Kolúzna väzba

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu Trestného poriadku a zmeny pri kolúznej väzbe. Tá hovorí, že ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby má byť päť mesiacov. (tasr)

Poslanci schválili návrh Márie Kolíkovej na zmeny pri kolúznej väzbe. Ak nepreukážu kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby má byť päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie.

Parlament rokuje o zmene podmienok kolúznej väzby. Návrh predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po dohode s hnutím Sme rodina. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára dohoda platí a žiadne prekvapenie sa pri hlasovaní neočakáva.

Hrozí, že parlament nebude v júli na mimoriadnej schôdzi uznášaniaschopný a nebude môcť schváliť novelu týkajúcu sa kolúznej väzby. Potvrdila to poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková. „Máme nejaký harmonogram schôdzí, ľudia si podľa neho plánujú dovolenky a ak sa vyskytne nejaká mimoriadna schôdza, tak je normálne, že to všetkým nemusí zapadať do plánov.“ Boris Kollár to podľa nej zvládne.

Parlament posunul do druhého čítania novelu trestného poriadku, ktorá v niektorých prípadoch obmedzuje kolúznu väzbu na päť mesiacov. Novelu podporilo 79 zo 125 prítomných poslancov.

Rozprava k novele o zmenách podmienok kolúznej väzby sa skončila. Bola krátka a trvala len zhruba 45 minút. O posunutí návrhu do druhého čítania sa bude hlasovať dnes po 17.00.

Poslanec Smeru Boris Susko v rozprave hovorí, že treba skrátiť nielen kolúznu, ale aj ostatné druhy vyšetrovacej väzby. Tvrdí, že podľa Kolíkovej návrhu sa vlastne podmienky kolúznej väzby sprísňujú.

V rozprave ku kolúznej väzbe vystupuje ako prvý poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica. Vraví, že s ňou súhlasí, podľa neho je však potrebná komplexná reorganizácia väzenstva aj skrátenie procesu vyšetrovania.

Parlament začína rokovať o novele trestného poriadku, ktorá upravuje pravidlá kolúznej väzby. Uvádza ho ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vraví, že novelou chcú upravovať práva obvinených. Do rozpravy sa prihlásili dvaja poslanci.

Z kolúznej väzby po zmene zákona nevyjde predčasne nikto. Novela ministerky Kolíkovej je už v parlamente, rokovať sa o nej začne na najbližšej schôdzi po odvolávaní ministra Mikulca. Sme rodina svoj poslanecký návrh zatiaľ z parlamentu nestiahla.

Vláda odsúhlasila skrátenie základnej dĺžky trvania kolúznej väzby. Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, väzba by mohla trvať päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie.

Boris Kollár a Mária Kolíková sa dohodli na úprave kolúznej väzby, Sme rodina stiahne svoj poslanecký návrh. Do Národnej rady pôjde vládny návrh zákona, ktorý má dnes prejsť vládou. Počíta sa v ňom so skrátením lehoty kolúznej väzby zo siedmich na päť mesiacov. Obaja skonštatovali, že urobili ústupky.

Naživo: Ministerka spravodlivosti a predseda parlamentu o kolúznej väzbe.

SaS sa stále nedohodla s Matovičom a hrozí, že neprejde navýšenie rozpočtu. Pokiaľ nedôjde k dohode do utorka (dnes) do 13.00, SaS zvýšenie rozpočtu nepodporí. Rysuje sa však dohoda na úprave kolúznej väzby.

Dohoda na kolúznej väzbe medzi Máriou Kolíkovou a Sme rodina stále nie je, potvrdil v televízii Markíza Boris Kollár. Na otázku, či by zahlasovali aj za taký návrh, ktorý by nezaručil prepustenie Vladimíra Pčolinského, povedal, že „to s tým nemá nič spoločné“.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa ospravedlnil za svoje emotívne vystúpenie v Národnej rade ku kolúznej väzbe. V ňom zaútočil aj na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Kollár v televízii Markíza potvrdil, že sa Kolíkovej ospravedlnil.

Richard Takáč zo Smeru opäť obvinil ministerku spravodlivosti z klamstva pri počte obvinených v kolúznej väzbe. Mária Kolíková aj pri odvolávaní hovorila, že takí sú siedmi. Takáč hovorí, že ich je vyše 130. Kolíková však hovorila o počte obvinených, ktorí sú vo väzbe len z kolúznych a nie iných dôvodov. Takých je sedem.

Ak sa téma kolúznej väzby stane dôvodom na odchod Za ľudí z koalície, SaS odíde tiež, potvrdil Richard Sulík v televízii TA3. „Ak by odišla strana Za ľudí, budeme ju nasledovať.“

Video: Rozhovor Moniky Tódovej s Ivanom Fiačanom. Predseda Ústavného súdu hovorí, či sudca môže povedať, že sa hanbí za iných sudcov, ako vnímal odstúpenie Mojmíra Mamojku, aj či bude rozhodnutie o referende apolitické.

Väčšinu ústavných sťažností väzobne stíhaných ľudí Ústavný súd odmietne, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. On sám takto odmietol sťažnosť Zoroslava Kollára, teraz má na stole sťažnosť Norberta Bödöra. Z činnosti pre zločineckú skupinu obžalovaný advokát Martin Ribár bol podľa neho vo väzbe príliš dlho.

Po troške sa začala obnovovať dôvera občanov v justíciu, hovorí v rozhovore predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. „Teraz je dôležité, aby konečné rozhodnutia boli poctivo vyargumentované a uveriteľné nielen v právnickej obci, ale aj v očiach verejnosti. Vidíme, ako prebiehala kritika rozsudku vo veci pána Kuciaka a pani Kušnírovej.“

Koalícia je teraz životaschopnejšia ako za Ivety Radičovej, tvrdí Richard Sulík. V rozhovore priznáva, že jeho vzťah s Igorom Matovičom nie je dobrý, lebo kvôli SaS nie je premiérom. Pokiaľ by pre spor o kolúznu väzbu odišla z vlády strana Za ľudí, odíde podľa Sulíka aj SaS.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Hlas je Smer 2 a pri tomto by sme mali zostať, hovorí Ondrej Dostál v podcaste V redakcii. „Nemali by sme zabudnúť na to, že ľudia, ktorí tvoria špičku Hlasu, a zrejme celý Hlas sú bývalí smeráci, ktorí teraz tvrdia, že sú iní. Majú zodpovednosť za to, kam Smer priviedol Slovensko, a za celý ten korupčný a oligarchický systém, ktorý tu máme.“

Spor o kolúznu väzbu vnímam ako starostlivosť o našich ľudí, hovorí v rozhovore Ondrej Dostál (klub SaS). „Pokiaľ sa problémy väzby týkali bežných ľudí, ktorí páchali kriminalitu a boli vyšetrovaní a súdení, nikto s tým nemal problém.“ Boris Kollár sa podľa neho o Márii Kolíkovej vyjadroval absolútne nemiestne, ale vzhľadom na jeho minulosť by nás to nemalo prekvapovať.

Ondrej Dostál. Foto N - Tomáš Benedikovič

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že v ich záujme „rozhodne nie je“ predčasné prepustenie niekdajších vplyvných ľudí a nominantov vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Cieľom OĽaNO je podľa neho podporiť takú úpravu zákona o kolúznej väzbe, ktorá nijakým spôsobom neumožní spochybňovanie či marenie vyšetrovania a zároveň sa bude približovať k európskym štandardom.

Úpravu kolúznej väzby odsunuli na jún. V OĽaNO sa boja o svoj imidž bojovníkov proti mafii, ministerka Mária Kolíková získala čas na vlastný návrh. Vďaka návrhu Sme rodina by mali šancu ísť na slobodu Monika Jankovská či Vladimír Pčolinský.

Martin M. Šimečka píše o triednom boji Igora Matoviča a jeho ústupe. „Nová trieda na čele s Borisom Kollárom sa začína brániť, spor o kolúznu väzbu je len začiatok.“

Predseda parlamentu Kollár (Sme rodina) prerušil rokovanie schôdze Národnej rady do stredy 26. mája do 13.00 h. Koalícia naďalej rokuje o návrhoch, ktoré ostali na programe májovej schôdze, teda o zvýšení deficitu v štátnom rozpočte a o zmenách pri kolúznej väzbe. (tasr)

Predsedovia koaličných poslaneckých klubov potvrdili, že koalícia preruší rokovanie parlamentu na týždeň do 26. mája. Okrem sporu o kolúznu väzbu sú dôvodom aj nezhody medzi SaS a OĽaNO o zvýšenie výdavkov tohtoročného rozpočtu.

Koalícia sa dohodla, že parlamentnú schôdzu preruší na týždeň. Dôvodom je nedohoda na dodatočnom navýšení výdavkovej časti štátneho rozpočtu.

Poslanec OĽaNO György Gyimesi vykladá možný odklad témy kolúznej väzby aj tak, že by návrh Sme rodina mohol prejsť do druhého čítania a potom je možné s ním robiť čokoľvek – zmeniť, stiahnuť, revidovať. V hnutí sa podľa neho môžu dohodnúť aj na voľnom hlasovaní.

Poslanec György Gyimesi tvrdí, že klub OĽaNO bude v pondelok rokovať o kolúznej väzbe. Gyimesi nevylučuje, že sa môžu dohodnúť aj na voľnom hlasovaní. Podľa neho sa však OĽaNO chce držať bokom od sporu o kolúznej väzbe, ktorý je medzi stranou Sme rodina a ministerkou Kolíkovou.

Ak by v parlamente prešla novela o skrátení kolúznej väzby od Sme rodina, pre Za ľudí to bude „červená čiara“. V RTVS to povedala Veronika Remišová, podľa ktorej bolo piatkové vystúpenie Borisa Kollára v parlamente nevhodné.

Ján Richter zo Smeru povedal, že v prípade skrátenia kolúznej väzby majú rovnaké videnie ako Sme rodina. „Konečne by si už niekto, kto má krvavé oči, mal ich už otvoriť a pozerať na svet inak,“ povedal bývalý minister práce v TA3.

Milan Krajniak tvrdí, že strana Sme rodina je pripravená na dohodu s ministerkou Kolíkovou o úpravách v kolúznej väzbe, treba ju však podľa neho skrátiť. „Sme pripravení ustúpiť a počúvať rozumné argumenty,“ povedal Krajniak v TA3.

Nové na Dennikn.sk

14:23Deti by mali viac písať a vymýšľať si príbehy, rozvíja im to myseľ, vraví odborníčka na gramotnosť 14:19Prestaň ma volať! 13:42Trafili, čo chceli. Z útoku Mossadu na iránske vojenské zariadenie sa tešili aj Ukrajinci 13:32O volebnom systéme azda už naposledy 13:02Putin sa vyhrážal, že ma zabije, tvrdí Boris Johnson. Je to trápne, reaguje Kremeľ 12:54Danglár: Olympionik 12:14Dôležité je, či Vlhovú lyžovanie stále baví, vraví Šárka Strachová, ktorá teraz pomáha ľuďom s bolesťami chrbta 12:10Vidia to najbystrejší ľudia Izraela, len premiér si zatvára oči 12:00Zabudnite na „autonómiu“. Európa potrebuje USA tak ako kedykoľvek predtým 11:04The Last of Us. Posledný a predsa prvý. Hit pre PlayStation sa dostal tam, kam žiadna iná hra 10:18Noví susedia: Hipsterská výšivka a zmrzlinový boršč 09:55Zadlžený nájazdník Krúpa sa sporí so Slovnaftom o pozemok. Hrozí, že pred fabriku prídu protestovať jeho veritelia 09:54Pod slnkom Jany Shemesh: Do politiky sa vrátil muž, ktorý sa veľa nenaučil  09:38Pomáha Bratislave s ulicami: Ideálne mesto? Také, ktoré navrhli pre trojročné dieťa 08:39Bukovský žaluje aj novinára Eugena Kordu, za názorový článok žiada 20-tisíc eur 08:19Chodí s partiou po Moskve a ostro zakazuje ľuďom piť alkohol. Je to strážca poriadku alebo chuligán provokujúci bitky? 08:15Týždeň v zdraví: Čo je ľudské vedomie? Pomáha riadené dýchanie predýchať stres či úzkosť? Ako sa treba stravovať počas chrípky? 07:40Ako sa rodí veľký prestup: Inter sa hnevá na Škriniara, tréner PSG ho chce hneď, ide aj o bonus 06:43Ráno s NHL: Dvere do ligy nám otvoril Hašek. Ostatní brankári môžu Halákovi kariéru závidieť, vraví Hnilička 06:42Ekonomický newsfilter: Zdravotnú poisťovňu v ére Smeru presťahovali za 600-tisícový úplatok, myslí si políciaVčera 21:31Vašáková: Ak chceme postaviť Rázsochy za európske peniaze, zostávajú na záchranu projektu už len týždneVčera 20:27Rusom možno dovolia olympiádu pod neutrálnou vlajkou. Slovensko to podporuje, Ukrajina hrozí bojkotomVčera 19:26Newsfilter: Nemci znova vyvrátili Žilinkovu ložVčera 19:16Graf dňa: Zmrazené eurofondy, extrémna inflácia a slabá ekonomika. Prečo Maďarsku zhoršili ratingVčera 19:09Rodič, ktorý sa bojí o budúcnosť dieťaťa na planéte, by mohol žalovať štát, navrhuje Budaj v klimatickom zákoneVčera 18:41Vymenila prácu na úrade za chatárčenie na horskej chate. Najviac oceňuje dobrú náladu turistovVčera 18:07Baterkáreň Volkswagenu sa Šuranom vzďaľuje, no potichu tam rýchlo rastie iná firma z odvetvia elektromobilityVčera 17:35Tom Verlaine nebol klasický rocker, a preto sú jeho nahrávky stále inšpiratívneVčera 17:24Boris Kollár chváli NATO, zároveň sa stretáva s proputinovskými europoslancamiVčera 15:52Kollár a Sulík rokovali o skoršom termíne volieb, Matovič a Remišová neprišli, nechcú podporovať cirkus