Nová dubnická húfnica BIA bude mať len šesťkolesový podvozok, na rozdiel od osemkolesovej Zuzany. Tento podvozok však bude znovu dodávať česká Tatra. Štátna zbrojovka Konštrukta Defence tak bude aj pri tomto projekte závislá od holdingu zbrojára Michala Strnada, s ktorým jej hrozí spor pre údajne odkopírovanú českú húfnicu Dita.
Nová slovenská húfnica BIA, ktorú tento týždeň predvedú v Londýne, vznikla inak než jej predchodkyne. Vývoj si neobjednala slovenská vláda, ale zahraničný zákazník, ktorý by v prípade jej úspešného dokončenia mohol odobrať aspoň 24 kusov.
Slovenské firmy postavili novú húfnicu, je kratšia a pohyblivejšia než známa Zuzana. Nazvali ju BIA: Battle International Artillery, čím sa končí zvyk ženských mien. Štátna zbrojovka Konštrukta Defence plánuje húfnicu tento týždeň predstaviť na zbrojnom veľtrhu v Londýne.
Štátny manažér už pred takmer tromi rokmi upozorňoval, že Česi možno kopírujú húfnicu Zuzana. Denník N získal list, ktorý posielal niekdajší šéf dubnickej zbrojovky Konštrukta Defence Roman Ušiak českej firme Excalibur Army. Podozrieval ju, že v novej húfnici Dita použili súčiastky zo slovenského projektu. Rovnaké podozrenie nedávno vyslovil aj náčelník slovenského delostrelectva Roman Bobaľ.
Ministerstvo obrany navrhuje nakúpiť systémy protivzdušnej obrany so stredným dosahom od Izraela a s krátkym od Poľska. Celková cena je 194 miliónov eur. Definitívne slovo bude mať vláda, predtým má návrhy posúdiť Útvar hodnoty za peniaze.
Slovenský výrobca delostreleckej munície, pološtátna firma ZVS Holding, avizuje rekordné tržby. Podľa akcionárov už za prvých sedem mesiacov tohto roka prekonala vlaňajšie tržby, ktoré boli na úrovni 40 miliónov eur.
Na leteckej základni v Kuchyni armáda počas Medzinárodných leteckých dní SIAF predviedla viacero druhov leteckej techniky. Návštevníci mohli vidieť prelety vrtuľníkov Mi-17 a UH-60M Black Hawk, dopravného lietadla C-27J Spartan a cvičného taktického lietadla L-39, ako aj výsadok parašutistov z dopravného lietadla L-410.
Exminister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že štát nemá manažérsku kontrolu v strategicky dôležitej výrobni munície ZVS holding, ktorá vyrába delostrelecké granáty. Štát síce vlastní polovicu akcií, už od čias Smeru je však v nevýhodnom postavení voči druhému akcionárovi, ktorým je skupina zbrojára Michala Strnada.
Dubnickej zbrojovke ZVS holding vlani záhadne nestúpli tržby, hoci vyrába mimoriadne cenné delostrelecké granáty. Firmu spolovice vlastní štát a druhá polovica patrí vplyvnej skupine zbrojára Michala Strnada. Časť obchodov prebieha práve cez Strnadove firmy.
Slovensko v prípade vrtuľníkov Viper aktuálne čaká na ponuku od USA. Zatiaľ nie je jasné, či o nákupe dvanástich bojových strojov vrátane výzbroje a výcviku rozhodne ešte súčasná vláda.
Ministerstvo obrany obhajuje rozhodnutie jemu podriadenej zbrojovky vyrábať súčiastky na českú húfnicu Dita. Podľa ministra Sklenára tým štátna firma ZTS Špeciál rozširuje svoj záber. Húfnicu Dita pritom v Dubnici považujú za konkurenciu staršej verzie slovenskej húfnice Zuzana.
Slovenská štátna zbrojovka ZTS Špeciál pomohla na svet českej húfnici, ktorá konkuruje staršej dubnickej Zuzane. Samohybné delo s názvom Dita vyrobila súkromná skupina zbrojára Strnada, v médiách ju prezentujú ako originálny výrobok českého priemyslu. Na vývoji a výrobe kľúčových súčiastok sa pritom podieľala firma slovenského ministerstva obrany.
Ministerstvo obrany prijalo ponuku USA na štvorkolesové obrnené vozidlá Oshkosh. Ozbrojené sily získajú 160 vozidiel v hodnote 190 miliónov dolárov, zaplatené budú z fondu USA, dodanie sa predpokladá v priebehu roka 2025. Dohodu dnes podpísal minister obrany Martin Sklenár.
Smer odmieta nákup vrtuľníkov Viper, vraví, že peniaze by dal radšej poľnohospodárom. Za stroje by Slovensko muselo doplatiť zhruba 300 miliónov eur, vláda Ľudovíta Ódora pripustila, že o nákupe pred voľbami možno nerozhodne.
Slovensko patrí medzi 11 z 31 členských krajín NATO, ktoré zrejme tento rok minú na obranu viac ako odporúčané 2 percentá HDP, ukazuje Graf dňa. Vzhľadom na vyššiu mieru vojenského ohrozenia by však obranné výdavky mali byť dlhodobo väčšie, hovorí analytik Vladimír Bednár.
Strana Demokrati privítala rozhodnutie vlády objednať amerických obrnencov a označila tvrdenia Hlasu za nesprávne. Jaroslav Naď, ktorý ešte ako minister obrany projekt začal, uviedol, že o nákup ľahkých obrnených vozidiel sa neúspešne pokúšala už Pellegriniho vláda za približne 800 miliónov eur, zatiaľ čo teraz obrnence dostaneme zadarmo.
Náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko navštívil základňu Morris v Arizone, kde sa cvičia slovenskí piloti stíhačiek F-16, a zúčastnil sa jedného z výcvikových letov. Ministerstvo obrany informovalo, že dvaja piloti už dosiahli najvyšší stupeň pripravenosti na ochranu vzdušného priestoru Slovenska.
Hlas chce, aby vláda zrušila rozhodnutie o nákupe amerických ľahkých obrnencov za 170 miliónov eur. Kabinetu vyčíta aj to, že ministerstvo obrany bude musieť zaplatiť slovenskú 20-percentnú DPH, celkovo zhruba 35 miliónov eur.
Slovensko využije americkú ponuku a objedná 160 amerických štvorkolesových obrnených vozidiel Oshkosh. Rozhodla o tom vláda. Náklady v prepočte vyše 170 miliónov eur uhradia USA z grantu pre spojencov. Vozidiel bude o niečo menej, než štát pôvodne rátal.
Úradnícka vláda s veľkou pravdepodobnosťou nestihne rozhodnúť o nákupe útočných vrtuľníkov Viper, vyhlásil premiér Ľudovít Ódor. Ak by malo rozhodnutie padnúť krátko pred voľbami, tak to jeho kabinet nespraví.
Ukrajina, Slovensko a Česko sa dohodli na spolupráci pri starostlivosti o bojové vozidlá. Podpis deklarácie oznámil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov s tým, že detaily dohody budú zverejnené neskôr.
Systém protivzdušnej obrany by mohla zaobstarať ešte Ódorova vláda, vyhlásil minister obrany Martin Sklenár. Proces zaobstarania by sa podľa neho dal stihnúť do septembrových parlamentných volieb.
Slovenská armáda si prevzala tretí tank Leopard 2A4, zvyšných 12 tankov dostane v priebehu roka. Ide o dar od Nemecka, ktoré Slovensku moderné tanky poskytlo ako náhradu za 30 bojových vozidiel pechoty pre Ukrajinu.
Šéf správy hmotných rezerv Ján Rudolf obvinil Roberta Fica, že to bol jeho nominant Kajetán Kičura, kto hazardoval s bezpečnosťou, keď nedal zlikvidovať nebezpečné granáty URG 86, ktoré dvakrát vybuchli pri skúškach v podniku VOP Nováky.
Vedenie štátnych hmotných rezerv odmietlo Ficove tvrdenia, že by munícia z ich skladov bola poslaná do zahraničia. „Chcel by som pánovi poslancovi Ficovi aj verejnosti povedať, že táto inštitúcia neposkytla nikomu žiadnu muníciu, žiadne granáty ani žiadnu vojenskú techniku,“ povedal predseda správy Ján Rudolf.
Nákup dvanástich amerických bojových vrtuľníkov Viper sa bude dokončovať v čase vrcholiacej predvolebnej kampane a dá sa očakávať, že sa stane jedným z najvýbušnejších rozhodnutí Ódorovej vlády.
Slovensko môže v Spojených štátoch nakúpiť ľahké obrnené vozidlá v hodnote asi 250 miliónov dolárov, americké ministerstvo zahraničných vecí s nákupom súhlasilo. Podľa Pentagónu chce slovenská vláda získať 192 vozidiel od zbrojovky Oshkosh a ďalšiu vojenskú techniku a zbrane, ako sú automatické granátomety alebo guľomety M2A1.
Na Slovensku bude vyrobených až 64 zo 72 bojových vozidiel 8 x 8 Patria pre slovenskú armádu, informuje ministerstvo obrany. Podiel zapojenia slovenského obranného priemyslu bude podľa ministra Naďa rekordných 60 percent.
Zbrojárska fabrika CSM Industry v Tisovci prijme zhruba 40 nových zamestnancov, v súčasnosti má 90. Dôvodom je výroba bojových obrnených vozidiel fínskej Patrie pre slovenskú armádu, ktoré si štát objednal za 447 miliónov eur.
Firma Koval Systems z Beluše sa bude podieľať na výrobe bojového vozidla CV90, podpísala dohodu so švédskym výrobcom BAE Systems Hägglunds. Nakúpiť viac ako 150 švédskych vozidiel za 1,7 miliardy eur sa vlani rozhodla slovenská vláda.
Nechápem, prečo je pomoc Slovenska taká nedocenená, hovorí ukrajinský analytik Mykola Bjeljeskov. Pripomína, že S-300 bola dlho najsofistikovanejším systémom protivzdušnej obrany na Ukrajine. Migy zase kupujú čas pred rozhodnutím o dodávkach lietadiel F-16. „Vašu pomoc si vážime a dobre si ju pamätáme,“ vraví Bjeljeskov.
Slovensko a Česko budú aj naďalej spolupracovať v obrannom priemysle, zhodli sa premiéri Eduard Heger a Petr Fiala po spoločnom rokovaní vlád v Trenčíne. Diskutovali aj o ponuke zapojenia českých cvičných lietadiel L-39 pre slovenskú armádu.
Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.
Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície, Jaroslav Naď ju sľúbil aj Ukrajincom. Ministrove slová o päťnásobnom navýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Výrazné navýšenie výroby prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.
Minister Naď by chcel ešte do volieb objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh 4×4. Náklady by mohol pokryť vládny grant z USA. „Predpokladáme, že nákup by nebol spojený s doplatkom,“ tvrdí ministerstvo. SNS chcela na túto techniku minúť 800 miliónov.
USA sľúbili Slovensku ako odplatu za migy dvanásť nových bojových vrtuľníkov Viper, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Vláda počíta aj s doplatkom, minister i tak považuje obchod za výhodný. „Viaceré krajiny mali záujem o túto techniku, nakoniec sme uspeli my,“ dodal Naď.
Za favorita Naďovho tendra na veľký nákup pušiek je považovaná skupina Colt CZ. Rezort obrany oslovil ešte päť ďalších uchádzačov vrátane výrobcu Grand Power zo Slovenskej Ľupče, za ktorým stojí podnikateľ Jaroslav Kuracina. Ministerstvo však nekúpi všetky pušky od jedného výrobcu.
Minister obrany Naď rozbehol jeden zo svojich posledných väčších tendrov – nákup okolo 25-tisíc útočných pušiek. Ich predpokladaná hodnota sa počíta v desiatkach miliónov eur. Rezort nákup rozdelil, menšiu časť plánuje pokryť z vládneho fondu USA. Podmienkou je, že v rámci tohto balíka pôjde o americké pušky.
Slovensko začne oficiálne rokovať o možnej dodávke vyradených migov na Ukrajinu, povedal premiér Eduard Heger. Slovensko môže Ukrajine poslať aj zariadenia protivzdušnej obrany KUB, povedal minister obrany Naď.
Tento rok by mala slovenská armáda dostať prvé bojové obrnené vozidlo 8×8, časť 3D rádiolokátorov aj 14 tankov Leopard 2A4 od Nemecka. Ministerstvo obrany nevylúčilo ani dodanie ôsmich húfnic Zuzana 2.
Zbrojovka Rheinmetall chce v Nemecku vyrábať raketomety HIMARS, povedal jej generálny riaditeľ Armin Papperger. Spoločnosť je zároveň pripravená zvýšiť výrobu tankovej a delostreleckej munície, aby uspokojila dopyt Ukrajiny a západných krajín.
Minister Naď navrhol spojencom, aby časť tankov Leopard 2 poslali Slovensku, výmenou za odoslanie slovenských tankov T-72 Ukrajine. Ukrajinci by v takomto prípade dostali časť takejto výzbroje hneď. „Ukrajina potrebuje tanky čo najskôr, lenže západné krajiny vedia Leopardy dodať väčšinou až o niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje Naď.
Letecké opravovne Trenčín sa budú podieľať na opravách slovenských stíhačiek F-16. Podľa rezortu obrany už štátna akciovka nadviazala spoluprácu s ich výrobcom Lockheed Martin a okrem údržby bude pracovať aj na zavádzaní logistického informačného systému.
Húfnice Zuzana absolvovali ostré boje. Počúvame Ukrajincov, ako ich máme vylepšiť, hovorí riaditeľ štátnej zbrojovky Alexander Gurský. Ich nasadenie na Ukrajine ukázalo, že majú dobré pancierovanie, ale sú náročné na obsluhu aj kvalitu munície. Vo firme Konšrukta Defence sa teraz zamýšľajú nad tým, či by sa dali ešte viac vylepšiť.
Štátna zbrojovka ZTS Špeciál má problém s miliónovou frézou, ktorú chce využívať pri výrobe húfnic pre Ukrajinu. Stroj hlási poruchy a nebol doteraz vyplatený. Podnikateľ Radoslav Kotrík, ktorý frézu dodal, sa sťažuje na aroganciu Naďovho manažéra Miroslava Sima.
Slovensko zaplatí prvú tranžu za švédske obrnené vozidlá pre armádu. Využitie nevyčerpaných 23 miliónov eur odsúhlasila ministerstvu obrany vláda. Štát sa chystal za 152 kusov vrátane infraštruktúry zaplatiť celkovo 1,6 miliardy eur.
Jaroslav Naď ako prvý minister navštívil zbrojára Kuracinu, ktorého pre vzťahy s Kotlebom považovali za rizikového. Štát s firmou Grand Power doteraz neobchodoval a Naď mal osobný konflikt s Kuracinom. Teraz ministerstvo obrany pozýva slovenského výrobcu ručných zbraní, aby sa prihlásil do tendra pre armádu.
Ministerstvo obrany využije nevyčerpané financie z rokov 2019 až 2021 vo výške viac ako 41,5 milióna eur na nákup pásovej techniky. Návrh so zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov schválila vláda. (tasr)