Vladimír Pčolinský

Vladimír Pčolinský navštívil generálneho prokurátora Maroša Žilinku v úrade, bývalý šéf SIS to spomínal v aprílovom rozhovore Denníka N. Žilinka sa v utorok sťažoval, že osoby s preukazmi NAKA zisťujú, či za ním chodia prominentní hostia, konkrétne pritom spomenul Pčolinského.

Advokát Peter Kubina k zrušeniu obvinenia Borisa Beňu: „Z uznesenia je vidieť, že na rozdiel od generálnej prokuratúry a bratislavskej krajskej prokuratúry tá košická vie, že právoplatné rozhodnutia súdov v prípravnom konaní o nedôvodnosti trestného stíhania sa dajú rešpektovať jedine bezodkladným zrušením obvinenia a prípadne aj zastavením trestného stíhania.“

Prokurátor z Košíc odkázal do Bratislavy, že v právnom štáte sa musia rešpektovať súdne rozhodnutia bez ohľadu na názory strán trestného konania. Gabriel Huszár to napísal v uznesení, ktorým zrušil obvinenie Borisovi Beňovi a Ľudovítovi Makóovi.

Košická krajská prokuratúra zrušila obvinenie Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa z krivej výpovede v prípade Vladimíra Pčolinského. Denníku N to potvrdil Makoóv právny zástupca Zoltán Perhács. Prokuratúra taktiež zastavila samotné trestné stíhanie.

Pre rozhovor s predsedom vlády Eduardom Hegerom sa rozhodla rodina Pčolinských žalovať Denník N. Chce vysúdiť 50-tisíc eur, otázky o bývalom riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskom považujú za „čisto hanlivé a difamačné skutkové tvrdenie“, ktoré im škodí.

Rodina Pčolinských sa cítila dotknutá otázkou v rozhovore s premiérom Eduardom Hegerom o tom, čomu venoval pozornosť bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Súd prikázal Denníku N rozhovor s predsedom vlády stiahnuť.

Rodina Pčolinských. Vľavo hore je Marcela Pčolinská (starostka Nižného Hrabovca), vpravo hore je stíhaný Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS, jeho brat Peter je poslancom Národnej rady za Sme rodina a Vladimírova manželka Adriana je takisto v parlamente za hnutie Sme rodina. Foto N - Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský považuje dohodu o vine a treste Zoroslava Kollára za „pozoruhodnú“. Na rozhodnutie súdu reagoval s tým, že rovnako ako odsúdený Kollár si myslí, že „budúcnosť bude ešte veľmi zaujímavá a prekvapivá, okrem iného aj preto, lebo poznám jeho výpovede veľmi detailne a viem, čo z nich vyplýva“.

Ukončenie vyšetrovania bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského bolo štandardné, rovnako ako v iných trestných veciach. Úrad špeciálnej prokuratúry tak reaguje na spochybňovanie riadneho procesu s oboznamovaním sa s výsledkami vyšetrovania.

Dušan Kováčik si pri spochybňovaní Ľudovíta Makóa pomáha aj bývalým šéfom SIS Vladimírom Pčolinským, ktorý je rovnako stíhaný za korupciu. Odvoláva sa na jeho vyjadrenia pre médiá o tom, že sa s Makóom stretol po prepustení z väzby v januári 2021 a že sa mu vraj priznal, že si vo väzbe navymýšľal, aby sa dostal na slobodu.

Priznanie a dohoda o vine a treste môže Zoroslavovi Kollárovi priniesť nižšie tresty. Zrejme sa mu podarilo dosiahnuť prekvalifikovanie skutkov, z ktorých je obvinený – hrozilo mu desať až pätnásť rokov.

Dohoda o vine a treste Zoroslava Kollára komplikuje situáciu Vladimírovi Pčolinskému, na ktorého už v prípade korupcie podali obžalobu. S políciou spolupracuje aj Kollárov komplic z kauzy nelegálnych cigariet Tomáš Rajecký, ktorý zasa vypovedal v prípade Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom, priznal sa k podplácaniu v kauze exšéfa SIS. Televízii Markíza to potvrdil jeho advokát Adrián Kucek. Bližšie však nepovedal, na čom presne sa s prokurátorom dohodli. Dohodu musí ešte schváliť súd. Rozhodovať by sa o nej malo koncom budúceho týždňa. (tv noviny)

Špeciálna prokuratúra považuje za nesprávny názor generálnej prokuratúry, že bolo v rozpore s Trestným poriadkom podať obžalobu na Vladimíra Pčolinského, kým oni nerozhodli o jeho podaní na zbavenie stíhania podľa sporného paragrafu 363. Pokračuje tak spor oboch inštitúcií o prípad bývalého šéfa SIS.

Na špeciálnej prokuratúre obišli Maroša Žilinku, všíma si Newsfilter. Obvinenému Vladimírovi Pčolinskému priťažilo aj priznanie Zoroslava Kollára: „Keby Žilinka za takejto dôkaznej situácie použil svoj obľúbený paragraf, definitívne by sa znemožnil. Nakoniec môže byť rád, že mu ani nedali príležitosť, aby sa o to pokúsil,“ píše Roman Pataj.

Boris Kollár sa zastáva Vladimíra Pčolinského aj po podaní obžaloby v korupčnej kauze. „Vladimírovi Pčolinskému verím, všetky dôkazy sú v jeho prospech. Aspoň sa konečne táto šikana uzavrie a pán Pčolinský sa bude môcť očistiť pred súdom,“ povedal predseda parlamentu, ktorý Pčolinského nominoval za šéfa SIS.

Generálna prokuratúra obviňuje špeciálnu prokuratúru z porušenia Trestného poriadku, keď podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre korupciu, kým nerozhodla o jeho podaní podľa paragrafu 363.

Generálna prokuratúra tentokrát nezastavila podanie obžaloby na Vladimíra Pčolinského zrejme aj preto, že sa k nej nedostal spis prípadu. Zásadným posunom z posledných týždňov je priznanie Zoroslava Kollára.

Boris Kollár nekomentuje podanie obžaloby na Vladimíra Pčolinského. „Pán predseda parlamentu sa nateraz nebude k prípadu vyjadrovať,“ povedala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Vladimír Pčolinský k podaniu obžaloby: „Ako býva v poslednom čase ‚dobrým‘ zvykom zo strany ÚŠP, tak rovnako ako o obvinení, tak aj o podaní obžaloby bez záverečného preštudovania spisu sa dozvedám z médií a nie spôsobom štandardným v normálnom právnom štáte. Zatiaľ sa teda nemám veľmi k čomu vyjadriť.“

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského v korupčnej kauze. Od Špecializovaného trestného súdu bude závisieť, či ju prijme a začne Pčolinského súdiť. Za korupciu mu hrozí päť až dvanásť rokov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerka Kolíková hovorí, že má veľa otázok na predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Ide o súd, kde chceli policajti zaistiť utajovanú prílohu k spisu Pčolinský, ale tá bola zo súdu za doteraz nejasných okolností vynesená na bratislavskú krajskú prokuratúru, ktorá prípad ani nedozoruje.

Na Okresnom súde Bratislava III prebehla pred niekoľkými dňami akcia, v rámci ktorej chceli zaistiť utajené materiály ku kauze Vladimíra Pčolinského. Súd však nespolupracoval s NAKA a utajovanú prílohu, ktorú hľadali, napokon niekto tajne vyniesol zo spisu preč a odovzdal ju bratislavskej krajskej prokuratúre, hoci tá už s prípadom nemala nič spoločné. Nie je známe, či sa napokon NAKA k utajovanej prílohe dostala.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry nechce verejne hodnotiť aktivitu obvineného Vladimíra Pčolinského, ktorý dnes na sociálnej sieti zverejnil časti výpovedí Zoroslava Kollára.

Zoroslav Kollár vypovedal v kauze Pčolinského, že úplatok 40-tisíc eur dal Ľudovítovi Makóovi. Či peniaze skončili aj u Pčolinského, vraj netuší. Vyplýva to z kópie Kollárovej výpovede, ktorú zverejnil Pčolinský. Podľa tohto dokumentu Kollár dal Makóovi peniaze ako „poďakovanie za upratanie problému“, čím myslel SIS.

Zoroslav Kollár sa chce dohodnúť na vine a treste iba v prípade Vladimíra Pčolinského. V aférach spojených so sudcami – Búrka a Víchrica – Kollár postoj nezmenil, trvá na svojej nevine. Figuruje aj v prípade spojenom s ilegálnou výrobou cigariet, kde je spolu s mafiánom Tomášom Rajeckým.

Vladimír Pčolinský po priznaní Zoroslava Kollára ku korupcii reaguje, že Kollár priznal iba úplatok Makóovi. „Makó za ním chodil a strašil ho, že ho SIS robí a že on to vyrieši,“ tvrdí Pčolinský.

Peter Pellegrini nechcel komentovať správu o tom, že sa Zoroslav Kollár priznal k podplácaniu v kauze Vladimíra Pčolinského. „Počul som to tri minúty pred tým, ako som šiel na tlačovú konferenciu. Musíte prihliadnuť aj na to, že naše vyjadrenia vychádzajú z aktuálnych informácií. Toto je informácia čerstvá.“

V kauze Vladimíra Pčolinského nastal zvrat, Zoroslav Kollár sa priznal k podplácaniu a tri nezávislé zdroje pre portál Aktuality.sk potvrdili, že Kollár chce s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste.

Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič a Plus 1 deň/Ján Zemiar

Video: Vladimír Pčolinský opisuje stretnutie, na ktorom mal Makó jemu a Borisovi Beňovi ponúknuť úplatok od Zoroslava Kollára.

Vladimír Pčolinský vraví, že vojnu v polícii „nakoniec prehrajú všetci občania“. „Nie som vždy schopný vykladať myšlienkové pochody Igora Matoviča,“ vraví bývalý riaditeľ SIS v rozhovore k tomu, že Boris Kollár podľa lídra OĽaNO vydiera koalíciu, aby ochránil paragraf 363.

Vladimír Pčolinský vraví, že snaha zosadiť Maroša Žilinku z funkcie nemá v koalícii šancu na úspech. Bývalý riaditeľ SIS v rozhovore rozpráva o kamarátstve so Žilinkom a že vládnym politikom pred voľbou vravel, že by bol najlepším generálnym prokurátorom. Od generálnej prokuratúry znova žiada, aby ho zbavila stíhania pomocou sporného paragrafu 363.

Vladimíra Pčolinského dosadilo za riaditeľa SIS hnutie Sme rodina. Vo funkcii skončil vlani v marci, keď ho obvinili z korupcie. Foto N - Tomáš Benedikovič

Bývalý námestník SIS Boris Beňa považuje obvinenie z krivej výpovede v kauze Pčolinský za absurdné. Vraví, že zo svojho zadržania bol znechutený. „V cele predbežného zadržania som si začal všetko prehodnocovať a povedal som si, či mi to celé stálo za to. Keď napokon za to, že hovoríte pravdu, vás niekto ide zlikvidovať.“ Nakoniec v ňom prevážil hnev. „Povedal som si, že to už musím dobojovať do konca.“

To, čo napísala SIS do správy o manipulovaní s vyšetrovaniami, nie je podľa jej bývalého námestníka Borisa Beňu pravda. Vyšetrovateľov, ktorí vyšetrovali aj jeho, spoznal a akékoľvek manipulácie odmieta. „Som presvedčený, že práve toto je ten dôvod, prečo táto skupina niekomu prekáža. Nemôžete do nej preniknúť, nemôžete ju ovplyvňovať, veľmi ťažko sa vám získavajú informácie o tom, čo robia,“ hovorí Beňa o vyšetrovateľoch NAKA.

Žilinkova prokuratúra a SIS si zas urobili veľkú hanbu, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Dvojičke prokuratúra/SIS sa v tejto chvíli nedá dôverovať, že jej ide o ochranu spravodlivosti a zákonov. Skôr pôsobí dojmom, že sa namiesto vytvárania práva venuje produkcii komplotov.“

V spoločenstve ľudí, v ktorom som sa vtedy nachádzal, sa brali tieto veci ako samozrejmosť, hovorí o prijímaní úplatkov bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. „Že je to normálne preto, lebo to robia aj ostatní.“ Beňa v podcaste V redakcii opisuje aj to, ako váhal, či vypovedať aj o svojom kamarátovi Pčolinskom. Nakoniec pochopil, že musí povedať všetko, lebo by to mohlo spochybniť aj jeho iné výpovede.

Podľahol som po nástupe do SIS, nie som na to hrdý, hovorí o korupcii bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. „Na začiatku trochu zápasíte s pokušením, ale potom si to ospravedlňujete,“ vraví Beňa v rozhovore, ktorý Denníku N poskytol ešte pred rozhodovaním o väzbe.

Boris Beňa. Foto N - Tomáš Benedikovič

Kauzu Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, ktorí sú obvinení z krivého obvinenia a krivej výpovede voči Vladimírovi Pčolinskému, bude dozorovať Krajská prokuratúra v Košiciach. Dôvodom je garancia objektívnosti konania. Doteraz vykonával dozor prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. (tasr)

Predseda senátu Peter Šamko kritizuje, že Makó s Beňom sú paralelne trestne stíhaní z krivého obvinenia, hoci v pôvodnom konaní ešte nebolo rozhodnuté. Teda že doposiaľ nebolo ukončené vyšetrovanie prípadu bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, voči ktorému obaja vypovedali.

Rozhodovanie o väzbe Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu musel súd prerušiť. Dôvodom je, že na Krajskom súde v Bratislave nahlásili bombu. Pokračovať by sa malo o 10.00.

Rozhodovanie o väzbe Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu bude neverejné. Dôvodom je, že na súde by mali zaznieť aj utajované skutočnosti. Na vyhlásení rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave už verejnosť prítomná bude.

Ľudovít Makó hovorí, že aj keď by po dnešku skončil vo väzbe, svoju výpoveď nezmení. O svedkoch zo SIS, ktorí vypovedali v prospech bývalého šéfa Vladimíra Pčolinského, povedal, že keby sme poznali utajovanú časť spisu, tak vieme, že to nie sú svedkovia. Krajský súd v Bratislave má dnes rozhodovať o väzbe Makóa aj Beňu.

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský priznal, že v kľúčový deň, keď tajní stopli odpočúvanie mobilu, ktorý používal Zoroslav Kollár, bol v SIS rozruch a on vraj netušil pravú príčinu. Dozvedel sa ju až z anonymného listu po štyroch mesiacoch. Pčolinský je obvinený, že vzal od Kollára úplatok, čo obaja popierajú.

Súboj medzi špeciálnou prokuratúrou a generálnou prokuratúrou o Pčolinského kauze môže tento týždeň vyvrcholiť. Ak špeciálna prokuratúra podá na súd návrh na obžalobu, Žilinkov úrad už nebude môcť stopnúť stíhanie Pčolinského podľa paragrafu 363.

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský sa bráni proti podozreniam z korupcie aj príhodou, ako pri večeri v reštaurácii náhodou zbadal vplyvného právnika Zoroslava Kollára a narýchlo stiahol sledovačku SIS z terénu, aby ho odsledovala.

Sme rodina nemá problém s poskytnutím systému S-300 na Ukrajinu. Slovensko podľa Milana Krajniaka patrí na Západ a tento svoj postoj nezmenia ani pred voľbami. „Dodávali sme k tomu, že chceme mať s Ruskom dobré vzťahy, ale keď Rusko odžubáva celý svet v tom, že hovorí chceme mier a potom vtrhnú na Ukrajinu, tak čo si máme o tom myslieť?“

Maroš Žilinka je vzácny človek, štve úplne každého, hovorí v rozhovore minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Ak by koalícia zrušila paragraf 363, považoval by to za dôvod na odchod z vládnej koalície. Makó a Beňa podľa neho klamú, hoci Najvyšší súd v kauze Gašparovič ich výpovediam uveril. „Nepoznám kauzu Gašparovič,“ hovorí minister.

Foto N - Tomáš Benedikovič

S tým, čo sa deje v kauze Pčolinský, som sa ešte nestretol, hovorí v rozhovore zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár. „Úprimne sa priznám, že nerozumiem tomu, prečo je v tomto prípade na rozhodovanie vyvíjaná taká enormná snaha.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Sudkyňa Iveta Halvoňová o stíhaní Makóa a Beňu skonštatovala, že neexistuje jediný dôkaz, že vedome klamali o úplatku pre Vladimíra Pčolinského. Spochybnila aj dôkazy vyprodukované Slovenskou informačnou službou proti tejto dvojici.

Žilinka a klan Pčolinských mali jeden z horších dní, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Žilinkov podriadený prokurátor mal na podanie návrhu na väzobné stíhanie Makóa a Beňu 15-minútovú dieru, ale – aká to náhoda v súlade so zákonom – trafil sa do nej. O to väčšie muselo byť sklamanie, keď zistili, že im to vôbec nepomohlo a do väzby nejdú.“

Sudkyňa Iveta Halvoňová rozhodla vecne správne a zákonne, reagoval na jej rozhodnutie obhajca Zoltán Perhács, ktorý zastupuje Ľudovíta Makóa. Dodal, že sudkyňa rozhodnutie aj veľmi kvalitne odôvodnila a stotožnila sa vlastne s námietkami obhajoby.

Nové na Dennikn.sk

10:17Športový newsfilter: Tri dobré správy pre Saganov zelený dres 10:10Kandidát Vagač: Aufrichtovú už nie som schopný voliť, nespolupracuje s Vallom a Staré Mesto stagnuje 08:59Putin sľubuje Bielorusku rakety, ktoré môžu niesť jadrové zbrane. Lukašenko by sa chcel od vojny odpútať, vraví expert 08:09Film o Elvisovi Presleym vás vcucne atmosférou, ale na konci máte pocit, že príbehu legendárneho speváka niečo chýba 06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje aj slávny tréner. Môže pomôcť tiež rekreačným bežcomVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania (+video)Včera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži