Čína a Taiwan

Volodymyr Zelenskyj je pripravený rokovať so Si Ťin-pchingom. „Sme pripravení privítať ho tu. Chcem s ním hovoriť,“ povedal v rozhovore pre AP. Povedal tiež, že pred vojnou s čínskym prezidentom udržiaval kontakt, no počas nej už nie.

Česko je a naďalej zostane na strane Taiwanu, vyhlásila v tamojšom parlamente predsedníčka českej poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Príbehy českého a taiwanského ľudu sa podľa nej prelínajú. (čtk)

Taiwanský exprezident Ma Jing-ťiou priletel do Číny, ide o prvú návštevu bývalého či súčasného vodcu Taiwanu od roku 1949, keď sa ostrov oddelil od Číny. Ma uviedol, že cieľom jeho cesty je znížiť napätie medzi krajinami. Vládnuca taiwanská strana jeho návštevu kritizovala.

Honduras po rokoch ukončil diplomatické styky s Taiwanom a vyhlásil, že uznáva iba jednu Čínu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je aj ostrovný štát. Ten teraz vo svete uznáva iba trinásť krajín.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva odložil plánovanú návštevu Číny pre zdravotné problémy. V Pekingu sa mal stretnúť aj s prezidentom Si Ťin-pchingom a rokovať o posilnení obchodných vzťahov či o vojne na Ukrajine.

Predsedníčka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová pricestovala na Taiwan. Na návšteve ostrova ju sprevádza rozsiahla podnikateľská misia. Pekarová Adamová pricestovala z Južnej Kórey, kde okrem iného rokovala o dodávkach liekov do Česka. (čtk, deník n)

Novozélandská šéfka diplomacie počas návštevy Číny vyjadrila hlboké znepokojenie nad stavom ľudských práv v krajine. Kriticky reagovala aj na situáciu v Juhočínskom mori a na Taiwane. Nanaia Mahutová tiež dala najavo obavy, aby Čína Rusku neposkytla smrtiace zbrane pre boj na Ukrajine.

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie „mierového klubu“, ktorý by mal prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine. Luiz Inácio Lula da Silva sa na budúci týždeň v Pekingu stretne s prezidentom Si Ťin-pchingom.

Svetový newsfilter: Putin odovzdáva budúcnosť Ruska do rúk Číny. Si Ťin-pching tento týždeň prišiel do Moskvy ako „veľký brat”, ktorý má nad ruským „priateľom” prevahu a môže si diktovať podmienky spojenectva. Predstaviteľ ruskej opozície Garry Kasparov dokonca hovorí o ponížení Putina. Čína podľa neho nevytvára alianciu s Ruskom, ale chce si ho podmaniť. A Putin jej ho predáva, aby získal viac času pri moci.

Čína sa v Rade OSN pre ľudské práva pokúsila prekaziť vystúpenie významného ujgurského aktivistu a politika, ktorý žiadal, aby sa tento orgán urýchlene zaoberal obvineniami z vážneho porušovania práv Ujgurov zo strany Pekingu. (afp)

V bývalom závode Mercedes-Benz pri Moskve začnú vyrábať čínske luxusné vozidlá Hongqi, ktoré využíva čínska politická elita. Vedenie závodu potvrdilo, že sa bude snažiť nahradiť výrobu vozidiel značiek Mercedes, Audi aj BMW, ktorá bola v Rusku ukončená v dôsledku sankcií. (izvestija)

Čínska armáda tvrdí, že monitorovala a „zahnala“ americký torpédoborec, ktorý nelegálne vstúpil do vôd okolo Paracelských ostrovov v Juhočínskom mori. Americká armáda to poprela. Na ostrovy si nárokujú Čína, Taiwan aj Vietnam. (reuters)

Navštívili sme výcvik civilnej obrany na Taiwane, kde stúpol záujem o kurzy po vypuknutí vojny na Ukrajine. „Na hrozby z Číny sme zvyknutí, ľudia nad nimi prevažne mávnu rukou. Ukrajina to zmenila, na vlastné oči vidíme, čo sa nám môže prihodiť,“ vraví záchranár Jack.

Foto - Deník N/Magdalena Slezáková

Vladimir Putin a Si Ťin-pching dnes spolu v Kremli rokovali šesť hodín. Čínsky prezident tomu ruskému pri lúčení povedal, že spoločne uvádzajú do pohybu „zmeny, aké tu sto rokov neboli“.

Volodymyr Zelenskyj prizval Čínu k rokovaniam o Ukrajine a povedal, že čaká na odpoveď. Čínsky prezident Si Ťin-pching je v týchto dňoch na návšteve Ruska. (afp)

Čínsky mierový plán by mohol byť základom urovnania konfliktu na Ukrajine, povedal Vladimir Putin po rokovaní so Si Ťin-pchingom v Moskve. Ruský prezident zároveň dodal, že nevidí ochotu Západu a Ukrajiny rokovať týmto smerom. Západ chce podľa neho bojovať „až do posledného Ukrajinca“.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin v Kremli. Foto - TASR/AP

Taiwan po prvýkrát od roku 1997 navštívila členka nemeckej vlády. Ministerka školstva Bettina Starková-Watzingerová rokovala v Taipei aj o spolupráci v oblasti technológií. Čína označila návštevu za „podlé konanie“.

Aj Čína čelí dilemám. Rusko môže byť čoraz užitočnejším priateľom, no zároveň aj záťažou, všíma si Edward Lucas. „Podporou Putina sa však prezident Si stáva zodpovedným za ďalšie nevhodné správanie svojho chránenca, napríklad aj za rinčanie jadrovými zbraňami.“

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen počas návštevy Strednej Ameriky navštívi aj USA. Čína, ktorá považuje Taiwan za svoje územie, proti tomu protestuje a uviedla, že predložila Washingtonu oficiálnu sťažnosť. (cnn)

Vladimír Putin rokoval v Kremli so Si Ťin-pchingom štyri a pol hodiny. Po dnešnom neformálnom stretnutí sa ruský a čínsky prezident stretnú opäť v utorok. Putin už skôr uviedol, že sa Rusko zaoberalo čínskym návrhom na vyriešenie konfliktu na Ukrajine a že je otvorené rokovaniam. (guardian)

Si Ťin-pching po príchode do Moskvy povedal, že Rusko a Čína sú dobrí susedia a spoľahliví partneri. Čína je podľa neho pripravená spolu s Ruskom strážiť svetový poriadok založený na medzinárodnom práve.

Čínsky prezident Si Ťin-pching priletel do Moskvy. Lietadlo podľa ruských a čínskych štátnych médií pristálo na letisku Vnukovo.

Čína vyzvala Medzinárodný trestný súd, ktorý v piatok vydal zatykač na Vladimira Putina, na „objektívnosť a nestrannosť“. Hoci sa Čína k ruskej agresii voči Ukrajine oficiálne stavia neutrálne, prezident Si Ťin-pching sa dnes v Moskve stretne práve s Putinom.

Vladimir Putin tvrdí, že Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu „ukrajinskej krízy“. Povedal to pre čínsky denník Žen-min ž‘-pao, ktorého preklad zverejnil Kremeľ. Pred stretnutím so Si Ťin-pchingom uviedol, že rusko-čínske vzťahy sú na najvyššej úrovni v histórii.

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes príde na trojdňovú návštevu Ruska. Očakáva sa, že sa stretne s prezidentom Vladimirom Putinom. Hlavná časť rokovania je plánovaná na utorok a prezidenti zrejme podpíšu deklaráciu, ktorá bude predstavovať začiatok novej éry čínsko-ruských vzťahov.

Na Taiwane obžalovali exposlanca a admirála vo výslužbe zo špionáže pre Čínu, podľa prokuratúry organizovali v rokoch 2013 až 2018 schôdzky bývalých vysokých predstaviteľov armády s čínskou rozviedkou. (bbc)

Kremeľ bez bližších detailov uviedol, že Putin a Si Ťin-pching na budúcotýždňovom stretnutí podpíšu deklaráciu, ktorá bude znamenať začiatok „novej éry“ rusko-čínskych vzťahov. Moskva a Peking dnes oznámili, že čínsky prezident v pondelok príde na trojdňovú návštevu Ruska.

Čínsky prezident Si Ťin-pching príde v pondelok do Ruska na trojdňovú návštevu, potvrdil to Kremeľ s tým, že s Putinom podpíšu niekoľko dôležitých bilaterálnych dokumentov. Budú tiež diskutovať o aktuálnych otázkach a strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou. (guardian)

Čínske firmy, vrátane jednej napojenej na vládu, poslali vlani do Ruska tisíc pušiek, ochranný výstroj alebo súčiastky k dronom, ktoré sa dajú využiť na vojenské účely. Podľa portálu Politico ide o prvé potvrdenie toho, že Čína posiela ruským firmám zbrane a výstroj.

Čína, Irán a Rusko budú mať spoločné námorné cvičenie v Ománskom zálive. Čínske ministerstvo obrany uviedlo, že do cvičenia, ktoré potrvá do nedele, sa zapoja aj ďalšie krajiny, nespresnilo však, aké. (guardian)

Čínsky prezident Si Ťin-pching chce z armády vybudovať „veľký oceľový múr“, výdavky majú tento rok stúpnuť o 7,2 % na v prepočte 209 miliárd dolárov. To je stále asi trikrát menej, než koľko na obranu dávajú USA.

Novým čínskym ministrom obrany sa stal generál Li Šang-fu, ktorý je na sankčnom zozname USA. Rozhodol o tom parlament, ktorý zároveň za prvého vicepremiéra vybral Ting Süe-sianga, blízkeho spolupracovníka prezidenta Si Ťin-pchinga.

Hongkonský súd odsúdil troch organizátorov spomienky na obete z pekinského Námestia nebeského pokoja. Vo väzení strávia štyri a pol mesiaca. V administratívnej oblasti platí od roku 2020 kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti, ktorého cieľom je umlčať nesúhlas s politikou.

Čínsky parlament zvolil za premiéra Li Čchianga, blízkeho spojenca prezidenta Si Ťin-pchinga. 63-ročný politik pôsobil ako líder komunistickej strany v Šanghaji. Vo funkcii vystrieda Li Kche-čchianga.

Vladimir Putin zablahoželal čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi k znovuzvoleniu. Putin v telegrame zaslanom Siovi uviedol, že verí v posilnenie ich spolupráce v regionálnych a medzinárodných otázkach.

Čínsky parlament za prezidenta po tretí raz za sebou zvolil Si Ťin-pchinga, žiaden z poslancov nehlasoval proti. Si je prezidentom od marca 2013 a viaceré médiá ho označujú za najmocnejšieho vodcu od čias zakladateľa komunistickej Číny Mao Ce-tunga. 

Si Ťin-pching skladá prísahu po znovuzvolení. Foto - TASR/AP

Čínsky zahraničný obchod má za sebou slabý štart do nového roka. Vývoz z druhej najväčšej svetovej ekonomiky v januári a vo februári v prepočte na doláre podľa údajov čínskych úradov klesol o 6,8 a dovoz o 10,2 percenta.

Ak Spojené štáty nezmenia kurz, konflikt a konfrontácia budú nevyhnutné, povedal nový čínsky minister zahraničných vecí. Čchin Kang na svojej prvej tlačovke vo funkcii vydal USA dôrazné varovanie, zároveň obhajoval vzťahy s Ruskom.

Dánske ministerstvo obrany svojim zamestnancom zakázalo používať na služobných telefónoch čínsku sociálnu sieť TikTok z dôvodu kybernetickej bezpečnosti. Rovnaký krok už predtým oznámili Európska komisia, europarlament či Kanada. (tasr)

Ak Čína pošle Rusku zbrane, bude to mať následky, uviedol Olaf Scholz na otázku, či si dokáže predstaviť sankcie voči Pekingu v prípade, že by pomohol Moskve. Bližšie informácie o tom, o aké dôsledky by mohlo ísť, neuviedol.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang sa dôrazne vyslovil proti nezávislosti Taiwanu a vyzval na „mierové opätovné zjednotenie“ so samosprávnou demokratickou republikou.

Čína minulý rok vyviezla 2,5 milióna vozidiel a dotiahla sa tak na Nemecko – dlhoročnú dvojku v rebríčku automobilových exportérov, ukazuje Graf dňa. Kým automobilový priemysel v Európe sa stále trápi pre výpadky čipov a ďalších komponentov, čínski výrobcovia na zahraničných trhoch bodujú najmä elektromobilmi.

USA sa snažia získať podporu spojencov pre prípadné sankcie voči Číne, ak Peking poskytne Rusku vojenskú podporu vo vojne na Ukrajine, píše Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje. Nateraz nie je jasné, aké sankcie Washington navrhne.

Taiwan druhý deň po sebe informoval o rozsiahlom narušení svojho vzdušného priestoru čínskym letectvom. USA medzitým oznámili, že Taiwanu predajú muníciu pre stíhačky F-16 v hodnote vyše 600 miliónov dolárov.

Čínsky a bieloruský prezident vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadajú prímerie na Ukrajine a rokovanie o politickom urovnaní konfliktu. Lukašenko pri stretnutí so Si Ťin-pchingom vyjadril podporu čínskemu mierovému plánu pre Ukrajinu. (guardian)

Vladimir Putin virtuálne otvoril novú linku moskovského metra, chce ju ukázať aj čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Linka má 31 zastávok a s dĺžkou 70 kilometrov sa stala najdlhšou okružnou linkou na svete, keďže predbehla práve pekinské metro. (čtk)

Šéf americkej diplomacie sa na zasadnutí ministrov zahraničia G20 v Dillí nechystá stretnúť ani s ruským, ani s čínskym kolegom. „Nepredpokladám, že by som sa s nimi stretol,“ povedal Antony Blinken počas návštevy Uzbekistanu, odkiaľ zamieri do Indie.

Bielorusko plne podporuje čínsky plán na dosiahnutie mieru na Ukrajine, vyhlásil vodca Alexandr Lukašenko pri návšteve Číny. Dnešné zložité časy si podľa neho vyžadujú „netradičný prístup a zodpovedné politické rozhodnutia“.

Popredný čínsky bankár, ktorého považovali za zmiznutého, podľa svojej banky spolupracuje s úradmi pri vyšetrovaní. Miliardár Pao Fan sa venoval sprostredkovaniu obchodov, medzi jeho klientov patrila taxislužba Didi či rozvoj jedla Meituan.

Čína s Ukrajinou nekonzultovala svoj pripravovaný mierový plán na ukončenie vojny. Pre agentúru AFP to povedal jeden z ukrajinských predstaviteľov. Čína sľúbila, že tento týždeň zverejní svoje „politické riešenie“ konfliktu. (guardian)

Nové na Dennikn.sk

20:43Po invalidovi hrá mafiána. Herec by mal prejsť všetkými štýlmi ako samuraj, hovorí Gregor Hološka 19:21Mám ako gej nasledovať Ježiša? Poľský film Strachy v nás vypovedá aj o Slovensku 19:19Newsfilter: Kým štát spal, modernú nemocnicu postavila neobľúbená Penta 18:47Graf dňa: Energie zlacneli na 1,5-ročné minimum, pokles zrejme vydrží do leta 18:42Stánky obhajujúce vojnu a teror 18:26Národný park Podunajsko neobmedzí poľnohospodárov ani poľovníkov. Má chrániť lužné lesy aj pimprlíky 18:21Prvý prípad od konca studenej vojny. Rusi zatkli amerického novinára, podozrievajú ho zo špionáže 18:17Toto vystrihneme: Mr. Bean v podateľni 17:37Fotografie Maloletku z Mariupola sa stali ikonickými. Zobrazil realitu bez toho, aby sa v nej vyžíval, ocenila ho World Press Photo 17:36SaS vytiahla pri hlasovaní o II. pilieri kartičky, spor o jednorazový výber úspor je späť 17:28Týždeň v európskej ekonomike: Slovenské regióny sú piate najmenej konkurencieschopné v EÚ 16:58Shooty: Osvedčená stratégia 16:47Od bifľovania k diskusii a mäkkým zručnostiam. Ako chce zmena vyučovania pripraviť žiakov na výzvy 21. storočia? 16:46Načo sa mám snažiť v škole, keď možno zajtra umriem 16:45Plyn som neplatil, rakety som nevidel a Ukrajincov nestretal, až do leta 16:44Po problémoch s elektrinou už ocko a blízki z Dnipra volali menej často 16:44O Ukrajine sa v škole v Kanade začalo hovoriť až po mojom príhovore, začala som malé stužkové hnutie 16:43Najlepšie práce v kategórii ART (súťaž Môj rok s vojnou) 16:43Výsledky súťaže Môj rok s vojnou 16:42Ako tínedžeri vnímajú vojnu: V škole nám prikázali zvesiť nástenku na podporu Ukrajiny, konšpirácie nám doma robia dusno 16:17Hypotéky budú s úrokom okolo 4,5 percenta ešte aspoň tri roky, predpovedá centrálna banka 15:59Petrov usvedčuje expolicajta Kaľavského. Do prípadu zatiahol aj Žilinku 15:13Tí najlepší už padli. Teraz je to na tých, ktorým sa do zákopov ísť nechcelo, vraví český bojovník z frontu 15:09Turci idúúú! 14:27Vývoj bojov (399. deň): Príbeh troch ruských pilotov, ktorí za milión dolárov chceli ujsť s lietadlami na Ukrajinu 14:14Michal Kaščák: Nechcem cenu od banky vlastnenej niekým, koho aktivity nepriamo pomáhajú Rusku viesť vojnu 14:01Boli šesťdesiate roky zlaté? 13:40Nechceli veľkú hypotéku na malý byt, tak sa presťahovali do chatiek. Štyri príbehy z Prahy 13:08Vrah zo Zámockej na svojom manifeste spolupracoval s niekým z USA, predpokladajú autori novej vedeckej štúdie 12:52Ako flotila duchov pomáha Rusku obchádzať sankcie a vyvážať ropu novým odberateľom