Matúš Vallo

Bratislava vydala súhlasné stanovisko k prvej etape projektu Petržalka City. Primátor Matúš Vallo ohlásil, že oproti limitom v územnom pláne bude zástavba nižšia o 32 percent a občiansku vybavenosť budú stavať od prvej etapy.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo doteraz najtvrdšie kritizoval Igora Matoviča, schválenie jeho balíčka s fašistami označil za najväčší úpadok. „Nové rozdeľovanie spoločnosti na prorodinné a protirodinné sily, ktoré minister financií pri tejto príležitosti vytiahol, je nechutné a absurdné.“

Matúš Vallo zorganizoval v čase kampane akciu Camp Bratislava, ktorou chce prilákať mladých ľudí do komunálnej politiky. Vychádza z poľskej akcie Campus Poľsko budúcnosti a hovorí, že séria debát a aktivít nebola náborom do strany Team Bratislava.

Primátor Matúš Vallo hovorí, že Bratislave nepomáha minister financií Igor Matovič. „Neprišla nám pomoc, ani v súvislosti s covidom. Štát nám mohol pomôcť, nepomohol. Tvrdia, že máme dosť peňazí – to je nezmysel.“ Vallo za pomoc chváli ministra dopravy Andreja Doležala.

Team Bratislava Matúša Valla v bratislavskom Ružinove nepostaví do volieb nikoho proti starostovi Martinovi Chrenovi. Plánom Teamu Bratislava je „podporiť tých kandidátov na starostov, kde spolupráca medzi mestom a mestskými časťami prinášala výsledky. Medzi tieto mestské časti patrí aj Ružinov“.

Bratislava bude pri plánovanej električkovej trati, ktorá má viesť aj popred novú budovu Slovenského národného divadla, spolupracovať s developerom J&T Real Estate. Developer plánuje prispieť na prípravu a výstavbu 7,9 milióna eur, prípadne až 10 miliónov.

Ako kreslil trasu električky pri SND developer. Vizualizácia – JTRE

Na Krížnej, jednej z najrušnejších bratislavských ulíc, menia na chodníkoch asfalt za dlažbu, postavia tam aj mobilné kvetináče so zeleňou a kolmé parkovanie na chodníku zmenia na pozdĺžne. Chodníky opravujú aj v iných častiach mesta.

Obnova chodníka na Krížnej ulici v Bratislave. Foto – Bratislava

Matúš Vallo predstavil vedenie novej strany Team Bratislava: Vallo bude predsedom, podpredsedami riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál, ktorý bol v minulosti riaditeľom Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, Margaréta Pavlovová, organizátorka festivalu Atmosféra a kampaňová manažérka, a riaditeľ kancelárie primátora Jakub Kmeť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Bratislavský magistrát po útokoch Igora Matoviča popiera, že by na jeho tlačovom oddelení pracovalo 26 ľudí, bližšie na jeho výroky vedenie mesta nereaguje. Na oficiálnej stránke magistrátu je na Oddelení komunikácie a marketingu 17 zamestnancov.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák označil odmietnutie Matovičovho balíčka v bratislavskom zastupiteľstve za pamflet a politikárčenie. Vetrák je v mestskom zastupiteľstve v Teame Vallo, v parlamente je podpredsedom klubu OĽaNO. Podpredseda parlamentu za OĽaNO Gábor Grendel sa pri hlasovaní o uznesení mestských poslancov zdržal.

Únia miest kritizuje vládu, primátori odmietajú, aby dávala samosprávam menej peňazí. „Prosíme vládu a ministerstvo financií, aby našli peniaze na svoju rodinnú politiku vo svojich rezervách,“ hovorí predseda únie a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Bratislavský primátor Matúš Vallo skritizoval novú stavebnú legislatívu, ktorú parlament schválil minulý týždeň. Ohrozuje podľa neho kontrolu hlavného mesta nad developerskými projektmi a rozvojom. (tasr)

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu Team Bratislava. Strana, za ktorou stojí bratislavský primátor Matúš Vallo, vyzbierala na svoj vznik 12 600 podpisov a v nasledujúcich týždňoch zorganizuje snem, na ktorom si zvolí predsedníctvo a schváli stanovy.

Ani pol roka pred komunálnymi voľbami nemá bratislavský primátor Matúš Vallo silného vyzývateľa. V Hlase hovoria, že kandidátkou na primátorku by mohla byť podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková, OĽaNO ani Sme rodina si ešte nevybrali.

Strana Team Bratislava požiadala o registráciu na ministerstve vnútra, vyzbierala 12 700 podpisov. Na čele mestskej strany bude primátor Matúš Vallo.

Bratislave podľa primátora Matúša Valla hrozí vrátenie časti eurofondov na už ukončenú rekonštrukciu trate v Karlovej Vsi a Dúbravke. Magistrát čaká na závery kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vyhodnocuje audit ministerstva financií.

Matúš Vallo ohlásil spoločne s bratislavským županom Jurajom Drobom a Progresívnym Slovenskom predvolebnú koalíciu. Vallova vznikajúca strana Team Bratislava tak pôjde do volieb spolu s SaS a PS.

Mesto Bratislava plánuje postaviť bytovku s 85 nájomnými bytmi v ružinovskej Trnávke na rohu ulíc Terchovská, Galvaniho a Banšelova. Mestská firma Metro Bratislava zverejnila štúdiu dopadov na životné prostredie.

Spor s firmou Transprojekt nezabrzdí zámer zrekonštruovať hlavnú železničnú stanicu a jej okolie v Bratislave, tvrdí primátor Matúš Vallo s tým, že k premene územia môže dôjsť aj bez participácie tohto súkromníka.

Mesto Bratislava ponúka developerom ústretovosť pri schvaľovaní zmien územného plánu. Sľubuje si od toho zvýšenie počtu nájomných bytov. Investor by sa mal v zmluve zaviazať, že určitý podiel bytov prevedie mestu.

V Bratislave sú voľby primátora rozhodnuté, píše Roman Pataj. „Matúš Vallo pracuje tak systematicky a zatiaľ aj úspešne, že aj keď hovorí „nás zaujíma len Bratislava“ a „nateraz“ nemám v pláne ísť do veľkej politiky, je veľmi pravdepodobné, že ak sa mu bude aj ďalej dariť, nevyhnutne v nej skončí. Ak uspeje počas svojho druhého funkčného obdobia, o ďalšie štyri roky mu bude Bratislava malá.“

Matúš Vallo hovorí, že s ministrom financií Igorom Matovičom sa doteraz na dlhšie nestretol. „S ministrom financií sa mi nepodarilo nikdy stretnúť sa osobne viac ako len na podanie ruky pri nejakej príležitosti. Viac som sa stretával a viem sa stretnúť s bývalým ministrom a súčasným premiérom Hegerom,“ vraví.

V prípravnom výbore novej strany Matúša Valla Team Bratislava sú obe jeho viceprimátorky, Táňa Kratochvílová a Lenka Antalová Plavuchová, či Margaréta Pavlovová. Na predstavení strany ho prišli podporiť aj zakladateľ Zelenej hliadky Matúš Čupka či aktivista a poslanec Martin Vlačiky.

Matúš Vallo hovorí, že v predchádzajúcich voľbách ich súperi podcenili. „Silní hráči sa budú usilovať vrátiť Bratislavu do starých koľají. Potrebujeme byť silnejší a pripravenejší – jedna časť mozaiky je aj politická strana,“ vraví v rozhovore.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo hovorí, že do komunálnych a župných volieb by nemalo zmysel zopakovať koalíciu z vládnej úrovne, ktorá sa háda. V rozhovore priznáva, že „veľmi intenzívne pracujú“ na koalícii Team Bratislava, Progresívne Slovensko, Sloboda a solidarita.

Matúš Vallo hovorí, že nová strana Team Bratislava sa zameria na komunálne a župné voľby 2022, a nateraz vylučuje vstup do vysokej politiky. „Nás zaujíma len Bratislava, to hovorím explicitne a dopredu,“ vraví Vallo v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Vallo hovorí, že v predvolebnej kampani jeho komunálna strana Team Bratislava odmietne finančné prostriedky od podnikateľov, ktorí podnikajú s Bratislavou, vrátane developerov.

Matúš Vallo potvrdil svoju opätovnú kandidatúru na primátora Bratislavy v nadchádzajúcich komunálnych voľbách. Jeho Team Vallo sa mení na komunálnu stranu Team Bratislava. „Spolu s mojím tímom chcem pokračovať v práci pre Bratislavu,“ povedal Vallo.

Matúš Vallo zakladá komunálnu stranu Team Bratislava. Foto N – Tomáš Benedikovič

Starosta Petržalky Ján Hrčka nebude kandidovať za primátora Bratislavy a hovorí, že ak by chcel niekto poraziť Matúša Valla, musel by to byť silný kaliber. „Momentálne ani nikoho nevidím v ponuke a to máte rok pred voľbami. V Bratislave by sa muselo zjaviť veľmi silné meno,“ vraví Hrčka v rozhovore.

Ján Hrčka. Foto N - Tomáš Benedikovič

V Bratislave vzniká predvolebná koalícia liberálov a progresívcov. Základná dohoda znie, že spoločným kandidátom na primátora bude Matúš Vallo, na župana Juraj Droba a oboch podporí Progresívne Slovensko. Budúci predvolební partneri čakajú aj na to, kedy Vallo oficiálne ohlási vznik novej mestskej strany.

Matúš Vallo uvažuje, že založí mestskú stranu, o veľkej politike však počuť nechce. V Maďarsku či Poľsku sa pritom výraznými tvárami liberálnej či občianskej opozície stali práve populárni primátori hlavných miest, Varšavy a Budapešti.

Bratislavskí poslanci jednohlasne schválili návrh parkovacej politiky. Od roku 2021 v rezidentských zónach zaparkujú bezplatne len domáci, ktorí budú mať rezidentskú kartu.

Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo hovorí, že k vláde bude úprimný a niekedy to asi bude nepríjemné. Jedno z prvých stretnutí by chcel mať s premiérom Petrom Pellegrinim.

Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo hovorí, že presadí nové pravidlá parkovania, čo sa nepodarilo Ivovi Nesrovnalovi. Chce sa dohodnúť s poslancami pravicovej koalície aj s nezávislými.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Čo sľubuje Matúš Vallo v Pláne Bratislava: v meste už konečne zaparkujete, cyklisti budú mať bezpečné cyklotrasy, developeri budú stavať tak, aby ľudia šetrili vodou, a do Malých Karpát sa vráti vlk.

Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo verí, že výsledok zmeny v Bratislave bude začiatkom širšej zmeny aj na Slovensku. „Viedli sme kampaň, aká podľa mnohých nebola – slušnú, transparentnú a kreatívnu. Sľubujem, že rovnako transparentne chceme riadiť mesto.“

Matúš Vallo. Foto N – Vladimír Šimíček

Kandidát na bratislavského primátora Matúš Vallo hovorí, že by nešiel otvárať futbalový štadión s Ivanom Kmotríkom. „Pochádzam z iného vesmíru.“ Okresal by tiež zmluvy vo vodárňach firme spájanej s Kmotríkom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Hudobník z Pary, architekt a aktivista Matúš Vallo zvažuje kandidatúru na primátora Bratislavy. Už okolo seba zhromažďuje tím aktívnych ľudí a odborníkov. „Vrátil som sa zo zahraničia, ale niesol som v sebe podmienku – vnútorný prísľub, že sa stanem súčasťou zmeny. Že si nezvyknem na pocit, že v Bratislave alebo na Slovensku je to tak.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov môže postaviť developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru00.00 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto00.00 18:36Danglár: Novodobá hlaholika00.00 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto Kóňa00.00 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodídu00.00 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavky00.00 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznam00.00 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegov00.00 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajú00.00 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu titulu00.00 15:11Cyrilo-metodská tradícia je mýtus00.00 15:03Jazdec sa kĺzal dole hlavou po asfalte. „Svätožiara“ opäť zachraňovala jazdca formuly 1