Strana Republika

Veľkej väčšine voličov Hlasu by neprekážala ani koalícia so Smerom. Voliči Smeru by zasa brali aj spojenie s Republikou, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Vláda, ktorej základom by boli Hlas a Sme rodina, je prijateľná pre 70 percent voličov Petra Pellegriniho.

Kotlebovci v súbojoch s Republikou potvrdili svoj úpadok, prepadol Martin Beluský aj Stanislav Mizík. Nacionalistické a krajne pravicové strany, teda najmä Kotlebova ĽSNS a Republika, nedosiahli žiadne výraznejšie víťazstvo, aj keď napríklad v županských voľbách obe postavili vlastných kandidátov vo všetkých ôsmich krajoch.

Kandidáti za Republiku či kotlebovcov v župných voľbách neuspeli. Za poslancov krajských zastupiteľstiev vybrali voliči len dvoch, v Prešovskom kraji uspel Milan Mazurek.

Vo voľbe županov neuspel žiadny kandidát krajnej pravice, v súboji ĽSNS verzus Republika sa darilo viac strane Milana Uhríka. V Banskobystrickom kraji sa vyblokovali hneď traja kandidáti extrémistov, ktorí získali viac ako štvrtinu hlasov.

Smer skúša v bratislavských voľbách uspieť cez spojenectvá s Hlasom, ale aj s Republikou. V Petržalke Hlas a Smer podporili tenistu Martina Kližana, v Ružinove spolu s Republikou bývalú playmate. Pri župných voľbách zasa Fico opakovane vyzýva Pellegriniho, aby podporili ich kandidáta na župana Jána Mažgúta.

Voliči Smeru by stranu podporili, aj keby vedeli, že vytvorí vládu s Republikou. Voličom Hlasu by spojenie s Republikou prekážalo. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza.

Prieskum AKO: SaS klesla, polepšili si Republika, Progresívne Slovensko a Smer. Voľby by vyhral Hlas (19,1 %) pred Smerom (16,1 %), SaS (11,5 %), PS (11,2 %) a OĽaNO (8,1 %). Do parlamentu by sa podľa sondáže dostali aj Sme rodina, Republika a KDH.

Milan Mazurek tvrdí, že ešte pred letom sondoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO) podporu Republiky pre Matovičov balíček. Tvrdenie odmieta Záborská aj jej vtedajší asistent Michal Považan. „Pána Mazureka som nikdy nepresviedčal, aby hlasoval za rodinný balíček, zjavne by som na to ani nemal mandát.“

Jana Bittó Cigániková v rozprave odmieta, že by rokovala s extrémistami, ako naznačoval Igor Matovič. Tvrdí, že sa pri poslancoch Republiky pristavila preto, lebo s Miroslavom Urbanom, ktorý je člen zdravotníckeho výboru, riešila návrh zdravotníckych zákonov.

Milan Mazurek povedal, že pred hlasovaním o rodinnom balíčku ho kontaktoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO). Podľa jeho tvrdenia sa ho spýtal, čo by chceli za podporu balíčka. On vraj povedal, že predčasné voľby, a tak sa nedohodli. „Skúšali to aj na nás,“ vyhlásil poslanec Republiky.

Poslanec Republiky Miroslav Suja v rozprave povedal, že sa ich niekto – zrejme z koalície – snažil osloviť, aby podporili Igora Matoviča. „Hovorí sa tu o obchodovaní. Aj za nami boli, aby sme podporili Igora Matoviča. Poslali sme ich kade ľahšie,“ povedal v sále.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Na mítingu proti vláde vystúpil Robert Fico aj Milan Uhrík z extrémistickej Republiky či proruský exposlanec Peter Marček. Fico žiadal predčasné voľby, okamžitú demisiu vlády, zmenu ústavy, aby sa mohli konať predčasné voľby, a od prezidentky, aby „prestala mariť druhé referendum“.

Smer prekladá svoj protivládny protest, do ktorého sa chce zapojiť aj Republika, z 19. na 20. septembra. Dôvodom je pohreb Alžbety II. Protest sa začne o 17. hodine na Hodžovom námestí v Bratislave.

Robert Fico verejne vyzýva Petra Pellegriniho, aby sa vyjadril, či sa zúčastní na protivládnom proteste 19. septembra v Bratislave, do ktorého sa so Smerom chystá zapojiť aj Republika. Fico Pellegrinimu pripomína, že Hlas nebol ani na proteste 1. septembra v Košiciach a na oslavách SNP v Zvolene, kam Smer pozval aj ruského veľvyslanca.

Hnutie Republika chce spoluorganizovať protest so Smerom. Robert Fico v utorok vyzval všetky opozičné strany, aby 19. septembra usporiadali veľký protivládny protest v Bratislave.

Spolupráca Smeru s extrémistami z hnutia Republika je Ficova taktika, povedal Pellegrini (Hlas) v TA3. „Ide o chladnokrvný kalkul,“ myslí si Pellegrini s tým, že Smer reaguje na nálady občanov. Podľa neho zo spolupráce s extrémistami nie je cesty späť.

Bývalý politik SNS Lukáš Machala po šestnástich mesiacoch končí v hnutí Republika. Na Facebooku len stručne vysvetlil, že vraj neodchádza v zlom. Machala bol mediálnym poradcom predsedu parlamentu Andreja Danka.

Na žilinského župana bude za hnutie Republika kandidovať poslanec Miroslav Urban. Urban je primár interného oddelenia vojenskej nemocnice v Ružomberku, počas pandémie kritizoval svojich vtedajších kolegov z ĽSNS, že nákazu zľahčovali.

Židovská obec upozorňuje na spájanie politikov, ktorí sa dlhé roky vydávali za ochrancov odkazu SNP, s jeho odporcami. „Dnes je deň, keď všetci demokraticky zmýšľajúci občania musia jasne týmto politikom ukázať, že sa zahrávajú s ohňom,“ uviedla vo vyhlásení.

Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.

Za prešovského župana bude kandidovať za Republiku Milan Mazurek, oznámil predseda hnutia Milan Uhrík.

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov sa ohradzuje voči tvrdeniam hnutia Republika, že si spoločne pripomenú výročie začatia SNP. Poukázal pritom na neofašistickú minulosť predstaviteľov hnutia.

Fašisti Uhrík, Mazurek a ich Republika prelomili všetky tabu svojej extrémistickej komunity a idú oslavovať SNP, komentuje Newsfilter. „Ten, kto túto veľkú fašistickú lož dokáže akceptovať, je buď Robert Fico, alebo rozumom zradený jedinec.“

Hlas zostáva preferenčne najsilnejšou stranou, vyplýva z prieskumu AKO pre TV Joj. Stranu Petra Pellegriniho by podľa neho volilo 19,2 % voličov, nasleduje Smer (14,9) a SaS (13,1). Do parlamentu by sa nedostali Za ľudí, kotlebovci ani SNS.

Z pohrobkov fašizmu sú možní koaliční partneri Smeru, Republika po novom plánuje oslavovať Slovenské národné povstanie. Líder hnutia Milan Uhrík pritom v minulosti obhajoval vyvesenie čiernych vlajok počas výročia SNP na úrade banskobystrickej župy. Nie tak dávno Robert Fico prirovnával kotlebovcov k fašistom z 30. rokov, dnes si s bývalou Kotlebovou dvojkou robí propagačné videá.

Robert Fico s predsedom Republiky Milanom Uhríkom v auguste nahrali spoločné video, v ktorom ľudí vyzývali k referendu o predčasných voľbách a ďakovali si za pomoc pri zbieraní podpisov. Foto - FB Smer

Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrému, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. Predseda Smeru zverejnil video, v ktorom stál vedľa Milana Uhríka, vyzdvihol jeho Republiku za zozbieranie 50-tisíc podpisov za referendum a na záver mu podal ruku a poďakoval. „Včera s nimi zbieral podpisy, dnes s nimi stál pred kamerou, keby mohol, zajtra s nimi zostaví vládu.“

Robert Fico zverejnil video s lídrom hnutia Republika Milanom Uhríkom, v ktorom sa mu poďakoval za vyzbierané podpisy pod vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Smer rokoval s extrémistickou stranou Republika a bude s ňou podľa Roberta Fica rokovať opäť o referende za predčasné voľby. Fico už vo februári pripustil spoluprácu s Republikou.

Bývalý policajt Ján Rejda vstúpil do hnutia Republika. Podľa odposluchov z kauzy Gorila chodil Rejda do bytu na Vazovovej ulici a od Penty vraj dostával za informácie peniaze. „Vykonával som v byte operatívno-spravodajskú činnosť, ktorá bola v opise mojich vtedajších pracovných činností. Každé stretnutie bolo dopredu nahlásené môjmu nadriadenému,“ tvrdí Rejda. (aktuality)

Poslanci z Republiky chcú iniciovať odvolávanie Igora Matoviča. Podpisy by chceli zbierať tak, aby sa mimoriadna schôdza mohla konať začiatkom septembra.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

OĽaNO skonzervatívnelo aj z pohľadu ich priaznivcov, upozorňuje sociológ Martin Slosiarik. „Tí, ktorí zostali, sú stále voliči OĽaNO z roku 2020. OĽaNO prakticky nezískalo nových voličov, zostalo mu pevné jadro. Zdá sa, že pri hnutí zostali konzervatívnejší voliči, alebo teda minimálne voliči, ktorí sami seba neidentifikujú ako liberálov.“

Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, myslí si sociológ Martin Slosiarik. „Ja si myslím, že ich voliči to budú takto vyhodnocovať. To neznamená, že teraz mohutne prejdú na stranu opozície, no obával by som sa ich demobilizácie. Smer v roku 2012 nevyhral preto, že ho prišli voliť pôvodní voliči SDKÚ. Vyhral preto, že títo voliči zostali doma.“

Volebný potenciál Smeru je nad 25 %, vraví v rozhovore riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Ako svoju druhú voľbu ho uvádza časť voličov Hlasu, v prípade prepadu Pellegriniho by Smer z toho ťažil. Veľká miera akceptácie Smeru je aj medzi voličmi SNS a Republiky.

Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš Benedikovič

Hnutie Republika tvrdí, že vyzbieralo 43-tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách, ďalšie sú ešte na ceste. Hárky v najbližších dňoch odovzdá petičnému výboru. (tasr)

Richard Sulík odmieta, že by rokoval s poslancom Miroslavom Sujom (Republika, predtým ĽSNS). Reaguje tak na informácie, ktoré sa objavili na Facebooku. Tvrdenia označil za klamstvá.

Polícia pátra po Danielovi Bombicovi, ktorý sa vyhýba trestnému konaniu. Bombic vystupuje aj pod menom Danny Kollár, spolupracoval aj s hnutím Republika. V roku 2021 na internete zverejňoval osobné údaje lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí potom čelili obťažovaniu. (tasr)

Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.

Prieskum AKO: Hlas za dva mesiace stúpol, opozícia by ale zostaviť vládu nedokázala. Hlas by dokázal zostaviť koalíciu so SaS a s PS (78 hlasov), ale aj s ďalšími kombináciami strán súčasnej koalície.

Na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici ľudia tlieskali Václavovi Klausovi, Milanovi Uhríkovi aj Robertovi Ficovi. Ešte pred pár rokmi tam Fica vypískali a on z urazenosti ani nezapálil oheň. Teraz to urobil naraz s Klausom a Gašparovičom.

Vatra zvrchovanosti v Starej Bystrici. Foto N - Daniel Vražda

Na YouTube funguje viacero anonymných slovenských kanálov, ktoré spracúvajú výstupy politikov, pridajú k nim chytľavé titulky, majú veľkú sledovanosť a môžu zarábať až niekoľko tisíc eur mesačne. Propagujú najmä Smer alebo hnutie Republika, pretože videá o opozičných politikoch sú sledovanejšie, píše MediaBrífing.

Bývalý poslanec za SNS Rafael Rafaj sa pridáva k mimoparlamentnému hnutiu Republika. „V rámci nášho hnutia bude zastrešovať oblasť kultúry a médií. Samozrejme, s dôrazom na presadzovanie tradičných a konzervatívnych hodnôt,“ informoval predseda hnutia Milan Uhrík.

Slota a Rafaj sedeli v parlamente vedľa seba. Foto - TASR

Voľby by v júni vyhral Hlas s 20,5 %, druhý je Smer so 14,4 % a tretia SaS s 9,6 %. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Nasleduje PS s 9,1 %, Sme rodina má 7,6 %, OĽaNO 7,1 %, Republika 6,8 % a KDH 6,7 %. SaS v prieskume klesla o jeden a pol percentuálneho bodu, OĽaNO o jeden bod.

Jaroslav Rezník nemôže rátať s podporou poslancov z Republiky. Podľa strany v RTVS chýba názorová pluralita a „stala sa z nej hlásna trúba vlády a mainstreamu“. Politické diskusie považujú za nevyvážené.

Krajský súd v Nitre rozhodol, že europoslanec Milan Uhrík (Republika) má vymazať časti statusu na Facebooku o vedcovi Pavlovi Čekanovi a jeho firme, kde lekára vykreslil ako osobu, ktorá zbohatla na pandémii. Odstrániť má aj pasáž, v ktorej kritizuje sídlo jeho firmy.

Igor Matovič posunul v parlamente teatrálne s rukou na srdci hranice možného, píše Andrej Bán. „Poslancom pravej ĽSNS sa poďakoval za podporu svojho balíčka a vzápätí označil odídencov z Republiky (Kotleba píše Repliky) za naozajstných fašistov. A to už sú akí, vaša ctihodnosť?“

Nové na Dennikn.sk

12:45Slovom roka je „gaslighting“. Označuje druh manipulácie, pri ktorej človek pochybuje sám o sebe 12:11S albumom Huascaran skupina Fermáta vystúpila na svoj vrchol, ale neužila si ho. Hneď musela na vojnu 06:35300 slov z MS: Vedie Argentínu vždy, keď to potrebuje. Messi sa včera vyrovnal aj MaradonoviVčera 15:30Philipp Lahm: Lineker už nemá pravdu, Nemecko sa musí znovu vynájsť. Najviac ma presvedčili FrancúziVčera 15:03Marián Leško: Prokurátori tu celé roky poskytujú vplyvným ľuďom imunitu (+ video)Včera 09:40Kobercové bombardovanie bude pokračovať, kým Západ nezačne konaťVčera 09:04Oddýchneme si, až vyhráme vojnu. Ako starostka Svitlana z podzemia riadi bombardované mestoVčera 09:00Spriatelil sa s diktátormi, žije v Katare a spomína sa v Panama Papers. Ako šéf FIFA sklamal futbalový svetVčera 08:59Žije s postcovidovým syndrómom: Je to ako skokovo zostarnúť o 40 rokovVčera 07:29Američania ukázali bombardér novej generácie – Star Trek to ešte zďaleka nie je, ale blížime saVčera 07:00„V Dunajskej Strede nám ľudia v eufórii brali dresy, nemohli sme vyjsť zo šatne.“ Legendy macedónskeho futbalu aj o páde slávneho VardaruVčera 06:00300 slov z MS: Po napínavých minútach prišlo k napadnutiu rozhodcu, ešte predtým k smútku Suáreza02.12 21:27Mária Kolíková: Vláda nepadne, Žilinka je obrovské sklamanie (+ video)02.12 20:29Slovenský výrobca delostreleckej munície nabehol po Putinovej invázii na dvojnásobný výkon02.12 20:09Školský týždeň: Bezpečnosť na školách potrebujeme riešiť, konkrétne kroky zatiaľ nepoznáme02.12 19:33Zápisky z Dillí, z mesta, ktoré sa nedá pochopiť02.12 19:09Keby sa zastavila odevná výroba, desaťročie by sme si nemuseli kupovať žiadne oblečenie02.12 18:57High 5ive: Kafka z Haliče – Bruna Schulza skolila gestapácka guľka pred 80 rokmi02.12 18:49Newsfilter: Niečo je zle, keď je takmer polovici voličov dobrý Pellegrini  02.12 18:43Graf dňa: Slováci zatiaľ drahšie energie nepocítili a cenové stropy im zoberú motiváciu šetriť02.12 18:04Expert na nákupné správanie: Je lepšie mať širokú ponuku produktov ako úzku, ale pri tom sa to nesmie skončiť02.12 17:44Matovič znervóznil diplomatov náznakmi, že podrží Orbána. Postoj k zmrazeniu eurofondov Maďarsku je nejasný02.12 17:22Štátny tajomník taiwanskej diplomacie: Pripravujeme sa na najhorší scenár, Čína má pri útoku tri možnosti02.12 17:16Firemný newsfilter: Maďarská matka Slovnaftu hrozí vláde medzinárodným sporom, nalomený AeroMobil a veľký agroobchod J&T02.12 17:05Kandelinka 363 a súmrak právneho štátu (udalosti týždňa)02.12 16:07Žije s HIV: Stačia jeden alebo dva lieky denne. Občas ma až zamrazí, ako málo ľudia o víruse vedia02.12 16:07Český týždeň: Nerudová zažíva raketový vzostup, jej kampaň však má aj slabiny02.12 15:54Zdvíham prostredník02.12 15:50Rusko sa vidí vždy v prvej lige, aj keď tam nepatrí02.12 15:34Bezbrehé marketingové vyvolávanie obmedzili, no ponuky cez telefón nezmiznú