Startupy

Texty o nových inovatívnych firmách a ich investoroch

Pri Voderadoch už stojí výrobná linka na prototypy bateriek do dopravných prostriedkov, Denník E sa ňu bol pozrieť. Slovenská firma InoBat chce o pár rokov vyrábať batériové články aj masovo.

Startup Sensible Biotechnologies, ktorý vlastnia dvaja Slováci, získal na svoj výskum od investorov 4,2 milióna dolárov. Firma v britskom Oxforde vyvíja novú metódu na výrobu vakcín a liekov.

Otestovali sme novú slovenskú aplikáciu Moneyhoon, ktorá sľubuje výhodnejšie hypotéky a jednoduché vyhľadávanie poistných produktov a prehľad o míňaní. Oplatí sa ľuďom, ktorí nemajú finančného poradcu alebo im veľmi nedôverujú.

Americký výrobca elektromobilov Lucid prepustí zhruba 18 % pracovnej sily, teda približne 1300 ľudí. Firma, ktorá vyrába luxusný sedan Air, tak chce znížiť náklady. Prepúšťanie plánuje vo všetkých útvaroch vrátane vedúcich zamestnancov.

Algoritmy založené na psychológii ľudí môžu pomôcť zmierniť náboženské konflikty aj radikalizáciu. Umelú inteligenciu, ktorú na rozdiel od tej z Microsoftu či Googlu netreba trénovať, vyvíja na Slovensku americký expert Justin E. Lane.

Pre začínajúce startupy zorganizovala Silicon Valley Bank večeru a ponúkla im lóžu na bejzbalovom štadióne, hovorí v rozhovore Jakub Jurovych zo slovenského startupu Deepnote. Opisuje aj, ako sa na večere s bankármi zásadne nechodilo v obleku a prečo ju investori považovali za bezpečnú.

Jakub Jurovych. Zdroj - Deepnote

OpenAI predstavila novú verziu svojho textového generátora. Od poslednej verzie algoritmu, ktorý poháňa ChatGPT, je nová GPT4 dostupná za 20 dolárov mesačne. Podľa firmy je výrazne presnejšia v odpovediach a dokáže príjmať príkazy s obrázkami.

Slovenské startupy na krach kalifornskej Silicon Valley Bank zrejme priamo nedoplatia, zhodujú sa manažéri zo slovenského technologického biznisu. Väčšina má kapitál uložený v iných bankách. Nedôvera, ktorú krach vyvolal, však môže budúcim začínajúcim firmám skomplikovať získavanie kapitálu na rozvoj.

Krach Silicon Valley Bank je podľa prepočtov druhým najväčším v americkej histórii, no analytici neočakávajú podobný vývoj ako po krachu Lehman Brothers, ktorý odštartoval globálnu finančnú krízu. Dôvod je ten, že banka sa zameriavala prevažne na technologický sektor a startupy.

Slovensko-americká firma Tachyum rozbehne masovú výrobu čipov neskôr, ako pôvodne plánovala. O jej produkty je však veľký záujem, hovorí jej šéf Radoslav Danilák. Napriek rastúcemu napätiu chcú vyrábať čipy na Taiwane, kde je de facto jediná postačujúca fabrika.

Je reálna šanca, že ľudia vybudujú stanicu na Mesiaci. Mohli by odtiaľ pozorovať tie časti vesmíru, ktoré zo Zeme cez množstvo satelitov nevidíme, hovorí Slovák, ktorý pracuje ako člen letovej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice.

S partnerom sa často rozprávame o odchode, hovorí šéf 30-milónovej slovenskej firmy Matej Ftáčnik. Napriek tomu, že sa jeho biznisu darí, nevie sa zmieriť s tým, že po vražde na Zámockej sa kvír ľuďom vláda otočila chrbtom.

Matej Ftáčnik. Foto N - Tomáš Hrivňák

Medzi riziká umelej inteligencie patrí rýchla a lacná výroba dezinformácií a porušovanie autorských práv, hovoria experti v ankete. Problémom je aj vysoká uhlíková stopa AI a zneužívanie pracovnej sily na kódovanie.

Pre vedcov nie sú schopnosti umelej inteligencie nové, no vďaka ChatGPT sa rýchlo rozšírila aj medzi bežných ľudí. Onedlho nájdeme AI vo vyhľadávačoch aj v predpovedi počasia, no svet môže najviac zmeniť v medicíne, hovoria odborníci v ankete.

Prepustili vyše stotisíc ľudí, aj keď tvoria miliardové zisky. Vysvetľujeme, ako technologickí giganti Google, Microsoft či Meta po rekordných tržbách z pandémie znižujú stavy, aby uspokojili investorov.

Na orbite by sa mohli tlačiť aj ľudské orgány, hovorí v podcaste eNkonomika Adam Gala z konferencie Výťah. Podnikaniu vo vesmíre sa venuje stále viac startupov, slovenským však talenty odchádzajú za lepšími podmienkami do Česka.

Adam Gala. Foto N - Tomáš Hrivňák

Verím, že vesmírny biznis je nový internet, hovorí v rozhovore organizátor konferencie Výťah Adam Gala. Aby však z potenciálu neostala len bublina, musí sa doň podľa neho oprieť ešte veľa podnikavých ľudí.

Sú riaditeľmi firiem a zároveň influencermi na LinkedIne. Budujú si svoju značku a čoraz viac podnikov im platí za propagačné príspevky. „Na druhé siete ľudia chodia čas zabíjať, na LinkedIn ho chodia investovať,“ hovorí Martin Spano, ktorý má najpopulárnejší osobný profil na slovenskom LinkedIne.

Nerozumiete videohrám vašich detí? Opýtajte sa ich, rady vám o nich povedia. Jozef Vančo zo združenia Hemisféra vysvetľuje, kedy sú hry pre deti a mládež prínosné, prináša aj tipy na bezpečné a užitočné hry.

Jozef Vančo. Foto N - Tomáš Hrivňák

Udalosťou roka vo svete počítačových hier je nákup firmy Activision Blizzard Microsoftom, odvetvie mení vojna na Ukrajine a umelá inteligencia, hovoria Šimon Šicko, Marián Ferko a ďalšie osobnosti herného priemyslu v koncoročnej ankete Denníka E.

Marián Ferko, Šimon Šicko, Matúš Štrba, Peter Nagy, Jozef Vančo

Nový slovenský fond Zero One Hundred chce investovať 60 miliónov eur do startupov a fondov v strednej a východnej Európe. Podporiť plánuje najmä začínajúce technologické firmy vo finančníctve, preprave, dátach a zdravotníctve.

V Žiline tvoria virtuálne tréningové programy, ktoré automobilkám šetria náklady. Virtuálna realita už nie je novinkou, zákazníci ju už poznajú, hovorí šéf exe Richard Hrabovský. V budúcnosti ju možno nebudeme vedieť odlíšiť od skutočnosti.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Slovenským biotechnológiám by pomohlo, keby sem prišla veľká farmafirma – bol by to magnet na investície a zlepšil by sa celý ekosystém firiem, hovoria vedci Pavol Čekan a Norbert Žilka. Ako príklad uvádzajú Island, kde príchod takých veľkých firiem dokázal akcelerovať rozvoj vedy a výskumu.

Sajfa a najväčší podcastový dom spustili vlastnú aplikáciu Toldo, v ktorej spájajú Patreon a Spotify. Hovoria, že tvorcovia získajú väčší podiel zo zisku a lepší prístup ku komunite. Startup Toldo chce budúci rok preraziť aj v zahraničí.

Alzheimerova choroba môže v budúcnosti zvalcovať našu ekonomiku, vravia vedci Norbert Žilka a Pavol Čekan. So skupinou vedcov získali prestížny európsky grant, aby zistili, ako chorobu diagnostikovať skôr.

Pavol Čekan a Norbert Žilka. Foto N - Tomáš Hrivňák

Sme Twitter pre mestá, hovorí zakladateľ Simplicity Juraj Gago o aplikácii, ktorá bude fungovať aj v New Yorku. Slovenský startup sa snaží preraziť v USA, pomocou ich platformy môžu obyvatelia miest platiť poplatky a mestá zas informovať o podujatiach či doprave.

Zakladatelia Simplicity – Andrej Krúpa (vľavo), Juraj Gago (vpravo). Zdroj - archív Simplicity

Slovensko v našom regióne stále výrazne zaostáva v rozvoji inovácií aj v startupovom ekosystéme. Kým u nás máme približne 380 zmapovaných startupov, v Česku je ich takmer 1100. V startupovom prostredí zamestnávame približne 8700 ľudí, Česko 41-tisíc ľudí. (tasr)

Slovenská firma Mobility & Innovation Production, ktorá vyvíja vodíkové a elektrické autobusy, chce tento rok rozbehnúť ich predaj. Majiteľmi sú Rudolf Hrubý z Esetu a Pavel Čulík, blízky oligarchovi Zoroslavovi Kollárovi. Čulík s Hrubým ovládajú aj pretekársky okruh Slovakia Ring, ktorého investorom bol Kollár.

Expert vysvetľuje, prečo kryptoburza FTX skrachovala a čo to znamená pre budúcnosť trhu s kryptoaktívami. Ešte pred niekoľkými dňami mal čerstvý tridsiatnik Sam Bankman-Fried mnohomiliardový majetok a jeho kryptoburza FTX bola považovaná za jednu z najstabilnejších a najzodpovednejších inštitúcií v kryptobrandži. V piatok vyhlásila bankrot.

Gaming sa v recesii neprepadne, ľudia si za zážitky v hrách zaplatia, lebo ich potrebujú, vraví dizajnér Ashley Sparling. V štúdiu Ubisoft viedol tím vývoja postáv dielu Odyssey legendárnej hry Assassin’s Creed.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Startup slovensko-ruskej dvojice testuje riešenie, ako ochrániť obchodníkov s kryptom pred útokmi hekerov. Zakladatelia Magnata Finance Peter Kriš a Gleb Urvanov hovoria, že nákup a predaj kryptomien bude aj lacnejší.

Peter Kriš a Gleb Urvanov. Foto N - Tomáš Hrivňák

Košický startup Matsuko, ktorý vyvíja komunikáciu na diaľku cez hologramy, rozbieha spoluprácu s firmami Meta aj Apple. Do piatich rokov chce dosiahnuť obrat 10 miliónov eur. Svet technológií sa už podľa neho dostáva do metaverza, čo je nová úroveň virtuálnej reality.

Firma Sensoneo, ktorá dodáva senzory a informačné systémy pre odpadové hospodárstvo, zdvojnásobí svoje tržby na úroveň 4 milióny eur. Pomohlo jej, že sa zapojila do projektu zálohovania PET fliaš a plechoviek. K ďalšiemu rastu jej majú pomôcť podobné zákazky v zahraničí.

Súhrn udalostí z technologických firiem:

  • Proti klimatickým zmenám sa dá bojovať aj technikou z vesmíru a umelou inteligenciou.
  • Fond expolitika Beblavého už investoval 1,2 milióna do slovenských spoločností.
  • Slovenský startup Powerful Medical dostal investíciu 6,2 milióna eur.

Súhrn udalostí z technologických firiem:

  • Letenková spoločnosť Kiwi otvára pobočku v Košiciach
  • Krypto platforma Ethereum spustila ekologickejšiu verziu
  • Eset oslavuje 30 rokov na trhu
  • Slovenská veda dostane 300-tisíc eur od premiéra

Podľa letenkovej spoločnosti Kiwi budú hitom tejto jesene stredomorské destinácie. Firma patrí k najúspešnejším v našom regióne, zamestnáva viac ako 1500 ľudí a expanduje do Košíc.

Slovenský startup Vestberry vytvoril platformu, cez ktorú si investičné fondy spravujú miliardy eur. Po štyroch rokoch v Európe expandujú do Ázie.

Dve tretiny startupov na Slovensku uvažujú o presune do zahraničia, ukázal prieskum právnickej kancelárie Highgate Law & Tax. Obľúbenou destináciou v stredoeurópskom regióne je Poľsko, ktoré je podľa rebríčka magazínu CEOWORLD siedmou najprívetivejšou krajinou pre startupy. Slovensko je na 34. mieste.

Hernému štúdiu Nine Rocks Games vzrástli vlani tržby z 1,7 na 2,5 milióna a je siedme najväčšie na domácom trhu. Firme šéfujú Marián Ferko a Dávid Durčák, ktorí ešte v 90. rokoch založili najstaršie profesionálne herné štúdio na Slovensku.

Technológia blockchain, ktorá chráni a sprehľadňuje dátový tok, dokáže výrazne znížiť náklady aj v reťazci dodávateľov. Slovenský startup 3IPK sa ju usiluje preniesť aj do leteckého priemyslu, kde na spoľahlivosti dodávok mimoriadne záleží.

Európska vesmírna agentúra si vybrala slovenský startup 3IPK na sprehľadnenie dát v dodávateľskej sieti. Vďaka blockchainu bude každý dôverovať informáciám o súčiastkach, hovorí zakladateľ startupu Juraj Zámečník, ktorý pracoval pre Airbus.

Foto N - Vladimír Šimíček

Slovenskému startupu Fuergy vzrástli za polrok tržby desaťnásobne. Vďačí za to aj energetickej kríze. Firma vytvorila softvér, ktorý podnikom či domácnostiam analyzuje spotrebu elektriny a jej náklady. V kombinácii s batériovým úložiskom sa dá ušetriť.

Vladimír Miškovský - jeden z piatich zakladateľov Fuergy. Foto N - Tomáš Benedikovič

Startup Čezeta, ktorý vytvoril elektronickú verziu legendárnej motorky, skončil v konkurze. Skútre stáli takmer toľko, ako Škody Octavie a firma ich nevedela zlacniť. Značku by mohol prevziať niekto iný, keďže záujem o elektromobilitu stúpol.

Slovenský startup Powerful Medical vytvoril aplikáciu na diagnostikovanie a liečbu srdcovocievnych ochorení pomocou umelej inteligencie. Funguje tak, že záchranári, sestričky či bežní lekári odfotia EKG do mobilu. Umelá inteligencia ho vyhodnotí a poradí, ako postupovať ďalej, najmä či treba poslať pacienta ku kardiológovi.

Nechceme vyrábať spotrebné produkty ako Apple, cielime na veľkých klientov a zákazky s vyššími maržami, vraví šéf IBM Fridrich Matejík. IBM sa už dávnejšie zbavila divízie osobných počítačov, zameriava sa na kvantové počítače a umelú inteligenciu.

IBM, ktorá u nás zamestnáva približne 6000 ľudí, prijme ďalších 550 ľudí, vraví riaditeľ IBM Slovensko Fridrich Matejík. Hovorí, že firma sa po koronakríze rýchlo spamätala a v prvom kvartáli 2022 softvér rástol o viac než 20 %.

Foto N - Vladimír Šimíček

Podporovanie miliardovej spoločnosti na presýtenom pracovnom trhu podľa ľudí z IT brandže poškodzuje slovenské firmy. Upozorňuje na to aj Jozef Petro, šéf IT startupu Sudo Labs, v súvislosti s rozhodnutím vlády pomôcť medzinárodnej firme Solar Turbines dotáciou 3,4 milióna eur.

Ukrajinský IT sektor počas vojny funguje na 85 percent, na možnosť ruského útoku sa pripravoval od anexie Krymu. Najskôr informatici pracovali z bunkrov, potom sa väčšina presunula na západ, hovorí manažér GlobalLogic Andrij Javorskyj.

Bývalý politik Miroslav Beblavý a firma Crowdberry zakladajú fond, ktorý má podporovať sociálne podniky a neziskovky. Investovať chcú 10,5 milióna eur prevažne z verejných zdrojov. Na rozdiel od dotácií by sa peniaze štátu mali vrátiť.

Aplikáciu na komunikáciu od slovenského startupu Simplicity začína využívať v Spojených štátoch 22 miest. Je tak v USA k dispozícii pre takmer milión obyvateľov a tvorcovia startupu aktuálne rokujú o spolupráci aj s mestom Miami.

Nové na Dennikn.sk

08:09Marián Leško: Ak by chcel Fico jazdeckú sochu, ako koník by mohol poslúžiť Matovič 08:00Fenomén Rammstein: prečo ľudia počúvajú takú škaredú hudbu? 08:00Čech v Chersone: Každý je tu dobrovoľník, ale z niektorých miest sa ľudia ešte pomoci nedovolali 07:42High 5ive: Starnúť do krásy. Fotografické akty, ktoré konkurujú kultu mladosti 07:42Na šťastí nie je nič zlé, ale dobrý život vám neprinesie, vraví filozof 07:32Najskôr sa snažil ľudstvo vyhubiť a potom spasiť. Ako sa Andrej Sacharov otočil proti režimu 07:00Ráno s NHL: Vegas ťahá večná brankárska dvojka. Hillovi k zlepšeniu pomohla aj mobilná aplikácia počas karantényVčera 21:51Mačka je náročnejšia ako pes, no zvládne víkend osamote. Nepodceňte výchovu ani mačací nábytokVčera 21:21Prirovnávať ma k Elene Ferrante je až príliš jednoduché, hovorí autorka knihy Špina Beatrice SalvioniVčera 21:19Mnohé z labutí, ktoré sa stali závislými od maku, uhynuliVčera 20:14Už pred zápasom mal byť favoritom Djoković. Alcaraz ukázal, že je hlavou ešte junior, hodnotí expert KukalVčera 19:57Je dlhodobá udržateľnosť verejných financií najhoršia alebo druhá najhoršia v histórii Slovenska?Včera 19:40Graf dňa: Slovensko patrí v zdaňovaní a regulácii „hriechu“ medzi najbenevolentnejšie krajiny v EurópeVčera 18:30Newsfilter: Neznesiteľná ľahkosť podmienečných trestov Jána SlotuVčera 18:24Všetci potrebujú veľa čipov, tak ako je možné, že sa Intelu nedarí?Včera 17:32Dúfajme v nudných odborníkov, ktorí budú spravovať veci verejné rozumne (udalosti týždňa)Včera 17:29Informačná kampaň NATO prebehne až po voľbách. Fico, ktorý ňou strašil, bol na americkej pártyVčera 17:05Smer a Hlas podporili Bittó Cigánikovej návrh, aby poisťovne mohli mať vyšší zisk. Kontrolný úrad žiada poslancov, aby ho neschváliliVčera 16:48Opatrenia proti záplavám účinkujú, ale včera sme mali 30-ročné dažde, hovorí starosta RužinovaVčera 16:35Hrá hokej a študuje umenie: Lopušanovej úspech snáď pomôže, aby sa hokej vnímal aj ako šport pre dcéryVčera 15:47MediaBrífing: Instagram pomáha vytvárať sieť pedofilov, sociálne siete sú využívané aj na obchodovanie s deťmiVčera 15:04Chcel byť ako James Bond. Zomrel slávny špión, ktorý vyše 20 rokov donášal RusomVčera 15:00Namiesto 10 rokov dostal Slota opäť podmienku. Do väzenia ho nedostali emisie, nástenka, alkohol ani korupciaVčera 15:00Publikuj alebo zahyň. Len aby raz nezahynula celá slovenská vedaVčera 14:45Česko-slovenské slovo týždňa: borůvka vs. čučoriedkaVčera 14:28Vývoj bojov (470. deň): Ukrajinská ofenzíva smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s KrymomVčera 13:27Danglár: Poštová známkaVčera 13:18Zomrel Erik Binder, neprehliadnuteľný umelec, ktorý dokázal prakticky čokoľvek premeniť na zážitokVčera 12:46Nechal si utajené dokumenty a vedel o tom. Trump čelí druhej žalobe, za ktorú mu hrozí väzenieVčera 12:28Šéf zrušeného klubu Orlovňa: Som totálne vyšťavený, nedá sa donekonečna ohýbať chrbát