Nedostatok čipov

Taiwanský výrobca čipov TSMC podľa Reuters rokuje so Saskom o výstavbe závodu. Bola by to prvá európska fabrika tohto najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete. Rokovania sú podľa agentúry pokročilé a zameriavajú sa na vládne dotácie.

Čína investuje 1,8 miliardy eur do svojho najväčšieho výrobcu pamäťových čipov YMTC. Reaguje na kroky USA, ktoré čoraz viac komplikujú dodávky surovín a technológií do Číny, čo ohrozuje jej technologické ambície.

Infineon dostal povolenie postaviť v Drážďanoch závod na čipy za päť miliárd eur, so štartom produkcie sa počíta v roku 2026. Ide o najväčšiu jednorazovú investíciu tejto nemeckej firmy, ktorá vyrába čipy do áut a dátových centier.

Britskí výrobcovia čipov žiadajú vládu o poskytnutie subvencií, inak varujú pred odchodom do cudziny. Odvolávajú sa na Spojené štáty a krajiny EÚ, ktoré chystajú podporu domáceho polovodičového sektora, aby znížili závislosť od dovozu.

Americký Wolfspeed postaví v Nemecku fabriku na výrobu čipov do elektromobilov za tri miliardy dolárov. Nemecký producent automobilových súčiastok ZF si v nej zabezpečí podiel investíciou 185 miliónov dolárov.

Výrobca čipov SK Hynix skĺzol do rekordnej kvartálnej prevádzkovej straty 1,27 miliardy eur. Varoval, že najväčší pokles sektora čipov za desať rokov sa ešte zhorší. SK Hynix je po Samsungu druhým najväčším výrobcom pamäťových čipov.

Automobilka Škoda očakáva, že situácia v dodávkach polovodičov sa zlepší v 2. polroku. V súčasnosti z dôvodu výpadkov týchto súčiastok ruší zmeny, úplné zastavenie produkcie neplánuje.

Samsung Electronics vykázal vo 4. štvrťroku najnižší prevádzkový zisk od roku 2014, medziročne klesol o 70 % na 3,2 miliardy eur. Zisky firmy z predaja polovodičov sa prepadli o 97 % v dôsledku poklesu cien.

Čína kritizovala USA pre kontroly vývozu technológií. Označila ich za narušenie obchodu po tom, ako sa Japonsko a Holandsko pripojili k Washingtonu a obmedzia prístup Pekingu k materiálom na výrobu čipov využiteľných v zbraniach. (ap)

Celosvetová výroba áut podľa nemeckého odvetvového združenia VDA môže do roku 2026 klesnúť o pätinu, čo je o 18 miliónov kusov. Tento scenár hrozí, ak sa nepodniknú potrebné kroky na riešenie pretrvávajúceho nedostatku čipov.

Toyota vo februári pozastaví produkciu v Česku pre nedostatok súčiastok. Výpadok by podľa odhadov mal trvať väčšiu časť budúceho mesiaca. Toyota vyrába v Kolíne menšie modely Aygo a Yaris.

Predaj nových osobných áut v EÚ sa v roku 2022 medziročne znížil o 4,6 % na 9 255 930 vozidiel, uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov. Hlavnou príčinou poklesu bol nedostatok súčiastok v prvom polroku. (acea)

Vývoz čipov integrovaných obvodov z Taiwanu vlani stúpol siedmy rok za sebou. Krajina si upevnila vedúce postavenie v globálnom odvetví polovodičov, ktorým zmieta napätie medzi USA a Čínou a snaha o diverzifikáciu dodávateľských reťazcov.

Čína chystá podporu pre výrobcov čipov za 143 miliárd dolárov. Chce si zaistiť bezpečnosť dodávok v období, keď sa USA snažia zbrzdiť jej technologický náskok. Peking plánuje jeden z najväčších balíkov fiškálnych stimulov za päť rokov.

Japonsko a Holandsko sa pripoja k USA a obmedzia vývoz strojov na výrobu čipov do Číny. Podľa agentúry Bloomberg môže byť tento krok likvidačný pre technologické ambície Pekingu.

Výrobca čipov TSMC zvýši investíciu v americkom štáte Arizona na 40 miliárd dolárov, plánuje tam postaviť aj druhý závod. Ide o jednu z najvyšších priamych zahraničných investícií v histórii Spojených štátov.

Štáty EÚ sa zhodli na podpore výroby čipov, majú do nej smerovať investície do výšky 43 miliárd eur. Krajiny Únie sa dohodli aj na obmedzení dovozu polovodičov z mimoeurópskych krajín.

Firma miliardára Warrena Buffetta kúpila podiel v taiwanskom výrobcovi čipov TSMC za 4,1 miliardy dolárov. Americký investor kupuje akcie technologických spoločností zriedka, ale často investuje do firiem, ktoré majú súťažnú výhodu na trhu.

Japonsko investuje 500 miliónov dolárov do spoločného podniku na výrobu čipov Rapidus, sú v ňom aj firmy Sony či NEC. S produkciou chce začať v druhej polovici desaťročia a počíta aj s ďalšími investíciami vlády.

Trnavská automobilka Stellantis prerušila od začiatku týždňa výrobu pre nedostatok súčiastok. Naplno ju obnoví na budúcu stredu. Automobilka očakáva, že kríza polovodičov bude pretrvávať aj v najbližších mesiacoch a mierne zlepšenie príde v roku 2024.

Volkswagen investuje 2,4 miliardy eur do spoločného podniku s čínskou firmou Horizon Robotics, ktorá sa zameriava na umelú inteligenciu a automatizované riadenie. Nemecký koncern tak potvrdil skoršie správy médií, v novom podniku bude mať 60-percentný podiel.

Micron investuje 100 miliárd dolárov do výstavby komplexu na výrobu čipov v USA. Projekt počas dvoch desaťročí vytvorí 50-tisíc pracovných miest. Investícii pomohol nový americký zákon, ktorý počíta s dotáciami do výskumu a vývoja v sektore. (nytimes)

Volkswagen už nepredpokladá ukončenie čipovej krízy v budúcom roku. Firma uviedla, že sa pripravuje na nový normál výpadkov v dodávateľskom reťazci.

Nemecko pracuje na vybudovaní kapacít na výrobu polovodičov, aj keď je to nákladný krok, uviedol spolkový kancelár Olaf Scholz. Jeho vláda v máji oznámila, že chce prilákať výrobcov čipov podporou celkovo za 14 miliárd eur.

Vedanta a Foxconn investujú 19,5 miliardy dolárov do továrne na polovodiče a displeje v Indii. Očakáva sa, že vďaka investícii vznikne viac ako 100-tisíc pracovných miest.

Firmy z USA nebudú môcť stavať závody s pokročilými technológiami v Číne. Opatrenie je súčasťou plánu na podporu polovodičového priemyslu v Spojených štátoch a týka sa firiem, ktoré poberajú financie od federálnej vlády.

Samsung Electronics začal v Južnej Kórei stavať nový komplex na výskum a vývoj polovodičov. Do roku 2028 do neho plánuje investovať 15 miliárd dolárov.

Výrobcom čipov po rekordnom raste hrozí najhorší pokles za 10 rokov. Čelia problému, ktorým je spojenie rastu zásob a poklesu dopytu. Počas pandémie trh zažíval prudký rast objednávok a tržby firiem a ceny ich akcií stúpli na maximá.

Micron investuje 40 miliárd dolárov do zvýšenia kapacity výroby polovodičov v USA. Firma počíta s tým, že získa štátne subvencie v rámci nového zákona na podporu odvetvia, ktorý má podpísať Joe Biden.

Senát USA schválil masívny plán podpory technického výskumu a výroby čipov v hodnote 280 miliárd dolárov. Plán zahŕňa dotácie či daňové úľavy, podľa zástancov pomôže USA držať krok s Čínou v sektore modernej techniky. (ap)

Dodávateľ automobilových súčiastok Bosch do roku 2026 investuje tri miliardy eur do rozširovania výroby čipov. Investície budú smerovať do dvoch nových vývojových centier aj do rozšírenia fabriky v Drážďanoch.

Výrobcovia čipov STMicroelectronics a Globalfoundries plánujú postaviť vo Francúzsku závod na výrobu polovodičov. Celková investícia by mohla dosiahnuť 5,7 miliardy eur, závod by mal naplno vyrábať do roku 2026. (reuters)

Júnový predaj áut v Británii bol najslabší za 26 rokov, predalo sa necelých 141 000 vozidiel. V porovnaní s júnom minulého roka to predstavuje pokles o 24 % a najslabší júnový predaj od roku 1996.

Globálny nedostatok polovodičov bude pokračovať aj na budúci rok, povedal šéf Mercedesu-Benz Ola Källenius. Automobilka podľa neho plánuje v rámci prechodu na elektromobily pôsobiť aktívnejšie v dodávateľskom reťazci. (reuters)

Toyota znížila júlový globálny plán výroby o 50-tisíc kusov na 800-tisíc vozidiel. Dôvodom je nedostatok polovodičov a blokády spojené s koronavírusom, ktoré naďalej obmedzujú produkciu.

Výroba mikročipov rastie v Číne rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete. Prispeli k tomu sankcie, ktoré USA zaviedli voči veľkým čínskym technologickým firmám ako Huawei alebo Hikvision, ktoré zvýšili záujem o domáce výrobky.

Situácia okolo dodávok mikročipov sa podľa automobilky Daimler Truck zlepšuje. Najväčší svetový výrobca nákladných vozidiel sa zatiaľ vyhýba následkom narušenia dodávateľských reťazcov v dôsledku koronavírusových uzáver v Číne. (bloomberg)

Škoda naďalej nevyrába na plnú kapacitu a čelí nedostatku súčiastok, okrem čipov či výplní dverí jej chýbali aj USB porty. Výroba nad 800-tisíc áut by tento rok bola pozitívnym výsledkom, povedal šéf odborov Jaroslav Povšík. (čtk)

Toyota v júni zníži plánovanú produkciu o 100-tisíc vozidiel na 850-tisíc kusov, dôvodom je najmä nedostatok polovodičov. Odhad výroby za rok do marca 2023 ponechala na zhruba 9,7 milióna áut. (reuters)

Vojna na Ukrajine a nová vlna covidu v Číne zastavili zlepšovanie situácie v globálnej logistike, ukazuje graf dňa. Drahá či meškajúca doprava a nedostatok komponentov tak budú naďalej tlačiť na rast cien.

Španielsko plánuje investovať 11 miliárd eur do vývoja mikročipov a polovodičov. Snaží sa modernizovať ekonomiku, ktorá je závislá od príjmov z cestovného ruchu.

Bratislavský Volkswagen ohlásil týždennú nútenú odstávku vo všetkých segmentoch výroby, potrvá od 4. do 8. apríla. Fabrika ju zdôvodnila nedostatkom polovodičov, ku ktorým sa pridali aj problémy s dodávkami káblov a spínačov. (hn)

Odbyt smartfónov v Číne sa vo februári prepadol medziročne o takmer tretinu na 14,5 milióna, v januári sa predal viac ako dvojnásobný počet. Za poklesom trhu sú výrobné problémy súvisiace s globálnym nedostatkom čipov. (reuters)

Intel postaví v nemeckom Magdeburgu závod na výrobu mikročipov za 17 miliárd eur. V Európe plánuje do desiatich rokov investovať 80 miliárd eur, predovšetkým v Nemecku.

Toyota v najbližších troch mesiacoch zníži produkciu v japonských fabrikách pre nedostatok čipov a ďalších súčiastok. Za fiškálny rok do marca 2023 plánuje vyrobiť celosvetovo rekordných 11 miliónov áut.

Volkswagen prestane prijímať objednávky na niektoré plug-in hybridné modely. Zdôvodňuje to problémami s čipmi a s dodávkami, ktoré súvisia s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Vojna na Ukrajine zrejme zabrzdí nádejné zlepšovanie situácie v globálnej logistike zo začiatku roka, ukazuje graf dňa. Pre centrálne banky je to zlá správa, keďže drahá doprava, chýbajúce súčiastky a predĺžené dodacie lehoty boli jedným z kľúčových dôvodov, prečo inflácia vlani vystrelila na mnohoročné maximá.

Taiwanská UMC investuje 5 miliárd dolárov do novej továrne na mikročipy v Singapure. Výroba má byť spustená v roku 2024 a má pomôcť uspokojiť dopyt po čipoch v súvislosti s rozvojom 5G sietí a automobilovej elektroniky. (reuters)

VW očakáva, že nedostatok čipov sa v 2. polroku zmierni, vďaka čomu bude môcť opäť zvyšovať výrobu. Šéf koncernu Herbert Diess uviedol, že čipová kríza je jediným vážnejším problémom. Darí sa prémiovým značkám i divízii nákladných áut.

Intel kúpi izraelského výrobcu čipov Tower Semiconductor za 5,4 miliardy dolárov. V období rastúceho dopytu pokračuje v rozširovaní výrobných kapacít a technologického portfólia.

Nové na Dennikn.sk

17:43Do škôl sa vracajú obedy zadarmo. Rodičia však musia o dotáciu v týchto dňoch požiadať  17:00Shooty: Obnova 16:37Neonacisti vo filme spred 20 rokov priviedli štáb na miesto, kde neskôr zavraždili Daniela Tupého (+ video) 16:36Šatan by nám za hráčov z KHL musel vrátiť peniaze, hovorí štátny tajomník pre šport Nemec 16:30Ako sa z ľudí stávajú radikáli? Americký vedec hľadá odpoveď s umelou inteligenciou 16:30Branislav Gröhling: Čo môže blokovať SaS, odborníci nemajú rovnaký názor 16:27Kauza učebníc na sexuálnu výchovu ukazuje, ako veľmi nám chýba dialóg 15:57Toto vystrihneme: Pankreas, Serval a Bonifal 15:46Vývoj bojov (392. deň): Kým Ukrajinci cvičia na Leopardoch, Rusi vybrali zo skladov zatiaľ najstaršie tanky vojny 15:09O tyranii: v čom dnes platí pre celú západnú civilizáciu šesť rokov stará kniha určená Američanom 14:49Slovensko získalo prvý luxusný elektromobil. Volkswagen tu začne vyrábať plne elektrický Porsche Cayenne 14:06Klus po neúspechu na vypočutí: Cítim krivdu, je za tým Sulík 13:52Daňové priznanie živnostníka – krok za krokom 13:51Macron: Ľutujem len to, že sme ľudí nedokázali o nutnosti reformy dostatočne presvedčiť 12:41Hamran: Prípad vraždy Tupého napreduje, polícia má ďalších dvoch podozrivých 11:48Slováci sú priekopníci (slepých uličiek) 11:32Je správne, že ruské kluby neúčinkujú v Eurolige, vraví basketbalová trénerka Hejková. Rozhodnutie skončiť nezmení 11:07Zelený newsfilter: Aj keby dostali syntetické palivá výnimku, nebude také ľahké ich natankovať 10:21Pätica najviac zastúpených potravinárov v zoznamoch stropovania cien. Jeden to vidí ako dobrú reklamu, iný chce lepšie riešenie 09:55Ivan Mikloš: Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola 09:15Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život? 09:13Prečo Hirman klame a kryje biznis so zlatom? 09:05Spisovateľka Jana Bodnárová: Smrť je prirodzená, ale odchod dieťaťa prirodzený nie je 09:04Utečenci z Ukrajiny urobia zo Slovenska horšie miesto na život, hovorí veľká časť krajiny 08:48Čo nové v Bratislave: Na novej ulici sa dajú vidieť vstupy do metra 07:04Škriniar je lídrom a Slovensku bude chýbať. Calzona musí vyriešiť otázku, ako zložiť obranu bez neho 07:02Ráno s NHL: Superhviezdy ešte nezaručia úspech. Rangers sú možno najlepší tím v lige, ale s malou šancou na titul 07:00Každý nad nami nevyhrá 5:0, mentalita sa zmenila. Prečo je aj Luxembursko pre Slovensko ťažkým súperom 06:33Ekonomický newsfilter: Ťažba plynu na Slovensku by sa mohla čoskoro citeľne zvýšiťVčera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo Slovenska