Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.
Na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici ľudia tlieskali Václavovi Klausovi, Milanovi Uhríkovi aj Robertovi Ficovi. Ešte pred pár rokmi tam Fica vypískali a on z urazenosti ani nezapálil oheň. Teraz to urobil naraz s Klausom a Gašparovičom.
12 slovenských europoslancov v spoločnom liste odsúdilo vyjadrenia Milana Uhríka o Ukrajine v Európskom parlamente, ako aj sériu dezinformačných statusov, ktoré líder hnutia Republika šíri na sociálnych sieťach.
Slovenskí fašisti útočili na Ukrajinu aj za Tisa a komunisti vždy podporovali invázie Kremľa, píše Karel Hirman. „Fašistov a nacistov sme porazili v roku 1945, komunistov a boľševikov v 1989. Musíme ich poraziť aj teraz.“
Europoslankyňa Monika Beňová je proti tomu, aby Smer spolupracoval s Republikou. „Som úplne zásadne proti akýmkoľvek čo len náznakom o spolupráci či o nevýlučení spolupráce s Milanom Uhríkom a so ,stranou‘ Republika. Je to pre mňa osobne no go. Verím, že aj pre Smer a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem,“ píše Beňová na Facebooku.
Keď Robert Fico pripustil spoluprácu s krajne pravicovou Republikou, hovoril o bloku Smeru, Hlasu, SNS a Uhríka. Ich sila dohromady od volieb rástla, spolu majú dnes v prieskumoch vyše 45 percent, SNS je však pod prahom zvoliteľnosti.
Zvažujeme žalovať aj samotnú stranu Republika, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý sa súdi s Mazurekom a Uhríkom o ochranu osobnosti a v oboch prípadoch mu dal súd za pravdu. Žalobu na stranu zdôvodňuje tým, že pod jej hlavičkou obaja politici vystupovali. Verí, že súdne spory sú cestou, ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami.
Ľudia môžu prispieť na úhradu výdavkov na súdy lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorý žaluje Milana Uhríka a Milana Mazureka zo strany Republika za ich osočovanie na sociálnych sieťach. Zbierku spustili na fundraisingovej platforme Donio.
Oprava k minúte z 10:31. Súd nariadil europoslancovi Uhríkovi zmazať tri výroky zo statusu, v ktorom útočil na vedca Pavla Čekana. V pôvodnej verzii sme uviedli, že súd nariadil zmazať celý Uhríkov status. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.
Viacerí odborári kritizujú šéfa OZ KOVO Emila Machynu za protest, na ktorom boli aj odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja. Hovoria, že ich to vyrušuje a že hodnoty šli bokom. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová pripomína, že uhríkovci vzišli zo strany „obdivujúcej režim, ktorý likvidoval (nielen) odborárov.“
Jeden z najvplyvnejších odborárov Emil Machyna tvrdí, že odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja prišli na jeho protest len ako občania a to treba rešpektovať. Hnutie Republika zverejnilo video, ako jeho členovia stoja tesne pri Machynovi pri prejave, tlieskajú mu a podávajú si s ním ruky. OZ KOVO sa od nich nedištancoval, vo svojom videu ich neukázal.
Policajt Čurilla a lekár Sabaka chcú „politikom“ ukázať hranice, píše v komentári Roman Pataj. „Časť politikov podlo útočí na slabších, tí sa správne rozhodli brániť pred súdmi.“
Infektológ Sabaka tvrdí, že nepravdy šírené Mazurekom a Uhríkom môžu ovplyvniť jeho reputáciu v očiach pacientov. Preto poslal obom predžalobné výzvy. „Niektorí pacienti ma môžu považovať za skorumpovaného lekára alebo ma budú spájať so smrťou dieťaťa. A to len preto, že si o mne prečítali nepravdy na sociálnych sieťach,“ dodal Sabaka.
Lekár Peter Sabaka poslal predžalobné výzvy Milanovi Uhríkovi a Milanovi Mazurekovi pre výroky na jeho adresu. Chce ich žalovať o desaťtisíce eur, označuje to za výchovný efekt. „Nemôžu ma beztrestne spájať so smrťou dieťaťa alebo šíriť nepravdy, že dostávam peniaze za schvaľovanie opatrení.“
Uhríkovci skúšajú taktiku, pri ktorej strašia voličov cez údajné ohrozenie ich detí. Podľa českej odborníčky Alexandry Alvarovej ide o útok na pudy, ktoré bežný človek nemá pod racionálnou kontrolou.
Protest antivaxerov na nedávnom lekárskom kongrese v Čadci kritizoval aj jeden z Uhríkových poslancov, lekár Miroslav Urban. „Skončite to divadlo a ospravedlňte sa lekárom, ktorí raz budú bojovať možno aj o vaše životy. Je mi z vás zle,“ písal v komentári kotlebovskému poslancovi.
Pre akcie antivaxerov prestala žilinská župa zverejňovať trasy mobilného očkovacieho tímu. Radikáli s megafónom nedávno bránili tridsiatim ľudom na Orave, aby ich mohli zaočkovať. „Spolupracujeme už len so samosprávami, aby sme minimalizovali možnosť ďalších konfliktov,“ píše župa.
Niektorí pacienti aj na kyslíku radšej veria dezinfoscéne, hovorí lekár Sabaka. „Málokedy sa stane, že by ľutovali, že sa nedali zaočkovať“. Na klinike mal už aj seniorov, ktorých príbuzní odradili od vakcín.
Mazurek s Uhríkom huckajú na Facebooku ľudí proti známym lekárom, ktorí podporujú očkovanie. Jarčušku, Krčméryho a Sabaku spojil Mazurek nepriamo aj s úmrtím chlapca v rómskej osade, ktorého nechcela ošetriť miestna pediatrička. Podľa Sabaku môžu tieto útoky u niektorých zdravotníkov prispievať k syndrómu vyhorenia.
Milan Uhrík nemá taký dar reči, preto potrebuje Milana Mazureka, hovorí zakladateľ stránky Stop ĽSNS Štefan Jedinák. „Uhrík má šťastie, že môže robiť politiku na Facebooku, kde mnoho netreba,“ hovorí.
Hnutie Republika sa dohodlo so Smerom na spoločnom proteste 1. septembra v Košiciach. Zatlačiť chcú na Ústavný súd, oznámil na Facebooku Milan Uhrík. „Dokázali sme rokovať, prekonať drobné rozdiely a zjednotiť sa v podpore spoločného protestu,“ dodal.
Nová Uhríkova a Mazurekova strana Republika má aj vlastný spravodajský web nazvaný Denník Republika. Jeho facebookový účet vznikol premenovaním stránky AntiSoros, ktorá zdieľala antisemitské príspevky a dezinformácie.
Dizajnér Radovan Fašung vytváral nenávistné príspevky o Židoch, dnes je asistentom Milana Uhríka a členom jeho strany Republika. „Kde pracoval a pôsobil predtým, ma nezaujíma, každý človek má nejakú minulosť,“ vraví Uhrík.
Odídenci od Kotlebu už prevzali od exposlanca Petra Marčeka stranu, premenovali ju na Republika. Ako predseda vystupuje europoslanec Milan Uhrík, ďalšie personálne nominácie nezverejnili. „Zatiaľ avizujem len toľko, že Republika nie je a ani nebude klonom ĽS Naše Slovensko,“ napísal Uhrík.
Odídenci z ĽSNS mali prebrať už existujúcu politickú stranu, nový názov oznámia o pár dní. Podľa webu Aktuality.sk mali ovládnuť stranu Hlas ľudu, za ktorou stojí exposlanec Peter Marček, ktorý stranu premenoval a prevzal po Gašparovičovom Hnutí za demokraciu.
Predseda ĽSNS Marian Kotleba hovorí, že odchod výrazných tvárí strany ešte nemusí byť definitívny. Všetkých odchádzajúcich pozval na stretnutie, viacerí však neprišli. Zo strany odchádza Milan Mazurek, Milan Uhrík, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Miroslav Urban a Eduard Kočiš. Kotleba je prekvapený, že odchádzajú pre zmeny stanov. (ta3)
Skupinka okolo Milana Uhríka plánuje po odchode z ĽSNS ostať v politike. „Budeme bojovať razantne, ale zároveň bez zbytočných a nič neriešiacich provokácií, ktoré by nás odsúdili na večnú opozíciu a večnú izoláciu,“ vyhlásil Uhrík, ktorý sa prvý postavil proti Kotlebovi.
Milan Uhrík, Milan Mazurek, Ondrej Ďurica či Miroslav Suja odchádzajú z ĽSNS po konflikte s Marianom Kotlebom. „Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach,“ tvrdia.