Vladimír Lengvarský

Naživo: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády o aktuálnej situácii.

Premiér vyhlásil, že nevidí dôvod na výmenu Vladimíra Lengvarského, pokiaľ bude mať výsledky. „S ministrom Lengvarským mám veľmi otvorený vzťah a všetky výhrady mu komunikujem priamo. Nemám potrebu mu čokoľvek odkazovať cez médiá,“ vyhlásil Eduard Heger. Koniec ministra zdravotníctva žiada Igor Matovič.

Výstavba nemocníc je pomalá a ohrozené sú milióny eur. Vysvetľujeme, v čom je problém. Matovič vyzval na odvolanie ministra zdravotníctva Lengvarského. Líderka tímu pre výstavbu martinskej nemocnice zase naznačuje, že problém je na strane ministerstva financií.

Michal Šipoš (OĽaNO) nemá informácie o tom, že by v hnutí a klube boli požiadavky na odchod Vladimíra Lengvarského. Nevie, či niekto z poslancov tlmočil takéto požiadavky premiérovi Eduardovi Hegerovi.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nechystá podať demisiu. Podľa Igora Matoviča je Lengvarský, ktorého nominovalo jeho hnutie, „zrelý na výmenu“. Lengvarský tvrdí, že o jeho výmene sa s premiérom Eduardom Hegerom nerozprávali.

Igor Matovič si myslí, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by mal skončiť. “Párkrát som naznačil premiérovi, že je zrelý na odvolanie,” povedal líder OĽaNO a minister financií. Problém vidí v neoddlžení nemocníc a v pomalom tempe ich výstavby. 

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

Vladimír Lengvarský vyhlásil, že súčasný zdravotný systém nie je udržateľný. „Ak si chceme zachovať úroveň zdravotníctva, ktorú máme dnes, potrebujeme ročne o miliardu eur viac,“ uviedol minister zdravotníctva na konferencii ITAPA.

Lengvarský potvrdil, že o odbornom usmernení týkajúcom sa transrodových ľudí hovoril s premiérom Hegerom. Plánuje zvolať stretnutie ľudí, ktorí majú k usmerneniu „iné odborné názory“, a zváži jeho upravenie.

Začiatkom apríla vydalo ministerstvo zdravotníctva usmernenie, podľa ktorého lekári ani matriky od transrodových ľudí pri prepise rodu v dokladoch nepotrebujú potvrdenie o kastrácii. Poslankyňa a splnomocnenkyňa pre náboženskú slobodu Anna Záborská tvrdí, že ju premiér Eduard Heger ubezpečil, že toto usmernenie minister zdravotníctva urýchlene zruší.

Nosenie respirátorov by sa malo od štvrtka zrušiť, oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred rokovaním vlády. Ďalšie informácie o uvoľnení opatrení minister poskytne po rokovaní vlády.

Aktuálne je na Slovensku 54 hospitalizovaných pacientov z Ukrajiny, ide najmä o onkologické a traumatologické prípady, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dodal, že sa u nás lieči 75 onkologických pacientov, z toho 70 dospelých a päť detí.

Naživo: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády.

Na Slovensku je aktuálne hospitalizovaných 64 ukrajinských pacientov, z toho je 37 dospelých a 27 detí. Najčastejšie sú na interných, traumatologických a onkologických oddeleniach. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Lengvarský.

Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský po rokovaní vlády.

Minister zdravotníctva sa o 17.00 h stretne s riaditeľom VšZP, pretože štátna a najväčšia poisťovňa nemá uzatvorené zmluvy so Zväzom ambulantných poskytovateľov. Hrozí tak, že od 1. apríla nebudú poistenci štátnej poisťovne mať inú ako neodkladnú starostlivosť v týchto ambulanciách.

Naživo: Minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády

Respirátory možno už o pár týždňov nebudú povinné, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v Rádiu Expres.

Na zdravotníctvo pôjde o 365 miliónov eur viac, oznámili ministri Igor Matovič a Vladimír Lengvarský. Sto miliónov pôjde cez platbu za poistencov štátu, 120 miliónov cez zvýšenie základného imania štátnej VŠZP. Štát sľubuje aj vyšší výber poistného, a to o 145 miliónov.

Problémy v nemocniciach nerobia ani tak počty pacientov s covidom ako veľa lekárov v karanténe, ktorí sú pozitívni. „Dúfam, že je to otázka mesiaca, že sa budeme môcť venovať niečomu inému,“ hovorí minister Lengvarský o tom, kedy sa začnú dobiehať odkladané operácie.

Kupovanie liekov do zásoby je teraz úplne zbytočné, hovorí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Preventívne užívanie jódu človeku spôsobí zdravotné komplikácie, nemá žiadny ochranný efekt, hovorí v rozhovore.

100-tisíc utečencov slovenskému zdravotníctvu nespôsobí problémy, hovorí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zvládneme odchod u nás pôsobiacich lekárov z Ukrajiny, zatiaľ ich je 40. Ak by odišli všetci, museli by sme to riešiť, dodáva.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Slovensko dorazila nová vakcína od firmy Novavax, celkovo prišlo 93-tisíc kusov, informoval minister Vladimír Lengvarský. V priebehu budúceho týždňa by sa mohlo podľa neho začať očkovať. Situácia s koronavírusom je priaznivá, denne pribúda 13-tisíc pozitívnych prípadov. Rast hospitalizovaných sa zastavil na zhruba 2600. Klesá počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Utečenci budú mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na status, a to na hraniciach aj v zdravotníckych zariadeniach, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Sestry by chceli zvýšenie platov aspoň o 300 eur, minister Lengvarský hovorí o 100 až 200 eurách. Prezidentka komory sestier Iveta Lazorová hovorí, že by chceli 1500 eur v hrubom. „Tak by sme si predstavovali stred, ktorý by mali zarábať sestry. To je realistická požiadavka, ktorá by sa dala splniť.“

Na Slovensku sa výrazne rozšíril omikron. Podľa Richarda Szaba z Inštitútu zdravotníckych analýz aj počty hospitalizovaných pacientov začínajú stúpať. Taktiež narástol počet výjazdov zachrániek takmer o tristo výjazdov.

Povinné testovanie vo firmách by sa malo zrušiť. Povedal to minister Lengvarský počas rokovania vlády. „Ak sa prijme uznesenie, testovať vo firmách by sa už nemalo.“ Dodal, že testovanie raz do týždňa podľa neho nemá význam.

Registráciu na očkovanie vakcínou od Novavaxu spustí ministerstvo zdravotníctva 15. februára. Minister Lengvarský nevedel odpovedať, či bude podávaná ako booster. „Je to otázka na konzílium, ešte sme sa o tom nebavili.“

Mesto Jelšava vraví, že zvažuje právne kroky, aby nemuselo vracať 52-tisíc eur z eurofondového projektu rekonštrukcie zdravotného strediska. Projekt bol jedným z tých, kde ministerstvo financií vyčítalo ministerstvu zdravotníctva chyby v dohľade. (tasr)

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) by malo byť medzi povinnými očkovaniami, myslí si Vladimír Lengvarský. Dal pokyn na vypracovanie analýzy, koľko by sa v budúcnosti ušetrilo, ak by sa plošne očkovalo proti tomuto vírusu, ktorý spôsobuje okrem iného rakovinu krčka maternice. (sme)

Ministerstvo financií vytklo ministerstvu zdravotníctva pochybenia pri kontrole eurofondových projektov na obnovu zdravotníckych zariadení. Žiadatelia majú vrátiť dohromady sumu vyše 200-tisíc eur, peniaze sa použijú na iné aktivity. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že ide o projekty prevažne z čias bývalej vlády.

Minister zdravotníctva predpokladá, že nezaočkovaní zamestnanci sa budú testovať aj po 1. februári. Rokoval o tom podľa neho krízový štáb. V súčasnosti sa v podnikoch testuje raz za týždeň.

PCR test nie je podľa ministra Lengvarského potrebný, ak je niekto očkovaný a je v kontakte s pozitívnym.

Štátneho tajomníka Kamila Száza odvolal minister zdravotníctva na jeho vlastnú žiadosť. Száza, ktorého si Vladimír Lengvarský priviedol pri nástupe do funkcie, nahradí Lenka Dunajová Družkovská.

Aktuálne na Slovensku nebudeme zavádzať povinné očkovanie. „Asi by nebolo vhodné ani rozumné tlačiť ľudí do povinného očkovania počas vlny omikronu,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Na Slovensku začal omikron vysoko prevládať, povedal minister zdravotníctva. Zatiaľ nie je nápor na nemocnice, ale pripravujú sa na tlak v testovaní aj na prípravu triážnych stanov. „Sme pripravení na to, čo nás čaká, naše prognózy sa napĺňajú,“ povedal Vladimír Lengvarský.

Vláda schválila zmenu štátneho tajomníka na ministerstve zdravotníctva, končí Kamil Száz, nahradí ho Lenka Dunajová Družkovská. Tá pracuje ako námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

Do normálu by sme sa mohli vrátiť v apríli, hovorí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ale nebude to normál, aký sme poznali pred pandémiou. Počas nasledujúcich troch týždňov čaká rýchly nárast a do konca marca by mal byť aj zostup. „Do konca marca by sme mali mať za sebou vlnu omikronu,“ povedal Lengvarský. Tento rok už neočakáva, že by mal byť na Slovensku lockdown. Očkovanie proti koronavírusu možno bude v nasledujúcich rokoch povinné pre deti a chrípkové vakcíny by mohli byť spojené s covidom. (aktuality)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripustil možnosť skrátenia karantény pri covide. Skonštatoval, že situáciu budú pravidelne prehodnocovať a reagovať na jej vývoj.

Zdravotné sestry a nižší zdravotnícky personál majú poddimenzované platy, vyplýva z analýzy ministerstva zdravotníctva o platoch. Rezort s premiérom a ministerstvom financií rokuje o tom, ako by sa mohli zvýšiť. Rozhodnutie by mohlo padnúť v priebehu týždňov, povedal Lengvarský. (markíza)

Vladimír Lengvarský bude podporovať, aby sa nemocnica Rázsochy postavila. Nemocnicu Bory, ktorú stavia Penta, kupovať štát „asi nebude“, dodal minister zdravotníctva. Či pôjde o nejakú spoluprácu, jasne nepovedal. (markíza)

Očkovaní nebudú vo vlne omikron výrazne obmedzovaní, vyhlásil Lengvarský. Mali by mať prístup do prevádzok, kam môžu aj teraz. S obmedzenými kapacitami bude otvorená kultúra, šport aj wellness. Konkrétne opatrenia bude schvaľovať vláda v stredu.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že by opäť išiel na dovolenku do Ománu. Ľuďom, ktorých jeho dovolenka pohoršila, sa ospravedlnil. Väčšina ľudí si podľa neho myslí, že ľudia môžu ísť na týždeň si oddýchnuť na dovolenku. Riadenie ministerstva bolo podľa neho zabezpečené. (markíza)

Vladimír Lengvarský nemal chodiť na dovolenku do Ománu, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Denníka N. “Bolo to necitlivé hlavne voči turistickému priemyslu na Slovensku, ktorý dlhodobo trpí, nielen pre pandémiu, ale aj pre chaotické rozhodovanie vlády,” povedal Zoltán Szalay. Minister si podľa neho samozrejme zaslúži oddych, ale mohol to urobiť inak.

Lengvarského cesta do Ománu je naozaj sporná, lenže rýchlo sa ukázalo, že Fico je posledný, kto by sa k nej mal vyjadrovať, konštatuje Newsfilter. „Samozrejme, medzi oboma politikmi je rozdiel. Kým Fico momentálne nemá výkonnú zodpovednosť, Lengvarský áno. Z príbehu neplynie žiadne doteraz neznáme poučenie. Možno len Robert Fico chcel urobiť Silvestra trochu zábavnejším.“

Robert Fico kritizoval ministra Lengvarského za dovolenku v Ománe, čitateľ však poslal Denníku N fotografiu, ako predseda Smeru dovolenkuje v Jordánsku. Vo videu, ktoré Robert Fico zverejnil vo štvrtok, o ministrovi zdravotníctva povedal, že sa rozhodol opustiť krajinu, pandémiu a zdravotníkov a vyrazil si na krásnu dovolenku do zahraničia.

Aj minister má právo na dovolenku, no Lengvarský v Ománe spravil chybu, píše Newsfilter. „Keby uvažoval ako zodpovedný politik on alebo aspoň niekto z jeho najbližšieho okolia, uvedomil by si, že na exotickú cestu nie je vhodný čas a že sa ňou dopúšťa politickej chyby, ako aj nevhodného signálu voči podriadeným, ktorí práve teraz často pracujú z posledných síl a o dovolenke môžu niektorí pre nával práce iba snívať.“

Predseda SaS Richard Sulík nevidí problém v Lengvarského dovolenke v čase obáv z omikronu. „Samozrejme, že minister zdravotníctva si môže cez sviatky odletieť na pár dní, kam len chce. Predpokladám, že pán redaktor Denníka N nie je natoľko naivný, aby si myslel, že ministerstvo sa niekoľko dní cez sviatky nezaobíde bez ministra.“

Igor Matovič povedal, že ho dovolenka ministra Lengvarského v Ománe mrzí. „V druhom rade je to pre mňa déjà vu, takto pred rokom si dal minister hospodárstva dovolenku v Dubaji a ešte sa vyhováral, že tam nie je internet. Je to veľmi podobné, ešte sú tie krajiny pri sebe. Pripadá mi, že obaja ministri trpia sociálnym autizmom.“

Nové na Dennikn.sk

AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)