Návrh na manželstvá pre všetkých v Česku prešiel prvým čítaním, ale konzervatívci prerazili nové dno, píše Kirill Ščeblykin. „Korunu konzervatívnej obmedzenosti nasadila poslankyňa Golasowská, keď vyhlásila, že žiadna nerovnosť medzi hetero a LBGT+ ľuďmi v Česku nie je a každý muž, aj homosexuálny, si môže vziať za manželku ženu.”
Poraziť Babiša nestačí, Fialova vláda nenašla víziu, píše Kirill Ščeblykin. Rozvrat českých financií pokračuje, minister Stanjura to chce zachrániť aj znižovaním platov v štátnej správe. Tá však už teraz nedokáže udržať kvalifikovaných ľudí.
V Česku sa čoraz viac prejavujú ľudia, ktorí tvrdia, že Československo nikdy neprestalo existovať. Vyrábajú si československé občianske preukazy a vo veľkom chodia na súdy podporovať dezinformátorov. Hoci to pôsobí bizarne, zapadá to do medzinárodného trendu krajnej pravice.
Šanca zmaturovať sa v Česku stala nedostatkovým tovarom, píše Český týždeň. Médiá už mesiac plnia príbehy detí, ktoré na prijímačkách dosiahli silné skóre, ale na vybrané školy sa nedostali. Teraz v zástupoch čakajú na to, aby sa dostali aspoň na nejakú strednú.
Fialova vláda podľahla vinárskym lobistom a nezvláda tak svoju najväčšiu reformu, píše Kirill Ščeblykin. Príkladom chýbajúcej koncepcie je aj nižšia daň na časopisy a vyššia na noviny s argumentom, že kým vedecké časopisy vychádzajú, vedecké noviny nie.
Andrej Babiš predvádza ďalší politický obrat, v ANO už boli technokrati aj liberáli, teraz sú tvrdí konzervatívci. Český expremiér v Budapešti na konferencii konzervatívcov rozprával, ako Green Deal zničí tradičný spôsob života, a zdá sa, že nešlo o ojedinelý úlet, píše Kirill Ščeblykin.
Fialova ODS hľadá spôsob, ako zastaviť rozvrat financií, ku ktorému sama prispela. V snahe vyhnúť sa progresívnej dani prichádza minister financií Stanjura aj s bizarnými nápadmi ako zvýšiť DPH na potraviny, vodu či verejnú dopravu. Neskôr mal aj nápad zrušiť deviaty ročník základných škôl či zdaniť štipendiá.
Český prezident Petr Pavel je v prvom spore s Fialovou vládou, v kampani ho pritom Andrej Babiš označoval za vládneho kandidáta. Pavel nalieha na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, nepáči sa mu postoj Česka k situácii v Maďarsku a kritizuje aj chaos pri reformách či rušení pobočiek bánk.
Česko má najmenej populárnu vládu za posledných desať rokov, no aj tak si v prieskumoch drží stabilnú podporu. Voličov vládnych strán len ťažko osloví Babišovo hnutie ANO či pravicovo populistická SPD. Dôvod na nervozitu má Tomio Okamura, ktorému vyrástla konkurencia.
V Česku sa opäť hádajú, ako skúmať komunizmus, píše Kirill Ščeblykin. Šéfa Ústavu pre štúdium totalitných režimov obviňujú z ideologickej upätosti, proti jeho krokom vystupujú historici aj učitelia dejepisu. Vravia, že mu ide viac o „vopred dané pravdy ako výskum“.
Andrej Babiš sľúbil, že bude viac chodiť do parlamentu, no hneď na druhý deň neprišiel. Český expremiér sa po volebnej porážke rozhodol, že si ponechá poslanecký mandát aj predsednícky post v hnutí ANO.
Andrej Babiš v záverečnom týždni kampane hovoril o horoskopoch a nosil sošku Pražského Jezuliatka. Podľa niektorých komentátorov sa už zmieril s prehrou a pripravuje sa na najbližšie parlamentné voľby. Českom sa medzičasom šíril hoax o úmrtí Petra Pavla.
Andrej Babiš pred druhým kolom volieb stráca zábrany, píše Český týždeň. Petr Pavel je podľa Babiša zástancom cenzúry a jeho víťazstvo by znamenalo totalitu. Sám seba Babiš vykresľuje ako diplomata, ktorý prinesie mier.
České prezidentské voľby sa konajú o necelý mesiac a podľa prieskumov je reálne, že Andrej Babiš sa nedostane ani do druhého kola. Nepomohla mu ani trápna situácia na základnej škole, kde nepoznal Švejka či planéty slnečnej sústavy. Danuše Nerudová sa dostala na čelo a prvý raz v kampani je naozaj pod tlakom.
Česi tento rok chudobneli najviac z krajín OECD a vláda nevie, čo s tým, píše Český týždeň. „Vláda, ktorá chcela dostať Česko medzi najúspešnejšie krajiny na svete, hľadá, ako ušetriť na školstve alebo vyhodiť nejakých úradníkov. A to sa Česku z dlhodobého hľadiska iba ťažko oplatí.“
Kandidátka na českú prezidentku Danuše Nerudová zažíva raketový vzostup popularity. Zdá sa, že Andrej Babiš a Petr Pavel sa už priblížili k svojmu maximu, zatiaľ čo Nerudová k nemu ešte stúpa.
Miloš Zeman udelil ďalšiu milosť a tentoraz to nie je hanba, komentuje Český týždeň. Prezident omilostil poľský manželský pár, ktorý dostal za organizovanie rituálov s nápojom ayahuasca osem rokov väzenia. Zeman dokonca možno predpovedal cestu, ktorou sa Česko v oblasti regulácie drog vydá.
Niekoľko českých senátorov chce brániť rodinu nápadom na ocenenie za vernosť v manželstve. Ľudia by mohli na túto cenu získať nomináciu od rôznych organizácií alebo obcí. Ako by sa vernosť párov kontrolovala, nie je pritom jasné.
Pripravte sa na úmornú debatu, či mal bližšie ku komunistom Babiš alebo Pavel, píše Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Prezidentské voľby dostávajú rozhodnutím Andreja Babiša kandidovať úplne novú dynamiku.“
O post českého prezidenta možno v 2. kole zabojujú dvaja bývalí členovia KSČ – generál vo výslužbe Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš, všíma si Český týždeň. „Je to zaujímavý moment, pretože kritika komunistickej minulosti bola jedným z hlavných spôsobov, ako sa vymedziť voči Babišovi. Teraz má tento problém aj kandidát druhého tábora.“
Za víťaza českých komunálnych volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa pritom ešte len začína. Pri skladaní koalícií sa v hlavnom meste proti sebe pomerne ostro vymedzujú ODS a Piráti, premiérska strana tu má bližšie dokonca aj k Babišovmu ANO.
V Česku sa tento týždeň začal súd s Andrejom Babišom, pre veľký záujem naň vydávali vstupenky. Väzenie mu zatiaľ nehrozí, isté nie je ani to, či expremiérovi u voličov súd uškodí alebo pomôže.
Fialova vláda nemôže veľkú pražskú demonštráciu ignorovať, aj keď premiér má fakticky pravdu, že za ňou stoja proruské sily. Český týždeň si všíma, že organizátori protestu na Václavskom námestí okrem iného požadujú ukončiť „riedenie národa“ ukrajinskými utečencami, čo sa už dá označiť za neonacistický slovník.
České univerzity možno budú učiť znova online, dôvodom nebude covid, ale vysoké účty za energie. Český týždeň si tiež všíma, že Fiala s Rakušanom sa dva týždne tvárili, že kontakty šéfa rozviedky sú v poriadku, ale ten napokon odstúpil aj sám.
Český ombudsman šikanoval svoju zástupkyňu, tá sa rozhodla vo funkcii skončiť. Stanislav Křeček najskôr Monike Šimůnkovej postupne odoberal agendu, potom začal na Facebooku zverejňovať dehonestačné správy, ktoré mu o Šimůnkovej posielali jeho fanúšikovia.
Český minister financií má poradcu, ktorý kontroluje, či sa vo vládnych návrhoch nepíše o gendri. To, že rezort neskúma vládne a európske návrhy iba z fiškálneho, ale aj ideologického hľadiska, je podľa konzervatívneho poslanca ODS Marka Bendu v poriadku, hlavné je totiž nepodliehať „módnym vlnám“.
Požiar v národnom parku České Švajčiarsko je len ochutnávka, píše Kirill Ščeblykin. Zatiaľ čo hasiči bojujú s ohňom, rozbieha sa debata, či za požiare môže klimatická zmena alebo nepozorní turisti. Takáto otázka je však zle položená.
Český STAN má po korupčnej aj rasistickú kauzu, starosta Poděbrad skončil v strane pre vtip o strieľaní Rómov. Celú historku rozprával ako vtipnú príhodu a zo záznamu sa zdá, že sa mu vôbec nezdalo zvláštne, čo hovoril. Neskôr však z verejnej nahrávky zmizol zvuk z časti týkajúcej sa Rómov.
Český ombudsman Křeček stratil zábrany a šikanuje zástupkyňu, no odvolať ho je nemožné, píše Kirill Ščeblykin. Křeček zaujal výrokom, že v Česku diskriminácia Rómov neexistuje; advokáti ho vyzvali, aby sa pri práci prestal riadiť dojmami.
Milan Redl pomáhal ešte v 90. rokoch Radovanovi Krejčířovi tunelovať Českú sporiteľňu, teraz jeho ďalšia kauza potápa Starostov a nezávislých. Prvý minister už odstúpil, pozícia predsedu strany Víta Rakušana je zatiaľ pevná.
Babiš sľúbil, že vládu do konca roka nepovalí, európska hanba Česka sa tak nemusí opakovať. Za bežných okolností je predsedníctvo v EÚ celkom byrokratická záležitosť, Česko má však po roku 2009 čo naprávať.
Fialova koalícia v kampani hlásila, že Česko patrí na Západ – teraz sa ukáže, ako vážne to myslela. Návrh zákona o manželstvách pre páry rovnakého pohlavia však nepodporí ani sám premiér. Máloktorá otázka pritom pri pohľade na mapu odlišuje východ a západ Európy tak jasne ako táto.
Časť Čechov Slovensku závidí prezidentku Čaputovú, teraz budú mať príležitosť zvoliť si vlastnú. Bývalá rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová má podľa prieskumov reálnu šancu prehovoriť do výsledkov volieb. Naopak, vládnej koalícii, ktorá má na potenciálnych kandidátov nereálne nároky, už dochádza čas.
České vysoké školy majú stále problém s nevhodným sexuálnym správaním niektorých vyučujúcich. Dekan z Masarykovej univerzity však reagoval na obvinenia študentky, že ju sexuálne obťažoval docent, veľmi rýchlo. Študentom aj tak prekáža, že pokus o systematické riešenie situácie nastal až po takomto závažnom prípade.
Miloš Zeman si už svojho nástupcu vybral, na kandidatúru vyzýval šéfa odborov, ten sa napokon odhodlal zbierať podpisy. Andrej Babiš sa stále tvári, že jeho kandidatúra na prezidenta nie je jasná, medzitým však oblepil celé Česko bilbordmi s obyčajnými ľuďmi s odkazom, že „za Babiša bolo lepšie“.
Kardinál Duka mal právo mlčať; bohužiaľ, nevyužil ho, komentuje Český týždeň. Český prímas vraví, že u znásilnených Ukrajiniek vyvolá „tabletka po“ iba ďalšiu traumu, a spomína Annu Kolesárovú, ktorá sa radšej nechala zastreliť než znásilniť sovietskym vojakom.
Pražská učiteľka rozprávala žiakom, že v Kyjive sa nič nedeje, tak si ju natočili. Škole za jej prepustenie ďakoval aj minister. Český týždeň si ďalej všíma prieskum, podľa ktorého existuje len mizivé riziko, že na Čechov zafunguje prokremeľská propaganda. Problém však môže nastať, ak začnú mať Česi pocit, že za ich problémy môžu Ukrajinci.
Českí politici sa do krvi pohádali o neexistujúcej vojenskej základni, Američanov sa pritom nikto ani nespýtal, či ju tam chcú. Český týždeň tiež komentuje, ako protipotratové hnutie ukázalo svoju pravú tvár, a prečo by bolo dobré, keby Petr Fiala porušil svoj predvolebný sľub.
Miloš Zeman nedávno udelil milosť vlastnému zamestnancovi; za jeho odsúdením je podľa neho to, že pracuje pre prezidentskú kanceláriu. Zeman pritom už jednu kontroverznú milosť udelil známemu vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Prepustenie riaditeľa zvernice v Lánoch je však rovnako rozporuplné.
Babišova najznámejšia kauza sa konečne dostáva pred súd a český expremiér tak má o motiváciu viac zabojovať o post prezidenta, kde by ho čakala imunita. Newsletter Český týždeň si takisto všíma, ako pravicový populista Okamura skrýva svoje fotky s Putinom a opisuje, čo pre Česko znamenala Madeleine Albrightová.
Putin prišiel v Česku o verných spojencov, po Zemanovi sa od neho odvracajú aj proruskí okamurovci. O incident sa postaral pražský vysokoškolský pedagóg, ktorý vyhlásil vlastné „sankcie“, a vyvolal vlnu kritiky tým, že oznámil, že nebude učiť ani skúšať ruských študentov.
Českí antivaxeri zverejnili adresy poslancov, ktorí podporovali pandemický zákon, istá zmätená žena dokonca vošla k jednému priamo do domu. Nie je pritom úplne jasné, prečo zákon vyvoláva odpor hraničiaci s hrozbou násilia. Vláda sama hovorí, že ho v ideálnom prípade nikdy nepoužije, a od marca ruší skoro všetky opatrenia.
Český premiér Petr Fiala nečakane uzavrel veľkú kauzu. Nie je však jasné, či to považovať za úspech alebo potupnú kapituláciu, píše Kirill Ščeblykin. Česko mohlo ľahko vyhrať proti Poľsku spor o ťažbu v bani Turów, no vláda radšej narýchlo podpísala tajnú dohodu.
Českému premiérovi Fialovi sa nedá uprieť, že prináša nový štýl, konštatuje Kirill Ščeblykin v Českom týždni. „Kto sledoval jeho novoročný prejav, videl rozvážneho politika, ktorý zvažuje slová a hovorí zrozumiteľne. Schopnosť zostaviť pochopiteľnú vetu so začiatkom a koncom nie je v Česku po štyroch rokoch vládnutia Andreja Babiša samozrejmosťou.“
Oslobodenie od Andreja Babiša Česku prospeje, píše Kirill Ščeblykin. „Niektorí Babišovi kritici nedokázali odtrhnúť oči od jeho komunistickej minulosti, spolupráce s ŠtB a konfliktu záujmov. Keby sa však pozreli na ozajstné spôsoby, ktorými Babiš škodil Česku, umožnilo by im to vidieť systémové problémy existujúce bez ohľadu na jeho osobu.“
Prezidentovi Zemanovi prekáža, že kandidát na ministra zahraničných vecí má iba bakalára, pri vicepremiérovi Hamáčkovi bolo v poriadku, že mal iba maturitu. Kirill Ščeblykin píše, že absurdné sú aj ďalšie dôvody, prečo Zeman Lipavského blokuje, hoci na to nemá žiadne kompetencie.
Kým prezident Zeman z akvária debatuje s kandidátmi, premiér Fiala je na okrasu, konštatuje Český týždeň. Designovaný premiér síce už poberá plat, ale zatiaľ nemá ani jedného ministra a vládne naďalej kabinet Andreja Babiša, ktorý sa pomaly pripravuje na prezidentskú kandidatúru.
Prezident Zeman sa pohráva s nastupujúcou vládou, budúci premiér Fiala tak môže predviesť, ako veľmi stojí za svojimi kandidátmi na ministrov. Ale tlak na to, aby radšej prevzal moc a začal riešiť krízy valiace sa na Česko, než sa naťahovať s prezidentom, bude veľký.
Spevák a dezinformátor Daniel Landa tiahne do boja proti krajským hygienam a vyzýva ľudí, aby ich zahlcovali infožiadosťami. „Vraj aby české obyvateľstvo netrpelo šikanovaním. Keby táto snaha neohrozovala životy iných ľudí, možno by sa na tom dalo aj smiať,“ píše Kirill Ščeblykin.
Prezident Zeman je späť a miestami sa zdá, že z Česka je opäť nudná slušná demokracia, zhŕňa Český týždeň. Prvú schôdzu novej snemovne narušilo akurát Babišovo hnutie ANO, ktoré si zrejme neprečítalo ústavu a trvalo na kandidátovi, ktorý ani nemohol byť zvolený.