Komunálne a župné voľby 2022

Nová starostka Devína Jana Jakubkovič a všetci miestni poslanci sú pripravení podať demisiu, pokiaľ mesto Bratislava alebo štát v nasledujúcich 18 mesiacoch nepodniknú kroky smerujúce k oddlženiu tejto časti. Devín je od roku 2006 v nútenej správe, ktorá podľa miestnych zastupiteľov neplní svoj účel a dlh stále rastie.

Kandidáti na primátorov a starostov obcí nad 5-tisíc obyvateľov a kandidáti na županov musia najneskôr dnes zverejniť záverečnú správu z kampane a poslať ju na ministerstvo vnútra. Ak to neurobia, môžu dostať pokutu až 10-tisíc eur.

Až v 5 percentách okrskov v Bratislave vo voľbách urobili chybu pri spočítaní hlasov. V Bratislave bolo 394 volebných miestností a z nich v minimálne devätnástich urobili nejakú chybu, nebolo to len odobratie hlasov Vallovi a Kusému.

V komunálnych a župných voľbách vo volebných komisiách pri sčítaní hlasov urobili ešte viac chýb, ako sme vedeli krátko po voľbách. Okrem tisícov hlasov, ktoré zobrali Matúšovi Vallovi v Bratislave, zobrali napríklad aj stovky hlasov vyzývateľovi Ondreja Luntera Adrianovi Polónymu.

Blízky človek Rudolfa Kusého ako svedok vypovedal, že si starostu zavolal k sebe domov a naznačil mu, že by developer zaplatil 100-tisíc eur. Až keď suma stúpla na 150-tisíc, Kusý podľa neho súhlasil. Svedkom je podľa HN Matej Ž., ktorý bol v minulosti v SDKÚ. 

 

Tomáš Vasok po úraze v práci prišiel o ruku a noviny už písali, že zomrel. Dnes je košickým mestským poslancom a má vlastnú firmu. Pred štyrmi rokmi ho zasiahol prúd, po celom tele mal popáleniny a lekári mu dávali jednopercentnú šancu na prežitie. „Vraj som bol po prevoze do nemocnice ešte taký horúci, že so mnou nemohli manipulovať,“ vraví dnes Vasok.

Tomáš Vasok v kancelárii svojej firmy na Jarmočnej ulici v Košiciach. Foto N - Dušan Karolyi

Strana Dobrá voľba a Umiernení pozastavila členstvo Rudolfa Kusého, ktorý je obvinený z korupcie. Podľa predsedu strany Tomáša Druckera sa u neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy navyše objavili dodatočné náklady na kampaň.

V októbrových spojených samosprávnych voľbách bolo menej platných hlasov ako vo voľbách v roku 2017 a 2018. Pri krajských voľbách bolo podľa ministerstva vnútra o 7 percent menej platných hlasov ako pri voľbách v roku 2017.

NAKA zasahuje na miestnom úrade v bratislavskom Novom Meste. Policajný prezident Štefan Hamran minulý týždeň informoval, že polícia preverí financovanie volebnej kampane neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého. Podľa informácií portálu Startitup však zásah nesúvisí s týmto prípadom.

Podľa Matúša Valla sa potvrdzuje, čo hovoril počas kampane: že rôzne záujmové skupiny v pozadí lejú Rudolfovi Kusému do kampane veľa peňazí, aby vrátili Bratislavu do starých koľají.

KDH malo čierne peniaze vo svojom financovaní už vtedy, keď pred 20 rokmi ovládalo Bratislavu. Za primátora Andreja Ďurkovského mesto podozrivo predalo pozemky pod PKO skupine J&T, v 90. rokoch zasa išli milióny do firmy Petra Gaburu z KDH od Siemensu, ktorý mal veľkú zákazku na osvetlenie.

Polícia už vyšetruje financovanie kampane Rudolfa Kusého cez KDH, potvrdilo policajné prezídium. KDH stále nezverejnilo darcov kampane ani neukázalo darovaciu zmluvu s Rudolfom Hrubým z ESET-u. Viac sľubuje povedať až po víkendovom rokovaní predsedníctva.

Novozvolení bratislavskí poslanci a primátor Matúš Vallo zložili sľuby na ustanovujúcom zasadaní mestského zastupiteľstva. Skladanie sľubov prerušil aktivista Ivor Švihran, ktorý prišiel do sály s transparentom s preškrtnutým hákovým krížom a vyhlásil: „Zastavme extrémistov, kým nebude neskoro.“ Reagoval tak na poslanca Patoprstého, ktorého zvolili aj napriek fotke z minulosti, na ktorej hajloval vo vani.

Blamáž preskočila z Kusého na KDH, píše Newsfilter. „Dávno pred primátorskými voľbami všetko nasvedčovalo tomu, že Rudolf Kusý v nich utrpí nielen krutú prehru, ale aj PR katastrofu. Po voľbách sa všetko do bodky naplnilo – Kusý dostal debakel. Nečakane však marketingová pohroma zasiahla oveľa širší okruh.“

Strana Aliancia – Szövetség z koalície kandidáta Rudolfa Kusého odsúdila spôsob financovania jeho kampane cez KDH, ktoré až po voľbách priznalo dar 25-tisíc od Rudolfa Hrubého z ESET-u. „Podobné praktiky sú pre nás neprijateľné.“

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybnil tvrdenia Milana Majerského, že nemohol mať prehľad o všetkých sponzorských daroch, po odhalení, že 25-tisíc eur na kampaň Rudolfa Kusého poslal hnutiu Rudolf Hrubý z ESET-u. Hlina hovorí, že všetky väčšie dary chodil osobne podpisovať k notárovi.

KDH ide preverovať financovanie primátorskej kampane Rudolfa Kusého, tento týždeň sa preto zíde predsedníctvo strany. Podpredseda Igor Janckulík však hovorí, že nemá dôvod nedôverovať predsedovi Milanovi Majerskému. Kusého kampaňou sa podľa policajného prezidenta bude zaoberať aj spravodajská jednotka finančnej polície.

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybnil verziu Milana Majerského, že by nemal prehľad o daroch na kampaň bratislavského primátorského kandidáta Rudolfa Kusého. Foto N – Tomáš Benedikovič, Tomáš Hrivňák

Zastupiteľstvo v Tisovci zvýšilo dosluhujúcej primátorke Irene Milecovej plat na jeden mesiac o 70 % – z 2919 na 4963 eur. Návrh predložil jej zástupca Dušan Kojnok.

Starostovi Ružinova prispeli na kampaň aj jeho kolegovia z komunálnej politiky Patoprstý a Sirotka, 20-tisíc mu poslala spolumajiteľka jeho reštaurácie. Sumou 25-tisíc zasa prispel bývalý hokejista Ľubomír Višňovský. „Je to náš spoločný priateľ aj s Jurajom Drobom,“ vraví Chren.

Diplomat Maroš Chudovský odišiel z Bruselu, aby sa vo voľbách pokúsil zosadiť dlhoročného primátora Považskej Bystrice Karola Janasa. Do kampane investoval desiatky tisíc, podporili ho aj primátor Bratislavy Vallo či exminister zahraničia Korčok. V rozhovore porozprával, prečo to nevyšlo.

Maroš Chudovský neúspešne kandidoval na primátora Považskej Bystrice. Foto N - Tomáš Hrivňák

Nie náhodou 77 % kandidátov z radov poslancov v komunálnych voľbách prepadlo, píše Iveta Radičová. „Čo si myslieť o zákonodarcoch, ktorí zahlasujú o tzv. krúžkovnom v skrátenom legislatívnom procese, teda ako o nevyhnutnej okamžitej podpore rodín, aby vzápätí túto rýchlu nevyhnutnú pomoc posunuli o dva roky?“

Aj po priznaní KDH k sponzorovi Rudolfovi Hrubému zostávajú viaceré otvorené otázky o financovaní kampane Rudolfa Kusého: prečo strana a kandidát nepriznali pred voľbami 25-tisíc od Hrubého a odkiaľ pochádza zvyšných 85-tisíc eur, ktoré KDH poslalo primátorskému kandidátovi na kampaň.

Zakladateľ ESET-u Rudolf Hrubý priznal, že dal sponzorský dar KDH, a tvrdí, že to nebolo na kampaň Rudolfa Kusého a bolo na strane, ako peniaze použije. KDH napokon priznalo dar od neho vo výške 25-tisíc eur a tvrdí, že Hrubý si vyslovene želal podporiť kampaň Rudolfa Kusého.

Rudolf Hrubý v roku 2020, keď kúpil Slovan Bratislava. Foto N - Tomáš Benedikovič

Primátorský kandidát Rudolf Kusý tvrdí, že nevie, kto boli sponzori jeho kampane, a v prípade utajených sponzorov KDH ide podľa neho o internú záležitosť KDH. „Dohoda politických strán bola, že na kampaň prispejú určitou sumou. Z akých zdrojov prispelo KDH, vám neviem odpovedať. Otázky o sume, konkrétnom sponzorovi a ďalších informáciách musíte klásť smerom ku KDH,“ povedal Kusý.

Rudolf Kusý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Spravodajská jednotka finančnej polície „na 110 percent“ preverí financovanie kampane kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého, povedal policajný prezident Štefan Hamran. 

Rudolf Kusý a KDH mali v kampani čierne peniaze, utajili príspevky od darcov na bratislavskú kampaň. Jedným z nich bol Rudolf Hrubý z ESET-u, strana ho nepriznala.

Volebný bilbord Rudolfa Kusého. Foto N - Tomáš Benedikovič

KDH ide zatiaľ do parlamentných volieb samostatne, ale nie je vylúčené, že sa to ešte pred voľbami zmení, vyhlásil Milan Majerský, predseda strany a prešovský župan. Hýbateľom spájania síl by chcel byť Mikuláš Dzurinda. „Bavili sme sa o osobnostiach, nie o politických stranách,“ povedal Majerský o rozhovoroch s Dzurindom, ktoré prebehli ešte v lete.

Milan Majerský. Foto N – Tomáš Benedikovič

KDH neprispelo na kampaň kandidátovi na bratislavského primátora Rudolfovi Kusému 80-tisíc eur tak, ako to ukazoval transparentný účet strany. V rozhovore Denníka N to priznal predseda strany Milan Majerský. „Bol to jeho sponzorský dar, ktorý išiel cez transparentný účet KDH pre Rudolfa Kusého,“ povedal Majerský. Podľa neho nejde o pranie peňazí. Kto bol sponzor, Majerský zistí.

Hokejová legenda Ján Laco hovorí, že s dnešnou skúsenosťou by do KHL nešiel, no nevie, ako by na ponuku z klubu z Ruska zareagoval, keby mal 30 rokov. Bývalý brankár je dnes podnikateľom a po tesnej prehre o 57 hlasov v súboji o post primátora v Liptovskom Mikuláši zvažuje, či oficiálne požiada o prepočítanie hlasov.

Ján Laco v súboji o primátorsky post v Liptovskom Mikuláši tesne neuspel. Foto N - Daniel Vražda

Najvyšší správny súd doposiaľ eviduje vyše 60 volebných žalôb, lehota na ich podávanie sa skončila. Pribudnú k nim ešte tie, ktoré žalobcovia odoslali v stredu. Konečný počet žalôb zverejnia budúci týždeň.

Slovensko nepotrebuje svoj volebný systém meniť na väčšinový alebo zmiešaný, píše politológ Samuel Abrahám. „Potrebuje sa vrátiť k stavu pred zmenami, ktoré zaviedol Vladimír Mečiar ešte v roku 1997.“

V Starom Meste sme vyhrali aj preto, že doterajšie vedenie neťahalo za jeden povraz s magistrátom, hovorí nový starosta Matej Vagač. Koalícia Team Bratislava a PS získala aj 24 z 25 poslancov. „Tí ľudia nereprezentujú len politické strany, ale aj občianske potreby jednotlivých obvodov a občianskych iniciatív,“ reaguje na názor, že zastupiteľstvo bude názorovo jednofarebné.

Nedávne voľby ďalšie chmáry nepriviali, píše Martin Bútora. „V tých ďalších pôjde o to, aby sa ten obrovský mrak nad nami odsunul aspoň trochu ďalej.“

Eduard Heger pripúšťa, že za výsledok regionálnych volieb môžu aj súčasné nálady spoločnosti, v ktorých sa podľa neho prejavuje to, že „sa nachádzame po štyroch, piatich po sebe idúcich krízach“. Neúspešným poslancom parlamentu podľa premiéra ľudia odkázali, nech ostávajú v Národnej rade, nie aj v samospráve.

Najvyšší správny súd doposiaľ eviduje jednu volebnú žalobu, týka sa hlasovania v meste Nesvady (okres Komárno). Žaloby je možné podať do desiatich dní od vyhlásenia výsledkov volieb. Posledným dňom na podanie žaloby je 9. november, informoval Najvyšší správny súd.

Matúša Valla volili najmä ľudia vo veku 30 až 50 rokov, Rudolfa Kusého nadpriemerne voliči starší než 45 rokov. Vallo získaval najviac hlasov medzi priaznivcami strán, ktoré boli súčasťou jeho koalície, teda Progresívneho Slovenska a SaS.

Polícia rieši 36 podozrení z volebnej korupcie, v štyroch prípadoch začala NAKA trestné stíhanie. Voličov sa snažili ovplyvňovať aj odpustením rôznych poplatkov či prísľubom poskytnutia určitej zľavy alebo predaja majetku obce.

Nadácia Zastavme korupciu upozornila na viaceré porušenia volebného moratória, odhalila viac ako 50 platených reklám za desiatky eur na Facebooku a Instagrame. Podala preto podnet na štátnu komisiu pre voľby.

V Bratislave budú poslancami aj 24-ročná záchranárka, 21-ročný futbalový rozhodca či organizátor protikorupčných protestov. „Som rada, že konečne posudzujeme ľudí podľa výsledkov a nikoho nediskriminujeme na základe veku,“ hovorí 24-ročná režisérka a copywriterka Veronika Gubková, ktorá bude poslankyňou v Starom Meste.

Voliči Matúša Valla boli vo svojom rozhodnutí pevní: málokto z nich pripúšťal voľbu iného kandidáta, ukázal exitpoll Denníka N. Až 43 % Vallových voličov povedalo, že ak by nekandidoval, nevolili by nikoho; ďalších 40 % nevedelo odpovedať.

Pozrite si, koho volili vaši susedia – do unikátnej mapy sme rozkreslili volebné zisky Valla, Kusého aj Heredoša až na úroveň okrskov. Vallo mal rekordné zisky v petržalskej štvrti Slnečnice, Kusému sa darilo najmä na väčších sídliskách.

V bratislavskom Starom Meste napokon nebude jednofarebné zastupiteľstvo. Keďže poslancom nebude Matej Vagač, ktorý je zvolený aj za starostu, na jeho miesto poslanca sa posunie ďalší v poradí v jeho obvode – bývalý starosta Radoslav Števčík (STANK).

Nové parkovanie rozdeľuje Bratislavu, zhruba 40 percent je nespokojných a podobný podiel ľudí hovorí, že sú spokojní. Exit poll Denníka N ukázal, že Rudolf Kusý získaval vo voľbách najmä voličov, ktorým zavádzanie parkovania nevyhovuje.

Rudolf Kusý ohlásil svoju kandidatúru neskoro, na konci leta už bola väčšina bratislavských voličov rozhodnutá, koho budú voliť, ukázali dáta z exit pollu Denníka N. Až 69 percent voličov Matúša Valla povedalo, že voliť ho boli rozhodnutí už pred tromi mesiacmi.

Poslanci zastupiteľstva v Sliači zobrali na vedomie výsledky referenda o „americkej základni“. Primátorka Ľubica Balgová bude teraz zisťovať, čo zo zmluvy Slovenska s USA pre mesto vyplýva. Výsledky však predloží novému zastupiteľstvu. Poslanci Sliača sa výsledkami referenda mali podľa zákona zaoberať do troch dní od jeho konania.

Hlas teraz nesmie nikoho nahnevať, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Či sa nám to páči alebo nie, Hlas zložil prvú vážnu skúšku. Jeho prvé miesto v prieskumoch potvrdili voliči aj pri urnách. Ukázal napríklad, s akým širokým spektrom strán je schopný minimálne na miestnej úrovni spolupracovať. Predviedol tiež, že vie odhadnúť svoje šance. Nerobilo mu problém podporiť iného kandidáta, zvlášť, keď to nebol beznádejný prípad.“

Pri počítaní volieb v Bratislave urobili chybu a 2500 hlasov Matúša Valla prirátali extrémistovi Andrejovi Trnovcovi. Po úprave výsledkov by Vallo získal až 61,9 % hlasov. Podobné chyby sa mohli stať aj inde, no volebné komisie ich už nevedia opraviť. Zmeniť to môže len súd, ale keďže oprava v Bratislave by výsledok neovplyvnila, zrejme sa tým zaoberať nebude.

V meste Strážske v okrese Michalovce boli voľby veľmi tesné. Víťaz Patrik Magdoško dostal 334 hlasov, druhý Ľubo Roman 329 a tretí Ondrej Drutár 324. Štvrtá Eva Matuchová zaostala za Magdoškom, ktorý v minulosti viedol farmárske protesty, o 43 hlasov.

Medzi úspešnými bratislavskými poslancami je aj Katarína Augustinič, ktorá prešla do koalície Team Bratislava, PS a SaS. V minulosti bola v Skoku Juraja Miškova, napríklad spolu s Chrenom či Borguľom zastavila zákaz hazardu v meste či hlasovala za predaj PKO.

V siedmich obciach sa komunálne voľby skončili remízou: Terany (okr. Krupina) Nechválova Polianka (Humenné), Točnica (Lučenec), Habura (Medzilaborce), Chmiňany (Prešov), Miková (Stropkov), Ondrašová (Turčianske Teplice).

Nové na Dennikn.sk

08:19Týždeň v zdraví: Vianoce nemusia byť len šťastné a ako sa s tým vyrovnať? Prečo máme problémy ráno vstávať a koľko proteínov treba, keď budujeme svaly? 06:37Ekonomický newsfilter: Heger predstavil zázračné riešenie sporu o výdavkové limity 06:13300 slov z MS: Divoké, reagoval na ich dominanciu novinár. Brazíliu však trápili dve dôležité veci 06:10Kamarát napísal na Facebooku, že život už nemá zmysel. Ako mu pomôcť?Včera 21:38Newsfilter: Kríza kríz má meno MatovičVčera 20:05Mikulec neukázal ÚVO doklady a spochybnil vlastnú tlačovku. Pri pomoci na hranici porušil zákonVčera 18:18Graf dňa: Ani kombinácia inflácie a mizivého rastu výrazne nezatrasie trhom práce v strednej Európe, prognózuje ErsteVčera 17:34Hypotekárny trh chladne k úrovni spred pandémieVčera 17:33Rozpočet je neistý, koalíciu teraz drží v šachu TarabaVčera 17:26Je fosílny odvod férový? Slovnaft tvrdí, že nie, a odvoláva sa aj na dohodu, ktorá podľa advokáta už zaniklaVčera 17:19Pre USA nie je problém nájsť sto miliárd na vedenie vojny. Ak však cúvnu, je Európa pripravená brániť Ukrajinu sama?Včera 17:04Shooty: Bojovníci regresuVčera 16:51Historik Hruboň: Tisov mýtus je v cirkvi stále silnýVčera 16:32Ušľachtilý strážca pamäti a slobodyVčera 16:21Jediný imperialista je Putin, nie celý ruský národVčera 15:34Tehotná ukrajinská medička trpela päť mesiacov v ruskom zajatí. Dieťaťu sľúbila, že plakať nebudeVčera 15:11Zdá sa, že len Zuzana Čaputová pochopila zmysel spolupráceVčera 14:25Pred 82 rokmi sa začala Zimná vojna – sovietska agresia proti FínskuVčera 13:58Vláda schválila stabilizačný príspevok pre zdravotníkov. Stáť bude najviac 260 miliónovVčera 13:14Vývoj bojov (284. deň): Ukrajinci zaútočili hlboko na ruskom území na základňu, ktorá terorizuje civilistovVčera 12:44Odkiaľ sa vzali tie úžasné čísla? Od úžasnej vládyVčera 12:40Úplne nový zdroj energie. Pri Trebišove prebudujú staré plynové vrty na získavanie tepla z hlbín zemeVčera 12:27Klientom radím, nech si dajú schváliť hypotéku už teraz, aj keď ešte nenašli byt, ktorý chcú kúpiť, hovorí hypotekárny špecialistaVčera 11:39tl;dr Hlavný problém sociálnych médií? Ľudia sa priveľa rozprávajúVčera 10:50Rodičia sa boja pustiť deti samy do školy. Ako opraviť mestá, aby boli bezpečné?Včera 10:42Nedáte mi víza alebo prácu? Ste fašisti. Aj progresívni Rusi prepadajú kolonizačným praktikám, hovorí politológVčera 10:20Žil pol roka v gete, so skrytou kamerou prenikol medzi pašerákov ľudí. Teraz posiela do kín superhrdinuVčera 09:47Zdražovanie nás vyrušuje viac ako vojna, vysokú infláciu vidíme aj tam, kde ceny rástli najmenej, ukázal prieskum IpsosuVčera 07:34Športový newsfilter: Zdá sa, že Petra Vlhová zmenila stratégiuVčera 06:44Ekonomický newsfilter: Aby prešla nižšia DPH na vleky a tobogany, bude aj na jedlo