Vladimír Pčolinský

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.

Výboh, Pčolinský a Kováčik. Foto – N/Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič; TASR

Špeciálni prokurátori ukázali prípady, keď Maroš Žilinka a jeho podriadení hodnotili prípad inak než v kauzách vplyvných ľudí. „Aplikujú sa iné pravidlá, iné názory v kauzách osôb, ktoré majú vplyv, a iné v kauzách osôb, ktoré takýto vplyv nemajú,“ povedal Ladislav Masár, ktorému kedysi schválil prvý námestník Kandera postup, ktorý mu neskôr v kauze Pčolinský vytkol.

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou. 

Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto – TASR

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský neuspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týkala zákonnosti jeho väzby. Súd zamietol sťažnosť pre nevyčerpanie vnútroštátnych prostriedkov nápravy.

Najvyšší súd našiel procesné pochybenie v prípade bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského v úplnom závere vyšetrovania, keď mu neuverili, že dostal akútnu hnisavú bronchitídu. Pre chybu v súvislosti s PN sa musela obžaloba na Pčolinského vrátiť zo súdu prokurátorovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Advokátska komora má za menšinovej vlády ďalšiu šancu posilniť sa, Sme rodina navrhuje, aby jej zástupca rozhodoval pri policajných prehliadkach advokátskych kancelárií. Ministrom spravodlivosti sa po odchode SaS z vlády stal dovtedajší predseda komory Viliam Karas.

Sme rodina žiada po policajnom zásahu u Pčolinského advokáta oklieštiť vyšetrovateľov a na ich úkor posilniť Slovenskú advokátsku komoru. Naráža na odpor OĽaNO a prekvapila aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica hovoril Žilinkovi v parlamente o návrhu, že „to je celé choré“.

Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Krajský súd v Bratislave rozhodol, že otázka Denníka N, či SIS „slúži Pčolinským na záchranu svojho bývalého šéfa a nevenuje sa tomu, čomu sa má“, nie je nenávistným útokom a že štát nemal právo prikázať vymazanie rozhovoru s touto otázkou. Pčolinskí žiadajú od Denníka N odškodné spolu 50-tisíc eur. Päť členov rodiny napísalo súdu, že „sú slušní a bezúhonní ľudia s vysokým morálnym a spoločenským kreditom“.

Krajský súd rozhodol, že štát nemal od Denníka N žiadať vymazanie rozhovoru s premiérom Hegerom, kde zaznela aj jedna otázka o rodine Pčolinských. Táto rodina v máji načas dosiahla stiahnutie rozhovoru aj videa. Krajský súd v Bratislave teraz zrušil toto predbežné opatrenie a rozhodol, že na to nebol dôvod. Video aj rozhovor sme znovu zverejnili.

Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.

Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora v prípade odmietnutia obžaloby na Vladimíra Pčolinského. Špecializovaný trestný súd v septembri obžalobu odmietol pre závažné procesné chyby.

Ústavný súd nevyhovel ďalšej sťažnosti exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského proti uzneseniu Najvyššieho súdu, ktorým bol vzatý do väzby. Všetky tri rozhodnutia Najvyššieho súdu o tom, že Pčolinský mal byť vo väzbe, sú tak zákonné.

Generálna prokuratúra definitívne stopla exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského v ťažení proti dvojici kajúcnikov Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi, ktorí ho usvedčujú z korupcie. Ako nezákonné zrušila rozhodnutie o začatí trestného stíhania, ktoré vydala policajná inšpekcia. Makóovi a Beňovi hrozila väzba pre údajné krivé obvinenie Pčolinského. (sme)

Igor Matovič vyjadril isté pochopenie pre to, že Sme rodina hlasovalo za uznesenie Smeru o údajnej manipulácii vyšetrovaní. Vysvetľoval to tým, že obvinenie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského môže byť pre hnutie osobné.

Špeciálna prokuratúra podá sťažnosť proti rozhodnutiu špecializovaného súdu, ktorý odmietol obžalobu na Vladimíra Pčolinského. Sudca vrátil obžalobu na exšéfa SIS pre závažné procesné chyby. Prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie pri podozrení, že Pčolinský prijal úplatok.

Sudca vrátil obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. Špeciálnej prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie. Vrátenie obžaloby neznamená, že Pčolinskému už nehrozí súd pre podozrenie, že v lete 2020 zobral úplatok za to, že tajná služba dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Obhajca bývalého siskára Borisa Beňu Peter Kubina žiada disciplinárne stíhanie prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava Martina Kováča. Dôvodom má byť jeho júnový rozhovor pre Plus 7 dní o prípade kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Beňu. Kováč ich dal na jar obviniť a žiadal zobrať do väzby pre údajne krivú výpoveď v kauze Vladimíra Pčolinského. Súdy to odmietli.

Špecializovaný trestný súd vrátil špeciálnej prokuratúre obžalobu bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Prokurátor môže proti rozhodnutiu podať sťažnosť, o ktorej by v takom prípade rozhodoval ešte Najvyšší súd.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Polícia informuje o dvoch obvinených advokátoch po zásahu v kancelárii USGB (Urban, Steinecker, Gašparec, Bošanský). „Vyšetrovateľ NAKA obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu z korupcie. Konkrétne JUDr. M. B., R. Š. a advokátsku kanceláriu zo spáchania pokračovacieho prečinu podplácania. Obvinenie súvisí s konaniami na Slovenskej inšpekcii životného prostredia,“ píše polícia.

NAKA zasahuje v advokátskej kancelárii Ondreja Urbana, ktorý zastupuje exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Na mieste je aj advokát Péter Erdős, ktorého polícia prizvala ako zástupcu Slovenskej advokátskej komory. (startitup)

Predseda Sme rodina Boris Kollár kritizuje prácu polície pod vedením Štefana Hamrana. V TA3 povedal po boku šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý dlhodobo spochybňuje Hamrana, že ľudia „nemajú pocit elementárnej spravodlivosti“ a že policajti vraj ublížili bývalému šéfovi SIS, stíhanému Vladimírovi Pčolinskému.

Ústavný súd odmietol dve ústavné sťažnosti bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského proti uzneseniam Najvyššieho súdu, ktoré ho vlani ponechali vo väzbe. Bývalému nominantovi Sme rodina v čele tajnej služby hrozí súd pre korupčnú kauzu.

Vladimír Pčolinský navštívil generálneho prokurátora Maroša Žilinku v úrade, bývalý šéf SIS to spomínal v aprílovom rozhovore Denníka N. Žilinka sa v utorok sťažoval, že osoby s preukazmi NAKA zisťujú, či za ním chodia prominentní hostia, konkrétne pritom spomenul Pčolinského.

Advokát Peter Kubina k zrušeniu obvinenia Borisa Beňu: „Z uznesenia je vidieť, že na rozdiel od generálnej prokuratúry a bratislavskej krajskej prokuratúry tá košická vie, že právoplatné rozhodnutia súdov v prípravnom konaní o nedôvodnosti trestného stíhania sa dajú rešpektovať jedine bezodkladným zrušením obvinenia a prípadne aj zastavením trestného stíhania.“

Prokurátor z Košíc odkázal do Bratislavy, že v právnom štáte sa musia rešpektovať súdne rozhodnutia bez ohľadu na názory strán trestného konania. Gabriel Huszár to napísal v uznesení, ktorým zrušil obvinenie Borisovi Beňovi a Ľudovítovi Makóovi.

Košická krajská prokuratúra zrušila obvinenie Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa z krivej výpovede v prípade Vladimíra Pčolinského. Denníku N to potvrdil Makoóv právny zástupca Zoltán Perhács. Prokuratúra taktiež zastavila samotné trestné stíhanie.

Pre rozhovor s predsedom vlády Eduardom Hegerom sa rozhodla rodina Pčolinských žalovať Denník N. Chce vysúdiť 50-tisíc eur, otázky o bývalom riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskom považujú za „čisto hanlivé a difamačné skutkové tvrdenie“, ktoré im škodí.

Rodina Pčolinských sa cítila dotknutá otázkou v rozhovore s premiérom Eduardom Hegerom o tom, čomu venoval pozornosť bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Súd prikázal Denníku N rozhovor s predsedom vlády stiahnuť.

Rodina Pčolinských. Vľavo hore je Marcela Pčolinská (starostka Nižného Hrabovca), vpravo hore je stíhaný Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS, jeho brat Peter je podpredsedom Národnej rady za Sme rodina a Vladimírova manželka Adriana je poslankyňou parlamentu za hnutie Sme rodina. Foto N - Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský považuje dohodu o vine a treste Zoroslava Kollára za „pozoruhodnú“. Na rozhodnutie súdu reagoval s tým, že rovnako ako odsúdený Kollár si myslí, že „budúcnosť bude ešte veľmi zaujímavá a prekvapivá, okrem iného aj preto, lebo poznám jeho výpovede veľmi detailne a viem, čo z nich vyplýva“.

Ukončenie vyšetrovania bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského bolo štandardné, rovnako ako v iných trestných veciach. Úrad špeciálnej prokuratúry tak reaguje na spochybňovanie riadneho procesu s oboznamovaním sa s výsledkami vyšetrovania.

Dušan Kováčik si pri spochybňovaní Ľudovíta Makóa pomáha aj bývalým šéfom SIS Vladimírom Pčolinským, ktorý je rovnako stíhaný za korupciu. Odvoláva sa na jeho vyjadrenia pre médiá o tom, že sa s Makóom stretol po prepustení z väzby v januári 2021 a že sa mu vraj priznal, že si vo väzbe navymýšľal, aby sa dostal na slobodu.

Priznanie a dohoda o vine a treste môže Zoroslavovi Kollárovi priniesť nižšie tresty. Zrejme sa mu podarilo dosiahnuť prekvalifikovanie skutkov, z ktorých je obvinený – hrozilo mu desať až pätnásť rokov.

Dohoda o vine a treste Zoroslava Kollára komplikuje situáciu Vladimírovi Pčolinskému, na ktorého už v prípade korupcie podali obžalobu. S políciou spolupracuje aj Kollárov komplic z kauzy nelegálnych cigariet Tomáš Rajecký, ktorý zasa vypovedal v prípade Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom, priznal sa k podplácaniu v kauze exšéfa SIS. Televízii Markíza to potvrdil jeho advokát Adrián Kucek. Bližšie však nepovedal, na čom presne sa s prokurátorom dohodli. Dohodu musí ešte schváliť súd. Rozhodovať by sa o nej malo koncom budúceho týždňa. (tv noviny)

Špeciálna prokuratúra považuje za nesprávny názor generálnej prokuratúry, že bolo v rozpore s Trestným poriadkom podať obžalobu na Vladimíra Pčolinského, kým oni nerozhodli o jeho podaní na zbavenie stíhania podľa sporného paragrafu 363. Pokračuje tak spor oboch inštitúcií o prípad bývalého šéfa SIS.

Na špeciálnej prokuratúre obišli Maroša Žilinku, všíma si Newsfilter. Obvinenému Vladimírovi Pčolinskému priťažilo aj priznanie Zoroslava Kollára: „Keby Žilinka za takejto dôkaznej situácie použil svoj obľúbený paragraf, definitívne by sa znemožnil. Nakoniec môže byť rád, že mu ani nedali príležitosť, aby sa o to pokúsil,“ píše Roman Pataj.

Boris Kollár sa zastáva Vladimíra Pčolinského aj po podaní obžaloby v korupčnej kauze. „Vladimírovi Pčolinskému verím, všetky dôkazy sú v jeho prospech. Aspoň sa konečne táto šikana uzavrie a pán Pčolinský sa bude môcť očistiť pred súdom,“ povedal predseda parlamentu, ktorý Pčolinského nominoval za šéfa SIS.

Generálna prokuratúra obviňuje špeciálnu prokuratúru z porušenia Trestného poriadku, keď podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre korupciu, kým nerozhodla o jeho podaní podľa paragrafu 363.

Generálna prokuratúra tentokrát nezastavila podanie obžaloby na Vladimíra Pčolinského zrejme aj preto, že sa k nej nedostal spis prípadu. Zásadným posunom z posledných týždňov je priznanie Zoroslava Kollára.

Boris Kollár nekomentuje podanie obžaloby na Vladimíra Pčolinského. „Pán predseda parlamentu sa nateraz nebude k prípadu vyjadrovať,“ povedala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Vladimír Pčolinský k podaniu obžaloby: „Ako býva v poslednom čase ‚dobrým‘ zvykom zo strany ÚŠP, tak rovnako ako o obvinení, tak aj o podaní obžaloby bez záverečného preštudovania spisu sa dozvedám z médií a nie spôsobom štandardným v normálnom právnom štáte. Zatiaľ sa teda nemám veľmi k čomu vyjadriť.“

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského v korupčnej kauze. Od Špecializovaného trestného súdu bude závisieť, či ju prijme a začne Pčolinského súdiť. Za korupciu mu hrozí päť až dvanásť rokov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerka Kolíková hovorí, že má veľa otázok na predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Ide o súd, kde chceli policajti zaistiť utajovanú prílohu k spisu Pčolinský, ale tá bola zo súdu za doteraz nejasných okolností vynesená na bratislavskú krajskú prokuratúru, ktorá prípad ani nedozoruje.

Na Okresnom súde Bratislava III prebehla pred niekoľkými dňami akcia, v rámci ktorej chceli zaistiť utajené materiály ku kauze Vladimíra Pčolinského. Súd však nespolupracoval s NAKA a utajovanú prílohu, ktorú hľadali, napokon niekto tajne vyniesol zo spisu preč a odovzdal ju bratislavskej krajskej prokuratúre, hoci tá už s prípadom nemala nič spoločné. Nie je známe, či sa napokon NAKA k utajovanej prílohe dostala.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry nechce verejne hodnotiť aktivitu obvineného Vladimíra Pčolinského, ktorý dnes na sociálnej sieti zverejnil časti výpovedí Zoroslava Kollára.

Zoroslav Kollár vypovedal v kauze Pčolinského, že úplatok 40-tisíc eur dal Ľudovítovi Makóovi. Či peniaze skončili aj u Pčolinského, vraj netuší. Vyplýva to z kópie Kollárovej výpovede, ktorú zverejnil Pčolinský. Podľa tohto dokumentu Kollár dal Makóovi peniaze ako „poďakovanie za upratanie problému“, čím myslel SIS.

Zoroslav Kollár sa chce dohodnúť na vine a treste iba v prípade Vladimíra Pčolinského. V aférach spojených so sudcami – Búrka a Víchrica – Kollár postoj nezmenil, trvá na svojej nevine. Figuruje aj v prípade spojenom s ilegálnou výrobou cigariet, kde je spolu s mafiánom Tomášom Rajeckým.

Vladimír Pčolinský po priznaní Zoroslava Kollára ku korupcii reaguje, že Kollár priznal iba úplatok Makóovi. „Makó za ním chodil a strašil ho, že ho SIS robí a že on to vyrieši,“ tvrdí Pčolinský.

Peter Pellegrini nechcel komentovať správu o tom, že sa Zoroslav Kollár priznal k podplácaniu v kauze Vladimíra Pčolinského. „Počul som to tri minúty pred tým, ako som šiel na tlačovú konferenciu. Musíte prihliadnuť aj na to, že naše vyjadrenia vychádzajú z aktuálnych informácií. Toto je informácia čerstvá.“

V kauze Vladimíra Pčolinského nastal zvrat, Zoroslav Kollár sa priznal k podplácaniu a tri nezávislé zdroje pre portál Aktuality.sk potvrdili, že Kollár chce s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste.

Vladimír Pčolinský je stíhaný, že zobral úplatok od vplyvného konkurzného právnika Zoroslava Kollára (vpravo). Foto N - Tomáš Benedikovič a Plus 1 deň/Ján Zemiar

Nové na Dennikn.sk

20:14Je tu otázka, či Škriniar bude v Interi za zradcu. Ultras si získal na stretnutí, ešte to musí spraviť na ihrisku 19:00Newsfilter: Konzervatívci skúšajú svoju silu v parlamente  18:43Graf dňa: Inflácia v Česku sa má vrátiť k dvom percentám už v polovici budúceho roka 18:33Úspešnosť pri umelom oplodnení je stále kolísavá. Patent, ktorý predali slovenské univerzity, to môže zmeniť 18:12Prečo Google, Meta a ďalší prepúšťajú, keď stále zarábajú miliardy? Investori chcú vyššie zisky 17:13Zákaz nedeľného predaja spája OĽaNO so Smerom, návrh má šancu prejsť parlamentom 16:58Najviac oneskorené predčasné voľby (udalosti týždňa) 16:39Danglár: Route 363 16:33Najväčší domáci špecialisti na energetické úspory majú toľko objednávok, že na ne zakladajú investičný fond 16:16Zbormajster z Luníka IX: Rómske deti sa nerodia s tým, že vedia pekne spievať, je za tým kopec driny 16:15Dvaja policajti bojujúci o život aj odchod od partnera tyrana. Čo pozerať na Edisonline, Netflixe či HBO Max 15:53Katka Žbirková: Nové aktivity pomáhajú mne aj fanúšikom, ktorí si mysleli, že Meky je tu naveky a zrazu tu nebol 15:46MediaBrífing: Milanovej zákon núti firmy zaplatiť 260 eur za registráciu kanálov na YouTube 15:25Vývoj bojov (344. deň): Pribúdajú signály o novom ruskom útoku, radšej sa pripravte na napäté týždne 15:18Ako zasiahnuť, keď vidíte psa na reťazi, a čo sa stane so zvieratami, keď ich majiteľ zomrie? 14:55Generálny pardon Sociálnej poisťovne oslobodí dlžníkov od penále. Chce to len jedno, dlhy do augusta zaplatiť 14:33Danglár: Čo vlastne chcem? 14:15Generál Zmeko: Vojna nie je futbalový zápas, no jednoznačne vyhráva ukrajinská strana 14:03Kým si Pavel volal so Zelenským, Babiša opustil jeho „neporaziteľný“ marketingový tím 13:27Násilné odvody Maďarov a protimaďarské nálady v Zakarpatsku? Miestni nepotvrdzujú tvrdenia Orbánových médií 13:22Znížme rýchlostný limit na cestách a ľahko ušetríme emisie, znie z Rakúska a Nemecka. Vlády sú skôr proti 12:54Česko-slovenské slovo týždňa: kolečko vs. fúrik 12:15Radili mu schudnúť, no on mal zrazeniny na pľúcach. Ako lekári znevažujú pacientov s nadváhou 11:59V Arktíde vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciu 11:01Týždeň v európskej ekonomike: Štartuje éra masívnej štátnej pomoci zelenému priemyslu 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Parlament dodržiava tradície 09:53Na Ukrajine hrdina, u susedov vojnový zločinec. Historici vysvetľujú, kto bol naozaj Bandera 09:27Pomoc s energiami samosprávam dorazí v polovici februára. Čo s faktúrou za január? 09:16Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec 09:15V The Residents nemôže byť ktokoľvek, ale tí správni ľudia môžu pokračovať navždy, tvrdí hovorca americkej kapely