British Airways zrušia do konca októbra ďalších 10-tisíc letov, najmä pre nedostatok zamestnancov. Aerolínie uviedli, že „v maximálnej možnej miere chránia prázdninové lety“ a že zrušené spoje boli na trasách, kde sú lietadlá menej zaplnené.

Cyprus od piatka zavádza povinnosť nosenia rúšok v interiéri pre všetky osoby staršie ako 12 rokov. Na Cypre zrušili povinnosť prekrývania horných dýchacích ciest 1. júna, miestne úrady však od 25. júna do 5. júla zaznamenali takmer 20-tisíc nových prípadov koronavírusu.

Ak vám na dovolenke v cudzine pri platbe terminál ponúkne možnosť konverzie meny, odmietnite ju. Plaťte radšej kartou než hotovosťou, kreditkou hotovosť z bankomatu nevyberajte. Zhrnuli sme základné rady, ktoré sa môžu v lete zísť.

Pre štrajk palubného personálu aeroliniek Ryanair a easyJet v Španielsku v sobotu zrušili 15 letov na Pyrenejský polostrov a z neho a ďalších 175 letov meškalo.

Prevádzku letísk po celom svete komplikuje výpadok systému na odbavenie cestujúcich. Problémy hlásia napríklad letiská v Londýne, Zürichu, Sydney, Budapešti či v Prahe. Letecká doprava čelí aj nedostatku zamestnancov a štrajkom. (čtk)

Krištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazurské jazerá čoraz viac navštevujú aj Slováci. Jazerá sú ľadovcového pôvodu, ich charakteristickým znakom je zvlnené pobrežie, početné ostrovy, zátoky, polostrovy a vysoké kopce, borovicové lesy a lúky týčiace sa nad nimi.

Poisťovňa Uniqa musela zabezpečiť repatriáciu ôsmich klientov Alchemy Travel z USA po ohlásení úpadku cestovky. Počet klientov, ktorí na uhradené zájazdy neodcestovali a neodcestujú, je podľa poisťovne dnes ťažké presne určiť.

Cestovná kancelária Alchemy Travel, ktorá sa špecializovala na poznávacie zájazdy, skrachovala. Zdôvodnila to koronakrízou a tvrdí, že jej nepomohol ani prudký rast cien v destináciách, kam s klientmi cestovala.

Aerolinky vo väčšine Európy nemajú dostatok personálu a rušia lety, ale bratislavské Letisko Milana Rastislava Štefánika podobné komplikácie nehlási. Zdržania pri registrácii či na bezpečnostnej kontrole však podľa hovorkyne vylúčené nie sú. Letisko počas letnej sezóny využíva aj pomoc brigádujúcich študentov.

Aerolinky v Európe rušia stovky letov, mnohé ďalšie majú výrazné meškania. Vysvetľujeme, na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný.

Turizmus vo Francúzsku sa chystá na ťažké leto so štrajkmi a dlhými radmi, píše Le Monde. Podľa denníka sa rady na európskych letiskách predlžujú a nútia popredné aerolinky rušiť lety po stovkách. Ďalšie výpadky spôsobili preplnené letové plány, ktoré sa vzhľadom na nedostatok letiskového personálu zostavovali príliš ambiciózne.

Ryanair zrušil desiatky letov pre štrajk časti palubného personálu v Belgicku, Španielsku a Portugalsku. Protest za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky sa začal dnes a mal by trvať tri dni.

Väčšina krajín v Európe od prichádzajúcich nevyžaduje covid pas, už ich nezaujíma, či ste zaočkovaní alebo nie. Je však pár výnimiek. Navyše prísnejšie sú štáty inde vo svete: napríklad do USA stále smú ísť iba zaočkovaní ľudia.

Ktoré krajiny žiadajú od návštevníkov covid pas a aké sú nové varianty omikronu, ktoré sa už šíria? Prinášame všetko, čo potrebujete vedieť o covide pred dovolenkou. Odborníci v Európe v lete očakávajú novú vlnu, mala by však byť mierna.

Chorvátsko toto leto výrazne zdvihlo ceny ubytovania a s Francúzskom sa zaradilo medzi najdrahšie destinácie pri Stredozemnom mori. Slovákov vyjde tento rok najmenej dovolenka pri mori v Grécku a Turecku, medzi cenovo výhodné patria aj rezorty v Španielsku a na Malte.

Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje pred nákupom diaľničnej známky v Slovinsku z falošných webov. Poskytovatelia takýchto služieb si účtujú vysoké provízie za sprostredkovanie služby, pričom zákazník podľa slovinskej diaľničnej spoločnosti nemá záruku, že e-známka bola skutočne vytvorená. (tasr)

Thajsko od 1. júla zruší ďalšie koronavírusové opatrenia, ktoré sa týkali turistov vrátane povinného poistenia proti nákaze. Thajská vláda už takisto nebude vyžadovať, aby ľudia nosili rúška, keď sú vonku. Pred nástupom do lietadla budú turisti predkladať už iba osvedčenie o očkovaní alebo výsledok testu.

V Chorvátsku budú aj toto leto pomáhať slovenskí policajti. Prví štyria dnes nastúpili do služby, po šiestich týždňoch ich vystriedajú ďalší štyria kolegovia. V Chorvátsku zostanú do 15. septembra.

Maďarská vláda oznámila, že neakceptuje zvyšovanie cien leteniek leteckými spoločnosťami. Tie zvyšujú ceny pre novú daň z nadmerného zisku, ktorou orbánovci chcú zaplátať dieru v štátnom rozpočte spôsobenú predvolebnými sociálnymi balíčkami a nepriaznivou situáciou v svetovej ekonomike. Vláda oznámila, že proti Ryanairu iniciujú konanie.

Letenky z Budapešti môžu byť od júla aj o 30 percent drahšie vďaka novým daniam Orbánovej vlády. Maďarská vláda uvalila tzv. dane z extra profitu na osem sektorov hospodárstva, medzi nimi aj na letecké spoločnosti. Spoločnosť Ryanair reagovala ostrým vyhlásením, podľa ktorého je táto daň „viac než blbosť“, lebo letecké spoločnosti sú v strate pre covid a vojnu na Ukrajine. (napunk)

V tropických krajinách sa radšej nekúpte v stojatých sladkých vodách, odporúča odborníčka na tropické choroby Silvia Dobrodenková. „Parazit schistozomóza prejde cez larvy pod kožu, potom sa usadí okolo močového mechúra, pečene či čreva. Podľa toho buď močíme krv, máme krv v stolici, alebo sa nám zväčší pečeň. Parazita vieme zabiť liekom, ktorý však u nás nie je registrovaný, takže je to dosť komplikované.“

V tropických krajinách by sme nemali chodiť bosí po bahnitom teréne, odporúča odborníčka na tropické choroby Silvia Dobrodenková. „Larva migrujúca pod kožou je veľmi častý suvenír, ktorý si ľudia prinesú po tom, ako chodia bosí po thajských plážach.“

Železničná spoločnosť bude aj toto leto vypravovať vlaky do Chorvátska s vozňami na prepravu áut alebo motoriek. Vždy v utorok a v piatok popoludní budú premávať z Bratislavy do Splitu, v opačnom smere v stredu a v sobotu podvečer.

Ak sa nič nepredvídané nestane, od budúceho roka budeme v Chorvátsku platiť eurami. Slovenský obchod s touto krajinou je zanedbateľný, a tak zmenu najviac pocítia dovolenkári, ktorí ušetria na zmenárenských poplatkoch.

Spoločnosť EasyJet zruší v nasledujúcich 10 dňoch viac než 200 letov. V období od 28. mája do 6. júna by malo ísť o približne 24 letov denne z londýnskeho letiska Gatwick. Spoločnosť vraj inak nedokáže zabezpečiť „spoľahlivé služby“ v čase, keď sa v Británii začínajú školské prázdniny. (bbc)

Na dovolenku v zahraničí sa chystá len desatina Rusov, ukázal prieskum. Tri percentá respondentov chcú vyraziť do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, s výnimkou pobaltských štátov. Sedem percent by rado išlo do vzdialenejších krajín. Viac ako polovica Rusov chce voľno stráviť doma.

Tohtoročná dovolenka pri mori by mohla byť drahšia o dve až tri percentá, odhadol Roman Berkes, šéf asociácie cestovných kancelárií. Na ceny letov tlačí drahý letecký benzín, tlmia to staré kontrakty s hoteliermi, ktoré sa dohodujú aj rok dopredu.

Cena leteckého paliva medziročne narástla o 129 %, to sa musí premietnuť aj do cien zájazdov, vraví šéf cestovky TIP travel Juraj Vitko. Na druhej strane hotely sa rezervujú rok dopredu, a tak v cenách dovoleniek pri mori ešte nie je zohľadnená dnešná inflácia.

Foto N - Vladimír Šimíček

Chorvátsko nepredĺžilo platnosť proticovidových opatrení na hraniciach, od 30. apríla teda pre vstup do krajiny platia rovnaké pravidlá ako pred pandémiou. (tasr)

Taliansko čiastočne uvoľní podmienky, ktoré musia spĺňať cestujúci zo zahraničia. Od 1. mája odpadne nutnosť vyplniť príjazdový formulár, no povinnosť preukázať sa covidovým certifikátom zostáva v platnosti minimálne do 31. mája. (ansa)

Filipíny 10. februára ukončia zákaz cestovania do krajiny a otvoria hranice pre zaočkovaných turistov zo 157 krajín vrátane všetkých európskych štátov. Filipíny boli pre zahraničných turistov uzavreté od marca 2020.

Štáty EÚ by od februára mali ľudí cestujúcich cez hranice posudzovať najmä podľa ich covidových certifikátov, a nie podľa epidemickej situácie v oblasti, z ktorej prichádzajú. Ministri krajín Únie schválili nezáväzné odporúčanie eurokomisie, ktoré má obyvateľom EÚ uľahčiť cestovanie v čase rýchleho šírenia omikronu.

Polopusté slávne rezorty dovoleniek minulosti, akým sú Mariánské Lázně, môžu byť priestorom pre jeden z krokov späť, ktoré musíme urobiť z dôvodu klimatickej krízy, píše v blogu Radoslav Augustín. „Mariánské Lázně a im podobné miesta môžu byť nádejou, ako presvedčiť ľudí, že plnohodnotná dovolenka nemusí znamenať let k moru, ale jazdu vlakom do voľakedy svetoznámeho kúpeľného mesta, ktoré máme za rohom.“

Robert Fico kritizoval ministra Lengvarského za dovolenku v Ománe, čitateľ však poslal Denníku N fotografiu, ako predseda Smeru dovolenkuje v Jordánsku. Vo videu, ktoré Robert Fico zverejnil vo štvrtok, o ministrovi zdravotníctva povedal, že sa rozhodol opustiť krajinu, pandémiu a zdravotníkov a vyrazil si na krásnu dovolenku do zahraničia.

Očkovaní lyžiari smú ísť na svahy v Taliansku a Nemecku, vo Francúzsku im postačí test. Švajčiarsko v sobotu zrušilo povinnú karanténu, od návštevníkov zo zahraničia vyžaduje dva negatívne testy. Rakúsko by sa pre očkovaných mohlo otvoriť 13. decembra.

Cyprus od štvrtka zaradí Slovensko medzi krajiny červenej kategórie, nezaočkovaní tak budú na vstup potrebovať negatívny test. Otestovať sa budú musieť aj po prílete na letisko.

Británia od pondelka ruší cestovateľský semafor a nahrádza ho jednoduchším systémom. Krajiny sú podľa nových pravidiel rozdelené do dvoch kategórií: červené a ostatné.

Hotely a penzióny na Slovensku navštívilo v júli viac hostí ako za celý prvý polrok tohto roku. Ubytovacie zariadenia v júli navštívilo takmer 585-tisíc ľudí, návštevnosť v tom mesiaci však bola o takmer 18 % nižšia ako pred dvomi rokmi.

Letná sezóna z pohľadu cestovných kancelárií dopadla lepšie ako vlaňajšia. O cestovanie bol väčší záujem, cestovky už mali viac skúseností s poskytovaním služieb v pandémii, uviedol prezident asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes.

Ministerstvo financií zverejnilo výzvu na podávanie žiadostí o návratnú pomoc pre cestovné kancelárie.  Na pomoc vyčlenilo 65 miliónov eur, cestovky by ju mali využiť na vrátenie peňazí klientom za nezrealizované zájazdy.

Španielsko od pondelka zaradilo Slovensko do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy, konkrétne východné Slovensko a Bratislavský kraj. Ľudia z týchto častí sa musia preukázať pri vstupe do Španielska testom, očkovacím preukazom alebo potvrdením o prekonaní covidu-19.

Rezort financií spustí začiatkom budúceho týždňa výzvu pre cestovné kancelárie, v rámci ktorej môžu žiadať o návratnú finančnú pomoc. Nárok na ňu budú mať cestovky, ktoré vydali oznámenia o náhradnom zájazde, a aj tie, ktoré už vrátili zálohy chránenej skupine klientov.

Peniaze za nevyužité poukazy na zájazdy by mohli mať všetci klienti cestovných kancelárií na účtoch do konca septembra, odhadol šéf asociácie cestoviek Roman Berkes. Brusel dnes schválil, že cestovky môžu čerpať zvýhodnené pôžičky, tie sú určené na výplatu klientov.

Európska komisia schválila pomoc pre cestovné kancelárie vo výške 65 miliónov eur. Štátna pomoc bude mať formu zvýhodnených pôžičiek, ktoré cestovky použijú na vyplatenie peňazí za poukazy za nezrealizované zájazdy vydané vlani.

 

V auguste navštívilo Chorvátsko 4,3 milióna turistov, čo je medziročný nárast o 59 % a 86 % z počtu z augusta 2019. Minulý mesiac dosiahli 30,7 milióna prenocovaní, o 46 % viac ako vlani a 93 % z úrovne augusta 2019, uviedlo ministerstvo cestovného ruchu a športu.

Na vrátenie peňazí si počká väčšina klientov cestovných kancelárií, ktorí si pred pandémiou objednali zájazd a nevycestovali naň, ani nepatrili medzi chránené skupiny s rýchlym vyplatením peňazí. Šéf SACKA Roman Berkes odhadol, že na náhradnú dovolenku vycestovalo len asi 20 % klientov, 80 % by malo dostať peniaze do polovice septembra.

Cestovné kancelárie by mali najneskôr do 14. septembra vrátiť klientom peniaze za poukazy vystavené namiesto dovolenky, na ktorú nevycestovali. Naznačili však, že peniaze môžu niekoľko dní meškať, Brusel totiž ešte neodobril schému čerpania úverov pre cestovky, rezort financií očakáva jej schválenie v najbližších dňoch.

Slovenská obchodná inšpekcia zakázala predaj zájazdov cestovnej kancelárii Martin Belko – CK Besa Travel so sídlom v Rožňave. Zistila totiž, že uzatvára zmluvy o zájazde vo vlastnom mene bez poistenia pre prípad úpadku, ktoré musí CK mať, to jej vypršalo už v januári.

Cestujúci prechádzajúci cez Slovinsko sa nemusia preukazovať covidovým certifikátom len do 29. augusta, rozhodla vláda v Ľubľane. O týždeň tým predĺžila svoje predchádzajúce rozhodnutie, týkajúce sa pasažierov prechádzajúcich cez krajinu.

Cestujúci, ktorí si kúpili letenku Ryanair cez firmu Kiwi, by nemali mať problém dostať sa do lietadla. Ryanair spochybnil iba palubné lístky Kiwi, nie letenky. Je to súčasť mediálnej kampane nízkonákladových aerolínií proti sprostredkovateľom.

Nové na Dennikn.sk

20:24Newsfilter: Sulík dal šancu Hegerovi spamätať sa 19:39Drzý a mrzutý, jeden zo skautov sa s ním takmer pobil. Výber desiatich najhorších jednotiek draftu NHL 18:24Ministerstvo vnútra navrhuje spojiť prezidentské voľby s európskymi, v roku 2024 by ich to oddialilo od parlamentných 18:16Chuguryana kritizovali, že robil pre politikov. Machajova favoritka na šéfku spravodajstva pracovala pre Hrušovského 17:21SaS dala Matovičovi ultimátum, aby do septembra odišiel z vlády 17:16Reportáž z hlinikárne Slovalco: V hale levitujú skrutky a zlyháva fotoaparát, no už tu nechorľavejú ľudia 17:12Ale ver vlastným očiam 16:46Čo vieme o obnove Ukrajiny: dôležitú rolu v nej na začiatku zohrá Česko a bude rozdelená na tri fázy 16:46Prehratý súd o hlucháňa: Slovensko doplatilo na vlastné podvody a nezáujem chrániť ohrozené druhy 16:27Ak chce byť firma úspešná, musí komunikovať zodpovedne, vraví odborníčka na PR Benedigová 15:48Nie je nevyhnutné povaliť s Matovičom aj vládu 15:34Ak čakáte, že úroky na hypotéky už veľmi nestúpnu, nechajte dobehnúť starú sadzbu, hovorí finančník Škriniar 14:49Kamila Magálová: Najviac ma vytáča, ak moralizujú tí, ktorí si sfalšovali diplomovky (+video) 14:02Vývoj bojov (132. deň): Čo bežní Rusi píšu o slovenskej pomoci Ukrajine – pripomínajú nám Tisa a volajú po pomste 13:22Martinskí poslanci mohli ukončiť družbu s ruským mestom Balašicha, za hlasovali len traja 12:49Sulík s Matovičom prežíva, čo avizoval vlani. Desať výrokov, ktoré vykresľujú ich spor 12:28Mekáč je môj život, chcem v ňom aj zomrieť, hovorí prvý slovenský zamestnanec siete McDonald’s 12:21S Johnsonom stratili trpezlivosť jeho dvaja ministri. Rebélia v jeho strane sa stupňuje 12:04Pre Bonaparte hrozí Bašternákovi väzenie. Štát podľa obžaloby obral o milión, keď si tam Fico vyberal byt 11:00Scholza nazval urazenou klobásou, ľavici odkázal, nech drží hubu. Obhajovaním Banderu prekročil čiaru 10:45Prečo sa neobávam o energie až tak ako od Ruska menej závislé Nemecko? Lebo my máme atómové elektrárne, verí si Sulík 10:10Keby pri nevere išlo iba o sex a nie aj o emócie, tak to predsa vôbec nie je zaujímavé, hovorí párový terapeut Rataj 09:19Najzraniteľnejšiu časť Európy by už NATO malo ubrániť pred Rusmi. Pobaltie a Poľsko dostanú výrazné posily 08:27Často je veľmi unavený, referoval jeho tím. Sagan je však aj tak medzi najlepšími 07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtoch