Strana Republika

Igor Matovič posunul v parlamente teatrálne s rukou na srdci hranice možného, píše Andrej Bán. „Poslancom pravej ĽSNS sa poďakoval za podporu svojho balíčka a vzápätí označil odídencov z Republiky (Kotleba píše Repliky) za naozajstných fašistov. A to už sú akí, vaša ctihodnosť?“

Kotlebovská scéna nebola od volieb taká rozhádaná, ako sa to stalo v súvislosti s Matovičovým balíčkom. „Pri tom všetkom, čo Igor týmto svojím návrhom napáchal, je jedným z prínosov, že sa ‚náckovia‘ pohádali medzi sebou,“ reagoval poslanec SaS Žiak.

Matovič dokázal rozhádať kotlebovcov s bývalými kotlebovcami. Pre hlasovanie o podpore rodinám sa Mazurek pustil do poslancov z ĽSNS a skupiny okolo Tarabu. Tí mu zas vyčítali, že je zradca, klamár a „smerácka podržtaška“.

Mazurek sa v parlamente ostro pohádal s poslancami Tarabom a Kuffom, s ktorými bol na spoločnej kandidátke ĽSNS
Mazurek sa v parlamente ostro pohádal s poslancami Tarabom a Kuffom, s ktorými bol na spoločnej kandidátke ĽSNS

Schválenie Matovičovho balíčka s fašistami ďalej kazí vzťahy v koalícii. Niektorí poslanci SaS považujú spojenie s fašistami za porušenie koaličnej zmluvy. Sulík hovorí, že Heger by si mal ako premiér „upratať svojho ministra“.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil poslanca Miroslava Suju (Republika) zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Informovala o tom RTVS.  Zároveň obvinili aj asistentku europoslanca Milana Uhríka (Republika) Ivanu Slivkovú. NAKA už dlhšie vyšetruje nezákonnosti v Banskobystrickej regionálnej správe ciest. V tomto prípade ide o predaj hnuteľného majetku.

Miroslav Suja. Foto - TASR
Miroslav Suja. Foto - TASR

Poslanci z hnutia Republika nepodporia Matovičove návrhy opatrení na podporu rodín. Návrh podľa nich nie je systémovým riešením, nie je adresný, diskriminuje niektoré skupiny obyvateľov a bude mať negatívny dosah na fungovanie samospráv.

Poslanec Uhríkovej Republiky Miroslav Suja kandiduje v jesenných voľbách na banskobystrického župana. V minulosti bol členom Kotlebovej ĽSNS a na jej kandidátke sa dostal do parlamentu. Vlani sa podieľal na založení Republiky a stal sa jej podpredsedom. (tasr)

Poslanci z hnutia Republika nepodporia v parlamente žiadosť o vzatie Roberta Fica do väzby. „Obvinenie nie je podľa nášho názoru natoľko závažné, aby po siedmich rokoch musel ísť bývalý predseda vlády do policajnej väzby,“ povedal Milan Uhrík.

Milan Mazurek zatiaľ nemusí zaplatiť Petrovi Sabakovi odškodné 20-tisíc eur a nemusí sa ani ospravedlniť. Má len vymazať video, v ktorom útočil na lekára. Krajský súd v Prešove vydal takéto opatrenie, na definitívny verdikt sa čaká. O odškodnení pôvodne rozhodol Okresný súd v Kežmarku. (aktuality.sk)

Opakuje sa vzor 30. roky: fašisti ako Tuka, Fico ako Tiso, píše Martin M. Šimečka. „Pellegriniho alibizmus je neporovnateľný, ale historicky jedinečná je aj odvaha slovenských demokratov.“

Richard Raši z Hlasu si aj v súvislosti so špionážnou aférou na Slovensku nevie predstaviť spoluprácu s Republikou. Práve bývalý asistent poslanca Miroslava Suju (Republika) Jozef Mihalčin je podozrivý, že vynášal informácie Rusom. (rtvs)

SaS vyhlásila, že generálna prokuratúra by sa mala začať čím skôr zaoberať návrhom na rozpustenie strany ĽSNS a hnutia Republika. Dôvodom sú podľa strany ich medializované prepojenia na ruských špiónov a možné financovanie z Ruska.

Poslanec Miroslav Suja (Republika) povedal, že si Jozefa Mihalčina vybral ako asistenta, lebo bol predtým členom volebnej komisie. „To si SIS, VOS, NAKA nepreveruje, kto je členom volebnej komisie? Ja som si myslel, že je preverený, keď je z volebnej komisie,“ vyhlásil.

Medzi zadržanými osobami pre podozrenie zo špionáže bol aj Jozef Mihalčin, bývalý asistent poslanca Miroslava Suju (Republika). Zo zadržania bol prepustený aj bývalý príslušník SIS Bohuš M. z Ružomberka. V SIS robil do konca roka 2021. Ani jeden z nich nebol zatiaľ obvinený. Policajný prezident však podotkol, že vyšetrovanie je ešte len na začiatku.

Erik Tomáš (Hlas) nevylúčil spoluprácu s hnutím Republika v najbližších komunálnych voľbách. Takéto rozhodnutia sa podľa neho rodia na predsedníctve strany a to zatiaľ vylúčilo len spoluprácu s ĽSNS a OĽaNO. „Nevylučujem, že si sadneme aj nad Republiku,“ povedal Tomáš. (markíza)

Vláda, ktorá by sa opierala o stranu Republika, je prijateľná len pre štvrtinu voličov, 67 percent ľudí by ju neakceptovalo. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Takýto scenár nepodporuje ani väčšina voličov Smeru, i keď Fico vládnutie s Republikou pripustil. Súhlasilo by s tým 43 percent voličov Smeru, proti by bolo 52 percent.

12 slovenských europoslancov v spoločnom liste odsúdilo vyjadrenia Milana Uhríka o Ukrajine v Európskom parlamente, ako aj sériu dezinformačných statusov, ktoré líder hnutia Republika šíri na sociálnych sieťach.

Peter Pellegrini sa výraznejšie vyhranil voči strane Republika, i keď spoluprácu s ňou úplne nevylúčil. „Naše oficiálne stanovisko je, že sme vylúčili OĽaNO a ĽSNS. Ale nebudeme sa k tomu stavať alibisticky. Určite nikto v Hlase nekoketuje so spoluprácou s Republikou.“

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Juraj Blanár nevylúčil zreteľne spoluprácu Smeru so stranou Republika, ako to požaduje europoslankyňa Smeru Monika Beňová. „My dopredu nikoho nevylučujeme,“ povedal Blanár.

Europoslankyňa Monika Beňová je proti tomu, aby Smer spolupracoval s Republikou. „Som úplne zásadne proti akýmkoľvek čo len náznakom o spolupráci či o nevýlučení spolupráce s Milanom Uhríkom a so ,stranou‘ Republika. Je to pre mňa osobne no go. Verím, že aj pre Smer a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem,“ píše Beňová na Facebooku.

Pochopenie pre zabratie časti ukrajinského územia vyjadrilo s jednodňovým meškaním aj hnutie Republika. Milan Uhrík prevzal tvrdenia kremeľskej propagandy a ako vinníka pomenoval USA, ktoré vraj chcú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Miroslav Heredoš, ktorý bol až dodnes členom Uhríkovej Republiky, ohlásil kandidatúru na bratislavského primátora. V hnutí zastával funkciu krajského predsedu v Bratislave, do jesenných komunálnych volieb však ide ako nezávislý kandidát.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že niektorí poslanci mali v Národnej rade zbrane počas rokovania o obrannej zmluve s USA. „Poslanec Suja upozornil na grémiu koaličných aj opozičných politikov, že sa to môže zvrhnúť do nebezpečnej situácie. Doslova povedal ‚Upokojte situáciu, lebo začnú vyťahovať zbrane‘,“ povedal Naď v relácii Aktualít Na rovinu.

Juraj Blanár zo Smeru nepoprel, že si vie predstaviť Milana Uhríka z Republiky ako ministra v spoločnej vláde. Povedal, že vopred ako strana nikoho nevylučujú, musia sa len zhodnúť na spoločných hodnotách, ktoré chcú presadzovať, a mať antifašistický postoj.

Blaha, Mazurek a ďalší huckajú facebookové davy na poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. K viacerým politikom chodia pred domy skupiny nespokojencov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Šípoša už niektoré obydlia poslancov monitoruje polícia.

Ešte zostávame na Západe, ale ak sa nespamätáme, Fico s fašistami nás z neho vyvedú, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Hystéria okolo obrannej dohody s USA definitívne rúca naivné presvedčenie, že to, kam patríme, je navždy dané a inak to byť nemôže. Môže, a to už onedlho.“

V hnutí Republika, s ktorým si Fico vie predstaviť spoluprácu, je aj Milan Mazurek odsúdený za rasistické reči, spevák skupiny Biely odpor Ondrej Ďurica či bývalý poradca Andreja Danka Lukáš Machala.

Keď Robert Fico pripustil spoluprácu s krajne pravicovou Republikou, hovoril o bloku Smeru, Hlasu, SNS a Uhríka. Ich sila dohromady od volieb rástla, spolu majú dnes v prieskumoch vyše 45 percent, SNS je však pod prahom zvoliteľnosti.

Čo je tajomstvo facebookového úspechu Ľuboša Blahu a kto sú najúspešnejší politici na Facebooku. Obranná dohoda je len ďalším príkladom, keď dokázali Blaha, Mazurek a Uhrík vyburcovať ľudí.

Predseda Smeru Robert Fico si vie predstaviť aj spoluprácu s Republikou. „Nemáme žiadny problém komunikovať s SNS, Republikou, ale musia prekročiť 5 %,“ povedal pre Zem a vek po tom, čo vyhlásil, že Smer je protifašistická strana a nemohli by sedieť za jedným stolom s niekým, kto napríklad popiera holokaust.

Bývalý dôstojník vojenskej tajnej služby Peter Pukan sa stal poslaneckým asistentom Ondreja Ďuricu po tom, ako sa len nedávno pridal k Republike, informuje denník SME.

Boris Kollár hovorí, že v komunálnych voľbách môžu jeho ľudia uzatvárať koalície aj so Smerom, s Hlasom či Republikou. „Dole v komunále spodné politické štruktúry majú možnosť pokojne uzatvárať komunálne koalície. Aj s Republikou, aj s Hlasom, aj so Smerom. Tam nemám problém,“ povedal v rozhovore.

Pred budovou parlamentu protestuje niekoľko stoviek ľudí proti obrannej zmluve s USA. Protest organizuje hnutie Republika, odídenci z Kotlebovej ĽSNS. Dav ľudí požaduje pád vlády, rečníci kritizujú aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorú nazývajú hovorkyňou americkej ambasády.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Predčasné voľby chce 52 percent ľudí, z vládnych strán sú za ne najviac Kollárovi voliči, ukázal prieskum AKO pre televíziu Joj. Nové voľby majú malú podporu u priaznivcov OĽaNO (11 percent), KDH (13), PS (25) a SaS (29).

Zvažujeme žalovať aj samotnú stranu Republika, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý sa súdi s Mazurekom a Uhríkom o ochranu osobnosti a v oboch prípadoch mu dal súd za pravdu. Žalobu na stranu zdôvodňuje tým, že pod jej hlavičkou obaja politici vystupovali. Verí, že súdne spory sú cestou, ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami.

Milan Mazurek zatiaľ lekárovi Petrovi Sabakovi nezaplatil 20-tisíc eur, ako rozhodol súd, hoci lehota už uplynula. „Verejne som preto pána poslanca vyzval, aby tieto peniaze daroval ľubovoľnej nemocnici na Slovensku. Ak tak spraví, tak súdom priznanú sumu od neho nebudem vymáhať,“ hovorí Sabaka v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Minister obrany Naď prvýkrát verejne komentoval prebehnutie bývalého dôstojníka Vojenského spravodajstva Petra Pukana do hnutia Republika. „Je nepríjemné, keď takýto človek odíde, ale on jednoducho odísť musel,“ povedal pre denník Sme.

Do Republiky prešiel bývalý dôstojník vojenskej tajnej služby, ktorý pracoval ešte aj pre súčasnú vládu. Peter Pukan bol zástupcom riaditeľa úseku rozviedky, ktorá sa venovala aj ruským výzvedným aktivitám. Strana Milana Uhríka pritom otvorene pomáha záujmom Kremľa.

Dôstojníka vo výslužbe Petra Pukana predstavil Milan Uhrík ako novú posilu svojho hnutia. Reprofoto - Republika
Dôstojníka vo výslužbe Petra Pukana predstavil Milan Uhrík ako novú posilu svojho hnutia. Reprofoto - Republika

Milan Mazurek musí na základe rozhodnutia kežmarského súdu zaplatiť infektológovi Petrovi Sabakovi sumu 20-tisíc eur ako odškodné za ohováranie. Informoval o tom sám poslanec Republiky na Facebooku s tým, že odškodné by mal zaplatiť do troch dní.

Peter Sabaka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Sabaka. Foto N - Tomáš Benedikovič

ĽSNS a Republika by mohli byť koaličnými partnermi Hlasu a Smeru, povedali ich voliči. Skupinový rozhovor s nimi naznačuje, že vnímanie týchto strán medzi elektorátom ľavicovej opozície mohla úplne zmeniť pandémia. „Záleží im na Slovensku. Záleží im na slobode národa, slobode prejavu. Slobode človeka vo význame, že človek nie je veľmi obmedzovaný nezmyselnými zákazmi a príkazmi,“ padlo v diskusii.

Poslanec Miroslav Suja (Republika) sa má v pléne parlamentu ospravedlniť Jánovi Benčíkovi (SaS) za to, že ho označil za vraha. Rozhodol o tom mandátový a imunitný výbor. Tento bod programu bude zaradený na najbližšiu riadnu schôdzu.

Premiér Eduard Heger kritizuje opozičných politikov za ich postoj v boji s pandémiou. „Vy sa netvárte, vy dobre viete, čo robíte,“ hovorí Heger o tom, ako opozícia pozýva ľudí v zlej pandemickej situácii na protesty a nabáda ich nenosiť rúška.

Počet demonštrantov v bratislavských uliciach poobede dosiahol tisíce. Aktuálne pokračuje akcia ĽSNS pred parlamentom, odtiaľ sa zrejme demonštranti presunú do mesta, kde naďalej zostáva časť účastníkov z protestu hnutia Republika.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Námestí slobody pri Úrade vlády sa skončilo zhromaždenie hnutia Republika. Rečníci predtým oznámili, že chcú vyhlásiť generálny štrajk, jeho dátum spresnia neskôr. Na záver vyzval poslanec Miroslav Suja ľudí, nech sa slušne rozídu.

Po hodine a pol sa končí protest Republiky na Šafárikovom námestí v Bratislave. Posledný rečník Milan Mazurek vyzval ľudí, aby sa s ním presunuli pred Úrad vlády SR. „Už nie je čas ani na referendum,“ kričal z pódia.

Lekár Peter Lipták vyzýva ľudí na demonštrácii hnutia Republika, aby sa nedali očkovať proti covidu. Zhromaždených straší príbehmi o tom, ako mal vraj v ambulancii po očkovaní pacientov s leukémiou, zápalom srdcového svalu či po potrate.

Na proteste hnutia Republika v parku Gábora Barossa v Bratislave je niekoľko stoviek ľudí. Organizátori ich vyzvali, aby nevyvolávali konflikty s políciou. Vystúpil aj bývalý disident Ján Čarnogurský.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ľudia môžu prispieť na úhradu výdavkov na súdy lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorý žaluje Milana Uhríka a Milana Mazureka zo strany Republika za ich osočovanie na sociálnych sieťach. Zbierku spustili na fundraisingovej platforme Donio.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannSvetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýbŠpeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/APZoroslav Kollár nejde do väzenia, po priznaní úplatku v kauze Pčolinský a za nelegálne cigarety zaplatí 70-tisícFoto N - Tomáš BenedikovičPoslanec Benčík: Matovičovým správaním som hlboko dotknutýFoto N - Tomáš BenedikovičMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičSulík siaha po investícii kariéry. Nových 25-tisíc pracovných miest môže priniesť krajine asi iba piata automobilkaZa ostatný týždeň minister hospodárstva Richard Sulík oznámil možnosť získania hneď troch nových veľkých investícií s tisíckami pracovných miest. Foto N - Tomáš BenedikovičKandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaBudovy RTVS v Mlynskej doline. Foto - TASRNewsfilter: Armáda pozná favorita najväčšieho tendra vo svojich dejinách. Obstál by na Ukrajine?Niekoľko variantov vozidla CV-90 od firmy BAE Systems, preventívne už aj so slovenskými znakmi, sa ukázalo v júni na Záhorí. Foto - MO SRMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaVývoj bojov (91. deň): Na oboch stranách pribúdajú správy o vyčerpaní vojakov, u separatistov protestovali dva plukyZničené vozidlá po raketovom útoku na zariadenie v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami v Makijivke východne od Donecka. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuVčera PM:04Streľba zbraňou je v USA hlavnou príčinou úmrtia detí a mladých, predbehla dopravné nehodyVčera PM:53Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy. Cena je jasná až pri dodaní, upozorňuje developerVčera PM:44Danglár: Za rodinuVčera PM:38Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Včera PM:04Propaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna NemcovováVčera PM:33Ak som si stavil na hokej, zamietnu mi hypotéku? Ako bude banka kontrolovať môj súkromný účet? Odpovedá šesť odborníkovVčera PM:30Oči dokorán pre Ferdinanda V. v BratislaveVčera PM:25Týždeň v energetike: SPP má nórsky plyn a štát prišiel o májovú daň zo SlovnaftuVčera PM:10Proti opičím kiahňam máme vakcínu, v prípade epidémie môžu pomôcť aj ďalšie látkyVčera PM:013. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Napoleon, bratia Ulianovci a koniec koncertu veľmocí