Inflácia

Najchudobnejšie rodiny boli tento rok jediné, komu vládne opatrenia, rast platov a iné okolnosti nevynahradili inflačný šok. Vyplýva to zo štúdie analytikov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Relatívne najlepšie dopadli rodiny bez detí či penzisti.

Medziročná inflácia v Maďarsku v novembri klesla na 7,9 %, čo je najmenej od začiatku vlaňajška. Rast cien pokračuje v spomaľovaní a dáva centrálnej banke priestor na ďalšie zníženie úrokov.

Švajčiarsky frank bol dnes najsilnejší za takmer deväť rokov, ukazuje Graf dňa. Franku pomáha nielen status bezpečného prístavu v časoch zvýšenej neistoty, ale aj očakávania, že sa už v prvom štvrťroku naštartuje výrazné znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne.

Prepad tržieb v slovenskom maloobchode sa takmer zastavil, ukazuje Graf dňa. Spotreba domácností sa však naštartuje až v budúcom roku, keď rast platov predbehne infláciu, hovoria ekonómovia.

Inflácia v štátoch OECD v októbri klesla najnižšie za dva roky. To naznačuje, že vyspelé ekonomiky sa dostávajú z najhoršej inflačnej krízy za uplynulé desaťročia. OECD združuje 38 krajín vrátane štátov skupiny G7.

Medzi investormi zosilneli očakávania znižovania úrokov v eurozóne. Podporilo ich vyjadrenie členky vedenia ECB Isabely Schnabelovej, že už nepočíta s ďalším zvyšovaním sadzieb. Je prvým „jastrabom“ z ECB, ktorý signalizoval zmenu názoru.

Nemecká ekonomika bude dlhodobo stagnovať, prognózuje hamburský inštitút HWWI. Podľa neho HDP tento rok klesne o 0,3 %. Ak nenastanú ďalšie komplikácie, výraznejší hospodársky rast okolo 1 % možno očakávať až v roku 2025.

Inflácia v Poľsku v novembri klesla na nové vyše dvojročné minimum 6,5 %. Medziročný rast cien sa zmiernil deviaty mesiac za sebou. Poľská centrálna banka očakáva celoročnú infláciu v priemere 11,4 %. (pap, tasr)

Nečakane prudký novembrový pokles inflácie v eurozóne podľa ekonómov zvyšuje šance, že úrokové sadzby začnú klesať už na jar. Európska centrálna banka je blízko k tomu, aby nad infláciou zvíťazila, hovoria analytici ING.

Medziročná inflácia v eurozóne sa v novembri zvoľnila na 2,4 %, čo je najmenej od júla 2021. Analytici odhadovali miernejší pokles z októbrových 2,9 %. Inflácia sa priblížila k dvojpercentnému cieľu ECB, investori čakajú zníženie úrokov na jar 2024.

Francúzsky HDP v 3. štvrťroku po spresnení údajov klesol medzikvartálne o 0,1 %, pôvodne štatistici vykázali rast o 0,1 %. Medziročná inflácia sa v novembri zvoľnila viac, než sa čakalo, na 3,8 %, čo je minimum od začiatku vlaňajška.

Britský protimonopolný úrad preverí určovanie cien pomocou vernostných kariet reťazcov. Chce zistiť, či je spravodlivé, aby nižšie ceny boli dostupné len členom lojalitných programov. Skontroluje napríklad schémy Tesca či Sainsbury’s.

Inflácia v Nemecku sa v novembri znížila výraznejšie, než sa čakalo. Medziročný rast cien sa podľa metodiky EÚ zmiernil na 2,3 % z októbrových troch percent. Inflácia sa dostala blízko cieľa ECB, ktorý je nastavený na úrovni 2 %.

Inštitút Ifo odhaduje, že inflácia v Nemecku bude v zime ďalej klesať a začiatkom nového roka sa zníži pod 3 %. Tempo rastu cien sa podľa neho v decembri prechodne zvýši, čo súvisí s minuloročným výrazným zlacnením energií.

Medziročná inflácia v Španielsku v novembri prekvapujúco klesla na 3,2 % z októbrových 3,5 %, analytici čakali nárast. Španielsko v polovici tohto roka stlačilo infláciu pod dvojpercentný cieľ ECB, neskôr sa opäť zvýšila. (bloomberg)

Šéf nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel varoval pred unáhleným znižovaním úrokov v eurozóne. Následky sprísnenej menovej politiky ECB na infláciu sa podľa neho zatiaľ plne neprejavili.

Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku pokračovali druhý mesiac v poklese. V októbri sa medziročne prehĺbil na 2,7 percenta zo septembrových 2,1 percenta. Poľnohospodárske výrobky lacnejú štyri mesiace dvojciferným tempom.

Ľudia aj firmy by mali zvládnuť splácať vyššie úroky, plošnú pomoc pre dlžníkov netreba, opakuje NBS v najnovšej správe o finančnej stabilite. Rizikom pre banky aj dlžníkov by bol ekonomický pokles a vyššia nezamestnanosť

Inflácia v Japonsku sa zrýchlila na 3,3 percenta zo septembrových troch percent. Služby sa zdražovali najrýchlejším tempom za približne 30 rokov a jadrová inflácia je devätnásť mesiacov nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky.

MMF zhoršil výhľad českej ekonomiky na tento a budúci rok. Predpokladá, že HDP v tomto roku klesne o 0,4 % a v roku 2024 vzrastie o 1,2 %. S poklesom inflácie na dvojpercentný cieľ českej centrálnej banky počíta na začiatku roka 2025.

Maďarská centrálna banka podľa očakávaní znížila základný úrok o 0,75 percentného bodu na 11,5 %, zostáva najvyšší v EÚ. V rovnakej miere klesol aj v októbri, banka už v máji začala znižovať jednodňovú depozitnú sadzbu.

Sadzby ECB sa pravdepodobne nebudú meniť niekoľko najbližších kvartálov, uviedol guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Debaty o prípadnom znižovaní úrokov v eurozóne sú podľa neho predčasné.

Miera inflácie v EÚ v októbri klesla na 3,6 percenta a v krajinách eurozóny na 2,9 % zo septembrovej hodnoty 4,3 %. Na Slovensku dosiahla inflácia 7,8 % a bola štvrtá najvyššia. Najvyššiu infláciu malo Maďarsko s hodnotou 9,6 %.

Hoci inflácia na Slovensku aj v októbri pokračovala v poklese, ceny už rástli rýchlejšie ako v Poľsku, ukazuje Graf dňa. Jej ďalší vývoj závisí od toho, do akej miery bude vláda Roberta Fica domácnostiam kompenzovať januárové zdraženie energií.

Medziročná inflácia v Poľsku v októbri klesla na 6,6 % zo septembrových 8,2 %. Štatistici upravili rýchly odhad, v ktorom uvádzali za október hodnotu 6,5 %. Podľa analytikov je možné, že inflácia sa do konca roka opäť zvýši.

Európska komisia znížila odhad tohtoročného rastu ekonomiky eurozóny aj celej EÚ na 0,6 %. To je o dve desatiny bodu slabší rast, než počítala koncom leta. Výhľad inflácie na tento rok ponechala, na rok 2024 ho zvýšila.

Inflácia sa na Slovensku spomaľuje ôsmy mesiac v rade, v októbri sa znížila na 7,1 percenta. Tempo rastu cien tak bolo najpomalšie od konca roka 2021. Brzdí sa aj rast cien potravín, ktorý bol po prvý raz od vlaňajšieho marca jednociferný.

Inflácia v Británii sa spomalila na 4,6 percenta, čo je najmenej za dva roky. V septembri ešte predstavovala 6,7 percenta. Pokles je dobrou správou pre premiéra Rishiho Sunaka, ktorý sľuboval zmierniť tohtoročný rast cien na polovicu.

Jeden pekár vo Francúzsku necháva celý november na zákazníkoch, koľko mu zaplatia za bagetu. Minimum je 60 centov, čo je výrazne menej než trhová cena. Predajca tak chce pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli v problémoch pre rast cien.

Akcie v USA sa v utorok výrazne posilnili. Dôvodom bola správa o vývoji inflácie v októbri, ktorá podporila očakávania, že centrálna banka ukončí zvyšovanie úrokových sadzieb. Medziročné tempo rastu cien sa spomalilo na 3,2 % zo septembrových 3,7 %. (reuters)

Medziročná inflácia v USA sa v októbri zvoľnila na 3,2 % zo septembrových 3,7 %, analytici čakali miernejší pokles. Ustupujúce inflačné tlaky nahrávajú scenáru, podľa ktorého americká centrálna banka nebude ďalej zvyšovať úrokové sadzby.

Hospodársky rast v eurozóne zostane v najbližšom období slabý, uviedol viceprezident ECB Luis de Guindos. Krajiny regiónu by sa podľa neho nemali snažiť podporiť ekonomiku uvoľnením pravidiel pre kapitálové rezervy bankového sektora.

ECB podľa svojej šéfky niekoľko štvrťrokov nezníži úroky. Christine Lagardová varovala, že inflácia v eurozóne by sa opäť mohla zvýšiť. Ak sadzby zostanú dlhšie na súčasnej úrovni, rast cien podľa nej nakoniec zostúpi na 2-percentný cieľ.

Pomarančový džús môže prudko zdražieť, pretože burzové ceny koncentrátu pre slabú úrodu vyskočili na dvojnásobok, ukazuje Graf dňa. Škody spôsobili hurikány a choroba, pre ktorú pomaranče opadávajú ešte zelené.

Americká centrálna banka je v prípade potreby pripravená prikročiť k ďalšiemu zvýšeniu úrokov. Fed si podľa šéfa Jeroma Powella nie je istý, že sadzby sú dostatočne vysoko na úspešné zavŕšenie boja s nadmernou infláciou.

Medziročná inflácia v Maďarsku v októbri klesla na 9,9 %, analytici čakali vyššie číslo. Pod desať percent sa dostala prvý raz po 18 mesiacoch, v septembri dosiahla 12,2 %. Výrazne zlacneli energie pre domácnosti.

Medziročná inflácia v Česku v októbri stúpla na 8,5 % zo septembrových 6,9 %. Za nárastom je vládna úsporná tarifa, ktorú štatistici vlani zahrnuli do výpočtu ako zlacnenie elektriny. Bez tohto efektu by inflácia v októbri klesla.

ECB už nezvýši úroky, ak ju nečakané okolnosti neprinútia pokračovať v boji proti inflácii, uviedol šéf francúzskej centrálnej banky Villeroy de Galhau. K dvojpercentnému cieľu by sa inflácia v eurozóne mala podľa neho vrátiť v roku 2025.

Poľská centrálna banka prekvapivo ponechala základný úrok na 5,75 %, väčšina analytikov očakávala zníženie o štvrť percentného bodu. Poľský zlotý reagoval na rozhodnutie rastom.

Príliš rýchle uvoľnenie menovej politiky v eurozóne by bolo drahou chybou, uviedol zástupca MMF Helge Berger. ECB v októbri prerušila najdlhšiu sériu zvyšovania úrokov vo svojej histórii a základný úrok ponechala na 4,5 %.

Prepad európskej ekonomiky je podľa MMF nepravdepodobný. V novom výhľade pre Európu hovorí o mäkkom pristátí s postupným poklesom inflácie.

Medziročná inflácia v Turecku sa v októbri prekvapivo znížila na 61,4 % zo septembrových 61,5 %. Bol to prvý pokles za štyri mesiace, analytici čakali opätovný nárast. Medzimesačné tempo rastu cien sa spomalilo na 3,4 %.

Česká centrálna banka opäť ponechala základnú úrokovú sadzbu na 7 %, kde sa drží od vlaňajšieho júna. Analytici boli pred rokovaním banky rozdelení, časť z nich očakávala, že vzhľadom na vývoj ekonomiky sa už začne znižovanie úrokov.

Britská centrálna banka podľa očakávania ponechala základný úrok na 5,25 %, čo je najvyššia úroveň za 15 rokov. Signalizovala, že so znižovaním sadzieb v najbližšom období nepočíta napriek slabým vyhliadkam britskej ekonomiky.

Miera inflácie sa v eurozóne v októbri znížila na 2,9 percenta; je to väčší pokles, než sa očakávalo. Dôvodom je najmä výrazné zníženie cien energií. V septembri miera inflácie predstavovala 4,3 percenta. Najvyšší rast cien malo opäť Slovensko.

Viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos vyhlásil, že geopolitické napätie by mohlo viesť k zvýšeniu inflácie. ECB minulý týždeň ponechala svoje úrokové sadzby bez zmeny, pričom odmietla špekulácie o ich rýchlom znížení.

Medziročná inflácia v Nemecku sa spomalila na tri percentá zo septembrových 4,3 percenta. Medzimesačne ceny klesli o 0,2 percenta. Jadrová inflácia, ktorá nezohľadňuje nestabilné ceny energií a potravín, sa však drží vyššie.

Ak by chcel niekto výrobcom čistiacich prípravkov vyčítať vysoké marže, mal by sa pozrieť na ich investície do vývoja, tvrdí Lenka Křížová, manažérka značiek ako Coccolino alebo Cif. Na jedno pranie dnes podľa nej treba menej prášku či gélu a to, čo sa kedysi pralo na 60 stupňoch, dnes stačí prať na 30.

S octom treba byť pri čistení opatrný, tvrdí Lenka Křížová, manažérka značiek ako Cif či Domestos. „Ak ho nesprávne dávkujete alebo ho použijete na nesprávny povrch, môžete spotrebič aj trvalo poškodiť.“ Ocot však má aj dobré vlastnosti, ktoré preberajú výrobcovia čističov.

Najväčším technologickým firmám v poslednom štvrťroku medziročne rástli tržby aj zisky, no investorom to nestačilo, ukazuje Graf dňa. Ceny akcií všetkých firiem okrem Amazonu klesali a nadol so sebou vzali aj obľúbený index SaP 500.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnúVčera 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovládeVčera 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchloVčera 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromčekVčera 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z BruseluVčera 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tankVčera 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastúVčera 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedaliVčera 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)Včera 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológaVčera 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosomVčera 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkovVčera 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veciVčera 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)Včera 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?Včera 15:13Danglár: Majster katVčera 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlamiVčera 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavkaVčera 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa imVčera 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov rokaVčera 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví trénerVčera 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestáchVčera 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnanéVčera 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnaťVčera 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasikaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstvaVčera 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le PayacoVčera 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na ZámockejVčera 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo ExpressuVčera 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii