Duševné zdravie

Ako spoznáte vo vzťahu budúceho manipulátora? „Spočiatku býva manipulácia nenápadná; k zmene dochádza často vtedy, keď si partner začne byť vami istý. Manipulátorov teda pravdepodobne nevyselektujete na úplnom začiatku,“ hovorí psychologička Lenka Pavuková Rušarová. V poradni upozorňuje, aké varovné signály si treba všímať.

Láska k dieťaťu sa často rovná veľkému strachu, ktorý nás sprevádza prakticky celý život, vysvetľuje v Psychologickej poradni Jana Ashford. V zdravej miere je podľa nej tento strach súčasťou rodičovstva. „Môžeme ho teda vnímať ako určitú daň alebo cenu za to, že môžeme mať dieťa vo svojom živote.“ Ak však cítime, že je strachu príliš, má zmysel s ním pracovať.

Američanka Jackie Dudová opisuje, ako prežila septický šok, ľudovo známy ako otrava krvi, a ako ju to zmenilo. „Prišla som o vlasy, duševné zdravie a takmer aj o samu seba,“ píše. Sepsa je bežnejšia a smrteľnejšia než mŕtvica, no veľa sa o nej nehovorí.

Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.

Ľudia prestávajú sledovať dokumenty o vrahoch, pretože pri nich pociťujú paranoju, úzkosti aj znechutenie. Nedávnym príkladom je seriál Netflixu o Jeffreym Dahmerovi, proti ktorému sa ohradili viaceré rodiny obetí. Mnohí diváci cítia znepokojenie z toho, že ľudia na internete si z Dahmera robia idol a kupujú si napríklad dosky na krájanie s jeho tvárou.

Odborník radí, ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný. „Studená voda má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa podieľajú na regulácii nálady,“ píše psychiater Richard A. Friedman o najnovšom výskume. Pri plávaní v studenej vode je podľa neho kľúčové, ako vkročíte do vody.

Úzkosť je len sekundárna emócia, hovorí psychológ Martin Miler. Zvyčajne nás upozorňuje na to, že niekde pod ňou je emócia, ktorá je primárna a ktorá korešponduje s potrebou, čo nie je naplnená. Najčastejšie ide o strach, hnev, zahanbenie, osamelosť, vinu, smútok, bezmocnosť. „Ale môžu to byť akékoľvek ďalšie emócie, respektíve ich vzájomný kokteil,“ vysvetľuje Miler.

Úzkosť rodičov sa môže prenášať na deti cez verbálnu aj neverbálnu komunikáciu. „Cez to, čo a ako im hovoríme, ako sa pri tom tvárime, ako reagujeme v rôznych situáciách,“ hovorí psychologička Jana Ashford. V poradni vysvetľuje, kedy by mali rodičia spozornieť a ako môžu pomôcť dieťaťu, ktoré je zaťažené úzkosťou.

Ak chcete dobre spať, do vážnych rozhovorov sa s partnerom pred spánkom nepúšťajte, radí psychologička Jana Ashford. Viac otázok o dobrom spaní môžu predplatitelia položiť psychologičke v diskusii k textu.

Psychologička Jana Ashford. Foto N - Vladimír Šimíček

Jana Ashford vysvetľuje v Psychologickej poradni, aké pocity môže prežívať dieťa v puberte pri nástupe do novej školy. „Je veľmi pravdepodobné, že vaša dcéra prežíva obavy, neistotu, premýšľa, ako bude v triede prijatá, či si nájde kamarátky, akých bude mať učiteľov, ako jej pôjde škola… No nie všetky deti v tomto období sa chcú deliť o svoje starosti s rodičmi.“

V Denníku N spúšťame rubriku Psychologická poradňa, kde budú na vaše otázky odpovedať skúsené klinické psychologičky a skúsení klinickí psychológovia. „Uvedomujeme si, že nejde o náhradu psychoterapie či individuálneho psychologického poradenstva. Odpovede skúsených odborníkov však môžu niekomu pomôcť zorientovať sa, nasmerovať ho k riešeniu alebo k vyhľadaniu ďalšej pomoci,“ píše zástupkyňa šéfredaktora Vitalia Bella.

Nie každá celebrita podstúpila plastiku, sme len zmätení z toho, ako sa zmenilo starnutie žien. Pohľad na filmové hviezdy z minulosti ukazuje, ako sa zlepšilo naše zdravie a naše štandardy starostlivosti o telo. Dermatologička hovorí, že aj jej celebritné klientky chcú dnes starnúť s pôvabom. „Všetky už videli kolegov, ako v určitom bode života vyzerali zvláštne,“ hovorí.

Reportér Matej Ondrišek opisuje, ako si našiel vhodnú psychoterapeutku a pochopil, že terapia môže fungovať. „Trvalo to viac než rok a terapeutku, s ktorou chcem pracovať dlhodobo, som našiel až na siedmy pokus,“ píše. Opisuje, ako narazil na viacero rôznych prístupov, zažil neprofesionálnosť a podľa čoho nakoniec našiel tú správnu.

Spánkový poradca Cristiana Ronalda propaguje 90-minútové spánky namiesto klasického, to však môže ohroziť psychické zdravie, varuje spánkový lekár Imrich Mucska. Podľa neho Ronaldo v noci riadne spí a cez deň si dá jeden 90-minútový spánok ako doplnok. „Určite nie je správne počas celého dňa striedať 90-minútové spánky,“ pripomína.

Chrápanie nemusí byť žiadna dráma; tá sa začína, ak je spojené s prestávkami v dýchaní, vraví lekárka Vladimíra Bellová zo Spánkového laboratória Kliniky pneumológie a ftizeológie LF SZU v Martine. Vysvetľuje, kedy je chrápanie neškodné a kedy už môže byť prejavom vážnejších problémov. Varovným signálom môže byť, ak človek začne chodiť v noci močiť alebo sa výraznejšie potí.

Vladimíra Bellová. Foto – archív Vladimíry Bellovej

Akupunktúra je oveľa viac než placebo a veda postupne mení pohľad na metódu tradičnej čínskej medicíny. Dáta sú také sľubné, že americké zdravotné strediská začali finančne pokrývať liečbu akupunktúrou pre ľudí s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta. Benefity pravej akupunktúry zväčša pretrvávajú dlhší čas, niekedy aj dvanásť mesiacov.

Pediatrička Perri Klass radí, ako môžu rodičia pozitívne formovať budúcnosť svojho dieťaťa. Nemusíte na seba klásť prehnane vysoké nároky alebo sa snažiť vytvárať veľké výnimočné chvíle, postačia aj drobné radosti, ako je spoločné čítanie nahlas. Podstatná je kvalita rodičovej prítomnosti a jeho prepojenia s dieťaťom.

ADHD má stigmu diagnózy malých neposlušných chlapcov a ľudia ju často vnímajú ako pochybnú, vraví psychiatrička Jitka Holčapková. „Existujú aj odborníci, ktorí tvrdia, že túto diagnózu netreba. Veľa psychiatrov na to neverí, čo je bizarné,“ hovorí v rozhovore. Opisuje, ako prebieha diagnostika tejto poruchy a v čom sa líši u dospelých.

Psychiatrička Jitka Holčapková opisuje život s poruchou pozornosti ADHD, ktorou sama trpí a lieči ju u svojich pacientov. „U ľudí ju vycítim, ale nie je to mágia. Zažila som s ňou šikanu aj úzkosti,“ hovorí v rozhovore. Vysvetľuje, v čom je mozog človeka s ADHD iný a prečo nie je pravda, že sa ľudia s touto poruchou nedokážu sústrediť.

Jitka Holčapková. Foto – Ludvík Hradilek, Deník N

Ľudia s poruchami autistického spektra dokážu veľmi hlboko prežívať empatiu, len ich prejavom väčšina nerozumie, vraví vysokoškoláčka s Aspergerovým syndrómom. „Nie je prirodzené sa druhého v danej situácii dotknúť, spontánne ho objať alebo prejaviť súcit mimikou a tónom hlasu,“ vraví. Oporu skôr vyjadrujú slovne alebo prostredníctvom umenia.

Právo na eutanáziu má byť jedným zo základných ľudských práv, vraví biológ Ladislav Kováč. „Sme hrozní – ak už naši domáci miláčikovia, psíkovia či mačičky nevládzu, zanesieme ich k veterinárovi, ktorý sa postará o ich bezbolestný a dôstojný odchod. Svojim blížnym to však nedovolíme.“

Ladislav Kováč. Foto - záber z videa počas prednášky na Prírodovedeckej fakulte UK

Matematička Alexandra Dyalee na strednej škole začala tušiť, že by mohla byť na autistickom spektre. „Keď som sa niekomu zdôverila, asi okrem dvoch výnimiek ma všetci vysmiali so slovami, že ja určite nie som autistka, pretože tak nevyzerám.“ V dvadsiatich rokoch jej napokon diagnostikovali Aspergerov syndróm.

Túžim po tom, aby mi niekto rozumel, vraví matematička Alexandra Dyalee, ktorej zistili Aspergerov syndróm až v dvadsiatich rokoch. V rozhovore opisuje, prečo sa na základnej škole cítila odstrkovaná, v čom sa líšia jej prejavy empatie alebo ako ju vysoké nároky priviedli k vyhoreniu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Lekári v Česku predpisujú návykový Neurol aj bez vyšetrenia, problémy s liekmi na úzkosť má v krajine milión ľudí. Na adiktologickej klinike v Prahe sa liečia aj ľudia, ktorí berú až sto tabliet Neurolu denne. „Len málo pacientov sa k tejto závislosti prepracuje vlastnými silami, často ju, bohužiaľ, vypestujú lekári,“ vraví psychiater Ladislav Polách.

Nikdy neposielajte ľuďom postihnutým nešťastím svoje staré oblečenie, hovorí expertka na katastrofy Lucy Easthope. Takmer naisto skončí ako odpad a niekedy sa tak miesto nešťastia zaplaví zbytočnými vecami natoľko, že je ako druhá, samostatná katastrofa.

Pandémia covidu bola globálna katastrofa a je v poriadku cítiť sa stále zle, hoci sa ostatní tvária, že je za nami, hovorí expertka na riešenie následkov nešťastí Lucy Easthope. Všetky následky pandémie podľa nej uvidíme až tak o 30 rokov. Politici sa snažia urobiť za nešťastím čo najskôr hrubú čiaru, a tak si nevšímame veľkú skupinu ľudí, ktorá sa po pandémii stále cíti opustená a zabudnutá.

Lucy Easthope. Foto - archív L. E.

Kedy je dieťa zrelé na prvý smartfón? Všímajte si, či je dieťa zdravo socializované. „Pokiaľ dieťa ešte nerozpráva, neudržiava očný kontakt s rodičmi, rodinou či rovesníkmi a okolím, neodporúčam podporovať dieťa v tom, aby využívalo smartfón na komunikáciu,“ odporúča psychologička.

Kedy má dieťa dostať prvý smartfón? Začnite s rodinným tabletom alebo mobilom bez internetu. Štyria psychológovia odpovedajú detailne na to, ako sprevádzať dieťa pri jeho prvých stretnutiach s technológiou.

Ak pocítim, že môj život je už nedôstojný, chcem mať právo rozhodnúť o svojom odchode, hovorí psychiater Péter Hunčík. „Bojím sa odkázanosti na iných, bojím sa neznesiteľnej bolesti. Eutanázia by mala byť jedným zo základných ľudských práv.“

Péter Hunčík. Foto - TASR

Keď váš známy alebo príbuzný nemá osobný život, len prácu, spozornejte, môže byť vorkoholikom, radí psychologička Michaela Peterková. Vorkoholizmus podľa nej okrem zdravia najviac zasahuje vzťahy, takíto ľudia na ne zvyčajne nemajú čas a energiu.

Dula pre umierajúcich sprevádza nielen človeka, ktorý umiera, ale aj všetkých tých, ktorí sú zúčastnení tohto procesu. Dula môže urobiť čaj, posedieť si s umierajúcim, vypočuť si ho. Jej primárnou úlohou je vyplniť všetky medzery, ktoré zdravotnícky personál nemá čas a ani kapacitu vykryť, hovorí sprievodkyňa umieraním Jana Gorst.

V roku 2022 spáchalo v USA samovraždu vyše 49-tisíc ľudí. Ide o doteraz najvyšší počet od začiatku druhej svetovej vojny a oproti roku 2021 to je trojpercentný nárast. Niektorí vinia nedostupnosť služieb duševného zdravia, iní dostupnosť zbraní.

Mnohí na konci života ľutujú, že donekonečna odkladali svoje sny a túžby, hovorí dula pre umierajúcich Jana Gorst. V rozhovoroch s umierajúcimi sa podľa nej často objavujú ľútosť a zatrpknutosť. „Možno aj pri veciach, ktoré sme urobili tak, ako sme chceli.“

Netflix v novom dokumente mapuje príbeh športovca, ktorý si zničil kariéru a takmer vzal život. Johnny Manziel sa na univerzite stal hviezdou, no jeho životospráva bola nezlučiteľná s kariérou profesionála v americkom futbale. Z NFL ho po dvoch rokoch vyhodili a jeho otec dúfal, že skončí vo väzení.

Deti v detských domovoch si medzi sebou nevytvoria súrodenecké vzťahy, pretože rivalizujú. „Keď ste veľmi hladní, tak nemyslíte v prvom rade na to, aby ste sa s chlebom podelili. V prvom rade sa rýchlo najete. Tieto deti sa nepodelia o vzťah,“ hovorí psychologička Zuzana Zimová.

Problém s alkoholom má človek, ktorý si s ním viaže zážitky. „Napríklad idem na turistiku s partiou. Vyjdem na kopec a tam sa odmením, lebo si to chcem vylepšiť, a dám si v bufete alkohol. A v jednom momente sa to môže prehupnúť, že si myslím, že chcem ísť bicyklovať, ale v pozadí môže byť, že si chcem vypiť,“ vysvetľuje odborník na závislosti Rastislav Žemlička.

Reakcie na odlúčenie sa medzi deťmi značne odlišujú, dokonca aj v rámci jednej rodiny, tvrdí klinická psychologička Becky Kennedy. Prečítajte si ukážku z jej knihy Objavte v sebe dobrého rodiča, v ktorej vysvetľuje aj to, ako zmierniť prejavy separačnej úzkosti u detí.

Odborník na závislosti Rastislav Žemlička vysvetľuje, ako má človek zistiť, či je závislý od alkoholu. Podľa neho si treba odpovedať na niekoľko otázok. Rozmýšľal som niekedy, že pijem veľa? Viem prestať piť? Povedalo mi niekedy okolie, že pijem veľa? Sú veci, ktoré som v opitosti spravil a hanbím sa za ne? A dokážem pitie ukončiť alebo potrebujem „vyprošťovák“?

Deti v detských domovoch trpia vzťahovou traumou, pretože ich najbližšie osoby sklamali. „To, čo by mali následne dostať, je vzťah, ktorý je iný – je bezpečný a napĺňa ich potreby,“ hovorí psychologička Zuzana Zimová. Vychovávateľov je však málo a nedokážu deťom nahradiť rodinu.

Ak niekto označí dieťa s traumou za posadnuté diablom, je veľmi, ale veľmi za čiarou, hovorí psychologička o prípade detského domova, kde k dieťaťu zavolali exorcistu. „Tieto deti sú naozaj veľmi zranené. Ich pohľad na seba nemôže byť taký, že sú zlé alebo poškodené,“ vysvetľuje Zuzana Zimová.

Zuzana Zimová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Dovolenka je často zlomová, po nej sa ľudia z alkoholizmu začínajú liečiť, hovorí odborník na závislosti Rastislav Žemlička. „Niekedy až na dovolenke problém tak vyeskaluje, že spustí proces a rodina to začne riešiť,“ hovorí.

K psychologickej manipulácii dochádza aj v rodinách, hoci nemusí byť vždy vedomá. Gaslighting môžete zažívať od vašej starostlivej tety, „ktorá sa o vás len stará“, alebo od vášho otca, „ktorý len žartuje“. Washington Post radí, ako manipulácie v rodine rozpoznať a zastaviť.

Mnohí tínedžeri aj dospelí si pod vplyvom sociálnych sietí samodiagnostikujú poruchu pozornosti ADHD. Problémy s pozornosťou a so sústredením však môžu mať aj veľa iných vysvetlení. „Ak nebudeme opatrní, môže to viesť k nadbytočnému predpisovaniu liekov,“ vraví psychologička.

EMDR terapia je dnes vyhľadávanou formou liečby stavov súvisiacich s traumou či so znepokojujúcimi životnými zážitkami. Psychoterapeutka Jini Tylerová odpovedá na najbežnejšie otázky o tejto terapii. „Nie je to vymývanie mozgu ani hypnóza. Klienti majú proces pod plnou kontrolou a môžu ho kedykoľvek zastaviť,“ vraví.

Sedemdesiatnik opisuje, ako sa pokúsil zabojovať s osamelosťou a nájsť si priateľov. Výskumy naznačujú, že muži majú pri vytváraní a udržiavaní priateľstiev väčšie ťažkosti než ženy. Pre Leonarda Felsona bolo najväčšou výzvou otvoriť sa iným ľuďom a byť úprimný.

S niektorými ľuďmi, hoci sú to aj rodičia, sa jednoducho nedá inak usporiadať vzťah, ako s nimi prerušiť alebo obmedziť kontakt, hovorí psychológ Norbert Uhnák. „Rodičov si nikto nevyberá a sú ľudia, pre ktorých je skutočne nebezpečné sa s rodičmi stretávať.“

Je mýtus, že všetci rodičia milujú svoje deti, niektorí nemajú vyvinutú empatiu a nedokážu sa na dieťa naladiť, hovorí psychológ Norbert Uhnák. „Často sa stretávam s obrazom citovej zanedbanosti a smútku detí aj dospelých detí z toho, že nedostali veľa záujmu zo strany rodiča ani veľa citov a podpory.“

Klimatickú krízu najlepšie vysvetlíme pomocou príbehov, ktoré sa nás týkajú, hovorí ekologický psychológ Jan Krajhanzl. „Slovenská verejnosť momentálne potrebuje oveľa viac počuť príbehy ľudí z dedín, kde napríklad naozaj zmizla voda zo studní a už im ostáva iba voda z cisterien,“ hovorí.

Poruchy príjmu potravy sú veľmi vážne a môžu sa skončiť aj smrťou, varuje prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve centra Chuť žiť, ktorá s osobami s touto diagnózou pracuje. Jedným z faktorov vzniku týchto porúch je podľa prezidentky aj neprimerané zdôrazňovanie témy hmotnosti v spoločnosti.

Vypadnite z rutiny, nájdite si čas na seba a buďte aj spontánni. Prinášame šesť tipov, ako si užiť dovolenku. „Na to, aby mal oddych dlhodobý efekt pred stresom, sa na dovolenke 15 až 20 minút denne venujte sebe – pozorujte, čo vám robí dobre či ako do svojho života priniesť viac radosti,“ radí psychologička.

Nové na Dennikn.sk

17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známych 16:43On nás varoval a je pripravený to plniť 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenu 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľby 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov Republiky 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkov 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan Nič 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska) 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkosti 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok volieb 14:36Shooty: Šikovníci 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚ 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéra 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či Gyimesi 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNS 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponuku 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšla 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj Republika 07:30Fico bujaro oslavoval: My sme vyhrali. Takto sa to robí, do psej matere (+ video) 07:29Vyhrala proruská strana, Fico bude spojencom Orbána. Čo píšu o voľbách zahraničné médiá 05:55Fico sa vracia. Voliči zabudli. Čikovský, Bezák, Shemesh, Szalay, Javorský a Pataj hodnotia voľby 05:36Danko sa vracia do parlamentu, klub SNS je plný konšpirátorov a rusofilov 05:28Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu 04:49Roberta Fica čaká stretnutie s prezidentkou Čaputovou, mal by od nej dostať poverenie 04:44Kto sú noví poslanci a kto ich náhradníci (+ mapa) 04:39Voľby vyhral Smer s náskokom pred PS, Fico má šancu zložiť koalíciu. O vláde rozhodne Pellegrini 04:24Sme rodina pohorela, Kollára to však ako predsedu zrejme neohrozí. Krajniak ani Pčolinský nechcú, aby odstúpil 03:08Z premiérskej strany na 3 percentá: Demokrati sa označovali za čierneho koňa volieb, napokon prepadli 02:48Jana Bittó Cigániková: Neviem pochopiť, že ľudia nedajú hlas strane, ktorá sa postavila tyranovi