Vojna v polícii

Šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian odstavil deviatich policajtov, z toho siedmi boli na inšpekcii v riadiacej funkcii. Zmeny sa dotkli aj jeho predchodcu Petra Juhása, Pavla Ďurku či Ladislava Koteka, voči ktorému nedávno spravili zásah cestou do práce na služobnom aute.

Rodinám vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu poslali ľudia v zbierke cez Donio vyše 114-tisíc eur. Policajtov postavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimo služby a majú znížené výplaty. V štyroch prípadoch už súd rozhodol, že sa majú vrátiť do práce, v troch sudcovia povedali, že o tom nemôžu rozhodovať.

Štyria zo siedmich policajtov okolo Jána Čurillu sa smú vrátiť do práce, súdy už rozhodli o všetkých. Prinášame základné otázky a odpovede o tom, ako je možné, že súdy rozhodujú rozdielne, a či sa niektorí policajti naozaj mohli vrátiť do práce.

Čím viac pochybností o rozhodnutiach súdov, tým lepšie pre Šutaja Eštoka, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „V štyroch prípadoch súd vyšetrovateľom NAKA vyhovel a v troch ich sťažnosť zamietol. Pre ministra to neznamená výhru. Ale úplné znejasnenie, čo sa vlastne deje, toho, kto má na čo nárok a kto mohol ako rozhodnúť, tiež nie je na zahodenie.“

Policajt NAKA Branislav Dunčko sa vracia do práce. Mestský súd Bratislava IV v jeho prípade vydal neodkladné opatrenie, informoval advokát Peter Kubina. Zo siedmich prípadov tak súd v štyroch vyhovel policajtom, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo služby. V troch povedal, že nie je oprávnený o neodkladných opatreniach rozhodnúť.

Po reorganizácii Úradu inšpekčnej služby skončia viacerí funkcionári a príslušníci na okresných riaditeľstvách polície, informuje Markíza. Na okresné zbory majú ísť napríklad policajti z tímu Reštart. Tí pomáhali s viacerými kauzami vyšetrovateľom NAKA okolo Jána Čurillu.

Vyšetrovateľ NAKA Milan Sabota sa môže v piatok vrátiť do práce, rozhodol Mestský súd Bratislava IV. Doteraz policajtom v troch prípadoch vyhovel a v ďalších troch nie. Ostáva ešte jedno rozhodnutie, na ktoré uplynie lehota dnes.

Nový policajný prezident Ľubomír Solák hovorí, že polícia bude vyšetrovať aj korupciu na najvyšších miestach. Odstavenie vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu a ani iné kroky ministra vnútra nechcel komentovať. Dôveru Jaroslava Spišiaka stratil, keď hovoril, že policajti by nemali dostávať status chránených oznamovateľov.

Do práce sa nemôže vrátiť ani funkcionár policajnej inšpekcie Pavol Ďurka, ktorý patril medzi spolupracovníkov vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Mestský súd Bratislava IV nevyhovel jeho návrhu na vydanie neodkladného opatrenia a dal za pravdu ministerstvu vnútra, ktoré o rozhodnutí informovalo.

Policajný prezident Ľubomír Solák vyhlásil, že v prípade policajtov okolo Jána Čurillu bude rešpektovať rozhodnutia súdu a bude sa nimi riadiť. Odpovedal tak na otázku, ako bude pristupovať k týmto policajtom, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil mimo služby.

Ľubomír Solák priznal, že sa pozná s neprávoplatne odsúdeným expolicajtom Jánom Kaľavským, ktorý je aktérom v takzvanej vojne v polícii. K jeho trestnému stíhaniu však vyhlásil: „Kto si čo navaril, nech si zje.“

Zostáva posledný deň do ukončenia zbierky na podporu rodín vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Výslednú sumu prerozdelia rodinám v spolupráci s Čurillom a s ich právnym zástupcom Petrom Kubinom. Ľudia prispeli už viac ako 105-tisíc eur a pridávajú odkazy na podporu policajtov postavených mimo služby.

Odstavený šéf vyšetrovateľov NAKA Ján Čurilla podal trestné oznámenie na námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Vyčíta mu zastavenie stíhania v prípade tímu policajnej inšpekcie.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie za poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA, píše Newsfilter. „Je to absurdná situácia, nevyzerá to vkusne, ale prísne vzaté, ak má podozrenie zo spáchania trestného činu, a on sa tvári, že má, je jeho povinnosťou to oznámiť. Aspoň sa dozvieme, či tára do vetra alebo má pravdu.“

V deviatich bodoch sme spísali, čo všetko nesedí na slovách Matúša Šutaja Eštoka. Minister vnútra najnovšie podal trestné oznámenie a tvrdí, že ochranou vyšetrovateľov NAKA niekto prekročil svoje právomoci. Bližšie sme sa pozreli na to, čo doteraz hovoril, čo zrejme myslel a aké sú protiargumenty.

Daniel Lipšic povedal, že prokurátori vydali opatrenia o ochrane oznamovateľov vyšetrovateľom NAKA v plnom súlade so zákonom. Na ich obranu citoval zákon o ochrane oznamovateľov z roku 2019, teda z čias vlády Petra Pellegriniho.

Zuzana Dlugošová uviedla, že komunikácia medzi štátnymi organizáciami prostredníctvom trestných oznámení podkopáva dôveru vo všetky verejné inštitúcie. Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov tak reagovala na trestné oznámenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Advokát stíhaných čurillovcov Peter Kubina označil trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva. Podanie trestného oznámenia dnes ohlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý považuje ochranu za nezákonnú.

Vyšetrovateľ Ján Čurilla vypovedal, že policajti v minulosti zadokumentovali vzťah medzi Marošom Žilinkom a Petrom Koščom známym aj ako Pán X, píšu Aktuality. Generálna prokuratúra sa nechce k výpovedi vyjadriť a odkázala, že nie je založená na dôkazoch.

Maroš Žilinka. Foto - TASR

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podáva trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA okolo Jána Čurillu. „Ochrana, ktorá bola týmto osobám poskytnutá, je podľa mňa nezákonná a došlo v tomto prípade k spáchaniu trestného činu.“

V rozprave k svojmu odvolaniu opäť vystupuje minister Matúš Šutaj Eštok. Tvrdí, že opozícia ho odvoláva len v snahe ochrániť vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí sú naďalej trestne stíhaní. Vyhlásil tiež, že len plní svoje predvolebné sľuby.

Návratu do práce sa má Ján Čurilla domáhať inak, môže to trvať dlhšie, uznáva sudkyňa Zuzana Husová, ktorá sa zhodla s ministrom vnútra; Mestský súd Bratislava IV podľa nej nemôže rozhodovať o predbežnom opatrení.

Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že pri postavení obvinených policajtov mimo služby len dodržiaval zákon. Neodkladné opatrenie, ktoré vydali súdy v prospech policajtov, je podľa neho neprávoplatné, keďže ministerstvo sa odvolalo.

Policajt Ján Čurilla zostáva mimo služby, súd v jeho prípade zamietol návrh na neodkladné opatrenie, oznámil advokát Peter Kubina. Po dvoch vydaných neodkladných opatreniach tak v treťom prípade bratislavský mestský súd navrhovateľovi nevyhovel, čím sa stotožnil s tvrdením ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámil, že postavil mimo služby ďalších 26 policajtov, ktorí boli obvinení z úmyselného trestného činu. Po nástupe do funkcie už odstavil šiestich vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

Najvyšší súd ani na druhý pokus nerozhodol o dovolaní špeciálnej prokuratúry v prípade odsúdeného exšéfa kontrarozviedky Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana. Dôvodom bola náhla hospitalizácia Vičana, o ktorej sa jeho advokát dozvedel až dnes ráno. Ďalšie verejné zasadnutie bude o týždeň. Ak zmaria aj tento termín, senát pohrozil zatykačom.

Opozícia podala návrh na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. „Ukázal sa ako verná slúžka Roberta Fica, jeho nástroj pomsty a symbol ohrozenia právneho štátu,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.

Poverený policajný prezident Ľubomír Solák má dostať funkciu natrvalo. „Spojím sa s predsedom branno-bezpečnostného výboru, aby mi dal termín, aby prešiel riadnym vypočutím. Bol by som rád, keby sa to stalo čím skôr,“ povedal v Na telo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. (aktuality)

Zverejnili rozsudok, ktorý Robert Fico na tlačovke neprečíta, píše Monika Tódová v Newsfiltri. „Až z rozhodnutia Najvyššieho súdu vidno, ako primitívne sa bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka snažil vyhnúť trestnému konaniu. Smer sa ho pred voľbami zastával tak, že za Ficom viseli dva gestapácke kabáty, ktoré chceli poslať prokurátorom.“

Obhajobnú taktiku dnes už odsúdeného expolicajta Mariána Kučerku prirovnáva Najvyšší súd k rozprávkam. V rozsudku detailne rozobral, prečo nesedí tvrdenie, že sa priznal pod nátlakom.

Expolicajta Mariána Kučerku usvedčili z korupcie vlastné slová, konštatoval Najvyšší súd v rozsudku. „Usvedčoval sa v prvom rade sám,“ píše senát, ktorý ho odsúdil na desať a pol roka a trest prepadnutia majetku.

Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto - databáza Ministerstva vnútra SR

Politici masírovali ľudí klamstvami a policajti sa nemohli brániť, hovorí manželka Ladislava Koteka z inšpekcie Jarmila Koteková. Po prvých tlačovkách Smeru podľa nej viacerí išli za právnikmi, aby zistili, ako sa brániť. „Právna ochrana a úkony sú také drahé, že keď môj manžel odtiaľ prišiel, povedal, že nedá ani euro na to zo svojich ťažko zarobených peňazí.“

Všetko sa začalo kauzou Vladimíra Pčolinského, teraz nás chcú zastrašiť, hovorí Jarmila Koteková, manželka policajta Ladislava Koteka, ktorého nedávno teatrálne v Jablonovom zastavila inšpekcia a má aj status chráneného oznamovateľa. „Byť odvážna neznamená, že nemáte strach. Môžete mať strach, ale treba ho tou odvahou prekonať.“

Jeden z hlavných aktérov vojny v polícii – Peter Košč – súdu opísal, ako sa počas vládnutia Smeru uňho na terase domu zišli Dušan Kováčik a Daniel Lipšic. Mali sa dohadovať aj o prípade týkajúcom sa Mariana Kočnera, Lipšic to spochybňuje. Košč odmieta, že by dal Kováčikovi úplatok 50-tisíc eur.

Ministerstvo vnútra podalo odvolanie voči rozhodnutiu súdu v prípade viceprezidenta policajného zboru Branka Kišša. Mestský súd Bratislava IV vydal neodkladné opatrenie proti jeho postaveniu mimo služby.

Podnikateľ Peter Košč s väzbami na SIS odkryl súdu fungovanie za éry Smeru. Vedel o zločinoch; s Dušanom Kováčikom, ktorému podľa obžaloby dal úplatok 50-tisíc eur, sedel doma na terase aj v biliardovom klube. Košč patrí medzi hlavných aktérov vojny v polícii.

Peter Košč a Dušan Kováčik. Foto - webová stránka Ministerstva vnútra SR, N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico hovorí, že plne stojí za personálnymi rozhodnutiami ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu, „aj keď sú za zvláštnych okolností torpédované súdmi“. Na adresu vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu a ich ochrany ako oznamovateľov hovorí, že ide o zúfalé pokusy, „ktoré treba zlikvidovať príslušnou zmenou legislatívy“.

Foto - TASR

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyhlásil, že nahrávka, ktorou Robert Fico útočil na prokurátorov, nebola zmanipulovaná. Bol tam len vytiahnutý nejaký časový úsek, kde bol potlačený šum a zdvihnuté hlasy, tvrdil minister v diskusii televízie Joj. To, že bola nahrávka zmanipulovaná, pritom potvrdil Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Štefan Mašin mal dnes v práci najskôr obmedzenia. Mohol byť len vo svojej kancelárii a po chodbách chodiť len v sprievode dvoch vopred určených osôb, opísal advokát Peter Kubina. Keď si toto opatrenie vypýtal písomne, tak od toho nadriadení upustili.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vraví, že podnet na preverenie funkcionára policajnej inšpekcie Ladislav Koteka prišiel z bratislavskej krajskej prokuratúry. Podozrenie, že neoprávnene využíva služobné auto, bolo z októbra 2023. Šutaj Eštok povedal, že neboli použité žiadne donucovacie prostriedky.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa odvolá voči rozhodnutiu súdu o tom, že Štefan Mašin môže naďalej pôsobiť ako vyšetrovateľ NAKA. Opäť namieta príslušnosť súdu, ktorý rozhodoval, a trvá na tom, že konal v súlade so zákonom. Vyšetrovateľ podľa svojho právneho zástupcu Petra Kubinu už nastúpil do práce.

Vyšetrovateľ Štefan Mašin prišiel ráno do práce na NAKA, do budovy policajného prezídia ho pustili. Stále však čaká, či jeho nadriadení budú rešpektovať neodkladné opatrenie súdu, potvrdil advokát Peter Kubina.

Minister vnútra je pre pomstu ochotný konať protizákonne, reaguje Mária Kolíková z SaS po rozhodnutí súdu, že vyšetrovateľ NAKA zo skupiny čurillovcov sa musí vrátiť do práce. SaS podala na Matúša Šutaja Eštoka trestné oznámenie a zvolala mimoriadne zasadnutie ústavnoprávneho výboru.

Minister Šutaj Eštok je zrelý na uterák, vyhlásil Michal Šimečka (PS). „Avizovali sme, že po hlasovaní o dôvere vláde navrhneme jeho odvolanie. Stále viac sa potvrdzuje, že tento postup je odôvodnený,“ odkázal v reakcii na rozhodnutie o vyšetrovateľovi NAKA Štefanovi Mašinovi, ktorého súd vracia do práce.

Opoziční poslanci žiadajú mimoriadny výbor k novému policajnému prezidentovi Ľubomírovi Solákovi. „Od nástupu novej vlády ide už o druhého prezidenta Policajného zboru, ktorý namiesto verejného vypočutia a následného vymenovania bol len dočasne poverený,“ uviedol Gábor Grendel.

V prípade zmanipulovanej nahrávky, ktorou Robert Fico útočil na prokurátorov, obvinili bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je na úteku. Trestné stíhanie v prípade vedie inšpekcia. Manipuláciu s nahrávkou potvrdila policajná expertíza.

Prvý z vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu sa má podľa súdu vrátiť do práce. Mestský súd Bratislava IV vydal neodkladné opatrenie, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pochybil pri postavení mimo služby Štefana Mašina, keď na odstavenie nezískal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov.

Daniel Lipšic sa zastal svojich podriadených Ondreja Repu a Michala Šúreka, ktorí boli podľa neho tri roky „objektom mimoriadne agresívnych, nevyberaných útokov zo strany verejne činných osôb“. Vyhlásil to v súvislosti s výsledkom policajnej expertízy, podľa ktorej nahrávka prokurátorov Repu a Šúreka, ktorú Robert Fico púšťal na tlačovkách, bola zmanipulovaná.

Novým policajným viceprezidentom sa stal Ivan Hapšták. Človek s takýmto menom bol šéfom vnútornej bezpečnosti NBÚ, upozornila v apríli Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Vyšetrovateľ Ivan Hapšták zasa v roku 2013 tlačil na novinára Toma Nicholsona, aby prezradil zdroj svojich informácií.

Rastislava Polakoviča, ktorý bol doteraz poverený riadením polície, urobil minister vnútra novým riaditeľom dopravnej polície. „Od dnešného dňa bude s plným nasadením riešiť neutíchajúci dopravný kolaps na slovensko-ukrajinskej hranici. Týmto chcem pánovi Polakovičovi úprimne poďakovať za jeho prácu a nasadenie počas krátkeho, no veľmi intenzívneho obdobia,“ vyhlásil Matúš Šutaj Eštok.

Najčítanejšie teraz

Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Kaliňák mi prišiel zagratulovať na svadbu, poznám väčšinu ministrovLadislav Kužela (vpravo) s Matúšom Šutajom Eštokom. Foto - Ministerstvo vnútraFicovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaBez ladu a skladu majú dôkladný archív. Je v ňom aj jeden z prvých portrétov kapely, ktorý vznikol v detskej izbe Kaščákovcov v roku 1987. Foto – O. Nepily
Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuRobert Fico, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASRNávrh Ficovej vlády zaslaný do Bruselu hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúryFoto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeNina Nikiforova plače v Kyjive na pohrebe svojho syna, ktorý padol na fronte. Foto - TASR/APNad Slovenskom bude možno opäť vidieť polárnu žiaru. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Polárna žiara vo Fulianke pri Prešove 5. novembra 2023. FOTO - TASR/Veronika Mihaliková „Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéZlatokrt Wintonov. Foto - TASR/APŠimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Prichádzajú k nám aj mamičky, ktoré majú problém s pitím, lebo sa cítia osamelo, hovorí odborník na liečbu závislostíMarián Huštaty. Foto - archív M. H.Týždeň v práve Rada Procházku: Slávni muži stoja pred súdomFoto – TASRSmer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačovéhoErik Tomáš. Foto N - Tomáš BenedikovičPríhody šoféra po Ukrajine: ako sme doviezli sanitky do blízkosti frontovej línieV lese na Donbase. Foto N – Vladimír ŠimíčekV jednej dávke sú štyri kávy. Aj slovenské deti už pijú energetický nápoj s desivými vedľajšími účinkamiInternetová osobnosť KSI je jedným z majiteľov značky Prime. Foto - TASR/APVláda dá ľuďom na hypotéky do 150 eur mesačne, väčšina nedostane ani polovicuFico o hypotékach vo videu z júla tohto roku. Reprofoto - NBývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiFoto N - Tomáš Pobuda

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:34Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Kaliňák mi prišiel zagratulovať na svadbu, poznám väčšinu ministrovVčera 19:34Nad Slovenskom bude možno opäť vidieť polárnu žiaru. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Včera 19:16Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuVčera 19:12Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaVčera 19:01Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurenciaVčera 18:44Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiVčera 18:12Mnohí Maďari na Slovensku sa k svojej identite nepriznávajú, hovoria tvorcovia seriálu o zahraničných MaďarochVčera 16:45„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéVčera 16:224:3 a trhlina na dôveryhodnosti a dobrej povesti slovenskej justícieVčera 15:33Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 7. časť (audio)Včera 14:59Šimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Včera 14:35Danglár: Kultúrna revolúciaVčera 14:35Vývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeVčera 14:10Svoje „nie“ nemusíte vysvetľovať. Psychologička radí, ako nebyť people-pleaseromVčera 13:46Odmietnutie podpory Ukrajine životnú úroveň na Slovensku nezvýšiVčera 13:22Graf dňa: Stúpajúca cena uránu potvrdzuje, že jadro je späť v hreVčera 12:37Návrh Ficovej vlády zaslaný do Bruselu hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúryVčera 12:33Nebazírujte na výslovnosti a s mobilom počkajte. Ako pomôcť deťom k lepšej komunikáciiVčera 11:15Poslanec SaS Szalay: Práca opozičného poslanca je niekedy strata časuVčera 11:15Stráži chuligánov Slovana: Máme medzi nimi špiónov. Davovú psychózu spustí pár agresorov, oddelíme a spútame ichVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Slávni muži stoja pred súdomVčera 10:47Putinov zabijacký patriotizmusVčera 10:46O čom hovoríme, keď hovoríme o slobodeVčera 10:31Off the Ice: Kane vezme Detroit pod svoje krídlaVčera 09:09Svetový newsfilter: Po zlej nálade prišla vysoká podpora. Putinova popularita skrýva jeden paradoxVčera 09:03Politická kultúra v Rimavskej Sobote: galéria má šetriť, primátorovi Šimkovi navýšili platVčera 08:43Časť politikov sa snaží o prepísanie udalostí novembra 1989Včera 08:13Česko-slovenské slovo týždňa: miminko v. bábätkoVčera 08:08Prečo majú architekti radi biele steny? Radíme, ako pracovať s farbami v interiériVčera 08:00Otehotnela na vrchole kariéry. Každý odchod od dcéry som znášala veľmi ťažko, hovorí olympionička Hrašnová