Nahrávky na chate

Čo zásadné už zaznelo v rozhovoroch Fica, Kaliňáka, Bödöra, Paru a Gašpara mladšieho:
  • Fico a spol. vopred vedeli o odpočúvaní vyšetrovateľov NAKA
  • Fico sa chválil, že zohnal priateľke otázky na bezpečnostný pohovor
  • advokáti navádzali Kaliňáka na výpoveď o Makóvi
  • Fico tvrdí, že dostal odkaz od Žilinku o paragrafe 363
  • šéfovi Smeru ukradli zlaté mince a 50-tisíc a on to nehlásil
  • v Smere si dajú pozor, aby nedráždili Kočnera a takáčovcov
  • Fico prekonal v Grécku covid a sfalšoval test

Štefan Hamran sa zastal vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása, ktorý vyšetroval podozrenia z pytliactva a zariadil nasadenie odpočúvania do poľovníckej chaty pri Leviciach, ktoré zachytili aj schôdzky Roberta Fica a spol.

Robert Kaliňák vypovedal v kauze Očistec podobne, ako ho vyškolili na poľovníckej chate. Tvrdil, že Ľudovít Makó sa tlačil do funkcií a odporučilo ho 5-6 ľudí. Pred policajtmi zahmlieval, aj pokiaľ išlo o jeho vzťah s Miroslavom Bödörom.

Tak ako pri Gorile, tak ani pri nahrávkach z poľovníckej chaty sa nedá tváriť, že neexistujú. „Stali sa súčasťou politického príbehu Slovenskej republiky,“ hovorí v podcaste V redakcii komentátor Denníka N Roman Pataj. „Nezmení na tom nič rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Nitre ani názor generálneho prokurátora. Je to, ako keby jazykovedný ústav od ľudí chcel, aby prestali nadávať – to sa nedá.“ Komentátor Juraj Javorský hovorí, že vyjadrením generálneho prokurátora už nie je ani prekvapený. „Je to v kontexte toho, čo Žilinka robí od prvého využitia paragrafu 363 v prípade Pčolinský.“

Advokát Marek Para oznámil, že on a jeho kolega Pavol Gašpar pripravujú masívne právne kroky, ktoré sa týkajú odposluchov poľovníckej chaty. Podrobnosti neuviedol.

Robert Fico podal minulý týždeň v súvislosti s nahrávkami z chaty trestné oznámenie. „Zneužitie právomoci verejného činiteľa, ohýbanie práva – tam snáď nie je trestný čin, ktorý by nebol v katalógu trestných činov,“ povedal o oznámení.

Robert Fico sa v súvislosti so „štátnym terorizmom“ proti opozícii obáva o život. „Čo to bude zajtra – dostanem guľu do hlavy?“ pýtal sa na tlačovke v súvislosti s nahrávkami z chaty. Tvrdí, že boli nezákonné, a že vie, kto ich dal novinárom.

Mária Kolíková nesúhlasí s tvrdením Maroša Žilinku, že záznamy z odpočúvania chaty nie je možné použiť ako dôkaz. „Vyjadrenia o tom, či je odposluchy z poľovníckej chaty možné použiť ako dôkaz, by mal v prvom rade dávať súd,“ hovorí ministerka spravodlivosti. „Nemyslím si, že všetko musí vyhodnocovať generálny prokurátor.“

Maroš Žilinka tvrdí, že nahrávky z poľovníckej chaty, ktoré zachytávajú rozhovory Roberta Fica a spol., nie je možné použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní po zrušení trestného stíhania krajským prokurátorom v Nitre. Generálny prokurátor to zverejnil na Facebooku.

Prokurátor vyčíta vyšetrovateľovi NAKA Martinovi Juhásovi, že v odhaľovaní možných pytliakov použil nesprávnu právnu kvalifikáciu a len vďaka tomu mohol súd schvaľovať nasadenie odposluchov do poľovníckej chaty pri Leviciach. „Uznesenie je nezákonné,“ napísal krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov.

Krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov tvrdí, že ak by vyšetrovateľ neprikrášlil pytliactvo, polícia by nemohla odpočúvať chatu, kde sa schádzal Robert Fico s Miroslavom Bödörom. Mandalov rozhodol, že vyšetrovanie podozrení z pytliactva bolo nezákonné. Je otázne, či nahrávky bude možné použiť ako dôkaz aj v kauze Očistec.

Robert Fico po zrušení trestného stíhania v prípade pytliactva označil vyšetrovanie „za politické sprisahanie proti Smeru“, na ktorom sa zúčastnil vyšetrovateľ, prokurátori ÚŠP aj novinári, ktorí prevzali nahrávky z chaty. „Ak si niekto myslí, že na to zabudnem, tak mu odkazujem, že ja mám pamäť ako slon.“

Krajská prokuratúra v Nitre uviedla, že uznesenie o začatí trestného stíhania pre prečin pytliactva zrušili preto, „lebo okrem iného v uznesení vyšetrovateľa bola nesprávne použitá právna kvalifikácia a skutok opísaný v uznesení neobsahoval základné zákonom vyžadované náležitosti“.

Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva, ktorého sa týkali nahrávky z poľovníckej chaty. Dôvodom bola jeho nezákonnosť. (tasr)

Dozorový prokurátor pytliackej kauzy, počas ktorej na chate odpočuli advokátov s politikmi, doteraz nemá prepisy odposluchov. „Napriek opakovaným žiadostiam a urgenciám vyšetrovateľ nahrávky, ich prepisy a analýzy dozorovému prokurátorovi doposiaľ nedoručil,“ vyhlásil hovorca krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Matovič a spol. spustili podľa Fica kriminalizáciu opozície, ktorá sa po voľbách otočí proti nim. Sľubuje ráznu odpoveď proti „politickému sprisahaniu proti právnemu štátu, za ktorým stojí Matovič, Mikulec a Lipšic.“

Bödörovi advokáti mali dôverné informácie z Najvyššieho súdu, jeho predseda Ján Šikuta to prešetrí. Marek Para a po ňom aj Robert Fico vopred vedeli, že sa sudca Martin Piovartsy chce dať vylúčiť z rozhodovania o väzbe Norberta Bödöra a že by to mohlo znamenať jeho prepustenie. Vyplýva to z nahrávok z poľovníckej chaty.

Nahrávky z poľovníckej chaty ukazujú, ako Robert Fico vymýšľal plány na spochybnenie súdu s Dušanom Kováčikom. Chcel tam nahnať „dedkov s palicami“, aby ochkali a tlačili na sudkyňu. „Sto ľudí príde z oného, firmy tvojej, tam si sadnú. Dáš dopredu nejakých 70-ročných dedkov s palicami, ktorí takto budú mávať,“ hovoril Fico Miroslavovi Bödörovi.

Kauza Očistec je vo finále, prebieha preštudovanie spisu procesnými stranami a bude podaná obžaloba, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. V prípade je obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a vysokí policajní funkcionári a Lipšic hovorí o silnej dôkaznej situácii.

Policajný prezident Štefan Hamran je za to, aby policajtov, ktorí vyniesli nahrávky z chaty, prepustili, a má ich stíhať inšpekcia. Podľa Hamrana už šiesti z 20 podozrivých absolvovali vyšetrenie na polygrafe, výsledok však nepozná. (expres)

Poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica po rokovaní výboru o nahrávkach z chaty povedal, že „nasadenie ITP bolo legálne, legitímne, proporcionálne a odovzdanie do inej trestnej veci, do tímu Očistec, bolo zákonné”.

Je to živá vec, prebieha vyšetrovanie, povedal o nahrávkach z chaty minister Roman Mikulec s tým, že poslancom povedali len to, čo mohli. Policajný prezident Štefan Hamran uviedol, že je bežné, že sa nahrávky z nejakej veci použijú aj v inej trestnej veci.

Naživo: Tlačová beseda po rokovaní mimoriadneho brannobezpečnostného výboru

V parlamente sa začína mimoriadny brannobezpečnostný výbor. Hlavnou témou je nasadenie ITP v chate pri vyšetrovaní Očistca, test na detektore lži Diany Santusovej a postupe policajtov voči Jánovi Hlinkovi v klientskom centre v Prievidzi. Na zasadnutí výboru sú policajný prezident Štefan Hamran, minister vnútra Roman Mikulec a šéf NBÚ Roman Konečný. Zasadnutie výboru je neverejné.

Foto – N
Foto – N

Od 10.00 h bude rokovať výbor pre obranu a bezpečnosť o nasadení ITP v chate pri vyšetrovaní Očistca, teste na detektore lži Diany Santusovej a postupe policajtov voči Jánovi Hlinkovi v Klientskom centre v Prievidzi. Rokovanie bude pravdepodobne neverejné a budú na ňom policajný prezident Štefan Hamran, minister vnútra Roman Mikulec a šéf NBÚ Roman Konečný.

Robert Kaliňák o zmiznutých 50 tisícoch eur a zlatých minciach Roberta Fica tvrdí, že podľa neho išlo o nedorozumenie v centrále Smeru. „Ja si myslím, že išlo o nedorozumenie,“ opakoval v relácii TV Markíza Na telo.

NAKA vlani po volebnej prehre Smeru zamietla prípad podozrivej dotácie na opravu kaštieľa v Bödörovom revíri. 1,1 milióna eur na tento účel schválila PPA. Tú podľa vyšetrovateľov zneužíval vo svoj prospech Bödörov syn Norbert, ktorý preto sedí vo väzbe. O známom poľovníckom kaštieli pri Leviciach sa hovorí aj na uniknutých nahrávkach.

Poľovnícky kaštieľ vo Veľkom Ďure pri Leviciach, ktorý za stotisíc eur získal od nitrianskej župy Bödörov človek. Onedlho bude celý opravený. Foto N - Tomáš Benedikovič
Poľovnícky kaštieľ vo Veľkom Ďure pri Leviciach, ktorý za stotisíc eur získal od nitrianskej župy Bödörov človek. Onedlho bude celý opravený. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico vypovedal na polícii ku krádeži hotovosti 50-tisíc eur a zlatých mincí. Incident sa podľa neho vyriešil vnútornou kontrolou v rámci strany, „takže pán Fico už nie je poškodený“, povedal hovorca Smeru Mažgút. (tasr)

Podpredsedníčka Hlasu Denisa Saková rovnako ako Smer prirovnáva odposluchy chaty k 50. rokom. „Súkromné rozhovory sú prepísané od A po Z,“ vraví s tým, že prepisy z odposluchov polícia robí len pokiaľ to od nej žiada prokuratúra. (tv joj)

Slovenská advokátska komora by mala podľa ministerky spravodlivosti Kolíkovej určite posúdiť rozhovory advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara z chaty. Hovorili v nej aj o nahováraní svedka Roberta Kaliňáka na výpoveď. (tv joj)

Robert Fico a spol. mali informácie priamo z NAKA o vyšetrovaní exšéfa služobného úradu ministerstva obrany Jána Hoľka, ktorý patril medzi najbližších ľudí Andreja Danka. Syn policajného exprezidenta Tibora Gašpara ich mal takmer okamžite po tom, ako Hoľko vypovedal na polícii.

Šéf služobného úradu a priateľ Andreja Danka Ján Hoľko bol kľúčovým človekom na ministerstve obrany, ktorý dohodoval aj vojenské nákupy. Foto N – Tomáš Benedikovič
Šéf služobného úradu a priateľ Andreja Danka Ján Hoľko bol kľúčovým človekom na ministerstve obrany, ktorý dohodoval aj vojenské nákupy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

21:41Newsfilter: Do obchodov po darčeky áno, k rodine cez Vianoce nie, vláda skúša, či dávame pozor 21:28Aké by to bolo keby ženy „zízali“ na mužov. Výstava v Žiline pracuje s otázkami feminizmu a rodových rolí 19:37Úvahy o sankciách proti Rusku vytlačili ceny energií na nové rekordy. Doplatia na to aj slovenské firmy 19:33Niektoré firmy vymazané z obchodného registra sa budú môcť obnoviť, ministerka Kolíková chce rýchlo meniť zákon 18:48Legalizácia dvojakého občianstva sa odkladá už takmer rok, koalícia má obavy z nového maďarského zákona 18:24Štúdia ekonómov ukázala škodlivosť Dankovho zrušenia daňových licencií 18:13V osemnástich boli pristaré. Súd s Epsteinovou spoločníčkou ukazuje, ako zneužívali dievčatá 18:05Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si zarábame na budúce problémy, hovorí behaviorálny analytik 17:45Napriek pochybnostiam ho odsúdili za fekálne útoky. Stratil dôveru v ľudí, spravodlivosť aj lásku (+video) 17:31Od rebela, ktorého dráždili americké rakety, po pragmatika v štýle Merkelovej. Kto je kancelár Olaf Scholz 17:26Skoro polovica mladých Britov ani nechce vedieť, aké má dlhy. Na Slovensku sa zdajú byť mladí zodpovednejší 17:06Prečo je stotisíc Putinových vojakov problém 17:04Shooty: Križiacka krutosť 16:58Opatrenia sa opäť menia. Od piatka sa pre očkovaných otvoria aj kaderníctva, OTP režim nebude v mestskej doprave 16:05Minúta po minúte: Vianoce budú bez návštev, pre očkovaných sa otvoria všetky obchody 16:02Najvplyvnejšie ženy sveta: filantropky, miliardárky, političky aj prezidentka Čaputová 15:56Nový fenomén. Ľudia si posúvajú, kde im dajú tretiu dávku pred uplynutím šiestich mesiacov 15:50Premiér tlačí na povinné očkovanie, mohla by na to stačiť aj čiastočná podpora koalície 15:49Sme zhrození, že školy sa dajú zobchodovať za predvianočný konzum a lyžovačku (anketa) 15:22Kto je právnička Anna Niku, ktorá sa môže stať komisárkou pre deti? 14:02Najvyšší súd Žilinkovi: Nechajte hodnotenie dôkazov na súd, takto sa paragraf 363 nesmie používať 12:39Zápasy v mierových časoch. Slovenské voľby v Uhorsku 12:20Margaret MacMillan: Stále presne nevieme, ako vznikla prvá svetová vojna. Aj preto mám obavy, že sa dnes môže situácia opakovať 12:19Farebná Laterna magika Vladimíra Mišíka 12:15Pätnásťročný strelec z Michiganu sa na útok tešil. Zatiaľ nevie, že obvinili aj jeho rodičov 12:06Odkrýva vojna to najhoršie alebo to najlepšie v nás? O tom, ako ľudí formujú bojové konflikty 12:04Pomoc rodinám samoživiteľov dnes zahŕňa aj mnoho rodín, v ktorých jeden z rodičov zomrel na covid 11:27V Afganistane môže túto zimu zomrieť viac ľudí ako za dvadsať rokov vojny dokopy 11:19Biochemik Konvalinka: Bez očkovania by bol teraz armagedon, tretia dávka je priorita číslo jeden 10:21„Sem môžem napísať nielen, čo si naozaj myslím, ale aj čo chcem.“ Vyšli denníky Milana Lasicu