Keby som to ja vydával, tak to vydám minútu pred polnocou 15. marca, povedal vicepremiér Tomáš Taraba (SNS) o novele Trestného zákona, ktorá stále nevyšla v Zbierke zákonov.

Ak Ústavný súd povie, že je niečo v rozpore s ústavou, budeme to rešpektovať, povedal premiér Fico s tým, že koalícia v takom prípade bude musieť novelu Trestného zákona opraviť.

Toto je brutálny útok na našu ústavnosť, hovorí o obštrukcii vlády nezverejniť zákon v Zbierke zákonov politický analytik a komentátor Marián Leško. „Očakával by som, že tak, ako sa má brániť demokracia, takisto má právo a povinnosť aj Ústavný súd, keď zjavne vidí, že sa ho niekto pokúša pripraviť o kompetencie.“

Ústavný súd môže o novele Trestného zákona rozhodnúť aj na poslednú chvíľu, ak by koalícia zverejnila novelu v Zbierke zákonov ešte aj 14. marca. Ústavní právnici sa nezhodujú na tom, či by ústavní sudcovia mohli rozhodnúť, keby dovtedy koalícia novelu nezverejnila.

Aj napriek oprave premlčania pri znásilnení koalícia blokuje rozhodovanie Ústavného súdu o novele Trestného zákona. Odpovedáme na otázky o tom, či sa Robert Fico sám dostal do pasce a či majú prezidentka a opozícia novú možnosť zastaviť zmeny trestných kódexov.

O spojení prezidentkinho a dvoch opozičných návrhov k novele Trestného zákona ústavní sudcovia zatiaľ nerozhodli. Súd teraz eviduje tri podania, ktoré majú aj troch rôznych sudcov spravodajcov.

Podanie poslancov PS k návrhu novely Trestného zákona pridelila elektronická podateľňa predsedovi Ústavného súdu Ivanovi Fiačanovi. Každý z troch návrhov, prezidentkin a dva od opozičných poslancov, teda dostali traja rozdielni sudcovia spravodajcovia.

Ústavný súd už eviduje aj tretí návrh na vyslovenie nesúladu novely Trestného zákona s ústavou. V utorok ho podali poslanci Progresívneho Slovenska.

Ústavný súd zaevidoval podanie opozičných poslancov zo SaS, KDH a hnutia Slovensko k novele Trestného zákona. Sudcom spravodajcom sa v tomto prípade stal Ľuboš Szigeti.

Ústavný súd potvrdil, že dostal návrh prezidentky Čaputovej na posúdenie novely Trestného zákona. Hovorkyňa súdu uviedla, že ešte nie je možné určiť termín predbežného prerokovania.

Sudcom spravodajcom k podaniu prezidentky k novele Trestného zákona sa stal Peter Straka. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke Ústavného súdu.

PS má hotový podnet na Ústavný súd, v ktorom chce rovnako ako prezidentka žiadať o pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona. Podnet prezentujú ako „poistku“, ak by chcel podanie Zuzany Čaputovej stiahnuť zo súdu nový prezident.

Ústavný súd tvrdí, že zaznamenal „viaceré bezprecedentné vyjadrenia predstaviteľov verejnej moci, ktorými je bez akéhokoľvek reálneho základu spochybňovaná nezávislosť a nestrannosť Ústavného súdu a jeho sudcov“. Vyhlásenie vydal pár dní po tom, ako prezidentka oznámila, že novelu Trestného zákona nebude vetovať, ale ju hneď napadne na Ústavnom súde. Robert Fico bez dôkazov naznačoval, že prezidentská kancelária „intenzívne“ komunikuje s Ústavným súdom, čo hlava štátu odmietla.

Fico je zjavne nervózny, a tak teraz naznačuje, že o všetkom je už na Ústavnom súde rozhodnuté, všíma si Newsfilter. „Je mu úplne jedno, že tým podkopáva vážnosť a nezávislosť súdu a vytvára naň neprimeraný a nenáležitý tlak. Jemu však ide o jediné a viackrát to zopakoval: urobiť všetko pre to, aby zákon nadobudol účinnosť aj platnosť.“

Osadenstvo Ústavného súdu nežije v bubline a iste vníma, že toto je mimoriadna situácia, píše Jana Shemesh v Newsfiltri o podaní prezidentky Čaputovej v prípade novely Trestného zákona. Tá má totiž potenciál ublížiť nielen poškodeným, ale hlavne celkovej kvalite spravodlivosti a demokracie v štáte.

Prezidentkino veto by nemalo žiaden zmysel, posúdenie ústavnosti novely Trestného zákona by len zbytočne zdržalo, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. „Parlament totiž už raz ukázal, že pokiaľ ide o beztrestnosť ,našich ľudí‘, vie nielen znásilniť právo, ale ako bonus ešte aj pošliapať po obetiach skutočných znásilnení.“

Zuzana Čaputová končí ako opozičná atrapa, reagoval Robert Fico na jej rozhodnutie podpísať novelu Trestného zákona a napadnúť ju na Ústavnom súde. Premiér zopakoval, že urobí všetko preto, aby novela nadobudla účinnosť aj platnosť.

V koalícii hovoria o tom, že Robert Fico má návrh pre prezidentku, ako opraviť skrátené premlčanie znásilnenia. „Najčistejšie aj zo strany pani prezidentky by bolo, keby si sadla s pánom premiérom ešte pred tým, než začnú ďalšie iné kroky, a keby si tieto medzi štyrmi očami vydiskutovali,“ povedal poslanec Smeru Dušan Jarjabek.

Premiér Robert Fico po šiestich dňoch podpísal novelu Trestného zákona. Doručili ju prezidentskej kancelárii, Zuzana Čaputová do konca týždňa oznámi svoj ďalší postup.

Robert Fico naťahuje čas s novelou Trestného zákona, nepodpísal ju, a tak nemohla odísť na posúdenie k prezidentke. Premiér môže takto dosiahnuť, že Ústavný súd nebude mať dostatok času na posúdenie novely. Fico sľuboval urobiť všetko pre to, aby bola novela účinná.

Ak chce prezidentka vytvoriť čas ústavným sudcom na posúdenie novely Trestného zákona, môže ju podpísať a vzápätí napadnúť na Ústavnom súde. „Nevyužitie veta prezidentku nezbavuje právomoci namietať jej nesúlad na Ústavnom súde,“ vraví ústavný právnik Radoslav Procházka.

Novelu Trestného zákona si presadili, teraz sa bude hrať na čas a nervy, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. Ústavný súd, na ktorý sa prezidentka Čaputová obráti, totiž nemusí pozastaviť účinnosť zákona. Je dôležité, či budú sudcovia myslieť na to, že ak by 15. marca nadobudol účinnosť, spôsobil by nenapraviteľné následky.

Po schválení novely Trestného zákona má prezidentka Zuzana Čaputová dve možnosti, ako postupovať. Ani jedna nezaručuje, že Ústavný súd stihne rozhodnúť o účinnosti novely.

Ústavný súd nemohol posúdiť prezidentkino podanie k novele kompetenčného zákona skôr ako v stredu, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. Podľa neho rozhodli sudcovia hneď, ako to bolo možné. Vláda medzičasom stihla novelu využiť a vymenila šéfov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a štatistického úradu.

Ústavní sudcovia mohli už pred týždňom pozastaviť účinnosť spornej novely kompetenčného zákona. Neurobili tak, čo využila vláda a netradične v utorok vymenila predsedov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj štatistického úradu. Prezidentka pritom ústavných sudcov upozorňuje práve na toto posilnenie právomocí vlády.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie novelu kompetenčného zákona, ktorú napadla Zuzana Čaputová. Návrhu na pozastavenie účinnosti nevyhovel. Vláda aj preto mohla v utorok vymeniť predsedov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a štatistického úradu. Prezidentka pritom sudcov upozorňuje práve na toto posilnenie právomocí vlád.

Ak má Ústavný súd urobiť niečo výnimočné, možno je teraz ten čas, hovorí v rozhovore Mária Kolíková. Poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti chce podaním na Ústavný súd zastaviť novelu Trestného zákona ešte skôr, ako bude platná.

Ústavní právnici pochybujú, že Ústavný súd zakročí proti novele Trestného zákona ešte predtým, ako vyjde v Zbierke zákonov, ako sa o to snaží opozícia. Právnik Marek Káčer vraví, že by Ústavný súd ignoroval ústavu aj svoju doterajšiu rozhodovaciu činnosť. „Čo by Ústavný súd teoreticky mohol urobiť, ak by dospel k záveru, že v tomto prípade existujú celkom výnimočné okolnosti,“ vraví.

Opozícia napadne trestné kódexy na Ústavnom súde a bude žiadať pozastavenie ich účinnosti ešte pred prípadným prelomením prezidentkinho veta. Chce tak zabrániť tomu, aby zákon platil čo i len jeden deň, pretože to bude stačiť na to, aby sa mohol uplatniť na aktuálne prípady.

Koalícia voľbu sudcu Ústavného súdu zatiaľ len predstiera, píše Newsfilter. „Z menného zoznamu kandidátov je zrejmé, že koalícia v skutočnosti ani jedného kandidáta nezvolí. Nechce, aby sudcu, ktorý bude na Ústavnom súde až 13 rokov, vyberala prezidentka Čaputová.“

Český ústavný súd sa ústretovo vyjadril ku skráteniu parlamentnej rozpravy, podľa Radoslava Procházku je slovenský kontext rozdielny. „Zatiaľ čo český súd preskúmaval čiastkovú novelizáciu pandemickej legislatívy, ten slovenský dostane radikálnu úpravu kľúčových záväzkov štátu pri zabezpečovaní vnútornej bezpečnosti.“

O uvoľnený post po Jane Laššákovej na Ústavnom súde je len päť uchádzačov. Národná rada bude voliť dvoch kandidátov, z ktorých si jedného vyberie prezidentka Zuzana Čaputová. Ak sa proces natiahne, vyberať bude až jej nástupca. Záujemcovia najprv prejdú vypočutiami v Národnej rade.

Peter Pellegrini vyhlásil voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu. Termín na podávanie návrhov je do 31. januára, aby sa voľba mohla uskutočniť na parlamentnej schôdzi začínajúcej sa 16. apríla.

Peter Pellegrini vyhlási voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu v pondelok. Neobsadený post jedného z 13 sudcov je po tom, ako sa vlani v septembri Jana Laššáková vzdala funkcie.

Pellegriniho zdržiavanie voľby kandidátov na Ústavný súd môže spôsobiť, že chýbajúceho sudcu už nebude vyberať Zuzana Čaputová, ale jej nástupca v úrade a tým môže byť aj Pellegrini. Dvoch kandidátov na sudcu bude z uchádzačov vyberať parlament a výberová procedúra sa môže natiahnuť.

SaS tvrdí, že Peter Pellegrini hrubo porušuje zákon, keď doposiaľ nevyhlásil voľbu na uvoľnené miesto na Ústavnom súde. Jana Laššáková sa vzdala funkcie ešte k 30. septembru. Pellegrini v pondelok povedal, že voľbu vyhlási zrejme budúci týždeň.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini plánuje budúci týždeň vyhlásiť voľbu ústavného sudcu. Ústavnému súdu chýba jeden sudca z trinástich po tom, čo sa funkcie vzdala Jana Laššáková.

Ústavný súd môže podľa predsedu Národnej rady niekoľko mesiacov pracovať aj bez jedného sudcu, píše Ján Mazák. „No jedným dychom nás presviedča o nutnosti mať viac než trinásť sudcov. Ťažko tomu rozumieť.“

Newsfilter: V Hlase teda tvrdia, že Ústavný súd má problém a potrebuje pomoc, aj keď jeho predseda to odmieta. A hoci rýchle a správne riešenie koalícii prikazuje zákon, Pellegrini hovorí, že on dá prednosť akejsi diskusii, o ktorej už teraz opozícia hovorí, že je zbytočná.

Hlas chce zvýšiť počet sudcov Ústavného súdu, argumentuje jeho vyťaženosťou. Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan hovorí, že vyšší počet sudcov nie je riešenie. Opozícia v tom vidí snahu ovládnuť kľúčovú inštitúciu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Niektoré zmeny súvisiace s reformou súdnictva z decembra 2020 sú protiústavné, rozhodol Ústavný súd. Bývalým opozičným poslancom dal za pravdu v troch bodoch.

SaS napadne novelu kompetenčného zákona na Ústavnom súde. Poslankyňa Mária Kolíková z klubu SaS hovorí, že sa naň zvažujú obrátiť spolu so zvyškom opozície aj pre nesplnenie pravidiel rokovacieho poriadku.

Zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu je protiústavný, rozhodol Ústavný súd. Piati ústavní sudcovia k odôvodneniu nálezu pridali odlišné stanoviská, čo znamená, že s ním nesúhlasia. Zákon presadilo bývalé hnutie OĽaNO.

Ústavní právnici vysvetľujú, či môže Robert Fico pri rušení špeciálnej prokuratúry naraziť na Ústavný súd. Hovoria, že samotný fakt, že koalícia ruší ÚŠP v skrátenom konaní, ešte problémom byť nemusí. Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku by to muselo byť „spojené s takzvaným valcovaním opozície, čiže so situáciou, keď je parlamentná menšina vylúčená z legislatívneho procesu“.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini ešte stále nevyhlásil voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Mal to urobiť bezodkladne po tom, čo v septembri skončila Jana Laššáková. Pellegrini pre Markízu povedal, že sa chystá na návštevu súdu a chce diskutovať o úprave jeho kompetencií aj počte sudcov.

Ústavný súd sa bude zaoberať návrhom prezidentky Čaputovej na vyjasnenie kompetencií generálneho prokurátora. Prezidentka súd žiadala, aby vysvetlil, či jej môže prokurátor odmietnuť poskytnúť svoje rozhodnutia.

Poslanci Smeru neuspeli na Ústavnom súde s podaním proti reforme súdnej mapy. Namietali najmä nedodržanie základných pravidiel legislatívneho procesu, ale aj nezohľadnenie súdnej rady v procese či porušenie zásady nepreložiteľnosti sudcu.

Ladislavovi Bašternákovi nález Ústavného súdu o treste prepadnutia majetku nepomôže. Na jeho majetok už bol vyhlásený konkurz, upozornil advokát Peter Kubina, ktorý v spore o Bašternákov majetok zastupuje štát.

O treste prepadnutia majetku rozhodol Ústavný súd už minulú stredu, ale predseda Ivan Fiačan o tom informoval až dnes. Hovorí, že brali ohľad na prebiehajúcu volebnú kampaň a aj na následné moratórium.

Povinné udeľovanie trestu prepadnutia majetku nie je v súlade s ústavou. Ešte minulý týždeň o tom rozhodli ústavní sudcovia, ktorí vyhoveli návrhu poslancov Smeru spred troch rokov. Zastupoval ich exminister vnútra a novozvolený poslanec Robert Kaliňák.

Nové na Dennikn.sk

17:46Poslanci neschválili výdavkové stropy, ohrozili tým stovky miliónov z plánu obnovy 17:29Znalci spochybňujú vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca. Minister Blanár poslal do Bruselu nótu 16:46Calzona nemá v zmluve výstupnú klauzulu. Ak by ho chcel Neapol aj po sezóne, máme plán, vraví prezident SFZ 16:42Shooty: Lokálny zbabelec 15:51Európski vojaci sa na Ukrajinu nechystajú, debata v Paríži bola signálom Putinovi 15:44Pellegrini nehovorí, kedy pôjde do duelu s Korčokom (+ prehľad debát) 15:36Opozícia vraví o protizákonnej zmene v SIS v prospech Gašpara ml., obrátia sa na Žilinku 14:39Boxová ulička: Vaše najprekvapivejšie predpovede. Russell zdolá Verstappena, Norris vyhrá v Bahrajne 14:31Kým Fico vojenskú pomoc odmieta, Česko preberá iniciatívu. Ukrajine chce dodať 800-tisíc nábojov 14:13Vývoj bojov (733. deň): Ukrajinci stratili prvý Abrams. Ešte horšia správa je, ako sa to stalo 13:54Fico ako vyvrheľ civilizovaného sveta 13:54Pes v nemocnici nemusí byť tabu. Ako Brya „ordinovala“ na oftalmológii v Nových Zámkoch 13:38Iveta Radičová: Sú tu všetky znaky nástupu autokracie 11:58Máte na povale písací stroj? Ešte ho nevyhadzujte 11:46Slovensko stratilo nádej na 4-tisíc pracovných miest. Boschu stačí na pohony do e-bikov závod v Maďarsku 11:06Pente na bratislavských Boroch ešte aj po desiatich mesiacoch chýba tretina sestier 11:00Zmrazené embryo je dieťa, stojí v rozsudku, kde sa 41-krát spomína Boh (Pod slnkom Jany Shemesh) 09:53Nemôžeme byť rukojemníkom partnerových vyhrážok. Psychologička radí, ako sa rozchádzať 09:31Čo by sa stalo, ak by sme po stovky rokov nepoužívali priestupný rok? 09:11Kotlár musí vysvetľovať svoje podnikanie, hrozí mu pokuta šiestich platov. Podľa Remišovej porušil Ústavný zákon 09:10Týždeň v zdraví: Počuli ste o tehotenskej depresii? Viete, čo je chirurgická liečba obezity a pre koho je určená? Prečo nás po cvičení bolí hlava? 08:01Nahrádza plasty, využíva ho aj NASA. Korok už dávno neslúži len na zátky a Portugalsku zarába milióny 07:47Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža. Slovensko môžu reprezentovať prekvapenia aj poslanec 07:27Tyler Toffoli: Nemec na mňa zapôsobil už na majstrovstvách. Keď si píšem s bývalými spoluhráčmi, chvália Slafkovského 06:33Ekonomický newsfilter: Taraba tvrdí, že štát nájde peniaze na kúpu košických oceliarní 05:08Lívia Halmkan: Väčšina detí nevyhľadáva porno pre sexuálne pnutie, ale pre nedostatok lásky, osamelosť, stres a nuduVčera 23:52Keď Rusi zaútočia, utopíme ich v močiari. Ako sa Litovčania chystajú na agresiu z východuVčera 19:26Developer odhalil, ako prebuduje areál po fabrike Palma. Prevažne bytový projekt bude stáť 175 miliónov eurVčera 19:19Taraba pripúšťa kúpu košického U. S. Steelu. Štát na to však nemá finančne ani manažérskyVčera 19:14Príbeh kolonializmu v Afrike aj Ukrajina pol roka pred ruskou inváziou. Festival Berlinale ocenil silné spoločenské témy