Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?
  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, alianciazien@alianciazien.sk
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, alej.poradenskecentrum@gmail.com
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, poradna@centrumslniecko.sk
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, bzd@domovduha.sk
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, pomoc@branadozivota.sk
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, poradnazilina@naruc.sk
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, poradnacadca@naruc.sk

Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieri, píše Jana Shemesh. „Na Ukrajine sa domáce násilie doteraz považovalo len za priestupok a trestom sú verejnoprospešné práce či finančná pokuta.“

Ryan Giggs odstúpil z postu trénera futbalovej reprezentácie Walesu. 48-ročný bývalý hráč Manchestru United nepôsobil vo funkcii trénera národného tímu od zatknutia v novembri 2020, no oficiálne skončil až dnes. Giggsa v auguste čaká súd za domáce násilie.

Ak ste svedkom nebezpečnej situácie, vždy môžete zavolať profesionálnu pomoc, radí inštruktorka sebaobrany Jasmína Houdek. „Operátori a operátorky sú vyškolení a vyškolené na to, aby vedeli situáciu vyhodnotiť,“ hovorí.

Jasmína Houdek sa stala inštruktorkou modernej sebaobrany aj preto, že ako 14-ročná zažila znásilnenie. „Kým som si tú traumu vyriešila, často som plánovala jeho likvidáciu a predstavovala som si, ako mu fyzicky ubližujem,“ hovorí Houdek.

Jasmína Houdek. Zdroj - Moderní sebaobrana

Piatich ľudí, ktorí pracujú s domácim násilím, sme sa spýtali, či bude mať súdny spor medzi exmanželmi Deppom a Heardovou vplyv na to, ako vnímame domáce násilie. Niektorých mužov môže posmeliť v tom, aby sa dokázali vymaniť z násilného vzťahu, časť žien zasa odradiť, aby sa o to pokúsili. Podľa odborníčok by sme však dôležitosť sporu nemali preceňovať.

Depp v. Heardová – ak to má byť koniec hnutia MeToo, tak nezaslúžený, píše Jana Shemesh v komentári. „Ženy, ktoré prehovorili o domácom násilí a rovnako ako Heardovú ich umlčiavali s tým, že nevyzerajú alebo nesprávajú sa ako obete, musia byť z rozsudku zlomené.“

K rozsudku, ktorým sa súd priklonil na Deppovu stranu, sa vyjadrili obaja bývalí manželia. „Sklamanie, ktoré dnes cítim, sa nedá slovami vyjadriť. O to viac som sklamaná z toho, čo tento verdikt znamená pre ostatné ženy. Je to podraz,“ povedala Amber Heard. „Porota mi vrátila späť život,“ povedal Johnny Depp.

Herec Johnny Depp vyhral súdny spor s exmanželkou Amber Heard a odškodné 15 miliónov dolárov za to, že sa označila za obeť domáceho násilia. Súd sa priklonil na Deppovu stranu vo všetkých prípadoch obžaloby. Potvrdil, že Heard ho poškodila zámerne a vypovedala o ňom skutočnosti, ktoré neboli pravdivé.

Johnny Depp a Amber Heard. Foto - TASR/AP

Častým znakom násilných mužov je aj to, že sú nesmierne egocentrickí, hovorí terapeutka Daša Malíková. „Majú pocit, že oni sú tí jediní, na ktorých záleží. Úlohou ženy a zmyslom jej života má byť to, aby uspokojovala ich potreby.“

Predstava, že partnerské násilie je iba o bitke a modrinách, je mýtus, hovorí terapeutka Daša Malíková. Násilie môže mať podľa nej veľmi sofistikované podoby a nájdeme ho vo všetkých spoločenských vrstvách. „Ženy, ktoré sa na nás v poradni obracajú, sú často vzdelané ženy ‚z dobrých rodín‘, finančne veľmi dobre zabezpečené.“

Daša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Herečka Amber Heardová na súde vypovedala o ponižovaní a fackách od exmanžela Johnnyho Deppa. Jeho fanúšikovia zaplavili sociálne siete obsahom, v ktorom Heardovú zosmiešňujú a nazývajú ju klamárkou a hysterkou. Odborníci varujú, že to môže obete domáceho násilia odradiť od vyhľadania pomoci.

Európsky súd pre ľudské práva vyzval Rusko, aby zmenilo zákony o domácom násilí, proti čomu sa stavia napríklad aj pravoslávna cirkev. Štrasburský súd dnes nariadil vyplatiť viac ako 370-tisíc eur Ruske, ktorej muž uťal ruky v zápästí. Ďalšie tri obete domáceho násilia majú dostať po 25-tisíc eur. (reuters)

Všímajme si, kto znevažuje obete domáceho a sexuálneho násilia, píše v komentári Jana Shemesh. „Problém sexuálneho či domáceho násilia sa dá znevažovať aj inak ako hlúpymi vtipmi a nehlasovaním za zákony, ktoré by obetiam mohli pomôcť. Dá sa im aj rovno smiať do očí.“

Ženy by po zotmení nemali chodiť nikdy samy, radila polícia po útoku na bežkyňu. Mnohé ženy sa preto polície pýtali, či od nich naozaj žiada, aby už po šestnástej nevychádzali z domu. Ide predsa o časť dňa, keď sú ešte bežne v práci. Časť z nich zasa chodí v zime po tme do školy. A prečo sa ich vlastne snažia obmedzovať, keď sa nijako neprevinili?

Kandidáti na komisára pre deti: Mikloško obhajoval liečenie homosexuality, Hatráková terapie pre páry so zákazom priblíženia. Pripravili sme zhrnutie toho, kto sa o úrad uchádza a čo počas vypočúvania zarezonovalo.

Kandidátky a kandidáti na komisára či komisárku pre deti. Zľava zhora Katarína Hatráková, Jozef Mikloško, Katarína Szabová, Jitka Hasíková, Mária Vargová, Natália Blahová a Ondrej Prostredník. Zdroj - N, reprofoto .týždeň a LinkedIn

Muži častejšie považujú domáce násilie za zveličený problém a častejšie sa prikláňajú k názorom, že ženy si násilie vymýšľajú, aby sa pomstili partnerovi. Ako ukazuje prieskum agentúry Kantar Hoffman pre Ikeu, veľký rozdiel je aj v tom, ako muži a ženy vnímajú sex vo vzťahu.

Väčšina ľudí na Slovensku pozná násilný partnerský vzťah vo svojom okolí, prípadne v takom sami žili. Každý druhý si pritom myslí, že obeť násilia je zaň spoluzodpovedná, a každý štvrtý, že násilie zo strany mužov je niekedy pochopiteľné, lebo sú zodpovední za rodinné financie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry Kantar Hoffman pre spoločnosť Ikea.

Bez rodovej rovnosti vieme pomáhať obetiam, ale násiliu nezabránime, hovoria odborníčky Oľga Pietruchová a Zuzana Očenášová. Zhodujú sa, že v otázke rodovo podmieneného násilia už nemáme kam ustupovať. Eurokomisia sa podľa nich v prvom návrhu vlastnej verzie Istanbulského dohovoru brzdiť nebude a slovenská legislatíva zmeny potrebuje. (euractiv)

Deti si často neprajú pre otca trest, ale chcú, aby sa ho nemuseli báť, hovorí psychologička Barbora Jakobsen, ktorá pracuje s páchateľmi domáceho násilia. Zatiaľ čo u nás sme zvyknutí zaujímať sa viac o obete a väčšina odbornej pomoci smeruje k nim, v Nórsku sa omnoho viac pracuje aj s agresormi. „Iba tí môžu násilie zastaviť,“ vraví Jakobsen v rozhovore.

Barbora Jakobsen. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Minulý rok počas pandémie výrazne narástli prípady domáceho násilia, konštatuje správa o činnosti generálnej prokuratúry v roku 2020. „Teraz nepoviem, ako sa to lusknutím prstov vyrieši,“ reagoval generálny prokurátor Maroš Žilinka na dnešnom rokovaní ústavnoprávneho parlamentného výboru na otázku poslanca Juraja Šeligu, ako chcú túto situáciu riešiť.

Maroš Žilinka a jeho námestník Jozef Kandera pred ústavnoprávnym výborom. Foto N - Vladimír Šimíček

„Veď je to päť minút tvojho života, tak čo riešiš?“ Debata o sexuálnom násilí sa pomaly mení, tvrdí Jana Ciglerová z českého Deníka N. „V tej chvíli na vás vôbec nezáleží, ste len na jedno použitie, nástrojom na ukojenie toho druhého.“

O dotácie pre obete domáceho násilia z rezervy premiéra možno žiadať do 11. júna. Úrad vlády predĺžil termín na podávanie žiadostí, lebo chce umožniť požiadať o financie čo možno najväčšiemu počtu žiadateľov.

Až 80 % z 260 nových klientov piešťanského Centra pomoci človeku, ktorí pribudli počas pandémie, tvorili matky ohrozené domácim násilím. Uviedla to Simona Petrušová z Trnavskej arcidiecéznej charity, ktorá centrum zriaďuje.

Keď chcela zriadiť v Prešove bezpečný ženský dom, zdvihla sa obrovská vlna nenávisti a odporu, hovorí Apolónia Sejková, ktorá je riaditeľkou prešovského centra MyMamy. Dnes sa však podľa nej už stáva, že obyvatelia susedných domov sami zavolajú políciu na násilných mužov, ktorí prídu hľadať svoje partnerky.

Väčšinu klientok bezpečných ženských domov tvoria ženy, ktoré v detstve nedostali od rodičov bezpodmienečné prijatie a lásku, majú len minimálnu sebadôveru. „Im naozaj stačí, že si ich niekto na chvíľu privinie k hrudi – a tak ich má vo svojej moci,“ hovorí v rozhovore Apolónia Sejková, ktorá pomáha ženám zažívajúcim násilie.

Ľudia si často myslia, že násilníci sú sexuálni maniaci, ale nie je to pravda. Nový Odkaz MMŠ je o násilí voči ženám a vražde Sarah Everardovej, ktorá v Británii vyvolala nové kolo debát o zodpovednosti mužov.

Prezidentka na deň žien navrhla šesť zmien, ktoré pomôžu ženám v čase pandémie. Chce zvýšiť ošetrovné, SOS príspevok pre ľudí najohrozenejších chudobou a vytvoriť osobitnú dávku na dieťa. Premiér Matovič s predsedom parlamentu Kollárom rozdali tulipány.

Domáce násilie je počas pandémie na vzostupe. Na Slovensku zomrelo minulý rok rukou partnera najviac žien za dekádu. Následky pandémie ale vidieť po celej Európe: rastú počty telefonátov žien na linky pomoci, aj súdne zákazy približovania sa. Eurokomisia preto chystá vlastnú verziu Istanbulského dohovoru, ktorú privítal už aj Európsky parlament. (euractiv)

Vysvetľujeme: Každá tretia žena vo svojom živote zažije fyzické alebo sexuálne násilie. Problém ešte znásobila pandémia, ktorej vplyvom môžu byť útoky nielen skrytejšie, ale aj brutálnejšie. Okolo témy domáceho násilia prevláda množstvo mýtov a nesprávnych presvedčení, ktoré sa v tomto texte snažíme uviesť na pravú mieru.

 Generálna prokuratúra zrušila linku pre týrané osoby, ktorú v roku 2015 zriadil Jaromír Čižnár. Využívaná bola len minimálne.

Vo Francúzsku zabil násilník troch policajtov a jedného vážne zranil. Policajti zasahovali na samote v departemente Puy-de-Dôme pre ohlásené domáce násilie. 48-ročný muž jedného z nich zastrelil a druhého zranil. Následne dom zapálil a znovu strieľal, pričom zomreli ďalší dvaja ľudia. (le figaro, čtk)

Povedal mi: Ak o tom niekomu povieš čo i len slovo alebo sa odo mňa pokúsiš odísť, hodím po tebe granát, cituje správa Amnesty International ženu ukrajinského vojaka, ktorá žije v Doneckej oblasti. Polícii nahlásila násilné incidenty päťkrát, kým sa konečne začali vyšetrovať. Mnohé ženy však násilie nenahlásia.

Konflikt na Ukrajine stupňuje domáce násilie. Vojaci sa vracajú domov bez toho, aby im boli poskytnuté potrebné sociálne a psychologické služby. Hnev a frustráciu si potom vybíjajú na ženách a deťoch.

Prezidentka podporila boj proti násiliu na ženách, situácia podľa nej „nie je zďaleka uspokojivá“. Poďakovala všetkým, ktorí ženám pomáhajú odísť od násilníka. „V prezidentskom paláci máte spojenkyňu, ktorej rovnako ako vám záleží na tom, aby ženy na Slovensku mohli žiť slobodne, dôstojne a bezpečne,“ povedala.

Kresby finalistky Ceny Oskára Čepana Daniely Krajčovej sprostredkúvajú najčastejšie problémy matiek na materskej, teda sociálnu izoláciu, depresie, stereotyp či domáce násilie. „Stále je priveľa žien, na ktorých leží celá starostlivosť o deti 24 hodín denne, a ak nemajú pomoc, ľahko sa môžu dostať do veľmi komplikovanej situácie,“ hovorí.

Pandémia koronavírusu nepriamo zabíja aj veľké množstvo nenakazených ľudí, vyplýva zo štúdie v časopise Nature Medicine, ktorá zahŕňa aj Slovensko. Ako príčiny uvádza zhoršenú zdravotnú starostlivosť v pandemických podmienkach či menej zdravý životný štýl.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:10Newsfilter: Heger podceňuje riziko, že Sulík je už na odchodeVčera 19:01Slovalco vlani nemalo taký skvelý zisk, ako hlásajú Budaj a Sulík, ďalej hrozí jeho zatvorenieVčera 18:50Prieskum: Akí sú Slováci, keď ide o klímu? Za prírodu sa bijeme do pŕs, no angažovaná je len štvrtinaVčera 18:00Niekde už neurobia potrat ani znásilneným ženám. Prelomové rozhodnutie rozdelilo AmerikuVčera 17:28Brusel schválil Slovensku prvú platbu z plánu obnovy, v auguste máme dostať 400 miliónovVčera 17:14Matovičovo ospravedlnenie nezaberá, Sme rodina a SaS netušili, čo predstaví na sobotnej tlačovkeVčera 17:04Vláda ponúka domácnostiam lacnejší plyn aj elektrinu na najbližšie roky. Podnikom zostali trhové cenyVčera 17:02Náramkami monitorovali covid, ochorenie zachytili už dva dni pred príznakmiVčera 16:10Výhodná viazanosť od ministra hospodárstva a skutočná pomoc domácnostiamVčera 16:03Na trhu stavebného sporenia to balí aj ČSOB. Zostane už len jeden hráčVčera 15:59Vojnou vystrašený štát vyrátal kritické zásoby potravín. Kontrolovať chce vývozy 15 komodítVčera 15:52Chceš páchať svinstvá? Najskôr o tom musíš presvedčiť jazykVčera 15:39Všetko, čo potrebujeme vedieť, sme sa mohli naučiť z pandémieVčera 15:15Do delenia peňazí z poistiek motoristov by mali Mikulcovi hovoriť aj poisťovne. No môže to dopadnúť ako s Kaliňákovými hasičskými autamiVčera 15:01Afganci predávajú obličky alebo nábytok, aby sa dostali k peniazom. Silné zemetrasenie ešte zhoršilo ich bieduVčera 14:58Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eurVčera 14:56Prekvapuje ma, že trh s elektrinou na Ukrajine stále žije, hovorí šéf IT firmy Sféra, ktorá tam má zákazkyVčera 14:06Vývoj bojov (123. deň): Raketomety HIMARS už robia Rusom zleVčera 13:46Nová francúzska politikaVčera 13:20Toto je teraz náš Wimbledon, hovorí Stachovskyj spred zbombardovanej budovy. Ruskí vojaci zatiaľ hrajú na turnajochVčera 13:09Na školách upozorňuje deti na zakázané látky: Už nie cigarety a alkohol. Postrachmi sú energetické nápoje, žuvací tabak či XanaxVčera 12:47Pacienti s covidom pribúdajú. Mám v novej vlne meniť svoje správanie či nosiť rúško? (expertná anketa)Včera 11:53Vlani sa kajal za korupciu, teraz bývalý sudca Polka žiada od štátu odškodnenie vyše 100-tisíc eurVčera 10:17Športový newsfilter: Tri dobré správy pre Saganov zelený dresVčera 10:10Kandidát Vagač: Aufrichtovú už nie som schopný voliť, nespolupracuje s Vallom a Staré Mesto stagnujeVčera 08:59Putin sľubuje Bielorusku rakety, ktoré môžu niesť jadrové zbrane. Lukašenko by sa chcel od vojny odpútať, vraví expertVčera 08:09Film o Elvisovi Presleym vás vcucne atmosférou, ale na konci máte pocit, že príbehu legendárneho speváka niečo chýbaVčera 06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobily02.00 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris Kollár02.00 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)