Nahrávky na chate

Čo zásadné už zaznelo v rozhovoroch Fica, Kaliňáka, Bödöra, Paru a Gašpara mladšieho:
  • Fico a spol. vopred vedeli o odpočúvaní vyšetrovateľov NAKA
  • Fico sa chválil, že zohnal priateľke otázky na bezpečnostný pohovor
  • advokáti navádzali Kaliňáka na výpoveď o Makóvi
  • Fico tvrdí, že dostal odkaz od Žilinku o paragrafe 363
  • šéfovi Smeru ukradli zlaté mince a 50-tisíc a on to nehlásil
  • v Smere si dajú pozor, aby nedráždili Kočnera a takáčovcov
  • Fico prekonal v Grécku covid a sfalšoval test

Generálna prokuratúra zamietla sťažnosť vyšetrovateľa Martina Juhása proti vznesenému obvineniu, ktoré sa týka nahrávania na poľovníckej chate. V mene Maroša Žilinku rozhodovala tá istá prokurátorka Katarína Habčáková, ktorá chce mať obvinených aj vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. (sme)

Vyšetrovateľ NAKA Martin Juhás zostáva naďalej obvinený. Generálna prokuratúra zamietla jeho sťažnosť proti obvineniu, potvrdil obhajca obvineného Roman Kvasnica. Juhása obvinili v súvislosti s kauzou poľovníckej chaty.

Vynášanie informácií z trestnoprávneho kolégia na Najvyššom súde, ktoré vyplývalo z nahrávok z poľovníckej chaty, sa nepodarilo preukázať. „Sú veci, ktoré sa jednoducho dajú preukázať, a sú také, ktoré sa nedajú,“ konštatoval predseda súdu Ján Šikuta.

Generálny prokurátor zrušil podľa paragrafu 363 obvinenie guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi, ktorý bol ministrom financií Smeru. Maroš Žilinka povedal, že vec vybavoval prvý námestník Jozef Kandera, pretože bol mesiac chorý. To, že k takémuto niečomu príde, avizoval na nahrávkach z poľovníckej chaty predseda Smeru Robert Fico.

Trest pre Kováčika usvedčuje z klamstva aj Fica, píše Roman Pataj v komentári. „Kováčikovo odsúdenie je ďalšou a zatiaľ najvážnejšou ranou jeho verzii príbehu o tom, že polícia nespravodlivo prenasleduje nevinných.“

Dušan Kováčik odmieta, aby sa Najvyšší súd zaoberal nahrávkami z poľovníckej chaty, kde Robert Fico rozoberal aj jeho prípad. V odvolaní poukázal na to, že krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov označil nahrávky za nezákonné. Mandalov je Ficov spolužiak. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek doložil nahrávky z chaty do spisu.

Štátne lesy vypovedia zmluvu na prenájom poľovníckej chaty, kde sa stretávali špičky Smeru s advokátmi. O zmluvu príde poľovnícke združenie Čierny vŕšok, v ktorom je aj Miroslav Bödör.

Analýzu generálnej prokuratúry k tomu, či sú alebo nie sú nahrávky z chaty použiteľné v trestnom konaní, vypracoval Peter Šufliarsky, bývalý námestník a teraz radový prokurátor. Pred pojednávaním v kauze Kuciak povedal, že v nej nevyslovil žiadny právny názor, iba opísal existujúce zákony a rozhodnutia. Na otázku, či dospel k tomu, že nahrávky sú nepoužiteľné, odpovedal „nie“.

Vyšetrovateľa Martina Juhása obvinili pre odposluchy na poľovníckej chate zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. „Toto konanie vnímam ako snahu o zastrašovanie poctivých policajtov, ktorí sa pri objasňovaní a vyšetrovaní trestnej činnosti riadia výhradne zákonom a nie protiprávnymi záujmami rôznych, často aj politických skupín,“ povedal. Juhása obvinil námestník nitrianskeho krajského prokurátora. (markíza)

Advokát Pavol Gašpar považuje svoje obvinenie v súvislosti s kauzou poľovníckej chaty za účelové a nezákonné. Syn policajného exprezidenta Tibora Gašpara tvrdí, že ide o reakciu na jeho mediálne výstupy.

NAKA obvinila v kauze poľovníckej chaty advokáta Pavla Gašpara pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Gašpar na nahrávke z chaty nahováral Roberta Kaliňáka, aby vypovedal, že Ľudovíta Makóa do Kriminálneho úradu finančnej správy nominoval Milan Lučanský, ktorý to už podľa Gašpara nemôže potvrdiť.

Pavol Gašpar (stojaci), Marek Para (v strede) a Miroslav Bödör na poľovníckej chate. Reprofoto - Denník N

V kauze chata, na ktorej zachytili rozhovory Fica s Bödörom a ďalšími, obvinili troch ľudí vrátane syna exministra Smeru Ľubomíra Jahnátka, píše SME. Stíhajú ich pre pytliactvo a legalizáciu výnosov z trestnej činnosti.

O prípadnom podaní disciplinárneho návrhu na advokátov, ktorí figurujú v kauze nahrávok na chate, sa zatiaľ nerozhodlo. Je to v rukách revíznej komisie Slovenskej advokátskej komory, ktorá rozhodne v najbližších mesiacoch.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic si myslí, že sú nahrávky z chaty použiteľné. V relácii TV Joj Analýzy na hrane povedal, že sa ÚŠP neriadi rozhodnutím krajskej prokuratúry a o prípadnej využiteľnosti nahrávok rozhodne prokurátor ÚŠP.

Generálna prokuratúra zamietla podnet Nadácie Zastavme korupciu, ktorý sa týkal toho, že rozhodnutie krajskej prokuratúry v Nitre zastaviť vyšetrovanie v súvislosti s nahrávkami na chate bolo nezákonné. Podľa prokurátorky generálnej prokuratúry Zuzany Vallovej bolo nitrianske rozhodnutie v súlade so zákonom. Informovala o tom Zuzana Petková.

Policajný prezident Hamran sa ohradil voči tomu, aby ho Fico a Kaliňák označovali za telocvikára, ako to urobili v utorok na tlačovej besede. “Asi sa netrafili v čase. Na čele Policajného zboru momentálne sedí človek, ktorý má vyštudovanú Akadémiu Policajného zboru. Bol tu telocvikár, ale to bol ich nominant – Tibor Gašpar – a dnes je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin,” povedal Hamran.

Prezident policajného zboru Štefan Hamran. Foto - tasr

Polícia odmietla trestné oznámenie o krádeži v kancelárii Roberta Fica. Predseda Smeru na nahrávke z poľovníckej chaty rozprával, ako mu zlodeji ukradli 50-tisíc eur a zlaté mince. Polícii to však nenahlásil.

Nitrianska prokuratúra trvá na tom, že v kauze odpočúvania poľovníckej chaty postupovala správne, a stojí si za správnosťou rozhodnutia zrušiť trestné stíhanie pre pytliactvo. Na margo rozsudkov okresných súdov, ktorými sa spochybňuje jej postup, tvrdí, že nemuseli byť v súlade so zákonom.

Robert Fico šíri video, že oligarchu Norberta Bödöra vo väzbe psychicky týrajú. Na poľovníckej chate pritom nič také nespomínal pred jeho advokátmi, hoci podmienky Bödöra za mrežami podrobne rozoberali. Jeho otec Miroslav Bödör v lete na chate vravel Ficovi, že si na väzbu zvykol.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nadácia Zastavme korupciu žiada generálnu prokuratúru, aby obnovila vyšetrovanie v kauze odpočúvania z poľovníckej chaty. Kritizuje novembrové uznesenie nitrianskeho krajského prokurátora o zrušení trestného stíhania vo veci pytliactva.

Nadácia Zastavme korupciu podá generálnej prokuratúre podnet na preskúmanie postupu krajskej prokuratúry v Nitre, ktorá zastavila vyšetrovanie možného pytliactva, popri ktorom sa podarilo nahrať schôdzky Roberta Fica a spol. na poľovníckej chate a v súčasnosti rieši, či bude trestne stíhať vyšetrovateľa tohto prípadu.

Vyšetrovateľovi NAKA Martinovi Juhásovi, ktorý zabezpečil nasadenie odpočúvania na chatu, kam chodili Fico či Bödör, hrozí trestné stíhanie. Prípad vyšetruje krajská prokuratúra v Nitre, ktorá už predtým spochybnila prácu polície na tomto prípade. Vytkla jej, že nahrávky by nemohli vzniknúť, keby neprikrášlili podozrenia z pytliactva.

Štefan Hamran sa zastal vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása, ktorý vyšetroval podozrenia z pytliactva a zariadil nasadenie odpočúvania do poľovníckej chaty pri Leviciach, ktoré zachytili aj schôdzky Roberta Fica a spol.

Robert Kaliňák vypovedal v kauze Očistec podobne, ako ho vyškolili na poľovníckej chate. Tvrdil, že Ľudovít Makó sa tlačil do funkcií a odporučilo ho 5-6 ľudí. Pred policajtmi zahmlieval, aj pokiaľ išlo o jeho vzťah s Miroslavom Bödörom.

Tak ako pri Gorile, tak ani pri nahrávkach z poľovníckej chaty sa nedá tváriť, že neexistujú. „Stali sa súčasťou politického príbehu Slovenskej republiky,“ hovorí v podcaste V redakcii komentátor Denníka N Roman Pataj. „Nezmení na tom nič rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Nitre ani názor generálneho prokurátora. Je to, ako keby jazykovedný ústav od ľudí chcel, aby prestali nadávať – to sa nedá.“ Komentátor Juraj Javorský hovorí, že vyjadrením generálneho prokurátora už nie je ani prekvapený. „Je to v kontexte toho, čo Žilinka robí od prvého využitia paragrafu 363 v prípade Pčolinský.“

Advokát Marek Para oznámil, že on a jeho kolega Pavol Gašpar pripravujú masívne právne kroky, ktoré sa týkajú odposluchov poľovníckej chaty. Podrobnosti neuviedol.

Robert Fico podal minulý týždeň v súvislosti s nahrávkami z chaty trestné oznámenie. „Zneužitie právomoci verejného činiteľa, ohýbanie práva – tam snáď nie je trestný čin, ktorý by nebol v katalógu trestných činov,“ povedal o oznámení.

Robert Fico sa v súvislosti so „štátnym terorizmom“ proti opozícii obáva o život. „Čo to bude zajtra – dostanem guľu do hlavy?“ pýtal sa na tlačovke v súvislosti s nahrávkami z chaty. Tvrdí, že boli nezákonné, a že vie, kto ich dal novinárom.

Mária Kolíková nesúhlasí s tvrdením Maroša Žilinku, že záznamy z odpočúvania chaty nie je možné použiť ako dôkaz. „Vyjadrenia o tom, či je odposluchy z poľovníckej chaty možné použiť ako dôkaz, by mal v prvom rade dávať súd,“ hovorí ministerka spravodlivosti. „Nemyslím si, že všetko musí vyhodnocovať generálny prokurátor.“

Maroš Žilinka tvrdí, že nahrávky z poľovníckej chaty, ktoré zachytávajú rozhovory Roberta Fica a spol., nie je možné použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní po zrušení trestného stíhania krajským prokurátorom v Nitre. Generálny prokurátor to zverejnil na Facebooku.

Prokurátor vyčíta vyšetrovateľovi NAKA Martinovi Juhásovi, že v odhaľovaní možných pytliakov použil nesprávnu právnu kvalifikáciu a len vďaka tomu mohol súd schvaľovať nasadenie odposluchov do poľovníckej chaty pri Leviciach. „Uznesenie je nezákonné,“ napísal krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov.

Krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov tvrdí, že ak by vyšetrovateľ neprikrášlil pytliactvo, polícia by nemohla odpočúvať chatu, kde sa schádzal Robert Fico s Miroslavom Bödörom. Mandalov rozhodol, že vyšetrovanie podozrení z pytliactva bolo nezákonné. Je otázne, či nahrávky bude možné použiť ako dôkaz aj v kauze Očistec.

Robert Fico po zrušení trestného stíhania v prípade pytliactva označil vyšetrovanie „za politické sprisahanie proti Smeru“, na ktorom sa zúčastnil vyšetrovateľ, prokurátori ÚŠP aj novinári, ktorí prevzali nahrávky z chaty. „Ak si niekto myslí, že na to zabudnem, tak mu odkazujem, že ja mám pamäť ako slon.“

Krajská prokuratúra v Nitre uviedla, že uznesenie o začatí trestného stíhania pre prečin pytliactva zrušili preto, „lebo okrem iného v uznesení vyšetrovateľa bola nesprávne použitá právna kvalifikácia a skutok opísaný v uznesení neobsahoval základné zákonom vyžadované náležitosti“.

Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva, ktorého sa týkali nahrávky z poľovníckej chaty. Dôvodom bola jeho nezákonnosť. (tasr)

Dozorový prokurátor pytliackej kauzy, počas ktorej na chate odpočuli advokátov s politikmi, doteraz nemá prepisy odposluchov. „Napriek opakovaným žiadostiam a urgenciám vyšetrovateľ nahrávky, ich prepisy a analýzy dozorovému prokurátorovi doposiaľ nedoručil,“ vyhlásil hovorca krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Matovič a spol. spustili podľa Fica kriminalizáciu opozície, ktorá sa po voľbách otočí proti nim. Sľubuje ráznu odpoveď proti „politickému sprisahaniu proti právnemu štátu, za ktorým stojí Matovič, Mikulec a Lipšic.“

Bödörovi advokáti mali dôverné informácie z Najvyššieho súdu, jeho predseda Ján Šikuta to prešetrí. Marek Para a po ňom aj Robert Fico vopred vedeli, že sa sudca Martin Piovartsy chce dať vylúčiť z rozhodovania o väzbe Norberta Bödöra a že by to mohlo znamenať jeho prepustenie. Vyplýva to z nahrávok z poľovníckej chaty.

Nahrávky z poľovníckej chaty ukazujú, ako Robert Fico vymýšľal plány na spochybnenie súdu s Dušanom Kováčikom. Chcel tam nahnať „dedkov s palicami“, aby ochkali a tlačili na sudkyňu. „Sto ľudí príde z oného, firmy tvojej, tam si sadnú. Dáš dopredu nejakých 70-ročných dedkov s palicami, ktorí takto budú mávať,“ hovoril Fico Miroslavovi Bödörovi.

Kauza Očistec je vo finále, prebieha preštudovanie spisu procesnými stranami a bude podaná obžaloba, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. V prípade je obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a vysokí policajní funkcionári a Lipšic hovorí o silnej dôkaznej situácii.

Policajný prezident Štefan Hamran je za to, aby policajtov, ktorí vyniesli nahrávky z chaty, prepustili, a má ich stíhať inšpekcia. Podľa Hamrana už šiesti z 20 podozrivých absolvovali vyšetrenie na polygrafe, výsledok však nepozná. (expres)

Poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica po rokovaní výboru o nahrávkach z chaty povedal, že „nasadenie ITP bolo legálne, legitímne, proporcionálne a odovzdanie do inej trestnej veci, do tímu Očistec, bolo zákonné”.

Je to živá vec, prebieha vyšetrovanie, povedal o nahrávkach z chaty minister Roman Mikulec s tým, že poslancom povedali len to, čo mohli. Policajný prezident Štefan Hamran uviedol, že je bežné, že sa nahrávky z nejakej veci použijú aj v inej trestnej veci.

Naživo: Tlačová beseda po rokovaní mimoriadneho brannobezpečnostného výboru

V parlamente sa začína mimoriadny brannobezpečnostný výbor. Hlavnou témou je nasadenie ITP v chate pri vyšetrovaní Očistca, test na detektore lži Diany Santusovej a postupe policajtov voči Jánovi Hlinkovi v klientskom centre v Prievidzi. Na zasadnutí výboru sú policajný prezident Štefan Hamran, minister vnútra Roman Mikulec a šéf NBÚ Roman Konečný. Zasadnutie výboru je neverejné.

Foto – N

Od 10.00 h bude rokovať výbor pre obranu a bezpečnosť o nasadení ITP v chate pri vyšetrovaní Očistca, teste na detektore lži Diany Santusovej a postupe policajtov voči Jánovi Hlinkovi v Klientskom centre v Prievidzi. Rokovanie bude pravdepodobne neverejné a budú na ňom policajný prezident Štefan Hamran, minister vnútra Roman Mikulec a šéf NBÚ Roman Konečný.

Robert Kaliňák o zmiznutých 50 tisícoch eur a zlatých minciach Roberta Fica tvrdí, že podľa neho išlo o nedorozumenie v centrále Smeru. „Ja si myslím, že išlo o nedorozumenie,“ opakoval v relácii TV Markíza Na telo.

NAKA vlani po volebnej prehre Smeru zamietla prípad podozrivej dotácie na opravu kaštieľa v Bödörovom revíri. 1,1 milióna eur na tento účel schválila PPA. Tú podľa vyšetrovateľov zneužíval vo svoj prospech Bödörov syn Norbert, ktorý preto sedí vo väzbe. O známom poľovníckom kaštieli pri Leviciach sa hovorí aj na uniknutých nahrávkach.

Poľovnícky kaštieľ vo Veľkom Ďure pri Leviciach, ktorý za stotisíc eur získal od nitrianskej župy Bödörov človek. Onedlho bude celý opravený. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico vypovedal na polícii ku krádeži hotovosti 50-tisíc eur a zlatých mincí. Incident sa podľa neho vyriešil vnútornou kontrolou v rámci strany, „takže pán Fico už nie je poškodený“, povedal hovorca Smeru Mažgút. (tasr)

Podpredsedníčka Hlasu Denisa Saková rovnako ako Smer prirovnáva odposluchy chaty k 50. rokom. „Súkromné rozhovory sú prepísané od A po Z,“ vraví s tým, že prepisy z odposluchov polícia robí len pokiaľ to od nej žiada prokuratúra. (tv joj)

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

17:12Shooty: Recesia 17:12Policajný prezident Hamran: Na migrantov nemáme kapacity (+ video) 17:10Hraničné kontroly sa obnovujú aj preto, že si Slovensko nevšímalo migrantov zo Sýrie 17:03Slovenská sporiteľňa a VÚB výraznejšie zdražujú hypotéky, blížia sa k hranici 4 % 17:01Zo sveta technológií: Satelity budú pomáhať pri klimatickej kríze a fond expolitika Beblavého podporil slovenské startupy 16:50Ako to číta Ivan Mikloš: Ako zvládnuť povojnovú obnovu Ukrajiny 16:30Malí hrdinovia 16:29Starostu Dolného Chotára odsúdili za objednávky vrážd, ale jeho dedina je ešte stále plná strachu a tajomstiev (reportáž) 16:07Zemanovej novela zákona o EIA naráža na odpor, obmedzila by verejnosť a pomohla developerom, tvrdia odborníci 15:45Graf dňa: Národná banka vidí budúcnosť černejšie ako vládni analytici 15:11Prezývky Batman a Robin nám celkom pasujú, hovorí Mešár. Montreal má pre jeho dobré výkony dilemu 14:41Kováčik: Hamšík spravil to, čo som za dvanásť rokov od Borbélyho nezažil 14:07Vývoj bojov (216. deň): V najbližších dňoch sa možno dozvieme, či nekončiaci ukrajinský postup pripraví Putina o posledné zábrany 12:53Slovnaft sa ruskej ropy úplne nezriekne. Pomieša ju s inou ropou a bude veriť, že mu to Brusel nestopne – hovorí jeho šéf 12:41Za predražené cétečká Blanárov úradník sedí, Fico stále drží Blanára vo vysokej štátnej funkcii 12:27Japonského diplomata v Rusku vypočúvali zviazaného a so zakrytými očami. Násilný výsluch vyostril vzťahy medzi krajinami 11:31Blogerka Erika Mokrý o popôrodnej depresii: Pripadala som si ako najhoršia matka, dnes chápem, že chyba nie je vo mne 11:18Milan Majerský pred voľbami: O vreci zemiakov nebudem hovoriť 10:01Premiérku chcú zosadiť už po troch týždňoch. Paniku v Británii spôsobuje aj padajúca libra 09:49Je zle, ale skúsme sa ešte vzchopiť 08:39Je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vidieť film Piargy 07:56Hrozí Taliansku „Mussolini v sukni“? 07:47Philipp Lahm: Federer nie je iba investícia, vyrástol v spoločnosti a potom jej to vrátil. Preto ho všetci milujú 07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal 06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra banky