Gymnastika

Brazílska gymnastka Rebeca Andradeová je majsterkou sveta vo viacboji jednotlivkýň. Stala sa vôbec prvou ženou z Južnej Ameriky, ktorá získala zlato v najprestížnejšej disciplíne. Andradeová nadviazala na striebro z olympiády z Tokia.

Moderné gymnastky Talianska získali zlaté medaily v disciplíne spoločné skladby – 5 obručí na MS v Sofii. Za svoju zostavu dostali 34,950 bodu. Druhé skončili Izraelčanky, ktoré získali 34,050 bodu, tretie miesto obsadili Španielky so známkou 33,800 bodu. (tasr)

Gymnastka Sára Surmanová je majsterkou Slovenska vo viacboji. Na 35. ročníku GYM festivalu športových gymnastiek v Trnave bola druhá so ziskom 48,70 bodu, no najlepšia medzi Slovenkami. Vyhrala Češka Aneta Holasová výkonom 48,95 bodu.

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová bola na ME v Mníchove blízko k postupu do finále na bradlách. V kvalifikácii od rozhodcov dostala známku 13,233 b, teda takmer rovnakú ako pred dvoma rokmi, keď vybojovala bronz. Napokon po odcvičení všetkých súťažiacich skončila až pätnásta. (munich2022)

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová sa na ME v Mníchove predstaví v pozícii obhajkyne bronzu na bradlách. Do kvalifikácie nastúpi už vo štvrtok. Pre pretrvávajúce zranenie lýtka tentoraz nebude súťažiť vo viacboji a sústredí sa na svoje najsilnejšie náradie.

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová skončila šiesta vo finále na bradlách na podujatí FIG World Challenge Cup v slovinskom Koperi. Za svoje cvičenie dostala známku 12,500 b. Zvíťazila Maďarka Zsofia Kovácsová. (tasr)

Bývalý lekár amerických gymnastiek Larry Nassar neuspel so snahou obnoviť svoj súdny proces. 58-ročný Američan bol odsúdený na 40 rokov odňatia slobody za sexuálne útoky na športovkyne vrátane olympijských medailistiek.

Ruský gymnasta Ivan Kuľak sa odvolal voči ročnému dištancu za verejnú podporu ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. „Ak by som mal druhú možnosť dať si písmeno Z na hruď, urobil by som to,“ povedal Kuľak vo vysielaní ruskej štátnej televízie.

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová obsadila štvrté miesto vo finále na bradlách na podujatí Challenge Cupu v bulharskej Varne. 25-ročná reprezentantka dostala za svoje vystúpenie známku 12.700 bodov. Vyhrala Francúzka Aline Friessová so známkou 13.450 b. (tasr)

Ruský športový gymnasta Ivan Kuľak dostal ročný dištanc za propagovanie symbolu Z počas medailového ceremoniálu na podujatí SP Dauhe.

Novou prezidentkou Slovenskej gymnastickej federácie sa stala Monika Šišková, doterajšia generálna sekretárka. Valné zhromaždenie SGF v Bratislave za kandidátku do exekutívnych orgánov európskej gymnastiky zvolilo Oľgu Kyselovičovú.

Ján Novák skončil na poste prezidenta Slovenskej gymnastickej federácie. 69-ročný funkcionár bol na čele federácie 32 rokov a na zväzovej konferencii sa už neuchádzal o znovuzvolenie. Novák bol viac ako dve dekády aj členom rady Medzinárodnej gymnastickej federácie.

Trinásť obetí sexuálneho zneužívania Larryho Nassara žiada od FBI 130 miliónov dolárov ako odškodné za marenie vyšetrovania. Bývalý lekár americkej gymnastickej reprezentácie pôsobil vo funkcii od roku 1996 do roku 2016, počas ktorých sexuálne napadol 265 žien a dievčat.

Izraelská gymnastka Linoy Ashramová oznámila ukončenie aktívnej kariéry. 22-ročná olympijská víťazka z viacboja na olympiáde v Tokiu sa chce začať venovať trénerstvu. Ashramová minulý rok prelomila olympijskú hegemóniu ruskej modernej gymnastiky, ktorá trvala od Sydney 2000.

Ruský gymnasta Ivan Kuľak si stojí za rozhodnutím propagovať symbol Z počas medailového ceremoniálu na MS v Dauhe. „Ak by som mal druhú možnosť, urobil by som to,“ povedal Kuľak. Symbol Z majú na Ukrajine ruské tanky a vojenské vozidlá.

Medzinárodná gymnastická federácia vyšetruje Rusa Ivana Kuljaka pre symbol Z, ktorý mal na hrudi počas medailového ceremoniálu na MS v Dauhe. Rovnaký symbol majú na Ukrajine ruské tanky a ďalšie vojenské vozidlá.

Medzinárodná gymnastická federácia vylúčila ruských a bieloruských športovcov zo všetkých medzinárodných súťaží. Zákaz štartu vstúpi do platnosti od 7. marca a platí až do odvolania, okrem gymnastov sa týka aj všetkých funkcionárov a rozhodcov z oboch krajín.

Časopis Time zvolil za tohtoročnú Športovú osobnosť roka Američanku Simone Bilesovú. Gymnastka sa okrem zisku striebornej a bronzovej medaily na OH v Tokiu zviditeľnila aj poukázaním na dôležitosť psychického zdravia športovcov.

Rumunská gymnastka Nadia Comaneciová má dnes 60. narodeniny. Ako prvá v histórii dosiahla dokonalé skóre 10, má deväť olympijských medailí, z toho päť zlatých. V Rumunsku ju však nechali hladovať a piť zo záchoda, syn diktátora Ceaușesca jej vytrhal nechty.

Ruská gymnastka Dina Averinová získala štvrtýkrát v rade zlato vo viacboji na MS. Na šampionáte v Kitakjúšú vyhrala aj tri jednotlivé súťaže s náčiniami a s ruskými kolegyňami triumfovala v tímovej súťaži. 22-ročná Averinová získala v doterajšej kariére na svetových šampionátoch 15 individuálnych zlatých medailí. (tasr)

Ruské moderné gymnastky triumfovali na MS v disciplíne spoločné skladby – viacboj. Striebro získali Talianky, bronz bieloruské gymnastky. Ruskám patrí najvyššia pozícia aj v tímovej súťaži, do ktorej sa započítavajú výsledky zo spoločných skladieb aj z individuálnych. (tasr)

Ruská gymnastka Dina Averinová získala zlatú medailu v cvičení s kužeľami na MS. 23-ročná Averinová už v stredu vyhrala cvičenia s obručou a loptou a celkovo má v zbierke 14 individuálnych zlatých medailí, čím sa v historických tabuľkách MS dostala na prvé miesto. (tasr)

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová obsadila 17. miesto v disciplíne na bradlách na MS, vo finále štartovať nebude. Na kladine slovenská olympionička z Tokia skončila na 38. mieste, ani v druhej disciplíne sa nedostala do finále.

Americká gymnastka Simone Bilesová povedala, že mala s kariérou skončiť už pred OH v Tokiu. „Keď sa pozriete na to, čím všetkým som si prešla za uplynulých sedem rokov, nikdy som už nemala ísť do olympijského tímu,“ vyhlásila v rozhovore pre New York Magazine.

Americká gymnastka Simone Bilesová vypovedala na súde v prípade sexuálneho zneužívania zo strany lekára Larryho Nassara. „Aby bolo jasné, obviňujem Larryho Nassara a viním aj celý systém, ktorý mu to umožňoval,“ vyhlásila olympionička. Spolu s ňou na súde vypovedali McKayla Maroneyová, Aly Raismanová a Maggie Nicholsová.

Slovenská gymnastka Barbora Mokošová zvíťazila vo finále súťaže na bradlách na podujatí FIG World Challenge Cup. Mokošová vo finále dosiahla známku 13,650 b. Slovenská olympionička sa v októbri predstaví na MS v Japonsku. (tasr)

Barbora Mokošová sa chce dostať na MS v športovej gymnastike (17. – 24. 10) do finále viacboja jednotlivkýň medzi 24 najlepších. „Stále som po úspešnom predstavení v Tokiu v eufórii. Chytila som druhý dych, veľmi ma to baví. Zo srdca mi spadol kameň a oveľa ľahšie sa mi trénuje,“ povedala najlepšia slovenská gymnastka. (tasr)

Ruský olympijský výbor podal oficiálnu sťažnosť proti výsledkom olympijského viacboja moderných gymnastiek. „Dina Averinová prehrala so súperkou, ktorá spravila hrubú chybu. Pred konečným rozhodnutím arbitri počítali body príliš dlho. Presnejšie povedané, kalkulovali,“ uviedol ruský olympijský výbor. (insidethegames.biz)

V Bratislave začnú v utorok s čiastočnou rekonštrukciou Račianskeho mýta, okrem iného rozšíria nástupiská na električkových zastávkach a ostrovčeky pre chodcov a znovu obnovia pravé odbočenie zo Šancovej na Račiansku ulicu.

Bulharské reprezentantky v modernej gymnastike získali zlato v spoločných skladbách. Za zostavy dostali od rozhodcov dovedna 92,100 bodov a triumfovali pred striebornými Ruskami a bronzovými Taliankami.

Foto – TASR/AP

Linoj Ašramová (Izrael) sa stala olympijskou víťazkou v modernej gymnastike vo viacboji. Striebro získala Dina Averinová (ROC) a bronz Alina Gornosková (Bielorusko). Prvýkrát od roku 1996 sa stalo, že túto súťaž nevyhrala ruská gymnastka. (olympics.com)

Foto – TASR/AP

Americká gymnastka Simone Bilesová po zisku bronzovej medaily na kladine novinárom opísala ťažké chvíle v Tokiu. „Pripravovala som sa na olympiádu päť rokov. Prísť sem a nebyť schopná ničoho nebolo pre mňa ľahké,“ priznala.

Simone Bilesová. Foto - TASR/AP

Japonský gymnasta Daiki Hašimoto získal zlato na hrazde. Domáci olympionik vybojoval na hrách už tretiu medailu po zlate z viacboja jednotlivcov a striebre z viacboja družstiev. (olympics.com)

Čínska gymnastka Kuan Čchen-čchen získala zlatú medailu na kladine. O 0,4 bodu zdolala krajanku Tchang Si-ťing. Bronz získala Simone Bilesová, ktorá sa po vynechaní štyroch disciplín rozhodla absolvovať záverečnú.

Kuan Čchen-čchen vo finále na kladine. Foto – TASR/AP

Čínsky gymnasta Cou Ťing-jüan získal zlato na bradlách s výkonom 16,233 bodu. Striebro vybojoval Nemec Lukas Dauser, bronz Turek Ferhat Arican. Nasleduje súťaž žien na kladine už aj so Simone Bilesovou. (olympics.com)

Gymnasta Shin Jea-hwan z Kórejskej republiky získal zlatú medailu na preskoku. Vo finále dostal známku 14.783 bodu. Druhé miesto obsadil Denis Abljazin z Ruského olympijského výboru, bronz získal Artur Davtjan z Arménska.

Zlatú medailu na prostných získala americká gymnastka Jade Careyová. Druhé miesto obsadila Talianka Vanessa Ferrariová, bronz získala dvojica gymnastiek, Japonka Mai Murakamiová a Angelina Meľnikovová z Ruského olympijského výboru.

Americká gymnastka Simone Bilesová bude súťažiť vo finále súťaže na kladine. 24-ročná gymnastka sa na hrách v Tokiu odhlásila z individuálneho viacboja, z finále na bradlách, prostných a na preskoku pre psychické problémy. V Riu získala 4 zlaté a 1 bronzovú medailu. (bbc)

Čínsky gymnasta Liou Jang sa stal olympijským víťazom na kruhoch. Na stupňoch víťazov ho doplnili jeho krajan Jou Chao, ktorý získal striebro a bronzový Eleftherios Petrunias z Grécka.

Zdroj: TASR/AP

Z hviezdy Věry Čáslavskej spravili komunisti upratovačku, pretože nechcela odvolať svoj podpis pod manifestom 2000 slov. Zo Slovákov si veľmi vážila herca Ladislava Chudíka. „To bol rovný chlap, ktorého nezlomilo nič. Podľa mňa to bol človek svetového formátu,“ povedala o ňom Čáslavská.

Belgičanka Nina Derwaelová získala zlato v gymnastickej disciplíne na bradlách. Druhé miesto obsadila Američanka Sunisa Leeová, bronzovú medailu vyhrala Anastasja Iľjankovová z Olympijského výberu Ruska.

Gymnasta Max Whitlock z Veľkej Británie obhájil olympijské zlato z Ria de Janeira na koni na šírku. Striebornú medailu získal Li Čchi-kchaj z Taiwanu, bronz zostal doma zásluhou Kazumu Kaju.

Brazílčanka Rebeca Andradeová vyhrala v preskoku historicky prvé zlato v gymnastike pre svoju krajinu. Na stupne víťazov sa dostali aj strieborná Američanka Mykayla Skinnerová a bronzová Yeo Seojeong z Kórejskej republiky.

Izraelský gymnasta Arťom Dolgopiat sa stal olympijským víťazom na prostných. V tesnom súboji porazil druhého Španiela Rayderleya Zapatu. Bronz získal Číňan Siao Žuo-tcheng.

Americká gymnastka Simone Bilesová sa nepredstaví v pondelkovom finále na prostných. Odôvodnila to psychickými problémami. Štvornásobná olympijská víťazka z Ria de Janeiro má šancu získať medailu už iba v utorok na kladine.

Americká gymnastka Simone Bilesová sa nepredstaví vo finále na preskoku a bradlách. Podľa aktuálnej situácie sa ešte rozhodne, či bude štartovať vo finále v prostných a na kladine. Bilesová nedokončila utorňajšie finále viacboja družstiev a v Tokiu sa potom odhlásila aj z finále viacboja jednotlivkýň. Ako dôvod uviedla duševné zdravie. (olympics.com)

Gymnastka Simone Bilesová nepotvrdila, či bude štartovať na jednotlivých náradiach. Má problémy predvádzať pri cvikoch vruty. „Začalo sa to na druhý deň po kvalifikácii. Nedokážem si skrátka uvedomiť, ako urobiť vrut. Jednoducho skameniem. Je to zvláštny pocit. Moje telo a myseľ nie sú v súlade,“ uviedla Američanka. (bbc)

Američanka Sunisa Leeová získala zlatú olympijskú medailu vo viacboji žien. Druhá bola Brazílčanka Rebeca Andradeová, tretia Ruska Angelina Melnikovová. Najlepšia gymnastka na svete Simone Bilesová neštartovala, ako dôvod uviedla duševné zdravie. (olympics.com)

Sunisa Leeová vo finále. Foto – TASR/AP

Gymnastka Simone Bilesová, ktorá sa odhlásila aj zo štvrtkového finále viacboja, naznačuje, že športovec je viac než stroj, ktorý sa prezentuje nacvičenými cvikmi. „Vďaka toľkej láske a podpore zisťujem, že moju ľudskú hodnotu netvoria len dosiahnuté úspechy v gymnastike. Tomu som nikdy predtým neverila,“ napísala na Twitteri.

Olympijským víťazom vo viacboji jednotlivcov sa stal Japonec Daiki Hašimoto. 19-ročný gymnasta postúpil do finále z prvej priečky a vo vyrovnanej finálovej súťaži získal 88,465 bodu. Druhý skončil Siao Žuo-tcheng z Číny, ktorý mal odstup iba štyri desatiny bodu. Bronz vybojoval Rus Nikita Nagornyj. (olympics.com)

Daiki Hašimoto. Foto TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:13Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzeráVčera 19:33Košičan po Európe predáva desiatky miliónov energeťákov. Teraz si na ne doma vybuduje novú fabrikuVčera 19:08Znova sa začne debata o najlepšom hráčovi histórie. LeBron James prekonal 40-ročný rekordVčera 18:58Graf dňa: Vláda sa spolieha na silný finiš v čerpaní eurofondov, ekonómovia sú menej optimistickíVčera 18:57Obetí v Sýrii bude ešte viac, Turci majú aspoň infraštruktúru, vraví miestny šéf Človeka v ohrozeníVčera 17:53Vysoká citlivosť nie je diagnóza, ale povahová črta. Potláčať ju je chyba, hovorí psychoterapeutkaVčera 17:48Poliaci sa pred víkendom tlačia v obchodoch, ale zvykli si. Ako zákaz predaja v nedeľu funguje v PoľskuVčera 17:13Keby som nemal také veľké oči, firma vôbec nemusela skončiť takto, hovorí zakladateľ Dedolesa (+ podcast)Včera 16:55Hudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať PutinaVčera 16:37Po smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajúVčera 14:59To podstatné na „príbehu Budaj“ nie je eštébé!Včera 14:53Kollár s OĽaNO chcú daňovú úľavu pre dobrovoľné príspevky v druhom pilieriVčera 14:37Vláda podporila daňovou úľavou rozšírenie veľkého podtatranského výrobcu elektrofólií o dve tretinyVčera 14:31Soros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v MaďarskuVčera 14:18Žilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvaliVčera 14:16Vývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankovVčera 14:07Písal erotické básne aj ódy na Stalina a Lenina. Nové vyšetrovanie má ukázať, či a ako zavraždili Pabla NeruduVčera 13:34Biela poctaVčera 12:52Srbskí lídri pripúšťajú, že krajina môže uvaliť sankcie na Rusko. Prečo sa to doteraz nestaloVčera 12:02Chorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministromVčera 11:52Váhavosť ministra Karasa v praxi: Bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá vyše pol roka predseduVčera 11:11Babišov marketér Marek Prchal sa možno zapojí do kampane na Slovensku, rokuje so SaSVčera 11:08Zákaz potratov by vetoval. Nezvyčajne energický Biden chytil republikánov do pasceVčera 10:37„Amerikanizácia“ F1 pokračuje, vracia sa Ford. Spája sa s Red Bullom a otvára veľa ďalších otázokVčera 10:26Rusko na Ukrajine bojuje proti Bohu a ľudstvuVčera 09:42Zemetrasenie poškodilo aj vzácne hradby v neoficiálnej metropole Kurdov. V kraji, kde Erdoğan vládne tvrdou rukouVčera 09:14Podpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je MatovičVčera 08:39Zemetrasenia predpovedať nevieme a zrejme sa nám to ani nikdy nepodarí, vraví český geofyzikVčera 07:15Ráno s NHL: Nie hneď ťažké činky, stačili skoky a odrazy. Ako z McDavida vyrástol najlepší hokejista súčasnostiVčera 06:33Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmo