Český týždeň

Český newsfilter každý piatok ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Českému premiérovi Fialovi sa nedá uprieť, že prináša nový štýl, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Kto sledoval jeho novoročný prejav, videl rozvážneho politika, ktorý zvažuje slová a hovorí zrozumiteľne. Schopnosť zostaviť pochopiteľnú vetu so začiatkom a koncom nie je v Česku po štyroch rokoch vládnutia Andreja Babiša samozrejmosťou.“

Oslobodenie od Andreja Babiša Česku prospeje, píše Kirill Ščeblykin. „Niektorí Babišovi kritici nedokázali odtrhnúť oči od jeho komunistickej minulosti, spolupráce s ŠtB a konfliktu záujmov. Keby sa však pozreli na ozajstné spôsoby, ktorými Babiš škodil Česku, umožnilo by im to vidieť systémové problémy existujúce bez ohľadu na jeho osobu.“

Prezidentovi Zemanovi prekáža, že kandidát na ministra zahraničných vecí má iba bakalára, pri vicepremiérovi Hamáčkovi bolo v poriadku, že mal iba maturitu. Kirill Ščeblykin píše, že absurdné sú aj ďalšie dôvody, prečo Zeman Lipavského blokuje, hoci na to nemá žiadne kompetencie.

Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Kým prezident Zeman z akvária debatuje s kandidátmi, premiér Fiala je na okrasu, konštatuje Český týždeň. Designovaný premiér síce už poberá plat, ale zatiaľ nemá ani jedného ministra a vládne naďalej kabinet Andreja Babiša, ktorý sa pomaly pripravuje na prezidentskú kandidatúru.

Prezident Zeman sa pohráva s nastupujúcou vládou, budúci premiér Fiala tak môže predviesť, ako veľmi stojí za svojimi kandidátmi na ministrov. Ale tlak na to, aby radšej prevzal moc a začal riešiť krízy valiace sa na Česko, než sa naťahovať s prezidentom, bude veľký.

Spevák a dezinformátor Daniel Landa tiahne do boja proti krajským hygienam a vyzýva ľudí, aby ich zahlcovali infožiadosťami. „Vraj aby české obyvateľstvo netrpelo šikanovaním. Keby táto snaha neohrozovala životy iných ľudí, možno by sa na tom dalo aj smiať,“ píše Kirill Ščeblykin.

Prezident Zeman je späť a miestami sa zdá, že z Česka je opäť nudná slušná demokracia, zhŕňa Český týždeň. Prvú schôdzu novej snemovne narušilo akurát Babišovo hnutie ANO, ktoré si zrejme neprečítalo ústavu a trvalo na kandidátovi, ktorý ani nemohol byť zvolený.

V Česku vzniká nová vláda až prekvapivo hladko, najväčšou neznámou ostáva prezident Zeman. Ten však už stihol avizovať, že skladaním vlády bez prieťahov poverí lídra koalície Spolu Petra Fialu.

O bizarnú partičku obklopujúcu Zemana sa už začína zaujímať polícia a tajná služba, zhŕňa dianie okolo prezidenta Český týždeň. „Zo spätného pohľadu je pozoruhodné, ako dlho tento stav mohol trvať. Zdravie Miloša Zemana sa totiž výrazne zhoršovalo už celé roky, a to svoju pozíciu vykonával prinajlepšom na pol plynu.“

Od volieb prešlo sedem dní a vieme iba to, že Babiš prehral, zhŕňa Český týždeň. Do povolebného vývoja môže prehovoriť Miloš Zeman, o ktorého zdraví však oficiálnymi cestami nie je možné získať presné informácie. V senáte sa preto bude debatovať o možnosti zbaviť ho funkcie prezidenta.

Hrad o zdravotnom stave Miloša Zemana mlčí, český prezident však po voľbách môže zohrávať kľúčovú rolu. Súdiac podľa minulých rokov, si Zeman bude chcieť poriadne vychutnať právomoc vybrať toho, koho poverí zostavovaním vlády. Pokiaľ mu na to teda pri riešení jeho zdravotného stavu zostane čas a energia.

Miloš Zeman leží v nemocnici a nik nevie prečo, jeho hovorca zatiaľ cituje žalmy, zhŕňa Český týždeň. Nakoniec sa vyjadril aspoň premiér Babiš a povedal, že jeho stav nie je vážny. Aj keď predtým tweetoval, že na pána prezidenta „veľmi myslí“, čo sa pri rutinných vyšetreniach asi nerobí.

Afgancom sme pomohli a hoci to bola dráma, nedopadlo to najhoršie, píše v Českom týždni Kirill Ščeblykin. Spomína aj prípad transdievčaťa s Aspergerom, ktoré dostalo nižšie odškodnenie, pretože sexuálny útok si podľa súdu nemohlo „celkom uvedomovať“. Napravil to až Ústavný súd ČR.

Český týždeň: Kampaň sa preceňuje, vraví šéf marketingu Pirátov, ktorého chcú odvolať práve pre nudnú a defenzívnu kampaň. Keď sa Piráti snažili nájsť správnu príchuť zmrzliny, premiér Babiš začal rozdávať čokoládovo-vanilkovú, ktorá síce nie je ideologicky správna, ale ľuďom chutí.

Premiér Andrej Babiš má pred sebou ľahkú úlohu, bojí sa však prezidenta Zemana, a tak ju odkladá, čím ohrozuje bezpečnosť krajiny, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. Babišov výrok, že sú Česi „best in covid“ na olympiáde, dosiahol nový rozmer a predviedli sa aj rasistickí fanúšikovia Sparty Praha.

Český týždeň: Súdy rušia protiepidemické opatrenia, Babišova vláda ich nevie napísať, konštatuje Kirill Ščeblykin. Ministerstvo zdravotníctva od začiatku pandémie už desaťkrát nedokázalo dodržať zákon a do nových vyhlášok kopíruje pasáže z tých, ktoré súd už raz zrušil.

Hnutie ANO Andreja Babiša je opäť na vrchole predvolebných predpovedí. „Piráti a Starostovia to Babišovi uľahčili svojou nie príliš výraznou kampaňou,“ píše Kirill Ščeblykin.

Český týždeň: Na južnej Morave zachraňovali politici svoje PR aj na traktore. Českému prezidentovi Zemanovi sú niektorí ľudia bytostne odporní.

Český týždeň: České domácnosti neohrozujú migranti ako to tvrdí premiér Babiš, ale úžerníci s kontaktmi na jeho hnutie ANO. Pandémia v Česku slabne, aj keď nikto netuší prečo. Spoločnosť rieši dilemu, či patrí zlodej piatich žemlí do väzenia.

Český týždeň: Idú voľby, tak Babiš straší migrantmi. Češky už viac nemusia prechyľovať. Zatiaľ čo Piráti stagnujú, koalícia Spolu rastie aj napriek škandálu poslanca Feriho.

Český týždeň: Dominik Feri sa stal prvým českým politikom, ktorého potopil sexuálny škandál. Jeho TOP 09 teraz premýšľa, ako bude ďalej bojovať o mladých voličov, politikovu tvár už na webe nahradili figuranti z fotobanky. Andrej Babiš nevedel zohnať nového ministra zdravotníctva, tak zavolal späť toho, ktorého odvolal ako prvého.

Nový český minister zdravotníctva má každý deň jeden nový škandál. V majetkovom priznaní zabudol uviesť 60 nehnuteľností, ale odstúpiť sa nechystá. Progresívna koalícia Pirátov a Starostov zase zabudla na ženy a pri predstavovaní programu si urobila hanbu. Súhrn týždňa v Česku.

