Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Český minister financií má poradcu, ktorý kontroluje, či sa vo vládnych návrhoch nepíše o gendri. To, že rezort neskúma vládne a európske návrhy iba z fiškálneho, ale aj ideologického hľadiska, je podľa konzervatívneho poslanca ODS Marka Bendu v poriadku, hlavné je totiž nepodliehať „módnym vlnám“.

Požiar v národnom parku České Švajčiarsko je len ochutnávka, píše Kirill Ščeblykin. Zatiaľ čo hasiči bojujú s ohňom, rozbieha sa debata, či za požiare môže klimatická zmena alebo nepozorní turisti. Takáto otázka je však zle položená.

Český STAN má po korupčnej aj rasistickú kauzu, starosta Poděbrad skončil v strane pre vtip o strieľaní Rómov. Celú historku rozprával ako vtipnú príhodu a zo záznamu sa zdá, že sa mu vôbec nezdalo zvláštne, čo hovoril. Neskôr však z verejnej nahrávky zmizol zvuk z časti týkajúcej sa Rómov.

Český ombudsman Křeček stratil zábrany a šikanuje zástupkyňu, no odvolať ho je nemožné, píše Kirill Ščeblykin. Křeček zaujal výrokom, že v Česku diskriminácia Rómov neexistuje; advokáti ho vyzvali, aby sa pri práci prestal riadiť dojmami.

Milan Redl pomáhal ešte v 90. rokoch Radovanovi Krejčířovi tunelovať Českú sporiteľňu, teraz jeho ďalšia kauza potápa Starostov a nezávislých. Prvý minister už odstúpil, pozícia predsedu strany Víta Rakušana je zatiaľ pevná.

Babiš sľúbil, že vládu do konca roka nepovalí, európska hanba Česka sa tak nemusí opakovať. Za bežných okolností je predsedníctvo v EÚ celkom byrokratická záležitosť, Česko má však po roku 2009 čo naprávať.

Fialova koalícia v kampani hlásila, že Česko patrí na Západ – teraz sa ukáže, ako vážne to myslela. Návrh zákona o manželstvách pre páry rovnakého pohlavia však nepodporí ani sám premiér. Máloktorá otázka pritom pri pohľade na mapu odlišuje východ a západ Európy tak jasne ako táto.

Časť Čechov Slovensku závidí prezidentku Čaputovú, teraz budú mať príležitosť zvoliť si vlastnú. Bývalá rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová má podľa prieskumov reálnu šancu prehovoriť do výsledkov volieb. Naopak, vládnej koalícii, ktorá má na potenciálnych kandidátov nereálne nároky, už dochádza čas.

České vysoké školy majú stále problém s nevhodným sexuálnym správaním niektorých vyučujúcich. Dekan z Masarykovej univerzity však reagoval na obvinenia študentky, že ju sexuálne obťažoval docent, veľmi rýchlo. Študentom aj tak prekáža, že pokus o systematické riešenie situácie nastal až po takomto závažnom prípade.

Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.

Kardinál Duka mal právo mlčať; bohužiaľ, nevyužil ho, komentuje Český týždeň. Český prímas vraví, že u znásilnených Ukrajiniek vyvolá „tabletka po“ iba ďalšiu traumu, a spomína Annu Kolesárovú, ktorá sa radšej nechala zastreliť než znásilniť sovietskym vojakom.

Pražská učiteľka rozprávala žiakom, že v Kyjive sa nič nedeje, tak si ju natočili. Škole za jej prepustenie ďakoval aj minister. Český týždeň si ďalej všíma prieskum, podľa ktorého existuje len mizivé riziko, že na Čechov zafunguje prokremeľská propaganda. Problém však môže nastať, ak začnú mať Česi pocit, že za ich problémy môžu Ukrajinci.

Českí politici sa do krvi pohádali o neexistujúcej vojenskej základni, Američanov sa pritom nikto ani nespýtal, či ju tam chcú. Český týždeň tiež komentuje, ako protipotratové hnutie ukázalo svoju pravú tvár, a prečo by bolo dobré, keby Petr Fiala porušil svoj predvolebný sľub.

Miloš Zeman nedávno udelil milosť vlastnému zamestnancovi; za jeho odsúdením je podľa neho to, že pracuje pre prezidentskú kanceláriu. Zeman pritom už jednu kontroverznú milosť udelil známemu vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Prepustenie riaditeľa zvernice v Lánoch je však rovnako rozporuplné.

Babišova najznámejšia kauza sa konečne dostáva pred súd a český expremiér tak má o motiváciu viac zabojovať o post prezidenta, kde by ho čakala imunita. Newsletter Český týždeň si takisto všíma, ako pravicový populista Okamura skrýva svoje fotky s Putinom a opisuje, čo pre Česko znamenala Madeleine Albrightová.

Putin prišiel v Česku o verných spojencov, po Zemanovi sa od neho odvracajú aj proruskí okamurovci. O incident sa postaral pražský vysokoškolský pedagóg, ktorý vyhlásil vlastné „sankcie“, a vyvolal vlnu kritiky tým, že oznámil, že nebude učiť ani skúšať ruských študentov.

Českí antivaxeri zverejnili adresy poslancov, ktorí podporovali pandemický zákon, istá zmätená žena dokonca vošla k jednému priamo do domu. Nie je pritom úplne jasné, prečo zákon vyvoláva odpor hraničiaci s hrozbou násilia. Vláda sama hovorí, že ho v ideálnom prípade nikdy nepoužije, a od marca ruší skoro všetky opatrenia.

Český premiér Petr Fiala nečakane uzavrel veľkú kauzu. Nie je však jasné, či to považovať za úspech alebo potupnú kapituláciu, píše Kirill Ščeblykin. Česko mohlo ľahko vyhrať proti Poľsku spor o ťažbu v bani Turów, no vláda radšej narýchlo podpísala tajnú dohodu.

Českému premiérovi Fialovi sa nedá uprieť, že prináša nový štýl, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Kto sledoval jeho novoročný prejav, videl rozvážneho politika, ktorý zvažuje slová a hovorí zrozumiteľne. Schopnosť zostaviť pochopiteľnú vetu so začiatkom a koncom nie je v Česku po štyroch rokoch vládnutia Andreja Babiša samozrejmosťou.“

Oslobodenie od Andreja Babiša Česku prospeje, píše Kirill Ščeblykin. „Niektorí Babišovi kritici nedokázali odtrhnúť oči od jeho komunistickej minulosti, spolupráce s ŠtB a konfliktu záujmov. Keby sa však pozreli na ozajstné spôsoby, ktorými Babiš škodil Česku, umožnilo by im to vidieť systémové problémy existujúce bez ohľadu na jeho osobu.“

Prezidentovi Zemanovi prekáža, že kandidát na ministra zahraničných vecí má iba bakalára, pri vicepremiérovi Hamáčkovi bolo v poriadku, že mal iba maturitu. Kirill Ščeblykin píše, že absurdné sú aj ďalšie dôvody, prečo Zeman Lipavského blokuje, hoci na to nemá žiadne kompetencie.

Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Kým prezident Zeman z akvária debatuje s kandidátmi, premiér Fiala je na okrasu, konštatuje Český týždeň. Designovaný premiér síce už poberá plat, ale zatiaľ nemá ani jedného ministra a vládne naďalej kabinet Andreja Babiša, ktorý sa pomaly pripravuje na prezidentskú kandidatúru.

Prezident Zeman sa pohráva s nastupujúcou vládou, budúci premiér Fiala tak môže predviesť, ako veľmi stojí za svojimi kandidátmi na ministrov. Ale tlak na to, aby radšej prevzal moc a začal riešiť krízy valiace sa na Česko, než sa naťahovať s prezidentom, bude veľký.

Spevák a dezinformátor Daniel Landa tiahne do boja proti krajským hygienam a vyzýva ľudí, aby ich zahlcovali infožiadosťami. „Vraj aby české obyvateľstvo netrpelo šikanovaním. Keby táto snaha neohrozovala životy iných ľudí, možno by sa na tom dalo aj smiať,“ píše Kirill Ščeblykin.

Prezident Zeman je späť a miestami sa zdá, že z Česka je opäť nudná slušná demokracia, zhŕňa Český týždeň. Prvú schôdzu novej snemovne narušilo akurát Babišovo hnutie ANO, ktoré si zrejme neprečítalo ústavu a trvalo na kandidátovi, ktorý ani nemohol byť zvolený.

V Česku vzniká nová vláda až prekvapivo hladko, najväčšou neznámou ostáva prezident Zeman. Ten však už stihol avizovať, že skladaním vlády bez prieťahov poverí lídra koalície Spolu Petra Fialu.

O bizarnú partičku obklopujúcu Zemana sa už začína zaujímať polícia a tajná služba, zhŕňa dianie okolo prezidenta Český týždeň. „Zo spätného pohľadu je pozoruhodné, ako dlho tento stav mohol trvať. Zdravie Miloša Zemana sa totiž výrazne zhoršovalo už celé roky, a to svoju pozíciu vykonával prinajlepšom na pol plynu.“

Od volieb prešlo sedem dní a vieme iba to, že Babiš prehral, zhŕňa Český týždeň. Do povolebného vývoja môže prehovoriť Miloš Zeman, o ktorého zdraví však oficiálnymi cestami nie je možné získať presné informácie. V senáte sa preto bude debatovať o možnosti zbaviť ho funkcie prezidenta.

Hrad o zdravotnom stave Miloša Zemana mlčí, český prezident však po voľbách môže zohrávať kľúčovú rolu. Súdiac podľa minulých rokov, si Zeman bude chcieť poriadne vychutnať právomoc vybrať toho, koho poverí zostavovaním vlády. Pokiaľ mu na to teda pri riešení jeho zdravotného stavu zostane čas a energia.

Miloš Zeman leží v nemocnici a nik nevie prečo, jeho hovorca zatiaľ cituje žalmy, zhŕňa Český týždeň. Nakoniec sa vyjadril aspoň premiér Babiš a povedal, že jeho stav nie je vážny. Aj keď predtým tweetoval, že na pána prezidenta „veľmi myslí“, čo sa pri rutinných vyšetreniach asi nerobí.

Český prezident Zeman tvrdí, že ho odpočúva tajná služba a premiér Babiš vydal pokyn, aby odpočúvanie zastavil. Ten to však popiera. „Komu teraz veriť, Babišovi či Zemanovi?“ pýta sa v Českom týždni Kirill Ščeblykin.

Afgancom sme pomohli a hoci to bola dráma, nedopadlo to najhoršie, píše v Českom týždni Kirill Ščeblykin. Spomína aj prípad transdievčaťa s Aspergerom, ktoré dostalo nižšie odškodnenie, pretože sexuálny útok si podľa súdu nemohlo „celkom uvedomovať“. Napravil to až Ústavný súd ČR.

Český týždeň: Kampaň sa preceňuje, vraví šéf marketingu Pirátov, ktorého chcú odvolať práve pre nudnú a defenzívnu kampaň. Keď sa Piráti snažili nájsť správnu príchuť zmrzliny, premiér Babiš začal rozdávať čokoládovo-vanilkovú, ktorá síce nie je ideologicky správna, ale ľuďom chutí.

Premiér Andrej Babiš má pred sebou ľahkú úlohu, bojí sa však prezidenta Zemana, a tak ju odkladá, čím ohrozuje bezpečnosť krajiny, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. Babišov výrok, že sú Česi „best in covid“ na olympiáde, dosiahol nový rozmer a predviedli sa aj rasistickí fanúšikovia Sparty Praha.

Český týždeň: Súdy rušia protiepidemické opatrenia, Babišova vláda ich nevie napísať, konštatuje Kirill Ščeblykin. Ministerstvo zdravotníctva od začiatku pandémie už desaťkrát nedokázalo dodržať zákon a do nových vyhlášok kopíruje pasáže z tých, ktoré súd už raz zrušil.

Hnutie ANO Andreja Babiša je opäť na vrchole predvolebných predpovedí. „Piráti a Starostovia to Babišovi uľahčili svojou nie príliš výraznou kampaňou,“ píše Kirill Ščeblykin.

Český týždeň: Na južnej Morave zachraňovali politici svoje PR aj na traktore. Českému prezidentovi Zemanovi sú niektorí ľudia bytostne odporní.

Český týždeň: České domácnosti neohrozujú migranti ako to tvrdí premiér Babiš, ale úžerníci s kontaktmi na jeho hnutie ANO. Pandémia v Česku slabne, aj keď nikto netuší prečo. Spoločnosť rieši dilemu, či patrí zlodej piatich žemlí do väzenia.

Český týždeň: Idú voľby, tak Babiš straší migrantmi. Češky už viac nemusia prechyľovať. Zatiaľ čo Piráti stagnujú, koalícia Spolu rastie aj napriek škandálu poslanca Feriho.

Český týždeň: Senátny výbor odhlasoval, že prezident Zeman stratil pojem o čase a priestore. Vládu Andreja Babiša opäť podržali komunisti a opozícii sa uľavilo.

Český týždeň: Dominik Feri sa stal prvým českým politikom, ktorého potopil sexuálny škandál. Jeho TOP 09 teraz premýšľa, ako bude ďalej bojovať o mladých voličov, politikovu tvár už na webe nahradili figuranti z fotobanky. Andrej Babiš nevedel zohnať nového ministra zdravotníctva, tak zavolal späť toho, ktorého odvolal ako prvého.

Nový český minister zdravotníctva má každý deň jeden nový škandál. V majetkovom priznaní zabudol uviesť 60 nehnuteľností, ale odstúpiť sa nechystá. Progresívna koalícia Pirátov a Starostov zase zabudla na ženy a pri predstavovaní programu si urobila hanbu. Súhrn týždňa v Česku.

Český týždeň: Hrad si chcel uctiť pamiatku obetí covidu, a tak vložil 30-tisíc sviečok do plastových pohárov od piva. Babiš stráca dych, v prieskumoch je zrazu tretí a jeho voliči prechádzajú k extrémistovi Okamurovi. Vláde sa uvoľňovanie opatrení vymklo z rúk, zastaviť ho môže iba dážď.

Prezident Miloš Zeman a za ním 30-tisíc sviečok v plastových pohároch od piva. Foto - TASR/AP

Český týždeň: Podľa médií chcel vicepremiér Hamáček vymeniť mlčanie o Vrběticiach za Sputnik a samit Biden-Putin. Ten to odmieta a ide sa s novinármi súdiť. Ministerka financií Alena Schillerová zase doplatila na svoju záľubu v Instagrame, pre jej fotku v štýle Kobry 11 dvoch príslušníkov colnej správy vyšetrujú úrady.

Český týždeň: Prezident Zeman týždeň otáľal s vyjadrením, bolo by však lepšie, keby mlčal. Z politického záhrobia sa medzitým vrátil plukovník s titulom zo Sládkovičova, ktorý v televíznom rozhovore 11-krát zaklamal o stretnutí s prezidentom.

Český týždeň: Spor medzi Prahou a Moskvou sa vyostruje, od Zemana počuť len ticho. Komunikáciu Hradu tak zastáva tlačový hovorca Ovčáček, ktorého jedinou náplňou práce je trollovanie pražskej kaviarne citátmi z biblie a sloganmi ako „Hlas pre opozíciu je hlas pre vojnu.“

Český týždeň: Kancelária prezidenta Zemana sa obula do UEFA, v treste pre hráča Slavie Praha vidí komplot. ČSSD mala päť premiérov, teraz nemusí mať vo voľbách ani päť percent. Vicepremiér Hamáček poletí s Dankom do Ruska, dôvodom je Sputnik. Ešte predtým stihol rozbehnúť nevydarenú ministerskú rošádu.

Český týždeň: Babiš kvôli Zemanovi obetoval ministra zdravotníctva. Ten nový má k Sputniku o čosi vrelší vzťah, príchod ruskej vakcíny do Česka je tak opäť reálnejší. Rušno bolo aj v Českej televízii.

Václav Klaus mladší končí v politike, vyhorel pri snahe zachrániť „normálny svet“. V jesenných voľbách nebude kandidovať ani aktivista Mikuláš Minář. Pred dvomi rokmi síce pritiahol stovky tisíc ľudí na demonštrácie proti premiérovi Babišovi, jeho strana však pre nezáujem končí.

Český týždeň: Po katastrofickom začiatku začína vakcinácia v Česku naberať tempo. Babišova vláda však aj tak schytala kritiku, že očkovanie otvára pre mladých príliš skoro, aby si mohla vykázať vyššie čísla očkovaných dávok.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:58Graf dňa: Za prudkým poklesom verejného dlhu nebude obrat v hospodárení štátuVčera 19:46Newsfilter: Traja zo štyroch Matovičových voličov už precitliVčera 18:49OĽaNO prišlo o pol milióna voličov, z mnohých sú dnes nevoliči, niektorí odišli aj k HlasuVčera 18:24Starosta Záhorskej Bystrice: Sme viac Záhoráci ako BratislavčaniaVčera 18:13Koľko ľudí sa ešte nenakazilo covidom a ako nás chráni prekonanieVčera 17:35Rozhodoval o pokarhaní Lipšica: Sudca nemá žiť vo vákuu, ale ani podliehať verejnému tlakuVčera 17:33Vláda mešká s vyššími platmi zdravotníkov. Šéfka sesterských odborov a poslankyňa OĽaNO dúfa, že sa dohodnú do konca letaVčera 17:05Kollár s Holým ukázali cenovú mapu, koľko majú ľudia platiť za nájomné bytyVčera 16:57Škriniarov prestup prekazil Juventus, Haalandov nástupca bojuje s rakovinou. Prestupové príbehy, o ktorých zrejme nevieteVčera 16:51Danglár: Bulvárny výtlakVčera 16:45Moskva sa pri Chersone chytá do pasceVčera 16:37Na Berlínsky múr namaľoval Brežnevov smrtiaci bozk. Zomrel autor grafitu, ktorý si fotili všetciVčera 16:06Koniec starých časovVčera 15:34Matovič opäť prestrelil. Maďarom čínsku baterkáreň netreba závidieť. Podobne veľkú môžu priniesť Nemci do ŠurianVčera 15:13Éra tlačenia peňazí sa skončila, výška deficitu rozpočtu bude znova dôležitá, hovorí šéf IFP ValachyVčera 15:06Americko-čínska vojna o Taiwan tak skoro nebudeVčera 15:05Sloboda a zodpovednosť na ostrí nožaVčera 15:05Ruskí turisti by mali zostať domaVčera 13:44Vývoj bojov (172. deň): Ako hlboko Rusko kleslo – už niekoľkokrát predčasne oslavovalo dobytie dvojtisícovej dedinyVčera 08:18Euroligy: Taký zlý United tu ešte nebol, znie z Anglicka. Francúzsko rieši vzťah Mbappého s MessimVčera 06:38Ekonomický newsfilter: Prečo je odchod jedného štátneho analytika taký dôležitýVčera 06:25300 slov z MS do 20 rokov: Nikdy sme nezaostávali až takto. Jeden graf do debaty, či toto bola najhoršia slovenská dvadsiatkaVčera 06:00Aký majú strany potenciál: Smer má šancu u voličov Hlasu aj Republiky, Sme rodina je prijateľnejšia než OĽaNO01.00 16:43Časté legislatívne zmeny, vysoké dane a slabá podpora. Slovenské startupy by uprednostnili zahraničie01.00 15:41Grape je Grape, Pohoda je Pohoda. A tak by to malo aj zostať01.00 15:12Nenahraditeľný nevedko ako nový nenormál01.00 15:00Desaťkrát ho bodol nožom a tvrdí, že je nevinný. Útok na autora Satanských veršov Rushdieho je aj útokom na slobodu slova01.00 13:56V očiach Sovietov01.00 13:35Kollár vybuchol, Sulík má riešiť ceny energií, predčasné voľby môžu byť skôr ako po Ficovom referende01.00 12:48„Situácia je nadmieru výborná,“ povedal pred 20 rokmi primátor a Prahu zasiahla tisícročná voda