne jedine predseda Sme rodina.“

Koaliční politici ostro kritizujú návrh na zmenu ústavy poslanca Sme rodina Miloša Svrčeka. Tvrdia, že novelu neodsúhlasila koaličná rada, SaS hovorí o porušení koaličnej zmluvy a ďalšom kroku, ktorým hnutie Borisa Kollára smeruje do opozície.

Aj Juraj Šeliga (Za ľudí) kritizuje návrh poslanca Sme rodina Miloša Svrčeka na zmenu ústavy, podľa ktorej by sa dalo referendom skrátiť volebné obdobie. „Na svete neexistuje vládna koalícia, ktorá by sa snažila pomáhať opozícii zorganizovať referendum, ktorého cieľom je odovzdať moc opozícii, zodpovednej za rozkrádanie a únos Slovenska,“ napísal.

Hlas kritizuje návrh novely ústavy, ktorý do parlamentu predložil Miloš Svrček zo Sme rodina. Poslanec síce navrhuje, aby sa dalo referendom skrátiť volebné obdobie, ale účinnosť novely stanovil na 1. marca 2024, teda koniec tohto volebného obdobia. Pellegrini to označil za podvod.

Poslanec Miloš Svrček (Sme rodina) predložil do parlamentu návrh na zmenu ústavy tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom. Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia.

Aj podpredseda Národnej rady Gábor Grendel (OĽaNO) odmieta iniciatívu Borisa Kollára, ktorý chce zvolať okrúhly stôl k referendu o predčasných voľbách. „S Ficom a s Pellegrinim sa za okrúhly stôl nesadá,“ vyhlásil s tým, že o tomto neboli parlamentné voľby v roku 2020.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) nesúhlasí s Borisom Kollárom, ktorý plánuje okrúhly stôl k referendu o predčasných voľbách. „Nesúhlasím, aby sme skrátili aktuálne volebné obdobie a vydláždili cestu Robertovi Ficovi a jeho spoločníkom. Môj odkaz je preto jasný – počkajte si pekne na riadne voľby a ďalšiu porážku,“ uviedol.

Boris Kollár chce k téme skrátenia volebného obdobia zvolať začiatkom januára okrúhly stôl s lídrami strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente. Šéf Sme rodina by chcel prizvať aj predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana.

Prezidentka Zuzana Čaputová k aktuálnosti predčasných volieb povedala, že ide o ťažkú otázku: „Vláda má evidentné problémy – ani sa tým netají – a do toho tu máme ešte pandémiu,“ povedala Čaputová s tým, že koalícia má v parlamente naďalej väčšinu a reformy prešli.

Ak sa na februárovej schôdzi nezmení ústava tak, aby bolo možné referendum o predčasných voľbách, Hlas podporí novú petičnú akciu. „Len upozorňujem na časový problém. Ak sa (referenda) dočkáme niekedy v roku 2023, už to bude blízko aj riadnych volieb,“ povedal Peter Pellegrini.

Robert Fico na sneme kritizuje prezidentku prostredníctvom konšpirácií, že ju dosadili zahraničné sily. „Do funkcie prezidenta sa podobne ako v prípade Andreja Kisku dostal neznámy človek, ktorého si vybrali liberálne kruhy, bohato podporované zo zahraničia,“ povedal.

Prezidentka má vážne pochybnosti, či ide Robertovi Ficovi skutočne o referendum, lebo ak by ho chcel, pokojne by mohol s právnikmi naformulovať ústavne konformné riešenie. „To zase nie je atómová veda, dá sa nájsť spôsob, ako by mohlo byť referendum vypísané,“ uviedla a Fica obvinila z klamstiev a bludov. „Tu je hra o záujem na referende,“ povedala v Rádiu Expres.

Robert Fico k vyhláseniu prezidentky k referendu povedal, že Zuzana Čaputová je na strane vládnej koalície a údajne sa snaží zmariť ďalšie referendum. „Vymyslela si smiešnu kľučku, o ktorej si myslí, že ju nevieme,“ vyhlásil. „My teda prezidentke odkazujeme, že berieme na vedomie jej odpoveď, že je opätovne pripravená zmariť referendum“.

SaS oceňuje odvážne stanovisko prezidentky, ktorá poukázala na nezmyselnosť referendových otázok Smeru. „Prezidentka Zuzana Čaputová správne pomenovala dôvody, pre ktoré sa nemôže referendum vypísať a pre ktoré by bolo referendum v rozpore s ústavou a zákonmi,“ povedal Martin Klus.

