Vladimír Lengvarský

Štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská jasne nepovedala, ako bude ministerstvo zdravotníctvo postupovať pri štandardnom postupe pri tranzícii. „Je to súčasť auditu, vykonáva sa právna analýza,“ povedala. Štandardný postup podpísal Vladimír Lengvarský tesne pred svojím odchodom.

Lívia Vašáková, ktorá vedie plán obnovy na úrade vlády, hovorí, že preverovali pridelenie 212 miliónov na menšie nemocnice. Pri prerozdelení peňazí na nemocnice overovali, či splníme cieľ v podobe počtu lôžok. Ten je podľa nej v poriadku.

Výzva na obnovu nemocníc splnila ciele aj dvojnásobne, tvrdí šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková. Ide napríklad o parameter počtu lôžok. Do budúceho týždňa chcú ešte skontrolovať férovosť výberu, napríklad prečo niektoré nemocnice vylúčili. Výzvu tesne pred svojím koncom vyhodnotil Vladimír Lengvarský. (euractiv)

Odvolaný štátny tajomník ministerstva zdravotníctva sa o svojom konci dozvedel z tlačovej besedy premiéra. „Toto nie je štábna kultúra, ktorá by mala byť bežná v štátnych inštitúciách. V externom prostredí to nevytvára pozitívny obraz,“ vraví Róbert Babeľa.

Minister Lengvarský sa o niektorých výmenách dozvedel na poslednú chvíľu, hovorí jeho odvolaný štátny tajomník Róbert Babeľa. „Neviem si predstaviť, že by mi na sekciu menovali riaditeľa, o ktorom som nič nevedel, no patril by medzi kľúčových ľudí, na ktorých sa musím spoľahnúť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Jana Bittó Cigániková z SaS vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby bezodkladne uzavrel kontrakty s nemocnicami, ktoré majú dostať peniaze z plánu obnovy. Ide o výzvu pre menšie nemocnice za 212 miliónov eur.

O týždeň v pondelok pricestuje na Slovensko novozvolený český prezident Petr Pavel, pozvala ho Zuzana Čaputová. Pavel tak pokračuje v tradícii svojich predchodcov, keď aj jeho prvá zahraničná cesta smeruje na Slovensko.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nemá bývalý minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský záujem kandidovať v parlamentných voľbách. Odpovedal tak na otázku, či Lengvarský neskončí na kandidátke SaS. (markíza)

Bývalý minister zdravotníctva Lengvarský odišiel podľa vicepremiérky Remišovej (Za ľudí) „na hulváta“, lebo ešte pred odchodom podpísal dokumenty, ktoré nemal – napríklad usmernenie o tranzícii. Remišová zopakovala, že Lengvarský mal odísť skôr, keďže v jeho vládnutí videla viacero zlyhaní. (rtvs)

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš očakáva, že všetky veci, ktoré podpísal na poslednú chvíľu Vladimír Lengvarský, budú „vzaté naspäť a bude o nich riadne rozhodnuté“. Povedal to v Sobotných dialógoch.

Ak odišiel Lengvarský pre nestíhanie plánu obnovy, tak by mal podľa Branislava Gröhlinga odísť aj minister školstva Ján Horecký. Ten podľa neho nestíha termíny a vidieť to aj na semafore Plánu obnovy a odolnosti, povedal to v Sobotných dialógoch.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že Vladimír Lengvarský musel odísť z ministerstva zdravotníctva, lebo neplnil viacero úloh, ktoré Eduard Heger očakával. Tvrdí, že „ostal v šoku,“ keď odchádzajúci minister Lengvarský povedal, že dôvodom je aj politická korupcia a tlaky na dosadzovanie ľudí na ministerstve.

Generál Lengvarský si pri odchode štábnu kultúru veľmi neuctil, komentuje Jana Shemesh v Newsfiltri rozhodnutia, ktoré minister urobil krátko pred odchodom a ktoré chce Heger ešte preveriť. „Zrejme nastúpil na misiu, ktorá sa nemohla skončiť úspechom, ale platí aj to, že z nej mohol kedykoľvek odstúpiť s vysvetlením, že necíti podporu. Potom by nemusel takto nedôstojne odchádzať.“

Vladimír Lengvarský tesne pred odchodom z postu ministra zdravotníctva schválil štandard pre transrodových ľudí a umožnil zapísať zmenu pohlavia aj bez chirurgického zákroku. Iniciatíva Ide nám o život po vražde na Zámockej ulici upozornila aj na to, že Slovensko dáva transrodovým osobám podmienku nútenej sterilizácie pri právnej zmene pohlavia.

Nominácia patológa ako náhrady za Lengvarského je znakom, že zdravotníctvu už niet pomoci, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Predseda vlády tak nechtiac naznačil, kam sa dostalo naše zdravotníctvo za 30 rokov.“

Igor Matovič vyhlásil, že „Lengvarský to dal na chrapúňa“. „Napriek tomu, že vedel, že musí skončiť, nebránilo mu v deň odvolania dohodiť dvom finančným skupinám po 90 a 40 miliónov na rekonštrukciu ich nemocníc,“ povedal v súvislosti s prostriedkami z plánu obnovu.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo štandardný postup pre transsexualitu s platnosťou od dnešného dátumu, teda od 3. marca 2023. Vladimír Lengvarský tento štandard podpísal zrejme pred odchodom z funkcie vo štvrtok, ako o tom informoval web Postoj.sk.

Eduard Heger kritizoval Vladimíra Lengvarského za to, že tesne pred odchodom zverejnil zoznam úspešných žiadateľov o peniaze z plánu obnovy za 212 miliónov eur. „Považujem to za vysoko neštandardné,“ vyhlásil s tým, že Lengvarský podľa neho obišiel štandardné procesy a že dá preveriť vyhodnotenie výzvy.

Prezidentka poverila riadením ministerstva zdravotníctva povereného premiéra Eduarda Hegera. Ten už vedie aj ministerstvo financií po tom, ako Zuzana Čaputová odobrala poverenie Igorovi Matovičovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Igor Matovič povedal, že voliči OĽaNO sú za septembrový termín predčasných volieb a nebude robiť nič proti ich vôli. V relácii TV Joj Na hrane zároveň kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú za zmenu názoru v súvislosti s termínom volieb. O odchádzajúcom ministrovi Vladimírovi Lengvarskom zasa vyhlásil, že je na svoju funkciu nevhodný a „na danom mieste nebezpečný“.

Odchádzajúci minister Lengvarský zverejnil, ktoré nemocnice dostanú milióny z plánu obnovy. Vypadli tri nemocnice Penty, nemocnice v Nových Zámkoch, Hlohovci, Považskej Bystrici či Dolnom Kubíne. Uspeli tri nemocnice Agelu, ale aj Bardejov, Poprad, Čadca a Bojnice a Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi.

Danglár: Riešenie pre zdravotníctvo

Odchod ministra Lengvarského a situácia v zdravotníctve – súhrn diania:

 • minister zdravotníctva Lengvarský v stredu oznámil, že je pripravený odísť z funkcie
 • Čaputová mu v piatok doobeda odoberie poverenie
 • prezidentka vedením rezortu poverí premiéra Hegera
 • pohrozila však, že ak nepríde k náprave v zdravotníctve, vymenuje úradnícku vládu
 • Heger oznámil, že vedenie rezortu prevezme krízový manažment
 • novým prvým štátnym tajomníkom na rezorte bude patológ Michal Palkovič, nahradí Roberta Babeľu
 • Lengvarský po stretnutí s prezidentkou kritizoval Matoviča a úrad vlády,
 • vyhlásil, že „nechce ďalej pracovať pod tlakom v prostredí, ktoré je škodlivé, plné politickej korupcie a neskúsenosti“
 • Heger v súvislosti s odchodom ministra vyhlásil, že Lengvarskému „došiel dych“

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ak nepríde k náprave v zdravotníctve, vymenuje úradnícku vládu. Pripomenula, že keď odobrila septembrový termín volieb, jedna z jej podmienok bola aj riešenie kríz v zdravotníctve. Nateraz prezidentka hovorí, že premiér Heger koná.

Odchodom Lengvarského prichádza poverená vláda o druhého ministra. Trpezlivosť prezidentky Zuzany Čaputovej podľa informácií Denníka N nie je nekonečná. Už po páde vlády premiérovi povedala, že počet odchodov ministrov má svoje limity.

Prezidentka Zuzana Čaputová odoberie poverenie Vladimírovi Lengvarskému v piatok doobeda. Prezidentka poverí vedením ministerstva zdravotníctva premiéra Hegera, ten už vedie aj ministerstvo financií. Prezidentka povedala, že sa Lengvarskému viacero vecí podarilo, ale nie vo všetkých oblastiach sa darilo rovnako. Oblasť, kde mešká, je napríklad plán obnovy.

Poslanec Igor Matovič odôvodňuje odchod Lengvarského jeho vzťahmi s Pentou a Janou Bittó Cigánikovou. „Bohužiaľ, Lengvarský namiesto toho, aby Pentu a Haščáka z ministerstva vyduril, pustil si príliš blízko k telu jeho vernú slúžku,“ napísal na Facebooku.

Ministerstvo zdravotníctva nie je premiantom v pláne obnovy, vraví Lívia Vašáková, šéfka Národnej implementačnej a koordinačnej autority, ktorá kontroluje plnenie plánu obnovy. „Ministerstvo zdravotníctva je jeden z problémových rezortov,“ povedala. Chcú si urobiť audit a podľa toho vyhodnotiť, „čo sa bude dať zachrániť“.

Poverený premiér Heger povedal, že Vladimír Lengvarský už poskytol stanovisko v Prezidentskom paláci, preto nebol dôvod, aby ho dával ešte raz. Heger odmietol, že by vytváral politickú korupciu cez nominácie na ministerstve. „Je mojou úlohou zasahovať,“ povedal premiér s tým, že na ministerstvo príde nový tím.

Na ministerstvo zdravotníctva nastúpi po odchode Lengvarského krízový manažment. Novým štátnym tajomníkom bude Michal Palkovič, ktorý doteraz pôsobil na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, oznámil premiér Heger. Vo funkcii nahradí štátneho tajomníka Roberta Babeľu.

Naživo: Odchádzajúci minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nie je na tlačovej besede s povereným premiérom Eduardom Hegerom, kde mali vysvetľovať jeho odchod.

Prezidentka Zuzana Čaputová zruší poverenie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. „Pani prezidentku som formálne požiadal, aby ukončila moje poverenie, bolo to akceptované,“ povedal Lengvarský po stretnutí s Čaputovou. Vo vyhlásení kritizoval úrad vlády aj Igora Matoviča.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý v stredu povedal, že je pripravený vo funkcii skončiť. Prezidentka sa predobedom stretla aj s povereným premiérom Hegerom.

Vladimír Lengvarský u prezidentky. Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka prijala povereného premiéra Eduarda Hegera. Majú spolu hovoriť o poverenom ministrovi zdravotníctva, ktorý v stredu povedal, že je pripravený odísť z funkcie.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Jana Bittó Cigániková (SaS) povedala, že odchod Vladimíra Lengvarského z postu ministra zdravotníctva by bol „výhrou náboženských fanatikov“. „Moje vedomosti o tom, ako to teraz vyzerá na ministerstve a vláde sú také, že ľudia, ktorých pretlačilo OĽaNO, sabotovali plán obnovy, brzdili procesy, aby potom ukazovali na ministra, že je neschopný,“ tvrdí poslankyňa.

Hegerovi sa rozpadá rozpadnutá vláda, komentuje Newsfilter. „Lengvarského odchodom sa oslabuje už dosť biedna pozícia vlády. Ak by u Hegera rozmýšľali, zistili by, že ak to potrvá do 30. septembra, nedopadne to pre nich dobre. Lebo ak to na niekoho celé spadne, bude to on, akože líder.“

Boris Kollár povedal, že ho koniec Vladimíra Lengvarského mrzí, podľa neho mal plnú dôveru a podporu Sme rodina. Kollár tvrdí, že odborníci, lekári a riaditelia nemocníc boli s Lengvarského prácou spokojní.

Koniec ministra Vladimíra Lengvarského – súhrn diania:

 • dočasne poverený minister zdravotníctva oznámil, že je pripravený odísť z funkcie
 • podľa informácií Denníka N končí na žiadosť premiéra Hegera
 • úrad vlády ministra žiadal, aby vymenil podriadených, ktorí majú plán obnovy na starosti, Lengvarský to odmietol
 • na ministerstve sa aktuálne rozhoduje o peniazoch z plánu obnovy a meškajúcom projekte Rázsoch
 • Heger aj Lengvarský sa vo štvrtok stretnú s prezidentkou
 • rezort má dočasne prebrať minister obrany Naď

Peter Pellegrini povedal, že vláda pri každej možnej príležitosti hádzala Vladimírovi Lengvarskému polená pod nohy. „Je úplne logické, že minister, ktorý nemá podporu vlastnej strany, ministra financií, predsedu vlády, nemôže vykonávať zodpovedne túto funkciu, preto si myslím, že pán minister urobil dobre, ale mal toto gesto urobiť oveľa skôr,“ vyhlásil predseda Hlasu.

Minister zdravotníctva Lengvarský odchádza na žiadosť premiéra Hegera. Úradníci z úradu vlády podľa informácií Denníka N Lengvarského žiadali, aby vymenil časť svojich podriadených, ktorí mali na starosti plán obnovy – a minister to odmietol.

Ministerstvo zdravotníctva môže po Vladimírovi Lengvarskom prebrať minister obrany Jaroslav Naď, hovoria informácie Denníka N z viacerých vysokopostavených zdrojov. „Nič o tom neviem,“ reagoval na to minister Naď.

Prezidentka oznámi ďalší postup po štvrtkovom stretnutí s Eduardom Hegerom a Vladimírom Lengvarským, ktorý je pripravený odísť z funkcie ministra zdravotníctva. Poverený premiér by mal predstaviť Zuzane Čaputovej návrh riešení v súvislosti s projektom nemocnice Rázsochy.

Vladimír Lengvarský odchádza z postu ministra zdravotníctva v čase, keď sa rozhoduje o stámiliónoch eur a o meškajúcom projekte veľkej bratislavskej nemocnice Rázsochy. „Sú tam oblasti, v ktorých rezort pod vedením pána ministra zlyháva,“ povedal Heger.

Premiér Eduard Heger neodpovedal, či Lengvarského odchod prišiel po jeho tlaku alebo to bolo ministrovo rozhodnutie. Odpovede sľúbil vo štvrtok po stretnutí so Zuzanou Čaputovou. Kto Lengvarského nahradí, je podľa neho na diskusiu s prezidentkou.

Roman Mikulec hovorí, že nevie, aké sú dôvody konca ministra Vladimíra Lengvarského. „Neviem, či to je jeho rozhodnutie, nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal minister vnútra s tým, že nemá informáciu, že by to súviselo s výstavbou Rázsoch, ako vravela vicepremiérka Remišová.

Veronika Remišová povedala, že odchod ministra Lengvarského je jeho rozhodnutie, no kritizuje ho a podľa nej mal skončiť už dávno. „Projekt Rázsochy a implementácia plánu obnovy v zdravotníctve stojí alebo je na zlej ceste,“ povedala podpredsedníčka vlády.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil, že je pripravený odstúpiť z funkcie. Po rokovaní vlády povedal, že sa na túto tému už rozprával s premiérom Eduardom Hegerom.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto - TASR

Schránková firma, ktorá roky zarába na parkovaní pred bratislavskými nemocnicami, dokázala ochrániť svoj biznis aj počas vlády OĽaNO. Nominant Vladimíra Lengvarského jej na súde ustúpil, minister to ide preskúmať. Spoločnosť ZIPP-S preverujú pre právnika Ivana Kmotríka.

Parkovisko pred ružinovskou nemocnicou vo veľkom využívajú pacienti. Poplatky idú pochybnej firme ZIPP-S. Foto N - Tomáš Benedikovič

Rázsochy budú, ubezpečuje poradca ministra zdravotníctva Peter Ferjančík. „Musí sa to podariť. Ako štát nie sme v štádiu pochybovania o tom, či ideme stavať nemocnice. Veď nám padajú na hlavu, je v nich azbest. Musíme ich stavať, o tom už nemôže byť diskusia,“ vraví v rozhovore.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nebude v predčasných voľbách kandidovať za žiadnu stranu. Na kandidatúru podľa vlastných slov nedostal ani ponuku. Lengvarský je nominantom OĽaNO. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

12:34O koľko treba znížiť hypotéku, aby vám nestúpla mesačná splátka (+ kalkulačka) 12:18Danglár: Spredu JUDr., zozadu extrémista 12:03Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniu 11:21Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo si niektorí ľudia viac cenia priateľstvá ako iné vzťahy    11:21Nemám koho voliť a všetci ma štvú 10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočí 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári 10:18Ak je odovzdanie stíhačiek morálne, môže byť aj ústavné 09:23Narcistickí ľudia sú nesmierne citliví na kritiku. Ako funguje svet a vzťahy, sa niektorí naučia až v terapii, hovorí psychologička 08:33České dráhy poslali naštvaný list slovenským železniciam: máte tristný stav koľajníc, kazia sa nám vlaky 08:10Čo tam po Ukrajincoch, hlavne aby chudákom hokejistom niekto nepokazil náladu 07:22Týždeň v zdraví: Ako vplýva soľ na krvný tlak? Dá sa predísť sivému zákalu? Ako jedno umelé sladidlo prekvapilo vedcov 07:18Ráno s NHL: Tatar môže prekonať Mikitu v známej, no nepodstatnej štatistike. Výborný je však aj v tom, na čom záleží 06:40Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorovVčera 20:11Na poli na Zemplíne buble starý vrt s vodou s obsahom chloridu draselného, štát si to nevšímaVčera 19:52Etnologička Marta Botiková: „Poriadne” dievča kedysi? Nemohlo fajčiť na ulici a muselo nosiť podprsenkuVčera 19:35Graf dňa: So zaostávaním Slovenska voči priemeru EÚ to nie je také jednoznačné, ukazuje analýza IFPVčera 19:33Newsfilter: Počujete to ticho? To advokátska komora premýšľa nad vraždou Daniela TupéhoVčera 19:26Riaditeľ nemocnice v Bratislave: Univerzitná nemocnica v každom štáte je výkladnou skriňou zdravotníctvaVčera 18:10Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľnýmVčera 17:25Prečo Wall Street očakáva, že základné úroky v USA môžu klesnúť už v júni Včera 17:05Белорусский дневник: силовики говорят, что убили иностранца, который готовил теракт. Но с версией режима Лукашенко что-то не такVčera 17:05Bieloruský denník: Bezpečnostné sily tvrdia, že zabili cudzinca, ktorý pripravoval teroristický útok. Na ich verzii však niečo nesedíVčera 17:00Shooty: TaktikaVčera 16:49Robíme len to, čo Američania, vraví Putin. Čo znamená rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v BieloruskuVčera 16:41Je len otázka času, kým sa odchádzajúce módne značky vrátia, hovorí manažér značiek ako Sinsay, Mohito či Reserved (+ podcast)Včera 16:34My proti piatej kolóneVčera 16:24Viesť kníhkupectvo v Prešove je ako skúška prežitia, vraví zakladateľ tamojšieho Artfora Tomáš FedorkoVčera 16:21Podmienky novej výzvy programu Obnov dom sú vyhlásené. Žiadosti sa podávajú o mesiacVčera 16:02Fica prichytili pri zmanipulovaní tretej nahrávky čurillovcov. „Vrazili ste si nôž do brucha. Nerozumiem,“ reagoval