Inflácia

Európske krajiny zasiahli štrajky. Expert vysvetľuje, čo je za tým. Francúzi sa búria proti dôchodkovej reforme, v Holandsku sa farmárom nepáčia vládne zmeny v poľnohospodárstve, v Nemecku a Británii ľudia demonštrujú za vyššie platy.

Britskí farmári varujú, že nedostatok čerstvej zeleniny sa v krajine môže stať bežnejším javom. Domácu produkciu zasiahli prudko rastúce náklady a nepredvídateľné počasie, výrazne menej sa dováža aj zo zahraničia.

Rast cien v eurozóne sa v marci prudko spomalil na 6,9 percenta ročne, ale jadrová inflácia, na ktorú sa sústreďuje Európska centrálna banka, vystúpila na nový rekord, ukazuje Graf dňa. Znamená to ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, hovoria analytici.

Najnižšiu cenu v tendri o výstavbu ďalšieho úseku prešovského obchvatu ponúkla Eurovia – 338 miliónov eur. Desaťkilometrový úsek nadviaže na prvú, štvorkilometrovú etapu R4, ktorá sa už stavia.

Hlas označil ohlásený jednorazový protiinflačný príspevok 100 eur za príliš nízky. Kritizuje, že sa k nemu dostane primálo ľudí a o peniaze bude treba žiadať. Príspevok by sa mal vyplácať v máji, základnou podmienkou je nízky príjem.

Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom, ktorí dosiaľ nedostali inú protiinflačnú pomoc. Minister práce Milan Krajniak očakáva, že by sa mohli vyplácať v máji, dostalo by ich 50-tisíc ľudí, ktorí majú príjem do 1,81-násobku životného minima, čo je 424 eur.

Inflácia v Poľsku sa v marci spomalila na 16,2 percenta medziročne, analytici však čakali výraznejší pokles. Najviac zdraželi potraviny a energie. Vo februári bola inflácia 18,4 percenta.

Maďarsko chce podľa Viktora Orbána postupne zrušiť cenové stropy na základné potraviny a hypotéky, len čo sa zníži inflácia. Vo februári klesla prvý raz po viac než roku, bola však najvyššia v EÚ.

Medziročná inflácia v eurozóne v marci výrazne klesla na ročné minimum 6,9 %, odhadol Eurostat. Ťahali ju ceny potravín, k zmierneniu zdražovania prispel pokles cien energií. Inflácia na Slovensku sa zvoľnila na 14,8 %.

Inflácia ovplyvnila viac ako polovicu ľudí, ktorí obmedzili svoje výdavky, vyplýva z prieskumu asociácie slovenských inkasných agentúr ASINS. Približne každému desiatemu respondentovi stúplo zadlženie, polovica nemá finančnú rezervu.

Ak by v parlamente prešiel návrh zakázať nedeľný predaj, viac než potravinári by na to doplatili predajcovia módy či elektra. „Prežili sme covid, šialenú infláciu a chcú nás obmedziť v podnikaní, o ktorom v živote ani nerozmýšľali?“ pýta sa Peter Vaľo zo siete EXIsport.

Vláda podľa premiéra Hegera nechystá zníženie DPH na potraviny. Tvrdí, že do niekoľkých týždňov predstaví pomoc pre ľudí, ktorí ju potrebujú. Znižovanie DPH spolu s obmedzením marží reťazcov a zverejňovaním nákupných cien žiadal Hlas.

Medziročná inflácia v Nemecku sa v marci podľa metodiky EÚ zmiernila na 7,8 %, čakal sa ešte výraznejší pokles. Vo februári ceny stúpli o 9,3 %. K spomaleniu zdražovania pomohli hlavne ceny energií.

Česká ekonomika sa podľa OECD tento rok dostane do miernej recesie. Organizácia prognózuje, že HDP klesne o 0,1 %, na budúci rok čaká rast o 2,4 %. Inflácia tento rok zostane vysoká a dosiahne 13 %, na budúci rok sa zmierni na 4,2 %. (čtk)

SaS chystá podnet na protimonopolný úrad pre zastropovanie cien potravín obchodnými reťazcami. Úrad sa už skôr vyjadril, že dohody síce vo všeobecnosti môžu viesť k obmedzeniu konkurencie, no tento trh považuje za „vysoko transparentný“.

Medziročná inflácia v Španielsku sa v marci prudko znížila na 3,1 % z februárových 6 %, analytici čakali miernejší pokles. Prispelo k tomu najmä zlacnenie energií a palív. Medzimesačne ceny stúpli o 1,1 %.

Je typické pre západné krajiny a USA, že chudobný znamená obéznejší, hovorí lekárka a vedkyňa Adéla Penesová. „Lebo ľudia s nižším príjmom siahajú po lacnejších a množstevne zaujímavejších potravinách. To sú aj mnohé akcie, že kúpite za nižšiu cenu XXL balenie,“ hovorí.

Zdražovanie potravín vyvrcholí v prvom štvrťroku 2023, potom by ich ceny mali začať kopírovať zlacnenie poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch, ukazuje Graf dňa z odhadov NBS. Drahšie potraviny prispeli k tomu, že centrálna banka v stredu mierne zvýšila prognózu priemernej inflácie v tomto roku na 10,5 % z pôvodných 10 %.

Vláda by pri raste cien potravín mala pomáhať zraniteľným, zhodujú sa ekonómovia z Panelu expertov. Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster spresňuje, že Slovensko nedokáže kompenzovať vysoké ceny každému.

Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest a reťazce im zastropovali ceny, hovorí Adela Penesová, lekárka a vedkyňa zo Slovenskej akadémie vied, o zozname 400 potravín, ktorým reťazce zastropovali ceny.

Poslanec Patrick Linhart (nezaradený) žiada, aby vláda do dvoch týždňov predložila návrh, ktorý by riešil vysoké ceny potravín. Uviedol to v stredu po mimoriadnom rokovaní výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ak tak vláda neurobí, Linhart sám predloží návrh, ktorý bude stropovať nie ceny potravín, ale marže reťazcov.

ECB očakáva rýchly pokles inflácie v eurozóne, povedal jej hlavný ekonóm Philip Lane. Na dosiahnutie inflačného cieľa na úrovni 2 % podľa neho bude potrebné ďalšie zvýšenie úrokov.

Česká centrálna banka dnes podľa očakávaní opäť ponechala základný úrok na 7 %. Sadzba je na rovnakej úrovni od vlaňajšieho júna. Banková rada rozhodla aj o tom, že bude naďalej brániť nadmerným výkyvom kurzu koruny.

Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo, hovorí lekárka a vedkyňa zo SAV Adela Penesová. „V Európe sme jedna z troch krajín, ktoré majú najvyššiu spotrebu alkoholu na obyvateľa. Je to 12 litrov čistého etanolu na hlavu u ľudí od nula do sto rokov. To je strašne veľa.“

Národná banka mierne zhoršila výhľad ekonomického rastu na tento rok. Očakáva, že HDP stúpne o 1,3 percenta, čo je 0,3 percentného bodu menej ako v predchádzajúcej predpovedi. Upozorňuje aj na očakávané zhoršenie verejných financií.

Každá druhá online objednávka ide cez mobilný telefón, hovorí Patrik Čanecký, ktorý na Slovensku manažuje značky ako Reserved, Mohito, Sinsay či Cropp. Vracanie tovaru sa podľa neho drží medzi 20 až 30 percentami.

Maďarská centrálna banka ponechá kľúčové úrokové sadzby na ich súčasnej úrovni. Chcú tým zabezpečiť ukotvenie inflačných očakávaní a dosiahnuť inflačného cieľa udržateľným spôsobom.

Aj keď majú niektoré známe módne značky problémy a redukujú predajne či odchádzajú z trhu, nemusí to byť navždy. „Niektoré fungujú viac ako sto rokov. Je len otázkou času, kým sa vrátia,“ myslí si Patrik Čanecký, ktorý na Slovensku manažuje značky ako Reserved, Mohito, Sinsay či Cropp.

Zastropovanie cien potravín spôsobí chaos, tvrdia ekonómovia v paneli expertov. Regulácia by mohla vytvoriť ďalší tlak na zvyšovanie cien, niektorí varujú aj pred znižovaním DPH. Zhodujú sa na tom, že pomoc má byť určená zraniteľným skupinám.

Americká centrálna banka by už od leta mohla znižovať základné úroky, naznačuje to vývoj na finančných trhoch, píše v komentári ekonóm Vladimír Vaňo. Od júna 2023 do januára 2024 môže Fed úroky znížiť päťkrát a eurozóna by tento vývoj mohla kopírovať.

Módne značky počas inflácie rozširujú svoje portfólio o cenovo dostupnejší tovar, opisuje v rozhovore Patrik Čanecký, konateľ LPP Slovakia, ktorá manažuje značky ako Mohito, Reserved či Sinsay. Trh s lacným oblečením preto hustne. Ukazuje sa však, že zákazník radšej ostane pri svojej značke a nakupuje menej.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V pondelok čaká Nemecko veľký štrajk, možno najväčší za posledné desaťročie. Doprava môže zostať ochromená v celej krajine, už dnes zrušili na mníchovskom letisku množstvo letov.

Boris Kollár považuje zastropovanie cien potravín za zlý vtip a marketing reťazcov. Predseda parlamentu tvrdí, že by mal zasiahnuť Protimonopolný úrad.

Vláda zaplatí samosprávam 90 % výpadkov súvisiacich so zmenami zákonov, ktoré presadila, povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger. Reagoval na slová bratislavského primátora Matúša Valla, ktorý zdôvodnil zvyšovanie mestských poplatkov krokmi vlády.

Minimálna hodnota stravného lístka zrejme stúpne z 5,10 na 5,48 eura, zámer ohlásilo ministerstvo práce. Sumy sa odvíjajú od výšky cien jedál v stravovacích zariadeniach, od poslednej úpravy podľa ministerstva stúpli o sedem percent.

Ponuka na zvýšenie platov od vedenia Slovnaftu je pre nás ponižujúca, hovorili počas protestu pred areálom rafinérie zamestnanci. Manažment navrhuje zvýšenie o 10 percent, v tom sú však zarátané aj príplatky, odmeny, ba dokonca aj benefit v podobe palivových kariet. Základná mzda by mala v priemere narásť o 5 percent.

Po ECB a americkom Fede zdvihli úrokové sadzby aj centrálne banky vo Švajčiarsku a Veľkej Británii, ukazuje Graf dňa. Zvyšovanie úrokov signalizuje, že centrálni bankári považujú infláciu za väčšiu hrozbu pre ekonomiku ako problémy bankového sektora, hovoria analytici.

Britská centrálna banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4,25 %. Je ďalšou z významných centrálnych bánk, ktoré sprísnili menovú politiku napriek turbulenciám na finančných trhoch v uplynulom období.

Švajčiarska centrálna banka zdvihla základný úrok o pol percentného bodu na 1,5 % v pokračujúcej snahe o tlmenie inflácie. Sadzby zdvihla napriek problémom banky Credit Suisse, ktoré rozkývali svetové finančné trhy.

Ceny ropy dnes rastú napriek správe o prekvapivom raste zásob v USA v minulom týždni. Americký dolár totiž pred koncom zasadnutia menového výboru centrálnej banky USA (Fed) oslabuje, čo podporuje dopyt po rope.

ECB podľa šéfky Christiny Lagardovej rázne zakročí, aby stlačila infláciu v eurozóne pod cieľové 2 %. Euro sa po jej slovách spevnilo, okolo 13.00 h stúplo voči americkej mene na päťtýždňové maximum 1,0797 dolára.

Vyhliadky nemeckej ekonomiky sa podľa poradcov vlády zlepšili, rast však brzdí vysoká inflácia. Odhadujú, že HDP tento rok stúpne o 0,2 %, čo zodpovedá prognóze kabinetu z januára. Na budúci rok čakajú zrýchlenie rastu na 1,3 %.

Inflácia v Británii sa vo februári prekvapivo po troch mesiacoch zvýšila a dostala sa medziročne na 10,4 percenta. K rastu cien prispelo najmä zdraženie potravín a tiež drahšie nápoje v pohostinstvách a reštauráciách.

Zoznam potravín so zastropovanými cenami je už kompletný. Je na ňom málo čerstvej zeleniny, ovocia a ďalších produktov, ktoré môžu najviac zdražieť. Prevažujú výrobky, ktorých ceny sa už ustálili alebo klesajú, napríklad aj víno, pivo, mrazená pizza či hranolčeky.

Podľa väčšiny analytikov americká centrálna banka v stredu zdvihne úroky o 25 bázických bodov, pretože inflácia je naďalej priveľký problém. Menšia časť si myslí, že Fed v dôsledku turbulencií na trhoch odloží zvyšovanie sadzieb.

Niektorí potravinári tvrdia, že už pred ohlásením zastropovania cien potravín čelili tlaku reťazcov, ktoré vraj žiadali zníženie odbytových cien. „Odmietame, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na naše plecia,“ uvádzajú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu s Úniou potravinárov Slovenska.

Určite by sme si mali zvyknúť na vyššiu cenovú úroveň, ale pevne verím, že si nemusíme zvykať na vyššiu úroveň inflácie, hovorí profesor ekonómie zo Chicagskej univerzity Ľuboš Pástor. „Stále očakávam, že sa vráti k 2 percentám, ale nie je to vec mesiacov, ale možno roka, dvoch.“

Od pondelka nájdu zákazníci v niektorých potravinách nálepku „protiinflačná garancia“, ktorá znamená, že cena tovaru je zastropovaná. Na zoznamoch sa prekvapivo objavili aj mrazená pizza quattro formaggi či dokonca alkohol.

Cenové stropy na potraviny pôsobia šľachetne, ale môžu pomáhať kartelovým dohodám, hodnotí odborník na hospodársku súťaž Richard Kališ. Vraví, že obchodníci si takýmto spôsobom môžu takisto posilniť trhovú pozíciu voči dodávateľom a vyhnúť sa prísnejšej regulácii.

Nemecká ekonomika sa podľa Bundesbanky pravdepodobne nachádza v recesii. Centrálna banka odhaduje, že medzikvartálny pokles HDP sa v prebiehajúcom štvrťroku spomalí, za október až december dosiahol 0,4 %.

Nové na Dennikn.sk

10:5730 najsmiešnejších udalostí marca: Ako sa bozkávať na diaľku a čo robí Andrew Tate v noci 10:25Zlý spánok – fajčenie 21. storočia 08:30Začala sa vojna a ja mám myslieť na vektory? Hodinu dejepisu o druhej svetovej som preplakala 07:26Ráno s NHL: Krátke okno v dejinách, keď bol dopyt po hokejovom disko albume. Lafleur ho nahral, hoci nevedel spievaťVčera 22:08Okupovaný Krym si založil vlastnú žoldniersku armádu. Tej veľkej ruskej už nedôverujeVčera 21:41Ako sa z Varufakisa a Chomského stávajú obhajcovia ruského kolonializmuVčera 20:20Príbeh o hip hope, drogách a ambíciách nakrútili na iPhone. Je svižný a zábavnýVčera 18:12Vo Francúzsku sa kopia odpadky, v Nemecku štrajky odstavili dopravu. Expert vraví, čo je za protestmi v EurópeVčera 16:29Všetkých nás ovplyvnil svojou láskou k filmu aj k životuVčera 12:30Hegerovo ministerstvo navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, Heger tvrdí, že šlo o chybuVčera 11:03Rastliny v strese „volajú o pomoc“. Ľudské ucho to nezachytí, iné živočíchy možno ánoVčera 10:29High 5ive: Stratiť sa v hudobnom lese, z ktorého nechcete vyjsťVčera 10:14Dilema volieb a ilúzia ideáluVčera 08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských dušíVčera 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobréVčera 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmi31.03 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom31.03 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?31.03 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore31.03 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)31.03 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy31.03 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov31.03 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť31.03 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou31.03 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)31.03 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?31.03 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre31.03 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá31.03 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)31.03 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany