Pápež František

Pápež môže napriek pretrvávajúcim problémom s kolenom znovu chodiť. Vatikán zverejnil video zo stretnutia s brazílskymi biskupmi, kde František prešiel sám s pomocou palice niekoľko metrov. V poslednom čase sedel pri verejných vystúpeniach na vozíku.

Vatikán zverejní na internete tisíce listov adresovaných niekdajšiemu pápežovi Piovi XII., v ktorých ho európski židia počas druhej svetovej vojny žiadali o pomoc pred nacistickým prenasledovaním.

Vatikán po prvý raz zverejnil podrobný prehľad, ako hospodári s darmi, ktoré posielajú pápežovi. Veriaci poslali v roku 2021 príspevky v hodnote 47 miliónov eur. Zhruba desať miliónov eur Vatikán použil na charitu a sociálne projekty. Dary a príspevky v porovnaní s rokom 2019 výrazne klesli.

Pápež František tvrdí, že vojna na Ukrajine nie je čiernobiela a že treba hľadať jej príčiny. „Je to globálna záležitosť, veľmi komplexná a previazaná,“ dodal. Zároveň znova skritizoval zvýšený predaj zbraní a ocenil statočnosť Ukrajincov.

Pápež pre problémy s kolenom zrušil júlovú cestu do Afriky, odporučili mu to lekári. 85-ročný František má problémy s kolenom dlhodobo, zhruba mesiac sa už pre to pohybuje na vozíku. (reuters)

Pápež prijal vo Vatikáne českého premiéra Petra Fialu. František počas približne hodinového stretnutia vyjadril veľkú podporu ukrajinskému ľudu, povedal český líder. Pápeža pozval na návštevu Česka. (čtk)

Pápež František opäť vyzval Ukrajinu a Rusko, aby pristúpili ku skutočným mierovým rokovaniam. Počas svojho pravidelného kázania odkázal svetovým lídrom, aby vypočuli „zúfalé výkriky trpiacich“.

Pápež František oznámil, že sa čoskoro stretne s ukrajinskými predstaviteľmi, s ktorými chce prediskutovať možnosti návštevy tejto krajiny.

Pápež František vyzval na odblokovanie vývozu pšenice z Ukrajiny a vyhlásil, že obilie sa nemôže používať ako vojnová zbraň. „Blokovanie vývozu pšenice je veľmi znepokojujúce, pretože sú od nej závislé milióny ľudských životov, a to najmä v chudobnejších krajinách.“

Pápež František v auguste vymenuje 21 nových kardinálov. Budú medzi nimi osobnosti z celého sveta vrátane predstaviteľov cirkvi v Afrike, Južnej Amerike či talianskeho arcibiskupa, ktorý pôsobí v Mongolsku. Šestnásť z nich má menej ako 80 rokov. (vatican news)

Pápež posiela do Kyjiva arcibiskupa Paula Gallaghera, ktorého funkcia vo Vatikáne pripomína funkciu ministra zahraničných vecí. Pomôcť má s rokovaniami a udržať „otvorené dvere“ pre dialóg s Ruskom.

Po vyše dvojročnej prestávke vyhlásil pápež František nových svätých z Talianska, Francúzska, Indie, Holandska či Uruguaja. Slávnostnej omše vo Vatikáne sa zúčastnili tisíce veriacich a mnoho významných politikov.

Pápež zo zdravotných dôvodov odložil júnovú návštevu Libanonu. 85-ročný František má problémy s kolenom a minulý týždeň sa na verejnosti objavil na invalidnom vozíku. Trpí aj bolesťami bedra a vlani prekonal operáciu čreva. (afp)

Pápež možno odloží júnovú návštevu Libanonu pre pretrvávajúce zdravotné problémy s kolenom. Františka trápia bolesti v pravom kolene už niekoľko mesiacov. Minulý týždeň sa na audiencii vo Vatikáne objavil prvýkrát na invalidnom vozíku. (apa)

Pápež nazval patriarchu Kirilla Putinovým miništrantom pre jeho podporu vojny. „Rusko nikdy nikoho nenapadlo,“ povedal počas jednej kázne patriarcha, ktorému teraz hrozia sankcie EÚ.

Svetový newsfilter: Lavrov znovu posunul hranice absurdnosti, no Ukrajincov nepotešil ani pápež, ktorý sa dostal nebezpečne blízko k ruskej propagande. Ukrajinský diplomat mu odkazuje, že opakuje ruský naratív, novinárka vraví, že nepochopil príčiny invázie. Ukrajinci zas naštvali Maďarov tvrdeniami o tom, že Orbánova vláda vedela o plánoch na vojnu.

Pápež František sa prvýkrát objavil na verejnosti na invalidnom vozíku. Pápeža trápi bolesť v pravom kolene už niekoľko mesiacov, na vozíku sa ukázal na audiencii s rádovými sestrami a predstavenými z celého sveta, ktoré majú stretnutie v Ríme.

Pápež už v marci ponúkol Putinovi stretnutie v snahe ukončiť ruskú inváziu na Ukrajinu, zatiaľ však nedostal odpoveď. František tiež potvrdil, že do Kyjiva nepôjde, pretože sa predtým chce stretnúť s Putinom.

Pápež František v nedeľnom posolstve označil vojnu na Ukrajine za „desivý úpadok ľudstva“. Pre ruskú inváziu na Ukrajine podľa svojich slov trpí a plače. Pápež zároveň vyzval na zabezpečenie humanitárnych koridorov v Mariupole.

Vyše 4000 Slovákov sa počas ďakovnej púte vo Vatikáne stretlo s pápežom Františkom. Audiencia bola poďakovaním za návštevu na Slovensku. „Privítali ste ma chlebom a soľou,“ povedal s tým, že prijatie Slovákov sa prejavilo aj v čase vojny. Vyzdvihol, že mnohé farnosti a domácnosti prijali do svojich domovov ukrajinské rodiny utekajúce pred vojnou.

Slováci na púti v Ríme. Foto - TASR/KBS

S pápežom Františkom sa v sobotu stretne aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Do Vatikánu dnes odcestovala parlamentná delegácia na čele s Borisom Kollárom.

Stretnutie pápeža Františka s ruským patriarchom Kirillom by sa mohlo uskutočniť v Bratislave, píše agentúra CNA. Pôvodne sa mali zísť v júni v Jeruzaleme, no stretnutie bolo zrušené. Vatikán uviedol, že nateraz nevie poskytnúť žiadne podrobnejšie informácie.

Predseda parlamentu Boris Kollár absolvuje audienciu u pápeža Františka. Súčasťou parlamentnej delegácie, ktorá dnes odcestovala do Vatikánu, sú aj podpredseda NR SR Laurenčík, predseda zahraničného výboru Kéry a poslanci Šípoš, Vašečka, Žitňanská a Hudecová. (nr sr)

Pápež František druhý raz v priebehu piatich dní náhle zrušil program, dôvodom sú pretrvávajúce bolesti kolien. František sa v piatok zúčastnil lekárskeho vyšetrenia, jeho výsledky však neboli zverejnené.

Pápež František opäť vyzval na prímerie na Ukrajine. „Namiesto toho, aby sa vojna zastavila, ešte sa zhoršila,“ povedal pri príležitosti pravoslávneho veľkonočného víkendu.

Pápež František vymenoval nových činiteľov na kľúčové posty v ústrednej správe rímskokatolíckej cirkvi. Tzv. kúriu pred niekoľkými týždňami reformoval a umožnil, aby aj ženy zastávali vysoké funkcie.

Pápež František nepôjde na Ukrajinu ani sa nestretne s moskovským patriarchom Kirillom, ktorý inváziu na Ukrajine podporuje. „Na čo by bolo dobré, keby pápež šiel do Kyjiva a vojna by na ďalší deň pokračovala?“ povedal František v rozhovore pre argentínsky denník La Nación.

Pápež prijal maďarského premiéra Viktora Orbána, podľa vatikánskej tlačovej služby sa stretnutie odohralo vo „veľmi srdečnej atmosfére“. František ocenil, ako Maďarsko pomáha Ukrajincom utekajúcim pred ruskou inváziou. (ansa)

Viktor Orbán navštívi na svojej prvej oficiálnej zahraničnej ceste po znovuzvolení Vatikán. Maďarský premiér pred štyrmi rokmi na svojej prvej zahraničnej ceste išiel do Varšavy a rovnako prvá cesta poľského premiéra Mateusza Morawieckeho viedla do Budapešti, ale poľsko-maďarské vzťahy sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zhoršili pre proruské postoje Budapešti.

Pápež František vo veľkonočnom posolstve Urbi et orbi skritizoval Rusko za to, že Ukrajinu zatiahlo do krutého a nezmyselného konfliktu. Svetových lídrov vyzval, aby vypočuli prosby ukrajinského ľudu o mier.

Veľkonočnej vigílie vo Vatikáne sa zúčastnil aj starosta ukrajinského Melitopola, ktorého počas vojny uniesli ruské jednotky. „V tejto tme, ktorú zažívate, pán starosta a páni členovia parlamentu, v tejto hlbokej tme vojny a násilia sa my všetci s vami dnes v noci modlíme,“ povedal pápež František a uzavrel kázeň zvolaním: „Kristus vstal z mŕtvych“ v ukrajinčine. (guardian)

Pápež neodslúžil v Bazilike svätého Petra veľkonočnú vigíliu, ktorá kresťanom pripomína zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Stalo sa tak pre bolesti kolien, ktoré František v poslednom čase cíti. Obradu sa však zúčastnil a predniesol kázeň, v ktorej znovu pripomenul vojnu na Ukrajine a vyzval veriacich, aby poskytli pomoc tým, čo ju potrebujú. (reuters)

Pápež sa pomodlil za to, aby si bojujúce strany vo vojne na Ukrajine „podali ruky“ a „skúsili si vzájomne odpustiť“. Urobil tak počas veľkopiatkovej krížovej cesty v rímskom Koloseu, ktorá sa konala po dvojročnej prestávke.

Pápež František na audiencii citoval ruského spisovateľa Dostojevského. Z románu Bratia Karamazovovci pripomenul Legendu o veľkom inkvizítorovi a vyzval na modlitby pre ľudí, ktorí zažívajú vojnu.

Vojna na Ukrajine bola poznačená „silami zla“, pretože za sebou zanecháva ohavnosti, akými sú masakry civilného obyvateľstva, povedal pápež František. Uviedol to v posolstve adresovanom účastníkom púte v meste Černovice na západe Ukrajiny. (reuters)

Pápež František 14. – 15. septembra navštívi Kazachstan, kde sa zúčastní na dialógu medzi predstaviteľmi rôznych náboženstiev. Oznámil to úrad kazašského prezidenta. (efe, tasr)

Pápež František počas prejavu vo Vatikáne rozprestrel špinavú ukrajinskú vlajku, ktorú mu údajne priniesli z Buče, a odsúdil zabíjanie civilistov v tomto meste, kde boli v masových hroboch a na uliciach nájdené desiatky tiel.

Pápež František drží ukrajinskú vlajku. Foto - TASR/AP

Pápež František v júni navštívi Libanon, informovala o tom kancelária libanonského prezidenta Michela Aúna. Libanon zažíva bezprecedentnú hospodársku krízu, stretáva sa s hyperinfláciou, rastúcou chudobou a nezamestnanosťou i častými výpadkami prúdu. (čtk)

Pápež na Malte spomenul príbeh sv. Pavla ako príklad prijímania utečencov. Urobil tak po tom, čo zavítal do jaskyne, v ktorej v roku 60 n. l. krátko žil apoštol Pavol. Hlavným bodom programu jeho návštevy je omša pod holým nebom v meste Floriana.

Pápež František nepriamo kritizoval Putina za rozpútanie vojny na Ukrajine, vyzval medzinárodné spoločenstvo na spoločný prístup k svetovým migračným krízam a uviedol, že zvažuje návštevu Kyjiva.

Pápežovi musela s nástupom do lietadla pomôcť zdvíhacia plošina, ťažkosti mal aj s chôdzou na palube, všímajú si zahraničné médiá v súvislosti s jeho cestou na Maltu. 85-ročný pápež František trpí bolesťami nôh. V rámci svojej funkcie už absolvoval 36 ciest do zahraničia. (ap)

Pápež kritizoval záväzok krajín NATO zvýšiť výdavky na obranu, teda aj na nákup zbraní na 2 % HDP. Označil to za „šialenstvo“. Riešením súčasnej situácie vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu nie sú podľa Františka zbrane ani viac sankcií či vojenských aliancií, ale iný prístup k vládnutiu a k definovaniu medzinárodných vzťahov. (ansa)

Ukrajinský prezident Zelenskyj hovoril s pápežom Františkom. „Povedal som Jeho Svätosti o ťažkej humanitárnej situácii a o blokovaní záchranných koridorov ruskými jednotkami. Ocenili by sme sprostredkovateľskú úlohu Svätej stolice pri ukončení ľudského utrpenia.“ (guardian)

Pápež František označil vojnu na Ukrajine za neopodstatnený a nezmyselný masaker. Svetových lídrov vyzval, aby „túto odpornú vojnu“ zastavili.

Posty na čele vrcholných orgánov Vatikánu už nemusia zastávať duchovní, ale smú v nich pôsobiť aj pokrstení laici vrátane žien. Pápež František zverejnil dokument o reforme rímskej kúrie.

Pápež od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nepoužil vo svojich vyhláseniach slovo „Rusko“, všíma si agentúra Reuters. V dnešnom posolstve pre Európske katolícke sociálne dni v Bratislave označil vojnu za „zvrátené zneužívanie moci“ v prospech straníckych záujmov.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko požiadal v liste pápeža, aby navštívil ukrajinskú metropolu. Prítomnosť duchovných vodcov v meste by podľa Klička mohla prispieť k záchrane životov. František opakovane Rusko vyzval na ukončenie invázie, k listu sa Vatikán nevyjadril. (efe)

Premiér Eduard Heger daroval pápežovi Františkovi zvon odliaty z bronzu, na ktorom sú vyobrazení vierozvestcovia svätý Cyril a svätý Metod. Autorom zvona, ktorý váži 15 kg, je 22-ročný Slovák Jakub Vorobeľ.

Premiér Eduard Heger sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Poďakoval sa mu za minuloročnú návštevu Slovenska, spoločne riešili aj situáciu na Ukrajine. Išlo o prvú oficiálnu návštevu Hegera vo Vatikáne.

Premiér Eduard Heger sa v pondelok stretne s pápežom Františkom. Heger vo Vatikáne navštívi Slovenské pápežské kolégium sv. Cyrila a Metoda a stretne sa aj s kardinálom Jozefom Tomkom.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne onoVčera 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVčera 10:14Danglár: OdpustenieVčera 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Včera 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na SlovenskuVčera 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspechVčera 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosť02.00 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica02.00 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)02.00 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí02.00 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácie