Slovenskí hokejisti spoznali súperov pre budúcoročné MS do 20 rokov. V kanadskej Ottawe nastúpia v skupine B proti Švédsku, Česku, Švajčiarsku a Kazachstanu.

Spojené štáty získali na MS v hokeji do 20 rokov zlato, vo finále porazili domáce Švédsko 6:2. Američania vyhrali všetkých sedem zápasov a získali šiesty titul v tejto kategórii, prvý od roku 2021. (iihf)

Českí hokejisti po veľkom obrate získali bronz na MS do 20 rokov. V zápase o tretie miesto necelé dve minúty pred koncom prehrávali s Fínskom 4:5, no v úplnom závere strelili štyri góly a vyhrali 8:5. (iihf)

Americkí hokejisti zdolali Fínsko 3:2 a postúpili do finále majstrovstiev sveta do 20 rokov. Po prvej tretine pritom prehrávali 0:2. V súboji o zlato sa stretnú so Švédmi, ktorí vyhrali nad Čechmi. Finále aj súboj o bronz sú na programe v piatok. (iihf)

Švédski hokejisti zvíťazili nad Českom 5:2 v semifinále majstrovstiev sveta do 20 rokov. V druhom semifinále od 19.30 si zahrajú USA a Fínsko. (iihf)

Hokejisti Nemecka sa udržali v najvyššej kategórii MS do 20 rokov, v zápase o záchranu zdolali Nórov 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil Moritz Elias. Nórov na budúcoročnom šampionáte nahradí Kazachstan. (iihf)

Otázky po hokejových MS do 20 rokov: Čo chýbalo dvadsiatke, aký tím budeme mať o rok a bude ho trénovať Ivan Feneš? „V krízových momentoch mi chýbalo zasiahnutie do zostavy, do situácie. Skrátka nejaká zmena situácie, mať plán B,“ hovorí tréner a bývalý útočník Ján Pleva.

Medaila z MS do 20 rokov nie je pre mladých hráčov najpodstatnejšia, píše Štefan Bugan. Z generácie, ktorá získala bronz v roku 2015, sa stal stabilným hráčom NHL len Erik Černák. Česi s nami vtedy vypadli, no dnes majú z toho tímu veľa hráčov v NHL a David Pastrňák sa stal hviezdou.

Po štvrťfinále sa na prvé miesto produktivity na MS do 20 rokov dostal Američan Cutter Gauthier. Proti Lotyšsku získal dve asistencie a má už 10 bodov. Za ním sú deväťbodoví Slováci Servác Petrovský a Filip Mešár.

Švédski hokejisti zdolali Švajčiarov 3:2 po predĺžení a v semifinále MS do 20 rokov budú hrať proti Čechom. V druhom semifinále nastúpia Fíni a Američania, ktorí porazili Lotyšov 7:2. Obidva zápasy sú na programe vo štvrtok.

Mali sme silný ročník, ale nemôžeme si povedať, že sme lepší ako všetci ostatní, hodnotí Michal Handzuš vypadnutie slovenských hokejistov na MS do 20 rokov. „Hráči aspoň vidia, že takéto zápasy rozhoduje každá maličkosť,“ vraví.

Michal Handzuš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Českí hokejisti zdolali Kanadu 3:2 vo štvrťfinále majstrovstiev sveta do 20 rokov. Víťazný gól strelil jedenásť sekúnd pred koncom Jakub Štancl. Kanada chýba v semifinále prvý raz od roku 2019, posledné dva šampionáty vyhrala.

Slováci akoby si nevšimli fínsku slabinu, kritizoval kanadský expert Craig Button, bývalý generálny manažér Calgary. „Budem citovať fantastické slová Craiga Ramsayho: ‚Opatrnosť je smrť‘,“ hovoril Button počas štvrťfinále MS do 20 rokov, v ktorom Slováci vypadli s Fínmi.

V porovnaní s Fínmi nám chýbalo sebavedomie, myslí si Ján Lašák po prehre hokejistov do 20 rokov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta. „Za tento výkon chalanov nemôže nikto skritizovať, perfektne to dobojovali,“ hovorí Milan Bartovič.

Slovenskí hokejisti prehrali s Fínmi 3:4 po predĺžení vo štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov. Slováci vyhrávali 1:0 aj prehrávali 2:3, Mešár vyrovnal v hre bez brankára v poslednej minúte. V predĺžení rozhodol Lassila.

Foto - TASR/AP

Štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov medzi Slovenskom a Fínskom sa predlžuje. Hneď v úvode III. tretiny poslal Fínov do vedenia Hameenaho, na 2:2 vyrovnal Dvorský. V 59. minúte skóroval Kaskimaki, Mešár však vyrovnal na 3:3 počas hry bez brankára.

Fínski hokejisti v II. tretine vyrovnali na 1:1 vo štvrťfinále MS do 20 rokov proti Slovensku. V 23. minúte využil nepresnú slovenskú rozohrávku Tommi Mannisto. V druhej tretine sme videli len deväť striel, z toho päť slovenských.

Hokejisti do 20 rokov vyhrávajú nad Fínmi 1:0 po I. tretine štvrťfinále MS. Gól strelil v poslednej sekunde Adam Sýkora, potvrdil ho až videorozhodca. Dovtedy boli aktívnejší Fíni, no veľké šance mali Mešár aj Repčík.

Na hokejových MS do 20 rokov sa začalo štvrťfinále Slovensko – Fínsko. Do slovenskej bránky sa vrátil Adam Gajan, do obrany Dávid Nátny. Prvý útok zostal v zložení Dvorský – Pekarčík – Mišiak, zvyšné tréneri pomenili pre absenciu Alexa Čiernika. Vysiela JOJ Šport.

Útočník Alex Čiernik pre zranenie hlavy nebude hrať zajtrajšie štvrťfinále MS do 20 rokov proti Fínsku. Tréner Ivan Feneš však môže počítať s obrancami Dávidom Nátnym, ktorý bol chorý, a s Milanom Pišojom, ktorý neodohral časť zápasu proti USA pre zásah do kolena. (sportnet)

Je dobré, že Adam Gajan proti USA nechytal, hovorí Michal Valent, ktorý na MS do 20 rokov dostal päť gólov za tretinu od Rusov. „Myslím si, že aj tento šampionát nejakým spôsobom ovplyvnil moju kariéru,“ myslí si Valent, ktorý väčšinu kariéry strávil v Česku a na Slovensku.

Servác Petrovský bol najlepšie bodujúcim (9) hráčom v skupinách MS do 20 rokov, Maxim Štrbák mal najviac bodov (6) spomedzi obrancov. V najlepšej desiatke útočníkov je aj Filip Mešár (7 bodov) a Peter Repčík (6).

Juniorskí reprezentanti nastúpia vo štvrťfinále MS proti Fínsku v utorok 2. januára o 12.00 h. opäť na štadióne Frölundaborg v Göteborgu. Od 14.30 h. bude hrať Kanada proti Česku. USA si zahrá s Lotyšskom od 17.00 h. a domáci Švédi vyzvú Švajčiarov od 19.30 h.

Kanadskí hokejisti do 20 rokov vyhrali nad Nemeckom 6:3 a to znamená, že Slovensko bude vo štvrťfinále hrať proti Fínsku, Američanov čakajú Lotyši, Švédov Švajčiari a Kanadu Česko. (iihf)

Českí juniori vyhrali nad Švajčiarskom 4:2 a skončili v „slovenskej“ skupine B na 3. mieste. Ďalej ich čaká zrejme Kanada. Švajčiari postupujú zo 4. pozície a zahrajú si vo štvrťfinále proti Švédsku. (iihf)

Na juniorských MS v hokeji Fínsko vyhralo nad Švédskom 5:4 po nájazdoch. Domáci tím napriek tomu vyhral skupinu A. Ak Nemecko nezdolá Kanadu, Fíni skončia tretí a budú vo štvrťfinále súpermi Slovákov. (iihf)

Expert kanadskej TSN Craig Button si myslí, že Slováci proti USA mohli nasadiť brankára Adama Gajana. Ján Lašák však nesúhlasí: „Keby Adam dostal o štyri góly menej, stále by dostal šestku a pred štvrťfinále by mu to nepomohlo.“

Nenasadenie Adama Gajana kritizujú tí, ktorí tomu nerozumejú. Konzultovali sme to a bolo to rozhodnutie z rozumu, hovorí Ján Lašák. Vysvetľuje, že trénerská výzva je rozhodnutie aj šiestich ľudí, a on to tiež pri druhom americkom góle videl pol na pol.

Juniorskí hokejisti prehrali s USA 2:10 a v skupine B skončili na 2. mieste. Za Slovákov skórovali Moško a Mešár, 38 striel im súperov brankár chytil. Ak Nemci nezaskočia Kanadu, Slováci nastúpia vo štvrťfinále proti Fínsku. Hrať sa bude 2. januára.

Tréner Slovákov Ivan Feneš v diskusii s rozhodcom. Foto – IIHF

Hokejová dvadsiatka po 40 minútach prehráva s USA 2:5 napriek tomu, že v 2. tretine boli Slováci lepším tímom. Na súperovho brankára vystrelili 20-krát, čo by mal byť juniorský rekord proti zámorskému súperovi. Presadil sa však iba Filip Mešár v presilovke. (iihf)

Hokejisti do 20 rokov prehrávajú po 1. tretine s USA 1:2. Za Slovákov skóroval strelou od modrej obranca Marián Moško. Slováci ubránili dve oslabenia, brankár Urban čelil 16 strelám. V závere tretiny dostal Hayes po faule kolenom na Pišoju vyšší trest. (iihf)

Začal sa posledný zápas hokejovej reprezentácie do 20 rokov v základnej skupine MS. Nastupuje proti Američanom. Víťaz vyhrá skupinu B, porazený skončí na 2. mieste. V bráne Slovákov je Samuel Urban, Adam Gajan dostal priestor na oddych. Zápas vysiela Joj Šport.

Hokejisti USA zvíťazili nad Českom 4:3 po nájazdoch a v skupine B sú na 2. mieste o jeden bod za Slovenskom. V nedeľu budú hrať Slováci proti USA o výhru v skupine, Slováci skončia v tabuľke najhoršie druhí. (iihf)

Ročník 2004, vrátane Juraja Slafkovského a Šimona Nemca, by som pomenoval ako novú éru slovenského hokeja, myslí si Craig Button, expert z TSN. „Toto je síce ich posledný juniorský šampionát, ale som si istý, že keď budú o niečo starší, opäť sa stretnú na seniorských MS či na olympijských hrách.“

Daliborovi Dvorskému pomohla k 4-bodovému zápasu aj zmena trénera Ivana Feneša. Ten zamiešal formáciami a k Dvorskému poslal Juraja Pekarčíka. „Ivan Feneš dnes rotoval hráčov hore-dole bez toho, aby sa obával, proti komu bude ktorý konkrétny hráč nastupovať,“ povedal expert Craig Button.

Za slovenského hráča zápasu proti Nórsku bol vyhlásený Dalibor Dvorský, no experti Ján Lašák a Ján Pleva sa zhodli, že ich najviac zaujal najmladší hráč na turnaji Luka Radivojevič. „Na jeho postave vidno, že má ešte len šestnásť, ale jeho prehľad v hre, to je paráda,“ hodnotí Lašák.

Pamätám si, čo spravili Švédi v Turíne, ale nedá sa chlapcom poradiť, aby si išli po prehru, vraví Ján Lašák po zápase slovenských hokejistov s Nórmi. „Do zápasu s USA treba ísť naplno, pretože ak chceme získať medailu, musíme poraziť aj silných súperov.“

Slovenskí hokejisti postúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov. V Göteborgu zvíťazili aj v treťom zápase, keď zdolali Nórov 8:4. Po dva góly strelili Petrovský a Dvorský.

Zdroj – IIHF

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 2. tretine nad Nórskom 7:1. Slováci v prostrednej časti dominovali, keď sa v presilovej hre presadili Dvorský, Čiernik, Radivojevič a dva góly pridal Petrovský.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 1. tretine nad Nórskom 2:1. Nóri viedli od 4. minúty, Slováci otočili stav v priebehu 27 sekúnd po góloch Honzeka z presilovej hry a Pekarčíka.

Začal sa zápas slovenských hokejistov na MS do 20 rokov proti Nórsku. Slováci majú v skupine B na konte dve výhry, Nóri prehrali obidva doterajšie zápasy. Priamy prenos vysiela Joj Šport. (iihf)

Najlepším strelcom slovenského tímu na MS do 20 rokov je s tromi gólmi Servác Petrovský. V prvom útoku ako center spája kreatívneho Mešára a bojovného Sýkoru a nevyzerá ako hráč zo 6. kola draftu, píše Radovan Klein.

Hokejisti Česka zdolali na MS do 20 rokov Nórsko 8:1. Česi získali v druhom zápase svoje prvé tri body do tabuľky B-skupiny, Nórsko je po dvoch stretnutiach bez bodu. Slováci sú na čele tabuľky a v piatok nastúpia práve proti Nórsku. (iihf)

Adam Gajan počas MS do 20 rokov ukazuje, prečo raz môže chytať v NHL. „Pre svoj tím dokáže ukradnúť zápas,“ napísal Scott Wheeler z The Athletic. Gajan išiel na minuloročný šampionát ako trojka, o pár mesiacov už bol brankárskou jednotkou draftu NHL.

Adam Gajan. Foto - IIHF

Trénerom hokejistov do 20 rokov je už tretí rok Ivan Feneš a fanúšikov stále nepresvedčil o svojej kvalite. Počas prebiehajúceho šampionátu ho kritizoval fínsky tréner Elmo Aittola, naopak, bývalý generálny manažér Calgary menoval veci, ktoré Slováci robia dobre.

Slabín sme zatiaľ veľa neukázali. Hráme zodpovedne, tímovo a obetavo, hodnotí Ján Lašák výkony slovenských hokejistov na MS do 20 rokov. „Adam Gajan má všetko, čo očakávate. Dobré čítanie hry, reflex, dobré reakčné zákroky.“

Slovenskí hokejisti do 20 rokov zvíťazili nad Švajčiarskom 3:0 a na juniorskom šampionáte v Göteborgu dosiahli druhú výhru. Góly strelili Honzek, Repčík a Petrovský.

Zdroj - IIHF

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 2. tretine nad Švajčiarskom 1:0. Honzek nepremenil trestné strieľanie, Švajčiari boli strelecky aktívnejší.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 1. tretine nad Švajčiarskom 1:0. Gól strelil Honzek po prihrávke od Repčíka, Slováci sa ubránili dvom presilovým hrám.

Začal sa zápas slovenských hokejistov na MS do 20 rokov proti Švajčiarsku. Slováci v utorok zdolali Čechov 6:2, pre Švajčiarov je to prvý zápas. Priamy prenos vysiela Joj Šport. (iihf)