Turistika a outdoor

Hiking basecamp odporúča na jesenné výlety osem horských dolín. Už aj tak pekné scenérie s potokmi a skalnými stenami teraz dotvára farebné lístie. Vybrané sú doliny z rôznych kútov Slovenska, môžete v nich vidieť vodopády, zrúcaninu, historické mlyny či jaskyňu.

Záchranári našli telo nezvestnej americkej skialpinistky Hilaree Nelsonovej, ktorá sa stratila pri zostupe z nepálskej hory Manaslu. Horu najskôr zdolala, no keď chcela zlyžovať dole, pošmykla sa a zmizla v trhline v ľadovci.

Hilaree Nelsonová a jej partner Jim Morrison na snímke z roku 2018. Foto - TASR/AP

Horská služba odporúča pre zimné podmienky zvážiť pohyb na vyššie položených turistických chodníkoch. Výška snehu dosahuje od 10 do 50 cm, v žľaboch až jeden meter. Hrozia lavíny, ktoré môžu spadnúť aj na chodníky. (hiking)

Klub slovenských turistov osadil v Devíne a Dukle symbolické cieľové kamene Cesty hrdinov SNP. Artefakty v tvare kvádra sú symbolickými koncovkami 764 kilometrov dlhej diaľkovej turistickej trasy s prevýšením vyše 31-tisíc metrov.

Hiking basecamp vybral do tipov na túry Roháčske plesá a Roháčsky vodopád, kde teraz môžete vidieť zaujímavú kombináciu jesene a zimy. Rodiny s deťmi si môžu vybrať z viacerých výletov v okolí Prešova. (hiking)

Správa Tatranského národného parku opravila zničené alebo poškodené mostíky v Bystrej doline, Kamenistej doline a mostík cez Trnovecký potok v Západných Tatrách. Aktuálne prebieha oprava mostíkov v Jaloveckej doline a pri Kežmarských Žľaboch.

Hiking ponúka tipy na jesenné hrebeňovky. Keďže počasie môže byť premenlivé, vybrali sme nižšie pohoria pre prípad, že by bolo treba rýchlejšie zostúpiť do civilizácie.

Pohorie Tribeč leží medzi Nitrou a Partizánskym, ponúka nenáročné výstupy na typické kremencové hôrky s úžasnými výhľadmi. Obľúbenými cieľmi sú aj zrúcaniny hradov, zubria zvernica či unikátna kalvária maľovaná deťmi.

Hrad Gýmeš. Foto – Hiking, Martin Baniari

Počasie cez víkend bude oblačné a na viacerých miestach môže pršať. Hiking basecamp odporúča skôr kratšie túry, napríklad na novootvorené ferraty na Zobore. Nie sú príliš dlhé a aj nástup na ne je krátky.

Na Zobore nad Nitrou otvorili v lokalite Pyramída novú ferratu. Jej záver je neďaleko vysielača a bývalej stanice lanovky, hlavné trasy vedú kremencovým pilierom a k dispozícii je aj lanový most. (hiking)

Ferrata Zobor nad Nitrou. Foto – Ľubomír Mäkký

Firma Wilderoben ako prvá na Slovensku získala Certifikát B corp, ktorý sa udeľuje udržateľným spoločnostiam prospešným komunite a planéte. Klientom okrem štandardného predaja tovaru zadarmo ponúkajú aj opravu už použitého šatstva. (inzercia)

Vybrali sme 10 najkrajších túr v národnom parku Muránska planina. Ide o nenápadné krasové pohorie v centrálnej časti Slovenska, ktoré je ideálne pre prírodný turizmus i výlety s deťmi. Do širšieho povedomia sa dostalo vďaka sysľoviskám a chýrnym muránskym buchtám.

Tatry sa dajú spoznávať aj na kolieskových korčuliach, Poliaci to už robia. Namiesto chodenia po preplnených tatranských chodníkoch je možné vyskúšať inline korčuľovanie s výhľadom na tatranské štíty, v niektorých prípadoch (Oravice, Kuźnice) priamo v tatranských dolinách.

Hiking basecamp vybral na predĺžený víkend tipy na viacdňové výlety. Nájdete v nich hrebeňovku Veľkej Fatry, prechod Slovenského raja, cyklohrebeňovku Javorníkmi aj atraktívnu dvojdňovku na Považí.

Vybrali sme osem najkrajších túr v Starohorských vrchoch nad Banskou Bystricou. Je medzi nimi banícka osada Špania dolina, historický vodovod, Králická tiesňava aj roklina Hadia dolina či rozľahlé lúky s výhľadmi na Nízke Tatry aj Veľkú Fatru. (hiking)

Rokliny v Slovenskom raji sú po dažďoch plné vody, upozorňuje Národný park. Po búrkach a silnom vetre je v nich aj väčšie množstvo popadaných stromov. (hiking)

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen utrpel počas turistiky v tirolských Alpách ľahké zranenia vrátane mierneho otrasu mozgu a odrenín. Po tom, čo sa na túre pošmykol a zranil, ho previezli do najbližšej nemocnice.

Slováci si s južným Poľskom väčšinou spájajú len Zakopané a nákupy v Jablonke, sú tam však aj krajšie miesta, píše Kuba Łoginow. „Vrátane najväčšej soľnej jaskyne, parku dvakrát väčšieho ako Central Park či mesta krajšieho ako Zakopané.“

Foto - Kuba Łoginow

Nízka hladina Domaše zásadne zasiahla turistickú sezónu, ľudí je pri vode výrazne menej ako v predošlých rokoch. „Deti sa pre nízku hladinu nechcú kúpať. Vo vode sú samé mušle, keď vyjdú von, majú porezané nohy. Zabárajú sa. Ak fúka, sú veľké vlny. No najmä voda je spenená a smradľavá, minule deti našli 54 mŕtvych rýb,“ vraví prevádzkarka bufetu Monika Čorbová.

Zátoka dnes. Foto N – Andrej Bán

Na Domaši je hladina vody extrémne nízka, kúpajúci sa zabárajú do bahna, voda páchne a hynú tam ryby. „Volajú mi občas turisti, že po kolená zapadli v bahne a potrebujú vyslobodiť. Kúpete sa a stojíte v strede Domaše s vodou po pás,“ vraví starosta obce Bžany Ladislav Vrabec.

Tu bola vodná nádrž Domaša. Foto N – Andrej Bán

V posledných dňoch zasiahli blesky na hrebeni Malej Fatry a pod Kriváňom troch turistov, jeden z nich zomrel. Búrky majú byť aj počas tohto víkendu. Hiking basecamp pripravil rady, ako sa správať, ak vás zastihnú na túre.

Tanzánia dala nainštalovať na najvyššiu africkú horu Kilimandžáro vysokorýchlostný internet. Podľa tamojšej vlády to ocenia najmä turisti a nosiči. Na vrchol hory sa každoročne pokúša vystúpiť približne 35-tisíc ľudí.

Počet smrteľných nehôd na slovenských horách je najvyšší za posledných desať rokov, Horská záchranná služba od januára do 11. augusta zaznamenala už 30 obetí. Takmer polovicu nehôd predstavujú tragické úmrtia po páde z výšky.

Hiking basecamp vybral tipy na nádherné túry vo vápencových skalách v širšom okolí Demänovskej doliny. Nájdete tu ďalšie voľne prístupné jaskyne, skalné terasy, zachované lesy a výhľady na Liptov, Západné a Vysoké Tatry.

Vybrali sme desať najkrajších túr Krupinskej planiny na juhu stredného Slovenska. Medzi turistické perly oblasti patrí meandrujúca riečka Litava s ruinou hradu Čabraď, údolie Krupinice so starými vodnými mlynmi aj Tesárska roklina s protitureckými skalnými krytmi.

V Bielych Karpatoch našli prales, ktorý prekvapil aj odborníkov. Ide totiž o človekom výrazne pozmenenú krajinu. Vlastnia ho miestne urbáre, ktoré ho chcú chrániť a vodiť doň turistov.

Vršatecké bradlá a Vršatecké hradné bralo z vrcholu Chmeľovej. Foto – Soňa Mäkká

Ako tulák som šťastný, hovorí komentátor Denníka N Martin M. Šimečka, ktorý napísal úspešnú reportáž o putovaní slovenskými lesmi. O tom, prečo miluje náhodu, neznáša plánovanie a nakupovanie, aj o koaličnej kríze sa s ním v podcaste V redakcii rozprávala Monika Tódová.

Cez víkend bude opäť teplo, Hiking Basecamp prináša tipy, ako sa schladiť v Malej Fatre, na Orave, Slovenskom raji, či Muránskej planine. V sobotu pri plánovaní túr rátajte s búrkami v poobedňajších hodinách, vyrazte preto skôr, aby ste už skoro popoludní boli nazad.

Pri vstupe do českých Adršpašských skál dochádza ku konfliktom medzi turistami a pracovníkmi skalného mesta. Z dôvodu vypredaných vstupeniek cez rezervačný systém je takmer nemožné kúpiť lístky na mieste. Ľudia musia čakať niekoľko hodín na voľné termíny alebo sa ku skalám vôbec nedostanú. (čt24)

V slovenských horách sa oproti minulému roku zvýšil počet turistov aj zásahov horskej služby. Výrazne narástol počet smrteľných úrazov. „V roku 2021 sme mali celkovo 31 smrteľných nehôd, v roku 2022 je ich už 28,“ hovorí Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Najčastejšou príčinou smrti je pád z výšky.

Horská záchranná služba upozorňuje, že v popoludňajších hodinách hrozia na horách búrky. Výstraha platí pre Vysoké, Západné a Nízke Tatry.

Vybrali sme 17 najkrajších túr v Strážovských vrchoch, ktoré ležia medzi Trenčínom a Prievidzou. Navštívte skalné vyhliadky, stolovú horu, náučné chodníky či zrúcaniny hradov. (hiking)

Splavovanie rieky Hron aj napriek suchu funguje, pre rekreantov je však vinou nedostatku vody náročnejšie. V rieke je momentálne viac kameňov, ktoré nie sú zaliate vodou, turisti tak môžu viackrát uviaznuť na plytkých miestach. (tasr)

Cez víkend prejde cez Slovensko studený front, v sobotu bude lepšie počasie na východe krajiny, v nedeľu na západe. Hiking basecamp odporúča návštevu jaskyne Zlá diera či Lačnovského kaňona na východe a Červenokamenské bradlo alebo hrad Tematín na západe.

Obrovský požiar v lesoch šokoval Česko, môže zaň extrémne sucho aj nevychovaní turisti. Lesné požiare sú v Národnom parku České Švajčiarsko na českých a nemeckých hraniciach bežné, normálne ich však uhasí lesná vlaha, tá tentoraz chýba.

Foto - Gabriel Kuchta, Deník N

Národný park Nízke Tatry chce obmedziť pohyb pri Chmarošskom viadukte. Ak si ho návštevníci chcú pozrieť zblízka, môžu dostať pokutu. Na turistických mapách je chybne vyznačená hranica národného parku práve v mieste prístupu k vyhľadávanej atrakcii. Bývalý riaditeľ národného parku je prekvapený, s prístupom správy parku nesúhlasí ani ochranár Erik Baláž.

Chmarošský viadukt. Foto – Ľubomír Mäkký

Červeno značený turistický chodník medzi Skalnatým a Zeleným plesom vo Vysokých Tatrách je už priechodný. Národný park však naďalej žiada turistov o opatrnosť, pri daždi tu hrozia ďalšie zosuvy.

Správa Tatranského národného parku a neštátni vlastníci z Východnej opravili mostík v Kamenistej doline v Západných Tatrách. Informoval o tom riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. (hiking)

V Poloninách vznikla nová turistická trasa. Vedie do rezervácie Gazdoráň a na ikonické miesto s výhľadmi na vodnú nádrž Starina. (hiking.sk)

Hiking basecamp vybral tipy na kratšie výlety k atraktívnym rozhľadniam s panoramatickými výhľadmi. Trasa na ne vedie lesom, sú teda vhodné aj na horúce dni. (hiking)

Mnohé pramene a potoky v horách sú aktuálne bez vody. V Malých Karpatoch vyschla napríklad riečka Vydrica. Nespoliehajte sa na to, že si počas túry doplníte vodu v studničke, treba mať dostatok vlastnej. (hiking)

Zákaz vstupu do Levočských vrchov pre vysoké riziko požiarov platí aj na turistických značených trasách a cyklotrasách. Podľa ministerstva obrany vedú tieto trasy často hrebeňovými partiami v neprístupnom teréne, kde je hasenie požiaru veľmi ťažké. (hiking)

V ľadovci na talianskej hore Marmolada sa objavila ďalšia hlboká puklina. Na vine sú zrejme vysoké teploty. Pred dvoma týždňami zabil zosuv časti ľadovca 11 ľudí vrátane dvoch Čechov. (čtk)

Chôdza pôsobí blahodarne, medzi moderné turistické trendy sa tak radia diaľkové pochody, píše Ľubomír Smatana. „Aj v susednom Česku začínajú turisti objavovať Chodník Českom. Ten vedie okolo celej republiky, meria dvetisíc kilometrov a v podstate kopíruje štátne hranice.“

Za socializmu sa nedala kúpiť outdoorová výbava ako dnes, vyrábali sme si ju podomácky, spomína Mišo Diviak, autor knihy horských poviedok Bujón v šumienke. Tá aktuálne vychádza tretí raz.

Michal Diviak. Foto – Soňa Mäkká

Na Lomnickom štíte bolo dnes nadránom mínus 4,4 stupňa Celzia, pocitovo mínus 15 stupňov, oznámil SHMÚ. Teploty na ďalšom území Slovenska sa pohybovali zväčša od štyroch do 11 stupňov Celzia.

Vo Vysokých Tatrách v sobotu zomrel 56-ročný horolezec počas zostupu z hory Patria. Približne 50-metrový pád do Mengusovskej doliny spôsobil mužovi smrteľné zranenia.

V oblasti rakúskej najvyššej hory Grossglockner zomrel český turista. Neprežil 300-metrový pád zo skalnej steny, keď zrejme v tme počas zostupu z hôr zišiel z cesty.

Chatu pod Hrbom po rokoch otvorili pre turistickú a cyklistickú verejnosť. Nachádza sa nad obcou Ľubietová neďaleko Banskej Bystrice na pomedzí Veporských vrchov a Poľany. Objekt pôvodne vybudovaný v 30. rokoch od roku 2015 neplnil funkciu horskej chaty, nový majiteľ jej ju prinavrátil. (hiking)

Foto - Laco Blaho

Cez víkend bude vhodné počasie na vysokohorské túry, Hiking basecamp odporúča trasu cez sedlo Prielom na Východnú Vysokú alebo okruh k Roháčskym plesám a vodopádu.

Nové na Dennikn.sk

20:30Týždňový newsfilter: Sústreďme sa na tých, ktorí stoja za Matovičom 20:25Na pódiu oslavovali, no ešte nebolo isté, kto je víťaz. „Skvele načasované,“ hundral Leclerc 20:02Našou úlohou je neprovokovať mužov a robiť všetko, čo chcú, vraveli Iránky na proteste v Bratislave 19:47Analytička z Globsecu: Meloniová si ponecháva fašistické symboly, o demokraciu v Taliansku sa však nebojím 16:57Shooty: Preferencia 14:37Diera na trhu: málovravný taxikár, tichý kaderník a introvertný masér 14:32Slzný plyn, panika, pošliapaní fanúšikovia. Indonézia zažila futbalovú hrôzu s viac ako sto obeťami 14:05Korčok nateraz Sulíkovu ponuku na volebného lídra SaS neprijal, definitívne to byť nemusí 13:36Slovensko získa objednávku na ďalšie húfnice Zuzana pre Ukrajinu, zaplatia ju západné štáty 12:54Nedeľná nekázeň: Mníšky, ktoré sa nedali vyzliecť 11:37Zúfalí ľudia po smrti mladého dievčaťa stratili zábrany, hovorí odborníčka na Irán 10:38Danglár: Prečo ma nemajú radi? 09:48Ponižujúca porážka pre Putina deň po anexii. Čo znamená oslobodenie Lymanu ukrajinskou armádou 09:35V Montreale sa rozoberá každé slovo. Výrok generálneho manažéra o Slafkovskom zaplnil médiá na dva dniVčera 17:44High 5ive: Yuval Noah Harari deťom: Z dejín sa dozviete, čo nesedí v dnešnom sveteVčera 16:43Rusi utekajú z Lymana. Ukrajinci získali dôležité mesto deň po Putinovej anexiiVčera 15:30Pellegrini na sneme Hlasu: Smer uviazol v minulosti, my sme budúcnosťVčera 14:16S hľadaním teroristov musia pomôcť rumunskí experti. Ako je Katar pripravený na futbalové MSVčera 09:50Ruskú ekonomiku zasiahnu odvody menej, ako si myslíme, mnohí sa však radšej skryjú alebo zmrzačiaVčera 09:19Putinova vojna sa vrátila do RuskaVčera 08:49Český týždeň: Za víťaza volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa ešte len začínaVčera 07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuťVčera 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligy30.09 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpili30.09 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?30.09 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisť30.09 17:36Ako šetriť na kúrení v byte a nepriživovať sa na susedoch30.09 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovať30.09 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovatelia30.09 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej noci