Vojna v polícii

Všeobecne platí, že obvinený má právo na súde brániť sa, ako uzná za vhodné, môže aj klamať, píše v Newsfiltri Monika Tódová o tretej Ficovej nahrávke, ktorá nesedí. „Nevyriešenou záhadou zostáva, prečo to, čo sa deje, nevidí generálna prokuratúra a prečo sú vyšetrovatelia stále obvinení.“

Roberta Fica prichytili pri manipulácii tretej nahrávky spojenej s vyšetrovateľmi NAKA čurillovcami. Fico tvrdil, že nahrávka dokazuje zadanie pre NAKA kriminalizovať Smer. Celá nahrávka v skutočnosti ukazuje, že vyšetrovatelia hovorili o tlačovej besede a že im túto úlohu iba pripisovali Peter Pellegrini a „majster marketingu“ Robert Fico.

Nahrávka vyšetrovateľov NAKA spochybňuje tvrdenia Roberta Fica, že čurillovci mali zadanie „zničiť Smer“. V relácii Na telo Markízy zaznela dlhšia časť, ktorá ukazuje, že Fico výrok posúva.

Súd v Bosne a Hercegovine začne v piatok rozhodovať o vydaní expolicajta Mariána Kučerku. Pôjde o zdĺhavejší proces, ktorý sa nemusí skončiť za jeden deň. Bosniansky súd pritom potvrdil, že Kučerkova žiadosť o azyl môže rozhodnutie o vydaní ovplyvniť.

Na súde so Štefanom Žigom, ktorý je podozrivý, že si za úplatky pre Bernarda Slobodníka kupoval beztrestnosť, zaznelo ďalšie svedectvo v jeho prospech. Po expolicajtoch Petrovi Koščovi, Marekovi Švarcovi vypovedal bývalý policajt Tomáš Emmel, ktorý Žigu obvinil v kauze Valčeky.

Generálna prokuratúra nevyhovela operatívcom NAKA a nezrušila im obvinenia paragrafom 363. Branislav Dunčko a Róbert Magula sú stíhaní pre zneužitie právomoci verejného činiteľa od júna minulého roka. Inšpekcia ich obvinila trištvrte roka po Jánovi Čurillovi a jeho kolegoch.

Súdny proces s Dušanom Kováčikom sa môže naťahovať, obhajcovia navrhli vypočuť hlavných aktérov vojny v polícii vrátane Vladimíra Pčolinského, Jána Kaľavského a Diany Santusovej. Prokurátor hovorí o obštrukcii.

Generálna prokuratúra zrušila paragrafom 363 obvinenie expolicajta Mariána Kučerku v jednom z prípadov, píšu Aktuality. Rozhodol o tom prvý námestník prokuratúry Jozef Kandera, podľa ktorého si svedkovia odporujú a ďalšie dôkazy chýbajú.

Podnikateľ Štefan Žiga podľa výpovede Petra Petrova platil Bernardovi Slobodníkovi kvartálne 20- až 30-tisíc eur. Práve od bývalého šéfa finančnej jednotky NAKA má Petrov informácie o týchto peniazoch. Sám videl takúto odovzdávku dvakrát.

Spochybňovaný svedok Peter Petrov bol dlhé roky priateľ Bernarda Slobodníka. Na súde ho opísal ako človeka, ktorý si potrpel na luxusný život. „A nie život policajta, ktorý má príjem dva až dva a pol tisíc eur,“ dodal s tým, že Slobodník mal rád peniaze.

Výpoveď expolicajtov Petra Košča a Mareka Švarca bola v utorok na súde v prípade korupcie Štefana Žigu veľmi podobná ako v pondelok – opäť spochybňovali svojho bývalého nadriadeného Bernarda Slobodníka. Hovorili o ňom ako nepravdovravnom človekovi, ktorý bažil po bohatstve.

Newsfilter: Policajný prezident ukázal, ako sa manipuluje s prepismi nahrávok, a nepriamo usvedčuje generálneho prokurátora. „V civilizovanom štáte by po tomto vystúpení padali hlavy na najvyšších miestach minimálne na policajnej inšpekcii a na prokuratúre. Tu nie, pretože schopnosť sústrediť sa na podstatné veci je minimálna a v cirkuse, ktorý sa deje okolo vyšetrovania politických káuz a bojov v polícii, sa dnes už málokto orientuje,“ píše Filip Obradovič.

Policajný prezident Hamran vraví, že čakal, že generálny prokurátor Žilinka „urobí peklo“ v reakcii na manipulácie pri vyšetrovaní policajtov NAKA. Namiesto toho sa Žilinka a jeho kolegovia postavili na stranu inšpekcie, ktorá týchto policajtov obvinila.

Štefan Hamran povedal, že odíde do civilu, ak bude znovu vládnuť Robert Fico. Hodnotový svet predsedu Smeru považuje za nezlučiteľný so svojím. „Ak tento človek aj s bývalými kolegami bude spravovať veci verejné, tak ja nemienim zostať ani vo funkcii prezidenta Policajného zboru, ani v uniforme,“ vyhlásil Hamran.

Štefan Hamran si myslí, že expolicajt Ján Kaľavský sa v máji 2021 stretol s premiérom, lebo mohol tušiť, že po ňom idú vyšetrovatelia. Uviedol to v reakcii na jeho výpoveď, ktorú v nedeľu pustil v televíznej diskusii Robert Fico.

Policajný prezident Štefan Hamran vyhlásil, že trestné konania pod dozorom niektorých prokurátorov sa manipulujú. Na tlačovej konferencii reaguje aj na útoky Roberta Fica, ktorý sa vyhráža niektorým policajtom, že ich po voľbách pripravia o výsluhové dôchodky.

Riadením policajnej inšpekcie poveril minister vnútra Petra Juhása, exvyšetrovateľa vraždy Jána Kuciaka a súčasného funkcionára NAKA.

Robert Fico sa dostal k celým nahrávkam vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a ďalších nelegálne, tvrdí exšéf inšpekcie rezortu vnútra Róbert Miko. Dodal, že Fico ich má aj zanalyzované, aby ich vedel účelovo používať proti každému, kto vyšetruje jemu blízkych ľudí. S obvinením Čurillu a spol. nie sú stotožnení ani samotní vyšetrovatelia inšpekcie, povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

Fico zbabelo schováva strach o vlastnú slobodu za údajný a najmä ním vymyslený politický hon na opozíciu, reagoval Heger na dnešné obvinenia Smeru. „Nemám dôvod nič skrývať a hlavne nemusím mať strach pred spravodlivosťou. Na rozdiel od účastníkov dnešnej tlačovej besedy Smeru,“ dodal poverený premiér s tým, že Smer zase klame.

Smer tvrdí, že premiér Eduard Heger vedel o manipulovaní vyšetrovaní, ktoré sa podľa strany stále dejú a ktorých cieľom má byť kriminalizácia nominantov bývalej vládnej strany.

Robert Fico (Smer) naznačuje, že Eduard Heger (Demokrati) vedel o údajných manipuláciách vo vyšetrovaní. Pomáha si aj výpoveďou obžalovaného expolicajta Jána Kaľavského, ktorý o stretnutí s Hegerom hovoril cez týždeň prostredníctvom telemostu z Bosny a Hercegoviny, kam ušiel. Kaľavský je ústrednou postavou takzvanej vojny v polícii.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizuje, že „prípady, ktoré zaťažovali spoločnosť, budú vo veľmi rozumnom čase uzavreté“. Na ústavnoprávnom výbore tak reagoval aj na problém s prepisom odposluchov obvinených vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a jeho kolegov.

Ústavný súd bude riešiť, prečo sú v prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA príkazy na vyhotovenie zvukovo-obrazových záznamov v utajenom režime. Vyplýva to z jeho rozhodnutia, ktorým prijal sťažnosti Jána Čurillu a Pavla Ďurku na ďalšie konanie.

Súhrn: Expolicajt Ján Kaľavský sa po prvý raz vyjadril na súde k obžalobe. Podarilo sa to vďaka telemostu zo súdu v Sarajeve. Kaľavský totiž utiekol do Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl.

  • Viac ako skutkom z obžaloby sa venoval vojne v polícii. Hovoril, že jeho obvinenie súvisí s tým, že vypovedal proti bývalým kolegom na NAKA – Kaľavský je dôležitým svedkom inšpekcie v prípade Jána Čurillu a spol.
  • K darom od informátora Petra Petrova sa priznal. Sudcu presviedčal, že všetko chcel splatiť. Tak to bolo aj s oknami na chalupu, ktoré si dal Kaľavský kúpiť cez Petrovovu firmu. „Vedel som, že budú lacnejšie, keď to bude bez DPH,“ vypovedal.

Krajská prokuratúra v Bratislave tvrdí, že nezodpovedá za správnosť prepisov nahrávok. Reaguje tak na informácie, že v prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA nesedí prepis so zvukovým záznamom.

Po výpovedi obžalovaného Jána Kaľavského cez telemost odročil sudca Miroslav Mazúch pojednávanie súdu. Pokračovať bude koncom marca. Sudca už určil aj termíny na apríl, máj aj jún, pričom Kaľavský vopred vyhlásil, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Obžalovaný expolicajt Ján Kaľavský dal súhlas, aby sa súd konal v jeho neprítomnosti. „Chcem byť nápomocný akokoľvek. Som k dispozícii, ale nechcem ísť na Slovensko,“ povedal s tým, že sa bojí.

Bývalý policajt Ján Kaľavský spochybňuje celú obžalobu. Ku kľúčovému svedkovi Petrovi Petrovovi, ktorý bol jeho informátorom, vypovedal, že je nedôveryhodný. „Nikto o ňom nič nevedel, nepočul, ale robil tu veľké zverstvá,“ vypovedal Kaľavský.

Obžalovaný expolicajt Ján Kaľavský vyhlásil, že bude vypovedať. Zároveň súhlasil s tým, aby sa jeho výsluch vykonal prostredníctvom videokonferencie zo súdu v Bosne a Hercegovine. „Chcem, aby ste počuli pravdu. Nič viac,“ povedal Kaľavský s tým, že čo bude ďalej, nevie.

Špecializovanému trestnému súdu sa podarilo spojiť so súdom v Bosne a Hercegovine v prípade expolicajta Kaľavského. Na úvod pojednávania sudca Miroslav Mazúch požiadal bosniansku kolegyňu o overenie totožnosti obžalovaného.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga vyzýva generálneho prokurátora, aby zistil, kto je zodpovedný za vytvorenie nesprávneho prepisu odposluchu v kauze vyšetrovateľov NAKA, a začal trestné stíhanie pre podozrenie zo zneužitia právomocí. O odlišných prepisoch hovoril v rozhovore pre Denník N advokát Peter Kubina.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár začal na súde s neprítomným expolicajtom Kaľavským čítať obžalobu. Ten je podozrivý z korupcie, ale aj vynášania informácií z polície, no obvinenia odmieta. Kaľavský je kľúčovou postavou takzvanej vojny v polícii. Práve on sa stal agentom a vypovedal proti bývalým kolegom, vyšetrovateľom NAKA.

Začína sa pojednávanie s obžalovaným expolicajtom Jánom Kaľavským. Jeho miesto je však prázdne. Kaľavský je v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Prišla len jeho obhajkyňa Eva Mišíková. Očakáva sa, že Kaľavský dnes bude vypovedať cez telemost.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla žaluje Borisa Kollára za slová o čurillovskej mafii aj preto, že celý profesionálny život bojuje proti mafii. „Ten ústavný činiteľ bol pritom zachytený na fotografii s niekoľkými predstaviteľmi mafie, ktorých práve Ján Čurilla s kolegami úspešne odstíhali a ktorí sú dnes právoplatne odsúdení,“ vraví advokát Peter Kubina.

Robert Fico má prístup k nahrávkam vyšetrovateľov NAKA čurillovcov, hoci oni sami sa k veľkej časti nahrávok nevedia dostať. Advokát čurillovcov Peter Kubina hovorí, že Fico púšťa na tlačovkách aj niečo, čo oni nedostali. „Napísali nám, že nahrávky v tom spise sú v režime utajenia,“ vraví Kubina.

V prepisoch rozhovorov, ktoré generálna prokuratúra používa proti vyšetrovateľom NAKA čurillovcom, nesedia mená, tvrdí ich advokát Peter Kubina. „Identifikovali sme dve či tri pasáže, v ktorých citujú Jána Čurillu, hoci ten nebol v tom čase v práci,“ vraví v rozhovore.

V prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA nesedí prepis nahrávok so zvukom. „Ak sú schopní klamať a zavádzať v takýchto jednoduchých veciach, tak je otázne, koľko takýchto vecí v tom spise ešte bude,“ hovorí v rozhovore advokát Peter Kubina. Vraví, že generálna prokuratúra klame a že to nie je jediná chyba v prípade.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajná inšpekcia použila proti vyšetrovateľom NAKA nesprávny prepis odposluchov, upozornili Aktuality.sk. Nahrávky sú pritom podľa bratislavskej prokuratúry kľúčovým dôkazom proti Jánovi Čurillovi a spol.

Predseda súdnej rady Ján Mazák nesúhlasí s uznesením, že sudcovia a predseda Okresného súdu Bratislava III konali vlani v apríli v súlade so zákonom, keď nevydali NAKA spis aj s utajovanou prílohou. „Súdna rada nemá žiadnu právomoc rozhodovať o tom, či postupy sudcov, predsedu súdu voči vyšetrovateľom boli v súlade so zákonom,“ napísal v odlišnom stanovisku.

Ústavný súd prijal minulý týždeň na ďalšie konanie sťažnosť obvinených operatívcov NAKA Branislava Dunčka a Róberta Magulu. Obaja napadli zákonnosť odposluchov, ktoré využíva policajná inšpekcia v konaní proti nim. Prepisy týchto záznamov považuje bratislavská prokuratúra za jeden z kľúčových dôkazov.

Najvyšší súd odročil na 23. marca prípad niekdajšieho funkcionára NAKA Mariána Kučerku, ktorý čelí obžalobe pre korupciu. Z Bosny sa pokúsil mailom zabrániť tomu, aby voči nemu konali ako proti ušlému, senát Juraja Klimenta o tom zatiaľ nerozhodol.

Policajná inšpekcia znova obvinila bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, píšu Aktuality. Obvinenie podľa nich súvisí s podozrením z vynášania z polície. Zurian zatiaľ uznesenie nemá, inšpekcia prípad nechce komentovať.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie sťažnosť vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku. Napadli ňou zákonnosť odposluchov, ktoré sa využívajú v trestnom konaní proti nim. Prokuratúra ich prepisy označuje za jeden z kľúčových dôkazov.

Podnikateľ Peter Košč, ktorý podľa obžaloby podplatil Dušana Kováčika, sa koncom roka 2020 pýtal Borisa Beňu, či by mu bolo možné na SIS vystaviť pas s jeho fotografiou, ale na iné meno. Od jari 2021 je Košč na úteku. Aj súd s ním prebieha ako proti ušlému.

Príkaz na prehliadku bytu bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana bol nezákonný. Rozhodol o tom Ústavný súd, podľa ktorého boli porušené Zurianove základné ľudské práva. Prehliadku mu v máji 2021 urobila inšpekcia ministerstva vnútra na príkaz Okresného súdu Bratislava I.

Advokát vyšetrovateľov NAKA Peter Kubina hovorí, že nové výpovede v kauze jeho klientov úplne vyvracajú ich obvinenie. „Neviem si dosť dobre predstaviť, čo by sa po týchto výpovediach malo ešte vyšetrovať,“ dodáva. Ľudia z inšpekcie vypovedali, že informácie na NAKA posunuli priamo oni.

Dvaja operatívci z inšpekcie vypovedali, že informácie o podozreniach voči vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej a jej ľuďom posunuli na NAKA práve oni. Vyšetrovatelia NAKA si ich teda nevymysleli, ako ich už viac ako rok podozrievajú.

Generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi dôveruje 45 percent obyvateľov, nedôveruje 47 percent. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic má dôveru 29 percent ľudí, policajný prezident Štefan Hamran 30 percent ľudí. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu.

Ak by súd nerozhodol v prípade Jána Kaľavského, že bude konať ako proti ušlému, proces s ním by sa vlastne nikdy nezačal, reagoval prokurátor Ladislav Masár na rozhodnutie sudcu Miroslava Mazúcha.

Advokátka Eva Mišíková je so svojím klientom Jánom Kaľavským v kontakte len prostredníctvom právneho zástupcu, ktorého má v Bosne a Hercegovine. Po dnešnom neúspešnom otvorení hlavného pojednávania povedala, že s rozhodnutím sudcu Miroslava Mazúcha odročiť konanie až na marec je spokojná.

Najčítanejšie teraz

Fica prichytili pri zmanipulovaní tretej nahrávky čurillovcov. „Vrazili ste si nôž do brucha. Nerozumiem,“ reagovalRobert Fico na oslavách Smeru k MDŽ v Nitre. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Počujete to ticho? To advokátska komora premýšľa nad vraždou Daniela TupéhoVývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieRuskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - TwitterLektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéOlga Ryparová. Foto – archív O. R. Robíme len to, čo Američania, vraví Putin. Čo znamená rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v BieloruskuLukašenko a Putin. Foto – kremlin.ruSlovensko nás doposiaľ nevidelo, teraz sa nás aktívne snaží vymazať, hovoria transrodoví ľudiaFoto - N a Jakub KováčChaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľnýmFoto N - Vladimír ŠimíčekJe len otázka času, kým sa odchádzajúce módne značky vrátia, hovorí manažér značiek ako Sinsay, Mohito či Reserved (+ podcast)Foto N - Tomáš BenedikovičFotograf Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijúFilip Vančo: Petržalka 1993 – 1994. Foto - GMBAko prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliFoto – Gabriel Kuchta/Deník NAmeričania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s ČínouAmerický vojak odpaľujúci protitankovú strelu Javelin. Ilustračné foto -  Liane Hatch, WikimediaGraf dňa: So zaostávaním Slovenska voči priemeru EÚ to nie je také jednoznačné, ukazuje analýza IFPPrezident varuje pred občianskou vojnou. Čo sa deje v Izraeli, kde chcú desaťtisíce ľudí odchod premiéraProtesty v Tel Avive. Foto - TASR/APLeško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviťFoto N - Peter Lázár

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:11Na poli na Zemplíne buble starý vrt s vodou s obsahom chloridu draselného, štát si to nevšímaVčera 19:52Etnologička Marta Botiková: „Poriadne” dievča kedysi? Nemohlo fajčiť na ulici a muselo nosiť podprsenkuVčera 19:35Graf dňa: So zaostávaním Slovenska voči priemeru EÚ to nie je také jednoznačné, ukazuje analýza IFPVčera 19:33Newsfilter: Počujete to ticho? To advokátska komora premýšľa nad vraždou Daniela TupéhoVčera 19:26Riaditeľ nemocnice v Bratislave: Univerzitná nemocnica v každom štáte je výkladnou skriňou zdravotníctvaVčera 18:10Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľnýmVčera 17:25Prečo Wall Street očakáva, že základné úroky v USA môžu klesnúť už v júni Včera 17:05Белорусский дневник: силовики говорят, что убили иностранца, который готовил теракт. Но с версией режима Лукашенко что-то не такVčera 17:05Bieloruský denník: Bezpečnostné sily tvrdia, že zabili cudzinca, ktorý pripravoval teroristický útok. Na ich verzii však niečo nesedíVčera 17:00Shooty: TaktikaVčera 16:49Robíme len to, čo Američania, vraví Putin. Čo znamená rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v BieloruskuVčera 16:41Je len otázka času, kým sa odchádzajúce módne značky vrátia, hovorí manažér značiek ako Sinsay, Mohito či Reserved (+ podcast)Včera 16:34My proti piatej kolóneVčera 16:24Viesť kníhkupectvo v Prešove je ako skúška prežitia, vraví zakladateľ tamojšieho Artfora Tomáš FedorkoVčera 16:21Podmienky novej výzvy programu Obnov dom sú vyhlásené. Žiadosti sa podávajú o mesiacVčera 16:02Fica prichytili pri zmanipulovaní tretej nahrávky čurillovcov. „Vrazili ste si nôž do brucha. Nerozumiem,“ reagovalVčera 15:25„Miki, ja to zaplatím, Miki!“ Boli sme na nakrúcaní filmu o bossovi slovenského podsvetia (+ foto)Včera 14:49Vývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieVčera 14:04Slovensko ovláda nový smer: pesimistický socializmusVčera 14:01Prezident varuje pred občianskou vojnou. Čo sa deje v Izraeli, kde chcú desaťtisíce ľudí odchod premiéraVčera 13:54Je Calzona stratený v preklade, slovenský Mourinho alebo mimo reality?Včera 12:31Posledný zhasne: „Amerikán“ Warhol z rodiny emigrantov preslávil Medzilaborce, tie sa dnes vyľudňujú (reportáž)Včera 11:59Na Záhorí rastie lišajník, na akom sa v Škandinávii pasú soby. Nájdete tu aj Shrekove ušiVčera 11:57Slovensko nás doposiaľ nevidelo, teraz sa nás aktívne snaží vymazať, hovoria transrodoví ľudiaVčera 10:08Gangy nainštalovali stovky kamier po celej krajine. Albánskemu premiérovi sa nedarí poraziť mafiuVčera 09:43Firemný newsfilter: Sabol ide do Indie, Výbohovci predávajú a pre platy sa už protestuje aj v najštedrejších fabrikáchVčera 09:23Športový newsfilter: Calzona bol mimo reality alebo to výborne zahral Včera 07:50Minister Karas: Premiér mi prejavil nedôveru, keď sa pridal k mojej novele Trestného zákonaVčera 07:41Po piskote prišiel potlesk postojačky. Calzonovi proti Bosne fungoval systémVčera 07:34Zuzana Mauréry: Herecký karavan na prezliekanie a maskovanie? Musí nám stačiť stolička