Strana Republika

Ľudovít Ódor stále vidí rozdiel medzi Smerom a fašistami, všíma si Monika Tódová v Newsfiltri. Premiér totiž o vyslovení dôvery jeho vláde nerokuje s Republikou, ale so Smerom áno. „Už dopredu hovoril, že bude rokovať iba s tými stranami, ktoré budú k debate pristupovať konštruktívne. Otázkou teda zostáva, čo konštruktívne vidí na Smere.“

Dvaja opití americkí vojaci sa pohádali v obchode vo Zvolene, keď prišli policajti, jeden z nich bol agresívny. Predseda Republiky Milan Uhrík šíri klamlivé správy, že „agresívni americkí vojaci znovu útočili“. Svedkovia, zamestnanci a aj policajná zápisnica pritom ukazujú, že nikomu neublížili a nič nezničili.

Hlas tvrdí, že nenastane taká situácia, aby strana išla do vlády s Republikou, povedal Peter Pellegrini. „Ani s vami si reálne neviem predstaviť fungovanie vo vláde,“ povedal Pellegrini Márii Kolíkovej z SaS.

Prezidentka podpísala novelu o povinných zápisniciach z volieb na stránkach obcí aj napriek tomu, že parlament schválil návrh Republiky s chybou. „Opravou pochybenia parlamentu prezidentským vetom by prezidentka prekročila ústavou daný priestor pre dôvody a spôsob vetovania zákonov, pretože by si privlastnila zákonodarnú iniciatívu, ktorou nedisponuje,“ reagovala.

V prípade návrhu o volebnom práve od poslanca Republiky Kočiša, ktorý prešiel s chybou, si parlament počká na to, či ho na opravu vráti prezidentka Čaputová. Ak zákon vráti, opravia ho; ak nevráti, podľa predsedu parlamentu Kollára dajú návrh k inému zákonu a opravia ho.

V parlamente prerušili blok hlasovania kvôli zasadnutiu poslaneckého grémia. Pri návrhu o podmienkach výkonu volebného práva poslanca Republiky Eduarda Kočiša totiž nastal problém s hlasovaním pri pozmeňujúcich návrhoch. Návrh zákona prešiel s chybou, niektorí poslanci chcú opätovne hlasovať.

Fico, fašisti a Matovič parazitujú na príbehu Zuzany Čaputovej, píše Martin M. Šimečka. „Prečo tak fanaticky útočia na všetkých ostatných? Prečo sú posadnutí existenciou iných ľudí? Prečo nevedia žiť vo vlastnom svete a ten ponúkať svojim voličom? Odpoveď je jednoduchá. Žiaden ich vlastný svet neexistuje.“

V Nitre si v pondelok Milan Uhrík a jeho Republika pripomenuli hrôzy fašizmu pri hroboch ľudí, ktorých zabilo v roku 1945 sovietske bombardovanie. Nevedno, či z nevedomosti alebo z iného dôvodu. Nasledujúci text vznikol v septembri 2018 ako reakcia na výroky Štefana Harabina, ktorý klamal o udalostiach nad Slovenskom počas konca vojny.

Eduard Kočiš z Republiky nedávno predložil do parlamentu návrh, aby obce zverejňovali okrskové zápisnice a štatistický úrad okresné zápisnice z volieb. Tvrdí, že sa tým predíde prípadným chybám pri zadávaní údajov do počítača. V skutočnosti sa zápisnice vytvárajú tak, že sa vyplní formulár v počítači a ten sa vytlačí. K žiadnemu prepisovaniu nedochádza.

Republika a Smer už konšpirujú v rovnakom duchu ako Donald Trump pri posledných amerických prezidentských voľbách. Pomáhajú si ničím nepodloženými vyhláseniami o tom, že výsledky môžu falšovať technologické firmy.

Foto - N

Smeru sa darí na sociálnej sieti TikTok, ktorú používajú najmä mladí. Účet strany je v počte sledovateľov na prvom mieste zo všetkých slovenských politických profilov. Úspešný na TikToku je aj poslanec OĽaNO Peter Cseh či Republika.

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že nik v jeho strane ani len náznakom neuvažuje, že by bola dobrá koalícia Hlasu s Republikou. Doposiaľ sa Hlas vyjadroval k Republike opatrnejšie, zo spolupráce vylučoval jednoznačne OĽaNO a ĽSNS. (ta3)

Predseda Sme rodina Boris Kollár sa kriticky stavia k prípadnej povolebnej spolupráci so Smerom a s Republikou. „V tejto chvíli si to neviem s nimi predstaviť,“ povedal.

Voliči Smeru, Hlasu a Republiky túžia po silnom lídrovi, ktorý by sa nemusel zaťažovať s parlamentom a voľbami. V prieskume Ipsosu pre Globsec takto odpovedala aj väčšina voličov OĽaNO a Sme rodina.

Sociológ Michal Vašečka varuje, že po voľbách môže dôjsť aj k vláde Smer, Republika, SNS a Sme rodina. „Ľudia úplne zabudli na to, že na strane takzvaných demokratov môže prepadnúť obrovské množstvo hlasov. A naopak, nikto si zatiaľ nepripúšťa, že Dankova SNS by mohlo prejsť. Možná je totiž aj koalícia Fica, kde nebude potrebovať Hlas,“ hovorí.

Slovenský Facebook je silne politický. Zo 100 najpopulárnejších príspevkov facebookových stránok bolo v prvom štvrťroku 44 o politike. Z nich zverejnili až 20 predstavitelia hnutia Republika, ďalších 13 Robert Fico. Koaličné či prodemokratické hlasy v top príspevkoch takmer absentujú.

Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany, tvrdí v rozhovore sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. „Smer a Republika dokázali mobilizovať časť naštvaných voličov, ktorí nechodia štandardne voliť. Pritiahli k sebe ľudí, ktorí sú natoľko nespokojní, že sa menia z neangažovanej časti populácie na tých, ktorí deklarujú, že tentoraz k voľbám pôjdu.“

Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, hoci dôkazy nemajú. Medzinárodné organizácie hodnotia voľby na Slovensku pozitívne, vážne pochybnosti o integrite volieb a ich výsledkov nie sú. Mediálny analytik z MEMO 98 Rasťo Kužel upozorňuje, že zo strany Republiky i Smeru ide o nebezpečnú manipuláciu.

Miroslav Suja z Republiky sa natáčal na uzatvorenom a stráženom zhorenisku v Banskej Štiavnici. „Mňa tam napríklad policajti najskôr vôbec nechceli pustiť, a to ani len za plot, hoci som mal helmu. Museli sme si vybaviť špeciálne povolenie od vlastníka, teda mesta, a potvrdiť ho musel statik,“ hovorí odborník na obnovu Michal Hrčka. (aktuality)

Parlament posunul do druhého čítania návrhy poslanca za Republiku Eduarda Kočiša a nezaradených Martina Čepčeka a Tomáša Tarabu. Týkajú sa volebného zákona, civilného sporového poriadku, sociálneho zabezpečenia policajtov a výberu mýta.

Peniaze na pomoc Ukrajincom končia aj u poslanca Miroslava Suju z Republiky, píšu Aktuality. Hoci poslanci hnutia patria k najhlasnejším odporcom pomoci Ukrajine, Sujova firma ubytováva ukrajinských utečencov.

Priaznivci Smeru uviedli Republiku ako partnera do ideálnej koalície o niečo častejšie ako stranu Hlas, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Republiku ako súčasť ideálnej koalície menovala necelá polovica priaznivcov Smeru, Hlas vyše tretiny. Podobný počet spomenul aj SNS Andreja Danka.

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.

Ako by mohla nová strana Eduarda Hegera ešte rásť? Podľa modelu Ipsosu je jej široký potenciál asi 12 %. Ako druhú či tretiu voľbu stranu Demokrati uviedla pätina voličov PS, asi 15 % voličov SaS, ale najmä tretina voličov OĽaNO a asi 20 % priaznivcov KDH.

Smer už má väčší voličský potenciál ako Hlas, ukázal model Ipsosu. Fico môže ďalších voličov získavať z voličskej základne Hlasu, ako druhú či tretiu voľbu uvádza Smer až tretina sympatizantov Pellegriniho. Smer zvažuje aj polovica voličov Republiky.

Ak by voľby dopadli podľa prieskumu Ipsosu, väčšinu by mali Smer s Hlasom a Republikou alebo aj bez Republiky so Sme rodina. Teoreticky by bolo možné vytvoriť aj vládu Hlasu, SaS, PS a KDH, ktorú by v parlamente podporovalo 79 poslancov.

Nikto nikoho nenapadne, je to americký hoax, hovorili slovenskí opoziční politici krátko pred ruskou inváziou. Smer sa v prvých hodinách po útoku na Ukrajinu odmlčal, no krátko potom Robert Fico opäť hovoril, že nejde o konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, ale medzi USA a Ruskom. Podobne to vidia aj Republika a ĽSNS.

Z poslaneckého asistenta Republiky Tomáša Špačeka sa stala hviezda Facebooku, za január mal z politikov po Robertovi Ficovi najviac interakcií. Zdieľa najmä kremeľskú propagandu a otitulkované prejavy Putina a jeho prívržencov.

Vľavo: Asistent poslanca Miroslava Urbana ešte v tričku ĽSNS, Vpravo: otitulkovaný prejav Putina k výročiu stalingradskej bitky bol jedným z jeho najúspešnejších príspevkov.

Ak by voľby dopadli podľa aktuálneho modelu agentúry Ipsos, Hlas, Smer a Republika by nemali väčšinu. V prieskume klesol Smer, ide však skôr o výkyv, dlhodobé dáta z troch relevantných agentúr ukazujú rast Smeru aj Republiky. OĽaNO si stabilne drží svojich osem percent.

Robert Fico hovorí, že zozbieral 34 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií. Rokovanie žiadala aj Republika. Parlament sa podľa neho má zaoberať aj zákonom, ktorý by pomohol energeticky náročným firmám ako Slovalco.

Robert Fico odmietol vylúčiť možnú povolebnú spoluprácu s extrémistickým hnutím Republika, ale povedal, že chce zostaviť vládu, ktorá bude protifašistická, proeurópska a za sociálny štát. Pre Slovensko by podľa neho bola najlepšia koalícia Smeru a Hlasu.

Bezzásadový Pellegrini povedal áno Smeru aj extrémistom, píše v Newsfiltri Roman Pataj. Hlas dnes odmietol spoluprácu s OĽaNO a ĽSNS. „Výberom svojich hlavných nepriateľov relativizuje hrozbu fašizmu. Na jeho úroveň s ním dáva tých, čo ho nevyznávajú, a za prijateľnejších nepriamo označuje skutočných fašistov. Rovnako dôležité je, že so Smerom nemá problém, hoci jeho nebezpečenstvo pre demokraciu je rádovo väčšie ako pri OĽaNO.“

OĽaNO kritizuje Hlas, že zo spolupráce nevylúčil Republiku a Smer. Hnutie to považuje za hrozbu. Spolupráca OĽaNO s Hlasom nehrozí, keďže oba subjekty ju navzájom vylúčili.

Poslanec z extrémistickej Republiky Milan Mazurek sa vo svojom prejave k odvolávaniu vlády venoval migrácii. Kričal o Abdulovi, „slniečkarskej Európskej komisii“,  „šialenom green deale“ a rušení jadrových elektrární. Pred prejavom sedel v kresle pred rokovacou sálou s nohou na stolíku.

Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku kritizuje Ticketportal za to, že predáva lístky na koncert neonacistického speváka a poslanca Ondreja Ďuricu (Republika). „Kultúra je nástrojom šírenia porozumenia a nie nenávisti,“ píše v otvorenom liste predseda zväzu Richard Duda.

Veľkej väčšine voličov Hlasu by neprekážala ani koalícia so Smerom. Voliči Smeru by zasa brali aj spojenie s Republikou, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Vláda, ktorej základom by boli Hlas a Sme rodina, je prijateľná pre 70 percent voličov Petra Pellegriniho.

Kotlebovci v súbojoch s Republikou potvrdili svoj úpadok, prepadol Martin Beluský aj Stanislav Mizík. Nacionalistické a krajne pravicové strany, teda najmä Kotlebova ĽSNS a Republika, nedosiahli žiadne výraznejšie víťazstvo, aj keď napríklad v županských voľbách obe postavili vlastných kandidátov vo všetkých ôsmich krajoch.

Kandidáti za Republiku či kotlebovcov v župných voľbách neuspeli. Za poslancov krajských zastupiteľstiev vybrali voliči len dvoch, v Prešovskom kraji uspel Milan Mazurek.

Vo voľbe županov neuspel žiadny kandidát krajnej pravice, v súboji ĽSNS verzus Republika sa darilo viac strane Milana Uhríka. V Banskobystrickom kraji sa vyblokovali hneď traja kandidáti extrémistov, ktorí získali viac ako štvrtinu hlasov.

Smer skúša v bratislavských voľbách uspieť cez spojenectvá s Hlasom, ale aj s Republikou. V Petržalke Hlas a Smer podporili tenistu Martina Kližana, v Ružinove spolu s Republikou bývalú playmate. Pri župných voľbách zasa Fico opakovane vyzýva Pellegriniho, aby podporili ich kandidáta na župana Jána Mažgúta.

Voliči Smeru by stranu podporili, aj keby vedeli, že vytvorí vládu s Republikou. Voličom Hlasu by spojenie s Republikou prekážalo. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza.

Prieskum AKO: SaS klesla, polepšili si Republika, Progresívne Slovensko a Smer. Voľby by vyhral Hlas (19,1 %) pred Smerom (16,1 %), SaS (11,5 %), PS (11,2 %) a OĽaNO (8,1 %). Do parlamentu by sa podľa sondáže dostali aj Sme rodina, Republika a KDH.

Milan Mazurek tvrdí, že ešte pred letom sondoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO) podporu Republiky pre Matovičov balíček. Tvrdenie odmieta Záborská aj jej vtedajší asistent Michal Považan. „Pána Mazureka som nikdy nepresviedčal, aby hlasoval za rodinný balíček, zjavne by som na to ani nemal mandát.“

Jana Bittó Cigániková v rozprave odmieta, že by rokovala s extrémistami, ako naznačoval Igor Matovič. Tvrdí, že sa pri poslancoch Republiky pristavila preto, lebo s Miroslavom Urbanom, ktorý je člen zdravotníckeho výboru, riešila návrh zdravotníckych zákonov.

Milan Mazurek povedal, že pred hlasovaním o rodinnom balíčku ho kontaktoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO). Podľa jeho tvrdenia sa ho spýtal, čo by chceli za podporu balíčka. On vraj povedal, že predčasné voľby, a tak sa nedohodli. „Skúšali to aj na nás,“ vyhlásil poslanec Republiky.

Poslanec Republiky Miroslav Suja v rozprave povedal, že sa ich niekto – zrejme z koalície – snažil osloviť, aby podporili Igora Matoviča. „Hovorí sa tu o obchodovaní. Aj za nami boli, aby sme podporili Igora Matoviča. Poslali sme ich kade ľahšie,“ povedal v sále.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Na mítingu proti vláde vystúpil Robert Fico aj Milan Uhrík z extrémistickej Republiky či proruský exposlanec Peter Marček. Fico žiadal predčasné voľby, okamžitú demisiu vlády, zmenu ústavy, aby sa mohli konať predčasné voľby, a od prezidentky, aby „prestala mariť druhé referendum“.

Smer prekladá svoj protivládny protest, do ktorého sa chce zapojiť aj Republika, z 19. na 20. septembra. Dôvodom je pohreb Alžbety II. Protest sa začne o 17. hodine na Hodžovom námestí v Bratislave.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená tranzícia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či FacebookVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás inéVčera 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechouVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičiaVčera 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psaVčera 09:57Domácnosti sú ešte stále finančne odolné, ďalej ich naštartuje očakávaný rast príjmov, tvrdí NBSVčera 09:37Pokojne choďte, ale budeme strieľať. Reportáž z obce, kde Rusi mesiac väznili v pivnici 360 ľudíVčera 08:42Danglár: Tajná dohoda vo WashingtoneVčera 08:25Po Monaku to vyzerá na tretí titul pre VerstappenaVčera 08:13Keď idem ilustrovať, vždy si najskôr urobím mapu knihy, je to taký cestovný poriadok, hovorí Peter Kľúčik