Startupy

Texty o nových inovatívnych firmách a ich investoroch

Slovensko v našom regióne stále výrazne zaostáva v rozvoji inovácií aj v startupovom ekosystéme. Kým u nás máme približne 380 zmapovaných startupov, v Česku je ich takmer 1100. V startupovom prostredí zamestnávame približne 8700 ľudí, Česko 41-tisíc ľudí. (tasr)

Slovenská firma Mobility & Innovation Production, ktorá vyvíja vodíkové a elektrické autobusy, chce tento rok rozbehnúť ich predaj. Majiteľmi sú Rudolf Hrubý z Esetu a Pavel Čulík, blízky oligarchovi Zoroslavovi Kollárovi. Čulík s Hrubým ovládajú aj pretekársky okruh Slovakia Ring, ktorého investorom bol Kollár.

Expert vysvetľuje, prečo kryptoburza FTX skrachovala a čo to znamená pre budúcnosť trhu s kryptoaktívami. Ešte pred niekoľkými dňami mal čerstvý tridsiatnik Sam Bankman-Fried mnohomiliardový majetok a jeho kryptoburza FTX bola považovaná za jednu z najstabilnejších a najzodpovednejších inštitúcií v kryptobrandži. V piatok vyhlásila bankrot.

Gaming sa v recesii neprepadne, ľudia si za zážitky v hrách zaplatia, lebo ich potrebujú, vraví dizajnér Ashley Sparling. V štúdiu Ubisoft viedol tím vývoja postáv dielu Odyssey legendárnej hry Assassin’s Creed.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Startup slovensko-ruskej dvojice testuje riešenie, ako ochrániť obchodníkov s kryptom pred útokmi hekerov. Zakladatelia Magnata Finance Peter Kriš a Gleb Urvanov hovoria, že nákup a predaj kryptomien bude aj lacnejší.

Peter Kriš a Gleb Urvanov. Foto N - Tomáš Hrivňák

Košický startup Matsuko, ktorý vyvíja komunikáciu na diaľku cez hologramy, rozbieha spoluprácu s firmami Meta aj Apple. Do piatich rokov chce dosiahnuť obrat 10 miliónov eur. Svet technológií sa už podľa neho dostáva do metaverza, čo je nová úroveň virtuálnej reality.

Firma Sensoneo, ktorá dodáva senzory a informačné systémy pre odpadové hospodárstvo, zdvojnásobí svoje tržby na úroveň 4 milióny eur. Pomohlo jej, že sa zapojila do projektu zálohovania PET fliaš a plechoviek. K ďalšiemu rastu jej majú pomôcť podobné zákazky v zahraničí.

Súhrn udalostí z technologických firiem:

  • Proti klimatickým zmenám sa dá bojovať aj technikou z vesmíru a umelou inteligenciou.
  • Fond expolitika Beblavého už investoval 1,2 milióna do slovenských spoločností.
  • Slovenský startup Powerful Medical dostal investíciu 6,2 milióna eur.

Súhrn udalostí z technologických firiem:

  • Letenková spoločnosť Kiwi otvára pobočku v Košiciach
  • Krypto platforma Ethereum spustila ekologickejšiu verziu
  • Eset oslavuje 30 rokov na trhu
  • Slovenská veda dostane 300-tisíc eur od premiéra

Podľa letenkovej spoločnosti Kiwi budú hitom tejto jesene stredomorské destinácie. Firma patrí k najúspešnejším v našom regióne, zamestnáva viac ako 1500 ľudí a expanduje do Košíc.

Slovenský startup Vestberry vytvoril platformu, cez ktorú si investičné fondy spravujú miliardy eur. Po štyroch rokoch v Európe expandujú do Ázie.

Dve tretiny startupov na Slovensku uvažujú o presune do zahraničia, ukázal prieskum právnickej kancelárie Highgate Law & Tax. Obľúbenou destináciou v stredoeurópskom regióne je Poľsko, ktoré je podľa rebríčka magazínu CEOWORLD siedmou najprívetivejšou krajinou pre startupy. Slovensko je na 34. mieste.

Hernému štúdiu Nine Rocks Games vzrástli vlani tržby z 1,7 na 2,5 milióna a je siedme najväčšie na domácom trhu. Firme šéfujú Marián Ferko a Dávid Durčák, ktorí ešte v 90. rokoch založili najstaršie profesionálne herné štúdio na Slovensku.

Technológia blockchain, ktorá chráni a sprehľadňuje dátový tok, dokáže výrazne znížiť náklady aj v reťazci dodávateľov. Slovenský startup 3IPK sa ju usiluje preniesť aj do leteckého priemyslu, kde na spoľahlivosti dodávok mimoriadne záleží.

Európska vesmírna agentúra si vybrala slovenský startup 3IPK na sprehľadnenie dát v dodávateľskej sieti. Vďaka blockchainu bude každý dôverovať informáciám o súčiastkach, hovorí zakladateľ startupu Juraj Zámečník, ktorý pracoval pre Airbus.

Foto N - Vladimír Šimíček

Slovenskému startupu Fuergy vzrástli za polrok tržby desaťnásobne. Vďačí za to aj energetickej kríze. Firma vytvorila softvér, ktorý podnikom či domácnostiam analyzuje spotrebu elektriny a jej náklady. V kombinácii s batériovým úložiskom sa dá ušetriť.

Vladimír Miškovský - jeden z piatich zakladateľov Fuergy. Foto N - Tomáš Benedikovič

Startup Čezeta, ktorý vytvoril elektronickú verziu legendárnej motorky, skončil v konkurze. Skútre stáli takmer toľko, ako Škody Octavie a firma ich nevedela zlacniť. Značku by mohol prevziať niekto iný, keďže záujem o elektromobilitu stúpol.

Slovenský startup Powerful Medical vytvoril aplikáciu na diagnostikovanie a liečbu srdcovocievnych ochorení pomocou umelej inteligencie. Funguje tak, že záchranári, sestričky či bežní lekári odfotia EKG do mobilu. Umelá inteligencia ho vyhodnotí a poradí, ako postupovať ďalej, najmä či treba poslať pacienta ku kardiológovi.

Nechceme vyrábať spotrebné produkty ako Apple, cielime na veľkých klientov a zákazky s vyššími maržami, vraví šéf IBM Fridrich Matejík. IBM sa už dávnejšie zbavila divízie osobných počítačov, zameriava sa na kvantové počítače a umelú inteligenciu.

IBM, ktorá u nás zamestnáva približne 6000 ľudí, prijme ďalších 550 ľudí, vraví riaditeľ IBM Slovensko Fridrich Matejík. Hovorí, že firma sa po koronakríze rýchlo spamätala a v prvom kvartáli 2022 softvér rástol o viac než 20 %.

Foto N - Vladimír Šimíček

Podporovanie miliardovej spoločnosti na presýtenom pracovnom trhu podľa ľudí z IT brandže poškodzuje slovenské firmy. Upozorňuje na to aj Jozef Petro, šéf IT startupu Sudo Labs, v súvislosti s rozhodnutím vlády pomôcť medzinárodnej firme Solar Turbines dotáciou 3,4 milióna eur.

Ukrajinský IT sektor počas vojny funguje na 85 percent, na možnosť ruského útoku sa pripravoval od anexie Krymu. Najskôr informatici pracovali z bunkrov, potom sa väčšina presunula na západ, hovorí manažér GlobalLogic Andrij Javorskyj.

Bývalý politik Miroslav Beblavý a firma Crowdberry zakladajú fond, ktorý má podporovať sociálne podniky a neziskovky. Investovať chcú 10,5 milióna eur prevažne z verejných zdrojov. Na rozdiel od dotácií by sa peniaze štátu mali vrátiť.

Aplikáciu na komunikáciu od slovenského startupu Simplicity začína využívať v Spojených štátoch 22 miest. Je tak v USA k dispozícii pre takmer milión obyvateľov a tvorcovia startupu aktuálne rokujú o spolupráci aj s mestom Miami.

Na slovenský trh vstúpila litovská finančno-technologická firma Kevin. Jej systém, ktorým chce konkurovať veľkým kartovým spoločnostiam, zjednodušuje platenie v obchodoch prostredníctvom bankového prevodu.

Ako vybrať vhodnú počítačovú hru pre deti? Herné štúdiá zamerané na konzoly a počítače informujú o odporúčanom veku, pri mobilných hrách by si však rodičia mali obsah hry radšej pozrieť, odporúča herný vývojár Peter Nagy.

Košickému hernému štúdiu Games Farm stúpli za dva roky tržby o polovicu na 1,4 milióna eur. Jeho zakladateľ Peter Nagy chce rast podporiť vlastným vydavateľstvom, aby viac peňazí z predaja zostalo vývojárom.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Estónsko zvýšilo výdavky na výskum a dnes má v prepočte na počet obyvateľov najviac startupov s miliardovou hodnotou na svete, hovorí Michaela Kršková. Jej úlohou je v rámci Plánu obnovy reformovať štátnu podporu výskumu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská aplikácia Ayanza slúži ako Google Docs na zdieľanie informácií v tíme a má aj newsfeed, ktorý je typický pre Facebook. Odlíšiť sa chce aj tým, že ľudí nabáda k tomu, aby si určovali a dosahovali zmysluplné ciele a vízie.

Startup Ayanza Joža Kovača vytvoril aplikáciu, ktorá má obohatiť spoluprácu medzi kolegami a zvyšovať motiváciu tímu. Kovač už vybudoval a úspešne predal firmu Exponea, ktorá sa venovala automatizácii digitálneho marketingu.

Slovenský startup Glycanostics získal dva milióny eur z prestížneho inovátorskeho grantu EIC Accelerátor. Ak sa mu jeho plán podarí, na bolestivú biopsiu prostaty pôjde menej mužov. Vedenie firmy v rozhovore vysvetľuje aj to, prečo nechcú vlastný produkt sami predávať, ale len licencovať.

Vedenie firmy Glycanostics: Ján Tkáč, Eva Kováčová a Tomáš Bertók. Foto - archív firmy Glycanostics

Najčítanejšie teraz

Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predseduKristián Čekovský. Foto - TASRLekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusyFoto N - Tomáš HrivňákSociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičIránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politickýAmerický futbalista Christian Pulisic (uprostred) strieľa gól. Foto - TASR/APNebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVictory Vargicovie. Foto - Kvet Nguyen300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziIránski futbalisti spievajú hymnu pred zápasom proti USA. Foto – APNewsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyKiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýPrezident Andrej Kiska vypovedal v kauze únosu vietnamského občana. Foto N - Monika TódováVývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokSergej Surovikin je od prvej polovice októbra najvyšším veliteľom ruských okupačných vojsk na Ukrajine. Foto - ruské MOObmedzili sme sociálne siete a úľava prišla takmer okamžite. Sme príliš citliví, ak nás ničí nenávisť na internete?Ilustračné foto - Unsplash/Robin WorrallTarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuTažba v doline Ipoltice v Nízkych Tatrách. Foto – Ľubomír MäkkýFico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš BenedikovičVo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárIgor Matovič si v parlamente podáva ruku s Borisom Kollárom. Foto - TASRĽudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoMinister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave 24. októbra 2022. Foto – TASR/Pavel NeubauerBatman takmer neprežil pohryznutie potkanom na hranici. Boli sme s lekármi, ktorí ošetrujú migrantov (reportáž z Kútov)Tábor v Kútoch. Foto N – Andrej Bán

Nové na Dennikn.sk

08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusyVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelca