Samuel Vlčan

Skládka odpadov v obci Iža pri Komárne, ktorá rozložila vládu Eduarda Hegera, je blízko prírodného unikátu Bokrošského slaniska. Firma exministra Samuela Vlčana ju chce rozšíriť a priblížiť k tejto prírodnej rezervácii. Ministerskí úradníci, obec, ale ani dedinčania to neprijali s nadšením. „Je to škaredé, smrdí to, nepáči sa mi to, radšej by som bol, keby som zdedil kúpele Patince,“ hovorí o skládke starosta Iže István Domin (Aliancia).

Zmapovali sme, čo sa dialo v pozadí, kým Eduard Heger uznal, že do volieb nedovládne. Minister životného prostredia Ján Budaj bol za zotrvanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aj keď sa odmietol zriecť dotácie 1,4 milióna eur pre svoju firmu. Budaj zvažoval, že by situáciu zachránilo, ak by išiel na detektor lži.

Skládka v obci Iža pri Komárne, ktorú vlastní aj exminister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ján Mičovský vyhlásil, že vedenie OĽaNO varoval pred Samuelom Vlčanom po tom, čo ho odvolal z postu štátneho tajomníka. „Keď som Hegerovi ako premiérovi povedal, že Vlčan je veľmi zlý človek, odpovedal mi, že lepšieho nemá. Po mojej kritickej tlačovke vlani v novembri prišiel za mnou Matovič, že je toho už naozaj priveľa a musia s Vlčanom niečo urobiť. Neurobili nič.“

Nechcelo sa mi veriť, že môžeme v OĽaNO takto upadnúť, hovorí Ján Mičovský o kauze dotácie pre exministra Samuela Vlčana. „Poslanecký klub Vlčana nechcel, nemohol či nedokázal vidieť tak ako ja. Asi aj preto, lebo vedel lepšie reagovať na osobné požiadavky poslancov. To nikdy nebol môj štýl.“

Ján Mičovský. Foto N – Andrej Bán

Pavel Sibyla píše, prečo je problém, ako Denník N komentuje Vlčanovu kauzu. „Hovoriť v tomto prípade o korupcii je predčasné. Zvykli sme si, že politici používajú skratky, zovšeobecňujú či rovno účelovo zavádzajú. Novinári však nie sú v kampani.“

Bývalý premiér Eduard Heger vracia Igorovi Matovičovi kritiku a tvrdí, že Samuela Vlčana opakovane do vlády nominoval predseda OĽaNO „na odporúčanie svojho šéfa poradcov.“ „Igor, vďaka, že ukazuješ, prečo by mali ľudia ako ty, Sulík a Fico z politiky čo najskôr odísť. Slovensku totiž ponúkate len ďalší chaos, hádky a zlosť,“ napísal Heger na Facebooku.

Premiér Eduard Heger odmietol, že by ututlával 1,4-miliónovú dotáciu pre firmu ministra Vlčana, ako to tvrdí Igor Matovič. „Okamžite sme konali,“ povedal s tým, že hneď, ako sa o dotácii dozvedel, požiadal slovenské aj európske orgány o kontrolu a komunikoval aj s prezidentkou. „Jediná chyba bola, že sme nespravili tlačovku,“ dodal s tým, že NAKA v prípade koná. (markíza)

Je nechutné, že Vlčanova firma si pýtala dotáciu od iného ministerstva, vraví v rozhovore Jaroslav Naď. „Na rozlúčkovej vláde, kam neprišiel, sme si všetci povedali, že ak je nejaké čierne miesto na pôsobení tejto vlády, tak to, ako Vlčan ako člen vlády zatajil žiadosť o dotáciu. Je to pre mňa nepredstaviteľné.“

Výmena šéfa pozemkového fondu zostane na novej vláde. Končiaci minister Samuel Vlčan nenavrhol kabinetu odvolať politika OĽaNO Jána Marosza, svojmu nástupcovi Jozefovi Bírešovi však ponúkol kandidáta.

Zuzana Čaputová hovorí, že v posledných mesiacoch vnímala chaos skôr v parlamente než vo vláde. Ocenila, že vďaka Hegerovej vláde prešli v parlamente dôležité zákony. Situácia je však teraz iná ako pred pár mesiacmi a úradnícka vláda je podľa prezidentky potrebná.

Ján Mičovský hovorí, že Samuela Vlčana dotiahol do vlády on na radu bývalého poradcu expremiéra Igora Matoviča Ľubomíra Ščasného. Bývalý minister pôdohospodárstva tak reagoval po vyhláseniach Igora Matoviča, že Vlčan bol nominantom Eduarda Hegera.

Dotáciu 1,4 milióna eur pre firmu Reko Recycling ministra Samuela Vlčana zatiaľ nevyplatili. „Podľa informácií, ktoré mám, dnes na jeho účte nie je ani euro,“ povedal Eduard Heger s tým, že nariadil kontroly. Prípad už predtým začala preverovať NAKA.

Inšpekcia životného prostredia odmieta tvrdenia Hlasu o skládke v Iži, ktorú prevádzkuje firma ministra Samuela Vlčana Reko Recycling. Nevie o podnete v súvislosti s neoprávneným vypúšťaním vody, urobila tam kontrolu z vlastnej iniciatívy a ohradzuje sa voči tvrdeniam, že nekoná z pokynu ministra životného prostredia.

NAKA preveruje dotáciu, ktorú malo ministerstvo životného prostredia poskytnúť spoločnosti, ktorej konečným užívateľom výhod je minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Informovala o tom polícia.

Čo sa dialo počas 48 hodín, ktoré otriasli funkciou Eduarda Hegera: kým šéf diplomacie Rastislav Káčer oznámil rezignáciu, premiérovi vyčítal strašné babráctvo. Ukázalo sa, že minister životného prostredia a premiér tutlali záležitosť okolo dotácie 1,4 milióna eur pre Vlčanovu firmu.

Koaličná kríza – súhrn posledných udalostí:

  • minister zahraničných vecí Káčer končí vo funkcii a podľa Hegera aj v politike
  • Vlčan vo štvrtok skončil vo funkcii, jeho firma si miliónovú dotáciu chce nechať
  • minister životného prostredia Budaj odstúpiť neplánuje, vraví, že dotácia pre firmu ministra Vlčana bola posudzovaná štandardne
  • prezidentka Čaputová vraví, že v riešení situácie má jasno, vyjadrí sa po návrate z Londýna
  • Heger úradnícku vládu odmieta, prezidentku na jej vytvorenie vyzývajú SaS, PS, Hlas, KDH aj SNS
  • komentár šéfredaktora Matúša Kostolného

Minister životného prostredia Ján Budaj neplánuje odísť z funkcie, vraví, že by to považoval za podraz voči premiérovi Hegerovi. Odchod ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera podľa neho nesúvisí s kauzou dotácie pre firmu ministra Vlčana.

Minister životného prostredia Ján Budaj vraví, že firme Reko Recycling, za ktorou je Samuel Vlčan, nebolo vyplatené zatiaľ ani jedno euro. Pridelenie dotácie podľa neho prebehlo štandardne podľa systému, ktorý vypracovalo ministerstvom informatizácie, a ďalšou fázou mala byť kontrola prípadného konfliktu záujmov žiadateľa.

Naživo: Tlačovka ministra životného prostredia Jána Budaja k dotácii pre ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

Z možností vrátiť peniaze, ostať ministrom a nevyvolať ďalšiu krízovú situáciu si minister Vlčan zvolil odstúpenie a ponechanie dotácie. Žiadna verejná a politická zodpovednosť, hodnotí udalosť týždňa bývalá premiérka Iveta Radičová.

Do klubu OĽaNO sa vracia poslanec Tomáš Šudík, ktorý v decembri odišiel s ďalšími predstaviteľmi Občiansko-demokratickej platformy. Šudík podľa Igora Matoviča dlhodobo kritizoval ministra Vlčana a žiadal premiéra Hegera o jeho odchod.

Foto N - Vladimír Šimíček

Igor Matovič vraví, že Eduard Heger vedel o dotácii pre firmu ministra Vlčana už dva týždne predtým, než sa dostala do médií, a nechal to „vyhniť“. ,,Ak by som bol premiér ja, obaja ministri by išli dole,“ povedal predseda hnutia OĽaNO o ministroch Budajovi a Vlčanovi.

Boris Kollár vraví, že ak kontrola dotácie pre Vlčanovu firmu preukážu porušenie zákona, skončiť by mal aj Ján Budaj. „Nedal mu to nejaký smieško, ale dal mu to minister životného prostredia, pán Budaj,“ povedal.

Končiaci minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa nemieni vzdať dotácie 1,4 milióna eur pre svoju firmu Reko Recycling, pre ktorú sa vo štvrtok rozhodol odstúpiť. Trvá na tom, že nepochybil. Strana Za ľudí či nadácia Zastavme korupciu ho predtým vyzvali, aby sa peňazí zriekol.

KDH žiada prezidentku, aby odobrala poverenie ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. Budaj podľa KDH klame, že v jeho rezorte nevedeli, že dotácia 1,4 milióna eur ide firme s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom.

Strana Hlas vyzýva prezidentku na razantné politické riešenie politickej krízy. „Očakávam, že prezidentka Čaputová nepodľahne verejnému vydieraniu Eduarda Hegera a odoberie jeho vláde poverenie a vymenuje úradnícku vládu,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

Vlčan odchádza a ako odstupné si necháva miliónovú dotáciu, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Ak aj zákon porušený nebol, čo ešte len uvidíme, rozhodne je to škvrna na tom poslednom, čo Matovičovi zostáva – na povesti bojovníka proti korupcii. To si od svojich hádam ani nezaslúžil.“

Minister životného prostredia Ján Budaj pre SME uviedol, že jeho rezort nevedel, že prideľuje dotáciu 1,4 milióna eur firme so Samuelom Vlčanom. To, že za firmou Reko Recycling stojí Vlčan, sa dá zistiť cez tri kliky z webovej stránky Registra partnerov verejného sektora. Už v minulosti čelil Budaj obdobnému škandálu, keď dali dotáciu človeku s väzbami na OĽaNO a nezaoberali sa jeho možným konfliktom záujmov.

Minister pôdohospodárstva Vlčan by mal podľa ministra životného prostredia Budaja odstúpiť od projektu a neprevziať financie zo štátnej dotácie. Tvrdí, že zo strany ministerstva životného prostredia nedošlo k pochybeniu pri vyhodnocovaní projektov.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámi začiatkom budúceho týždňa, ako bude postupovať po tom, čo minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan oznámil, že končí vo funkcii. V najbližších dňoch sa stretne s premiérom Hegerom a predsedom Národnej rady Kollárom.

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva, aby sa firma končiaceho ministra Samuela Vlčana zriekla miliónovej dotácie. Takisto upozorňuje, že otázky o vyvodení zodpovednosti by mali smerovať aj na ministra Jána Budaja, u ktorého dotáciu schválili.

Eduard Heger povedal, že rešpektuje rozhodnutie Samuela Vlčana odísť pre miliónovú dotáciu pre jeho firmu. „V najbližších dňoch budem rokovať s pani prezidentkou a spoločne hľadať riešenie, ako Slovensko uchrániť pred chaosom a krajinu stabilne priviesť k predčasným voľbám,“ vyhlásil premiér.

Miliónová dotácia, pre ktorú končí vo funkcii minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, vyvolala pochybnosti aj v koalícii. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová trvá na tom, že odchodom z vládneho postu sa kauza nekončí a Vlčanova firma by mala vrátiť dotáciu 1,4 milióna eur. Ten to odmietol.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala Samuela Vlčana, aby sa po odstúpení vzdal aj miliónovej dotácie pre jeho firmu. Vlčan totiž oznámil, že dotáciu jeho odpadová firma nevráti. „Občanom vôbec nepomôže, ak odíde z funkcie s miliónovou dotáciou pre svoju firmu,“ uviedla Remišová.

Predseda OĽaNO a expremiér Igor Matovič vyzval na nezávislé vyšetrenie kauzy Vlčana. Matovič ho označil za nominanta Eduarda Hegera, Vlčan je pritom nominantom OĽaNO, ako minister nastupoval v lete 2021 po tom, čo Matovič podal ako predseda vlády demisiu.

Samuel Vlčan sa nemal vzdať funkcie, ale dotácie, reagovala vicepremiérka Veronika Remišová. Šéf pôdohospodárskeho výboru parlamentu Jaroslav Karahuta zo Sme rodina nepovažuje Vlčanovo rozhodnutie odísť z postu za správne.

Hlas žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o vymenovanie úradníckej vlády po tom, čo minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan oznámil, že odstupuje z funkcie. „Je čas vymenovať úradnícku vládu, ktorá zabráni týmto ľuďom zneužívať svoje politické postavenie na vlastné nemorálne ožobračovanie Slovenska,“ povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Minister Samuel Vlčan hovorí, že si jeho firma Reko Recycling dotáciu ponechá. Tvrdí, že sa až v tomto čase dozvedel o získaní dotácie, predtým sa o dianie vo svojej spoločnosti nezaujímal, aby nebol podozrievaný, že si niečo vybavuje.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) požiada o uvoľnenie z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že jeho firma Reko Recycling získala eurofondovú dotáciu 1,4 milióna eur na ministerstve životného prostredia Jána Budaja.

Foto N - Vladimír Šimíček

Bývalý riaditeľ štátnych Lesov SR Tibor Kőszeghy sa stal riaditeľom Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií, do funkcie ho vymenoval minister Samuel Vlčan. Kőszeghyho pôsobenie bolo jedným z dôvodov odchodu Vlčanovho predchodcu Jána Mičovského z klubu OĽaNO.

Premiér Eduard Heger sa Jána Budaja aj Samuela Vlčana pýtal na 1,4-miliónovú dotáciu, ktorú Budajovo ministerstvo pridelilo firme Vlčanovej rodiny. „Dotácia bude ešte pred vyplatením príspevku v najbližších týždňoch prechádzať ďalšími štátnymi a európskymi kontrolnými mechanizmami,“ uviedol úrad vlády.

Ján Budaj by mal vysvetliť, prečo jeho rezort pridelil miliónovú dotáciu firme ministra pôdohospodárstva Vlčana, vraví Boris Kollár. „Skúšať je dovolené. Bol by som veľmi zvedavý na Budajovu odpoveď, prečo mu to pridelil,“ povedal Kollár.

Minister Vlčan vraví, že získanie miliónovej dotácie považuje za výsledok odbornej práce ľudí z Reko Recykling. Spoločnosť, v ktorej je Vlčan konečným užívateľom výhod, dostala od ministerstva životného prostredia viac než 1,4 milióna eur.

Vicepremiérka Veronika Remišová vyzvala ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby vrátil dotáciu vo výške približne 1,4 milióna eur, ktorú dostala jeho firma Reko Recycling v apríli od ministerstva životného prostredia.

Firma Reko Recycling ministra Samuela Vlčana získala dotáciu od ministerstva životného prostredia 1,4 milióna eur. Web odpady-portal.sk v apríli písal, že bola jediným úspešným uchádzačom v danom kole výzvy. Prípadu sa chytil Smer.

Samuel Vlčan. Foto N - Vladimír Šimíček

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zatiaľ nepovedal, či vláde navrhne Petra Marušáka za nového šéfa pozemkového fondu. Marušáka odporučila výberová komisia, jej rozhodnutie kritizovala Transparency International Slovensko aj opozícia.

Minister Samuel Vlčan sa prihlásil k návrhu exposlanca Sme rodina Patricka Linharta na podporu dodávok slovenských potravín do škôl. Farmári či výrobcovia v regiónoch by si mohli vytvárať odbytové združenia, podľa Vlčana by štát tento systém podporil 30 miliónmi eur ročne.

SaS žiadala kontrolovať obilie a múku v mlynoch aj chlieb a pečivo v obchodoch. Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii vyzvalo politické strany, aby prestali šíriť paniku týkajúcu sa ukrajinského obilia.

Naživo: Minister pôdohospodárstva Vlčan po rokovaní vlády.

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ nepreviezlo noriky muránske z Muránskej planiny do Národného žrebčína v Topoľčiankach. „Kone sú zatiaľ na pôvodnom mieste. Ak sa však nevyrieši aktuálny stav, budeme musieť pristúpiť k tomuto riešeniu.“

Nové na Dennikn.sk

13:04Ako to číta Ivan Mikloš: Je Nemecko znovu chorým mužom Európy? Ak áno, čo to znamená pre nás? 12:57Zrádzajú Kadyrova obličky alebo Putin? Stav vodcu Čečenska je neistý, Kremeľ mu hľadá nástupcu 11:49Danglár: Láska k nenávisti 11:43Facebook ovládli Smer, Republika a SNS, na Instagrame sa darí PS a rastie aj Korčok 11:26Prišla som o vlasy aj duševné zdravie. Ako som prežila otravu krvi a ako ma to zmenilo 10:58Pozrite si 20 najlepších obrazov v súťaži Maľba 2023 10:52Zelený newsfilter: Ako vás politici balamutia, keď tvrdia, že problémy s klímou vyriešia lesy a pôda 10:15Na veku nezáleží a netreba mať ani matematické zmýšľanie. Skladanie Rubikovej kocky je naozaj pre všetkých 09:33Volebné programy v školstve: žiadna výhra, len povinná jazda 09:24Bolesť v oblasti chrbta pri chôdzi? Problém môže byť inde, vraví pohybový terapeut. Skúste 20-sekundový test na jednej nohe 09:20Taylor Swift pôsobí ako dievča odvedľa, no lístok na jej viedenský koncert bude príliš drahý aj pre verných fanúšikov 08:45Jana Červenáková o eutanázii: Je absurdné, ako dnes ignorujeme slobodnú vôľu pacientov 07:27Pred 30 rokmi si Jeľcin tvrdo prišiel po moc, ale využili ju hlavne jeho oligarchovia 07:08Trápenie United pokračuje, v Mníchove im nestačili ani tri góly. Onana: Sklamal som celý tím 06:59Prieskum Ipsosu: Smer naďalej prvý, pred PS má náskok 3 body. Sme rodina smeruje mimo parlamentu 06:26Ekonomický newsfilter: Akcia Vírus možno ukazuje zrod modelu najväčšieho tunelovania štátuVčera 21:00Newsfilter: Fico vytiahol na Pellegriniho voličov bagerVčera 19:27Graf dňa: Slovensko je v predaji elektromobilov najhoršie v EurópeVčera 18:32Ctím si aj mladých chlapcov na tribúne. Weiss poprel nervozitu v Slovane a chce zopakovať európsku jarVčera 18:02Maďarský podnikateľ rozšíri svoj juhoslovenský biznis s kovošrotom o výrobu prípravku na hubenie škodcovVčera 17:45Kedy budú televízne predvolebné debaty a vyjdú posledné prieskumyVčera 17:41Ódorova vláda radí začať so šetrením hneď po voľbách a viac, ako teraz hovoria politiciVčera 17:31Lasica a Satinský z komiksu vyzývajú na účasť vo voľbáchVčera 17:22Žiadne osudové stretnutia a veľké gestá. Jeden z najlepších filmov o láske vyzerá inakVčera 17:01Japonsko ukazuje, ako bude vyzerať zostarnutý Západ: dôchodcovia v práci a kolabujúca ekonomikaVčera 16:48Shooty: Predvolebná spravodlivosťVčera 16:46SaS a Sme rodina sa zhodujú, že Slovensko bude potrebovať viac jadra. PS hovorí: hlavne bezpečneVčera 16:06Vojenskí tajní si boli podľa polície takí istí, že na tunelovanie používali bežné účty, výbery z bankomatu či Gučíkove firmyVčera 16:00Fico sa prihovára voličom Hlasu, Pellegrini sa ho pýta, či chce vládnuť s fašistamiVčera 15:00Nestačí len povedať si, že sa idete zbavovať vecí. Minimalistky radia, ako si zorganizovať domácnosť