Inflácia

Ak si mala koalícia robiť v piatok z niečoho ťažkú hlavu, nebolo to z Kaliňáka, ale zo správy štatistického úradu o inflácii, píše Newsfilter. „Inflácia najviac zasiahne ľudí s najnižšími príjmami. Preto sa od vlády čaká, že keď ide kompenzovať infláciu, zamieri práve na nich. Lenže to sa na Slovensku nedeje. Namiesto toho chystá vláda opatrenia podľa toho, ako sa zladia predstavy Matoviča a Sulíka.“

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Rusku sa zrýchlil na 17,8 % z marcových 16,7 %. Inflácia sa tak nachádzala najvyššie od januára 2002. Ruská ekonomika čelí dôsledkom sankcií, medzimesačný rast cien sa však výrazne spomalil.

Slovenská sporiteľňa očakáva vrchol inflácie v najbližších mesiacoch s jemným vyklesávaním po zvyšok roka, uviedol jej analytik Matej Horňák v komentári k práve zverejneným číslam o aprílovej inflácii. Predpovedá, že tohtoročná miera inflácie dosiahne v priemere 9,5 %.

Inflácia v Poľsku v apríli stúpla na 12,4 %, čo je najviac od konca roka 1997. Výsledok mierne prekonal prognózy analytikov aj rýchly odhad štatistikov. Na infláciu má naďalej vplyv rast cien energií aj niektorých surovín.

Inflácia v eurozóne dosiahne vrchol v 2. štvrťroku, prognózuje poisťovňa Allianz Trade. Na raste cien sa podľa nej budú takmer z dvoch tretín podieľať stúpajúce ceny energií a potravín. V apríli inflácia v eurozóne stúpla na 7,5 %.

V apríli vzrástla inflácia na 11,8 % z marcových 10,4 %, podporili ju najmä ceny potravín, palív a energií. Spotrebiteľské ceny rástli pätnásty mesiac za sebou a medziročná inflácia je najvyššia od júna 2000, uvádza Štatistický úrad SR.

Učitelia sú frustrovaní z toho, že sa ich platy nehýbu smerom nahor, zatiaľ čo inflácia rýchlo rastie. A to všetko pre politické nezhody SaS a OĽaNO. „Rozhodnúť o tom, či bude alebo nebude štrajk učiteľov, môžu dvaja ľudia – minister financií Matovič a minister hospodárstva Sulík,“ hovorí šéf školských odborov Pavel Ondek.

Spor medzi Matovičom a Sulíkom sa často interpretuje tak, že majú rozdielne názory na to, či je správne, aby protiinflačný balík zaplatili veľké firmy. V skutočnosti nejde o protiinflačný balík a nemajú ho zaplatiť len firmy, ale minimálne z rovnakej časti aj obce.

Česká koruna sa voči euru oslabila natoľko, že to centrálnu banku podnietilo k intervenciám na devízovom trhu, ukazuje Graf dňa. Banka sa tak snažila zvrátiť trend, ktorý naštartovalo zverejnenie mena jej nového guvernéra, ktorý je odporcom ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Učitelia majú reformu uskutočňovať za nižšie platy, píše Juraj Hipš. „Ak minister školstva skutočne bojuje za zvýšenie učiteľských platov, mali by sme teraz počuť aj silnú podporu od jeho straníckeho šéfa.“

Česká centrálna banka sa rozhodla začať intervenovať na devízovom trhu v prospech koruny po tom, ako sa v posledných dňoch výrazne oslabila. Koruna klesala najmä v súvislosti s vymenovaním nového guvernéra ČNB Aleša Michla. (čtk)

Rast britskej ekonomiky sa v 1. štvrťroku spomalil na 0,8 %, čakal sa lepší výsledok. Tempo medzikvartálneho rastu HDP sa zvoľnilo z 1,3 % v závere vlaňajška, vyplýva z údajov britského štatistického úradu.

Rastúce ceny pohonných hmôt a potravín podľa poradenskej spoločnosti Verisk Maplecroft zrejme povedú k vzostupu občianskych nepokojov. Najviac sú ohrozené rozvíjajúce sa krajiny so stredne vysokými príjmami, ako Brazília či Egypt.

Inflácia v USA klesla prvý raz od vlaňajšieho augusta. V apríli sa zvoľnila na 8,3 % z marcových 8,5 %, zostáva však blízko 40-ročného rekordu. Výsledok súvisí najmä s tým, že ceny benzínu zostúpili z predchádzajúcich maxím.

Krajniak vraví, že jednorazový príspevok 100 eur sa vyplatí v júni. Takže čas schváliť ho majú do konca mája. „Legislatívne a vecne to máme pripravené, politicky dohodnuté, nie je s tým žiaden problém.“

Krajniak vraví, že daňový bonus vedia schváliť aj bez opozície, hoci to SaS nepodporí. Reagoval na Sulíka, ktorý povedal, že strana to nebude vetovať, aj keď to prejde s podporou Hlasu. „Treba urobiť aspoň daňový bonus na dieťa, ja to považujem za dobrú vec,“ povedal Krajniak.

O 100 eur sa za máj jednorazovo zvýšia príspevky náhradným rodičom, ľuďom v hmotnej núdzi a príspevky na opatrovanie, schválila to vláda. Na kompenzáciu nárastu cien by malo ísť šiestim vybraným skupinám ľudí 22 miliónov eur.

Šéfka ECB Christina Lagardeová naznačila, že centrálna banka by mohla zvýšiť úrokové sadzby už v júli. Jej vyhlásenie je doposiaľ najjasnejším signálom, že ECB je pripravená zdvihnúť úroky z rekordne nízkych úrovní.

Michal Šipoš (OĽaNO) uviedol, že rokovania o protiinflačnej pomoci momentálne stoja na SaS a predloženie opatrení sa zrejme ešte o týždeň posunie. „Keďže sme seriózni partneri, tak ich chceme získať na palubu a dáme tomu ešte týždeň,“ povedal.

Inflácia v Číne v apríli stúpla na 2,1 %, čo je najrýchlejšie tempo za päť mesiacov a viac, než sa čakalo. Rast spotrebiteľských cien sa drží pod tohtoročným cieľom vlády, ktorý je stanovený na úrovni 3 %. (reuters)

Inflácia v Nemecku sa v apríli zrýchlila na 7,4 % z marcových 7,3 %, potvrdil svoj predbežný odhad štatistický úrad Destatis. Aprílový medziročný rast spotrebiteľských cien bol najvyšší od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990.

Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) predpokladá, že balík opatrení za miliardu eur na toto zasadnutie vlády nepôjde. Vysvetľuje to podmienkou SaS, aby mohla obsadiť miesto predsedu Protimonopolného úradu. „Dozvedela som sa to na poslednú chvíľu. Načo sú rokovania v pondelok do jednej v noci, keď na druhý deň neplatia?“

Česko najmenej na štyri mesiace zníži spotrebnú daň z nafty a benzínu v prepočte o šesť centov na liter. Opatrenie schválil senát a smeruje na podpis prezidentovi. Platiť má minimálne od júna do septembra.

Britániu podľa inštitútu NIESR čaká v druhej polovici roka hospodárska recesia a zhoršenie životnej úrovne v dôsledku rastúcich cien. Odhaduje, že HDP v 3. kvartáli klesne o 0,2 % a v posledných troch mesiacoch o 0,4 %. (reuters)

Inflácia v Dánsku v apríli zrýchlila rast na takmer 38-ročné maximum, uviedol dánsky štatistický úrad. Spotrebiteľské ceny v apríli vzrástli medziročne o 6,7 % po 5,4-percentnom raste v marci.

Kurz amerického dolára voči euru sa drží bez veľkých zmien, euro krátko pred 18 h strácalo asi desatinu percenta na 1,0545 USD. Investori čakajú na stredajšiu správu o aprílovom vývoji inflácie v USA. (čtk)

Osamelí dôchodcovia sa stávajú jednou zo skupín najviac ohrozených chudobou, ukazuje Graf dňa. Vláda, ktorá by mala v stredu rozhodovať o opatreniach na zmiernenie inflácie pre chudobných občanov, však na nich nemyslela.

Grécka inflácia sa v apríli zrýchlila a dostala sa na najvyššiu úroveň od roku 1995. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 10,2 %, uviedol grécky štatistický úrad Elstat.

Parlament neschválil návrh Smeru, v ktorom chcel do 17. júna osobitne rokovať o raste cien. Uznesenie by tiež žiadalo od vlády prijať kompenzačné opatrenia, kroky proti rastu cien potravín či energií a cenovú kontrolu najväčších obchodných reťazcov.

Minister Krajniak povedal, že na jednorazovej pomoci 100 eur sú v zásade dohodnutí. Taká suma sa má vyplatiť rodinám na každé dieťa, pre rodiny v hmotnej núdzi a dôchodcom, ktorým to nevyšlo na penziu. „Čo sa týka dlhodobejšej pomoci, sme k dohode oveľa bližšie, ako sme boli o takomto čase včera.“

Miera inflácie v Maďarsku v apríli vystúpila na 9,5 % medziročne z marcovej hodnoty 8,5 %. Najviac sa zvyšovali ceny potravín, drahší je však aj tovar dlhodobej spotreby. Maďarsko koncom vlaňajška zastropovalo ceny pohonných hmôt.

Medziročná inflácia v Česku stúpla najvyššie od decembra 1993. Inflácia sa v apríli zrýchlila na 14,2 % z marcových 12,7 %. Vplyv na to mali najmä ceny bývania, pohonných hmôt a potravín.

Česko čaká v tomto roku kombinácia dvojcifernej inflácie a krátkej miernej recesie, ukazuje Graf dňa z predpovedí Českej národnej banky. Tá vo štvrtok potvrdila svoju povesť bojovníka proti inflácii a zvýšila úrokové sadzby viac, ako sa čakalo.

ECB bude musieť zvýšiť kľúčový úrok už v júli, uviedol šéf fínskej centrálnej banky Olli Rehn. Eurozóna bojuje s prudko rastúcou infláciou v dôsledku vojny na Ukrajine, podľa Rehna treba zabrániť zakoreneniu inflačných očakávaní.

Zo životného minima sa nedá žiť. Dávky pomoci v hmotnej núdzi sú ešte pod jeho úrovňou. To je už nebezpečné, hovorí v rozhovore Zuzana Kusá, sociologička a bývalá poradkyňa prezidentky Zuzany Čaputovej. Po piatich rokoch zlepšovania situácie miera rizika chudoby vzrástla a vrátila sa späť na úroveň z roku 2018.

Mestá a obce sa opäť sťažovali na rastúce ceny stavebných materiálov, majú preto problém urobiť eurofondové projekty. ZMOS žiada dofinancovanie. Očakáva sa, že Úrad pre verejné obstarávanie umožní uzatvárať dodatky so zvýšením ceny o 50 %.

Ceny oblečenia nerastú tak dramaticky ako ceny potravín. Podľa manažérov z biznisu je to aj preto, že odevy či športové potreby, ktoré sú na pultoch, boli objednané z Číny už pred rokom. Nie je však vylúčené, že ďalšie zdraženie môže prísť.

Poľská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentného bodu na 5,25 %, teda na najvyššiu úroveň od roku 2008. Pokračuje tak v sprísňovaní menovej politiky v reakcii na vysokú infláciu.

Produktivita práce v USA v 1. kvartáli klesla najviac od roku 1947, v celoročnom prepočte o 7,5 %. Rast nákladov na jednotku práce sa zrýchlil, čo naznačuje, že mzdové tlaky budú naďalej udržiavať infláciu na vyššej úrovni. (reuters)

Ak by Slovensko čerpalo eurofondy rovnakým tempom, ako je priemer ostatných poberateľov zdrojov od EÚ, ostávalo by mu do konca roka využiť necelú tretinu alokácie, nie 42 %, ukazuje Graf dňa. Na tradičnú pomalosť v čerpaní vláda špeciálne dopláca v čase vysokej inflácie.

ČNB výrazne zvýšila odhad inflácie v Česku. Podľa novej prognózy ju tento rok čaká na priemerných 13,1 %, vo februári odhadovala, že ceny stúpnu o 8,5 %. Na budúci rok by sa inflácia mala zvoľniť na 4,1 %.

Česká národná banka zvýšila základný úrok o 0,75 percentného bodu na 5,75 %, čo je maximum od roku 1999. Dôvodom je naďalej rastúca inflácia umocnená vojnou na Ukrajine a snaha centrálnej banky tlmiť inflačné očakávania.

Britská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 1 %, čo je najviac od roku 2009. Podľa očakávaní ju zdvihla o štvrť percentného bodu. Hlavným dôvodom je inflácia, ktorá sa v marci zrýchlila na 30-ročný rekord 7 %.

Inflácia v Turecku v apríli stúpla na takmer 70 % a je na ďalšom maxime za viac ako 20 rokov. K zrýchleniu zdražovania prispeli najmä vysoké ceny dopravy či potravín. Pred rokom bola inflácia mierne nad 17 %.

Americká centrálna banka v súlade s očakávaniami zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentného bodu. Federálny rezervný systém zdvihol cieľové pásmo pre svoju sadzbu na federálne fondy na 0,75 až 1 % a povedal, že toto sprísnenie menovej politiky nebolo posledné.

Úrad pre verejné obstarávanie chystá usmernenie, ktoré umožní uzavrieť dodatky k zmluvám so zvýšením ceny o 50 %. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s predsedom úradu Miroslavom Hlivákom.

Európsky priemysel má objednávok dosť, brzdia ho však problémy s dodávkami komponentov a surovín, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu zosilneli, ukazuje Graf dňa od Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií. Podniky nestíhajú uspokojiť silný dopyt, a to tlačí na rast inflácie, hovorí analytik IFP Martin Pažický.

Financovanie návrhov opatrení na vynahradenie rastu cien podľa Igora Matoviča zverejnia až pri ich predložení vláde. Minister financií dodal, že prípadné veto SaS „nebudú akceptovať“ a Richardovi Sulíkovi vyčítal, že bol v čase rokovaní na dovolenke.

Opatrenia na vynahradenie rastu cien by mohla vláda podľa ministra práce Milana Krajniaka schvaľovať na budúci týždeň. Dodal, že netrvá na tom, aby prešli v parlamente presne v navrhnutej podobe. Richard Sulík zopakoval, že zvýšenie daní bude vetovať.

Bravčové mäso na rozdiel od drvivej väčšiny potravín v obchodoch na Slovensku v marci medziročne zlacnelo, je to však iba krátkodobý výkyv. Jatočné ošípané už medzičasom zdraželi zhruba o polovicu, živé kurence až dvojnásobne.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Shooty: Bratský národ Roberta FicaAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinHadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftuZľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto - TASR, N - Vladimír Šimíček; koláž - NBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayTereza Nvotová: Nechcem byť matkou. Nemyslím si, že som preto horší človekTereza Nvotová. Foto N - Tomáš BenedikovičEmília Vášáryová: Moje narodeniny? Štiavnica, vtáčie mlieko a orgovánEmília Vášáryová v apríli 2022 preberá cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Foto – TASRAko veľmi pomohli americké dodávky Sovietom? Bez nich by vojnu ukončili až jadrové útoky v Nemecku, napísal ruský historikAmerický prezident Franklin Delano Roosevelt podpisuje v marci 1941 zákon o pôžičke a prenájme. Foto - WikimediaVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokTýždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL01.00 PM:28Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu01.00 PM:18Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Apple TV+, DAFilms a ďalších službách01.00 PM:40Už druhýkrát utiekli pred ruskou okupáciou: Teraz to bolo oveľa strašidelnejšie, ako keď sme opúšťali Donbas01.00 AM:28Nick Cave je životom ťažko skúšaný človek, ale nestráca zmysel pre humor01.00 AM:02Darmo máme cenový strop, napokon za to zaplatia ľudia, vraví bývalý guvernér Maďarskej národnej banky01.00 AM:24Autor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabrala01.00 AM:06Český týždeň: Šéfa národnej banky vyberal Zeman a poznať to01.00 AM:00Ramsay mohol byť so Slovenskom už vo Vancouvri 2010. Chceli ma Šatan s Chárom, no vedenie nie, hovorí01.00 AM:56High 5ive: 25 nápadov, ako oživiť spiaci československý pavilón v Benátkach01.00 AM:00Aj Haalandovi pomohol „Breddefotball“. Nová nórska generácia je radikálne iná ako predošlé01.00 AM:52300 slov z MS: Ramsay dokázal to, čo mu spočiatku vyčítali. Už máme luxus byť nespokojní01.00 AM:00Komentátori Čikovský a Gális: Pre koalíciu je ľahšie vymedzovať sa cez konflikt než tým, že by priniesli niečo originálne01.00 PM:33Fínska europoslankyňa: Putin zlyhal. Chceme ísť do NATO, a on s tým nič neurobí