Kladivárka Martina Hrašnová otehotnela, keď bola na vrchole kariéry. „Nedokázala som si predstaviť únavu, ktorá prišla po pôrode,“ vraví v rozhovore zo série Ženy v športe. „Od fyzickej únavy sa v ďalšej kariére odvíjalo veľa problémov,“ dodala.
Ocenenie Atlét roka získala prvýkrát v kariére Viktória Forsterová. Minuloročný víťaz Ján Volko obsadil v 31. ročníku ankety Slovenského atletického zväzu 2. miesto, tretiu pozíciu pridelili hlasujúci Gabriele Gajanovej.
Kenská bežkyňa Hellen Obiriová a Etiópčan Tamirat Tola zvíťazili na nedeľnom maratóne v New Yorku. Úradujúca víťazka Bostonského maratónu si pripísala svoje druhé tohtoročné prvenstvo, maratón absolvovala v čase 2:27:23 h.
Kazašská bežkyňa na 3000 m cez prekážky Norah Jerutová môže štartovať na atletických súťažiach. Disciplinárny tribunál ju zbavil podozrenia z dopingu, pre ktoré tento rok nemohla v Budapešti obhajovať titul majsterky sveta z Eugene 2022.
Nórska polícia vyšetruje obvinenia bratov Ingebrigtsenovcov. Bežci obvinili svojho otca, že sa správal voči nim násilne a hrubo počas ich dospievania. Gjert Ingebrigtsen trénoval svojich troch synov do februára 2022.
Bratia Ingebrigtsenovci obvinili otca a bývalého trénera z násilia, tvrdia, že bol agresívny a vyrastali v strachu, on to odmieta. Henrik, Filip a Jakob, ktorých preslávili bežecké úspechy, sa s otcom rozišli vlani vo februári, ako dôvod uviedli zdravotné problémy, teraz prvýkrát priznali, že za odlúčením sú hlboké vzťahové rozpory.
Holanďanka Femke Bolová a Nór Jakob Ingebrigtsen sú atlétmi roka v Európe. Na ceremónii vo Vilniuse si ocenenie prevzali druhýkrát za sebou.
Tréningy maratónskeho rekordéra Kiptuma nekopírujte, proti pretrénovaniu pomáha aj Borgova škála, radí popredný český atletický tréner Jan Pernica. V rozhovore vysvetľuje príčiny maratónskeho vzostupu, opisuje svoju tréningovú filozofiu a vraví aj o tom, že dianie v oblasti bežeckej obuvi pripomína preteky ako zo studenej vojny.
Nového maratónskeho svetového rekordéra varujú, že ak neuberie zo svojich tréningov, skončí veľmi zle. Vysvetľujeme, kto je Kelvin Kiptum, ktorý v nedeľu v Chicagu zabehol čas 2:00:35 h, ako je možné, že mladý neznámy Keňan behá tak rýchlo, ako mu pomohli supertopánky, kde má rezervy a či zabehne maratón pod dve hodiny.
Kelvin Kiptum vytvoril na Chicagskom maratóne nový svetový rekord. 23-ročný kenský bežec zaznamenal čas 2:00:35 h a prekonal minuloročný výkon krajana Eliuda Kipchogeho. Ten dosiahol vlani na Berlínskom maratóne čas 2:01:09 h.
Tituly majstrov Slovenska v chôdzi na 10 kilometrov získali Dominik Černý medzi mužmi a Hana Burzalová medzi ženami. Černý na Atletickom štadióne Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaznamenal svoj osobný rekord v čase 40:55,12 min.
Keď atletické preteky v Indii navštívili dopingoví komisári, polovica atlétov zmizla, z ôsmich šprintérov zostal jediný a EPO upchal toalety. Utiekli aj dorastenci, inú juniorku naháňali na trati. Príbeh, ktorý sa odohral minulý týždeň v Naí Dillí, ukazuje, aký veľký problém má India s dopingom, štatisticky sú na tom horšie už len Rusi.
Keňan Philemon Rono zvíťazil na 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v traťovom rekorde 2:06:55 h. Doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 zlepšil o šesť sekúnd. V dramatickom finiši zdolal Kebedea Tuluho z Etiópie.
Veľké zlepšenie ženského maratónskeho svetového rekordu prináša aj výrazný posun v oblasti bežeckej obuvi. Tigist Assefová prekonala rekord o viac než dve minúty v „najľahších maratónkach na svete”, ktoré sú jednorazové a stoja 500 eur. Etiópčanka v roku 2016 vyhrala beh na 800 metrov v Šamoríne a mala byť hviezdou stredných tratí. Lenže o pár týždňov sa jej karéra zmenila.
Atlétka Dafne Schippersová ukončila vo veku 31 rokov kariéru. Holanďanka je európskou rekordérkou na trati 200 m s časom 21,63 s, ktorý zabehla na MS v Pekingu 2015, kde získala zlato. O dva roky v Londýne titul obhájila.
Sacharidy na pár dní vynecháme, od stredy ich príjem zvýšime. Vyhneme sa behu, vláknine aj rýchlemu úvodu, dôležitá je hydratácia a spánok, hovoria najlepší slovenskí maratónci. V ankete opisujú diétu týždeň pred štartom v Košiciach, hovoria o tréningu, občerstvovaní aj o taktike na trati.
Etiópska atlétka Tigst Assefová zabehla na maratóne v Berlíne svetový rekord. 26-ročná pretekárka časom 2:11:53 h prekonala doterajší rekord o viac ako dve minúty. Medzi mužmi dosiahol rekordnú piatu výhru na tomto podujatí Keňan Eliud Kipchoge.
Šprintér Ján Volko daroval Múzeu svetovej atletiky tretry, v ktorých zvíťazil na halových ME v Glasgowe v roku 2019. Spoločne s jeho štartovým číslom z halových ME 2017, kde vybojoval striebro, budú súčasťou výstavy pri príležitosti halových MS 2024.
Vo veku 76 rokov zomrela dvojnásobná olympijská víťazka v hode oštepom Nemka Ruth Fuchsová. Bola prvou ženou, ktorá prekonala hranicu 60 metrov. V roku 1994 sa priznala, že počas kariéry užívala steroidy.
Na 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru sa predstaví aj držiteľ neprekonaného traťového rekordu Keňan Lawrence Kimayio. Na sprievodnom programe sa zúčastnia aj biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové.
Švédsky žrdkár Armand Duplantis zlepšil vo finále Diamantovej ligy v americkom Eugene svoj svetový rekord. Hneď prvým pokusom prekonal latku vo výške 623 cm. Svetový rekord vytvorila aj etiópska atlétka Gudaf Tsegayová, ktorá v behu na 5000 m dosiahla čas 14:00,21 min.
Jamajčanka Shericka Jacksonová na 200-metrovej trati zabehla štvrtý najlepší čas histórie 21,48 s. Podarilo sa jej to na mítingu Diamantovej ligy v Bruseli. Nór Jakob Ingebrigtsen vylepšil svetový rekord na neolympijskej trati 2000 metrov na 4:43,13 min.
Americká guliarka Chase Ealeyová zvíťazila na mítingu Diamantovej ligy v Bruseli výkonom 20,05 m. Druhá skončila Kanaďanka Sarah Mittonová a tretia ďalšia Američanka Maggie Ewenová.
Atlétka Gabriela Gajanová získala miestenku na olympiádu do Paríža. Na mítingu World Athletics Continental Tour vo švajčiarskej Bellinzone zabehla v behu na 800 m čas 1:58,78 min a limit prekonala o 1,06 sekundy.
Americký šprintér Christian Coleman vyhral beh na 100 m na atletickom mítingu Diamantovej ligy v čínskom Sia-mene. Piaty muž nedávnych MS časom 9,83 s vyrovnal svetový výkon roka, ktorý na šampionáte v Budapešti dosiahol Noah Lyles. Američan v Číne neštartoval.
Austrálčanka Nina Kennedyová zvíťazila v skoku o žrdi na mítingu Diamantovej ligy vo švajčiarskom Zürichu. Úradujúca majsterka sveta skočila svetový výkon roka a zároveň rekord mítingu 491 cm.
Americkí atléti zvíťazili v štafete na 4×400 m na MS v Budapešti, keď zabehli svetový výkon roka 2:57,31 min. Níradž Čopra z Indie získal premiérový titul majstra sveta v hode oštepom a stal sa prvým svetovým šampiónom z Ázie v tejto disciplíne.
Jakob Ingebrigtsen obhájil titul majstra sveta v behu na 5000 m, keď v závere zdolal Španiela Mohameda Katira. Nórsky bežec získal v Budapešti aj striebro na 1500 m.
Nórskych bežcov sme sa pýtali, ako trénujú, ročný plán opísali dvoma vetami. Ich metóda, ktorá je dnes trendom, pomáha aj amatérom, má však úskalia. Kľúčové je, aby sa telo príliš nevyčerpalo a zvládlo ešte viac kilometrov. Tréning je však individualizovaný, aj preto sa dodnes nepresadil v Keni.
Víťazom maratónu na atletických MS je Uganďan Victor Kiplangat. Rozhodujúci útok podnikol zhruba päť kilometrov pred cieľom a zaznamenal čas 2:08:53 h. Striebro získal Maru Teferi reprezentujúci Izrael (2:09:12), bronz má Etiópčan Leul Gebresilase (2:09:19).
Etiópska bežkyňa Amane Berisová získala titul majsterky sveta v maratóne. 31-ročná atlétka na MS v Budapešti zabehla čas 2:24:23 hod. Druhá skončila jej krajanka Gotytom Gebreslaseová. Bronz získala Fatima Ezzahra Gardadiová z Maroka.
Jamajčanka Shericka Jacksonová zabehla na 200 m druhý najrýchlejší čas v dejinách a otázka o dopingu tak bola ako slon v miestnosti. Niekto ju musel položiť; keď zaznela, šprintérka zvážnela, píše z Budapešti Peter Kováč. Mužský víťaz Noah Lyles zase podpichoval basketbalovú NBA. „USA milujem, ale my nie sme svet – ten je tu,“ hovoril.
Shericka Jacksonová na MS obhájila zlato v behu na 200 m. Jamajská šprintérka triumfovala druhým najlepším výkonom histórie 21,41 s, za svetovým rekordom Američanky Florence Griffithovej Joynerovej zaostala o 7 stotín. V mužskom behu na 200 m zvíťazil Noah Lyles, ktorý v Budapešti vyhral aj šprint na 100 m.
Danielle Williamsová sa po ôsmich rokoch stala opäť majsterkou sveta v behu na 100 m prekážok. Jamajská atlétka zvíťazila časom 12,43 s pred olympijskou šampiónkou z Tokia Jasmine Camachoovou-Quinnovou z Portorika.
Chodec Dominik Černý skončil na MS na 35 km trati na 19. mieste s časom 2:32:56 hod. Zvíťazil Španiel Álvaro Martín s časom 2:24:30 hod., striebro získal Ekvádorčan Brian Daniel Pintado, bronz Masatora Kawano z Japonska.
Úspech je otázkou systému, nie genetiky, odkázal po behu na 1500 metrov Nór Narve Gilje Nordås, ktorý na Jakoba Ingebrigtsena stratil na MS len tri stotiny sekundy a skončil tretí. Trénuje ho Jakobov otec Gjert, ktorý sa vlani so synom odlúčil.
Majsterkou sveta v behu na 400 metrov sa stala Marileidy Paulinová. Reprezentantka Dominikánskej republiky potvrdila pozíciu hlavnej favoritky a zvíťazila s časom 48,76 sekundy. Striebro získala Poľka Natalia Kaczmareková, tretia skončila Barbadosanka Sada Williamsová.
Brit Josh Kerr je majstrom sveta v behu na 1500 metrov. Vo finále zabehol čas 3:29,38 min. a predbehol úradujúceho olympijského šampióna Jakoba Ingebrigtsena z Nórska, ktorý skončil druhý. Bronz získal ďalší Nór Narve Gilje Nordas.
Kladivárka Martina Hrašnová nepostúpila do finále na atletických MS v Budapešti. V kvalifikácii hodila 66,28 metra a v prvej skupine obsadila 17. miesto. Ešte pred nástupom druhej skupiny tak mala istotu, že nepostúpi do finálovej dvanástky.
Gabriele Gajanovej chýbali k postupu na MS tri stotiny, napriek tomu hovorila o vďačnosti aj o potrebe rozprávať nahlas o duševnom zdraví. „Zažívala som panické ataky,“ povedala bežkyňa na 800 metrov. Po dvoch rokoch zažila vydarenú sezónu, o olympiádu chce zabojovať ešte tento rok.
Šprintér Ján Volko nepostúpil do semifinále dvojstovky na MS v Budapešti. Vo svojom rozbehu skončil piaty s časom 20,69 sekundy, čo bolo pomalšie ako štvrtý, piaty a šiesty šprintér z úvodného rozbehu. Do semifinále postupovali traja najrýchlejší z každého rozbehu a ďalší traja na základe času.
Atlétka Gabriela Gajanová nepostúpila do semifinále behu na 800 m na MS v Budapešti. Vo svojom rozbehu obsadila 6. miesto časom 2:00,39 min. Gajanovej tak nestačil na postup ani tretí najlepší čas kariéry.
V rozprávkovom príbehu nórskej bežeckej rodiny Ingebritsenovcov nastal nečakaný zvrat. Otec Gjert dostal troch synov na vrchol, v dnešnom finále na MS však budú súperi. Po olympijskom triumfe vlani bratia oznámili, že otec už nebude súčasťou tímu, a vysvetlili to chabým zdravím. Rýchlo sa však ukázalo, že to nie je úplná pravda.
Soufiane El Bakkali obhájil titul na MS na trati 3000 m prekážok. Marocký atlét zabehol čas 8:03,53 min a zdolal Etiópčana Lamechu Girmu (08:05,44), ktorý v tejto sezóne vylepšil svetový rekord. Titul v behu na 1500 m obhájila Keňanka Faith Kipyegonová.
Po prvej prekážke som vedela, že je koniec, povedala Viktória Forster po neúspešnom rozbehu na MS v Budapešti. Trénerka objasnila, že urobila dva kroky navyše, čo je v tejto disciplíne zásadný problém. Pre atlétku to nebolo prvé sklamanie v tejto sezóne, napriek tomu bola v jej kariére prelomovou. Navyše je možné, že ešte neukázala, čo všetko dokáže.
Viktória Forster na MS nepostúpila z rozbehu do semifinále v behu na 100 m prekážok. 21-ročná atlétka obsadila v 2. rozbehu 8. miesto časom 13,47 s, keď zaváhala hneď pred prvou prekážkou a stratu už nedokázala zmazať.
Američanka Sha’Carri Richardsonová vyhrala ženskú stovku na MS v Atletike, na zlato tak premenila hneď svoj prvý štart na globálnej svetovej akcii. Smrť mamy jej v minulosti oznámil novinár, smútila s marihuanou a prišla tak o olympiádu v Tokiu 2021.
Falošný Bolt, nový Bolt a ten, čo pricestoval zo Slovenska, píše z Budapešti Peter Kováč o finále šprintu na 100 metrov. Víťaz Noah Lyles mal príliš silné vyjadrenia, strieborný Letsile Tebogo pred sebou ešte len môže mať veľkú budúcnosť a bronzový Hughes absolvoval posledné tréningy v Šamoríne.