Očkovacia lotéria

Sotva percento zaočkovaných hovorí, že bez lotérie by do toho nešli. Jej vplyv bol však väčší, argumentuje Matovičovo ministerstvo pri interpretácii prieskumu Focusu o dôvodoch, na základe ktorých sa ľudia rozhodli dať zaočkovať.

Matovičovo ministerstvo nechce ukázať prieskum Focusu o očkovacej lotérii, ktorého výsledky už má niekoľko týždňov. Tieto dáta hovoria aj o tom, ako ľudia reagujú na finančné motivácie na očkovanie, a mohli by teraz pomôcť v diskusii o 500-eurovom bonuse pre starších ako 60 rokov.

Igor Matovič pred zasadnutím koaličnej rady povedal, že ak jeho návrh na 500-eurový bonus za očkovanie nepodporí SaS, tak dúfa, že sa „pridá nezodpovedná opozícia“. Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová pri príchode na stretnutie reagovala, že koaličné strany by nemali spolupracovať s opozíciou. SaS je ochotná podporiť bonus len do výšky 150 eur. (markíza)

Vláda vzala späť návrh zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, tzv. lex Zuzana, ktorý je už v parlamente. Mal predĺžiť vyplácanie sprostredkovateľského bonusu za očkovanie a riešiť výplatu náhradnej očkovacej prémie človeku, ktorý ju z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“ nezískal.

Rakúska verejnoprávna televízia ORF spustila očkovaciu lotériu. Môžu sa do nej zapojiť ľudia, ktorí sa od októbra zaočkovali proti covidu-19 alebo to majú v pláne urobiť do konca roka. Vyhrať môžu stovky cien vrátane rodinného domu. (čtk, apa)

Ministerstvo financií predĺžilo termín na uplatnenie sprostredkovateľského bonusu za očkovanie do 18. novembra, pôvodný termín bol 15. novembra. Rezort financií tvrdí, že chce vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí si z rôznych dôvodov nestíhajú uplatniť bonus.

Bola očkovacia lotéria úspešná? Zlom určite nepriniesla, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš. Dodáva, že v čase vzniku očkovacej lotérie bolo vzhľadom na hroziace riziko nevyhnutné konať rýchlo. „Najnákladnejšie bolo nerobiť nič,“ komentuje.

Na získanie sprostredkovateľského bonusu za očkovanie ostáva už len niekoľko dní. Dá sa uplatniť na človeka, ktorý sa plne zaočkoval do konca októbra a prihlásil sa na webe do 7. novembra. Sprostredkovateľ sa musí registrovať do 15. novembra.

Zákon pre Zuzanu z očkovacej lotérie nebude, Igor Matovič požiada vládu, aby stiahla jeho vlastný návrh. Od budúceho týždňa sa tak skončí aj sprostredkovateľský bonus. (Markíza)

Bolo načase, že to už konečne skončí, okomentoval Richard Sulík očkovaciu lotériu, ktorá bude túto sobotu posledný raz. Lotériu pripravilo ministerstvo financií.

Očkovacie lotérie nefungujú, ukazuje veľká americká štúdia, ktorá porovnala 19 štátov, kde sa na podporu očkovania použila aj lotéria, s tými, kde lotérie neboli. Efektívnejšie je podľa autorov bojovať proti hoaxom.

Matovič síce povedal, že sprostredkovateľský bonus za očkovanie sa bude priznávať len do konca októbra, ale v programe schôdze parlamentu je jeho rýchla novela, tzv. lex Zuzana. Tá počíta s predĺžením vyplácania bonusu do konca roku 2021, s rozšírením účasti v lotérii po zaočkovaní treťou dávkou aj s vyplatením náhradnej očkovacej prémie človeku, ktorý výhru z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“ nezískal.

Očkovacia lotéria sa skončí na konci októbra, povedal Matovič, ktorý lotériu vymyslel a presadil. Aj sprostredkovateľský bonus sa bude dávať do 31. októbra. Ide o odmenu pre tých, ktorí motivujú ľudí vo svojom okolí očkovať sa. (ta3)

Ruské tajné služby počas vývoja vraj ukradli vzorec vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a v Rusku tieto poznatky následne použili na výrobu očkovacej látky Sputnik V. Tvrdí to britský bulvárny denník Sun s odvolaním sa na britské bezpečnostné zložky. Informácie nie sú oficiálne potvrdené.

Marián Viskupič zo SaS vraví, že očkovacia lotéria neposunula očkovanie dopredu. „My sme hovorili, že verejné zdroje do nej vložené nebudú efektívne využité. To sa, bohužiaľ, potvrdilo,“ povedal v Sobotných dialógoch.

RTVS bude vysielať posledné štyri časti očkovacej lotérie v soboty o 20.30. Najbližšie vysielanie bude ešte v nedeľu 3. októbra. Potom žrebovanie lotérie vystrieda pekárska šou, pre ktorú pôvodne RTVS plánovala vysielať lotériu v neskorších hodinách. Od 9. októbra pôjde lotéria štyri víkendy po sebe v sobotu. (rtvs)

Parlament nezaradil do programu návrh, ktorý počítal s možnosťou vyplatenia náhradnej očkovacej prémie. Koalícii chýbali hlasy SaS. Návrh ministra financií Igora Matoviča mal pomôcť žene z Prešova, ktorá nezískala 400-tisíc eur pre oneskorený televízny signál.

Konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst nesúhlasí s pápežom Františkom, že je dôležité zaočkovať sa proti koronavírusu. Sám vakcínu odmieta. „Považujem za neprijateľné, že vo vedeckom výskume sa rutinne používajú bunkové línie z potratených detí.“

Kto bude chcieť vyhrať v očkovacej lotérii, bude musieť sledovať televíziu do 23. hodiny. RTVS totiž presunie žrebovanie na neskôr, dôvodom je nová šou Pečie celé Slovensko. „Lotéria mala podporiť zvýšenie zaočkovanosti populácie. Nakoniec sa ukázalo, že je taká dôležitá, že ju vo vysielaní odsunie aj súťaž v pečení,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Ústavný právnik Radoslav Procházka sa pozastavuje nad analýzou ministerstva financií, ktorej cieľom bolo dopriať pani Zuzane zo Solivaru výhru v očkovacej lotérii a podľa ktorej je riešením zmeniť zákon so spätnou platnosťou. „Je to pozoruhodný návod do budúcnosti, ale oceňme aspoň to, že na pani Zuzanu zo Solivaru sa nezabudlo a nedopadne ako pán Michel z Cannes.“

SaS nepodporí novelu zákona známu ako „lex Zuzana“. Podľa poslanca Romana Foltina tento návrh kriví právo na Slovensku. Novela zákona obsahuje okrem predĺženia termínu na získanie očkovacieho bonusu o dva mesiace aj možnosť vyplatenia náhradnej očkovacej prémie z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“.

Vláda súhlasila s možnosťou zavedenia náhradnej očkovacej prémie. Bude ju možné priznať osobe, ktorá bola vyžrebovaná, no výhru nezískala z dôvodu hodného osobitného zreteľa. Táto zmena vytvára priestor na získanie výhry pre Zuzanu zo Solivaru.

Sprostredkovateľský bonus za zaočkovanie blízkej osoby by sa mal vyplácať až do konca roka. Schválila to vláda v novele zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením covidu. Parlament o nej má rokovať zrýchlene. (tasr)

Oznam o výhre v očkovacej lotérii dostalo v utorok esemeskou alebo mailom 60-tisíc ľudí, išlo o výhercov menších súm v minulých týždňoch. Podľa hovorkyne rezortu financií Michaely Lovásovej týmto výhercom pošlú peniaze na účet do pondelka.

Smer podá či podporí návrhy na zvolanie až štyroch mimoriadnych schôdzí parlamentu, konkrétne k očkovaniu detí, cenám energií či konsolidácii verejných financií. „Nerobíme nič prekvapivé, tieto chlebové témy vždy patrili k Smeru,“ povedal Robert Fico, ktorý chce, aby parlament rokoval aj o Nord Streame 2.

RTVS od 10. októbra odsunie očkovaciu lotériu na neskorší čas, lebo hlavný vysielací čas získa relácia Pečie celé Slovensko. Posledné štyri vydania lotérie tak budú začínať pred desiatou, nie o 20.30, a končiť budú až o 23. hodine. Sledovanosť priamych prenosov lotérie je pritom od začiatku mimoriadne vysoká, dvakrát prekonala hranicu 800-tisíc divákov. (stratégie)

Očkovaciu lotériu sledovalo v nedeľu 746-tisíc divákov (trhový podiel 34,1 % v cieľovej skupine 12+), na webe mala ďalších 59 429 spustení. Relácia bola opäť najsledovanejším programom dňa, záujem o očkovanie však viditeľne nezvyšuje. Príchod pápeža na Slovensko sledovalo na Jednotke 243-tisíc divákov (trhový podiel 19,5 %). (rtvs, pmt / kantar slovakia)

Vzhľadom na to, že nemáme žiadnu kampaň z ministerstva zdravotníctva, tak chvalabohu, že máme očkovaciu lotériu, povedal Igor Matovič o očkovacej lotérii. Odmieta o nej hovoriť ako o fiasku, keďže je to aktuálne najsledovanejšia relácia. (rtvs)

Z milióna ľudí v lotérii je len 25-tisíc, ktorí sa dali zaočkovať, odkedy sa vie o žrebovaní. Ministerstvo financií doteraz zverejňovalo len dáta o všetkých registrovaných, ktoré vyzerali oveľa priaznivejšie.

Ministerstvo financií upozorňuje, že pri registrácii do očkovacej lotérie niekedy ľudia omylom zadajú chybné telefónne číslo alebo mail. Overovacia správa im potom nepríde, prípadne príde niekomu inému. Radí si osobné údaje skontrolovať.

Nové na Dennikn.sk

21:59Podnikal s drevom, startupmi, Číňanmi a Nečasom. Kto je nový dodávateľ ŠPZ a kedy nastúpi 21:18Bývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoro 20:40Lufthansa sa hnevá, že musí lietať s duchmi. Roníte krokodílie slzy, kontruje Ryanair 19:38S dohodou s USA majú problém aj niektorí poslanci OĽaNO. Pri hlasovaní môže rozhodnúť postoj Sme rodina 19:17Deti do šesť rokov nepotrebujú v režime OP+ test, lehota po prekonaní covidu sa neskracuje 19:14Primár z Washingtonu o omikrone: Nebudú ľudia, ktorí by sa starali o pacientov, predavači ani vodiči 19:05Newsfilter: Čaputová pôsobí váhavo, aj ona chce o zmluve s USA diskutovať 18:33Väčšine podielových fondov sa nepodarilo ani poraziť infláciu, hoci burzy mali výnimočný rok 17:12Vo veľkých štátnych firmách vyhrali gastrolístky nad peniazmi 17:08Za Pavlom Melušom (1951 – 2022) 16:54V roku 2021 na Slovensku umrelo rekordných 73-tisíc ľudí. Až 20-tisíc z nich vinou pandémie 16:29Šesť cudzincov medzi ruinami 16:11Hvoreckého knižnica: Autorka zažila znásilnenie. Obvinila nesprávneho, sedel 16 rokov 16:10Agenti v OĽaNO 15:41Dlhé roky veľa zarába na dopravných značkách pre štát. Teraz sa púšťa aj do výroby ovocných štiav a džemov 15:28Svrček zo Sme rodina si novelou o referende pohneval koalíciu a prekvapil akademikov. Odpísal od nich dôvodovú správu 14:56Shooty: Návyk 14:15Vlhová sa pred olympiádou obáva len covidu: Kto chce byť so mnou, stále sa testuje 13:00Oslabená pýcha košického vývoja prežije. Konkurz jej už nehrozí. Dlhy poplatil nový vlastník z nadnárodnej energetiky 12:45Poľský Watergate mohol položiť vládu, prekryla ho vysoká inflácia 12:39Tuniský prezident nechápal, čo spravil ulici. BBC zverejnila nahrávky z posledných hodín vlády bin Alího 11:32Futbal vo vojnovej krajine 11:19Čo je naozaj devastačné pre deti 10:24Euroligy: Ak ste priemerný klub a chcete slávu, najmite si trénera Galtiera 10:23Hojsík je sklamaný, Jurzyca hovorí o dobrej správe. Čo si myslia europoslanci o návrhu zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdroje 10:16Mŕtvoly vyvážali z väzenia rovno do masového hrobu. Nemecký súd odsúdil Asadovho plukovníka, ktorý v Sýrii mučil oponentov 09:15Za Kaliňáka prebehli najväčšie skartácie spisov eštebákov od revolúcie, vnútro hovorí o nedopatrení 08:42Športový newsfilter: Po fotkách s Pellegrinim chcel Kližan zaujať homofóbnou urážkou Navrátilovej 07:17Sú väčší malér autobusy či vlaky? Arriva to zvládne, ZSSK má hlbší problém, hovorí železničiar Kubáček 06:36Ekonomický newsfilter: Nájomné byty predsa len začínajú pribúdať