Turistika a outdoor

V tipoch na víkendové túry nájdete vodopády, v ktorých teraz bude dostatok vody, napríklad Šútovský vodopád, vodopády v Zejmarskej rokline alebo Králickú tiesňavu. Deti môžete vziať na Zobor alebo na Bystriansku cyklomagistrálu na Kysuciach.

Indonézsky ostrov Bali chce zakázať turistom vstup na tamojšie posvätné hory. Ide o reakciu na viaceré prípady nevhodného správania dovolenkárov. Kedy má zákaz vstúpiť do platnosti, zatiaľ nie je známe. (bali sun)

Hiking basecamp: Na tento víkend sme vybrali viacero tipov na výlety pre menšie deti. Môžete ísť s kočíkom k Wolkerovým jazierkam vo Vysokých Tatrách, na dva hrady pri slovensko-maďarskej hranici a malých cyklistov poteší nová cyklotrasa medzi Žilinou a Terchovou popri rieke Varínka.

Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, hovorí nový riaditeľ Milan Olekšák. Za príklad dáva cezhraničný Národný park Aggtelek. „Nevidím logiku v tom, že hneď nad jaskyňou Domica je rezervácia Domické škrapy, kde rastú travobylinné porasty, ktoré treba manažovať, a my zháňame peniaze na starostlivosť o tieto biotopy nad jaskyňou, pričom tržby z jaskyne putujú do úplne iného regiónu.“

Nepál upustil od plánu na presun základného tábora na Evereste o 200 až 400 metrov nižšie na miesto, kde nie je žiadny ľadovec. Vlani v júni tamojšie ministerstvo cestovného ruchu oznámilo, že chystá presun, pretože miesto nie je vzhľadom na globálne otepľovanie a ľudské aktivity bezpečné.

Horská záchranná služba má v Demänovskej doline v Nízkych Tatrách novú základňu. Doteraz boli záchranári v podnájme. Celkovo je na Slovensku asi 150 horských záchranárov. HZS tento rok oslavuje 20. výročie vzniku.

Hiking basecamp: Počas najbližšieho víkendu sa môžete vybrať k útulni pod Uchánkom pri Senici, objaviť pôvod názvu malokarpatského kopca Šišoretné alebo si urobiť netradičný výlet kolobežkou z Tatranských Matliarov cez Spišskú Belú do Veľkej Lomnice. Odporúčame aj cyklovýlet z Martina na hrad Sklabiňa.

Všetky rokliny v Slovenskom raji sú pre turistov opäť priechodné, voda je tam však stále dosť vysoká. Informovala o tom správa parku Slovenský raj. Ferrata HZS je naďalej zatvorená, platí tam až do 14. júna sezónna uzávera.

Cyklotrasa od Devínskeho jazera smerom na cyklomost Vysomarch je neprejazdná pre vysoký stav vody na slovenskej strane rieky Morava. Trasa je miestami úplne zatopená, voda siaha až po pás.

Hiking basecamp: Prinášame viacero tipov, kam si môžete ísť pozrieť orchidey – jedny z najvýstavnejších kvetov v slovenskej prírode. Pridali sme cyklotúru cez Manínsku a Kostoleckú tiesňavu aj k vodopádu na Pokutskom potoku. S deťmi môžete navštíviť rozhľadne na Liptove.

Stredisko lavínovej prevencie ukončilo pravidelné vydávanie lavínových správ pre končiacu sa zimnú sezónu na horách. V popoludňajších hodinách stále hrozia vo vyšších polohách lavíny z mokrého snehu. (hiking)

Populárna rakúska dedina Hallstatt postavila bariéry proti turistickým fotografiám. Tamojšie úrady sa sťažovali na návštevníkov, ktorí si robia tzv. selfie v nadmernom množstve, drevené zábrany vybudovali na strategických miestach, aby vo veľkej miere znehodnocovali fotografie. (afp)

Hiking basecamp: Na víkend s premenlivým počasím sme vybrali kratšie výlety, na ktoré môžete ísť aj s deťmi. Je medzi nimi Kôprová dolina s Kmeťovým vodopádom, rozhľadňa Žalostiná, Gombasecká jaskyňa aj Havrania skala pri Manínskej tiesňave.

Foto N - Soňa Mäkká

Hiking basecamp: Cez predĺžený víkend sa vyberte na Veselý cintorín v Novohrade, hrad Zniev a skalné okná v minipohorí Žiar alebo na cyklovýlety okolím Skalice a v Turci. Deti môžete vziať na náučný chodník Demian pri Hronskej Breznici.

Do tipov na predĺžený víkend sme vybrali Pustý hrad nad Zvolenom aj atraktívnu Bôrčanskú planinu v Slovenskom krase. Pekné jarné podmienky so zvyškami snehu môžete obdivovať na túre cez Jánošíkove diery na Stoh na hrebeni Malej Fatry.

Od soboty začnú v Bratislavskom kraji premávať cyklobusy. Službu prevádzkuje Arriva v spolupráci s Bratislavským krajom. Jeden takýto spoj odvezie osem bicyklov, preprava je bez rezervácie a do vyčerpania kapacity.

Vo Vysokých Tatrách začali s inštaláciou špeciálnych staničiek na odpad, práce potrvajú do jesene. Ich cieľom je znížiť výskyt medveďov blízko trás a bydlísk. V regióne Poprad tiež pribudne vyše 110 kovových kontajnerových stojísk.

V novom tatranskom návštevnom poriadku zostala väčšina obmedzení pre turistov či horolezcov aj napriek štvorročným rokovaniam TANAP-u so športovou verejnosťou. Dostala sa doň aj požiadavka členstva v národnom horolezeckom zväze a doklad o výcviku domácich aj zahraničných horolezcov. Preukaz by mali mať aj skialpinisti a vodáci.

Hiking basecamp: Vyberte sa do zakvitnutých čerešňových sadov na Brdárke, za hradmi a skalkami jarného Tribeča alebo na cyklotúru Kirschblütenweg – Cestu čerešňových kvetov. Deti môže potešiť výlet do jaskýň Malá a Veľká Pec v Malých Karpatoch alebo na Tupú skalu pri Vyšnom Kubíne.

Chodník cez tiesňavu v Sokolej doline v Slovenskom raji je uzatvorený do odvolania. Dôvodom je poškodenie technických zariadení na Závojovom vodopáde. Informovala o tom horská služba. (hiking)

V Žiarskej doline v Západných Tatrách spadla popoludní základová lavína. Uvoľnila sa spod Príslopu a zasiahla prístupovú cestu k Žiarskej chate, na ktorej vytvorila trojmetrový nános. V lokalite sa podľa zamestnancov chaty nenachádzali žiadni ľudia.

Na električkovej trati z Popradu do Vysokých Tatier bude v pondelok a v utorok výluka, ľudí budú voziť autobusy. Električky nebudú na tejto trase jazdiť po oba dni v čase od 7.30 h do 13.30 h. (tasr)

V lokalite obce Turie v okrese Žilina smerom na vrch Čipčie zaznamenali pohyb medvedice s dvoma mláďatami. Upozornila na to žilinská krajská polícia. Ľudí vyzýva na opatrnosť.

Skialpinistom sa končí sezóna, pohyb vo vyhradených areáloch bude od nedele zakázaný. Informoval o tom TANAP s tým, že obmedzenie vo vysokohorskom priestore potrebujú najmä endemické živočíchy.

Hiking basecamp: Cez víkend sa vyberte k Červenému rybníku na Záhorí, kadiaľ kedysi viedla lesná železnička, alebo na Senianske rybníky na Zemplíne, ktoré sú známou ornitologickou lokalitou. V tomto období je krásny náučný chodník Mikušovské bradlá v Bielych Karpatoch so zakvitnutými ovocnými stromami.

Obidve turisticky značené trasy (červená aj zelená) z Telgártu na Kráľovu hoľu sú po veternej kalamite opäť priechodné. Informovala o tom Správa NAPANT-u, ktorá upozorňuje na miesta s výskytom popadaných stromov a konárov, ktoré sa však dajú obísť. (tasr)

Roland Régely prešiel vlani v máji Cestu hrdinov SNP, ktorá meria z Duklianskeho priesmyku po Devín 770 kilometrov. V rozhovore spomína, ako sa v Čičmanoch otrávil jedlom, zhoreli mu uši a za celý čas stretol iba jedného medveďa. (hiking)

Pád z turistického chodníka pod vrchom Osnica v Malej Fatre neprežila 51-ročná slovenská turistka. Žena sa pošmykla a spadla východným žľabom.

Hiking basecamp pripravil dlhší zoznam túr vhodných na veľkonočné prázdniny. Môžete sa vybrať na jarné výlety k vodopádom vo Vysokých Tatrách, v Kremnických vrchoch aj v Malej Fatre, k čerstvo otvoreným jaskyniam aj k Silickej ľadnici, do geoparku v Gánovciach a pozrieť si roky zakázaný výhľad na devínske hradné bralo z rakúskej strany Dunaja.

Správa Tatranského národného parku odovzdala okresnému úradu v Prešove upravený návrh návštevného poriadku. Jeho podoba by mala byť kompromisom po tom, čo TANAP uplynulé štyri roky rokoval so všetkými dotknutými subjektmi aj športovou verejnosťou.

Vybrali sme štyri atraktívne trasy, ktoré vás privedú na vrchol populárneho Strážova. Uvidíte strmé bralá so vzácnymi kvetmi, ďaleké výhľady, ľudovú architektúru aj prielom potoka. (hiking)

Populárna trasa v prielome Dunajca je pre rekonštrukciu úplne uzatvorená. Pieninská cesta je najnavštevovanejšou turistickou trasou v Pieninách, denne po nej prejde viac ako 4000 turistov a cyklistov. (hiking)

Hiking basecamp: V tipoch na víkendové túry nájdete výlet s batoľaťom do Bielych Karpát, cyklotúru na slovensko-maďarsko-ukrajinské trojmedzie, výstup na Suchý v Malej Fatre aj prechod Plešiveckou planinou v Slovenskom krase.

Vrchol Spišská v Levočských vrchoch. Foto – Stanislav Ďurica

Dopravný podnik Bratislava oddnes posilňuje premávku MHD do lesoparku a ďalších rekreačných oblastí. Týka sa to liniek 43, 52 a 144, po zimnej pauze sa zároveň vracia linka 154 do oblasti Horárne Krasňany.

Hiking basecamp: Na horách je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, do tipov na túry sme preto vybrali veľa zaujímavostí v nižších pohoriach. Môžete ísť na rozhľadne Háj, Dubeň či Strečno, do jaskyne Opálená skala alebo na Liptovský hrad.

Na horách je stále sneh, v nižších polohách si môžete odfotiť rozkvitnuté poniklece a hlaváčiky, píše Hiking basecamp. Do tipov na túry sme vybrali bežky na Kubínsku hoľu, poniklecovú lúku pri Hlohovci aj zrúcaninu hradu Brekov pri Humennom.

Hiking podcast: Juraj Koreň kombinuje horolezectvo s lietaním. Na Antarktíde liezol tisícmetrovú stenu vyše 8 hodín a dolu zletel za 8 minút. Jeho kráľovskou disciplínou sú bivakové lety, pri ktorých preletí stovky kilometrov.

V Slovenskom raji v noci zachraňovali rodinu z Lotyšska po tom, čo maloleté dievča spadlo do vody v rokline Veľký Sokol a v nepriaznivom počasí už premočené a unavené deti nedokázali ďalej samostatne pokračovať.

Zo záchrannej akcie v Slovenskom raji. Foto - HZS

Pri páde lavíny vo Vysokých Tatrách sa zranili traja ľudia. V žľabe pod Nižnou Popradskou štrbinou zavalila lavína 12-člennú skupinu a strhla ju do údolia smerom do Mengusovskej doliny. Zraneným prišli na pomoc horskí záchranári so psami. (tasr)

Obnova hradu Krásna Hôrka výrazne pokročila, búracie a demontážne práce sú ukončené na vyše 90 %. Prvých návštevníkov by na hrade chceli vítať počas budúcoročnej letnej sezóny.

Videá zo zásahov proti nelegálnym zberačom lesných plodov a represie voči bežným turistom by sa mali skončiť, hovorí Marek Kuchta, nový riaditeľ správy Národného parku Nízke Tatry. „Strážca musí byť ozbrojený a vedieť sa brániť pri zásahoch proti pytliakom a štvorkolkárom, no nemôže to byť zneužívané voči bežným návštevníkom.“

Marek Kuchta. Foto – Soňa Mäkká

Cez víkend bude na horách fúkať silný vietor a ochladí sa, do tipov na túry sme preto vybrali zaujímavé miesta v nižších pohoriach. Odporúčame Vršatské bradlá, Mučínsku jaskyňu v Geoparku Novohrad, Jarovskú bažantnicu s kobercami snežienok a hradiská z čias Veľkej Moravy.

Rokoš je populárny vápencový masív neďaleko Prievidze, nájdete tu divokú prírodu a pekné výhľady. Vybrali sme desať tipov na výlety, ktoré vás zavedú na jeho vrchol. (hiking)

Hiking basecamp: Prinášame tip na cyklotúru z Bratislavy na rakúsky Braunsberg s krásnymi výhľadmi, výlet na BC bežkách na Kečku v Nízkych Tatrách aj nenáročný výšľap na jednu z planín Slovenského krasu.

Po zimnej prestávke je od 1. marca opäť otvorená Važecká jaskyňa. Ide o najvýznamnejšie nálezisko kostí jaskynného medveďa na Slovensku.

V Malej Fatre sa začala jarná sezónna uzávera na troch turistických chodníkoch. Dôvodom je ochrana živočíchov v citlivom období výchovy a vyvádzania mláďat rôznych druhov vtákov a cicavcov. Uzávera potrvá do 15. júna.

Hiking basecamp vybral do tipov na túry populárne Tri koruny v Pieninách, Veľký Rozsutec v Malej Fatre a Tomášovský výhľad v Slovenskom raji. Deti môžete vziať na ľahký náučný chodník nad Beckovom či do nízkotatranskej Zadnej doliny k riečke Hnilec.

Hiking basecamp: Cez víkend sa prudko oteplí a na horách bude fúkať silný vietor. Snehu je pomerne dosť, no bude mokrý a náročný na pohyb. Do tipov na túry sme vybrali roklinu Čertova dolina na Muránskej planine, Orlie skaly a jaskyne Malá a Veľká Pec v Malých Karpatoch aj hrebeň Spišskej Magury nad Ždiarom.

Sme rodina podporí podľa poslanca Miloša Svrčeka návrh zákona o turistickom značení, ktorý je v parlamente v prvom čítaní. Návrh predložili poslanci za SaS po polročnej prestávke. V júni 2022 ho parlament neposunul do druhého čítania najmä kvôli chýbajúcim hlasom Sme rodina.

Na horách je dosť snehu, Hiking basecamp odporúča zimné túry na vodopád Skok, zamrznuté rokliny Slovenského raja, Čachtické Karpaty aj viacdňovú bežkovačku na Muránskej planine.

Nové na Dennikn.sk

08:20Psychiater: Kofeín vás neudrží bdelých donekonečna, môj pacient nakoniec zaspal za volantom 08:16Toto vystrihneme: Rázsochy múdrosti 08:16Umelá inteligencia ich pripravila o prácu. Teraz opravujú klimatizácie a chodia von so psami 08:00Hiking basecamp: Za vodopádmi Králickej tiesňavy, Šútovskej doliny a Zejmarskej rokliny 07:58Francúz Guillaume Papillon o Slovensku: U nás sa štrajkuje až príliš často, ale vy mlčíte, aj keď vám skáču po hlavách 06:27Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšieVčera 21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textuVčera 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalejVčera 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamenáVčera 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video)Včera 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízouVčera 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať?Včera 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských PalisádachVčera 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to nezmysel, základom je negúgliťVčera 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohoduVčera 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od ČernobyľaVčera 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlaniVčera 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako jaVčera 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšloVčera 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchaťVčera 15:29Shooty: RuinaVčera 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video)Včera 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj LeopardyVčera 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii! Včera 12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejšíVčera 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný časVčera 12:19Do Ruska sa vracia politikaVčera 11:33Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúvalVčera 11:16Zdroje podpory pre časy, ktoré príduVčera 11:04Café croissant