Roger Federer

Roger Federer nie je len investícia, ako je to pri mnohých súčasných športovcoch, píše Philipp Lahm. „Ten chlapec z Bazileja je vyvolený, ale predsa úplne rovnaký ako všetci. Hovorí, že navždy zostane podávačom loptičiek.“

Podcast Športového newsfiltra: Výkon Petra Sagana na majstrovstvách sveta zniesol prísne kritériá, čo sa však už nedá povedať o futbalistoch v Lige národov. Vypočujte si aj o konci kariér Zdena Cháru a Rogera Federera.

Rafael Nadal povedal, že s odchodom Rogera Federera odchádza aj veľká časť jeho života. „Roky sme toho veľa zažívali spoločne. Som hrdý na to, že som bol nejakým spôsobom súčasťou jeho kariéry. No som ešte šťastnejší, že po všetkom, čo sme proti sebe odohrali ako rivali, sme na konci jeho kariéry priatelia,“ uviedol 36-ročný Španiel.

Roger Federer sa s kariérou rozlúčil prehrou na Laver Cupe, vo štvorhre po boku Rafaela Nadala podľahli dvojici Jack Sock, Francis Tiafoe. 41-ročný Švajčiar bol najviac dojatý, keď rozprával o rodine – poďakoval rodičom, deťom a hlavne manželke Miroslave. „Už dávno ma mohla zastaviť, ale neurobila to, bola úžasná, ďakujem.“

Federer (vľavo) a Nadal po poslednom Federerovom zápase. Foto - TASR/AP

Úvodný deň tenisového Laver Cupu v Londýne narušil demonštrant, ktorý zapálil kurt a následne mu začala horieť ruka. Protestoval proti používaniu súkromných lietadiel. Jedným priletel aj Roger Federer, ktorý sa vo večernej štvorhre rozlúči s kariérou.

Roger Federer, ktorý dnes odohrá posledný zápas kariéry, nebol podľa Matsa Wilandera horší ako Rafael Nadal a Novak Djoković, hoci vyhral menej grandslamov. „Nie je to len o číslach, tých troch nedokážeme od seba oddeliť. Debata o najlepšom v histórii je po Djokovićových problémoch aj tak mŕtva,“ tvrdí bývalá svetová jednotka.

Roger Federer na tlačovke. Foto – TASR/AP

Roger Federer odohrá svoj posledný zápas kariéry vo štvorhre so Španielom Rafaelom Nadalom. Švajčiarsko-španielsky tenisový pár nastúpi v piatok na Laver Cupe za tím Európy proti dvojici z výberu sveta Francesovi Tiafoeovi a Jackovi Sockovi z USA.

Roger Federer chce na Laver Cupe nastúpiť vo štvorhre spoločne s Rafaelom Nadalom. „Myslím si, že by to bolo skvelé posolstvo nielen pre tenis, ale aj pre šport a možno aj mimo neho,“ povedal švajčiarsky tenista, ktorý sa na turnaji rozlúči s kariérou.

Roger Federer bude hrať na Laver Cupe iba štvorhru. „Nebudem môcť hrať dvojhry, to bolo jasné už dlhší čas. Kapitán nášho tímu Björn Borg mi však povedal, že jeho snom je ešte raz ma vidieť na dvorci. Skúsim to,“ uviedol Švajčiar, ktorý po turnaji ukončí kariéru.

Roger Federer povedal, že po konci hráčskej kariéry by chcel zostať pri tenise. „Rád by som učil deti a chcel by som vychovať novú švajčiarsku hviezdu. Milujem tenis a chcem pri ňom zostať v nejakej forme,“ uviedol pre BBC.

Roger Federer napokon možno nebude hrať na Laver Cupe. Švajčiarsky tenista pricestoval do Londýna, kde sa v piatok začína turnaj, ktorý má byť jeho rozlúčkou s profesionálnou kariérou, ale jeho tréner Pierre Paganini novinárom povedal, že nedokázal trénovať vo vyššej intenzite.

Futbalový klub Real Madrid chce zorganizovať zápas medzi Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom. Podľa americkej televízie ESPN by sa exhibícia odohrala na futbalovom štadióne Santiago Bernabeu.

Reportér a tenisový fanúšik Otakar Horák v archívnom článku spomína na Rogera Federera: „John McEnroe o ňom povedal, že je to najväčší tenista, aký kedy žil. Možno je to tak, možno nie – ktovie. Tak či onak, Roger Federer spravil z tenisu niečo krásne. Umenie.“

Serena Williamsová označila Rogera Federera za inšpiráciu pre ňu a pre milióny ľudí. „Vždy som ťa obdivovala a naše cesty boli podobné. Nikdy na teba nezabudneme,“ napísala Američanka na sociálnej sieti. Federer včera oznámil koniec kariéry po Laver Cupe.

Roger Federer chcel ešte raz v kariére zažiť grandslamové finále. Veril v zázrak, ale ten vinou zranení neprišiel. Z veľkých trofejí mu chýba len olympijské zlato. „Dostal som výnimočný talent na tenis a hral som ho na úrovni, o ktorej som nikdy nesníval. A oveľa dlhšie, ako som si myslel, že budem môcť,“ uviedol.

Celý Federerov talent je vo vynikajúcej ruke, spomínal pred rokom na spoločné zápasy so švajčiarskym tenistom Dominik Hrbatý. „Vďaka nej dokáže hrať lopty vo veľkých uhloch s úžasnou rýchlosťou. Ak mu dáte čas, rozbehá vás a nebudete za ním stíhať.“

Švajčiarsky tenista Roger Federer oznámil koniec kariéry. Jeho posledným turnajom bude budúcotýždňový Laver Cup v Londýne. „24 rokov som odohral viac ako 1 500 zápasov. Teraz si musím priznať, že je čas ukončiť kariéru,“ povedal 41-ročný tenista, ktorý získal 20 grandslamových titulov.

Švajčiarsky tenista Roger Federer. Foto - TASR/AP

Nová tenisová svetová jednotka Carlos Alcaraz počúva, že je ako Rafael Nadal, skôr však pripomína Rogera Federera alebo Novaka Djokovića, píšu Pavel Bielik a Tomáš Čorej. Obaja hrajú agresívne od základnej čiary a body dokončujú na sieti.

Švajčiar Roger Federer je naďalej najlepšie zarábajúci tenista na svete. Na prvej pozícii v rebríčku magazínu Forbes sa umiestnil sedemnásty rok za sebou, hoci pre zdravotné problémy absentuje na kurtoch už štrnásť mesiacov.

Roger Federer sa v septembri vráti na kurty. Nastúpiť by mal minimálne na Laver Cup spolu s Rafaelom Nadalom, Novakom Djokovićom a Andym Murraym. Švajčiarsky tenista naposledy hral vlani v júli vo Wimbledone, no z ďalšieho pokračovania kariéry ho vyradilo zranenie kolena. (tennishead, tasr)

Roger Federer nie je v rebríčku ATP prvýkrát od 22. septembra 1997. Švajčiarsky tenista naposledy odohral súťažný zápas vlani vo štvrťfinále Wimbledonu. Odvtedy nehral na žiadnom turnaji pre problémy s kolenom a momentálne nemá na konte ani jeden bod.

Roger Federer povedal, že by chcel ešte niekedy hrať vo Wimbledone. „Dúfam, že sa sem raz vrátim. Chýba mi to. Keď som odtiaľto vlani odchádzal, vedel som, že mám pred sebou náročný rok,“ uviedol 20-násobný víťaz grandslamových turnajov, ktorý momentálne nesúťaží pre zranenie kolena.

Tréner Golden State Warriors Steve Kerr tvrdí, že basketbalovú hviezdu Stepha Curryho inšpirovalo stretnutie s Rogerom Federerom. „Oboch na športe baví rutina. Curry je ako metronóm. Každý deň je to to isté – tréningová miestnosť, posilňovňa, palubovka. Ako hodinky,“ povedal tréner tímu, ktorý vo finálovej sérii NBA vedie nad Bostonom 3:2 na zápasy.

Roger Federer povedal, že v tejto sezóne bude hrať iba na turnaji v Bazileji a na Laver Cupe. „Zatiaľ nemám v pláne viac. Je dôležité, aby som sa opäť dostal do kondície, aby som mohol naplno trénovať,“ uviedol 20-násobný víťaz grandslamových turnajov.

Roger Federer daruje 500-tisíc dolárov na pomoc a vzdelanie pre ukrajinské deti. „Približne šesť miliónov detí z Ukrajiny momentálne nemôže chodiť do školy. Chcem, aby sa čo najskôr vyrovnali s touto traumatickou skúsenosťou,“ uviedol švajčiarsky tenista na sociálnej sieti.

Švajčiar Roger Federer vynechá aj Wimbledon, návrat na tenisové kurty absolvuje až v neskorom lete. Bývalá svetová jednotka sa zotavuje po tretej operácii kolena, ktorú podstúpil v auguste 2021.

Bývalý tenista Serhij Stachovskyj narukoval do ukrajinskej armády. „Nemám vojenské skúsenosti, ale so zbraňou viem narábať,“ uviedol 36-ročný Stachovskyj, ktorý v roku 2013 porazil Rogera Federera v 2. kole Wimbledonu.

Roger Federer sa znovu objaví na turnajoch v apríli alebo v máji. „Stále nemôžem behať,“ uviedol švajčiarsky tenista, ktorý sa zotavuje po tretej operácii kolena.

Novak Djoković povedal, že porušil pravidlá izolácie po pozitívnom teste na koronavírus. „Mal som preložiť termín,“ uviedol srbský tenista na margo stretnutia s novinárom, ktoré sa uskutočnilo 18. decembra. Djoković bol pozitívne testovaný dva dni predtým.

Premiér Austrálie Scott Morrison povedal, že ak údaje o zdravotnom stave Novaka Djokovića nebudú dostačujúce, nebude štartovať na Australian Open. „Ak nie je zaočkovaný, musí poskytnúť dôkaz, že nemôže byť zaočkovaný zo zdravotných dôvodov,“ uviedol premiér.

Kanadský tenista Miloš Raonič nebude hrať na Australian Open pre zranenie päty. Bývalá svetová trojka z roku 2016 sa zranila ešte v júli na Atlanta Open. Na úvodnom grandslamovom turnaji s istotou nebudú štartovať ani Roger Federer, Stan Wawrinka, Karolína Plíšková, Serena Williamsová a Bianca Andreescuová.

Bývalý nemecký tenista Boris Becker povedal, že Rafael Nadal a Roger Federer by mali uvažovať o konci kariéry. „Som najväčší fanúšik Rogera, ale neviem, či je ľahké vrátiť sa po operácii kolena v skoro 41 rokoch,“ uviedol tréner Novaka Djokovića z rokov 2013 až 2016.

Srbský tenista Novak Djoković vedie rebríček ATP už 350. týždeň a neustále vylepšuje historický rekord. Druhého Rogera Federera prekonal o 40 týždňov. Prvý raz sa na čele rebríčka objavil 4. júla 2011, aktuálne je prvý nepretržite od februára 2020.

Roger Federer vynechá Australian Open. Švajčiarsky tenista sa zotavuje z operácií kolena, na turnaje by sa mal vrátiť v polovici budúceho roka. „Musím byť veľmi trpezlivý a dať kolenu čas na zahojenie,“ povedal Federer.

Michael Jordan je najlepšie zarábajúcim športovcom v dejinách. Zisky v čistom bývalého basketbalistu dosiahli hodnotu 2,62 miliardy amerických dolárov. Na druhom mieste sa nachádza americký golfista Tiger Woods, tretí je ďalší bývalý golfista Arnold Palmer.

Rafael Nadal je presne šesťtisíc po sebe idúcich dní v najlepšej desiatke v tenisovom rebríčku mužov. Španiel je historickým rekordérom, v Top 10 sa nachádza 836 týždňov bez toho, aby z nej vypadol. Na druhom mieste je Jimmy Connors so 789 týždňami. Roger Federer je tretí.

Roger Federer vidí za psychickými problémami mladých hráčov tlak zo strany médií. „Myslím si, že mladšej generácii musíme pomáhať, viac ju trénovať a mentorovať aj v tomto smere,“ povedal 40-ročný švajčiarsky tenista.

Roger Federer povedal, že je možné vyhrať štyri grandslamové turnaje v jednom roku. „Myslím si, že to bude ťažké. To, čo dosiahol Novak v tomto roku, bolo naozaj výnimočné,“ skonštatoval Švajčiar. Naposledy to dokázal Rod Laver v roku 1969.

Roger Federer absolvuje tretiu operáciu pravého kolena, nepredstaví sa na turnaji US Open. Federer v prebiehajúcom roku odohral trinásť zápasov, vynechal aj olympiádu v Tokiu. Federer naposledy štartoval na Wimbledone, vypadol vo štvrťfinále.

Roger Federer sa ešte nerozhodol, čo sa predstaví na turnaji US Open. Švajčiarsky tenista v roku 2021 odohral iba 13 zápasov, pričom bol viac ako rok mimo po dvoch operáciách kolena. „Tento týždeň sa musím stretnúť s lekármi a so svojím tímom a potom uvidíme, čo bude ďalej. Zatiaľ je všetko stále trochu neisté,“ povedal 5-násobný víťaz US Open. (tasr)

Roger Federer nebude hrať na olympiáde v Tokiu. Švajčiarsky tenista figuroval v národnej nominácii, ale pre zranenie kolena sa nezúčastní svojich piatych olympijských hier.

Roger Federer prehral vo štvrťfinále Wimbledonu. Do semifinále postúpil Hubert Hurkacz, ktorý si s Federerom poradil 6:3, 7:6 (4), 6:0. (wimbledon.com)

Foto: TASR/AP

Roger Federer postúpil do štvrťfinále Wimbledonu. Švajčiarsky tenista porazil v 4. kole Taliana Lorenza Sonega 7:5, 6:4, 6:2. (wimbledon.com)

Roger Federer postúpil do osemfinále dvojhry vo Wimbledone. V 3. kole porazil Camerona Norrieho 6:4, 6:4, 5:7, 6:4. (wimbledon.com)

Roger Federer postúpil do 2. kola dvojhry vo Wimbledone. Jeho súper Adrian Mannarino skrečoval zápas pre zranenie za stavu 4:6, 7:6 (3), 6:3, 2:6. (wimbledon.com)

Tenista Roger Federer sa ešte nerozhodol, či bude hrať na hrách v Tokiu. Situáciu plánuje prehodnotiť po turnaji vo Wimbledone, kde v 1. kole narazí na Francúza Adriana Mannarina. (DPA)

Roger Federer vypadol v 2. kole turnaja ATP 500 v Halle po prehre s Felixom Augerom-Aliassimeom 6:4, 3:6, 2:6. V ich prvom vzájomnom súboji 20-ročný kanadský tenista zobral Federerovi dvakrát podanie v záverečnom sete. (atptour)

Roger Federer postúpil do druhého kola turnaja ATP 500 v Halle po výhre nad Iľjom Ivaškom 7:6 (4), 7:5. (atptour.com)

Švajčiarsky tenista Roger Federer odstúpil z turnaja Roland Garros pre obavy z preťaženia kolena. Zajtra mal nastúpiť na osemfinálový zápas proti 9. nasadenému Matteovi Berrettinimu z Talianska, ktorý tak postúpil do štvrťfinále bez boja.

Roger Federer zvažuje svoju účasť v osemfinále Roland Garros pre obavy z preťaženia kolena. „Neviem, či budem hrať v osemfinále. Musím sa rozhodnúť, či to nebude príliš riskantné a príliš nezaťažím koleno,“ povedal švajčiarsky tenista, ktorý v minulom roku podstúpil dve operácie kolena. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Ponuky na ministra som nebral vážneVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketamiVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovaťVčera 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVčera 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárVčera 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie