Ústavný súd

Ústavný súd dnes nerozhodne o tzv. rodinnom balíčku, ktorého protiústavnosť napadla prezidentka. Zuzana Čaputová na súde napadla časti balíčka Igora Matoviča v rámci zákona o financovaní voľného času.

Sudca Ústavného súdu Peter Straka považuje za nekorektné vyčítať prezidentke, že marila referendum o predčasných voľbách, lebo sa pre spornú referendovú otázku obrátila na Ústavný súd. Prezidentke to vyčítali Smer aj Hlas.

Ústavný súd sa bude zaoberať námietkami prezidentky k zákonu o envirozáťažiach. Zuzana Čaputová sa na súd obrátila v auguste a upozornila na to, že zákon môže mať likvidačné následky na samosprávy.

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan k protiústavnej otázke v súvislosti s referendom o predčasných voľbách povedal: „Predmetom referenda mal byť de facto príkaz vláde, aby podala demisiu, Ústavný súd uzavrel, že predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, s princípom deľby moci, a teda aj v rozpore s ústavou.“

Ústavný súd rozhodol, že referendová otázka, či má vláda bezodkladne podať demisiu, je v rozpore s ústavou. Referendum, o ktoré sa dlhodobo usiluje Robert Fico, preto bude bez tejto otázky. Prezidentka Zuzana Čaputová môže vyhlásiť referendum s druhou otázkou z petície, ktorá sa týka predčasného skončenia volebného obdobia parlamentu.

Ústavný súd prijal návrh prezidentky Čaputovej na začatie konania o referendovej otázke. Vo vyhlásení uvádza, že ho prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Zuzana Čaputová poslala na Ústavný súd zákon o environmentálnych záťažiach. Upozorňuje najmä na to, že môže mať likvidačné dosahy na samosprávy. Vlastník nehnuteľnosti, na ktorej sa nachádza záťaž, je po novom povinný štátu nahradiť prostriedky na sanáciu.

Muž odsúdený za vraždu svojej priateľky sa dostal na slobodu preto, že zlyhala komunikácia medzi Najvyšším a Ústavným súdom. Najvyšší súd poslal muža do väzby, jeho rozhodnutie však bolo nezákonné, keďže iba pár dní predtým o prípade rozhodoval aj Ústavný súd.

Mária Kolíková nechce na Ústavnom súde obhajovať Matovičov balíček, za vládu k nemu nepošle stanovisko. Jej postoj sa dal očakávať, no vzniká tým neobvyklá situácia. Stanovisko za vládu môže Ústavný súd žiadať len od ministerstva spravodlivosti. Matovičov balíček však zrejme neostane bez podpory, Ústavný súd oslovuje aj parlament.

Prezidentka Zuzana Čaputová by mohla podať ešte tento týždeň podnet na Ústavný súd v súvislosti Matovičovým balíkom, ktorý poslanci opätovne schválili aj po jej vetovaní. Ozrejmila, že Ústavný súd požiada aj o pozastavenie účinnosti namietaných častí v prípade, ak nestihne rozhodnúť do 1. januára 2023, keď by mali nadobudnúť účinnosť.

Radoslav Procházka pripomína rozdiel medzi tým, ako posudzujú zlyhania parlamentu pri prijímaní zákonov ústavné súdy v Česku a na Slovensku. „Tamojší ústavný súd totiž súlad procedúry s pravidlami upravenými rokovacím poriadkom zarámcoval ako súčasť princípov právneho štátu, zatiaľ čo ten náš (zatiaľ) trvá na tom, že ak by mal vysloviť nesúlad zákona pre nedodržanie procesných pravidiel, muselo by ísť o pravidlá s výslovným ústavným základom.“

Ústavný právnik a expolitik Radoslav Procházka za hlavnú výhradu k rodinnému balíčku označil skutočnosť, že „pri zákone s takým dramatickým dosahom na všetko podstatné nahradila právom upravený sociálny dialóg diskusia ministra financií s poslancom Beluským“.

Väčšina ústavných expertov si myslí, že rodinný balíček by mal posúdiť Ústavný súd a prezidentka by ho nemala podpísať. Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros si myslí, že by bolo vhodné, aby Ústavný súd zaujal jasné, zásadné stanovisko k skráteným legislatívnym konaniam. „Takéto záväzné stanovisko by bolo návodom, pomôckou poslancov pri uplatňovaní skráteného legislatívneho procesu a zároveň ich ústavnou brzdou.“

Bývalý ústavný sudca Ladislav Orosz otvorene hovorí, že by prezidentke odporúčal tzv. Matovičov rodinný balíček nepodpísať, aj keď sa tým vystaví nemilosrdným atakom zo strany ministra financií a ďalších politikov. Podľa Orosza bol schválený „v príkrom rozpore so základnými zásadami legislatívneho procesu vyplývajúcimi z ústavy“.

Ústavný súd nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú časť zákona, ktorá upravuje odvolávanie predsedu súdnej rady a jeho vzdanie sa funkcie. Zmenu zákona o súdnej rade, ktorú prijal parlament v marci 2020, napadla skupina opozičných poslancov. (tasr)

S pápežom Františkom sa v sobotu stretne aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Do Vatikánu dnes odcestovala parlamentná delegácia na čele s Borisom Kollárom.

Ústavný súd preskúma ústavnosť minuloročnej novely zákona o štátnej službe. Nevyhovel však návrhu skupiny opozičných poslancov na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení.

Ústavný súd pozastavil zákon o znižovaní dôchodkov predstaviteľom komunistického režimu. Zákon, ktorí poslanci prijali v júni 2021, napadli na tomto súde opoziční poslanci. Ten prijal ich návrh na ďalšie konanie a posúdi, či je zákon v súlade s ústavou.

Ústavný súd odmietol sťažnosť bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej obvinenej z korupcie, ktorou namietala voči zaujatosti špeciálneho prokurátora aj celej špeciálnej prokuratúry.

Ústavný súd v roku 2021 konštatoval porušenie väzobne stíhaných osôb až dvanásťkrát. Dva roky predtým to nebolo ani raz. Predseda súdnej rady Ján Mazák hovorí, že si to všimol. „Je to nárast dokonca len v jednom, dvoch senátoch a vzbudilo to u mňa odborný záujem.“ Podľa Mazáka sa to deje v senáte, kde nepôsobia sudcovia so skúsenosťami s trestným právom.

Ústavný súd ešte nikdy neposudzoval medzinárodný dokument, akým je napríklad návrh obrannej dohody s USA. O takýto krok požiadala opozícia prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá zatiaľ nepovedala, ako bude postupovať. Slovenská ústava takúto možnosť pripúšťa.

Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť Norberta Bödöra z väzby, potvrdil predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktoré podali jeho advokáti, preto považuje za neprimeraný tlak.

Ústavný súd sa chce v novom roku zamerať najmä na efektivitu rozhodovacej činnosti súdu, zrýchlenie konania a zvyšovanie kvality rozhodnutí, povedal predseda súdu Ivan Fiačan. Postupne sa podľa neho darí súdu vymaniť sa z minulých záťaží a zvyšovať elektronizáciu činnosti.

Viacero sudcov Ústavného súdu, vrátane predsedu Ivana Fiačana, sa nakazilo covidom. „Sú v domácej izolácii,“ potvrdila hovorkyňa Martina Ferencová. „Predpokladáme, že budúci týždeň bude plénum Ústavného súdu plne uznášaniaschopné,“ dodala.

Ústavný súd sa bude zaoberať opozičným podnetom proti koaličnej novele Zákonníka práce, účinnosť však nepozastavil. Kritici na čele so Smerom napadli možnosť dať výpoveď zamestnancovi od 65 rokov a stopku pre kolektívne zmluvy platné v celom odvetví.

Aj keď sa Smer a fašisti na protestoch nestretli, majú spoločnú požiadavku – predčasné voľby. Robert Fico hrozil prezidentke ďalšími protestmi pred Prezidentským palácom. Referendum žiada aj Hlas Petra Pellegriniho, ktorý dnes protesty neorganizoval.

Video: V Košiciach na akcii Ústavný súd si nedáme len pár metrov od protestov Fica a Mazureka účastníci demonštrujú proti mafii a fašistom v politike a v respirátoroch zdôrazňujú, že počas pandémie treba veriť vede.

Na zhromaždenie Smeru na košickej Hlavnej ulici pri Immaculate prišlo približne dvetisíc ľudí. Na tribúne medzi rečníkmi je aj predseda Smeru Robert Fico.

Robert Fico na proteste v Košiciach, vpravo za ním stojí exprezident Ivan Gašparovič. Foto – N

Smer zvolával protestné zhromaždenie na 16. hodinu pred Ústavný súd, hoci to zákon neumožňuje v okruhu 100 metrov od budovy. Zhromaždenie tam však nebude možné, pretože polícia postavila okolo Ústavného súdu zábrany.

Foto – N/Tomáš Hrivňák

V Košiciach sa začalo aj stretnutie na podporu Ústavného súdu, organizátorom podujatia je iniciatíva Otvorené Košice. Nemajú žiadnu tribúnu ani rečníka, len hudbu a transparenty proti Smeru a Republike, ktorí organizujú protesty takisto na Hlavnej ulici. Na zhromaždení je vyše sto ľudí.

Foto – N/Tomáš Hrivňák

Organizátori akcie Ústavný súd si nedáme si uvedomujú, že dnes budú proti nim v Košiciach Fico a Mazurek v presile. „Počtom ich nejdeme prekonávať, ale považujeme za dôležité tam byť a vyjadriť sa, že nám nie je ľahostajná budúcnosť krajiny,“ vraví organizátor Ján Gálik.

Ján Gálik. Foto – Maja Bodnárová/CIKE

V centre Košíc sa dnes chystajú tri akcie – okrem protestov Smeru a Republiky aj akcia komunity Otvorené Košice s názvom Ústavný súd si nedáme. Jej organizátor Ján Gálik hovorí, že chcú vyvážiť výkriky extrémistov. „Nemohli sme ostať ticho. Smer aj Republika zneužívajú emóciu ľudí, ktorá tu je po korone spojená s obmedzeniami, so sklamaním zo súčasnej vlády.“

Ústava nás podľa prezidentky Zuzany Čaputovej chráni pred možnou svojvôľou. „Žiaľ, bežnou súčasťou verejnej debaty sa stalo, že mnohí za ústavné považujú iba to, čo oni sami považujú za správne. A všetko ostatné, s čím nesúhlasia, vyhlasujú za neústavné,“ uviedla pri príležitosti Dňa Ústavy SR.

V situácii, keď je Ústavný súd zaťahovaný do politického boja, je nutné postaviť sa na jeho obranu, píše Tomáš Hubinák. „Nabáda to zamyslieť sa, či nejde o premyslenú politickú stratégiu a snahu o vyvinutie spoločenského a politického tlaku na Ústavný súd.“

Ústavný súd rozhodol o referende. Musel, vysvetľuje v komentári Ján Mazák. „Nerozhodnutie by sa rovnalo porušeniu princípu právneho štátu. Odmietnutiu spravodlivosti.“

Premýšľajme o rozhodnutí Ústavného súdu, vyzýva v komentári bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. „Prajem si, aby sme sa z výsledkov prieskumu Ústavného súdu poučili o demokracii a zodpovednosti.“

Nikto nebude ničomu na vine, Ústavný súd s referendom len urobí svoju prácu, píše Marián Giba o vyjadreniach politikov k rozhodovaniu o referende. „Ústavnému súdu nie je v týchto dňoch čo závidieť. Je stále „mladý“ a politický kobercový nálet je preň skúškou ohňom.“

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment tvrdí, že väzobne stíhaný Dušan Kováčik o ňom tvrdil nepravdu a Ústavný súd si pri rozhodovaní o zaujatosti tohto sudcu nesprávne osvojil verziu špeciálneho prokurátora.

Ústavný súd zastavil konanie o návrhu prezidentky Zuzany Čaputovej preskúmať ústavnosť schválenia 13. dôchodku pred voľbami 2020. Prezidentka vlani novelu podpísala, kritizovala však, že ju prijímali v skrátenom konaní tesne pred voľbami.

Rastislav Kaššák ostal aktívny na Facebooku aj po tom, ako sa stal ústavným sudcom. V rozhovore prezrádza, že svoje vystupovanie na sociálnej sieti po vymenovaní zásadne zmenil. „Slovenskú politiku a právo v zásade nekomentujem. Som pri tom maximálne zdržanlivý,“ hovorí. Komentuje zahraničnú politiku, a to aj profilovou fotkou Free Navalny.

Rastislav Kaššák. Foto N – Vladimír Šimíček

Väčšinu ústavných sťažností väzobne stíhaných ľudí Ústavný súd odmietne, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. On sám takto odmietol sťažnosť Zoroslava Kollára, teraz má na stole sťažnosť Norberta Bödöra. Z činnosti pre zločineckú skupinu obžalovaný advokát Martin Ribár bol podľa neho vo väzbe príliš dlho.

Ústavný súd potvrdil, že dostal podanie od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiada o posúdenie ústavnosti navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia parlamentu. Plénum súdu rozhodne do 60 dní. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:38Newsfilter: Kríza kríz má meno MatovičVčera 20:05Mikulec neukázal ÚVO doklady a spochybnil vlastnú tlačovku. Pri pomoci na hranici porušil zákonVčera 18:18Graf dňa: Ani kombinácia inflácie a mizivého rastu výrazne nezatrasie trhom práce v strednej Európe, prognózuje ErsteVčera 17:34Hypotekárny trh chladne k úrovni spred pandémieVčera 17:33Rozpočet je neistý, koalíciu teraz drží v šachu TarabaVčera 17:26Je fosílny odvod férový? Slovnaft tvrdí, že nie, a odvoláva sa aj na dohodu, ktorá podľa advokáta už zaniklaVčera 17:19Pre USA nie je problém nájsť sto miliárd na vedenie vojny. Ak však cúvnu, je Európa pripravená brániť Ukrajinu sama?Včera 17:04Shooty: Bojovníci regresuVčera 16:51Historik Hruboň: Tisov mýtus je v cirkvi stále silnýVčera 16:32Ušľachtilý strážca pamäti a slobodyVčera 16:21Jediný imperialista je Putin, nie celý ruský národVčera 15:34Tehotná ukrajinská medička trpela päť mesiacov v ruskom zajatí. Dieťaťu sľúbila, že plakať nebudeVčera 15:11Zdá sa, že len Zuzana Čaputová pochopila zmysel spolupráceVčera 14:25Pred 82 rokmi sa začala Zimná vojna – sovietska agresia proti FínskuVčera 13:58Vláda schválila stabilizačný príspevok pre zdravotníkov. Stáť bude najviac 260 miliónovVčera 13:14Vývoj bojov (284. deň): Ukrajinci zaútočili hlboko na ruskom území na základňu, ktorá terorizuje civilistovVčera 12:44Odkiaľ sa vzali tie úžasné čísla? Od úžasnej vládyVčera 12:40Úplne nový zdroj energie. Pri Trebišove prebudujú staré plynové vrty na získavanie tepla z hlbín zemeVčera 12:27Klientom radím, nech si dajú schváliť hypotéku už teraz, aj keď ešte nenašli byt, ktorý chcú kúpiť, hovorí hypotekárny špecialistaVčera 11:39tl;dr Hlavný problém sociálnych médií? Ľudia sa priveľa rozprávajúVčera 10:50Rodičia sa boja pustiť deti samy do školy. Ako opraviť mestá, aby boli bezpečné?Včera 10:42Nedáte mi víza alebo prácu? Ste fašisti. Aj progresívni Rusi prepadajú kolonizačným praktikám, hovorí politológVčera 10:20Žil pol roka v gete, so skrytou kamerou prenikol medzi pašerákov ľudí. Teraz posiela do kín superhrdinuVčera 09:47Zdražovanie nás vyrušuje viac ako vojna, vysokú infláciu vidíme aj tam, kde ceny rástli najmenej, ukázal prieskum IpsosuVčera 07:34Športový newsfilter: Zdá sa, že Petra Vlhová zmenila stratégiuVčera 06:44Ekonomický newsfilter: Aby prešla nižšia DPH na vleky a tobogany, bude aj na jedloVčera 06:00300 slov z MS: Na Girouda pískali vlastní, teraz prekonal aj Henryho. S Mbappém ťahá Francúzov za obhajobou04.12 23:15Nová kniha o bratislavskom víne je plagiátom a zmesou nepravdivých historiek04.12 19:00Týždňový newsfilter: Že vraj progresívny puč riadený z Prezidentského paláca. A tentoraz to nehovorí Fico04.12 16:57Shooty: Hierarchia