Český týždeň: Hrad si chcel uctiť pamiatku obetí covidu, a tak vložil 30-tisíc sviečok do plastových pohárov od piva. Babiš stráca dych, v prieskumoch je zrazu tretí a jeho voliči prechádzajú k extrémistovi Okamurovi. Vláde sa uvoľňovanie opatrení vymklo z rúk, zastaviť ho môže iba dážď.

Prezident Miloš Zeman a za ním 30-tisíc sviečok v plastových pohároch od piva. Foto - TASR/AP
Prezident Miloš Zeman a za ním 30-tisíc sviečok v plastových pohároch od piva. Foto - TASR/AP

Český týždeň: Podľa médií chcel vicepremiér Hamáček vymeniť mlčanie o Vrběticiach za Sputnik a samit Biden-Putin. Ten to odmieta a ide sa s novinármi súdiť. Ministerka financií Alena Schillerová zase doplatila na svoju záľubu v Instagrame, pre jej fotku v štýle Kobry 11 dvoch príslušníkov colnej správy vyšetrujú úrady.

Český týždeň: Prezident Zeman týždeň otáľal s vyjadrením, bolo by však lepšie, keby mlčal. Z politického záhrobia sa medzitým vrátil plukovník s titulom zo Sládkovičova, ktorý v televíznom rozhovore 11-krát zaklamal o stretnutí s prezidentom.

Český týždeň: Spor medzi Prahou a Moskvou sa vyostruje, od Zemana počuť len ticho. Komunikáciu Hradu tak zastáva tlačový hovorca Ovčáček, ktorého jedinou náplňou práce je trollovanie pražskej kaviarne citátmi z biblie a sloganmi ako „Hlas pre opozíciu je hlas pre vojnu.“

Český týždeň: Kancelária prezidenta Zemana sa obula do UEFA, v treste pre hráča Slavie Praha vidí komplot. ČSSD mala päť premiérov, teraz nemusí mať vo voľbách ani päť percent. Vicepremiér Hamáček poletí s Dankom do Ruska, dôvodom je Sputnik. Ešte predtým stihol rozbehnúť nevydarenú ministerskú rošádu.

Český týždeň: Babiš kvôli Zemanovi obetoval ministra zdravotníctva. Ten nový má k Sputniku o čosi vrelší vzťah, príchod ruskej vakcíny do Česka je tak opäť reálnejší. Rušno bolo aj v Českej televízii.

Václav Klaus mladší končí v politike, vyhorel pri snahe zachrániť „normálny svet“. V jesenných voľbách nebude kandidovať ani aktivista Mikuláš Minář. Pred dvomi rokmi síce pritiahol stovky tisíc ľudí na demonštrácie proti premiérovi Babišovi, jeho strana však pre nezáujem končí.

Český týždeň: Po katastrofickom začiatku začína vakcinácia v Česku naberať tempo. Babišova vláda však aj tak schytala kritiku, že očkovanie otvára pre mladých príliš skoro, aby si mohla vykázať vyššie čísla očkovaných dávok.

Český týždeň: V čase, keď má Česko 23-tisíc obetí covidu a preplnené nemocnice, premiér Babiš vyťahuje tému, ktorá sužuje celý národ zo všetkého najviac – migráciu. Kirill Ščeblykin píše aj o odchode najznámejšieho českého starostu Pavla Novotného z ODS.

Český týždeň: Prezident Zeman si v rozhovore objednal odchod dvoch ministrov a zaútočil na premiéra Babiša. Minister zdravotníctva Blatný zase odmietol vysvetliť, prečo vymenil hlavnú hygieničku.

Český týždeň: Zdravie počas pandémie ohrozuje chodenie do práce, Babišova vláda však radšej obmedzuje voľný čas. Kým v skladoch ležia vakcíny schválené EÚ, Zeman píše listy do Číny so žiadosťou o pomoc. Keď sa človek chce dať zaočkovať, je dobré vlastniť nejakú kliniku.

Český týždeň: Každý je sám sebe epidemiológom a nemocnice smerujú ku kolapsu. Babišovo hnutie zase smeruje k prehre vo voľbách. Prezident Zeman si však vymyslel podmienku, ktorá premiéra môže zachrániť.

Český týždeň: 1. Počas kritickej štvrtej vlny idú Česi uvoľňovať. 2. Babiš chcel ísť maďarskou a srbskou cestou. 3. Poslanci, ktorí nechcú nosiť rúška, píšu novú kapitolu parlamentarizmu.

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:07Newsfilter: Prestaňte sa už báť FicaVčera PM:02Mamy aj sestry som sa spýtala, či majú platné pasy. Téma vojny o Ukrajinu sa ma dotýka aj osobneVčera PM:29Analytik z Berlína: Teraz je to o Ukrajine, o chvíľu to bude aj o Slovensku. Stále si to neuvedomujemeVčera PM:29Zíde z očí, zíde z mysle, nestratí sa z pamätiVčera PM:18Ak bude zle, brániť nás bude NATO, nie nafukovacie holubiceVčera PM:14Shooty: NevďačníciVčera PM:07Chcete kúpiť byt a dookola počúvate, že voláte neskoro? Možno vás zaujali volavky od realitiek, hovorí expertVčera PM:49Ombudsmanka Patakyová čoskoro končí, koalícia nemá zatiaľ žiadneho kandidátaVčera PM:47Vlčanovmu známemu z vysokej unikol po kritike post riaditeľa pozemkového fondu. Teraz šéfuje pozemkom na ministerstveVčera PM:29Mariánova hudba má nado mnou rovnakú moc ako kedysi, vraví Jana VargováVčera PM:19Graf dňa: Šéf Fedu naznačil, že úroky v USA vzrastú viac, ako sa čakaloVčera PM:01Týždeň v európskej ekonomike: Európsku ekonomiku môžu ohroziť nízke investícieVčera PM:00Školský týždeň: Poznáme základné východiská, čo sa deti budú učiť od roku 2026Včera PM:57Ficov antiamerický spolok môže rozohrať voľby, aké sme tu ešte nemaliVčera PM:18Farmár Magdoško dosiahol odstúpenie štátneho tajomníka aj šéfa lesov: Prvé blogy o nich som písal na smartfóne v traktoreVčera PM:56Rozpaky dejínVčera PM:04NATO ponúka Slovensku tisíc spojeneckých vojakov, v koalícii sa obávajú nesúhlasu ľudí a protestovVčera PM:51Vysvetľujeme: Vojna na Ukrajine by bola nelogická, no nedá sa vylúčiť. O čo teda Putinovi ide?Včera AM:18Otvorenie trhu s právnymi službami má ústavné limityVčera AM:12V sedemnástich prestúpil do Interu Miláno, ale po necelom roku si podrezal žily. Bengtsson ako prvý prehovoril o depresii u futbalistovVčera AM:00Načo pripájať k obrannej dohode nezáväzné doložky?Včera AM:11Zistite, či váš dôchodok z II. piliera bude vyšší ako u vašich rovesníkovVčera AM:00Drzý futbal bez kalkulu. Aj Ondrej Duda je súčasťou nečakaného úspechu Včera AM:52Bola preň Applom futbalu. Ako Manchester City dominuje vďaka mozgom starej BarcelonyVčera AM:49Kedy pôjde Vlhová a kedy hrajú hokejisti? Kompletný program Slovákov na ZOH v PekinguVčera AM:07Kaštieľ menia hendikepovaní za obyčajné bývanie v meste, Kotleba to nedokázal zastaviťVčera AM:56Kto je ,,krstným otcom“ Vlčana?Včera AM:49Sčítanie obyvateľov ukázalo ozajstnú pestrosť SlovenskaVčera AM:26Mladí vojaci vraj prinesú lepšie nápady. V Burkine Faso došlo k ďalšiemu pučuVčera AM:36Ekonomický newsfilter: O lacnej elektrine už netreba ani snívať