Pápež František má stále problémy s chrípkou, previezli preto do rímskej nemocnice na vyšetrenie. Už predtým vynechal predčítanie na generálnej audiencii a poveril ním svojho asistenta.

Pápež František prijal rezignáciu štetínskeho arcibiskupa kritizovaného za krytie sexuálneho násilia. Andrzej Dega čelil obvineniam, že nepostupoval dostatočne rázne proti sexuálnemu obťažovaniu v diecéze.

Pápež František skritizoval odhaľovanie životov na sociálnych sieťach. Pri príležitosti začiatku pôstu vyzval veriacich, aby sa zriekli svetských pôžitkov a rozjímali. (reuters)

Pápež František vo Vatikáne prijal argentínskeho prezidenta Javiera Mileia. Kontroverzný politik počas predvolebnej kampane o pápežovi vravel, že podporuje komunizmus, a kritizoval ho za zasahovanie do politických záležitostí, neskôr ho označil za najdôležitejšieho Argentínčana v dejinách.

Víno je zdrojom radosti, vyhlásil pápež a vyzval vinárov na zodpovednosť a rešpekt k prírode a ľuďom, ktorí na viniciach pracujú. Pred porušovaním práv týchto ľudí vrátane nadmerného zaťaženia či nelegálnej práce dlhodobo varujú talianske poľnohospodárske odbory. (guardian)

Pápež František by v druhej polovici roka rád pricestoval do rodnej Argentíny, kde od svojho zvolenia do najvyššej katolíckej funkcie v roku 2013 ešte nebol. Minulý týždeň ho oficiálne pozval aj nový prezident Javier Milei, ktorý o ňom predtým hovoril ako o hlupákovi.

Pápež František vyhlásil, že má „tak trochu zápal priedušiek“, preto musel prerušiť príhovor na audiencii, kde sa stretol s francúzskymi odborníkmi na cirkevnú komunikáciu.

Pápež František vyjadril obavy, že svet odkláňa pozornosť od ruskej vojny proti Ukrajine. Uviedla to gréckokatolícka cirkev na Ukrajine na základe listu, ktorý dostal jej najvyšší predstaviteľ, arcibiskup Sviatoslav Ševčuk.

Pápež vyzval na ukončenie útokov na civilistov v konfliktoch vo svete vrátane Ukrajiny a Pásma Gazy. František spomenul v prejave menovite „Ruskú federáciu, ktorá vedie rozsiahlu vojnu proti Ukrajine“. Ide o neobvyklý prelom, pretože pápež sa donedávna vyhýbal priamemu menovaniu Moskvy ako vinníka invázie. (ap, tasr)

Maltský arcibiskup Charles Scicluna vyhlásil, že kňazi by mali mať možnosť ženiť sa. Scicluna je od roku 2018 vo Vatikáne adjunktom dikastéria Svätej stolice pre náuku viery a zodpovedá za skúmanie obvinení zo sexuálneho zneužívania mladistvých kňazmi.

Slovenskí biskupi ešte nevedia, či budú požehnávať páry rovnakého pohlavia. Niektorí slovenskí kňazi sa napriek tomu už odmietavo vyjadrujú na sociálnych sieťach aj počas kázní. Pod ich statusmi sú stovky nenávistných komentárov a LGBTI+ ľudia si myslia, že slovenskí kňazi nakoniec budú odmietať udelenie požehnania.

Požehnanie homosexuálnym párom smie trvať len pár sekúnd a nesmie sa uskutočniť pred oltárom, uviedol Vatikán, ktorý tak spresnil svoj decembrový dokument, v ktorom tieto žehnania povolil. Dnes vydané vyhlásenie je zrejme snahou upokojiť časť katolíckej cirkvi, ktorá prijala decembrový dokument s nevôľou.

Pápež František počas silvestrovskej omše vyzval veriacich na vďačnosť a s ohľadom na nadchádzajúci rok zdôraznil význam nádeje. V deň prvého výročia smrti svojho predchodcu Benedikta XVI. dal najavo svoj obdiv k emeritnému pápežovi.

Pápež František vo Vatikáne spomínal na rok 2023 ako na rok poznačený vojnovým utrpením. Počas tradičného nedeľného požehnania sa modlil za „mučených Ukrajincov, palestínskych a izraelských obyvateľov, za sudánsky ľud a mnohých ďalších“.

Pápež nerobí nič iné, len poukazuje na ducha Druhého vatikánskeho koncilu a aktualizuje ho, píše Marián Balázs. „Ak naráža na kritiku a odpor, je to len dôkaz o nepriznanej, no pretrvávajúcej nostalgii mnohých za strateným svetom cirkevnej či náboženskej dominantnosti.“

Pápež vo vianočnom posolstve vyjadril bolesť nad obeťami útoku Hamasu na Izrael a vyzval na ukončenie vojenskej operácie, prepustenie rukojemníkov a riešenie humanitárnej krízy v Gaze.

Pápež František počas požehnania Urbi et Orbi. Foto - TASR/AP

Vatikán povolil požehnávanie párov rovnakého pohlavia, veľký posun v cirkvi však nečakajte. „Kto napríklad očakáva, že aj v slovenských kostoloch budú bežne kňazi v liturgickom oblečení pri oltári, ku ktorému prídu dvaja muži alebo dve ženy v slávnostnom oblečení, robiť obrady, tak sa mýli,“ rozpráva cirkevný analytik Imrich Gazda.

Pápež František po rozhodnutí o homosexuálnych pároch varoval pred skostnatenou ideológiou. Pápež v tradičnom predvianočnom posolstve adresovanom cirkevným hodnostárom varoval pred prílišným lipnutím na „skostnatenej ideológii“, ktoré podľa neho bráni cirkvi posunúť sa vpred.

Katolícki kňazi budú môcť žehnať homosexuálnym párom, rozhodol Vatikán. Obrad sa však nesmie podobať sobášu ani sa uskutočniť pri civilnom obrade.

Pápež František dnes oslávil 87. narodeniny v spoločnosti asi 200 rodín na každoročnej oslave, ktorú organizuje vatikánska pediatrická klinika poskytujúca podporu matkám a deťom v tiesni. Túto tradíciu udržiava od nástupu do funkcie v roku 2013.

Vatikánsky súd odsúdil kardinála Angela Becciu na päť a pol roka väzenia za finančné zločiny. Becciu je najvyššie postaveným cirkevným hodnostárom, ktorý kedy stál pred vatikánskym trestným súdom.

Angelo Becciu. Foto – TASR/AP

Pápež vyzval na medzinárodnú reguláciu umelej inteligencie a varoval pred technologickou diktatúrou. Algoritmy podľa Františka nesmú nahradiť ľudské hodnoty.

Pápež František chce byť pochovaný mimo Vatikánu a chce výrazne zjednodušiť zložitý pápežský pohrebný rituál. František v nedeľu oslávi 87. narodeniny.

Pápež sa objavil na verejnosti prvýkrát, odkedy pred pár týždňami dostal zápal priedušiek. Zúčastnil sa aj na každoročnom verejnom obrade na Španielskych schodoch v Ríme, ktorým sa v meste tradične začína vianočné obdobie. (ap, tasr)

Pápež František uviedol, že je mu po zápale pľúc už lepšie, dlhé prejavy ho vraj však stále unavujú. Dnešný prejav na generálnej audiencii vo Vatikáne tak prečítal jeho spolupracovník, podobne ako v predchádzajúcich dňoch.

Zdravotný stav pápeža, ktorý má zápal pľúc, sa zlepšuje, ale svoje nedeľné posolstvo pre istotu prednesie už druhýkrát v rade zo svojej rezidencie, informoval Vatikán. Podľa oznámenia František nemá horúčku a lieči sa antibiotikami. (ansa)

Pápež František označil ničenie životného prostredia za urážku Boha a na klimatickom samite OSN vyzval svetových lídrov, aby dosiahli prelom v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Pápež povedal izraelskému prezidentovi Jicchakovi Herzogovi, že je zakázané na terorizmus odpovedať terorizmom. Uviedol to Washington Post s odvolaním sa na nemenovaného vysoko postaveného izraelského predstaviteľa.

Pápež František sa rozhodol odobrať ďalšie výsady  americkému kardinálovi Raymondovi Burkovi, jednému zo svojich najväčších oponentov. Burke na pápežov príkaz už nemá právo používať svoj vatikánsky byt a prišiel aj o plat.

Pápež František na príkaz lekárov zrušil cestu na klimatický samit do Dubaja, oznámil Vatikán. 86-ročný pápež mal v uplynulých dňoch respiračné ochorenie. (čtk)

Pápež František zrušil pre mierne príznaky chrípky svoj sobotňajší program. Na budúcu sobotu má na klimatickom samite OSN v Dubaji vystúpiť s dlho očakávaným prejavom.

Budúci argentínsky prezident Javier Milei telefonoval s pápežom Františkom, ktorého v minulosti označil za „imbecila, ktorý obhajuje sociálnu spravodlivosť“, či „zástupcu zla na zemi“. Telefonát podľa médií trval osem minút a inicioval ho pápež, ktorý je tiež z Argentíny.

Pápež František odvolal texaského biskupa Josepha Stricklanda, jedného zo svojich najtvrdších kritikov medzi americkými katolíckymi konzervatívcami. Ide o veľmi zriedkavý krok.

Pápež František sa napriek chorobe stretol s európskymi rabínmi a pri schôdzke odsúdil antisemitizmus, vojnu a terorizmus. Plánovaný prejav dal rabínom v tlačenej podobe, čo vysvetlil tým, že sa necíti dobre.

Pápež František príde na tohtoročnú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji, ktorá sa koná 30. novembra až 12. decembra. Bude to vôbec po prvý raz, čo sa hlava katolíckej cirkvi zúčastní tejto konferencie. (ap)

Pápež František zopakoval výzvu na zastavenie bojov v Pásme Gazy. Zároveň žiadal, aby na územie vpustili humanitárnu pomoc a aby palestínske hnutie Hamas prepustilo rukojemníkov, ktorých zajalo počas útoku 7. októbra na Izrael.

Piati kardináli prichystali pápežovi Františkovi pascu, píše v Nekázni Peter Križan o končiacej sa katolíckej synode, pred ktorou preventívne vyjadrili svoje pochybnosti o prípadných inováciách. „Františkovi nastavili pascu, do ktorej by sa buď chytí ako heretik, alebo im dá za pravdu.“

Pápež opäť vyzval Hamas na prepustenie všetkých rukojemníkov. V piatok bude v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne viesť osobitnú modlitbu za mier na Blízkom východe.

Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa Grzegorza Kaszaka, informovala apoštolská nunciatúra vo Varšave. Kňaz z jednej z farností diecézy tento rok v lete usporiadal sexuálne orgie.

Pápež vyzval na ukončenie bojov medzi Izraelom a Hamasom. Žiadal aj väčší prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a oslobodenie rukojemníkov.

Pápež František vyzval na vytvorenie humanitárnych koridorov na umožnenie dodávok nevyhnutného tovaru do Pásma Gazy. „Humanitárne právo sa musí dodržiavať,“ povedal pápež pred davom veriacich po nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Vo Vatikáne sa začala synoda, ktorá môže zmeniť cirkev. Prvýkrát na ňu prizvali ženy a laikov. Stretnutie delegátov z celého sveta má priniesť odpovede na otázky o budúcnosti katolíckej cirkvi, no ukazuje skôr na to, ako je rozdelená. Hovorí sa o rozhodujúcom momente pontifikátu Františka.

Zhromaždení biskupi na Námestí sv. Petra. Foto - TASR/AP

Pápež František vyzval svetových lídrov, aby sa zaviazali plniť klimatické ciele a spomalili zmenu klímy skôr, ako bude príliš neskoro. Uviedol to vo svojej novej apoštolskej exhortácii Laudate Deum.

Pápež František navrhuje, aby katolícka cirkev požehnávala páry rovnakého pohlavia. „Nemôžeme byť sudcami, ktorí len popierajú, odmietajú a vylučujú,“ povedal v reakcii na otázku skupiny kardinálov. Cirkev však podľa neho manželstvo osôb rovnakého pohlavia neuzná.

Pápež František vymenoval 21 nových kardinálov, ktorí mu majú pomôcť s reformou katolíckej cirkvi a upevnia jeho odkaz. Medzi novými kardinálmi je aj nový šéf vatikánskeho úradu pre doktrínu Víctor Manuel Fernández a misionár narodený v Chicagu Robert Prevost, ktorý je teraz zodpovedný za preverovanie kandidátov na biskupov.

Pápež František sa vo francúzskom meste Marseille zúčastnil na omši, na ktorej sa zúčastnilo 60 000 až 70 000 ľudí. Veriaci zaplnili štadión Vélodrome, kde obvykle hrajú futbalisti Olympique Marseille.

Foto - TASR/AP

Pápež František odsúdil „bojovný nacionalizmus“ a vyzval na celoeurópsku reakciu na migráciu, aby sa zo Stredozemného mora nestal „cintorín dôstojnosti“. Ľudia, ktorí riskujú svoje životy na mori, totiž podľa neho nepodnikajú vpády do Európy, ale hľadajú prijatie.

Európania by mali zachraňovať migrantov prichádzajúcich po mori, je to povinnosťou našej civilizácie. Povedal to pápež František počas prvého dňa návštevy v Marseille. „Kto sa snaží brániť záchranným akciám, dopúšťajú sa gesta nenávisti.“

Pápež František pricestoval do francúzskeho Marseille na dvojdňovú návštevu. Očakáva sa, že vyzve európske krajiny na pobreží Stredozemného mora, aby boli tolerantnejšie voči prichádzajúcim migrantom.

Pápež František prijal nového ruského veľvyslanca pri Svätej stolici Ivana Soltanovského. Okrem iného diskutovali o pápežových snahách dosiahnuť mier na Ukrajine.

Nové na Dennikn.sk

13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciu 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupcii 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých diel 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkých 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza Mužík 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov) 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme 09:47Ako bude vyzerať Múzeum Andyho Warhola po rekonštrukcii za 12 miliónov eur (+ foto) 08:29Robotický had či puška, ktorá strieľa za roh. Ako sa Izrael chce dostať k lídrovi Hamasu ukrytému v tuneloch? 08:00Tichý boj o Markízu. Mimo kamier sa začal zápas o najsledovanejšie televízne správy 07:58Pediatrička Jaššová: Hovoriť s rodičmi pacientov ma naučila online poradňa. Lekár nepotrebuje prísny výraz, ale empatiu 07:52Neustále myšlienky na možné zlyhanie v práci a v rodine ma ničia. Ako sa popasovať so strachom? 06:32Ekonomický newsfilter: Investori Slovensku stále veria, ale nie je to lacné 06:21Ráno s NHL: Tentoraz sa už Arizona zo Slafkovského nesmiala. S Cooleym sme ho porovnali v 20 štatistikáchVčera 22:11Žilina volala aj do Bayernu, ale zachovala sa inak ako veľkokluby. Tri slová Denisa Vavra rezonovali v jej šatniVčera 20:54Bývalý minister obrany Naď: Slovensko už pre Fica vynechávajú z uzavretých skupín v NATO a EÚVčera 19:27Talenty za miliardu zatiaľ zlyhávajú. S takouto Chelsea by nič špeciálne nespravil ani Guardiola, myslí si bývalý hráčVčera 19:11Newsfilter: Fico sa už aj v zahraničí správa ako doma na SúmračnejVčera 18:58Nemala by sa zamietať liečba 34-ročnej matke 4-ročnej dcéry, hovorí hudobníčka Stanka. Za tri dni jej ľudia poslali takmer 300-tisíc eurVčera 18:56Graf dňa: Maďarská centrálna banka urýchľuje pokles úrokov, hoci inflácia ešte pôjde nahorVčera 18:33Môžem zbohatnúť na umelej inteligencii? Skúste použiť tú vlastnúVčera 18:32Salutoval, poučoval novinárku a vybral sa za Zemanom. Čo robil Fico na samite V4Včera 18:17Vláda si na schôdzu do Michaloviec nesie aj stimul pre nového investora. Ten však dostane menej, než čakalVčera 18:05Prečo sa oplatí sledovať, čo sa deje v galérii v Banskej ŠtiavniciVčera 18:04Čo všetko ovláda Brhel, najbohatší z oligarchov, ktorých zachraňuje Ficova vládaVčera 17:46Poslanci neschválili výdavkové stropy, ohrozili tým stovky miliónov z plánu obnovyVčera 17:29Znalci spochybňujú vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca. Minister Blanár poslal do Bruselu nótuVčera 16:46Calzona nemá v zmluve výstupnú klauzulu. Ak by ho chcel Neapol aj po sezóne, máme plán, vraví prezident SFZVčera 16:42Shooty: Lokálny zbabelecVčera 15:51Európski vojaci sa na Ukrajinu nechystajú, debata v Paríži bola signálom Putinovi