Grandslamové turnaje

Novak Djoković opustil Austráliu pár hodín po verdikte súdu. Srbský tenista na súde neuspel s odvolaním proti rozhodnutiu austrálskej vlády už druhýkrát mu zrušiť víza.

Vedenie ATP rešpektuje rozhodnutie austrálskeho súdu v prípade zrušenia víz Novaka Djokovića. „Na zhodnotenie faktov a na ponaučenie sa z tejto situácie treba viac času,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Novak Djoković sa neodvolá voči rozhodnutiu súdu. „Rešpektujem rozhodnutie a v súvislosti so svojím odchodom z krajiny budem spolupracovať s príslušnými orgánmi,“ uviedol Srb, ktorý nebude obhajovať titul na Australian Open.

Novak Djoković neuspel s odvolaním na súde proti rozhodnutiu austrálskej vlády už druhýkrát zrušiť jeho víza. Srbský tenista nebude môcť hrať na Australian Open a bude okamžite deportovaný z krajiny.

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Podľa austrálskeho ministra pre imigráciu môže byť prítomnosť Novaka Djokovića v krajine kontraproduktívna pri snahe zaočkovať ďalších Austrálčanov. Právnici srbského tenistu predložili súdu dokumenty, podľa ktorých minister označil Djokovića za „talizman pre komunitu proti očkovaniu“.

Novak Djoković sa ocitol medzi antihrdinami, hoci chcel byť milovaný ako Roger Federer, píše Štefan Bugan. Nebyť covidu, nad jeho „ahojte, svetielka“ momentmi by sme dvihli obočie. Počas pandémie však každý má zodpovednosť aj za ostatných.

Austrálske imigračné úrady zadržali Novaka Djokovića. Srbského tenistu presunuli do toho istého hotela pre imigrantov, v ktorom už bol po zrušení víz minulý týždeň. V hoteli by mal zostať do nedele rána, keď je naplánované vypočúvanie na federálnom súde v Melbourne.

Slovenský tenista Norbert Gombos nastúpi v 1. kole Australian Open proti Timofejovi Skatovovi z Kazachstanu. Viktória Kužmová sa v úvodnom kole grandslamového turnaja stretne s Číňankou Si-jü Wang.

Novaka Djokovića nedeportujú z Austrálie, kým sa neskončí súdne konanie. Srbský tenista sa odvolal voči rozhodnutiu ministra imigrácie, ktorý mu zrušil víza. Ešte v piatok absolvoval Djoković súdne konanie, v ktorom jeho zástupca požadoval pozastavenie verdiktu o zrušení víza.

V hlavnej súťaži na Australian Open sa predstaví aj Norbert Gombos. Slovenský tenista porazil vo finále kvalifikácie domáceho Matthewa Ebdena 6:7 (3), 7:6 (5), 7:6 (8), stretnutie trvalo tri a pol hodiny. (ausopen)

Tenistka Viktória Kužmová postúpila do hlavnej súťaže na Australian Open. V piatkovom finále kvalifikácie zvíťazila nad Španielkou Alionou Bolsovovou-Zadoinovovou 6:2, 7:5. Dvadsaťtriročná Kužmová sa v 1. kole hlavnej súťaže stretne s Číňankou Si-jü Wang. (ausopen)

Austrálsky minister imigrácie zrušil víza Novakovi Djokovićovi. Srbskému tenistovi hrozí deportácia z krajiny, na Australian Open pravdepodobne nenastúpi. Jeho právnici sa chcú proti rozhodnutiu odvolať.

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Slovenský tenista Filip Horanský sa nedostal do hlavnej súťaže na Australian Open. Vo finále kvalifikácie prehral s Čiľanom Marcelom Barriosom Verom 5:7, 4:6. Napriek prehre dosiahol Horanský najlepší výsledok v kvalifikácii na Australian Open. Pri svojej predošlej účasti v roku 2020 skončil v 2. kole. (ausopen)

Bývalá tenistka Martina Navrátilová povedala, že Novak Djoković by nemal štartovať na Australian Open. „Mal by priznať, že urobil veľa chýb, a odísť domov,“ uviedla 18-násobná grandslamová víťazka.

Grécky tenista Stefanos Tsitsipas povedal, že Novak Djoković hrá podľa vlastných pravidiel. „Prísť do Austrálie nezaočkovaný bolo odvážne, nemyslím si, že by väčšina tenistov takto riskovala,“ vyhlásil 23-ročný hráč, ktorý sám dlho nebol zaočkovaný.

Tenistka Anna Karolína Schmiedlová odohrá 1. kolo na Australian Open proti Jelene Ostapenkovej z Lotyšska. Kristína Kučová bude hrať proti Japonke Misaki Doiovej. Alex Molčan sa na úvod stretne s Casperom Ruudom z Nórska.

Novak Djoković by mal hrať v 1. kole Australian Open proti krajanovi Miomirovi Kecmanovićovi. Organizátori zaradili 9-násobného víťaza turnaja do žrebu, hoci stále nie je isté, či Djoković bude môcť hrať na úvodnom grandslamovom turnaji.

Slovenský tenista Filip Horanský postúpil do finále kvalifikácie na turnaj Australian Open. Jurija Rodionova z Rakúska porazil 7:6 (5), 4:6, 7:5. Horanský vo finále kvalifikácie bude hrať s Čiľanom Marcelom Barriosom Verom. (ausopen)

Novak Djoković povedal, že porušil pravidlá izolácie po pozitívnom teste na koronavírus. „Mal som preložiť termín,“ uviedol srbský tenista na margo stretnutia s novinárom, ktoré sa uskutočnilo 18. decembra. Djoković bol pozitívne testovaný dva dni predtým.

Austrálske úrady vyšetrujú, či Novak Djoković uviedol v príletových formulároch pravdivé informácie. Srbský tenista v dokumentoch tvrdí, že 14 dní pred príletom do Austrálie nikam inam necestoval, podľa austrálskych médií sa však z Belehradu presunul do Španielska.

Organizácia ATP privítala rozhodnutie súdu v prípade Novaka Djokovića. „Udalosti, ktoré viedli k zrušeniu jeho víza a následne k súdu, však napáchali škody na všetkých frontoch,“ uviedla v stanovisku, v ktorom zároveň nabáda tenistov, aby sa nechali zaočkovať.

Novak Djoković po vyhratom súdnom procese trénoval na tenisovom kurte. „Z tohto dôvodu nepríde na tlačovú konferenciu, ako pôvodne chcel,“ povedal Djordje Djoković, brat tenistu.

Austrálsky premiér Scott Morrison je cynický, za melodrámu so zadržiavaním si však najviac môže sám Novak Djoković, píše Športový newsfilter. Z tenistu sa stáva martýr, ktorý posilňuje naratív o utláčaných Srboch a „zlom Západe“.

Slovenský tenista Filip Horanský postúpil do 2. kola kvalifikácie na Australian Open. Počas úvodného setu Dán Mikael Torpegaard zápas vzdal. Ďalším súperom Horanského je Rakúšan Jurij Rodionov.

Súd rozhodol, že Novak Djoković môže zostať v Austrálii, dostane späť svoj pas a jeho pôvodné víza znovu platia. Rozhodnutie môže zvrátiť minister imigrácie Alex Hawke, ktorý stále má možnosť srbskému tenistovi zakázať vstup na tri roky.

Novak Djoković po vlaňajšom víťazstve na Australian Open. Foto – TASR/AP
Novak Djoković po vlaňajšom víťazstve na Australian Open. Foto – TASR/AP

Novak Djoković bol deň po pozitívnom teste na koronavírus na mládežníckom športovom podujatí v Belehrade. 17. decembra srbský tenista odovzdával trofeje najlepším mladým hráčom za rok 2021. Jeho právnici tvrdia, že Djoković mal pozitívny test 16. decembra.

Česká tenistka Renáta Voráčová je umiestnená v rovnakom karanténnom zariadení ako Novak Djoković. „Nemôžem sa nikam pohnúť. Všade sú strážnici, hliadkujú aj priamo pod oknom budovy,“ povedala o hoteli v Melbourne Voráčová, ktorej hrozí vyhostenie z krajiny.

Novak Djoković dostal výnimku pre neočkovaných na vstup do Austrálie na základe nedávneho ochorenia na covid. „Dátum prvého pozitívneho testu mal 16. decembra 2021,“ uviedli jeho právnici v dokumentoch, ktoré poskytli austrálskemu súdu.

Novak Djoković sa odvolal proti rozhodnutiu austrálskej vlády, ktorá mu zrušila víza a nariadila opustiť krajinu. Súd v Melbourne predbežným opatrením zabránil jeho okamžitému vyhosteniu, pojednávanie pokračuje v pondelok. Organizátori Australian Open potrebujú poznať definitívu do utorka, aby mohli naplánovať rozpis zápasov.

Česká tenistka Karolína Plíšková nebude štartovať na Australian Open pre zranenie pravej ruky. „Zranila som sa počas tréningu. Mrzí ma, že nemôžem odštartovať sezónu v Austrálii,“ uviedla finalistka tohtoročného Wimbledonu a US Open 2016. (ap)

Nové na Dennikn.sk

19:00Týždňový newsfilter: Nádej zhasla, prokurátori sú aj za Žilinku znormalizovaní 18:35Pred zničujúcimi asteroidmi nás chráni najmä Jupiter. V minulosti to bolo oveľa drsnejšie, hovorí astronóm 17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov