Súhrn Tour de France

Ak práve prebieha Tour de France, po každej etape vám prinesieme komentovaný súhrn toho, čo sa v nej udialo.

300 slov z Tour: Keď pred troma týždňami tisícky fanúšikov v Kodani skandovali meno Jonasa Vingegaarda, dánsky cyklista mal v očiach slzy. V nedeľu sa rovnaký pokrik ozýval spod pódia opäť, akurát nie v Kodani, ale v Paríži. Tour je na konci, no bol to koniec iný. Bol to nový začiatok.

300 slov z Tour: Jonas Vingegaard je najrýchlejším víťazom v histórii, prekonal aj rekordy nadopovaného Armstronga. Aj vďaka Dánovi je cyklistika atraktívnejšia a víťaziť je čoraz náročnejšie. „Každý rok pelotón zrýchľuje o päť percent, po zime sa preto musím vrátiť vždy o päť percent lepší,“ opísal zmenu Simon Clarke.

300 slov z Tour: Saganov rekord Wout van Aert stále neprekonal, je to však len otázka času. Belgičan prežíva Tour, v ktorej mu vychádza všetko, čo si zaumieni. V piatok dal šancu svojmu domestikovi a ten prekvapivým víťazstvom zachránil reputáciu Francúzska.

300 slov z Tour: Videli sme novodobého Merckxa aj gesto, ktoré zaplavilo internet. Líder celkového poradia Jonas Vingegaard počkal po páde svojho najväčšieho súpera Tadeja Pogačara a uistil sa, či je v poriadku. Hrdinom je aj Wout van Aert, ktorý mal okrem zeleného reálnu šancu aj na bodkovaný dres.

300 slov z Tour: Peter Sagan mal v stredu špeciálny deň, na Tour de France absolvoval jubilejnú 200. etapu a jeho bilancia je pozoruhodná. V najlepšej trojke bol 46-krát, v prvej desiatke 90-krát. Klasický tímový dres nosil len 19 dní. Netradičný bol aj priebeh 17. etapy.

300 slov z Tour: Tadej Pogačar pred pár mesiacmi nadčasovo opísal scenár vlastnej prehry. V rozhovore uviedol podrobný návod, ako ho poraziť, presne tak, ako sa mu to stalo v stredu. S odstupom času sa ukázalo aj to, že výpadok nespôsobilo teplo ani hlad.

Dánsky cyklista Jonas Vingegaard pred štyrmi rokmi čistil ryby, dnes má žltý dres a vedie Tour de France. Tím Jumbo-Visma zaujal výkonom v športovej aplikácii a dal mu šancu, aj keď nemal prelomové výsledky. „Chcem sa veľa učiť a čo najviac pomôcť iným,“ vravel v roku 2019.

300 slov z Tour: Sagan akoby zmizol, vzdal boj o zelený dres. Viac bodov získal aj domestik van Aerta či vrchár Tadej Pogačar. Slovenský cyklista tak potvrdzuje to, čo avizoval pred štartom: „Ak to v bodovacej súťaži nepôjde, zameriam sa na etapovú výhru.“ A zelený dres? „Van Aert ho vyhrá jednou nohou.“

300 slov z Tour: Saganov tím sa začína rozpadať, môže za to náraz do divákov aj na cestný ostrovček. Pre TotalEnergies sa začala zle aj štvrtková 6. etapa, v ktorej sa pretekalo „šialene rýchlo”. Napriek tomu francúzsky tím v závere útočil na víťazstvo.

300 slov z Tour: Peter Sagan je späť, navyše sa zdá, že je viac nad vecou ako v minulosti. Nie je to tak dávno, keď po kontakte v šprinte nasledovali hádky a odkazy cez médiá. Teraz síce Sagan reagoval impulzívne, no rýchlo svoj hnev zmiernil.

300 slov z Tour: Druhú etapu vyhral Fabio Jakobsen, ktorý zvádzal tvrdý šprintérsky súboj s Petrom Saganom. Holanďan len pred dvoma rokmi bojoval po ťažkom páde v kóme o život, keď po kolízii s jazdcom narazil do bariér.

300 slov z Tour: Prvú etapu senzačne vyhral domestik, novinku, ktorú ukázal aj Peter Sagan, fanúšikovia vysmiali. Išlo o takzvanú „integrovanú kuklu,“ paradoxom je, že zvíťazil práve Yves Lampaert, ktorý si kuklu nenasadil a pretekal so starou prilbou.

300 slov z Tour: Prekvapivé zmeny môžu Saganovi pomôcť. Bude menej stresu, hovorí pred štartom. Ešte viac zmeny privíta Wout Van Aert, ktorý je favoritom bodovacej súťaže, no naďalej hovorí o zranení. O jeho kondícii veľa napovie už dnešná časovka, tá štartuje od 16.00.

Nové na Dennikn.sk

10:20Nvotová z Demokratov: Môžem sa stať terčom posmechu, ale politike sa učím 09:54Voľby sú vyhlásené, kampaň oficiálna. Stranám sa do limitu rátajú výdavky aj spätne (+ dôležité termíny) 09:33Svetový newsfilter: Putinovi pomáhajú aj susedné štáty, bez nich by ruskej armáde chýbali dôležité súčiastky 08:38Vedci údajne objavili najstaršie pohrebisko aj umenie. Zmení to chápanie ľudskej evolúcie? 08:20Psychiater: Kofeín vás neudrží bdelých donekonečna, môj pacient nakoniec zaspal za volantom 08:16Toto vystrihneme: Rázsochy múdrosti 08:16Umelá inteligencia ich pripravila o prácu. Teraz opravujú klimatizácie a chodia von so psami 08:00Hiking basecamp: Za vodopádmi Králickej tiesňavy, Šútovskej doliny a Zejmarskej rokliny 07:58Francúz Guillaume Papillon o Slovensku: Udržte si spojenie s prírodou a vykašlite sa na konzum 06:27Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšieVčera 21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textuVčera 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalejVčera 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamenáVčera 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video)Včera 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízouVčera 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať?Včera 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských PalisádachVčera 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to nezmysel, základom je negúgliťVčera 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohoduVčera 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od ČernobyľaVčera 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlaniVčera 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako jaVčera 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšloVčera 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchaťVčera 15:29Shooty: RuinaVčera 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video)Včera 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj LeopardyVčera 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii! Včera 12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejšíVčera 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný čas