Vladimír Lengvarský

Výpoveď podalo už viac ako 1500 lekárov. Celkovo v nemocniciach, ale aj v kúpeľoch či hospicoch pracuje okolo 8-tisíc lekárov. Ide tak o vysoké číslo, ktoré potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na Markíze.

Lekárske odbory už majú výpovede od väčšieho počtu lekárov, ako z nemocníc odišlo za vlády Ivety Radičovej. Odchodom hrozia aj ťažko nahraditeľní anestéziológovia či intenzivisti. Aj minister Lengvarský pripúšťa ochromenie veľkých nemocníc.

Návrh rozpočtu umožní podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského stabilizáciu aj ďalší rozvoj zdravotníctva, povedal v Rádiu Expres. Debata s ministerstvom financií bola podľa neho veľmi konštruktívna. Čakacie lehoty sú podľa ministra dlhšie, ale výkon nemocníc sa podľa neho zvýšil a naďalej stúpa.

Zdravotníctvo je v kríze, vyhlásil minister Vladimír Lengvarský. „To je fakt, pred ktorým si nezatvárame oči, ale súčasne si nemyslím, že je pred kolapsom,“ povedal Lengvarský po rokovaní vlády.

Ministerstvo zdravotníctva ukázalo, ako ide zvyšovať platy. Sestra špecialistka si prilepší od 200 do 440 eur. Vláda bude o návrhu rokovať v stredu, minister Lengvarský chce potom rokovať aj s opozíciou. Pozrite si návrh pre všetkých 25 profesií.

Ani po jedenástich dňoch ministerstvo zdravotníctva nespustilo očkovanie novými vakcínami upravenými na omikron. Tie dorazili už 8. septembra, ale registráciu na očkovanie ministerstvo stále nespustilo. Sľubuje ju tento týždeň.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje o úprave platov rokovať aj s ďalšími zdravotníkmi, uviedol šéf rezortu Vladimír Lengvarský. „Musíme doriešiť aj ostatné zdravotnícke odbornosti, ako praktické sestry, sanitárov, laborantov a podobne.“

Minister Vladimír Lengvarský povedal, že plán stabilizácie zdravotníckeho personálu pripravujú a predložia ho čoskoro. Chýbajúci plán kritizuje podpredseda Hlasu Richard Raši, podľa ktorého vláda schvaľuje návrhy zákonov, ktoré nezabránia kolapsu zdravotníctva.

Takmer dve tretiny zárobkov zamestnanca si berie štát. Zamestnanec s priemernou mzdou 1 211 eur v roku 2021 podľa analytikov potreboval vyše 228 dní na zaplatenie daní, odvodov a iných poplatkov. Daňová a odvodová reforma sa nečrtá, naopak, najmenej zarábajúcim hrozia vyššie zdravotné odvody.

Premiér Eduard Heger sa chce pre personálne zmeny vo vedení Zdravotníckej implementačnej agentúry stretnúť s ministrom zdravotníctva. Vladimír Lengvarský počas týždňa odvolal z postu riaditeľa Slavomíra Udiča a vedením agentúry dočasne poveril Petru Svobodovú. (tasr)

Počet aj lokalizácia ambulantných detských pohotovostí by sa mali podľa Lengvarského prehodnotiť. Štát vzhľadom na počet pediatrov a ich vyťaženosť nezvládne prevádzkovať hustú sieť pohotovostí, myslí si minister zdravotníctva.

Sprísňovanie opatrení sa nateraz neplánuje, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Pandemická situácia v súvislosti s covidom je podľa neho stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach.

Na úrade vlády prebieha rokovanie o zvyšovaní platov zdravotníkov. Návrh nie je známy. Na rokovaní je šéf lekárskych odborov Peter Visolajský a šéfka sesterských odborov a poslankyňa za OĽaNO Monika Kavecká. Na rokovaní nie je minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. (ta3)

Prezidentka opätovne kontaktovala ministra Vladimíra Lengvarského pre zvyšovanie miezd zdravotníkov. „Tento týždeň by mal mať rokovania s predstaviteľmi zdravotníkov a sľúbil, že ma bude hneď informovať,“ povedala Zuzana Čaputová na otázku k prebiehajúcim rokovaniam o tejto téme.

Kritický stav zdravotníckeho personálu cítia už aj pacienti, no ministerstvo a premiér stále nepredstavili návrh na zvýšenie ich platov. „Zdravotníckym pracovníkom už došla trpezlivosť a vyzývajú ministra zdravotníctva, predstaviteľov vlády a poslancov Národnej rady na bezodkladné predstavenie legislatívy navyšujúcej mzdy v čo najkratšom čase,“ reagujú zdravotnícke združenia.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave ubudlo od začiatku pandémie na jej troch gynekologicko-pôrodníckych klinikách viac ako 70 lôžok. Dôvodom je chýbajúci personál. Pre nedostatok lôžok niektoré ženy môžu presunúť do inej pôrodnice.

V bratislavskej nemocnici v Ružinove v lete nebude fungovať polovica operačných sál. Chýba personál, najmä sestry. Operácie redukujú aj v iných nemocniciach. Na výmenu bedrového či kolenného kĺbu sa pritom už dnes čaká rok a pol až dva.

Prezidentka sa stretla s ministrom Lengvarským, riešila s ním najmä platy zdravotníkov. „Hrozba hromadného odchodu lekárov je vážnym varovaním. Pán minister Lengvarský ma uistil, že na rokovacom stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd, ako zdravotníkom v čase rastúcich životných nákladov pomôcť. Verím, že k dohode dôjde čoskoro,“ uviedla Čaputová po stretnutí.

Veronika Remišová žiada záruku, aby bola z plánu obnovy podporená aj nemocnica v Prešove, potvrdil minister Lengvarský. „Neviem, či to je správne, ale asi je to politika. O tom, že každý si podľa straníckej či regionálnej príslušnosti presadzuje veci. Nie je to len o nemocniciach, ale o všetkom.“

Andrea Kalavská sa zúčastňuje rokovaní o tom, kde sa postavia nové nemocnice, potvrdil Vladimír Lengvarský. „Pán premiér ju pozval na rokovania. V princípe potvrdila, čo ministerstvo zdravotníctva navrhovalo, a oceňujem jej konštruktívny prístup. Nebolo to smerované tak, aby bola ministerka,“ povedal v rozhovore.

Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia dostali ponuku, hovorí Vladimír Lengvarský. „Samozrejme, pýtal som sa na to pána premiéra a ten povedal, že sú to veci, ktoré bežia, ale v princípe mám pracovať ďalej,“ dodáva v rozhovore minister zdravotníctva.

Igor Matovič vyhlásil, že OĽaNO má dve náhrady za Vladimíra Lengvarského na poste ministra zdravotníctva. Líder hnutia však mená neprezradil. Myslí si, že odvolanie ministra sa bude riešiť možno v lete.

Minister Lengvarský má do konca mesiaca ukázať, ako chce zvýšiť platy zdravotníkov. „Budeme o tom rokovať s ministrom financií,“ povedal po rokovaní vlády. Čo sa týka platov zdravotníkov, majú podľa neho viacero alternatív. O 500-eurovej jednorazovej podpore podľa neho nerokovali. „Presadzujeme trvalejšie riešenia,“ uviedol. 500 eur majú dostať napríklad učitelia.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský má do 21. septembra predložiť na vládu návrh zákona, ktorý upraví podmienky pre stavbu nemocníc. Vyplýva to z návrhu predsedu vlády, ktorý schválila vláda. Zmeny sa majú týkať stavebného zákona či posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Stále nevieme, ktoré nemocnice postavíme. Prvý hraničný termín, ktorý Slovensko musí dodržať, je koniec júna. Stihneme minúť peniaze a hrozí nám, že prepadne vyše miliardy eur z plánu obnovy, ktorú sme na nemocnice získali? Denník N hovoril s viacerými ľuďmi, ktorí pomáhajú s prípravou nemocníc.

Stále nepoznáme, ktoré nemocnice štát chce za európske peniaze postaviť, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Lengvarský bez pochýb nesie najväčšiu zodpovednosť – minimálne nevie alebo nechce jasne vysvetliť, čo sa deje na jeho ministerstve posledné mesiace. Krajčí sa zjavne úspešne pokúša nabúrať autoritu Lengvarského za pomoci Matoviča. A premiér, ktorý iste rozumie, že zlyhanie Lengvarského by bolo zlyhaním jeho vlády, robí, čo môže. Od blamáže nás môže zachrániť ešte eurokomisia, s ktorou Slovensko komunikuje o aktualizovaní plánu obnovy.“

Newsfilter Filipa Obradoviča: Ak štát veľmi rýchlo nezvýši platy, nezastaví odchod ľudí zo zdravotníctva a doplatíme na to my všetci zlou a ešte horšou zdravotnou starostlivosťou. Ale predstava, že Lengvarského návrh zvýšiť mzdy sestrám o 700 a lekárom o 500 eur prejde v nezmenenej podobe, je z ríše snov.

Minister zdravotníctva povedal, že prebiehajú rokovania na ministerstve a úrade vlády o tom, ktoré nemocnice sa majú postaviť z plánu obnovy. „Materiál je v podstate pripravený,“ povedal. Minister do konca týždňa alebo začiatkom budúceho týždňa materiál zašle koaličným partnerom, a ak budú súhlasiť, môže ho predložiť budúci týždeň na zasadnutie vlády.

Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský k plánu obnovy

Minister práce Milan Krajniak povedal, že minister zdravotníctva nepredložil na rokovanie vlády materiál o tom, ktoré nemocnice by sa mali stavať z plánu obnovy. Nevie ani o tom, že by minister Lengvarský požiadal, aby takýto bod na rokovanie zaradili. Minister dopravy Andrej Doležal povedal, že minister zdravotníctva predloží návrh na výstavbu a rekonštrukcie nemocníc na vládu o týždeň.

Minister Lengvarský ponúka sestrám 700 eur navyše, lekárom 500. Zvýšenie závisí od praxe a odbornosti, viac by mali dostať zdravotníci, ktorých je málo. Vláda sľubuje dohodu so zdravotníkmi do konca júna, no lekárske odbory nie sú spokojné a ministerstvo financií neodpovedá na otázku, či nájde peniaze na vyššie platy.

Vláda stále nemá jasno v tom, kde chce stavať nové nemocnice. Minister Lengvarský preferuje Rázsochy, Martin, Humenné a Rimavskú Sobotu. V druhom návrhu od exministra Krajčího sa s Martinom nepočíta. Boris Kollár by zas kúpil Bory od Penty. Konečný návrh by mal minister Lengvarský predložiť v stredu.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce podporiť stavbu nemocníc na Rázsochách, v Martine, v Humennom a Rimavskej Sobote, povedala šéfka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Vo vláde je podľa nej ešte jeden názor, aby sa podporili nemocnice na Rázsochách, v Trnave a Prešove. Oba názory sú podľa nej legitímne, ale je podľa nej nevyhnutné, aby sa už rozhodlo. Martinská nemocnica je podľa nej pripravená, aby sa stihli vyčerpať peniaze z plánu obnovy.

Lengvarský je zrelý na odchod, komentuje Newsfilter. „Ak by tento štát fungoval poriadne, minister by v stredu mal dlhú tlačovku, na ktorej by dopodrobna vysvetľoval dve veci: 1. Ako je možné, že ani začiatkom júna nie je pripravený návrh na výstavbu nemocníc z plánu obnovy. 2. A ako je možné, že onkologický ústav dočasne uzatvoril lôžkové oddelenie na liečbu prsníkov.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský návrh výstavby nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy doposiaľ nepredložil, oznámil premiér Eduard Heger. Lengvarský podľa neho zatiaľ nepripravil materiály v dostatočnej kvalite.

Minister Lengvarský rokoval so šéfom Svetovej zdravotníckej organizácie Tedrosom A. Ghebreyesusom. Na Globsecu diskutovali o rozšírení spolupráce v oblasti duševného zdravia či o problematike chýbajúceho zdravotníckeho personálu.

Minister Lengvarský predloží na vládu do dvoch týždňov návrh, ktorý spustí výstavbu nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy. Súčasťou plánu budú podľa ministra pravdepodobne aj univerzitné nemocnice na bratislavských Rázsochách a v Martine.

Ministerstvo zdravotníctva zo slovensko-ukrajinských hraníc stiahne aj poslednú sanitku, podľa ministra Lengvarského v posledných týždňoch takmer nezasahujú. Uviedol že situácia je stabilizovaná a zvýšená zdravotná starostlivosť na hranici aktuálne nie je potrebná.

Banskobystrická župa a mestá v kraji vyzývajú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby s nimi prišiel rokovať o plánoch v oblasti zdravotnej starostlivosti, reforme nemocníc a čerpaní peňazí z plánu obnovy.

Naživo: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády o aktuálnej situácii.

Premiér vyhlásil, že nevidí dôvod na výmenu Vladimíra Lengvarského, pokiaľ bude mať výsledky. „S ministrom Lengvarským mám veľmi otvorený vzťah a všetky výhrady mu komunikujem priamo. Nemám potrebu mu čokoľvek odkazovať cez médiá,“ vyhlásil Eduard Heger. Koniec ministra zdravotníctva žiada Igor Matovič.

Výstavba nemocníc je pomalá a ohrozené sú milióny eur. Vysvetľujeme, v čom je problém. Matovič vyzval na odvolanie ministra zdravotníctva Lengvarského. Líderka tímu pre výstavbu martinskej nemocnice zase naznačuje, že problém je na strane ministerstva financií.

Michal Šipoš (OĽaNO) nemá informácie o tom, že by v hnutí a klube boli požiadavky na odchod Vladimíra Lengvarského. Nevie, či niekto z poslancov tlmočil takéto požiadavky premiérovi Eduardovi Hegerovi.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nechystá podať demisiu. Podľa Igora Matoviča je Lengvarský, ktorého nominovalo jeho hnutie, „zrelý na výmenu“. Lengvarský tvrdí, že o jeho výmene sa s premiérom Eduardom Hegerom nerozprávali.

Igor Matovič si myslí, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by mal skončiť. “Párkrát som naznačil premiérovi, že je zrelý na odvolanie,” povedal líder OĽaNO a minister financií. Problém vidí v neoddlžení nemocníc a v pomalom tempe ich výstavby. 

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

Vladimír Lengvarský vyhlásil, že súčasný zdravotný systém nie je udržateľný. „Ak si chceme zachovať úroveň zdravotníctva, ktorú máme dnes, potrebujeme ročne o miliardu eur viac,“ uviedol minister zdravotníctva na konferencii ITAPA.

Lengvarský potvrdil, že o odbornom usmernení týkajúcom sa transrodových ľudí hovoril s premiérom Hegerom. Plánuje zvolať stretnutie ľudí, ktorí majú k usmerneniu „iné odborné názory“, a zváži jeho upravenie.

Začiatkom apríla vydalo ministerstvo zdravotníctva usmernenie, podľa ktorého lekári ani matriky od transrodových ľudí pri prepise rodu v dokladoch nepotrebujú potvrdenie o kastrácii. Poslankyňa a splnomocnenkyňa pre náboženskú slobodu Anna Záborská tvrdí, že ju premiér Eduard Heger ubezpečil, že toto usmernenie minister zdravotníctva urýchlene zruší.

Nosenie respirátorov by sa malo od štvrtka zrušiť, oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred rokovaním vlády. Ďalšie informácie o uvoľnení opatrení minister poskytne po rokovaní vlády.

Nové na Dennikn.sk

06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšieVčera 13:02Vyššie je aj Luxembursko. Slovenský futbal spadol do piateho výkonnostného košaVčera 12:27V jednoizbovom byte začala zachraňovať zranené holuby. Deratizéri ich nechávajú zomierať v klietkachVčera 11:53Kollárovi ťah s obštrukciou z minulého týždňa vyšiel, návrh SaS na zmenu 363 neprešielVčera 11:05Národné parky hľadajú šéfov. Kandidujú ochranári, kritizovaný úradník aj plagiátorVčera 11:03Je čas porozprávať sa o odnímaní volebného právaVčera 10:54Pri liečbe duševne chorých v Česku pomáhajú aj ľudia, ktorí sami zažili psychické ochorenie. Ako fungujú peer konzultanti?Včera 10:46Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo je také populárne „nakladať“ protivníkom?Včera 10:30Obscénne ruské „referendá“ sú len mediálnym cvičením