Milan Uhrík

Milan Uhrík sa v júni v Bruseli zúčastnil na recepcii, ktorú zorganizoval chargé d’affaires Ruska pri EÚ Kirill Logvinov. Belgický denník De Tijd a Investigatívne centrum Jána Kuciaka zistili, že Logvinov je agentom s napojením na ruskú zahraničnú rozviedku SVR.

Milan Uhrík vidí za neúspechom Republiky snahu ich voličov zachrániť SNS a to, že sa ich voliči na poslednú chvíľu rozhodli zahlasovať za Smer, aby nezvíťazilo PS. Hnutie získalo 4,75 % hlasov, v politike chce pokračovať.

Po zrátaní 80 percent okrskov sa Republika prvý raz ocitla pod hranicou zvoliteľnosti, má 4,99 percenta hlasov. Líder hnutia Milan Uhrík krátko predtým na otázku, či by išli do tichej podpory vlády Smeru, Hlasu a SNS, odpovedal, že je podľa neho predčasná. 

Uhrík v diskusii TA3 povedal, že by rád zredukoval „množstvo otravnej reklamy v televíziách“. Vraj sa im sťažujú ľudia, že filmy prerušované takým veľkým množstvom reklám sa nedajú pozerať. Podľa Uhríka by ich malo byť menej.

Republika nepovažuje odchod z EÚ za reálnu možnosť. V diskusii Joj24 so zamestnávateľmi to povedal predseda strany Milan Uhrík. Za jeden z dôvodov označil medzinárodný obchod. Úniu podľa Uhríka treba zreformovať.

Komisár pre deti Jozef Mikloško nie je vítaný na pietnom akte pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Oznámil to Ústredný zväz židovských náboženských obcí v reakcii na stretnutie Mikloška s Milanom Uhríkom, predsedom extrémistickej Republiky.

Politici kritizujú komisára pre deti Jozefa Mikloška za stretnutie s predsedom extrémistickej Republiky Milanom Uhríkom. „Ak chce pán komisár Mikloško chrániť deti, odporúčam mu začať tým, že nebude legitimizovať fašistov,“ napísal predseda PS Michal Šimečka. Kandidátka SaS Slávka Henčeková zasa píše: „Zastavme ich!“

Komisár pre deti Jozef Mikloško prijal predsedu extrémistickej Republiky Milana Uhríka. „Hnutie Republika chce deti chrániť nielen pred šikanou, násilím a rizikami moderných technológií, ale aj pred vplyvom zhubnej progresívnej agendy,“ pochválil sa Uhrík stretnutím na Facebooku.

Foto - Facebook Milana Uhríka

Po Smere sa nebude zúčastňovať na politických diskusiách na Markíze ani Republika. Oznámil to predseda hnutia Milan Uhrík s tým, že sa pridávajú k „opozičnému bojkotu“.

Ťažko chlapom v krčme vo Veľkom Šariši vysvetlím, prečo je Uhrík neprijateľný, píše Andrej Bán. „Pre verejnoprávnu inštitúciu nie sú prioritou príbehy a dokumenty o odporcoch oboch totalít, fašistickej aj komunistickej.“

Rada RTVS tvrdí, že vo vysielaní relácie Sobotné dialógy neprišlo k šíreniu fašistickej ideológie a obvinenia voči RTVS z jej propagácie považuje za neopodstatnené. Hosťami diskusie boli predseda Republiky Milan Uhrík a líder kandidátky ĽSNS Marek Kotleba.

Predseda Republiky Milan Uhrík zatajil, že bol dva roky medzi mládežníkmi SDKÚ, až potom otočil a prešiel k ĽSNS. Uhrík je v súčasnosti jedným z najtvrdších odporcov NATO a útočí na liberálov a mimovládky, organizácia SDKÚ Nová Generácia však bola jasne prozápadná a financovaná aj zo zahraničia.

Foto N - Vladimír Šimíček

Lídrom kandidátky hnutia Republika bude predseda Milan Uhrík, zo 150. miesta bude kandidovať poslanec Milan Mazurek. Dvojkou je ďalší poslanec Miroslav Suja, ktorý hnutiu pred voľbami požičal na kampaň 100-tisíc eur.

Ako politici reagujú na pokus o puč v Rusku: Danko vytiahol frázy, Blaha jadrové hlavice, Boris Kollár vidí v Rusku rozvrat. Politici zo strán, ktoré bagatelizujú ruskú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine, zväčša volali po stabilite a presviedčali, že po Putinovi môže prísť len niekto horší.

Predseda Republiky Milan Uhrík v RTVS o svojej strane povedal, že je „antifašistická“. Vysvetľuje to odporom voči protipandemickým opatreniam v čase covidu, ktorý prezentuje ako boj za občianske slobody.

Dve slovenské proruské strany sa prvýkrát verejne hádajú. Milan Uhrík vyzval ľudí, aby nevolili SNS, lebo ich hlas môže prepadnúť. Andrej Danko zasa o Uhríkovi vyhlásil, že nemá žiadny koaličný potenciál. V oboch stranách sú zároveň politici, ktorí sa vzájomne neznášajú.

Milan Uhrík a Andrej Danko. Archív - N/TASR

V Nitre si v pondelok Milan Uhrík a jeho Republika pripomenuli hrôzy fašizmu pri hroboch ľudí, ktorých zabilo v roku 1945 sovietske bombardovanie. Nevedno, či z nevedomosti alebo z iného dôvodu. Nasledujúci text vznikol v septembri 2018 ako reakcia na výroky Štefana Harabina, ktorý klamal o udalostiach nad Slovenskom počas konca vojny.

Fico a Uhrík vyvolali strach z ďalšieho neexistujúceho problému, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Za tie roky vo vláde mohol Fico riešiť problémy v zdravotníctve, školstve či v justícii. Reálne hrozby však dvanásť rokov odsúval, zato nás chrabro ochránil pred oveľa väčším počtom fiktívnych problémov – ucelenými moslimskými komunitami počnúc, manipuláciou volieb končiac.“

Ak by existoval liberálny fašizmus, Mazurek a Kotleba by boli jeho typickými predstaviteľmi, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. Vraví tiež, že Uhríkova Republika sa snaží o „dedémonizáciu“ podobne ako Švédski demokrati, ktorí pôvodne vzišli z neonacistického podhubia. Teraz sú vo Švédsku druhou najsilnejšou stranou.

Fico s Uhríkom sa s pomocou prokremeľských webov pokúšajú zorganizovať na Slovensku veľké demonštrácie proti zdražovaniu energií po vzore protestov, aké zažilo minulý víkend Václavské námestie v Prahe. V Česku však mohol nálady verejnosti zhoršiť fakt, že mnohí ľudia platia vysoké účty už dnes. Na Slovensku je iný systém tvorby cien, takže zdraženie príde až začiatkom roka.

Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.

Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrému, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. Predseda Smeru zverejnil video, v ktorom stál vedľa Milana Uhríka, vyzdvihol jeho Republiku za zozbieranie 50-tisíc podpisov za referendum a na záver mu podal ruku a poďakoval. „Včera s nimi zbieral podpisy, dnes s nimi stál pred kamerou, keby mohol, zajtra s nimi zostaví vládu.“

Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.

Na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici ľudia tlieskali Václavovi Klausovi, Milanovi Uhríkovi aj Robertovi Ficovi. Ešte pred pár rokmi tam Fica vypískali a on z urazenosti ani nezapálil oheň. Teraz to urobil naraz s Klausom a Gašparovičom.

Vatra zvrchovanosti v Starej Bystrici. Foto N - Daniel Vražda

12 slovenských europoslancov v spoločnom liste odsúdilo vyjadrenia Milana Uhríka o Ukrajine v Európskom parlamente, ako aj sériu dezinformačných statusov, ktoré líder hnutia Republika šíri na sociálnych sieťach.

Slovenskí fašisti útočili na Ukrajinu aj za Tisa a komunisti vždy podporovali invázie Kremľa, píše Karel Hirman. „Fašistov a nacistov sme porazili v roku 1945, komunistov a boľševikov v 1989. Musíme ich poraziť aj teraz.“

Europoslankyňa Monika Beňová je proti tomu, aby Smer spolupracoval s Republikou. „Som úplne zásadne proti akýmkoľvek čo len náznakom o spolupráci či o nevýlučení spolupráce s Milanom Uhríkom a so ,stranou‘ Republika. Je to pre mňa osobne no go. Verím, že aj pre Smer a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem,“ píše Beňová na Facebooku.

Keď Robert Fico pripustil spoluprácu s krajne pravicovou Republikou, hovoril o bloku Smeru, Hlasu, SNS a Uhríka. Ich sila dohromady od volieb rástla, spolu majú dnes v prieskumoch vyše 45 percent, SNS je však pod prahom zvoliteľnosti.

Zvažujeme žalovať aj samotnú stranu Republika, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý sa súdi s Mazurekom a Uhríkom o ochranu osobnosti a v oboch prípadoch mu dal súd za pravdu. Žalobu na stranu zdôvodňuje tým, že pod jej hlavičkou obaja politici vystupovali. Verí, že súdne spory sú cestou, ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami.

Ľudia môžu prispieť na úhradu výdavkov na súdy lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorý žaluje Milana Uhríka a Milana Mazureka zo strany Republika za ich osočovanie na sociálnych sieťach. Zbierku spustili na fundraisingovej platforme Donio.

Oprava k minúte z 10:31. Súd nariadil europoslancovi Uhríkovi zmazať tri výroky zo statusu, v ktorom útočil na vedca Pavla Čekana. V pôvodnej verzii sme uviedli, že súd nariadil zmazať celý Uhríkov status. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

Viacerí odborári kritizujú šéfa OZ KOVO Emila Machynu za protest, na ktorom boli aj odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja. Hovoria, že ich to vyrušuje a že hodnoty šli bokom. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová pripomína, že uhríkovci vzišli zo strany „obdivujúcej režim, ktorý likvidoval (nielen) odborárov.“

Jeden z najvplyvnejších odborárov Emil Machyna tvrdí, že odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja prišli na jeho protest len ako občania a to treba rešpektovať. Hnutie Republika zverejnilo video, ako jeho členovia stoja tesne pri Machynovi pri prejave, tlieskajú mu a podávajú si s ním ruky. OZ KOVO sa od nich nedištancoval, vo svojom videu ich neukázal.

Policajt Čurilla a lekár Sabaka chcú „politikom“ ukázať hranice, píše v komentári Roman Pataj. „Časť politikov podlo útočí na slabších, tí sa správne rozhodli brániť pred súdmi.“

Infektológ Sabaka tvrdí, že nepravdy šírené Mazurekom a Uhríkom môžu ovplyvniť jeho reputáciu v očiach pacientov. Preto poslal obom predžalobné výzvy. „Niektorí pacienti ma môžu považovať za skorumpovaného lekára alebo ma budú spájať so smrťou dieťaťa. A to len preto, že si o mne prečítali nepravdy na sociálnych sieťach,“ dodal Sabaka.

Lekár Peter Sabaka poslal predžalobné výzvy Milanovi Uhríkovi a Milanovi Mazurekovi pre výroky na jeho adresu. Chce ich žalovať o desaťtisíce eur, označuje to za výchovný efekt. „Nemôžu ma beztrestne spájať so smrťou dieťaťa alebo šíriť nepravdy, že dostávam peniaze za schvaľovanie opatrení.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Uhríkovci skúšajú taktiku, pri ktorej strašia voličov cez údajné ohrozenie ich detí. Podľa českej odborníčky Alexandry Alvarovej ide o útok na pudy, ktoré bežný človek nemá pod racionálnou kontrolou.

Stana Republika sa v lete rozhodla šíriť protiočkovacie posolstvo cez fotku vystrašeného dieťaťa. Foto - FB Milan Uhrík

Protest antivaxerov na nedávnom lekárskom kongrese v Čadci kritizoval aj jeden z Uhríkových poslancov, lekár Miroslav Urban. „Skončite to divadlo a ospravedlňte sa lekárom, ktorí raz budú bojovať možno aj o vaše životy. Je mi z vás zle,“ písal v komentári kotlebovskému poslancovi.

Pre akcie antivaxerov prestala žilinská župa zverejňovať trasy mobilného očkovacieho tímu. Radikáli s megafónom nedávno bránili tridsiatim ľudom na Orave, aby ich mohli zaočkovať. „Spolupracujeme už len so samosprávami, aby sme minimalizovali možnosť ďalších konfliktov,“ píše župa.

Niektorí pacienti aj na kyslíku radšej veria dezinfoscéne, hovorí lekár Sabaka. „Málokedy sa stane, že by ľutovali, že sa nedali zaočkovať“. Na klinike mal už aj seniorov, ktorých príbuzní odradili od vakcín.

Mazurek s Uhríkom huckajú na Facebooku ľudí proti známym lekárom, ktorí podporujú očkovanie. Jarčušku, Krčméryho a Sabaku spojil Mazurek nepriamo aj s úmrtím chlapca v rómskej osade, ktorého nechcela ošetriť miestna pediatrička. Podľa Sabaku môžu tieto útoky u niektorých zdravotníkov prispievať k syndrómu vyhorenia.

Milan Uhrík nemá taký dar reči, preto potrebuje Milana Mazureka, hovorí zakladateľ stránky Stop ĽSNS Štefan Jedinák. „Uhrík má šťastie, že môže robiť politiku na Facebooku, kde mnoho netreba,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Hnutie Republika sa dohodlo so Smerom na spoločnom proteste 1. septembra v Košiciach. Zatlačiť chcú na Ústavný súd, oznámil na Facebooku Milan Uhrík. „Dokázali sme rokovať, prekonať drobné rozdiely a zjednotiť sa v podpore spoločného protestu,“ dodal.

Nová Uhríkova a Mazurekova strana Republika má aj vlastný spravodajský web nazvaný Denník Republika. Jeho facebookový účet vznikol premenovaním stránky AntiSoros, ktorá zdieľala antisemitské príspevky a dezinformácie.

Dizajnér Radovan Fašung vytváral nenávistné príspevky o Židoch, dnes je asistentom Milana Uhríka a členom jeho strany Republika. „Kde pracoval a pôsobil predtým, ma nezaujíma, každý človek má nejakú minulosť,“ vraví Uhrík.

Radovan Fašung a Milan Uhrík. Foto - Facebook/Radovan Fašung • Republika, TASR

Odídenci od Kotlebu už prevzali od exposlanca Petra Marčeka stranu, premenovali ju na Republika. Ako predseda vystupuje europoslanec Milan Uhrík, ďalšie personálne nominácie nezverejnili. „Zatiaľ avizujem len toľko, že Republika nie je a ani nebude klonom ĽS Naše Slovensko,“ napísal Uhrík.

Odídenci z ĽSNS mali prebrať už existujúcu politickú stranu, nový názov oznámia o pár dní. Podľa webu Aktuality.sk mali ovládnuť stranu Hlas ľudu, za ktorou stojí exposlanec Peter Marček, ktorý stranu premenoval a prevzal po Gašparovičovom Hnutí za demokraciu.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba hovorí, že odchod výrazných tvárí strany ešte nemusí byť definitívny. Všetkých odchádzajúcich pozval na stretnutie, viacerí však neprišli. Zo strany odchádza Milan Mazurek, Milan Uhrík, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Miroslav Urban a Eduard Kočiš. Kotleba je prekvapený, že odchádzajú pre zmeny stanov. (ta3)

Skupinka okolo Milana Uhríka plánuje po odchode z ĽSNS ostať v politike. „Budeme bojovať razantne, ale zároveň bez zbytočných a nič neriešiacich provokácií, ktoré by nás odsúdili na večnú opozíciu a večnú izoláciu,“ vyhlásil Uhrík, ktorý sa prvý postavil proti Kotlebovi.

Milan Uhrík, Milan Mazurek, Ondrej Ďurica či Miroslav Suja odchádzajú z ĽSNS po konflikte s Marianom Kotlebom. „Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach,“ tvrdia.

Milan Uhrík (drhý sprava) v júli 2017 ešte s Marianom Kotlebom ako jeho poslanec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu sú tam kde pred rokom 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove) 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa) 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň? 15:13Danglár: Majster kat 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami 08:09Česko-slovenské slovo týždňa: vrstevník v. rovesník