Turistika a outdoor

Hiking basecamp prináša tipy na pekné jarné túry, vyberte sa na rozhľadňu Žalostiná pri Senici, na bicykli Turčianskou záhradkou alebo na vyhliadky zo Silickej planiny v Slovenskom krase. V sobotu si pribaľte pršiplášť pre prípad prehánok, v najvyšších horských polohách je stále sneh.

V Tatrách sa záchrana vrtuľníkom preferuje pred pozemnou akciou. Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Mareka Biskupiča sa pomocou techniky, ako je štvorkolka, skúter alebo auto, dá priblížiť len veľmi málo. „Vrtuľník výrazne skracuje čas zásahu, pacient je v nemocničnej starostlivosti podstatne skôr, čo je pri vážnych stavoch benefit.“

Outdoorová výbava návštevníkov hôr sa vo všeobecnosti zlepšila, hovorí riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič. „Skôr mám pocit, že nie úplne adekvátna je spôsobilosť ľudí, vedomosti a schopnosti, ako ju používať.“

Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Foto – Soňa Mäkká
Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Foto – Soňa Mäkká

Na Železnej studničke v Bratislave sa už dá posedieť priamo na brehu štvrtého rybníka, na Partizánskej lúke pribudli pobytové schody.

Foto: Magistrát hl. mesta
Foto: Magistrát hl. mesta

Hiking basecamp: Počasie cez víkend bude priať dvojdňovým túram, vyberte sa za atraktívnymi výhľadmi v Strážovských vrchoch, do pralesov vo Vihorlate či do jarnej Veľkej Fatry.

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu, ktorou sa majú posilniť oprávnenia príslušníkov Horskej záchrannej služby. Upraviť sa má aj zoznam horských oblastí, v ktorých môžu zasahovať.

Horolezec Peter Hámor nedosiahol na vrchol himalájskeho štítu Kančendžonga. Otočil sa 200 metrov pod vrcholom.

Dnes oficiálne otvoria nový cyklomost VysoMarch medzi Vysokou pri Morave a rakúskym Marcheggom. Prešli sme nenáročný 25-kilometrový okruh, ktorý most umožňuje. (hiking)

Horská záchranná služba neodporúča prechod cez rokliny v Slovenskom raji. Dôvodom je zvýšená hladina vodných tokov v roklinách a tiesňavách po prívalových dažďoch. (hiking)

Hiking basecamp: Vyberte sa na jednu z najatraktívnejších trás v Pieninách, na ktorej kvitne množstvo prvosienok. Pohorie ponúka množstvo nenáročných túr a na rozdiel od leta tu stretnete minimum turistov. Do tipov na víkendové túry sme pridali aj unikátny travertín Levický zlatý ónyx a sledovanie vtákov z pozorovateľní na Hrhovských rybníkoch.

Hiking sa v seriáli Tatranské doliny zameral na Bielovodskú dolinu. Táto severná dolina je najdlhšou ľadovcovou dolinou na Slovensku a je jedinou tatranskou dolinou alpského charakteru so širokým lúčnym dnom.

Dnes ráno zahynul pod Lomnickým štítom poľský turista. Skupina ľudí vystúpila na štít od Lomnického sedla a vracali sa lanovkou, s výnimkou 39-ročného muža, ktorý chcel zostúpiť pešo. Po pár metroch sa pošmykol a padal až nad Lomnické sedlo.

Horská služba ukončila vydávanie lavínových správ, aktualizácie pribudnú iba v prípade výrazného zhoršenia podmienok. „Trasy po horské chaty sú bezpečné, prípadný pád lavíny sa týka už len horolezcov. Skialpinistická sezóna vo všetkých pohoriach skončila,“ uviedol riaditeľ Strediska lavínovej prevencie Filip Kyzek.

Horolezci a ochranári sa snažia vytvoriť dravcom podmienky na hniezdenie mimo atraktívnych lezeckých ciest. Na susedné skaly sa takto presunulo už niekoľko sokolov sťahovavých v Malých Karpatoch. Teraz chcú túto činnosť rozšíriť na ďalšie oblasti Slovenska.

Horská záchranná služba v utorok objavila v Slovenskom raji pod Tomášovským výhľadom mŕtveho človeka. Telo sa nachádzalo v strmom teréne mimo značeného turistického chodníka. Najpravdepodobnejšou príčinou mužovho úmrtia bol pád. Ďalšími okolnosťami nehody sa bude zaoberať polícia. (hzs)

Štátni ochranári z Malých Karpát upozorňujú verejnosť, aby neničila brečtan ovinutý okolo kmeňov stromov. Prípady odrezaných stoniek brečtana zaznamenávajú najmä v lesoch na bratislavskej Železnej studničke a na Devínskej Kobyle.

Skialpinistická sezóna v Tatranskom národnom parku sa skončila 15. apríla. Hoci podmienky na lyžovanie vo vyšších polohách sú ešte dobré, v národnom parku sa už vyhrabávajú svište, ktoré sa dokážu páriť len niekoľko hodín. Ich vyrušenie môže spôsobiť, že ostanú bez mláďat.

Usmrtili medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá chodila popri turistoch. Pohybovala sa v okolí Trangošky a turistickej trasy na Chatu Milana Rastislava Štefánika. Štátna ochrana prírody tvrdí, že v dôsledku nezodpovedného správania turistov stratila plachosť a ohrozovala návštevníkov.

Navštívili sme všetkých 16 najvyšších vrcholov slovenských sopečných pohorí. Nachádzajú sa v nižších až stredných polohách, sú preto vhodné pre každé ročné obdobie a väčšina z nich aj pre túry s deťmi. Sú menej známe, čo znamená menej turistov. (hiking)

Cez víkend majú byť prehánky a ojedinele búrky, lepšie počasie bude na západe Slovenska. Hiking basecamp preto vybral túry zo Súľovských vrchov, Javorníkov, Strážovských vrchov či Záhoria.

Štvorročný medveď naháňal turistku pod Jaskyňou mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách. Žena odhodila batoh, v ktorom medveď následne hľadal potravu. Útok si nevyžiadal zranenie.

Hiking Basecamp vybral tipy na túry z celého Slovenska, zamerané sú skôr na nižšie položené ciele v Malých aj Bielych Karpatoch, Pieninách, Kremnických vrchoch či v Slovenskom raji. Počas veľkonočného víkendu bude počasie premenlivé s veľkou možnosťou zrážok, od stredných polôh snehových.

Slovenský skialpinista zachytil počas lyžovania na Chopku napnuté kotviace lano z ratraku. 36-ročný muž utrpel hlbokú reznú ranu na krku. K nehode došlo po skončení prevádzkového času lyžiarskeho strediska.

Dnes predpoludním vo Vysokých Tatrách strhla lavína dvoch horolezcov, ktorí liezli vo Veverkovom ľadopáde v masíve Slavkovského štítu. Lavína ich zasypala len čiastočne a jeden z nich utrpel zranenia.

Basecamp: Tento víkend je posledná šanca pre skialp v Tatrách, počasie však nebude najlepšie. Oficiálne sa sezóna končí 15. apríla, uzatvorte ju však radšej už v nedeľu. Odporúčame skôr viaceré túry na skalné vyhliadky, otužilci sa môžu ísť brodiť do Dunajských luhov.

Naprieč sibírskym Bajkalom išla prvá slovenská výprava, museli zdolať stovky kilometrov po snehu, ľade, vyhýbali sa veľkým ľadovým kryhám. „Keby jeden z nás spadol do vody, vedeli by sme to zvládnuť. Ten preborený by sa musel ihneď vyzliecť z mokrého oblečenia. Druhý by hneď zo saní vyberal náhradné suché oblečenie. Následne by rýchlo rozkladal stan a začal variť čaj. V takom prípade je nutné konať extra rýchlo,“ vraví Jakub Sakala.

Foto – Jakub Sakala
Foto – Jakub Sakala

Hiking basecamp vyberá tipy na kratšie túry vhodné do horšieho počasia na Záhorí, v Kremnických aj v Levočských vrchoch. Cez víkend má totiž pršať a snežiť, sneh na horách je zľadovatený, v nižších polohách rozmočený. Vo vyšších pohoriach stále trvá skialpinistická sezóna, lavínové nebezpečenstvo je mierne, t. j. 2. stupeň z 5-dielnej stupnice.

V Poloninách tento rok sprístupnia širšej verejnosti objekt Grófske chyžky, ktorý od čias socializmu využívali vysokí funkcionári na poľovačky. Pod správu národného parku prejde od 1. apríla v rámci reformy národných parkov aj bývalý tzv. „ministerský revír“.

Hiking basecamp sumarizuje podmienky na horách pred víkendom: Vo vyšších horských polohách je stále dosť snehu na bežky aj skialpy. V iných lokalitách si môžete užiť pekné jarné túry a vytiahnuť už aj bicykel.

Cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je hotový. Na stavbe už podľa bratislavskej župy prebiehajú len drobné práce, most otvoria 7. mája, jeho dĺžka je 270 metrov.

Foto - BSK
Foto - BSK

Víkend bude slnečný, hoci stále pomerne chladný s rannými mrazmi. Hiking basecamp vybral túry do lokalít, kde môžete obdivovať poniklece, hlaváčiky a ďalšie jarné kvety. Ak rastú v rezervácii, pohybujte sa len po turistických chodníkoch, aby ste kvety nepoškodili.

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

  • Veľa ľudí zrejme ani nevie, že stupňov ochrany máme päť.
  • Hrozí, že počas jari nebude kam umiestňovať zranené zvieratá z prírody.
  • Financmajstri EÚ sa zhodli na podmienkach zavedenia uhlíkového cla.

Viacerí ochranári považujú súčasný systém ochrany prírody za zastaraný a neprehľadný. „V podstate by stačili dva stupne ochrany, bezzásah a aktívny manažment,“ hovorí ochranár Erik Baláž. Považuje za absurdné obmedzovať pohyb ľudí tam, kde sa poľuje a ťaží drevo.

Viacerí štátni aj neštátni ochranári volajú po zmiernení pravidiel, ktoré zakazujú vstup do prísne chránených rezervácií. Či je to vhodné a či by sa mal prehodnotiť súčasný systém ochrany prírody, odpovedá 12 odborníkov vrátane ministra Jána Budaja, riaditeľa TANAP-u Pavla Majka či europoslanca Michala Wiezika.

Rozdiel medzi ultra ľahkou a veľkou lavínovou lopatou je hmotnosť štyroch horaliek, hovorí lyžiar Michal, ktorého zasypala lavína v Nízkych Tatrách. Pomoc kamarátov s lavínovou výbavou je kľúčová pri prežití zasypaného.

Vybrali sme zopár zimných tipov z Tatier aj nižších pohorí, kde sa dá užiť začínajúcu sa jar. Hoci sú jarné prázdniny, v Tatrách to nevidieť, návštevníkov je málo. Sneh je dobre uložený, lavínové nebezpečenstvo je iba mierne, na chodníkoch je však ľad.

Od 1. marca do 15. júna sú v Národnom parku Malá Fatra zatvorené tri turistické chodníky vrátane obľúbenej trasy na Veľký Rozsutec. Dôvodom je ochrana zvierat, ktoré v tomto období vychovávajú a vyvádzajú mláďatá.

Cez víkend sa oteplí, no podmienky na bežky či skialp budú dobré. Lavínová situácia je priaznivá, vybrali sme preto viacero tipov na lyžiarske výlety v Tatrách, vo Veľkej Fatre aj v Česku.

Nehnuteľnosti, ktoré od 1. apríla tohto roka prejdú v rámci reformy pod správy národných parkov, by mali slúžiť prírodnému turizmu. „Doteraz boli v správe štátneho podniku Lesy SR využívané exkluzívne uzavretými skupinami ľudí – poľovníkmi, lesníkmi a podobne,“ povedal Matej Dobšovič.

Ak sa stratíte alebo ste v núdzi a potrebujete pomoc, záchranné zložky vás môžu lokalizovať pomocou mobilného telefónu. V menej urbanizovaných oblastiach, kde je málo vykrývačov mobilných operátorov, je s tým však problém. Pomôcť by mohla funkcionalita AML, ktorá však na Slovensku zatiaľ nie je.

Hoci skialpinisti chodia roky lyžovať do Národného parku Malá Fatra, návštevný poriadok túto aktivitu nepozná. Stráž prírody za lyžovanie vo voľnom teréne pokutuje. Správa národného parku argumentuje ochranou prírody, pripúšťa však, že jeden areál alebo dva areály pre tento šport vyhradí.

Mária Terézia pred 250 rokmi rozbehla na Záhorí výsadbu borovíc, aby nahradila piesok lesmi. Dnes zostali posledné pieskové duny už len vo vojenskom priestore, hovorí v rozhovore riaditeľ Správy chránenej krajinnej oblasti Záhorie Tomáš Olšovský. Otvorené duny znepríjemňovali obyvateľom život, počas veterného počasia menili tvar a priestor.

Piesková duna vo Vojenskom obvode Záhorie, prístupná verejnosti. Foto – Soňa Mäkká
Piesková duna vo Vojenskom obvode Záhorie, prístupná verejnosti. Foto – Soňa Mäkká

Lavínová situácia na horách sa zlepšila a cez víkend bude pekné počasie. Hiking basecamp prináša tipy na pešie a lyžiarske túry vo Vysokých a Západných Tatrách, na Skalke aj vo Veporských vrchoch. Pozor, na Ferratu HZS na Martinské hole nechoďte, hrozia tam snehové splazy.

Keď na Antarktíde nefúka, je tam úplne hrobové ticho a hmla má rovnakú farbu ako povrch zeme. Jednoducho ste v bielej ničote, vraví cestovateľ Petr Horký. Cesta do polárnych oblastí by podľa neho mohla fungovať aj ako liečba depresie, pretože v extrémnych podmienkach bytostne pocítite, že chcete prežiť.

Vo chvíli, keď som dorazil na severný pól, priletela tam helikoptéra s talianskym zájazdom, spomína na svoju výpravu cestovateľ Petr Horký. „Vyliezli a začali si pripíjať šampusom, potom sa otriasli, že je im kosa, nasadli späť do helikoptéry a zase odleteli. A my sme tam stáli ako pakovia, čo sa dvanásť dní s nikým nerozprávali.“

Horská služba vyhlásila pre Malú Fatru a Západné Tatry veľké lavínové nebezpečenstvo, 4. stupeň z 5-dielnej stupnice. „Neodporúčame vstup do dolín, ak vznikne lavína, môže byť väčšia a určite zasiahne údolnú trasu,“ uviedol riaditeľ Strediska lavínovej prevencie Filip Kyzek. Uzavretá je aj Žiarska chata.

Na južnom póle sme mali v noci 15 stupňov, tak sme spali v rozopnutom spacáku iba v trenírkach, vraví český cestovateľ a filmár Petr Horký. Opisuje, čo tam jedol na Silvestra, ako sa na Antarktíde chodí na záchod aj to, ako ho prekvapilo, keď na južnom póle stretol slečnu od hlavy po päty oblečenú v značke Louis Vuitton.

Petr Horký na južnom póle. Foto - archív P. H.
Petr Horký na južnom póle. Foto - archív P. H.

Horská záchranná služba upozorňuje na nebezpečnú lavínovú situáciu vo všetkých pohoriach na Slovensku. Neodporúča pohyb vo vysokohorskom prostredí, turisti a lyžiari by mali voliť aktivity v podhorských oblastiach. (hiking)

Stredisko lavínovej prevencie varuje, že cez víkend hrozia väčšie lavíny, ktoré môžu zasiahnuť aj dolinové chodníky. Neskúsení turisti by nemali ísť ani na Téryho či Žiarsku chatu. Hiking basecamp prináša detaily o situácii a tipy na túry v nižších pohoriach či na bežkách.

Štátna ochrana prírody nevidí reálne povoliť v prírodnej rezervácii Pralesy Slovenska voľný pohyb ľudí, hoci občianske združenie Prales, ktoré projekt rezervácie pripravovalo, v tom problém nevidí. Štátni ochranári nie sú stotožnení ani s voľným pohybom ľudí v novej bratislavskej rezervácii Vydrica.

Najčítanejšie teraz

Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaborovalJeden z dôkazov ruskej prítomnosti v lese pri Šestovicii. Foto - Washington Post/Wojciech GrzedzinskiMám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovFoto - JumpstoryKeď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho raduJuraj Slafkovský a Erkka Westerlund. Foto - TASR/Pavel Neubauer, N - Michal Červený. Koláž - NSpali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuTakto strávili obyvatelia dediny Jahidne 25 dní. Von smeli ísť len na pár minút raz denne, aj to nie všetci. Foto - TwitterPán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordAdam Sýkora so svojim otcom Romanom. Foto - TASR/Martin BaumannKomentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromFilip Obradovič a Ján Kováč. Foto N - Vladimír Šimíček300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohliJán Pardavý a Craig Ramsay. Foto - TASR/Martin BaumannBiela légia, čierne svedomie a sivá realitaPrezidentka Čaputová odovzdáva vyznamenanie pre trojicu popravených antikomunistov predsedovi Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. Foto - FB Nadácie TPTIvan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensFoto N - Vladimír ŠimíčekNie sme vo vojne, nemôžu nás nútiť. Niektorí ruskí vojaci odmietajú bojovať na UkrajineRuskí vojaci v Mariupole. Foto - TASR/APZ legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduJari Kurri na zápase Slovan - Jokerit v roku 2015. Foto - TASR/Martin BaumannRusi kradnú naše deti a tvrdia, že ich zachraňujú. Je to neuveriteľný cynizmus, hovorí ukrajinská ministerkaNiektoré deti sa z Mariupola dostali vďaka odvahe svojich rodičov. Tie, ktoré ich nemajú, často skončili v Rusku. Foto - Gabriel Kuchta/Deník NNositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Fotokoláž. Foto N a TASRKeď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad TalianskomĽubomír Pokovič (vľavo) a Martin Cibák. Foto - TASR; koláž - NČeský týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri KyjiveIlustračné foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzení PM:11Tim Henman: Rozhodoval som o zákaze pre Rusov vo Wimbledone, no nebol som za. Išlo to od vlády, obavy boli z propagandy AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridať AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na Zemplín AM:10Bolestný minulý čas AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekord AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohliVčera PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad TalianskomVčera PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaborovalVčera PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realitaVčera PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri KyjiveVčera PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z BrazílieVčera PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho raduVčera AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalomVčera AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SNDVčera AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveňVčera AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)02.00 PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá Beluský02.00 PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedens02.00 PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová rada02.00 PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)02.00 PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenie