Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Oficiálne výsledky ruskej ekonomiky sú prikrášlené a nafúknuté výdavkami na vojnu, ktoré nezlepšujú životy ľudí, vyplýva to z analýzy ruského ekonóma Vladimira Milova, ktorú vo svojom komentári rozoberá Ivan Mikloš. Viaceré odvetvia podľa analýzy trpia – výroba áut sa prepadla o 77 %, lokomotív o 20 – 30 % a práčiek o 58 %.

Brexit mal byť nástrojom pozitívnej divergencie, naštartovania rastu a odpútania sa od stagnujúcej Európy, píše Ivan Mikloš. Zatiaľ sa však zdá, že Británia zažíva a bude zažívať skôr negatívnu konvergenciu. „Smerom k talianskej politickej nestabilite a rastovej stagnácii, ku škandinávskemu daňovému zaťaženiu a eurovej menovej parite.“

Svetová ekonomika zažíva zásadné a dlhodobé zmeny, ktoré presahujú bežný hospodársky cyklus, píše Ivan Mikloš. Upozorňuje na názory ekonóma Mohameda El-Eriana, ktorý sa prihovára za schopnosť poučiť sa z neúspechov, pripraviť si viacero možností a pružne reagovať na zmeny.

Zrejme sa potvrdzuje, že Rusom imperiálne výboje ich vodcu neprekážajú, ani keď sú neúspešné, barbarské a nákladné aj pre nich samých, píše Ivan Mikloš. „Jediné, čo môže podporu vodcu trvalejšie znižovať, je zníženie ekonomickej a sociálnej úrovne. A tu zatiaľ fakty ukazujú, že pokles ruskej ekonomiky je napriek sankciám menší, ako sa predpokladalo.“

Čína svoj rastový model do značnej miery vyčerpala, píše Ivan Mikloš s tým, že udržateľný rast závisí od množstva ľudí, kapitálu a od efektívneho spôsobu využitia ľudí a kapitálu. „To je hlavný dôvod, prečo sa dá pochybovať o reálnosti čínskych ambícií dosahovať v budúcom desaťročí ekonomický rast 5 % ročne.“

Nemecko má problém s prílišnou ekonomickou závislosťou od Číny, píše Ivan Mikloš. Tak ako malo celé desaťročia krátkozraký a naivný vzťah k Rusku, keď profitovalo zo závislosti od ruského plynu a ropy, teraz ho má aj k Číne, ktorá je rovnako alebo aj viac riziková, hovorí bývalý slovenský minister financií.

Krátky politický príbeh bývalej britskej premiérky Liz Trussovej je poučením aj pre Slovensko, píše Ivan Mikloš. „Tak ako stráca Taliansko a Británia rastovú dynamiku voči Nemecku či USA, rovnako ju stráca aj Slovensko voči svojim porovnateľným ekonomikám,“ dodáva.

Nepochybujem, že naratív vždy ruského Krymu žije v mysliach mnohých ľudí na svete vrátane Slovenska aj dnes, píše Ivan Mikloš. „Táto téma je stále aktuálna aj preto, že vedie mnohých, aj vplyvných ľudí k tomu, že sú ochotní pripustiť, že Ukrajina by sa mohla či mala v mene mieru a dohody s Ruskom Krymu vzdať.“

Hrdinský odpor Ukrajiny proti ruskej presile nám podľa historika Snydera pripomína, že demokracia nie je o akceptovaní zjavného verdiktu histórie, je o tvorbe histórie, píše Ivan Mikloš. Zároveň nám ukazuje, že demokracia je aj o „ľudskom riziku a ľudských princípoch“, pričom víťazstvo Ukrajiny môže dať demokracii nový život a svieži vietor.

Historik Timothy Snyder už v roku 2018 napísal, že ruský vpád na Ukrajinu v roku 2014 bol pre EÚ a USA testom, či sú schopní rozlíšiť realitu od fikcie, píše Ivan Mikloš. A pripomína, že jeho záver bol už vtedy jasný a neradostný: „V tomto teste EÚ a USA prepadli.“

Západ a Ukrajina by mali začať riešiť, aby sa miliardy na obnovu krajiny využili efektívne a vo verejnom záujme, píše Ivan Mikloš. Aj keď vzhľadom na prebiehajúcu vojnu sa to môže zdať predčasné, bez koordinácie a kontroly použitia zdrojov sa podľa neho medzi Ukrajinou a Západom nevybuduje dôvera.

Kde vziať peniaze na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny? pýta sa Ivan Mikloš. Hlavným zdrojom musia byť podľa neho vojnové reparácie Ruska, ktoré rozpútalo vojnu voči Ukrajine. „Problém je, že Rusko by najskôr muselo vojnu prehrať, pričom platí, že totálna prehra je nereálna, pretože Rusko je jadrová veľmoc a zároveň diktatúra.“

Ekonomická a vojenská sila Ruska je oproti západným krajinám, ktoré podporujú Ukrajinu, zanedbateľná, píše Ivan Mikloš. Sankcie podľa neho fungujú, ale ich efekt odďaľujú ruské príjmy z predaja ropy a plynu. Ak Európa vydrží nasledujúce ťažké mesiace, môže to byť posledná Putinova zima, myslí si Mikloš.

Svet čelí vysokej inflácii a pred zimou stojí pred vážnou energetickou krízou, píše Ivan Mikloš. Pripomína, že sú aj ľudia, ktorí tvrdia, že ide len o malú časť problému, ktorému bude musieť svet čeliť. Patrí medzi nich ekonóm Nouriel Roubini, ktorý už predvídal finančnú krízu aj to, že bude mať globálny rozmer.

Spomedzi 27 krajín EÚ je Slovensko najmenej žičlivé k urýchleniu rozširovania Únie vrátane Ukrajiny, píše Ivan Mikloš. Pripomína, že kým v rámci celej EÚ je za 58 % a proti 36 % ľudí, u nás je za 36 % a proti 55 % ľudí.

V novej ére globalizácie je dôležitejšia odolnosť – firmy posilňujú skladové zásoby, poisťujú si záložných dodávateľov a pri presune výroby viac berú do úvahy vzdialenosť, píše Ivan Mikloš o hlavnej téme týždenníka Economist.

V situácii, v akej je dnes ekonomika, musia menová aj fiškálna politika reagovať včas – zvýšiť úrokové sadzby a znížiť deficity, píše Ivan Mikloš. Tento záver však pri pohľade z Bratislavy veľa dôvodov na optimizmus nedáva. Menová politika je v rukách ECB, ktorá nekoná, a fiškálna je v rukách Igora Matoviča, ktorý síce koná, ale opačne, ako by mal.

Ak chceme, aby sa vojna na Ukrajine skončila čo najskôr a s čo najnižšími obeťami a nákladmi, treba čo najviac a čo najrýchlejšie pomáhať, píše Ivan Mikloš. „Zároveň musíme čo najrýchlejšie obmedziť Putinove príjmy z ropy a plynu.“

Prieskumy Levady, ktoré ukazujú vysokú popularitu vojny medzi Rusmi, možno považovať za dôveryhodné, píše Ivan Mikloš. Obyvatelia Ruska však podľa nich majú nereálne optimistické očakávania o svojej životnej úrovni v neskoršej budúcnosti, čo môže byť pre režim problém.

Emmanuel Macron, Olaf Scholz a Mario Draghi naozaj zlyhávajú v otázke Ukrajiny, súhlasí Ivan Mikloš s článkom portálu Politico. Keď európski lídri hovoria o potrebe zastaviť čo najskôr boje na Ukrajine, je to návrat k politike appeasementu a „pragmatickej ekonomickej spolupráce“ s Ruskom, ktoré boli dlhou reťazou chýb a vyústili do napadnutia Ukrajiny.

Ľudstvo čelí bezprecedentnému počtu problémov a výziev, ktorých zvládnutie vyžaduje ak nie globálne riešenia, tak aspoň globálnu spoluprácu, píše Ivan Mikloš. Geopolitická realita a perspektívy potrebnej globálnej spolupráce idú však skôr odstredivým ako dostredivým smerom.

Ostáva len dúfať, že čínsky prezident po súboji s matičkou prírodou neotvorí ďalší front a nezaútočí na Taiwan, píše Ivan Mikloš. „Už sankcie voči Rusku ukazujú, že Západ ich síce uvaľuje rýchlo a rozsiahlo, no v porovnaní s tým, čo by bolo potrebné, aby sa situácia čo najskôr vyriešila, stále pomaly a nedostatočne.“

Niektorí Rusi tvrdia, že „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine sa deje v záujme Ježiša Krista, všíma si Ivan Mikloš. Odvoláva sa na článok ideológa Alexandra Dugina, podľa ktorého ide na Ukrajine o ochranu pravoslávia pred satanom.

Koniec vojny na Ukrajine do 9. mája je podľa Ivana Mikloša nepravdepodobný, rovnako ako prípadný mierový kompromis, ktorý by musel iniciovať ruský prezident Putin. Vojna preto potrvá dlhšie, píše.

Ruská ekonomika pripomína Potemkinovu dedinu, komentuje Ivan Mikloš. Posilnenie rubľa považuje za umelé a píše, že Rusko sa vlastným rozhodnutím dostane do defaultu, teda platobnej neschopnosti. Dodáva, že je otázkou času, kedy sa Západ odstrihne od ruskej ropy a plynu. „Potom sa kulisy rozsypú a opona spadne.“

Náklady na čo najrýchlejšie zavedenie embarga na ruské energonosiče nebudú nízke, boli by však zvládnuteľné a boli by jednorazové, píše Ivan Mikloš. Náklady a dôsledky dlhej vojny, ktorú Putinovi peniazmi za dovoz jeho ropy a plynu umožníme viesť, však budú rádovo vyššie.

Putin do značnej miery stojí za oživením Stalinovho kultu v Rusku, môže sa mu to však vypomstiť, píše Ivan Mikloš. Stalina podľa prieskumov jeho priaznivci spájajú s víťazstvom, ale aj s absenciou luxusu či nízkymi rozdielmi v príjmoch. „Teda s presne opačnými hodnotami, než s akými ľudia stotožňujú Putina a jeho režim,“ dodáva Mikloš.

Prísne sankcie proti Rusku síce samy osebe nestačia na pád Vladimira Putina, môžu však k nemu prispieť, píše Ivan Mikloš. Aj keď ruského prezidenta skôr odstavia pučom „zhora“, sankcie zvyšujú pravdepodobnosť takejto udalosti.

Rusko čakajú veľmi zlé časy, to, čo zatiaľ vidíme, je len rozbiehajúca sa lavína, ktorá vráti Rusko a Rusov o desaťročia späť, píše Ivan Mikloš. „V dôsledku Putinom rozpútanej vojny proti Ukrajine sa pre Rusko v niečom vrátia roky deväťdesiate, v niečom roky osemdesiate a v niečom dokonca roky sedemdesiate.“

O vojne armád a zbraní ešte nie je rozhodnuté, informačnú vojnu však Putin už prehral, píše Ivan Mikloš. „Vojna pomohla ‚vytriezvieť‘ značnej časti ľudí,“ dodáva a argumentuje aj prieskumami na Slovensku.

Video: Prestaňme nakupovať ruský plyn a ropu, hovorí Ivan Mikloš, ktorý vystúpil s prejavom na proteste Mier v Ukrajine.

Od prvého dňa ruskej agresie cítim, že Putin túto vojnu prehral, píše Ivan Mikloš. To však podľa neho nevylučuje alternatívu, že sa mu s obrovskými stratami na životoch podarí Ukrajinu dobyť. „Dobyť však neznamená ovládnuť a udržať a to sa mu podľa môjho názoru nepodarí takmer určite.“

Rusi po uznaní suverenity Donbasu neustúpia a podniknú ďalšie kroky, očakáva exminister financií Ivan Mikloš. Buď sa pokúsia ovládnuť ďalšie územia Donbasu, ktoré kontroluje Ukrajina, alebo budú aspoň vyvolávať konflikty, vraví Mikloš.

Pre Slovensko by dnešná situácia mala znamenať budíček, píše o situácii (nielen) na Ukrajine Ivan Mikloš. Vlastizradcami sú podľa neho ľudia, ktorí dnes huckajú verejnosť proti tým, ktorí hlasovali v parlamente v súlade so záujmami krajiny.

Počas pandémie sa nepotvrdilo, že automatizácia bude ničiť pracovné miesta, najmä tie rutinné a menej platené. Opak sa stal pravdou, roboty prácu vytvárajú, píše vo svojej rubrike Ivan Mikloš, no zároveň zdôrazňuje, že Slovensko by sa z toho príliš nemalo tešiť.

Rast úlohy štátu sprevádzaný obmedzovaním obchodnej a ekonomickej otvorenosti môže byť veľmi nebezpečný koktail, píše Ivan Mikloš vo svojej pravidelnej rubrike a pripomína, že v povojnových desaťročiach to bolo naopak – nárast štátu bol spojený s otváraním ekonomík.

Tepelné pumpy, lietajúce taxíky či cvičenie vo virtuálnej realite patria medzi technológie, ktoré si podľa časopisu The Economist treba tento rok všímať. Len pätica najväčších amerických gigantov investovala vlani do výskumu a vývoja 149 miliárd dolárov, píše v komentári Ivan Mikloš.

V dnešných podmienkach šíriacej sa ekologickej paniky narastá nebezpečné presvedčenie, že za všetko môže ekonomický rast a že by sme sa ho teda v mene prežitia ľudského rodu mali vzdať. Takéto názory sa dajú úspešne spochybniť, píše vo svojej rubrike Ako to číta Ivan Mikloš.

Fínsko nie je v NATO, no ak treba, Fíni bojujú, píše Ivan Mikloš. Fínsko si uchovalo nezávislosť, keď vojensky vzdorovalo Stalinovi, a jeho obyvatelia sú podľa prieskumov stále pripravení bojovať za svoju krajinu. Pripomína, že ochotní brániť sa sú teraz aj Ukrajinci.

Čo urobiť, aby sa novoročné predsavzatia nestratili tak rýchlo, ako prišli. Zamerajte sa na cestu a nie na výsledok. Napríklad, ak si budete dlhodobo odkladať pravidelne mesačne malú sumu peňazí počas celého produktívneho veku, môžete si zásadne zvýšiť životnú úroveň na dôchodku, píše Ivan Mikloš.

Svet sa do stavu, v akom bol pred necelými dvoma rokmi, nielenže nevráti rýchlo, on sa tam už nevráti vôbec, píše Ivan Mikloš vo svojej pravidelnej rubrike. Ak máte pocit, že budúcnosť je veľmi neistá, máte pravdu. Jediná istota je v neistote a jediná predvídateľnosť je v nepredvídateľnosti.

Zdá sa, že obrat v čínsko-amerických vzťahoch má novú kapitolu, a to odchod čínskych firiem z amerického kapitálového trhu. „Tento nový trend iniciujú a urýchľujú obe strany – americká aj čínska,“ píše bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Problémy s daňovou reformou nemá len Igor Matovič, ale aj americký prezident, píše Ivan Mikloš. Joe Biden chcel na veľký program investícií 3 a pol bilióna dolárov, musel ho však zosekať na polovicu a jeho schválenie nemá ešte vôbec isté.

V Čile sa odohrá najnovšia bitka o ekonomický neoliberalizmus, píše vo svojej pravidelnej rubrike Ivan Mikloš. V decembrových voľbách sa totiž prezidentom stane buď kandidát extrémnej pravice, alebo extrémnej ľavice. Mikloš pripomína históriu a to, ako sa Čile stalo druhou najbohatšou krajinou Latinskej Ameriky.

Svet vstupuje do novej éry veľkých vlád a tento trend je v čase pandemickej krízy a rýchleho starnutia populácie zrejme nezvratný, píše Ivan Mikloš. No ak zväčšovanie štátu sprevádzajú rast byrokracie, korupcie a inštitucionálnych deformácií, vedie to k ekonomickému zaostávaniu, rastu napätia a napokon aj k ohrozeniu slobody.

Ivan Mikloš odporúča, aby Slovensko viac pomáhalo obetiam represií Putinovho režimu. „Pomohlo by to nielen obetiam Putinovho a Lukašenkovho režimu, nielen úspešnej budúcnosti týchto krajín, ale pomohlo by to aj nám.“

Na ekonomickom raste záleží a bude záležať, píše Ivan Mikloš v polemike o tom, čo považovať za kritérium úspechu štátov. „Práve krajiny s vysokým HDP na obyvateľa majú vysokú strednú dĺžku života, kvalitné životné prostredie, kvalitné zdravotníctvo a školstvo, nízku novorodeneckú a dojčenskú úmrtnosť, nízku korupciu a ľudia sú v nich spokojnejší a šťastnejší.“

Ambície Joea Bidena sú omnoho väčšie, ako sa mohlo zdať, a to najmä v oblasti ekonomickej politiky. Niektorí pozorovatelia už dokonca začali používať termín „bidenomics“, píše Ivan Mikloš vo svojej pravidelnej rubrike. Otvorenou otázkou ostáva, z čoho chce Bidenova administratíva veľké výdavkové programy financovať.

Téza o poklese ekonomického vplyvu USA je mýtom, píše vo svojej pravidelnej rubrike Ivan Mikloš. Kým podiel EÚ, Japonska a Ruska na svetovej ekonomike za posledných štyridsať rokov klesá a v prípade Číny rýchlo rastie, podiel USA ostáva takmer nezmenený.

 

V pondelok zomrel maďarský ekonóm János Kornai. Bol najväčším a aj najvplyvnejším ekonómom druhej polovice 20. storočia z komunistických krajín, píše vo svojej  rubrike Ivan Mikloš a vysvetľuje, prečo práve Kornai najviac ovplyvnil jeho ekonomické myslenie aj životnú dráhu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:07Predseda európskych ľudovcov Weber: OĽaNO sa má kde zlepšovať, pozor na návrat FicaVčera 19:52Newsfilter: Rozhodne sa na sneme Spolu a v hlave Slavěny VorobelovejVčera 19:08Našli recept na meškanie rýchlikov Bratislava – Banská Bystrica: napísali im pomalší časVčera 19:05Košice vedia nákladmi konkurovať Ázii, časom sa tam môže presunúť výroba ďalších medicínskych prístrojov, hovorí manažér SiemensuVčera 18:32Pád vlády? To je ako s eutanáziou: trápiť sa a pomaly zomierať alebo risknúť Ficov návrat (udalosti týždňa)Včera 16:52Bol jedným z najnebezpečnejších ľudí na svete. Kto je prepustený ruský obchodník so smrťou Viktor Bout?Včera 16:25Taktický expert Athleticu: Aj Slovensko by teraz malo rozmýšľať, návod nájdete na šampionáte v KatareVčera 16:15Snem Spolu sa stáva udalosťou, hlas jej predsedu Mira Kollára má pred hlasovaním o vláde veľkú cenuVčera 15:20MediaBrífing: Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberaťVčera 15:13Pokus odsunúť hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde zlyhal, osud kabinetu zostal neistýVčera 14:58Dekan Burda háji Žilinku a haní sudcov ako ustrašencovVčera 14:30Vývoj bojov (288. deň): Zápisky nemeckého generála z Bachmutu z roku 1941 ozrejmujú ukrajinskú taktiku v roku 2022Včera 14:26Danglár: HráčVčera 14:21Kamarátka s ňou po šiestich rokoch prerušila kontakt. Bola som v šoku, dá sa to prirovnať k rozchodu, hovorí LauraVčera 14:20Riaditeľ najväčšej nemocnice Mayer: Sestry prijali stabilizačný príspevok negatívneVčera 14:06Oscar, ak sa nezmeníš, zomrieš ako panic!Včera 13:58Chcem si sporiť: Mám zobrať ponuku v banke alebo hľadať inú investíciu? Akú váhu mám prikladať minulým výnosom?Včera 13:44Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa spomalil. Spôsobilo to chladnejšie počasie aj priaznivejšie cenyVčera 13:33Za pravdu o Buči dostal osem a pol roka. Po Navaľnom ide za mreže ďalší líder ruskej opozícieVčera 13:22Nick Thorpe z BBC: Maďarsko môže vďaka Orbánovi opäť skončiť na nesprávnej strane histórieVčera 13:17Dva roky bojuje s leukémiou: Jedným z najhorších momentov bolo povedať blízkym, že som chorýVčera 12:48Daniel Koháni je Mikuláš aj sedemkrát denne: Chodím raz ročne, nemôžem deti sklamaťVčera 12:45Definíciu muža nenašla, dvere do skúmania vzťahov ánoVčera 12:29Ako môžu ešte stúpnuť úroky na hypotéky a narásť mesačná splátka (porovnanie)Včera 12:00Vznikne vlakové spojenie Budapešť – Košice – Krakov? Slovensko a Maďarsko hovoria áno, Poľsko je protiVčera 11:55Kaczyńského strana stratila moc v Sliezsku. Môže to naznačovať koniec jej vlády v celom PoľskuVčera 11:26Týždeň v práve Rada Procházku: Bruselský puč proti prorodinnej politike Viktora OrbánaVčera 10:48Philipp Lahm: Už nečakajú, že Messi všetko vyrieši sám. Argentínu považujem za favorita na titulVčera 10:32Dlhý covid ničí životy a živobytie. Na Slovensku ním oficiálne trpí takmer 200-tisíc ľudíVčera 10:27Na finálny odpočet je ešte priskoro, uvidíme, ako galériu prijmú ľudia, hovoria architekti Kusý a Paňák, ktorí obnovili SNG