Denník N v Komárne

Od 27. septembra do 8. októbra sa časť redakcie Denníka N presťahuje do Komárna. Podunajsko sa tak stane hlavným regiónom nášho novinárskeho záujmu. Naši reportéri tu budú pracovať na reportážach, robiť rozhovory, organizovať diskusie a stretávať sa s občanmi. Viac informácií čoskoro.
  • PODUJATIA V DOME MATICE SLOVENSKEJ V KOMÁRNE
  • 28. september o 19:00 - Ako Slovensko zvláda tretiu vlnu.  Diskusia s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou LÍSTKY (Vstup s potvrdením o očkovaní. Ďakujeme.)
  • 29. september o 18:00 - Maďarskí politici o spájaní a o slovenských Maďaroch.  Diskutujú bývalý predseda SMK a Mosta-Híd Béla Bugár, poslanec OĽaNO György Gyimesi, predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes LÍSTKY (Vstup s potvrdením o očkovaní. Ďakujeme.)
  • 5. október o 18:00 -Diskusia N v maďarčine - Monika Filipová a Kálmán Petőcz o slovenských Maďaroch a južnom SlovenskuN Vita /magyar nyelvű beszélgetés/ - Petőcz Kálmán és Filip Mónika a szlovákiai magyarokról és Dél-Szlovákiáról LÍSTKY/JEGYEK (Vstup s potvrdením o očkovaní / Belépés oltási igazolvánnyal)
Projekt vznikol v spolupráci s firmou Google.

Protiinflačný balík vlády znamená výpadok pre rozpočet Komárna vo výške dvoch miliónov eur, tvrdí primátor Béla Keszegh. Mesto sa preto rozhodlo, že s cieľom ušetriť vypnú verejné osvetlenie v niektorých častiach mesta medzi polnocou a piatou ráno. (napunk)

Zasmiali by sa Maďari na seriáli Susedia a na komolení maďarčiny slovenčinou? Prečo sa Slováci dokážu zabaviť na komolení slovenčiny maďarčinou, pýta sa odborníčka na maďarský jazyk Katarína Misadová. V rozhovore vysvetľuje, v čom je pre nás maďarčina náročná na učenie a aký jazyk by sme potrebovali ovládať, aby nám to šlo ľahšie.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Jedno z najsilnejších zemetrasení zaznamenaných v strednej Európe bolo v roku 1763 v Komárne: padali veže kostolov, zahynuli desiatky ľudí. „Zamýšľame sa, prečo je v okolí Komárna 150 rokov relatívny seizmický pokoj, lebo to znamená, že to napätie sa niekde kumuluje a raz sa uvoľní,“ hovorí Róbert Kysel z SAV.

Šéf Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek odstavil politiku a hovorí, že chybou bolo spojenie so Slotom či Mečiarom. „Aby som nevyzeral ako hrdina, nie vždy to tu bolo idylické a mal som aj strach. V čase konfliktov o sochu mi poškriabali auto, a keď sa pred Maticou chystala bitka kotlebovcov a Jobbiku, tak som schytal aj ja. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som si povedal, že tento dom musíme odpolitizovať.“

Jozef Černek a za ním kulisy na pódiu v Dome Matice slovenskej v Komárne. Foto N - Tomáš Hrivňák

Za Maticu slovenskú v Komárne sa prihovárajú aj miestni Maďari; odstavili tam politiku a sústredili sa najmä na divadelný a tanečný súbor. Ku koncu roku matičiarskemu domu a súborom v ňom hrozí krach, ministerku kultúry na pomoc presviedčal aj primátor mesta Béla Keszegh.

Trang Nguyen Thu alebo slovenským menom Erika je druhogeneračnou Vietnamkou z Komárna, vie po slovensky aj po maďarsky a rozpráva, aké to je vyrastať na Slovensku s množstvom kultúrnych rozdielov: „Nemám povahu vietnamských žien, ktoré sú skôr podriadené a potláčajú svoju svojráznosť.“

Ostrov Veľký Lél neďaleko Komárna sa otvára turistom, neďaleko na brehu je kemp, po ostrove sa môžete previezť na koči alebo ho oboplávať na člne. „Kedysi ľudia do krajiny Podunajska zasiahli nesprávnym spôsobom, vysušili ju, odklonili vodu, odkanalizovali a narušili prírodné procesy. Dnes jej vraciame riečnu dynamiku a pôvodný život,“ hovorí ochranárka Andrea Froncová z organizácie BROZ.

Hai Nguyen Cong prišiel na Slovensko v roku 1981 z dediny na severe Vietnamu na základe toho, že mal veľmi dobré známky. V Komárne pracoval najskôr v lodenici, potom predával textil a napokon mal vlastné bistro. Lodenice pritiahli do mesta pomerne veľkú vietnamskú komunitu.

Nguyen Cong Hai. Foto N - Vladimír Šimíček

Obyvatelia Komárna a Komáromu hovoria, že ľudia sú k sebe tolerantní a necítiť slovensko-maďarské napätie. To skôr v Bratislave na Kramároch mi prepichli pneumatiky na aute a nadávali mi do sprostých Maďariek, hovorí Viktória Kravcová, ktorá žije v Komárne a pracuje v Komárome.

Erzsébet-híd alebo Alžbetin most bol postavený v roku 1892. Prepája mestá Komárno a Komárom. Foto N - Tomáš Hrivňák

Najväčší ostrov na Dunaji oživili ochranári tým, že tam vrátili vodu. Stretnete tam vodné byvoly, bobry, rybárika, takmer na každom kroku sa tam pasú zvieratá.

Vodný byvol. Foto - Marek Jánoš

Keď Maroš Kudlík v puberte prišiel o nohu, myslel si, že ani nebude chodiť medzi ľudí. Dnes už to, čo sa mu stalo, vníma ako plus. „Spoznal som ľudí, ktorých by som inak nespoznal, a nevymenil by som ich za žiadnu nohu. Hlavne vďaka športu,“ hovorí Kudlík, ktorý dnes na cvičenie motivuje aj zdravých.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Maroš Kudlík sa ako tínedžer trikrát liečil na rakovinu, pre ktorú mu museli amputovať nohu. „Už vtedy, keď mi vzali nohu, som si povedal, že som človek s najpevnejšou vôľou na svete, a keď si poviem, dokážem všetko,“ hovorí. Vlani s barlami zdolal Ultra Spartan Race. Budúci rok chce vyliezť na Gerlach a zvládnuť Košický maratón.

Komárno je výnimkou na nezaočkovanom juhu, pomohlo správne načasovanie, široká spolupráca, ale aj jazyková bariéra. V Maďarsku je naprieč spoločnosťou a aj medzi politickými špičkami veľká podpora očkovacej kampane a spochybňovanie očkovania je oveľa menej výrazné. „Je to asi tak, že sme predbehli hoaxy,“ hovorí tiež riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

V Uhorsku fungovalo niečo ako dnešné výmenné študijné pobyty. Slovenské a nemecké rodiny z Kežmarku alebo Brezna posielali svoje deti „za maďarským slovom“ do Miškolca alebo do Komárna – aj do rodiny spisovateľa Móra Jókaia. „Dolnozemci“ uprednostňovali pri štúdiu nemeckého jazyka Spiš. A študentov slovenčiny prijímali trenčianske rodiny, píše József Demmel.

Unikátnu historickú pamiatku – pevnosť v Komárne – sovietska armáda premaľovala na červeno. V rokoch 1968 bola mikrokozmom, keďže bežní vojaci z nej nesmeli vychádzať. Počet vojakov a ich rodín tam dosahoval 5- až 30-tisíc.

Najvýznamnejší maďarský spisovateľ svojej doby Mór Jókai z Komárna vo svojich dielach parodoval štúrovcov. „Negatívnym hlavným hrdinom jeho románu Smutné dni je Tomáš Bodza. Toto meno je paródiou na Michala Miloslava Hodžu, pri stvárnení ktorého sa však autor z väčšej časti inšpiroval Ľudovítom Štúrom,“ píše historik József Demmel (text vydávame aj po maďarsky).

Socha Móra Jókaiho v Komárne. Foto N - Tomáš Hrivňák

Čistota vody v Dunaji teraz a pred 45 rokmi sa nedá porovnať, zhoršuje sa, hovorí potápač Ladislav Csukás, ktorý má za sebou tisíce ponorov a v 90. rokoch pomáhal s filmom pre legendárneho oceánografa Jacquesa Cousteaua. „Film o Dunaji natáčali najskôr v Maďarsku, no tam sa im voda nepáčila, tak prišli sem. Ja som im ukázal naše miesta,“ vraví v rozhovore.

S touto podvodnou kamerou točil Ladislav Csukás svoje filmy. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pevnosť v Komárne je po 20 rokoch, počas ktorých ju obývala sovietska armáda, stále v zlom stave. Stopy po vojakoch sú v nej viditeľné dodnes – nápisy v azbuke, vyobrazenia vojakov a techniky sú stále na stenách. Oprava pamiatky bude stáť milióny a potrvá roky.

Pri Komárne prejde denne cez hranicu odhadom aj štyritisíc pendlerov, skôr jazdia zo Slovenska do Maďarska ako naopak. Pracovať chodia napríklad aj do Suzuki v Ostrihome alebo do viacerých firiem v meste Tatabánya – a aj cez most do Komáromu.

Alžbetin most medzi Komárnom a Komáromom. Foto N - Tomáš Benedikovič

Béla Bugár po 19 rokoch od vzniku druhej Dzurindovej vlády hovorí, že prepustil post predsedu parlamentu KDH a uprednostnil vznik prvej menšinovej univerzity v Komárne. „Predsedom parlamentu môže byť človek najdlhšie štyri roky, ale ak univerzita bude fungovať dobre, bude tu naveky,“ vraví Bugár.

Foto N – Tomáš Hrivňak

Keď sa po Trianone Dunaj stal prírodnou hranicou medzi Československom a Maďarskom, došlo k rozdeleniu Komárna na dve časti. Dnešné maďarské mesto Komárom sa v 19. storočí nazývalo Újszőny a bolo akýmsi predmestím historického Komárna, ktoré ležalo na ľavom brehu Dunaja. Rozdelenie si dodnes niektoré maďarské spolky pripomínajú ako tragickú udalosť napríklad aj fakľovými sprievodmi.

Ešte na prelome 19. a 20. storočia na cestovanie po Habsburskej monarchii a dokonca ani do krajín Nemeckej ríše nebolo treba pas; obyvatelia Rakúsko-Uhorska potrebovali cestovný doklad do Rumunska či Bulharska. Až do roku 1868 úrady vôbec nevydávali cestovné doklady ženám – cestovať smeli jedine s mužským sprievodom.

Stredoeurópske národy nie sú schopné pozerať sa na svoju pozíciu z odstupu, hovorí diplomat Kálmán Petőcz v rozhovore. „Sú aj takí seriózni maďarskí historici na Slovensku, ktorí tvrdia, že Maďari sú najutláčanejší na celom svete. Mali by sme vážiť slová, keď vyhodnocujeme svoje vlastné postavenie,“ vraví.

Diplomat Kálmán Petőcz po rokoch práce v Ženeve pri OSN hovorí, že naši politici nedokážu opustiť svoju provinčnú bublinu. „Keď sa vrátite domov, zistíte, aké hlúposti tu riešia politici. Čo by mohli vyriešiť ihneď, tlačia pred sebou roky, ale o čom by mali rokovať dlhé roky, prijmú za minútu,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ešte rok po Trianone prišlo Maďarsko s návrhom, aby mu pripadlo veľké územie až po Zvolen. O detailoch hranice rozhodovala až do roku 1926 rozhraničovacia komisia podplukovníka Careyho, boli v nej Briti, Francúzi, Taliani a aj Japonci.

Maďarský návrh na úpravu československo-maďarskej hranice z júla 1921. Zdroj - Správa štátnych hraníc Ministerstva vnútra SR

Už 30 rokov sa snaží štát lepšie nastaviť vyučovanie slovenčiny na maďarských školách. No deti v školách sa učia zhodný prívlastok, namiesto precvičovania konverzácie. „Slovák povie, že Maďari nechcú vedieť po slovensky. Lenže nevie, ako zle je nastavené vyučovanie slovenčiny,“ hovorí autorka učebníc slovenčiny.

Učebnice Adriany Bakošovej. Foto - Zoltán Szalay

Slováci a Maďari v 19. storočí nevystupovali len ako nezmieriteľní protivníci. Napríklad Ľudovít Štúr v lete 1837 vychovával synov kľúčovej postavy novohradskej šľachtickej opozície a Kossuthovho spojenca Jánosa Prónaya – a po večeroch zabával domácich hrou na gitare, píše historik József Demmel (text vydávame aj po maďarsky).

Dánski farmári chcú desaťnásobne zväčšiť svoj veľkochov ošípaných pri Kolárove. Ministerstvo životného prostredia s rozšírením súhlasilo, no rozhodnutie ešte nie je konečné. Petíciu proti zámeru podpísalo takmer 10-tisíc ľudí. Obávajú sa znečistenia podzemných vôd a zápachu.

V Komárne postavili most za viac než 100 miliónov eur a v meste tak skomplikovali dopravu; viac most vyhovuje susednému mestu Komárom. Nákladnú dopravu od Komárna by odklonili, keby most postavili na opačnej strane mesta.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Video: Cvičenie špeciálnych jednotiek v komárňanskej pevnosti.

V komárňanskej pevnosti, ktorá zažila aj útoky Turkov a napoleonské vojny, cvičili špeciálne jednotky z desiatich krajín. Ide aj o to, aby dosahovali podobný štandard, pretože sa policajti rôznych krajín potom môžu navzájom spoľahnúť na ostatné jednotky pri cezhraničných operáciách.

Maltské špeciálne jednotky Pulizia pri cvičnom zásahu. Foto N - Tomáš Hrivňák

Československo malo aj svoje kolonizačné plány – v okolí Komárna zakladali dediny Slováci, Česi aj Moravania, aby prekreslili etnickú mapu regiónov s maďarskými obyvateľmi. Súčasťou tohto plánu bolo založenie prvých kolónií, ktoré dostali názvy po národných buditeľoch a dobových politikoch: Šrobárová, Mudroňovo, Štúrová, Hodžovo.

Kolonisti v Lipovom. Foto N - Tomáš Hrivňák

Mária je Slovenka, Krisztián Maďar, a keď sa spoznali, občas si museli pomôcť aj angličtinou. Slovensko-maďarské páry troch generácií hovoria, že ich vzťah by nevydržal bez tolerancie a obojstrannej ochoty prispôsobiť sa. „Pasca takéhoto vzťahu spočíva v tom, že ak očakáva iba jeden z páru, že ten druhý sa prispôsobí a nekriticky prijme jeho pravidlá, tento typ vzťahu nemá dlhú perspektívu,“ potvrdzuje psychológ Radomír Warošek.

Každý desiaty sobáš v Nitrianskom kraji je slovensko-maďarský a tento trend sa posledných 10 rokov nemení. Medzietnické sobáše možno podľa demografov považovať za najvyšší stupeň medzikultúrnej pozitívnej interakcie. No zároveň sú jedným z faktorov, ktorý prispieva k pomalému úbytku maďarského obyvateľstva na juhu Slovenska.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Stopercentnú zaočkovanosť lekárov a sestier má primár interného a covidového oddelenia nemocnice v Komárne na svojom oddelení. „Všetci na vlastné oči videli, že aj niektorí naši lekári a sestry mali ťažší priebeh, videli aj to, v akom stave sme tu mali niektorých pacientov,” vraví lekár Shadi Jadaa.

Na covidovom oddelení komárňanskej nemocnice majú aktuálne hospitalizovaných troch pacientov, ani jeden nie je zaočkovaný. „Mali sme hospitalizovaného aj jedného zaočkovaného pacienta, minulý týždeň už mohol odísť domov. Bolo vidieť, že jeho stav sa rýchlo zlepšuje, určite to bolo hlavne zásluhou očkovania,“ hovorí primár oddelenia Shadi Jadaa.

Shadi Jadaa. Foto N –Tomáš Hrivňák

V utorok 5. októbra sa v Komárne uskutoční diskusia Denníka N v maďarčine. Monika Filipová a Kálmán Petőcz budú spolu hovoriť o slovenských Maďaroch a južnom Slovensku. (predpredaj lístkov)

Na Slovensku pribúdajú malé pražiarne kávy, jedna z prvých bola v Komárne. Zrná z fariem v Latinskej Amerike či z Afriky objednávajú cez lovcov kávy, ktorí robia veľké objednávky. Pražičky majú aj z čokoládovne Deva, pričom začínali so strojom, ktorý miestny poľnohospodár používal na praženie kukurice.

Peter Ondrejka, spolumajiteľ pražiarne Green Plantation. Foto N - Tomáš Hrivňák

Odchod mladých ľudí do zahraničia bude mať podľa Ľudovíta Ódora zásadnejší dosah na krajinu ako pandémia. Pre študentov z južného Slovenska je odchod jednoduchší vďaka jazyku, no problémom je podľa neho najmä kvalita škôl.

Poslanec Gyimesi tvrdí, že Orbán prerástol hranice svojej krajiny a je vážnym činiteľom aj v EÚ. „Maďarsko je úspešné vďaka Fideszu a Viktorovi Orbánovi,“ povedal Gyimesi v diskusii Denníka N. Orbán podľa neho nerozmýšľa o vytváraní veľkého Uhorska, ale spája Maďarov ponad hranice kultúrne a ekonomicky.

Najväčší slovenský mlyn so sídlom v Kolárove začne od budúceho roku viesť nová generácia vlastníkov. Zakladateľ Tibor Varga riadenie mlyna, ktorý je najväčší v stredoeurópskom regióne, prevedie na syna Leventeho, ktorý študoval mlynárstvo až vo Švajčiarsku.

Foto N - Tomáš Hrivňak

Poslanec OĽaNO György Gyimesi hovorí, že maďarskí politici by mali prejsť z defenzívy do ofenzívy – a vysvetľovať slovenským politikom, že nie je protištátnou činnosťou, keď sa chcú zrovnoprávniť. „Robím opak toho, čo robil Most-Híd. Most nerobil politiku spolupráce, ale politiku stiahnutého chvosta, aby mohol kŕmiť svojich oligarchov,“ povedal v diskusii Denníka N.

Záznam diskusie Denníka N v Komárne: Bugár, Gyimesi a Mózes o Maďaroch, Orbánovi aj spájaní. Moderuje reportér a komentátor Denníka N Zoltán Szalay.

Rodáka z Komárna a viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora sa kedysi v rodnom kraji oveľa častejšie pýtali, či nie je ako Maďar v Bratislave diskriminovaný. „Občas sa stávalo, že sa na nás pozerali škaredo v električke, keď sme sa rozprávali po maďarsky, to sa však zlepšuje. Aj Bratislava je tolerantnejšia, ako bola v minulosti.“

Národnostnú kartu vyťahujú len politici. Ako herec by som si na nich veľmi rád zgustol, hovorí Attila Mokos. Už takmer 30 rokov pôsobí v komárňanskom Jókaiho divadle. V rozhovore opisuje, prečo posledný rok odmietal nakrúcať, čo má rád na živote v Komárne aj prečo by nedokázal byť politikom.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Diskusiu s maďarskými politikmi z Komárna prinesieme pre technické problémy zo záznamu. V Komárne diskutujú bývalý predseda SMK a Mosta-Híd Béla Bugár, poslanec OĽaNO György Gyimesi a predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes.

Dnes o 19.00 sa v Komárne uskutoční diskusia Denníka N s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou o tom, ako Slovensko zvláda tretiu vlnu. Moderuje Veronika Folentová. Lístky sú stále v predaji, prenos z debaty budeme vysielať naživo na Facebooku.

Slovenské periférie sa budú vyľudňovať ako v Japonsku, varuje viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor, ktorý pochádza z Komárna. „Bude to čoraz viditeľnejšie a bude to čoraz horšie. Napríklad na ulici, kde som vyrastal, je už polovica domov, kde nikto nebýva. Alebo ak býva, tak prídu iba na víkend.“

Ľudovít Ódor. Foto N – Tomáš Benedikovič

Komárno je mestom sôch s pohnutou históriou: Cyril s Metodom stoja na kruhovom objazde, k svätému Štefanovi zasa cez hranicu nepustili maďarského prezidenta. Nacionalistické vášne však už zväčša opadli, píše Andrej Bán.

Komárňanské sochy – generála Klapku pred radnicou, Mateja Korvína na Nádvorí Európy, Cyrila a Metoda na kruhovom objazde a sv. Štefana neďaleko Alžbetinho mosta. Foto N – Andrej Bán a Tomáš Benedikovič

Slovákov a Maďarov spája záľuba v sebaľútostivom výpočte krívd, ktoré na nás napáchal svet, hovorí spisovateľ Silvester Lavrík o slovensko-maďarských predsudkoch. „My Slováci nemáme predsudky. Máme iba pravdu. Veľkú a svätú. Ani my Maďari nemáme predsudky. My máme iba pravdu. Veľkú a svätú.“

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Prezidentská kampaň kandidáta Pellegriniho sa zvrhla na pomoc zločincomNovelu Trestného zákona po Ficovi brzdí Pellegrini, poslanec Hlasu naznačuje, že úmyselneFoto N - Tomáš BenedikovičBývalí prezidenti u Čaputovej hovorili o obavách z politiky. Schuster si myslí, že takýto parlament sme ešte nemaliFoto N - Tomáš BenedikovičO odsúdení Žigovho príbuzného rozhodne aj fotokniha spomienok Bernarda SlobodníkaZ fotoknihy spomienok Bernarda Slobodníka, ktorú mu dali jeho vtedajší kolegovia z polície.Kto všetko bol so Šimkovičovou v Abú Zabí, stále nie je jasné, ľudí od Matoviča ministerka nazýva eštebákmiMinisterka kultúry Martina Šimkovičová v Spojených arabských emirátoch. Zdroj - vysielanie internetovej televízie Martina a PeterTo, čo Kaliňák s Mažgútom pri bratislavskej cyklotrase začali, ministri dokončia. Koalícia siahne na právomoci miest a obcíRedukcia áut a vytvorenie komfortných cyklotrás sa na bratislavskom nábreží stretli s veľkým počiatočným odporom. Foto – NProducentka Mistríková: Film o Černákovi hovorí o dobe, keď začalo byť normálne presadiť sa za každú cenuZuzana Mistríková. Foto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (726. deň): Smutný príbeh ruského zbeha. Za vrtuľník pre ukrajinskú armádu zaplatil životomMaxim Kuzminov. Reprofoto - NPrestal spávať, jesť, celý deň iba ležal v posteli. Dve matky opisujú, aké je mať tínedžera so psychickými problémamiDorota Kaňuchová, 17 rokov, Škola umeleckého priemyslu, TrenčínDolinková presunula nemocnicu v Brezne na vyššiu úroveň. Majú silného lobistu – Sotáka, reaguje Szalay z SaSRokovanie o nemocnici v Brezne na ministerstve zdravotníctva. Foto - nemocnica BreznoAnalytikovo pokánie a druhý rok rusko-ukrajinskej vojnyFoto N - Tomáš BenedikovičHmotnosť sa preceňuje, dôležitá je zdatnosť, hovorí obezitológ MatoulekMartin Matoulek. Foto - Ludvík Hradilek/Deník NŠéfoval firme spájanej s Výbohom. Keď skrachovala, Ficova vláda ho dosadila do vedenia NDSMiroslav Výboh sa o výstavbu dialnic môže už dlho zaujímať cez firmu Doprastav aj keď on sám jej spoluvlastníctvo odmieta Foto - Denník NKarpatský Nemec a cyklista Schwabik: Otcovi hovorili, že je „nemecký chlapec“. Ja som svoje korene ukotvil ako EurópanCyklista Johann Schwabik, jeden z jeho predkov Štefan Schwabik a logo rodinného obchodu založeného v roku 1902. Foto – archív SchwabikovcovPalkovič: Kotlár možno zistí, že sa počas pandémie urobilo veľa dobrej práceMichal Palkovič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:30Cifrová Ostrihoňová: Do politiky ma pozvali výroky poslanca Glücka o znásilnených ženáchVčera 19:39Graf dňa: Ošiaľ okolo elektrických áut opadol, čaká sa na lacné modelyVčera 19:37O odsúdení Žigovho príbuzného rozhodne aj fotokniha spomienok Bernarda SlobodníkaVčera 19:35Zháňa kapitál väčší ako nemecká ekonomika. Šéf OpenAI chce rozhýbať výrobu čipovVčera 19:04Newsfilter: Prezidentská kampaň kandidáta Pellegriniho sa zvrhla na pomoc zločincomVčera 18:30Bývalí prezidenti u Čaputovej hovorili o obavách z politiky. Schuster si myslí, že takýto parlament sme ešte nemaliVčera 17:49Šéfoval firme spájanej s Výbohom. Keď skrachovala, Ficova vláda ho dosadila do vedenia NDSVčera 17:26To, čo Kaliňák s Mažgútom pri bratislavskej cyklotrase začali, ministri dokončia. Koalícia siahne na právomoci miest a obcíVčera 17:18Shooty: Ruskoprávni svätuškáriVčera 16:02Guardiola by chcel aj dvoch hráčov ako on. V čom je sila Rodriho, záložníka, s ktorým Manchester City neprehrávaVčera 15:55V Calzonovej ére hral Neapol najlepší futbal, vraví taliansky expert. Takýto precedens majú iba v RuskuVčera 15:49Nebojte sa hanby a pomenujte ju. Ako nabrať odvahu a povedať psychológovi pravduVčera 15:37Tu dole výbuchy nepočuť. Školy v metre zachraňujú životy detí (reportáž z Charkiva)Včera 15:00Ako pomôcť Ukrajine? Finančné zbierky na pomoc obyvateľom Ukrajiny aj ľuďom na úteku pred vojnouVčera 14:55Dolinková presunula nemocnicu v Brezne na vyššiu úroveň. Majú silného lobistu – Sotáka, reaguje Szalay z SaSVčera 14:16Novelu Trestného zákona po Ficovi brzdí Pellegrini, poslanec Hlasu naznačuje, že úmyselneVčera 13:50Vývoj bojov (726. deň): Smutný príbeh ruského zbeha. Za vrtuľník pre ukrajinskú armádu zaplatil životomVčera 13:40Oplatí sa kúpiť apartmán v Tatrách a spojiť dovolenkovanie s investovaním? (anketa s odborníkmi)Včera 12:15Ján a Martina – otázky vinyVčera 12:07Prežije Ukrajina?Včera 12:06Po dvoch rokoch vojnyVčera 11:21Danglár: OtrasyVčera 11:00Generácia TikTok: A ty prečo ešte nemáš botox? (Pod slnkom Jany Shemesh) Včera 09:15Palkovič: Kotlár možno zistí, že sa počas pandémie urobilo veľa dobrej práceVčera 08:48Navaľného môže zastúpiť jeho manželka. Putin zabil polovicu môjho srdca, ale mám ešte druhú, hovorí (profil týždňa)Včera 08:07Vo väčšine krajín sveta padajú teplotné rekordy. „Bláznivý február“ atakuje nárast o dva stupne CelziaVčera 07:44Týždeň v zdraví: Čo je vertigo? Všetko o dialýze. Poznáte potraviny, ktoré pomáhajú pri žalúdočných problémoch?Včera 07:04Ráno z New Jersey: Craig mi dlhuje dvacku. Tréner Devils Lindy Ruff o Nemcovi a bývalom spoluhráčovi RamsaymVčera 06:36Ekonomický newsfilter: Plyn stále lacnie a ruský Gazprom môže skončiť v strateVčera 06:30Hvoreckého knižnica: Ja a ty. Martin Buber a dialogický život ako nekonečný rozhovor