Duševné zdravie

Vo svete existuje 63 krajín, ktoré úplne zakázali telesné tresty detí – v škole, rodine a kdekoľvek inde, no Slovensko k nim nepatrí. Denník N skúmal, ktoré výchovné prostriedky považuje zákon o rodine za „primerané“. Podľa právničky Tamary Čipkovej by sa telesné tresty detí v rodine mali explicitne zakázať, lebo spoločnosť by tak vyslala signál, že také správanie neakceptuje.

Facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať telesnými trestami či psychickým násilím, vravia psychologičky. Z trestu si deti neodnášajú žiadne ponaučenie a telesné tresty im dávajú signál, že ubližovať druhým je v poriadku.

Pri depresii sa začali samovražedné myšlienky prichádzať automaticky, opisuje svoj boj s duševnou chorobou redaktor Denníka N Matej Ondrišek. „Najdesivejšie na tom bolo, že sa mi v istej chvíli dokonca páčili. Vždy som však mal toľko duchaprítomnosti, aby som vedel, že spáchať samovraždu je zlé a zničí to nielen môj život, ale aj životy mojich blízkych.“

Depresia vás pripraví o dušu a zmení vás na nepoznanie, píše redaktor Denníka N Matej Ondrišek. „Okrem zničenej psychiky sa depresia prejavuje aj fyzicky. U mňa išlo v najhoršej fáze o pravidelné napínanie na vracanie, výrazný úbytok na váhe a rôzne nevysvetliteľné bolesti. Srdce mi raz bilo ako divé a inokedy sa zdalo, že nebije takmer vôbec,“ opisuje svoju skúsenosť s depresiou.

Reportér Denníka N Matej Ondrišek opisuje, ako premýšľal o samovražde a ako sa snaží žiť s depresiou. „Cítil som sa ako nefunkčná troska neschopná prežívať emócie, ktorá celé dni len leží v posteli,“ píše o akútnej fáze depresie. Život mu vrátila až psychiatrická hospitalizácia.

Dominika Bleščáková sa snaží búrať mýty o duševných ochoreniach. „Stále počúvame, že prežijú len silnejší, aj okolie zvykne ľudí so psychickými problémami presviedčať, že sú len slabí a nevedia sa prekonať. Je preto logické, že sa potom snažíme presviedčať seba aj okolie, že sme v poriadku,“ hovorí.

Dominika Bleščáková sa na Instagrame venuje témam duševného zdravia a body positivity. Začala s tým po tom, čo si sama pred dvoma rokmi prešla depresiou a anorexiou. V rozhovore hovorí o tom, ako u nej prepukli psychické problémy, ako sa dobrovoľne dala hospitalizovať na psychiatrii a ako sa potom zmenil jej pohľad na seba aj svoje okolie.

Deti si na internete samy určujú diagnózu, sú z nich profesionálni pacienti, hovorí psychoterapeut Dan Horyna v rozhovore. „Príde sem človek a povie: ‚Tak ja som typický hraničiar alebo mám generalizovanú úzkostnú poruchu.‘ A začne hovoriť, ako to má načítané, ako to na sebe všetko pozoruje a ako sa pridal do chatovacích skupín ľudí, ktorí tým trpia tiež. Naraz sa z nich stávajú takí znalci ochorení.“

Bývalá austrálska tenistka Jelena Dokićová povedala, že pre problémy s duševným zdravím chcela spáchať samovraždu. „Mala som v hlave začarovaný kruh. 28. apríla som skoro vyskočila z balkóna z 26. poschodia,“ uviedla niekdajšia svetová desiatka.

Prinajmenšom 150 lektorov už na Slovensku ponúka tzv. metódu ThetaHealing. Sľubujú, že uvedú mozog do hladiny theta, v ktorej dokáže človek hovoriť s vlastným podvedomím alebo so stvoriteľom. Podľa religionistu Zdeňka Vojtíška je to nový typ klientskeho náboženstva s komerčnými prvkami, ktorému sa darí aj preto, že človek je „nevyliečiteľne náboženský tvor“.

Na Slovensku sa už nejaký čas darí meditačnej technike ThetaHealing, ktorá dokáže podľa svojich protagonistov liečiť ochorenia. Kurzy či sedenia ponúkajú aj Slávka Halčáková či Andrea Vadkerti. Americká zakladateľka ThetaHealingu na jednej prednáške tvrdila, že jej technika má takú moc, že vďaka nej dokáže človeku dorásť noha.

Distres – nadmerný či chronický stres nám môže uškodiť. Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké má príznaky, aj opisuje stratégie, akými sa stres dá zvládať.

Halucinogénne huby môžu pomôcť pacientom s depresiou, naznačuje nová štúdia. Látka psilocybín, ktorú obsahujú, dokáže lepšie poprepájať mozog a pomôcť pacientom vymaniť sa z depresívnych myšlienok.

Deti môžu prostredníctvom hry na vojnu bezpečne vyriešiť svoje vnútorné konflikty, zbaviť sa strachov a vyrovnať sa s traumou. „Tie fantázie sú tu presne nato, aby sa deti zbavili úzkostí, ktoré by ich inak mohli strašiť v noci ako nočné mory. Alebo by mohli začať byť agresívne,“ hovorí psychoterapeut Peter Pöthe.

Šťastie nespočíva v tom, že sa snažíte všetko zlé na svete napraviť, ale v tom, že to skúsite prijať a naďalej s tým existovať, vraví novinár Oliver Burkeman, ktorý desať rokov písal stĺpčeky o tom, ako žiť šťastne. Všíma si, že kým predtým hľadali ľudia odpovede o živote najmä u autorít a v náboženstve, dnes takto siahajú po knihách o osobnom rozvoji.

Desať rokov som písal stĺpčeky, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabrala, vraví anglický novinár Oliver Burkeman. „Tradičné príručky o sebarozvoji stoja na myšlienke, že pokiaľ sa vám nedarí, je to vaša chyba. V dnešnom svete to už dávno neplatí,“ vraví autor bestsellera 4000 týždňov.

Oliver Burkeman. Foto - Nina Subin

Sklon k alkoholizmu sa častejšie prejavuje v rodinách, kde už s ním bojovali rodičia, starí rodičia alebo iní blízki príbuzní. „Je však dôležité vedieť, že túto dispozíciu môžeme buď rozvíjať, alebo si na ňu môžeme dávať pozor – či už u seba, alebo u svojich detí -, a potom sa vôbec nemusí rozvinúť,“ hovorí psychologička Ilona Preslová.

Nový Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je syndróm podvodníka a ako s ním bojovať. Ten, kto syndrómom trpí, nemusí byť podvodník, len má pochybnosti o tom, či je dostatočne kompetentný – nech ide o čokoľvek. So syndrómom, ktorým trpia paradoxne inteligentní a úspešní ľudia, sa pritom dá úspešne zabojovať.

Čerstvé matky môžu zažívať aj pocity zúfalstva, beznádeje a pochybnosti o svojej novej úlohe. „Je dôležité hovoriť o tom, že tieto emócie môžu sprevádzať novú rolu mamy a že ich milujúca mama môže pociťovať,“ hovorí psychologička Jana Zemandl.

Spoluautorka bestselleru Psychológia pre milujúcich rodičov odpovedá na najčastejšie otázky rodičov detí do jedného roka. „Zapnutá televízia vplýva na slovnú zásobu dieťaťa, lebo vtedy má rodič tendenciu sa mu menej venovať. Nie sú však žiadne dôkazy, že v tomto veku by sa dieťa niečo učilo z obrazoviek. Neuškodí mu, ak obrazovku uvidí, ale nemá z toho ani žiadny benefit,“ hovorí Jana Bašnáková.

Rozmaznať bábätko? To je mýtus, vysvetľuje v rozhovore psychologička a neurovedkyňa Jana Bašnáková. „Ak však všetko robíme za dieťa, napríklad ho obliekame do troch rokov alebo nerešpektujeme jeho vôľu, skôr takto vychováme rozmaznané, nesamostatné dieťa.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nemocnice reprofilizujú lôžka pre deti so psychiatrickými problémami. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že pandémia a vojna na Ukrajine zvýraznila nedostatočné kapacity na hospitalizáciu detských psychiatrických pacientov.

Počet detí a dospievajúcich trpiacich mentálnou anorexiou sa v Nemecku počas pandémie zvýšil. Zároveň sa znižuje vek, v ktorom pacienti a pacientky začnú ochorením trpieť – postihuje aj osem- či deväťročné dievčatá.

Olympijská víťazka Maggie MacNeilová bude na MS v plávaní súťažiť iba v štafetách. Kanaďanka bude absentovať v individuálnych súťažiach, pretože chce uprednostniť svoje dušené zdravie. MacNeilová získala na olympiáde v Tokiu zlatú medailu na 100 m motýlik.

Ako s ľuďmi hovoriť o vojne? Nesľubujte im, čo neviete splniť, vraví vojenský psychológ Sopoliga. „Našou zásadou je nikdy neklamať. A z faktov hovoriť len toľko, koľko si človek pýta. Dôležité je, aby ste preskúmali potreby osoby, s ktorou sa bavíte: ‚Čo potrebuješ vedieť, aby si bol v pohode?‘,“ hovorí.

Vojenský psychológ Ivan Sopoliga. Foto – archív I. Sopoligu

Mala som aj takého, čo mi povedal, že keď nebudem jeho, nebudem ničia. A keď som sa s ním rozišla, uniesol ma a zbil, hovorí Veronika, ktorá mala už niekoľko vzťahov so žiarlivými partnermi. Manželovi musela okamžite zdvíhať telefón alebo odpisovať na správy, lebo inak ju podozrieval z nevery. Keď šla k lekárovi, volal do ambulancie, aby si overil, či mu neklamala.

Utečencom z Ukrajiny môžeme pomôcť materiálne, ale najviac im pomôžeme dobrým vzťahom, hovorí psychológ Ján Hrustič. „Tí ľudia v prvom rade potrebujú dobrý vzťah, láskavosť, ústretovosť, to, že ich akceptujeme, že si od nich nedržíme odstup. Blízkosť kontaktu je to, čo im môže najviac psychicky pomôcť,“ vysvetľuje v rozhovore.

Vojna na Ukrajine nám otvorila oči a začíname vidieť v tzv. ruskom vlastenectve inú realitu, hovorí psychológ Ján Hrustič. „To, čo sa dnes deje na Ukrajine, je niečo strašné, totálna katastrofa. Putin tým u mňa stratil akýkoľvek kredit. Je to už odpísaný človek. Už neexistuje ani ako politik, ani ako človek.“

Ján Hrustič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Žiarlivosť nie je láska a romantická sa môže zdať len v piesňach či v rozprávkach, upozorňuje psychologička Anna Stodolová. „Do majetníckej lásky často spadnú najmä muži a ženy s nízkym sebavedomím,“ vysvetľuje. Svoju hodnotu sa niektorí snažia pozdvihnúť tým, čo „vlastnia“ – či už ide o autá, domy, alebo partnerky.

Austrálsky tenista Nick Kyrgios povedal, že Naomi Osaková mu pomohla v boji s depresiami. Štvornásobná grandslamová víťazka z dvojhry sa vlani na Roland Garros odhlásila z turnaja po spore s organizátormi pre mediálne povinnosti s vysvetlením, že skoro tri roky mala depresie.

Rodičia sú stratení najmä vtedy, keď majú zadať dieťaťu hranice, hovorí psychologička Jana Zemandl. Mnohí rodičia podľa nej potrebujú poradiť, keď doma zažívajú „obdobie vzdoru“. „Je to obdobie, keď dieťa začne – vývinovo správne a zdravo – prejavovať svoju vlastnú vôľu, presadzovať svoje potreby, zisťovať, čo chce. Rodičia sa však vtedy začnú cítiť neisto,“ vraví v rozhovore.

Jana Zemandl. Foto N - Tomáš Benedikovič

Francúzsky futbalista Paul Pogba počas kariéry trpel depresiami. „Nevedel som, kto som, chcel som sa od všetkého izolovať,“ povedal hráč Manchestru United, ktorý často čelil kritike, že nenapĺňa svoj potenciál.

Ako spoločnosť sme v zlej kondícii, no silný tlak zvonku môže rozbité vzťahy aj zjednotiť, hovorí psychologička Vladimíra Čavojová k vojne na Ukrajine. „V spoločnosti je aj určité percento cynikov, ktorí majú na svet antisociálny pohľad a nie sú schopní empatie. S tým sa treba zmieriť a netreba na nich míňať čas a energiu,“ hovorí o ľuďoch, ktorí sa z vojny smejú.

Mladá žena hovorí, ako ju v detstve sexuálne zneužíval jej otec. „Keď si to celé premietam v hlave, sama niekedy neverím tomu, že som to celé prežila,“ vraví Zdenka. „Vedela som, že ak by som to všetko, čo sa stalo, neprijala, skončila by som ako moja mama – ako psychicky chorý človek.“

Bývalá najlepšia tenistka sveta Justine Heninová oceňuje, že športovci začali hovoriť o duševnom zdraví. Heninová opisuje svoju osobnú skúsenosť, keď jej v mladosti zomrela matka, no vtedy ešte nebolo bežné, aby ju otec poslal k terapeutovi.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína Národnú linku na podporu duševného zdravia, na ktorej poskytuje psychologické poradenstvo či krízové intervencie v časoch pandémie covidu-19 a vojny na Ukrajine.

Veda hovorí, že v boji proti úzkosti a depresii pomôže aj 10-minútová prechádzka, odborníci zároveň zverejnili šesť rád, ako si pohybom pomôcť k duševnému zdraviu. Nový výskum vo Švédsku ukázal aj to, že pravdepodobnosť depresie je u aktívnych ľudí až o 60 percent nižšia.

To, čo nám dáva silu prežiť v najťažších chvíľach, je snaha hľadať zmysel, hovorí psychologička Milota Dubovská, ktorá zažila vojnu v Juhoslávii. „Aj z tej najťažšej situácie sa môžeme niečo naučiť,“ vraví.

Najväčšie traumy z vojny majú tí, čo idú bojovať proti svojej vôli, vraví psychologička Milota Dubovská. V rozhovore hovorí o tom, čo prežívajú muži, keď musia narukovať, ako pomôcť ženám a deťom na hraniciach a prečo sa vojna na Ukrajine stáva symbolom boja dobra proti zlu.

Bezmocnosť je pre našu psychiku horšia, ako čeliť priamemu nebezpečenstvu, no mať možnosť niečo urobiť, hovorí psychologička Milota Dubovská. Sama zažila vojnu v 90. rokoch Juhoslávii, kde pracovala na psychiatrii aj s vojnovými obeťami.

Milota Dubovská, zábery z Ukrajiny. Foto - archív M. D., Vladimír Šimíček

Komora psychológov ponúka návod, ako hovoriť s deťmi o vojne, pridáva aj manuál v ukrajinčine. „Rodič môže dať dieťaťu najavo, že sa hnevá, že ho vojna neteší, ale nemal by pred dieťaťom ukazovať prehnané emócie, pochybovanie, prejavy hystérie, lebo to preň nie je bezpečné,“ vraví prezidentka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová.

Vojne sa čelí ťažšie než pandémii, hovorí psychologička Hana Ševčíková. Vysvetľuje, prečo nám ani dva roky skúsenosti s pandémiou nemusia pomôcť psychicky zvládnuť aktuálnu situáciu, a či je šanca, že vojna na hraniciach spojí rozdelenú spoločnosť.

Deti môžu pociťovať strach a úzkosť z diania na Ukrajine, rodičia by ich pocity nemali bagatelizovať, vraví detská psychologička Eva Smiková. V rozhovore vysvetľuje, aké je nebezpečné deťom hovoriť „Veď neplač!“ alebo „Veľké deti už neplačú.“

Najhoršie je ostať ticho a s deťmi nehovoriť o vojne na Ukrajine, vraví v rozhovore detská psychologička Eva Smiková. Rodičom radí, ako sa s deťmi zhovárať o strachu zo smrti, zabíjaní vojakov či utečencoch.

Hnev, strach, plač, úzkosť – aj vyhrotené reakcie sú v tejto nenormálnej situácii normálne, hovorí psychologička Hana Ševčíková. „Naše emócie nás neochránia pred tým, čo sa v tejto ťažkej situácii deje, ale môžu nás ňou previesť.“

Austrálsky tenista Nick Kyrgios povedal, že v roku 2019 mal depresie a užíval návykové látky. „Mal som samovražedné myšlienky a každý deň som mal problém vstať z postele, nieto hrať pred miliónmi ľudí,“ uviedla niekdajšia svetová trinástka.

Ministerstvo zdravotníctva chce odstrániť legislatívne prekážky a nesystémové kroky v oblasti duševného zdravia. Plánuje sa preto zamerať na tvorbu legislatívy o psychologickej činnosti a výkone psychoterapie naprieč rezortmi. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní rady pre duševné zdravie.

Poľsko eviduje skokový, 77-percentný nárast v počte mladých, ktorí sa pokúsili o samovraždu. Vlani ich podľa záznamov bolo 1493, pričom 127 z nich zomrelo.

Kedysi sa umieralo v kruhu rodiny, dnes mnohí umierajú osamelí, hovorí Silvia Knapiková zo Slovenského Červeného kríža v Humennom. „Dnes umierajú ľudia v nemocnici, v zariadeniach pre seniorov. A covid spôsobil, že sa nemohli s blízkymi ani tam rozlúčiť,“ opisuje v rozhovore. „Málokedy sa stane, že niekto umiera doma. Vnútorne sa tešíme, ak sa to podarí.“

Silvia Knapiková získala za svoju prácu niekoľko ocenení. Foto - SČK Humenné

Miesta na spoločnú prácu známe ako coworkingy prenikajú aj do menších miest Slovenska. Teraz sa spájajú do asociácie, ktorú podporili aj nórske fondy. Michal Stupák z martinského coworkingu Cancel hovorí, že je to lepšie, ako pracovať doma. „Doma má človek stále pocit, že má do večera čas, veď teraz treba vyložiť práčku. A sleduje emaily aj o ôsmej večer.”

Nové na Dennikn.sk

10:20Rok po tornáde na Morave: Ako v Mikulčiciach nastal koniec sveta a zostal strach z besnenia neba 10:18Obnovme staré dobré moskviče, zavelil starosta Moskvy. V čom Rusi jazdiť chcú a v čom budú 09:21Pätinu produkcie darujú, väčšina ich pracovníkov je zdravotne znevýhodnená. Predsa sú medzi najziskovejšími firmami v krajine 09:20Beh na Ukrajine, adresy vojakov aj letecké základne. Z chyby v aplikácii Strava sa stalo bezpečnostné riziko 08:30Reštauráciám chýbajú ľudia, niektoré ešte neotvorili alebo sú otvorené kratšie či s obmedzeným menu, hovorí šéf Heinekenu 08:01Kúpili ste deťom trampolínu? Lekár upozorňuje, ako sa na nej správať, aby neskončili s vážnymi úrazmi v nemocnici 07:27Týždeň v zdraví: Aké krehké je ženské hormonálne zdravie? Aké sú signály hypochondrie? A aký prínos má nordic walking? 06:42Ekonomický newsfilter: Energetici sa vzdávajú časti ziskov v prospech domácnostíVčera 20:10Newsfilter: Heger podceňuje riziko, že Sulík je už na odchodeVčera 19:01Slovalco vlani nemalo taký skvelý zisk, ako hlásajú Budaj a Sulík, ďalej hrozí jeho zatvorenieVčera 18:50Prieskum: Slováci majú v klimatickej kríze chaos. Pletú si ju s ozónovou dierou a veria, že pomôže vysádzanie stromovVčera 18:00Niekde už neurobia potrat ani znásilneným ženám. Prelomové rozhodnutie rozdelilo AmerikuVčera 17:28Brusel schválil Slovensku prvú platbu z plánu obnovy, v auguste máme dostať 400 miliónovVčera 17:14Matovičovo ospravedlnenie nezaberá, Sme rodina a SaS netušili, čo predstaví na sobotnej tlačovkeVčera 17:04Vláda ponúka domácnostiam lacnejší plyn aj elektrinu na najbližšie roky. Podnikom zostali trhové cenyVčera 17:02Náramkami monitorovali covid, ochorenie zachytili už dva dni pred príznakmiVčera 16:10Výhodná viazanosť od ministra hospodárstva a skutočná pomoc domácnostiamVčera 16:03Na trhu stavebného sporenia to balí aj ČSOB. Zostane už len jeden hráčVčera 15:59Vojnou vystrašený štát vyrátal kritické zásoby potravín. Kontrolovať chce vývozy 15 komodítVčera 15:52Chceš páchať svinstvá? Najskôr o tom musíš presvedčiť jazykVčera 15:39Všetko, čo potrebujeme vedieť, sme sa mohli naučiť z pandémieVčera 15:15Do delenia peňazí z poistiek motoristov by mali Mikulcovi hovoriť aj poisťovne. No môže to dopadnúť ako s Kaliňákovými hasičskými autamiVčera 15:01Afganci predávajú obličky alebo nábytok, aby sa dostali k peniazom. Silné zemetrasenie ešte zhoršilo ich bieduVčera 14:58Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eurVčera 14:56Prekvapuje ma, že trh s elektrinou na Ukrajine stále žije, hovorí šéf IT firmy Sféra, ktorá tam má zákazkyVčera 14:06Vývoj bojov (123. deň): Raketomety HIMARS už robia Rusom zleVčera 13:46Nová francúzska politikaVčera 13:20Toto je teraz náš Wimbledon, hovorí Stachovskyj spred zbombardovanej budovy. Ruskí vojaci zatiaľ hrajú na turnajochVčera 13:09Na školách upozorňuje deti na zakázané látky: Už nie cigarety a alkohol. Postrachmi sú energetické nápoje, žuvací tabak či XanaxVčera 12:47Pacienti s covidom pribúdajú. Mám v novej vlne meniť svoje správanie či nosiť rúško? (expertná anketa)