Startupy

Texty o nových inovatívnych firmách a ich investoroch

Nechceme vyrábať spotrebné produkty ako Apple, cielime na veľkých klientov a zákazky s vyššími maržami, vraví šéf IBM Fridrich Matejík. IBM sa už dávnejšie zbavila divízie osobných počítačov, zameriava sa na kvantové počítače a umelú inteligenciu.

IBM, ktorá u nás zamestnáva približne 6000 ľudí, prijme ďalších 550 ľudí, vraví riaditeľ IBM Slovensko Fridrich Matejík. Hovorí, že firma sa po koronakríze rýchlo spamätala a v prvom kvartáli 2022 softvér rástol o viac než 20 %.

Foto N - Vladimír Šimíček

Podporovanie miliardovej spoločnosti na presýtenom pracovnom trhu podľa ľudí z IT brandže poškodzuje slovenské firmy. Upozorňuje na to aj Jozef Petro, šéf IT startupu Sudo Labs, v súvislosti s rozhodnutím vlády pomôcť medzinárodnej firme Solar Turbines dotáciou 3,4 milióna eur.

Ukrajinský IT sektor počas vojny funguje na 85 percent, na možnosť ruského útoku sa pripravoval od anexie Krymu. Najskôr informatici pracovali z bunkrov, potom sa väčšina presunula na západ, hovorí manažér GlobalLogic Andrij Javorskyj.

Bývalý politik Miroslav Beblavý a firma Crowdberry zakladajú fond, ktorý má podporovať sociálne podniky a neziskovky. Investovať chcú 10,5 milióna eur prevažne z verejných zdrojov. Na rozdiel od dotácií by sa peniaze štátu mali vrátiť.

Aplikáciu na komunikáciu od slovenského startupu Simplicity začína využívať v Spojených štátoch 22 miest. Je tak v USA k dispozícii pre takmer milión obyvateľov a tvorcovia startupu aktuálne rokujú o spolupráci aj s mestom Miami.

Na slovenský trh vstúpila litovská finančno-technologická firma Kevin. Jej systém, ktorým chce konkurovať veľkým kartovým spoločnostiam, zjednodušuje platenie v obchodoch prostredníctvom bankového prevodu.

Ako vybrať vhodnú počítačovú hru pre deti? Herné štúdiá zamerané na konzoly a počítače informujú o odporúčanom veku, pri mobilných hrách by si však rodičia mali obsah hry radšej pozrieť, odporúča herný vývojár Peter Nagy.

Košickému hernému štúdiu Games Farm stúpli za dva roky tržby o polovicu na 1,4 milióna eur. Jeho zakladateľ Peter Nagy chce rast podporiť vlastným vydavateľstvom, aby viac peňazí z predaja zostalo vývojárom.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Estónsko zvýšilo výdavky na výskum a dnes má v prepočte na počet obyvateľov najviac startupov s miliardovou hodnotou na svete, hovorí Michaela Kršková. Jej úlohou je v rámci Plánu obnovy reformovať štátnu podporu výskumu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská aplikácia Ayanza slúži ako Google Docs na zdieľanie informácií v tíme a má aj newsfeed, ktorý je typický pre Facebook. Odlíšiť sa chce aj tým, že ľudí nabáda k tomu, aby si určovali a dosahovali zmysluplné ciele a vízie.

Startup Ayanza Joža Kovača vytvoril aplikáciu, ktorá má obohatiť spoluprácu medzi kolegami a zvyšovať motiváciu tímu. Kovač už vybudoval a úspešne predal firmu Exponea, ktorá sa venovala automatizácii digitálneho marketingu.

Slovenský startup Glycanostics získal dva milióny eur z prestížneho inovátorskeho grantu EIC Accelerátor. Ak sa mu jeho plán podarí, na bolestivú biopsiu prostaty pôjde menej mužov. Vedenie firmy v rozhovore vysvetľuje aj to, prečo nechcú vlastný produkt sami predávať, ale len licencovať.

Vedenie firmy Glycanostics: Ján Tkáč, Eva Kováčová a Tomáš Bertók. Foto - archív firmy Glycanostics

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému