Britská kráľovská rodina

Karol III. s manželkou Camillou absolvovali prvú verejnú návštevu od uplynutia obdobia smútku, ktoré kráľovská rodina držala po smrti Alžbety II. Kráľovský pár navštívil škótske mestá Dunfermline a Edinburgh.

Premiérka Trussová odporučila kráľovi Karolovi III., aby necestoval na klimatický samit COP27 do Egypta. Kráľ je známy svojím záujmom o klimatické otázky a chystal sa na konferencii predniesť prejav, britská vláda však podľa médií plánuje zľaviť zo svojho plánu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Po smrti Alžbety II. sa začal šíriť hoax o tom, že jej svadobný závoj vyrobili čipkárky z Hodruše-Hámrov. Odborníci vysvetľujú, že ide o nezmysel. „Dôležitosť tohto regiónu v oblasti paličkovanej čipky je preukázaný a nepotrebuje na to takéto barličky,“ hovorí historička módy Zuzana Šidlíková.

Kráľovná Alžbeta II., svadobné šaty a detail závoja. Foto - Royal Collection Trust

Majestátna a ľudská. Taká bola Alžbeta II. aj na Slovensku, píše Katarína Strýčková vo svojich spomienkach na návštevu kráľovnej v roku 2008. „Veľmi dobre vedela, že aj pár minút, ktoré s niekým strávi, bude pre daného človeka spomienkou na celý život. Aj preto každému venovala svoju plnú pozornosť.“

Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s portrétom nového kráľa Karola III. Do obehu sa 50-pencová minca dostane od decembra.

Foto - ap/tasr

Príčinou smrti Alžbety II. bola staroba. Oznámil to matričný úrad v Škótsku, ktorý zverejnil časť z úmrtného listu britskej kráľovnej.  Panovníčka zomrela na škótskom zámku Balmoral vo veku 96 rokov. (bbc, tasr)

Buckinghamský palác zverejnil snímku náhrobného kameňa kráľovnej Alžbety II., ktorý zasadili do podlahy kaplnky Juraja VI. vo Windsore. Sú na nej vyryté mená a dátumy narodenia a úmrtia Alžbety II., jej rodičov a jej zosnulého manžela, princa Philipa. (bbc)

Britskí poslanci navrhujú postaviť sochu Alžbety II. na Trafalgarskom námestí v centre Londýne. Odvolávajú sa pritom na „mimoriadne reakcie ľudí v Británii na úmrtie panovníčky“. (čtk)

Kráľ Karol III. by na prvú zahraničnú cestu mohol zamieriť do Francúzska, píše Daily Telegraph. Cesta, ktorá by mala vylepšiť vzájomné vzťahy po odchode Británie z EÚ, by sa mohla uskutočniť už v októbri.

Viac než dve tretiny obyvateľov Británie veria, že kráľ Karol III. bude dobrým panovníkom. Takmer rovnaký počet ľudí súhlasí s kráľovým plánom na zníženie výdajov na monarchiu.

Pondelkový pohreb britskej kráľovnej Alžbety II. sledovalo v televízii 28 miliónov Britov. Sledovanosť bola podobná ako pri pohrebe princeznej Diany v roku 1997, záverečný ceremoniál londýnskej olympiády však na BBC videlo viac divákov. (reuters)

O kráľovnej Alžbete II. britskí hudobníci spievali dlho a občas aj drsne. Najskôr bola pre nich „peknou sympatickou dievčinou“, potom „fašistkou“ či „darmožráčkou“, no nakoniec sa s ňou ostrovná popmusic rozlúčila ako s milovanou babičkou národa.

Pesnička dňa: Queen is dead. Peter Bálik píše o tom, ako dlho a ako rôzne britskí hudobníci spievali o kráľovnej Alžbete II.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. v Írsku prežívali s protestom aj humorom. Živý prenos nakoniec televízia prerušila, aby sa vrátila k telenovelám. V deň pohrebu sa v uliciach Dublinu zišlo pár stoviek protestujúcich, napodobeninu rakvy zhodili do rieky.

V obrovskom rade v Londýne čakalo najmenej 250-tisíc ľudí, aby sa mohli pokloniť rakve kráľovnej Alžbety II., ktorá ležala štyri dni v budove parlamentu v centre mesta. Úradníci presné čísla ešte stále zisťujú. (ap)

Európske monarchie čaká ženská vlna. Po storočiach vlády mužov si na päť trónov sadnú ženy, väčšina z nich má sotva 20 rokov. Vo Švédsku je princezná Victoria populárnejšia ako jej otec kráľ Karol XVI., Elisabeth si zase v Belgicku prešla vojenským výcvikom.

Zľava belgická princezná Elisabeth, švédska princezná Victoria a holandská princezná Catharina-Amalia. Foto - monarchie.be; kungahuset.se; royal-house.nl

Kráľovská rodina po pohrebe zverejnila dosiaľ nepublikovanú fotografiu kráľovnej Alžbety II. Kráča na nej po vresovisku, na hlave má slnečné okuliare, šatku, drží vychádzkovú palicu a cez ruku má prehodený kabát.

Foto - Twitter Royal Family

Kráľovnú Alžbetu II. pochovali po boku jej zosnulého manžela princa Philipa v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor. Predtým sa s ňou členovia najbližšej rodiny rozlúčili pri súkromnom obrade. Kráľovská rodina o tom informovala na svojej webovej stránke. (guardian)

Kráľ Karol III. a ďalší členovia kráľovskej rodiny sa vracajú do Kaplnky svätého Juraja na súkromný pohreb kráľovnej Alžbety II. Buckinghamský palác bohoslužbu označil za „hlboko osobnú rodinnú udalosť“. (bbc)

Ďalšej kráľovnej sa už asi nedožijeme, v uliciach znelo God save the King, píše v reportáži z Londýna Jana Močková. Ak pred desiatimi dňami vládla obava, ako si Británia zvykne na novú verziu svojej hymny, v ktorej slovo kráľovná nahradí slovo kráľ, dnes už neplatí. Za posledných 24 hodín ju bolo v uliciach Londýna počuť mnohokrát.

Foto - TASR/AP

Británia sa rozlúčila s kráľovnou Alžbetou II.. Bol to pohreb plný symbolov a odkazov na dlhý život panovníčky a jej službu korune. Arcibiskup z Canterbury pripomenul v kázni slová Alžbety II. z covidového obdobia. „Znova sa stretneme,“ povedala vtedy v príhovore k národu.

Rakvu s pozostatkami zosnulej kráľovnej Alžbety II. spustili do kráľovskej hrobky na hrade Windsor. Zbor bohoslužbu zakončil novou verziou hymny God Save the King (Boh ochraňuj kráľa).

Foto - Twitter Royal Family

Kráľovnej Alžbete II. boli naposledy odobraté žezlo a koruna, dekan z Windsoru ich umiestnil na oltár v Kaplnke sv. Juraja. Neskôr budú vrátené do londýnskeho Toweru. Po tomto akte nasleduje záverečný hymnus bohoslužby. (bbc)

V sprievode členov kráľovskej rodiny priniesli nosiči rakvu s Alžbetou II. do kaplnky svätého Juraja. Zbor potom zaspieval žalm 121. Bohoslužbu otvoril windsorský dekan David Conner. „Jej pokojná a dôstojná prítomnosť nám uprostred nášho rýchlo sa meniaceho a často nepokojného sveta dodala dôveru, aby sme rovnako ako ona čelili budúcnosti s odvahou a nádejou,“ predniesol na úvod. (čtk)

Rakvu s kráľovnou Alžbetou II. priviezli na hrad Windsor. V tamojšej kaplnke svätého Juraja sa zakrátko začne smútočný obrad pre asi 800 hostí, zúčastňujú sa na ňom aj zamestnanci kráľovských sídiel, ktorí sa s panovníčkou osobne stretávali.

Na Windsore sa rozlúčky s kráľovnou zúčastnil aj jej obľúbený poník Emma. Foto - TASR/AP

Členovia personálu Buckinghamského paláca sa zhromaždili pred budovou, aby vzdali poslednú úctu kráľovnej Alžbete II., keď jej rakva prechádza okolo pamätníka kráľovnej Viktórie na konci The Mall. (bbc)

Rakvu kráľovnej Alžbety II. nasledujú na žiadosť kráľa Karola III. aj jej pravnúčatá – princ George a princezná Charlotte. V rámci sprievodu idú v aute spolu s kráľovou manželkou Camillou a ich matkou, princeznou z Walesu Catherine.

Foto - TASR/AP

Počas smútočného sprievodu míňa rakva Alžbety II. na londýnskom The Mall bronzové sochy jej rodičov. Pamätník otca, kráľa Juraja VI., slávnostne odhalili na začiatku jej vlády v roku 1955. Neďaleko je socha matky, ktorú tam umiestnili v roku 2009, teda sedem rokov po jej smrti. (bbc)

Počas smútočného sprievodu naprieč Londýnom sa mestom ozývajú zvony Big Benu so 60-sekundovými intervalmi. Zaznejú celkovo 96-krát, odkazujúc na vek, ktorého sa dožila kráľovná Alžbeta II.

Lafetu, na ktorej sa presúva rakva kráľovnej Alžbety II. po Londýne, vyrobili krátko pred smrťou kráľovnej Viktórie. Použila sa aj pri pohrebných sprievodoch kráľa Eduarda VII. či Juraja V., ale aj pri pohrebe sira Winstona Churchilla a Lorda Mountbattena.

Foto - TASR/AP

Na rakve kráľovnej Alžbety sú farebné kvety a medzi nimi karta, na ktorej je ručne napísané: „Na pamiatku s vrúcnosťou a oddanosťou. Charles R“. (bbc)

Foto - TASR/AP

Bohoslužba za kráľovnú Alžbetu II. sa skončila dvojminútovým tichom, ktoré sa držalo nielen vo Westministerskom opátstve, ale aj v celej Británii. Po ňom nasledovala hymna, v ktorej sa už spievalo Boh ochraňuj kráľa.

Na pohreb kráľovnej Alžbety II. prišlo okolo 500 štátnikov a panovníkov z celého sveta. Mnohí z nich sedia v laviciach oproti členom britskej kráľovskej rodiny. BBC si všíma, že dánska kráľovná Margaréta II., ktorá je momentálne najdlhšie slúžiacou panovníčkou v Európe, sedí presne oproti kráľovi Karolovi III., ktorý je najčerstvejším vládcom.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. je aj oslavou jej života a jej rodiny. Vo Westministerskom opátstve znel chválospev Love Divine, All Loves Excelling, ktorý zbor spieval aj na svadbe princa Williama a Kate Middletonovej a na svadbe vtedy princa Charlesa a Camilly Parkerovej Bowlesovej.

„Znova sa stretneme,“ pripomenul v kázni kráľovnine slová arcibiskup z Canterbury. Alžbeta II. ich vyslovila v rámci svojho príhovoru k národu počas pandémie koronavírusu.

Britská premiérka Liz Trussová čítala z Biblie pasáž z Evanjelia podľa Jána, ktorá sa týka Kristovho zasľúbenia pre jeho nasledovníkov, že majú v nebi pripravené miesto. Po ňom nasledoval spievaný žalm Pán je môj pastier, ktorý znel aj na sobáši kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa v roku 1947.

Vo Westminsterskom opátstve sa začala bohoslužba za Alžbetu II. Vedie ju westminsterský dekan David Hoyle. Ako prvá znela pieseň Thy kingdom stands and grows for ever.

Rakva kráľovnej Alžbety II. vo Westministerskom opátstve. Foto - tasr/ap

Kráľovnina rakva prichádza do Westminsterského opátstva za zvukov zvonov. Rakve salutovali kráľovnine deti v uniformách a ďalší vojaci. Smútočné zhromaždenie v opátstve sa postavilo.

Začal sa štátny pohreb kráľovnej Alžbety II. Kráľovninu rakvu naložili na lafetu. Je na nej položená koruna, jablko a žezlo. Za rakvou kráča Karol III., jeho synovia – princ William a princ Harry, kráľovnine deti – princezná Anna, princovia Edward a Andrew.

Foto - TASR/AP

Naživo: Pohreb kráľovnej Alžbety II.

Na pohreb kráľovnej Alžbety II. prichádza kráľovská rodina. Panovník Karol III. a jeho syn princ William majú na sebe uniformu, princ Harry a kráľovnin syn Andrew majú fraky. Princ Harry sa vzdal povinností v kráľovskej rodine, princovi Andrewovi boli odobraté vojenské tituly pre sexuálnu aféru.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. sledovanosťou zrejme prekoná aj kráľovské svadby. Španielsky denník El Mundo si všíma, že kráľovná na pohreby svetových štátnikov nechodila, zastupoval ju tam jej manžel princ Philip alebo syn princ Charles.

Lafetu s rakvou s telom kráľovnej Alžbety II. potiahne do Westministerského opátstva 142 členov kráľovského námorníctva. Táto tradícia pochádza z čias kráľovnej Viktórie a jej pohrebu, keď sa kone ťahajúce lafetu splašili. Členovia námorníctva kone odpriahli a lafetu radšej potiahli sami. (bbc)

Buckinghamský palác zverejnil posledný portrét kráľovnej Alžbety II. v predvečer jej pohrebu. Fotografia vznikla v máji na zámku Windsor. Na snímke sa kráľovná usmieva a má svoje obľúbené šperky – perlové náušnice a náhrdelník a brošňu z diamantov a akvamarínov, ktorú jej k 18. narodeninám venoval jej otec, panovník Juraj VI. (bbc)

Prečo je svet taký fascinovaný kráľovnou Alžbetou II., pýta sa americký denník Washington Post. Pravdepodobne je to pre jej dlhovekosť, službu korune a stálosť v neustále sa meniacom svete.

Veľké portréty zosnulej panovníčky a slová ako „ďakujeme“ a „zbohom“. Také sú hlavné motívy titulných stránok britských denníkov v deň pohrebu kráľovnej Alžbety II.