Prezidentka upozornila, že Smer jej doručil referendové otázky, ktoré sa navzájom podmieňujú, čo vylučuje zákon o podmienkach výkonu volebného práva. „Vypíšem akékoľvek referendum aj s otázkou, s ktorou nie som stotožnená, ale nesmie byť v rozpore s ústavou. Otázky sa nesmú navzájom podmieňovať,“ vyhlásila Zuzana Čaputová. Takisto kritizovala, že jej Smer dáva ultimáta.

O prezidentke a referendových otázkach od Smeru píše bývalý poradca Andreja Kisku Ján Mazák. „Zvážnel som a začal som hľadať spôsob, ako uchopiť takúto vskutku šibeničnú výzvu.“

Boris Kollár povedal, že návrh Smeru na vypísanie referenda o predčasných voľbách nepodporí. „Ale som presvedčený, že toto by sme mali mať v ústave. Ľudia by mali mať možnosť si vybrať a volebné obdobie skrátiť,“ povedal v diskusnej relácii O 5 minút 12.

Prezidentka Čaputová potvrdila, že už dostala od Smeru otázky k petícii na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Bude sa nimi zaoberať po návrate z klimatického samitu v Glasgowe.

Smer doručil prezidentke dve referendové otázky o predčasných voľbách. Robert Fico povedal, že Zuzanu Čaputovú žiadajú, aby sa verejne vyjadrila, či sa s navrhovanými otázkami opätovne obráti na Ústavný súd alebo umožní ľuďom vyjadriť svoj názor v referende.

Robert Fico po predsedníctve Smeru oznámil, že skupina poslancov jeho strany sa, tak ako avizoval, listom obráti na prezidentku Zuzanu Čaputovú s novými referendovými otázkami a s otázkou, či ich pošle na Ústavný súd.

O vzťahu medzi referendom o predčasných voľbách a právnym štátom píše právnik Martin Buzinger. „V demokratickom a právnom štáte je skutočným suverénom právo, nie ľud.“

Robert Fico a jeho niektorí stranícki kolegovia hovoria veci, ktoré s pravdou nemajú nič spoločné, reaguje prezidentka na výroky lídra Smeru, že zmarila referendum. Zuzana Čaputová však neľutuje, že sa stretla s Ficom a Pellegrinim; tvrdí, že schôdzky boli konštruktívne a veľa sa z nich dozvedela.

Richard Sulík si myslí, že v referende by malo byť dovolené skrátiť volebné obdobie. Strana SaS podľa neho ešte názor na túto tému nemá. „Máme však koaličnú zmluvu, ktorá platí a hovorí, že za opozičné návrhy hlasovať nebudeme,“ dodal v reakcii na Sme rodina, ktoré chce urobiť všetko pre to, aby referendum bolo.

Ficove dve referendové otázky zrejme narazia, na prezidentku bude tlačiť z pódia. Nátlak Roberta Fica na Zuzanu Čaputovú vo veci referenda za predčasné voľby je čisto politický a podľa právnikov môže mať problém uspieť so svojou snahou rozbehnúť ďalšiu petíciu aj z pohľadu ústavnosti.

Peter Pellegrini súhlasí s prezidentkou Čaputovou, že na konanie referenda o predčasných voľbách treba v prvom rade zmeniť ústavu. Predseda Hlasu tak apeloval na politické strany, aby za zmenu ústavy hlasovali.

Zuzana Čaputová povedala poslancom, že môžu zmeniť ústavu a následne požiadať o vyhlásenie referenda, ktoré bude v súlade s ňou. Také referendum už vyhlási. „Z ústavy vyplýva, že úlohou prezidenta pri vypísaní referenda nie je len spočítanie podpisov, ale preberá zodpovednosť aj za ústavnosť vyhláseného referenda,“ povedala.

Národná rada odmietla návrh Hlasu na skoršie rokovanie o zmene pri referende. Ak by prešiel, predseda parlamentu by vo výnimočných situáciách mohol zaradiť na schôdzu aj taký návrh, od ktorého predchádzajúceho odmietnutia neuplynula stanovená šesťmesačná lehota na jeho opätovné prerokovanie.

Podľa Borisa Kollára Sme rodina v januári navrhne zmenu ústavy, po ktorej by mohlo byť referendum o predčasných voľbách. Hovorí, že budú hlasovať za vlastný návrh, nie za opozičný. (rtvs)

Šance opozície dosiahnuť predčasné voľby na základe referenda sú stále veľmi nízke. Koalícia im v tom odmieta pomôcť a ich návrhy sa nedostanú cez verdikt Ústavného súdu a cez rokovací poriadok parlamentu.

Opozičný Hlas v Deň Ústavy SR znova volá po predčasných voľbách. Iniciatíva Hlasu a Smeru, aby bolo vypísané referendum o predčasných voľbách, v júli narazila na Ústavný súd. Ten rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia je protiústavná.

Hlas chce navrhnúť novelu, ktorá by umožnila zaradiť na rokovanie parlamentu už raz odmietnuté návrhy skôr než po šiestich mesiacoch. Urobí to, aby mohlo byť referendum o predčasných voľbách už na jar.

Hlas chce na najbližšiu schôdzu predložiť návrhy, ktoré umožnia prerokovať zmenu ústavy a vyhlásiť referendum. „Bez tohto kroku bude zbytočné na uliciach vykrikovať heslá,“ povedal Peter Pellegrini s tým, že protesty ľudí v uliciach podporujú, ak sú pokojné.

Ústavnoprávny výbor neodporúča Borisovi Kollárovi, aby zaradil na rokovanie návrh Smeru na zmenu ústavy. Tá by mala umožniť konanie referenda o predčasných voľbách, podľa výboru však text novely z dielne Smeru nemožno prerokovať skôr ako v decembri. Dôvodom je neschválený podobný návrh poslanca Tomáša Tarabu z júna.

Referendum o skorších voľbách, ktoré by bolo na jeseň, je nereálne. Narazí aj Ficov pokus, aby sa možnosť referenda o predčasných voľbách dostala rovno do ústavy. Fakticky ju zastaví kuffovský poslanec Tomáš Taraba, ktorý podobnú zmenu neúspešne navrhoval v júni. Tým veľmi pravdepodobne odsunul novelu Smeru na december.

Ústavný súd dočasným pozastavením účinnosti jednej vyhlášky nestojí proti iným štátnym orgánom, píše Ján Mazák, bývalý predseda ÚS. „Plní len svoje nezastupiteľné poslanie – chráni ústavnosť, základné práva a slobody.“

Eduard Heger verí, že si Boris Kollár pri zmene ústavy pre referendum „nepostaví hlavu“. Referendum o predčasných voľbách je podľa premiéra dôkazom strachu opozície z očisty.

Boris Kollár zaútočil na SaS, ktorá predtým vyhlásila, že nechce pre referendum „narýchlo a chaoticky“ zasahovať do ústavy. „SaS vždy zaujíma len záujem a blaho podnikateľov, na ľudí kašlú. Vôbec sa nedivím ich reakcii. Kedy oni už len stáli na strane ľudí?“ napísal šéf Sme rodina.

SaS kritizuje zámer Borisa Kollára narýchlo meniť ústavu pre referendum. Strana tvrdí, že plne podporuje priamu demokraciu, no nepovažuje za správne „narýchlo a chaoticky“ zasahovať do ústavy.

Nad Slovenskom sa opäť vznáša Baťovej duch, píše Samo Marec. „My by sme si pri pohľade na Lengvarského a prezidentku mohli zaviesť termín „to do a Baťová“. Mohol by znamenať nájdenie nepriateľa, ktorému sa pripíšu všetky zlé vlastnosti.“

Populizmus zabíja. Potrebujeme koalíciu proti populizmu, píše Miroslav Kollár zo Spolu. „Viete si predstaviť, že ak sa aj nájdu schopní politici, dovolia im – v prípade ústavnosti skrátenia volebného obdobia referendom – nezodpovední populistickí politickí nadháňači dokončiť čo len jedno volebné obdobie?“

OĽaNO dnes hovorí v rozpore s vlastným programom, píše Marián Balázs v komentári. „Svedkovia Igorovi pritakávajú na každú podlosť svojho vodcu, na čokoľvek, čo povie alebo urobí.“

ĽSNS by podporila zmenu ústavy v prospech konania referenda o predčasných voľbách. Na tej sa už zhodujú Sme rodina, Hlas a Smer. (tasr)

Kollár zas pomáha Ficovi, píše Newsfilter. „Po väzbe a vakcinácii ukazuje Sme rodina zhodu so Smerom i s Hlasom aj v prípade referenda. Nebyť neho, možno by sa ešte hovorilo o údajnom Ficovom zasahovaní do vyšetrovania a o Pellegriniho údajnom úplatku.“

Ondrej Dostál (klub SaS) pripomenul Borisovi Kollárovi jeho vyjadrenie z júna pre ústavný súd, v ktorom v mene Národnej rady „vyjadril presvedčenie, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia parlamentu nie je v súlade s ústavou“. Predseda parlamentu chce teraz kvôli referendu urýchlene prepracovať ústavu.

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Slovenská príprava na omikron – obmedziť očkovaných, oslobodiť neočkovanýchFoto N - Tomáš BenedikovičIšla si zabehať o štvrtej popoludní, zaškrtil ju neznámy muž. Podozrivým z vraždy mladej Írky je Slovák, píše The TimesRodina Ashling Murphyovej. Foto - TASR/APPočet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťOmikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Foto N - Vladimír ŠimíčekPolitici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýPolitici Smeru rokovania s USA neodmietli ani po tom, ako sa vzbúril Andrej Danko.Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloArnold Schwarzenegger a Roman Anton ako jeho bodygard počas plavby na Vltave. Foto - archív R. A.Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráNovak Djoković počas letu z Austrálie do Srbska. Foto - TASR/APMartin Poliačik: Z politiky mi chýba Rada Európy, dnešná delegácia vedená Záborskou je strašná hanba (+ video)Martin Poliačik. Foto N - Vladimír ŠimíčekPredseda Smeru nie je bezdomovec ani po ňom nepátra polícia. Nemuseli ho predvádzať, kritizuje prokurátorNa snímke predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní (OČTK) v Bratislave 16. decembra 2021. Foto - TASR/Jaroslav NovákMatovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilSlovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodkyBývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoroZdroj - MZSRVlastizradcami sú novodobí Biľakovia, ktorí trpia súcitom s Ruskom ako agresoromBlaha a Kotleba na proteste. Foto - TASRVrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Testovanie na newyorskom Times Square. Foto - TASR/APNewsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vlády

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:12Newsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vládyVčera PM:22Slovenský líder európskej výroby plastových obalov na vajcia bude ešte silnejší. Chce už aj fabriku na plastovú surovinuVčera PM:05Matovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilVčera PM:03Šéf policajných odposluchov tvrdí, že za jeho obžalobou je diskreditačná kampaň a to, že ho prokurátor Kysel nemá rádVčera PM:55Nie, nemusíte vyradiť ani pečivo. Vedecké vysvetlenie, prečo žiadna diéta nefungujeVčera PM:43Vynútené rošády u Vlčana – namiesto farmára má vodohospodára na boj so suchom a kritizovaný lesník už závodu nešéfujeVčera PM:02Shooty: Kuchynská diplomaciaVčera PM:27Politici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýVčera PM:26Šimečka po zvolení za podpredsedu EP: Bola to dráma, rokovalo sa do poslednej chvíleVčera PM:22Ako to číta Ivan Mikloš: Situácia je neľahká, ale klimatická panika nám určite nepomôžeVčera PM:04V novom zákone majú byť turistické značky verejným záujmom a horskí sprievodcovia prídu o monopol na sprevádzanieVčera PM:31Vrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Včera PM:20Trenčín ako mesto kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia DubačováVčera PM:13Poriadok v hlaveVčera PM:53„Naši ľudia“ na ministerstve vnútraVčera PM:34Andrej Kiska: Na Zemanovi oceňujem empatiu, Babiš je pred voľbami v rovnakej situácii, ako bol FicoVčera PM:23Omikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Včera PM:06Nehaňte univerzity naše (viac, než treba)Včera PM:47Komplot v ChachalandeVčera PM:03Keď boli v Anglicku poloprázdne regály, bolo to pre nedostatok vodičov, a my k tomu smerujeme, hovorí prezident združenia dopravcovVčera AM:49Audit v Matici odhalil nedostatky a žiada, aby vrátila časť peňazí. Matičiari pochybenia odmietajúVčera AM:22Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráVčera AM:08Bývalým nominantom Smeru vo vedení polície sa začínajú súdy. Prvý je na rade niekdajší šéf odposluchovVčera AM:31Počet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťVčera AM:17Bielorusom v Bratislave fandil aj Lukašenkov blízky šéf hádzanárskeho zväzu, ktorý sa vyhrážal podriadenýmVčera AM:18Problémy chcú prekryť hráčom, ktorý zbankrotoval. Edmonton v NHL znovu zlyhávaVčera AM:49Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníciVčera AM:36Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloVčera AM:44Ekonomický newsfilter: Dôchodková reforma by bez rodičovského bonusu bola lepšia, pripomína rozpočtová rada01.00 PM:35Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodky