Pápež František počas návštevy Konžskej demokratickej republiky odslúžil na letisku v Kinshase omšu pod holým nebom, ktorej sa zúčastnilo viac ako milión ľudí. Prítomných vyzval, aby „našli silu odpustiť sebe, iným a dejinám“. Práve Kongo v minulosti drancovali kolonizátori pre nerastné bohatstvo.
Pápež František dnes príde na šesťdňovú návštevu Konga a Južného Sudánu. Pôvodne sa táto cesta mala uskutočniť už vlani v júli, odložili ju pre zdravotné problémy pápeža. Pôjde o prvú pápežskú návštevu Konga od roku 1985. (vatican news)
Zosnulý emeritný pápež Benedikt XVI. označil za hlavný dôvod svojho odstúpenia v roku 2013 dlhoročné problémy so spánkom, píšu viaceré médiá s odvolaním sa na list, ktorý pápež poslal svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi v októbri 2022. (afp)
Pápež varoval pred „škodlivo ideologickými“ cirkevnými reformami v Nemecku. Zvažuje sa tam napríklad svätenie žien za diakonky, zrušenie celibátu či cirkevné požehnania pre páry rovnakého pohlavia. František vyhlásil, že hoci dialóg v cirkvi je prospešný, dianie v Nemecku mu vraj nijako nenapomáha. (ap)
Homosexualita nie je zločin, vyhlásil pápež František v rozhovore pre agentúru AP. Kritizoval v ňom zákony kriminalizujúce homosexualitu ako „nespravodlivé“ a povedal, že Boh miluje všetky svoje deti také, aké sú.
Bol verný služobník, povedal pápež František o kardinálovi Georgeovi Pellovi, ktorý zomrel v stredu ako 81-ročný. Jeho meno je spojené aj s ututlávaním sexuálnych škandálov a regionálna vláda v rodnej Austrálii mu odmietla vystrojiť štátny pohreb.
Pápež vyhlásil, že vojny, ako je tá na Ukrajine, sú zločinom proti Bohu a ľudstvu. V príhovore k diplomatom vo Vatikáne pripomenul kubánsku jadrovú krízu z roku 1962. „Nanešťastie aj dnes vzrastá jadrová hrozba a svet opäť cíti strach a utrpenie,“ povedal František. (reuters)
Pápež František vyzval veriacich, aby sa modlili za mier na Ukrajine. Apeloval na ľudí, aby nepodľahli apatii a nesnažili sa utíšiť svoj nepokoj rôznymi „upokojujúcimi prostriedkami duše“, za ktoré označil napríklad produkty konzumu či „vábenie rozkoše“.
S emeritným pápežom Benediktom XVI. sa prišlo v pondelok a dnes rozlúčiť už vyše 135-tisíc ľudí. Jeho telo bude vystavené v Bazilike sv. Petra ešte v stredu. Na jeho pohreb, ktorý bude vo štvrtok, má prísť podľa odhadov okolo 70-tisíc ľudí. (čtk, ewtn)
Smrť emeritného pápeža Benedikta XVI. otvára cestu k odstúpeniu pápeža Františka, analyzuje agentúra Reuters. Súčasný pápež nedávno odmietol špekulácie, že sa chystá odstúpiť pre zdravotné problémy, narážal na zásadnú prekážku – na pápežskom dôchodku už bol jeho predchodca. Po smrti Benedikta sa situácia môže zmeniť. (reuters)
Na pohreb emeritného pápeža Benedikta XVI. prídu králi aj prezidenti, počíta sa s účasťou až 70-tisíc veriacich. Vatikán na pohreb oficiálne pozval len delegáciu Talianska a Nemecka, chystajú sa tam však prísť aj český premiér Fiala, poľský prezident Duda či maďarská prezidentka Nováková. Pohreb bude vo štvrtok o 9.30 h na Námestí sv. Petra. (čtk)
Pápež František sa počas novoročnej omše modlil za svojho predchodcu Benedikta XVI. Emeritný pápež zomrel v sobotu vo veku 95 rokov vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae, kde žil od svojej rezignácie v roku 2013.
Pápež František vyzval na modlitby za svojho predchodcu Benedikta XVI., ktorý je podľa jeho slov veľmi chorý. Pápež túto prekvapivú výzvu predniesol na záver svojej pravidelnej generálnej audiencie, ale neposkytol žiadne podrobnosti.
Pápež v tradičnom posolstve Urbi et orbi odsúdil „nezmyselnú vojnu“ na Ukrajine a vyzval na jej ukončenie. Vlani František pri tejto príležitosti žiadal Boha, aby zabránil novému prepuknutiu dlhodobého konfliktu na Ukrajine.
Pápež František pri štedrovečernej omši v Bazilike sv. Petra odsúdil nenásytnosť po bohatstve a moci, ktorá podľa jeho názoru vedie k vojnám a ničí ľudskú dôstojnosť.
Bola to moja tajná túžba, aby pápež dostal práve obraz svätého Františka, hovorí umelkyňa Dorota Sadovská. V rozhovore vysvetľuje, prečo maľuje práve svätých a či sa jej nedotklo prirovnanie jej maľby k horčici, ktoré dostala od Zomri.
Pápež František odsúdil korupčný škandál v europarlamente. „O čo tu ide, je korupcia, nie hriech. Je to omnoho horšie, pretože korupcia necháva dušu zhniť,“ povedal pápež v rozhovore s talianskymi médiami.
Pápež František ešte v roku 2013 podpísal rezignačný list pre prípad, že by sa mu zhoršilo zdravie a nemohol plniť povinnosti. Rezignácia pápeža je výnimočnou udalosťou, no pred dnes 86-ročným Františkom tak urobil Benedikt XVI. (reuters)
Pápež František vyzval ľudí, aby tento rok oslavovali skromnejšie Vianoce a to, čo ušetria za darčeky či oslavy, poslali Ukrajincom, ktorí trpia v dôsledku vojny. Pápež to povedal na generálnej audiencii vo Vatikáne.
Radka Trokšiarová z Teplárne hovorí, že biskupovi Oroschovi by pokojne poslala svoj drogový test, pretože je negatívny. „Chcela by som sa ho opýtať, ako môže človek, ktorý má hlásať dobro, očierniť ľudí, ktorých nepozná?“ Pápeža Františka by sa rada spýtala, čo si myslí o biskupových slovných útokoch.
Radka Trokšiarová po audiencii u pápeža hovorí, že pri útoku na Tepláreň ju asi strážili všetci tam hore a po postrelení ju asi potiahli do úkrytu pred útočníkom. „Myslím, že je tu vyššia moc, ktorá ma tu asi chce, keď tu stojím. Nesmierne si vážim druhú šancu na život. Rozhodne ju chcem využiť tak, aby sme sa mali lepšie na Slovensku.“
Radoslava Trokšiarová, ktorú útočník postrelil pred Teplárňou a dnes ju s prezidentkou prijal pápež, hovorí o tom, že je veriaca a lesba. Všimla si, ako už v minulosti František na audiencii prijal aj pár gayov a keď dostal list od gaya a kňaza z Nemecka, pápež mu odpovedal – nie Cirkev ich nechce, ale iba jednotlivci. „Každá láska je láska,“ cituje Radka pápeža.
Radka Trokšiarová z Teplárne za svoj život ďakovala Bohu, povedala prezidentka Zuzana Čaputová pápežovi. Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia, povedala o odpovedi pápeža Františka prezidentka.
Video: Prezidentka Zuzana Čaputová priviedla k pápežovi Františkovi aj Radoslavu Trokšiarovú, ktorú postrelili pri teroristickom útoku pred Teplárňou.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa s pápežom rozprávala aj o útoku v Teplárni. „Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia. To bol výrok samotného Svätého Otca,“ povedala prezidentka.
Pápež František prijal na osobnej audiencii prezidentku Zuzanu Čaputovú. V rámci delegácie prijme hlava Vatikánu aj Radoslavu Trokšiarovú, ktorú útočník postrelil pred Teplárňou. Prezidentka bude mať po stretnutí s pápežom okolo 12.15 h brífing.
Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje v sobotu do Vatikánu aj s Radoslavou Trokšiarovou, obeťou teroristického útoku pred Teplárňou. Prezidentku prijme na osobnej audiencii pápež František, rozprávať sa s ním bude o tom, ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti.
Pápež prirovnal ruskú inváziu na Ukrajinu k jednej fáze holokaustu – operácii Reinhard. Týmto názvom nacisti označovali svoje plány na vyhladenie Židov a Rómov na území Poľska počas druhej svetovej vojny. Pápež František takisto vyzval, aby sa ľudia modlili za „mučenícky ľud“ Ukrajiny. (reuters)
Prezidentku 10. decembra prijme vo Vatikáne pápež František. Zuzana Čaputová bude rokovať aj so štátnym sekretárom Pietrom Parolinom.
Webové stránky Vatikánu v stredu niekto vyradil z prevádzky. Podľa hovorcu Mattea Bruniho stránky zaznamenali nezvyčajné pokusy o prístup a vatikánski experti situáciu preverujú. (ansa, čtk)
Rusko sa ohradilo voči výroku pápeža Františka, že najkrutejšími vojakmi sú Čečenci a Buriati. František pre jezuitský časopis America povedal, že dostáva veľa informácií o ich krutosti. Zároveň označil hladomor na Ukrajine za genocídu. Rusi jeho tvrdenia nazvali „zvrátenými“. (bbc)
Rusko víta pápežov návrh na sprostredkovanie rozhovorov, súčasný postoj Ukrajiny však mierové rokovania neumožňuje, tvrdí Putinov hovorca. Dmitrij Peskov reagoval na vyhlásenie Františka, že Vatikán je pripravený spraviť všetko pre sprostredkovanie ukončenia vojny na Ukrajine.
Pápež František usporiadal obed pre 1300 chudobných a ľudí bez domova. Akcia sa konala pri príležitosti Svetového dňa chudobných. (reuters)
Pápež František sa stretol s arcibiskupom ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslavom Ševčukom. Ten pápežovi daroval kus ruského delostreleckého granátu a ruskú vojnu na Ukrajine označil za koloniálnu.
Pápež František priletel do Bahrajnu na štvordňovú návštevu. Stretol sa s bahrajnským kráľom Hamadom bin Ísom Chalífom a v prejave sa vyslovil proti trestu smrti, vyzval na plnenie záväzkov týkajúcich sa úplnej náboženskej slobody a na ukončenie diskriminácie a porušovania ľudských práv.
Pápež František odsúdil „vytrvalé bombardovanie“ ukrajinských miest ruskými vojskami a vyzval „tých, ktorí majú osud vojny vo svojich rukách“, aby s ním prestali. (reuters, čtk)
Pápež František vyzval svet, aby sa poučil z histórie a namiesto hrozby jadrovej vojny na Ukrajine si zvolil cestu mieru. Tiež kritizoval vylúčenie migrantov, považuje to za škandalózne a trestné.
Pápež František sa doteraz najsilnejšie vyjadril k Vladimirovi Putinovi. Vyzval ho, aby ukončil „špirálu násilia a smrti“ na Ukrajine, a odsúdil „absurdné“ riziko jadrovej vojny.
Pápež nepríde na pohreb Alžbety II., Vatikán bude zastupovať sekretár Paul Gallagher. František (85) tento týždeň absolvoval trojdňovú návštevu Kazachstanu, počas ktorej sa pre bolesti kolena pohyboval na invalidnom vozíku. (afp)
Dodávky zbraní Ukrajine sú morálne prijateľné, pretože krajine pomáhajú brániť sa ruskej agresii. Povedal to pápež František na palube lietadla, ktorým sa vracal zo svetového stretnutia náboženských vodcov v Kazachstane. Zároveň vyzval Kyjiv k otvorenosti voči prípadnému dialógu s Moskvou, aj keď je to pre Ukrajinu ťažké.
Pápež František vyzval na zastavenie súčasnej „svetovej vojny“. „Nezabúdam na mučenícku Ukrajinu,“ povedal na konci svojej audiencie na Námestí sv. Petra. (reuters)
Pápež František blahorečil svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorého pontifikát trval iba 33 dní. Preslávil sa ako usmievavý pápež, ktorý dbal na sociálne témy a riešil chudobu. Jeho život však zatienili konšpirácie o príčine smrti. Špekulovalo sa, že išlo o vraždu, no dôkazy preukazujú, že dostal infarkt.
Pápež oznámil, že zatiaľ nemôže vycestovať na zamýšľanú návštevu Kyjiva a Moskvy, pretože mu to neodporučil jeho lekár. František už viackrát vyjadril záujem vycestovať do oboch miest v snahe dopomôcť k nastoleniu mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Tvrdí, že zostáva v neustálom kontakte s Volodymyrom Zelenským aj s Vladimirom Putinom. (ansa, tasr)
Pápež František v Portugalsku prisľúbil nulovú toleranciu sexuálnych útokov zo strany duchovných. „Kňaz nemôže byť naďalej kňazom, ak je agresorom. Nemôže, pretože je buď chorý, alebo delikvent,“ dodal s tým, že „je to obludné, pretože to ničí životy“.
Pápež František vyhlásil Jána Pavla I. za blahoslaveného. Ide o prvý krok k svätorečeniu. Urobil to počas omše na Námestí sv. Petra. Ján Pavol I. bol pápežom len 33 dní v roku 1978.
Pápež František rozpustil vedenie Maltézskych rytierov. Na rád bude dohliadať dočasná vláda, a to až do zvolenia nových členov vedenia – aj nového veľmajstra. Tento proces sa má začať v januári.
Pápež František označil Michaila Gorbačova za váženého štátnika, ktorý sa zaviazal zlepšovať vzťahy medzi národmi. Gorbačov ako historicky prvý sovietsky vodca navštívil v decembri 1989 Vatikán a stretol sa s Jánom Pavlom II. (reuters)