Na štátnom pohrebe Alžbety II. sa zúčastnia aj jej pravnúčatá – 9-ročný George a 7-ročná Charlotte. Kráčať budú aj v sprievode za rakvou kráľovnej, keď ju budú viezť na delovej lafete.

V Londýne sa uzavreli dvere Westminsterskej sály, kde sa verejnosť lúčila so zosnulou kráľovnou Alžbetou II. Rakvu prevezú na bohoslužbu do Westminsterského opátstva. (bbc, čtk)

Štátny pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety sa začne o 12.00 v londýnskom Westminsterskom opátstve. Trvať by mal asi hodinu. Na jeho konci budú dve minúty ticha v celom Spojenom kráľovstve. Pohreb sa bude konať podľa prísneho protokolu a zúčastní sa na ňom asi 2000 pozvaných hostí.

Kráľ Karol III. poďakoval ľuďom za podporu po smrti jeho matky Alžbety II. „Počas posledných desiatich dní sme boli s manželkou hlboko dojatí mnohými kondolenčnými odkazmi a podporou, ktoré sme dostali z tejto krajiny aj z celého sveta.“ (bbc)

Nové na Dennikn.sk

06:44Slafkovský dostal dve lekcie zo základov hokeja v NHL. Po zápase mal byť ošetrovaný 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie jeVčera 21:39Minister spravodlivosti Karas: Chcem sa opierať o všetkých poslancov dobrej vôle. S poslancom Tarabom som už rokoval (+ video)Včera 20:38Novela zákona o ochrane prírody od Sme rodina prešla prvým čítaním, v druhom sa má výrazne meniťVčera 19:39Newsfilter: Vitajte, tarabovci, zbohom, rozpočetVčera 19:31Môjmu mužovi aspoň zostali oči a mužské orgány. Čo sa deje na Rusmi okupovanej UkrajineVčera 18:18Vedie mladých chlapcov, aby dozreli v správnych mužov: Absentujú nám tu mužské vzoryVčera 17:59Nobelovu cenu získali priekopníci kvantovej fyziky. Skúmali jav, ktorý Einstein nazval strašidelným pôsobenímVčera 17:44Graf dňa: OPEC sa chystá v stredu výrazne znížiť ťažbu, ceny ropy vystreliliVčera 17:00OĽaNO zneužíva pozemkový fond pre svojich ľudí, tvrdia jeho odbory. Šéf fondu oponuje, že pracuje najlepšie v históriiVčera 16:57Shooty: PohodaVčera 16:13Čo hovoria večierky o rozdiele medzi Bratislavou a PrahouVčera 15:54Zachránili Matoviča, tarabovcom zrazu začali prechádzať zákony, ich návrhy boli aj na koaličnej radeVčera 15:49Realitný trh po zdražení hypoték ochladol, niektorí predávajúci už znižujú cenyVčera 15:12Čo ak chcete fotovoltiku, ale distribučka vás odmieta pripojiť do siete? (otázky a odpovede)Včera 15:01Každý centimeter sa počíta. V Česku liečbu poruchy rastu kostí hradia poisťovne, u nás na ňu deti stále len čakajúVčera 14:53Zabudnime na strach z konzervatívneho alebo liberálneho ministra školstvaVčera 14:50Priama akcia verzus kolektívne traumyVčera 14:31Vývoj bojov (222. deň): Rusi utekajú pri Dnipre, Ukrajinci tu majú prevahu vo všetkom, píše ruský blogerVčera 14:18Evakuujte sa do podzemia, vyzvalo Japonsko svojich obyvateľov. Severná Kórea na nich vystrelila raketuVčera 14:14Белорусский дневник: Лукашенко придумал, как наказать уехавших белорусовVčera 14:14Bieloruský denník: Lukašenko vymyslel spôsob, ako potrestať tých, ktorí odišli z krajinyVčera 14:00Školy vám pokojne zatvoria aj ich rektoriVčera 11:45Matovič zostáva ministrom, podržali ho tarabovci aj váhajúci zo Sme rodinaVčera 11:35Týždeň v zdraví: Kedy je to chrípka a kedy prechladnutie? Aký vplyv na zdravie má tvar tela? Prečo majú nočné sovy vyššie riziko chronických ochorení?Včera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy sa boja, že ich muži zabijú, muži hovoria, že je to len manželský problémVčera 10:13Rusko, Irán a nebezpečenstvo postautokracieVčera 10:11Vrátil sa fašizmus? Áno, ale nie do TalianskaVčera 10:07Robo Džunko je vonku, roky basy za marihuanu dávajú súdy ďalej. Treba urobiť viac, odkazuje Košičan politikomVčera 09:45Nemám auto, pretože som z Zürichu. Ako sa žije v mestách, ktoré vyhrávajú rebríčky kvality života