Pápež František

Pápež František pricestoval do Atén, kde začne svoju návštevu Grécka. František sa usiluje zlepšiť vzťahy Vatikánu s pravoslávnou cirkvou a upozorniť na problémy, ktorým čelia utečenci a žiadatelia o azyl na území Grécka. Navštívi i migrantov na ostrove Lesbos.

Konferencia biskupov Slovenska popiera, že by sa zosnulý taliansky arcibiskup Aldo Giordano nakazil koronavírusom počas pápežovej návštevy Slovenska. Giordano podľa KBS na Slovensku nebol s pápežom, preto sa nemohol nakaziť počas omše v Šaštíne. O jeho smrti informoval taliansky denník La Stampa.

Apoštolský nuncius pri EÚ, arcibiskup Aldo Giordano, zomrel vo veku 67 rokov na následky covidu-19. Ochorenie údajne dostal počas septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku, keď sa v Šaštíne nakazili desiatky cirkevných hodnostárov. Konferencia biskupov Slovenska to poprela, pretože Giordano na Slovensku nebol. (la stampa)

Pápež počas návštevy Cypru vyzval na lepšie zaobchádzanie s migrantmi a na ich väčšiu integráciu v Európe. Rozdelenie Cypru, ktoré trvá od roku 1974, označil za „strašnú ranu“, ktorú cítia hlavne tí, čo sa nemôžu vrátiť domov. (reuters)

Pápež po budúcotýždňovej návšteve Cypru vezme niekoľko migrantov do Talianska. Jeho plánovaná cesta do Grécka zasa bude zahŕňať návštevu utečencov na ostrove Lesbos. (ap)

Pápež František sa poďakoval novinárom, že pomáhajú pri odhaľovaní prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi. Uviedol to na ceremónii na počesť dvoch dlhoročných novinárov Philipa Pullellu a Valentiny Alazrakiovej, ktorí pokrývajú správy z Vatikánu.

Generálnou sekretárkou vatikánskeho governatorátu sa stala prvýkrát žena. Pápež František do tejto funkcie, ktorá zodpovedá za vnútorný chod štátu, vymenoval rehoľnú sestru Raffaellu Petriniovú, ktorá bola doteraz úradníčkou Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Pápež František vyzval svetových lídrov, aby predstavili účinné odpovede na klimatickú krízu a dodali tak budúcim generáciám konkrétnu nádej. V nedeľu sa v Glasgowe začína takmer dvojtýždňová Konferencia OSN o zmene klímy.

Americký prezident Joe Biden sa v piatok vo Vatikáne stretne s pápežom Františkom. Návšteva je súčasťou jeho druhej zahraničnej cesty od nástupu do Bieleho domu.

Pápež František chce navštíviť Kanadu, aby uľahčil uzmierenie s miestnymi domorodými národmi. Katolícka cirkev čelí v Kanade silnej kritike za týranie ich detí v internátoch a školách. Podľa posledných výskumov prišlo takto o život niekoľko tisíc ľudí. (ap)

Pápež František sa zaočkoval treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Prvé dve dostal 84-ročný pápež 13. januára a 3. februára. Nechať sa zaočkovať je jeho „morálna povinnosť“, zdôraznil pápež opakovane. (ansa)

Pápež František na začiatku decembra navštívi Grécko a Cyprus. Budúci rok pôjde do Oceánie, Vatikán však nespresnil, do ktorej krajiny. František tento rok navštívil Irak, v septembri bol v Maďarsku a na Slovensku. (afp)

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník bol ocenený pápežskou medailou za spoluprácu pri návšteve pápeža na Slovensku. Katolícka cirkev ocenila aj hovorcu prezidentky Čaputovej Martina Strižinca, experta na bezpečnosť davu Martina Královiča, hovorcu KBS Martina Kramaru či vedúceho Úradu vlády SR Júliusa Jakaba.

Pápež František schválil dekrét, ktorý uznáva zázrak prisudzovaný Jánovi Pavlovi I. Ten bol pápežom v roku 1978 len 33 dní. Dátum blahorečenia zatiaľ nie je známy, určí ho pápež František, očakáva sa, že sa tak stane na jar budúceho roka. (vatican news, čtk)

Pápež vyhlásil, že sa hanbí za pohlavné zneužívanie detí, ktorého sa v priebehu desaťročí dopúšťali katolícki duchovní vo Francúzsku. „Chcel by som vyjadriť obetiam svoj smútok a bolesť z traumy, ktorú utrpeli. A je to aj moja hanba, naša hanba, moja hanba za príliš dlhú neschopnosť cirkvi postaviť ich do centra záujmu,“ povedal František.

Pápež František a desiatky ďalších náboženských vodcov podpísali spoločnú výzvu, v ktorej žiadajú politikov, aby na klimatickom summite OSN prijali ambiciózne klimatické ciele.

Traja členovia vatikánskej Švajčiarskej gardy, ktorí sa odmietli dať zaočkovať proti covidu-19, dobrovoľne opustili rady príslušníkov osobnej stráže pápeža a vrátili sa do Švajčiarska.

Pápež pripustil, že predstavitelia katolíckej cirkvi sa v minulosti dopustili chýb pri pôsobení medzi domorodými obyvateľmi Mexika. František v liste Mexičanom pri príležitosti 200. výročia nezávislosti krajiny tiež uviedol, že jeho predchodcovia aj on pre to už skôr požiadali o odpustenie. (efe)

Organizátor Konzervatívneho samitu Juraj Šúst by bol rád, ak by sa Slovensko inšpirovalo politikou Poľska a Maďarska. EÚ podľa neho presadzuje LGBTI ideológiu a progresivizmus. Kresťanstvo nevníma ako ideológiu, ale ako „pravdivé náboženstvo“.

Konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst nesúhlasí s pápežom Františkom, že je dôležité zaočkovať sa proti koronavírusu. Sám vakcínu odmieta. „Považujem za neprijateľné, že vo vedeckom výskume sa rutinne používajú bunkové línie z potratených detí.“

Dramaturg relácie Do kríža a konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst je za zákaz rozvodov. „Možnosť rozvodov je jednou z najväčších tragédií spoločnosti,“ hovorí v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Úrad verejného zdravotníctva momentálne nevie o inom prípade šírenia covidu na verejných akciách s pápežom Františkom okrem prípadu pozitívneho gréckokatolíckeho arcibiskupa Jána Babjaka. Ten bol na pódiu spolu s pápežom, upozornili na to aj Vatikán.

Úrad verejného zdravotníctva jasne nehovorí, ako bude trasovať kontakty ľudí, ktorí sa nakazili na verejných akciách pri návšteve pápeža. Ľudia boli rozdelení do sektorov, v tých však boli aj tisíce účastníkov a nie je jasné, či ich budú kontaktovať všetkých.

Dary, ktoré dostáva pápež František na návštevách, končia v dražbách, no slovenskú elektronabíjačku by si mohol nechať, dúfa zakladateľ firmy, ktorá ju vyrobila, Ján Zuštiak. Od budúceho roka bude mať totiž pápež elektrický papamobil.

Návšteva pápeža nemala významný vplyv na šírenie epidémie, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Pápež si myslí, že je potrebné prijímať utečencov a zároveň ich prijať, chrániť, umožniť im vzdelanie a integráciu. Vyplýva to zo súkromného stretnutia Františka so slovenskými členmi Spoločnosti Ježišovej z 12. septembra.

Kto o „tisíc“ rokov v Bratislave privíta pápeža? pýta sa vo svojom článku František Mikloško. Pripomína v ňom, že na naše územie prvý pápež zavítal v roku 1052, aby vyrokoval mier medzi cisárom a uhorským kráľom.

Prešovský arcibiskup Ján Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom. Je v domácej karanténe, je zaočkovaný a má len mierne príznaky ochorenia. (Markíza)

V dnešnej Nekázni Veronika Bruncková píše, že pápež  „…nás namiesto veľkoleposti prišiel vyzvať, aby sme sa vrátili k tomu, čo sme pred časom ako krajina zakúsili na zhromaždeniach po vražde Jána a Martiny – a to je vzájomnosť“.

Najčítanejšie teraz

Anestéziológ skončil po druhej vlne: O peniaze nešlo, frustrovali ma manažérske zlyhaniaAnestéziológ Jakub Šulgan po desiatich rokoch v nemocnici prešiel k záchranke. Foto N - Vladimír ŠimíčekMatovičova kreatívna politika: o 110 miliónoch pre dôchodcov sa rozhodol na poslednú chvíľuMatovičov návrh na podporu seniorov včera v parlamente zápalisto obhajoval aj predseda NR SR Boris Kollár. Foto - TASRV čom Pellegrini nehovorí pravdu, keď rozpráva o očkovaní a covideFoto N - Tomáš BenedikovičPätnásťtisíc prípadov nemusí znamenať výrazné zhoršenie pandémie, doplnili staršie dáta. V sobotu majú prehodnocovať lockdownSvetový newsfilter: Celý svet čaká na správy z Afriky, tie najnovšie nie sú veľmi príjemnéFoto - TASR/APPrimár z Dunajskej Stredy Laczkó: Mal som pacienta, ktorý sa nechcel dať zaočkovať, lebo to nie je povinnéBalázs Laczkó. Foto N - Tomáš BenedikovičDávajú nám zámky na mreže zatvorených obchodov. Chcú, aby sme splácali, opisuje majiteľka predajní so športovým oblečenímFoto - BeldaMediaBrífing: Mal by ísť Blaha na päť až desať rokov do väzenia?Ľuboš Blaha. Foto - TASRNewsfilter: Kým Heger vidí samé dobré správy, Matovič rozpúta anarchiuRiaditeľ RTVS Rezník: Neviem, či sa Ficovi ospravedlníme. Výstup Matoviča v lotérii som nebral ako problémJaroslav Rezník. Foto - RTVSZískanie dotácie na obnovu rodinného domu bude možné bez vlastných peňazí, na úver nebude treba založiť nehnuteľnosťFoto N - Tomáš GrečkoVlastnú atómovku by mal vytiahnuť Heger – treba odvolať Matoviča a zaviesť povinné očkovanieFoto N - Tomáš BenedikovičAj snehuliak by bol lepší ako Matovič, ale na jar sa roztopí (udalosti týždňa)Sme na vrchole, no tragédia nás ešte len čakáOtčim Košičana, ktorý sedí tretí rok vo väzbe za marihuanu: Robo bol na cele s vrahom, ktorý dostal menší trest ako on (+ video)Radovan Kulin. Reprofoto - N

Nové na Dennikn.sk

11:47Na NHL ho pripravoval Rybár. Neznámy český brankár ohúril aj v tíme, ktorý potrebuje prehry 08:40Prerušená miecha 08:15Vlastnú atómovku by mal vytiahnuť Heger – treba odvolať Matoviča a zaviesť povinné očkovanie 07:47Ktorá kniha vás tento rok najviac zaujala? (anketa) 07:00Uruguaj potreboval národný mýtus, tak si ho našiel vo futbale. Po Argentínčanoch hráči hádzali uhlie aj fľaše vínaVčera 20:13NDS si podľa štúdie nechá predražený mýtny systém. Doležal tvrdí opakVčera 19:00Newsfilter: Kým Heger vidí samé dobré správy, Matovič rozpúta anarchiuVčera 17:35High 5ive: V zákulisí Apokalypsy. Fotografický denník z útrob legendárneho filmuVčera 17:35Ľudia prestanú nakupovať, hneď ako dostanú impulz, že je všetko zatvorené, hovorí spolumajiteľ štyroch IntersportovVčera 17:01Nespavosť, depresie či demencia. Ako sa správa covid k mozgu a čo v ňom môže spôsobiťVčera 16:37V Nemecku budú môcť ísť nezaočkovaní len do drogérie a potravín. Povinné očkovanie podporuje Merkelová aj ScholzVčera 16:35Dávajú nám zámky na mreže zatvorených obchodov. Chcú, aby sme splácali, opisuje majiteľka predajní so športovým oblečenímVčera 16:30„To snáď nie je pravda. Toto je vojna!“ Ako Hitler rozpútal najkrvavejší konflikt v dejináchVčera 16:28Aj snehuliak by bol lepší ako Matovič, ale na jar sa roztopí (udalosti týždňa)Včera 16:26MediaBrífing: Mal by ísť Blaha na päť až desať rokov do väzenia?Včera 16:25Príbeh odvahy a ľudskosti: Kačírovci v malom byte ukrývali židovské rodinyVčera 16:19V čom Pellegrini nehovorí pravdu, keď rozpráva o očkovaní a covideVčera 15:53Matovičova kreatívna politika: o 110 miliónoch pre dôchodcov sa rozhodol na poslednú chvíľuVčera 15:51V Čadci vyrobia milión vianočných ozdôb ročne, každý kus je originál. Boli sme sa pozrieť, ako vznikajú (+ foto)Včera 15:41Príde koniec rozprávkového rastu akciových trhov, alebo môže pokračovať? (Odpovedalo 5 odborníkov)Včera 15:27Deti už toho majú dosť. Keď sa dozvedeli, že musia byť zatvorené doma, mali slzy v očiach, hovorí riaditeľka zo SencaVčera 14:38Ministerstvo spravodlivosti čistilo obchodný register od mŕtvych firiem, skontrolujte, či k nim nepatrí aj vašaVčera 14:36Zatvorenie bratislavských škôl je chybaVčera 14:30Hoci je to dnes ťažké, vyhľadávajme povznášajúce chvíleVčera 14:18Firemný newsfilter: Penta sa bratá s Chrenekom, Hoffmann upratuje zvyšky impéria a štátne firmy pridávajú investícieVčera 14:12Traja najväčší domáci predajcovia nápojov sa spoja. Trh to však nepokazí, spolu investujú iba do recyklácie plastových fliašVčera 14:02Turistický sprievodca Korpás: V Bratislave má všetko viac názvov, aj to je na našej práci peknéVčera 13:56Český týždeň: Kým Zeman z akvária debatuje s kandidátmi, premiér Fiala je na okrasuVčera 13:52Anestéziológ skončil po druhej vlne: O peniaze nešlo, frustrovali ma manažérske zlyhaniaVčera 13:11Rušeň v stene, zrazené osobné vlaky. Chýb rušňovodičov pribúda, hľadajú sa príčiny