Bieloruský denník

Každú nedeľu napriek masívnym represiám a zatýkaniam protestujú Bielorusky a Bielorusi proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Aj keď je výsledok vopred známy, diktátor Lukašenko plánuje zorganizovať prezidentské voľby, píše Maks z Minska. Chce tým ukázať, že ho národ podporuje, hoci to nie je pravda. Ako „legitímne“ zvolený líder navyše môže udržiavať vzťahy s európskymi krajinami.

Pre diktátora Lukašenka je zamrznutý konflikt na Ukrajine najlepším scenárom, píše v novej časti svojho denníka Maks z Minska. Bielorusko čakajú voľby a Lukašenko si pamätá, ako mu v roku 2015 pomohol vyhrať voľby ruský vpád na Krym.

Čoraz viac Bielorusov prechádza z ruštiny na bieloruštinu a namiesto ruských videí sledujú tie bieloruské. Po desaťročiach rusifikácie však ide o pomalý proces, píše Maks z Minska.

Špeciálne jednotky bieloruských silových zložiek sa už pripravujú na februárové parlamentné voľby, píše Maks z Minska. Pripomína tiež, že prezident Lukašenko na stretnutí s mládežou vyhlásil, že sfalšovaním prezidentských volieb v roku 2020 sa nielen zabránilo krviprelievaniu, ale aj zničeniu celej planéty.

Budúci rok 25. februára sa v Bielorusku budú konať „voľby“ do parlamentu, v ktorých nebude z čoho vyberať: kandidátov už vopred vybrali úradníci Lukašenkovej diktatúry. Líderka opozície Sviatlana Cichanovská preto navrhla paralelné voľby do Koordinačnej rady – prototypu opozičného parlamentu, píše Maks z Minska.

Nezávislé združenie Belsat odhalilo ďalšie sídlo Alexandra Lukašenka, v poradí už osemnáste. Luxusné vybavenie štvorposchodovej budovy by mu mohli závidieť ktorékoľvek bieloruské kúpele, píše Maks z Minska.

Alexandr Lukašenko chce prijať zákon zakazujúci propagáciu LGBT+ a dobrovoľnej bezdetnosti. Na bieloruských školách chcú zároveň zaviesť nový predmet – základy rodinného života.

Pre občanov Bieloruska je čoraz ťažšie dostať sa do Európy a zároveň aj vrátiť sa do vlasti, píše Maks z Minska. Pri prekračovaní hraníc ich čoraz dôkladnejšie vyšetrujú a kontrolujú im mobily, či neobsahujú fotografie z protestov alebo predplatné na zdroje informácií zakázané diktatúrou.

Litva, Lotyšsko a Poľsko čoraz sebavedomejšie hovoria o možnosti uzavretia hraníc s Bieloruskom. „Ak je Putin ten, kto rozhoduje, čo má robiť Lukašenko, potom je nepravdepodobné, že akékoľvek kroky krajín EÚ môžu nejakým spôsobom ovplyvniť konanie bieloruského diktátora,“ píše Maks z Minska.

Štátna propaganda bola jedným z dôležitých nástrojov Alexandra Lukašenka ako pred, tak aj po ruskej invázii. Akurát sa stala ešte agresívnejšou. „Už tri roky po sebe funguje štátna propaganda na troch hlavných tvrdeniach: po prvé, v Bielorusku je všetko v poriadku. Po druhé, v západnom svete je všetko zlé. A po tretie, Bielorusko a Rusko sú spolu,“ píše Maks z Minska.“

V stredu uplynú tri roky od sfalšovaných prezidentských volieb, píše v novej časti Bieloruského denníka Maks z Minska vo svojom osobnom pohľade na kolektívnu traumu. Mnohí Bielorusi sa s vtedajšími udalosťami doteraz psychicky nevyrovnali, čo Lukašenkovmu režimu iba vyhovuje.

Lukašenko opäť navštívil Putina v Rusku a aj tentoraz si dal záležať na tom, aby absurdným výrokom upútal pozornosť, píše Maks z Minska. Bieloruský diktátor vraj „zadržiava vagnerovcov, aby nezačali pochodovať na Varšavu“.

Maks z Minska rozoberá, koľko vagnerovcov sa už premiestnilo do Bieloruska, aký je ich skutočný cieľ a ako dlho sa tam zdržia. „V tejto chvíli je k téme viac otázok ako odpovedí,“ píše. Jevgenij Prigožin predsa len priviedol žoldnierov do Bieloruska, nachádzajú sa na základni a už cvičia bieloruskú armádu.

Lukašenko sa bál NATO – teraz sa samit Aliancie konal iba 35 km od Bieloruska a na vine si je len sám diktátor, píše Maks z Minska. „Nielenže neustále klamal o hrozbe zo strany NATO, ale robil aj všetko pre to, aby krajiny bloku chceli zvýšiť svoje sily v regióne, a to aj pozdĺž hraníc s Bieloruskom.“

Načo sú Lukašenkovi vagnerovci? „Možno sa naozaj tak bojí bieloruských dobrovoľníkov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny, že sa rozhodol posilniť vlastné jednotky o Prigožinovu armádu,“ píše Maks z Minska v Bieloruskom denníku.

Medzi bieloruským režimom a občianskou spoločnosťou vzniká ďalší konfliktný bod: prístup k LGBTQ+ menšine, píše Maks z Minska. Kým odporcovia Lukašenka chodia na dúhové pochody, režim chce trestať propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“.

Hral v Barcelone, vyhral Ligu majstrov a teraz sú naňho za Lukašenka uvalené sankcie. Maks z Minska v Bieloruskom denníku opisuje kľukatú cestu Alexandra Hleba od lídra londýnskeho Arsenalu k propagátorovi diktatúry a vysvetľuje možné motivácie bieloruského futbalistu.

Politickí väzni v Bielorusku za mrežami píšu poéziu a dokonca aj knihy. Maks z Minska píše, ako je to možné a čo sa z toho dá vyčítať. Jedným z píšucich väzňov je aj bývalý šéfredaktor najstarších bieloruských novín Naša Niva Andrej Skurko. Jeho kniha detských básní možno vyjde aj v slovenskom jazyku – už je otvorená finančná zbierka, v ktorej je už polovica sumy vyzbieraná.

V novej časti Bieloruského denníka Maks z Minska analyzuje prípad bývalého nezávislého novinára Ramana Prataseviča. V máji 2021 kvôli jeho zadržaniu muselo v Minsku neplánovane pristáť lietadlo Ryanairu, Prataseviča odsúdili na 8 rokov väzenia, ale teraz dostal milosť. Ako je to možné?

Bieloruský diktátor sa päť dní neobjavil na verejnosti a ľudia si už začali klásť otázku, či môžu dať chladiť šampanské, píše Maks z Minska. Najnovšie snímky Alexandra Lukašenka sú výrazne upravené photoshopom a na videu iba sťažka dýcha.

Narodil som sa roky po jadrovej katastrofe na severe Bieloruska, v najväčšej možnej vzdialenosti od zamorených území, píše Maks z Minska. „Aj v mojom živote je veľa spojení s jadrovou elektrárňou v Černobyli. Môj starý otec bol likvidátor, mama polovicu života pracovala v budove, ktorá bola postavená z černobyľských tehál, a na univerzite profesor celý môj ročník volal deti Černobyľa.“

Dňa 25. marca, presne na bieloruský sviatok slobody, Vladimir Putin oznámil, že už v lete rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Maks z Minska skúša zistiť, koľko je na tom pravdy a čo to znamená.

Podľa tajnej služby KGB pripravoval cudzinec v meste Hrodna teroristické útoky, a tak ho zastrelili. Na verzii príbehu od propagandistov z Lukašenkových štátnych médií však niečo nesedí, píše Maks z Minska v Bieloruskom denníku.

Lukašenko a Si Ťin-pching sa navzájom potrebujú, píše Maks z Minska o Lukašenkovej návšteve Číny. „Pre diktátora je dôležité, aby ukázal, že ho uznávajú aj mimo Bieloruska – a to nielen v Rusku.“

Lukašenko priznal, že v Bielorusku vybuchlo ruské lietadlo – a riadne ho to štve, píše Maks z Minska. Diktátor v prejave útočil a nadával aj na ukrajinského prezidenta. „Prezident Zelenskyj je jednoducho hovädo. Je to proste hovädo! Takéto operácie sa neuskutočňujú bez súhlasu lídra a najvyššieho veliteľa krajiny. Hovorím vám to ako prezident,“ vyhlásil.

Bieloruský denník analyzuje, či partizáni vyhodili do vzduchu ruské lietadlo, pre ktoré zneli na Ukrajine sirény. Maks z Minska rozoberá kľúčovú verziu a reakciu lukašenkovskej propagandy.

Novinári zverejnili Putinove plány s Bieloruskom. Pohltí ho Rusko nakoniec? O tom, ako by to zmenilo jeho krajinu, píše Maks z Minska v Bieloruskom denníku.

Poľsko uzavrelo jeden z najväčších hraničných priechodov s Bieloruskom, funkčné zostali už len dva. Pridala sa Litva s uzavretím železničného priechodu. „Na jednej strane je dôležité zvyšovať tlak na diktátora, no na druhej nepoškodzovať tých Bielorusov, ktorí sú v ohrození,“ píše Maks z Minska.

Ukrajina vraj lobuje za to, aby sa bieloruská opozičná líderka Cichanovská nezúčastňovala na spoločných podujatiach so Zelenským. Maks z Minska opisuje niekoľko dôvodov, ktoré nasvedčujú tomu, že Ukrajina vedie tajné rokovania s Lukašenkom.

Lukašenko žiada ľudí, ktorí po voľbách z Bieloruska odišli, aby sa vrátili. Podľa rôznych prieskumov je až polovica Bielorusov a Bielorusiek, ktorí odišli, pripravená vrátiť sa do krajiny – ale až po zmene politického režimu.

V Bielorusku máme 1500 politických väzňov a ich počet každým dňom stúpa, píše Maks z Minska. „Príbuzní nespravodlivo odsúdených žiadajú, aby európski politici začali rokovať s Lukašenkom o ich prepustení. Je to však možné?“

Začal sa súdny proces proti Tut.by, hlavnému nezávislému médiu v Bielorusku. Maks z Minska ďalej píše o tom, ako sa zmenila práca štátnych médií. „Nemá to nič spoločné s ich zákazom alebo väznením novinárov. Práve naopak: majú dovolené čokoľvek a oveľa viac.“

Z bieloruského futbalu chcú vyhodiť členov reprezentácie, zahraničných hráčov a lekára národného tímu, ktorí sa ocitli na čiernej listine. Sú na nej ľudia, ktorých systém považuje za nelojálnych, ale aj takí, čo sa tam dostali bez zjavného dôvodu, píše Maks z Minska.

Maks z Minska hodnotí rok 2022 a predpovedá možné scenáre pre ten nový: „Bielorusky a Bielorusi budú pokračovať v boji proti diktatúre všetkými možnými spôsobmi, ktorých počet sa neustále znižuje,“ píše v Bieloruskom denníku.

Putin priletel k Lukašenkovi do Minska a Maks v Bieloruskom denníku rozoberá rôzne verzie a názory: od vtláčania vojakov na Ukrajinu až po zvyšovanie Putinovho vlastného ratingu.

Bielorusko chce do konca roka preveriť všetkých odvedencov. To znamená – akoukoľvek formou sa s nimi skontaktovať. Max z Minska píše, či Bielorusko uskutoční mobilizáciu podľa vzoru Ruska.

Represie v Bielorusku sú čoraz šialenejšie, píše Max z Minska. „Zatknúť vás môžu aj za stopu po nálepke alebo vám zničia byt, ak kritizujete Lukašenkov režim v zahraničí.“

Bieloruský denník: Sú bieloruskí ítečkári, ktorí aktívne bojovali proti diktatúre, ochotní vymeniť bezpečnosť za nízke dane? Koľkí z nich sú už preč a čo sa deje s bieloruským Silicon Valley po vypuknutí vojny, píše Maks z Minska.

Podporujú Bielorusi Putinovo Rusko vo vojne? Maks z Minska rozoberá dostupné výsledky prieskumov. Po vypuknutí vojny sa podľa prieskumov Chatham House počet Bielorusov negatívne vnímajúcich Rusko zvýšil z 10 % na 20 %, no opačný názor malo stále 71 % ľudí. „Novšie prieskumy nie sú k dispozícii, ale cítiť, že hodnotenie Putina ani Ruska sa veľmi nezmenilo.“

Po útoku na Krymský most sa propaganda rozrušila, píše Maks z Minska v Bieloruskom denníku. „Hoci sa zdá, že jeho poškodenie je nakoniec len malé a nemá zásadný vplyv na fungovanie mosta, vyvolalo to silné reakcie. Kým ruskí a bieloruskí propagandisti nadávali a vyzývali na ‚rozhodnú odpoveď‘, tí na ukrajinskej strane veselo tvorili mémy a vtipy.“

Bieloruský denník: Môže Lukašenko poslať svoju armádu do vojny proti Ukrajine? Rusko čoraz rýchlejšie stráca pôdu pod nohami a zostáva mu len málo možností, ako zvýšiť stávky. Jedným z takýchto spôsobov je plné zapojenie vojsk bieloruského diktátora do vojny. Niekde tam nájdete aj použitie jadrových zbraní.

Bieloruský denník: Lukašenko vymyslel spôsob, ako potrestať tých, ktorí odišli z krajiny. Jedným z nich je odňatie občianstva. Návrh zákona týkajúci sa tohto opatrenia už bol predložený bieloruskému parlamentu.

Bieloruský denník: Putin je presvedčený, že Ukrajina a Bielorusko by nemali existovať ako suverénne štáty. Želajú si občania Bieloruska byť súčasťou Ruska alebo Európy? pýta sa Maks z Minska.

Opäť od nás letia rakety na Ukrajinu. Bolo by všetko inak, keby Bielorusi v roku 2020 zvrhli Lukašenka? Maks z Minska je presvedčený, že nie. Putin by to nedovolil, píše v Bieloruskom denníku.

V dnešnom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska prináša výpovede troch Bielorusov, ktorí sa na rozdiel od svojich rovesníkov rozhodli neemigrovať a zostali pôsobiť v Bielorusku v nádeji na skorý koniec Lukašenkovho režimu, hoci v súčasnosti tomu nič nenasvedčuje.

Bieloruský pas sa stáva viac príťažou než výhodou, píše Maks z Minska. V Bieloruskom denníku vysvetľuje, že diktátor Lukašenko pozýva na návrat do vlasti všetkých, ktorí zutekali, no ani pri tejto príležitosti si neodpustil vyhrážky.

Bielorusi, ktorých sa prezident Lukašenko obáva najviac, vôbec nemusia byť opozičné sily vnútri krajiny, píše v novom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska. Na Ukrajine sa už totiž sformovali dva pluky bieloruských dobrovoľníkov bojujúcich proti ruskej agresii. Tam sa ich ambície nekončia.

Prezident Lukašenko vyrukoval s novou iniciatívou: chce v Bielorusku vytvoriť občiansku domobranu. Maks z Minska v dnešnom vydaní Bieloruského denníka analyzuje, aká je skutočná motivácia tohto kroku. Odpoveď môže byť prekvapujúca.

Keď už aj verný spojenec Lukašenko čoraz viac flirtuje so Západom, je to pre Putina celé zlé, píše v najnovšom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska. Alebo naozaj hrozí, že by Lukašenka mohol nahradiť niekto s ambíciou pričleniť Bielorusko k Rusku?

Život v dnešnom Bielorusku sa natoľko podobá na hrozivú fikciu 1984 od Georgea Orwella, že sa prezident Lukašenko rozhodol slávny román radšej zakázať, píše v Bieloruskom denníku Maks z Minska.

Nové na Dennikn.sk

12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku? 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónu 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinou 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio) 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy EurópyVčera 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmiVčera 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politikaVčera 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborníkVčera 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš RoubíkVčera 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúkVčera 12:23Revolúcia a jej podoby