Milan Uhrík

Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.

Na oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici ľudia tlieskali Václavovi Klausovi, Milanovi Uhríkovi aj Robertovi Ficovi. Ešte pred pár rokmi tam Fica vypískali a on z urazenosti ani nezapálil oheň. Teraz to urobil naraz s Klausom a Gašparovičom.

Vatra zvrchovanosti v Starej Bystrici. Foto N - Daniel Vražda

12 slovenských europoslancov v spoločnom liste odsúdilo vyjadrenia Milana Uhríka o Ukrajine v Európskom parlamente, ako aj sériu dezinformačných statusov, ktoré líder hnutia Republika šíri na sociálnych sieťach.

Slovenskí fašisti útočili na Ukrajinu aj za Tisa a komunisti vždy podporovali invázie Kremľa, píše Karel Hirman. „Fašistov a nacistov sme porazili v roku 1945, komunistov a boľševikov v 1989. Musíme ich poraziť aj teraz.“

Europoslankyňa Monika Beňová je proti tomu, aby Smer spolupracoval s Republikou. „Som úplne zásadne proti akýmkoľvek čo len náznakom o spolupráci či o nevýlučení spolupráce s Milanom Uhríkom a so ,stranou‘ Republika. Je to pre mňa osobne no go. Verím, že aj pre Smer a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem,“ píše Beňová na Facebooku.

Keď Robert Fico pripustil spoluprácu s krajne pravicovou Republikou, hovoril o bloku Smeru, Hlasu, SNS a Uhríka. Ich sila dohromady od volieb rástla, spolu majú dnes v prieskumoch vyše 45 percent, SNS je však pod prahom zvoliteľnosti.

Zvažujeme žalovať aj samotnú stranu Republika, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý sa súdi s Mazurekom a Uhríkom o ochranu osobnosti a v oboch prípadoch mu dal súd za pravdu. Žalobu na stranu zdôvodňuje tým, že pod jej hlavičkou obaja politici vystupovali. Verí, že súdne spory sú cestou, ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami.

Ľudia môžu prispieť na úhradu výdavkov na súdy lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorý žaluje Milana Uhríka a Milana Mazureka zo strany Republika za ich osočovanie na sociálnych sieťach. Zbierku spustili na fundraisingovej platforme Donio.

Oprava k minúte z 10:31. Súd nariadil europoslancovi Uhríkovi zmazať tri výroky zo statusu, v ktorom útočil na vedca Pavla Čekana. V pôvodnej verzii sme uviedli, že súd nariadil zmazať celý Uhríkov status. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

Viacerí odborári kritizujú šéfa OZ KOVO Emila Machynu za protest, na ktorom boli aj odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja. Hovoria, že ich to vyrušuje a že hodnoty šli bokom. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová pripomína, že uhríkovci vzišli zo strany „obdivujúcej režim, ktorý likvidoval (nielen) odborárov.“

Jeden z najvplyvnejších odborárov Emil Machyna tvrdí, že odídenci od Kotlebu Uhrík a Suja prišli na jeho protest len ako občania a to treba rešpektovať. Hnutie Republika zverejnilo video, ako jeho členovia stoja tesne pri Machynovi pri prejave, tlieskajú mu a podávajú si s ním ruky. OZ KOVO sa od nich nedištancoval, vo svojom videu ich neukázal.

Policajt Čurilla a lekár Sabaka chcú „politikom“ ukázať hranice, píše v komentári Roman Pataj. „Časť politikov podlo útočí na slabších, tí sa správne rozhodli brániť pred súdmi.“

Infektológ Sabaka tvrdí, že nepravdy šírené Mazurekom a Uhríkom môžu ovplyvniť jeho reputáciu v očiach pacientov. Preto poslal obom predžalobné výzvy. „Niektorí pacienti ma môžu považovať za skorumpovaného lekára alebo ma budú spájať so smrťou dieťaťa. A to len preto, že si o mne prečítali nepravdy na sociálnych sieťach,“ dodal Sabaka.

Lekár Peter Sabaka poslal predžalobné výzvy Milanovi Uhríkovi a Milanovi Mazurekovi pre výroky na jeho adresu. Chce ich žalovať o desaťtisíce eur, označuje to za výchovný efekt. „Nemôžu ma beztrestne spájať so smrťou dieťaťa alebo šíriť nepravdy, že dostávam peniaze za schvaľovanie opatrení.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Uhríkovci skúšajú taktiku, pri ktorej strašia voličov cez údajné ohrozenie ich detí. Podľa českej odborníčky Alexandry Alvarovej ide o útok na pudy, ktoré bežný človek nemá pod racionálnou kontrolou.

Stana Republika sa v lete rozhodla šíriť protiočkovacie posolstvo cez fotku vystrašeného dieťaťa. Foto - FB Milan Uhrík

Protest antivaxerov na nedávnom lekárskom kongrese v Čadci kritizoval aj jeden z Uhríkových poslancov, lekár Miroslav Urban. „Skončite to divadlo a ospravedlňte sa lekárom, ktorí raz budú bojovať možno aj o vaše životy. Je mi z vás zle,“ písal v komentári kotlebovskému poslancovi.

Pre akcie antivaxerov prestala žilinská župa zverejňovať trasy mobilného očkovacieho tímu. Radikáli s megafónom nedávno bránili tridsiatim ľudom na Orave, aby ich mohli zaočkovať. „Spolupracujeme už len so samosprávami, aby sme minimalizovali možnosť ďalších konfliktov,“ píše župa.

Niektorí pacienti aj na kyslíku radšej veria dezinfoscéne, hovorí lekár Sabaka. „Málokedy sa stane, že by ľutovali, že sa nedali zaočkovať“. Na klinike mal už aj seniorov, ktorých príbuzní odradili od vakcín.

Mazurek s Uhríkom huckajú na Facebooku ľudí proti známym lekárom, ktorí podporujú očkovanie. Jarčušku, Krčméryho a Sabaku spojil Mazurek nepriamo aj s úmrtím chlapca v rómskej osade, ktorého nechcela ošetriť miestna pediatrička. Podľa Sabaku môžu tieto útoky u niektorých zdravotníkov prispievať k syndrómu vyhorenia.

Milan Uhrík nemá taký dar reči, preto potrebuje Milana Mazureka, hovorí zakladateľ stránky Stop ĽSNS Štefan Jedinák. „Uhrík má šťastie, že môže robiť politiku na Facebooku, kde mnoho netreba,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Hnutie Republika sa dohodlo so Smerom na spoločnom proteste 1. septembra v Košiciach. Zatlačiť chcú na Ústavný súd, oznámil na Facebooku Milan Uhrík. „Dokázali sme rokovať, prekonať drobné rozdiely a zjednotiť sa v podpore spoločného protestu,“ dodal.

Nová Uhríkova a Mazurekova strana Republika má aj vlastný spravodajský web nazvaný Denník Republika. Jeho facebookový účet vznikol premenovaním stránky AntiSoros, ktorá zdieľala antisemitské príspevky a dezinformácie.

Dizajnér Radovan Fašung vytváral nenávistné príspevky o Židoch, dnes je asistentom Milana Uhríka a členom jeho strany Republika. „Kde pracoval a pôsobil predtým, ma nezaujíma, každý človek má nejakú minulosť,“ vraví Uhrík.

Radovan Fašung a Milan Uhrík. Foto - Facebook/Radovan Fašung • Republika, TASR

Odídenci od Kotlebu už prevzali od exposlanca Petra Marčeka stranu, premenovali ju na Republika. Ako predseda vystupuje europoslanec Milan Uhrík, ďalšie personálne nominácie nezverejnili. „Zatiaľ avizujem len toľko, že Republika nie je a ani nebude klonom ĽS Naše Slovensko,“ napísal Uhrík.

Odídenci z ĽSNS mali prebrať už existujúcu politickú stranu, nový názov oznámia o pár dní. Podľa webu Aktuality.sk mali ovládnuť stranu Hlas ľudu, za ktorou stojí exposlanec Peter Marček, ktorý stranu premenoval a prevzal po Gašparovičovom Hnutí za demokraciu.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba hovorí, že odchod výrazných tvárí strany ešte nemusí byť definitívny. Všetkých odchádzajúcich pozval na stretnutie, viacerí však neprišli. Zo strany odchádza Milan Mazurek, Milan Uhrík, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Miroslav Urban a Eduard Kočiš. Kotleba je prekvapený, že odchádzajú pre zmeny stanov. (ta3)

Skupinka okolo Milana Uhríka plánuje po odchode z ĽSNS ostať v politike. „Budeme bojovať razantne, ale zároveň bez zbytočných a nič neriešiacich provokácií, ktoré by nás odsúdili na večnú opozíciu a večnú izoláciu,“ vyhlásil Uhrík, ktorý sa prvý postavil proti Kotlebovi.

Milan Uhrík, Milan Mazurek, Ondrej Ďurica či Miroslav Suja odchádzajú z ĽSNS po konflikte s Marianom Kotlebom. „Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach,“ tvrdia.

Milan Uhrík (drhý sprava) v júli 2017 ešte s Marianom Kotlebom ako jeho poslanec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Nezľakli sme sa tlakov za žiadnej vlády, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifestVčera 16:35Župani a hradné župy, Slováci a MaďariVčera 16:19Danglár: Trest smrtiVčera 16:15Oživenie Slovalca je menej pravdepodobné než to, že sa už nikdy nerozbehne, hovorí šéf zatváraných hlinikárníVčera 16:09Potvrdilo sa, že prvé štátne aukcie nahrávajú slnečným elektrárňam. Ich výkon by mohol byť ako sedem percent MochoviecVčera 15:41Desiatky umelcov vyzývajú Matoviča na odchod. Treba sa obetovať, hovorí Richard Stanke (+video)Včera 15:37Režisérka Tereza Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť prizná, že ženy sú slobodnéVčera 15:03Čo prekladáš? Lenka Cinková o ponore do uličiek brazílskej favely Včera 14:37Sovietsky človek zmutoval na Homo putinus. Je to človek cynický a pomstychtivý, vraví ruský sociológVčera 13:53Vývoj bojov (174. deň): Rusko predstavuje nové zbrane pre armádu, ale ani táto Potemkinova dedina si na Ukrajine nezabojujeVčera 13:51Ešte v apríli boli na nože, no napokon sa nitrianska automobilka s odbormi dohodla a tie si to veľmi pochvaľujúVčera 13:48Prečo tí, ktorí sú proti „špeciálnej operácii“, milujú svoju vlasťVčera 13:48Rozhovor s Volodymyrom Zelenským: Ak by sme ľuďom hovorili, že prídu Rusi, obsadili by nás za tri dniVčera 13:41Slovensku chýba to, čo Matovič nemáVčera 13:13Odmieta Trumpove lži, stojí ju to miesto v kongrese. Cheneyovej koniec je v skutočnosti nový začiatokVčera 12:24Radšej spolu padnemeVčera 11:57V malokarpatských vinohradoch stavajú kilometre plotov, aby hrozno ochránili pred vysokou zverouVčera 11:57Bežná populácia pácha viac trestných činov než ľudia s duševnou poruchou. Stigma však pretrváva, hovorí bývalý odborník z WHOVčera 11:26Olympiáda a draft vytvorili bublinu, ktorá teraz praskla. Handzuš, Lintner, Mikúš a Konečný hodnotia dvadsiatku