Mladí

Od decembra uhradia mladým od 12 do 15 rokov vakcínu proti HPV vírusu, ktorá chráni pred rakovinou. Rozširuje sa tak skupina ľudí, ktorí ju budú mať bezplatne. HPV vírus spôsobuje rakovinu krčka maternice, penisu či hrtana.

Zaočkovanosť k septembru 2023

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.

Foto - archív K. J.

Keď mal deväť rokov, stál na okne a hovoril, že skočí. Nemôžeme na psychiatra čakať pol roka, hovorí mama ôsmaka. Aj jej prípad ukazuje, ako na Slovensku kolabuje starostlivosť o duševné zdravie detí. Termíny dostávajú o mesiace, chýbajú lekári aj lôžka v nemocniciach.

Ako podporiť 19-ročného syna, ktorý sa cíti neschopný? Dospelé dieťa už nepotrebuje od rodičov a blízkych nevyžiadané rady, hovorí psychologička Jana Ashford. „Práve v časoch, keď je dieťa stratené a hľadá sa, potrebuje cítiť, že v neho rodič verí, povzbudzuje ho, podporí ho a aj mu poradí, ak si to vypýta,“ vysvetľuje v Psychologickej poradni.

Slovensko nie je pre mladých, chceme to zmeniť, vraveli študenti, ktorí v piatok cestovali z Česka špeciálnym volebným vlakom. Ondreja z Bratislavy znepokojuje príklon k fašizmu, vrátil sa odvoliť, aby tomu zabránil. „Nerád by som sa vrátil do čias Mečiara a divokých deväťdesiatych rokov,“ vraví.

„Môj otec verí dezinformáciám. O diskusie sa pokúšam, ale máme každý iný zdroj informácií,“ hovorí dvadsaťšesťročná Lenka. Foto – Deník N/Matěj Škop

Z Prahy prišiel do Bratislavy volebný vlak s približne 400 študentmi. Organizátori kampane Nestrať svoj hlas podobný počet očakávajú aj vo vlaku z Brna, ktorý dorazí dnes večer.

Priemerný byt stojí 14 ročných platov a Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Traja mladí ľudia nám porozprávali, aké ťažké je dostať sa k vlastnému bývaniu.

Polícia sa chce zamerať na spoluprácu so školami a rodičmi, aby zabránila radikalizácii mládeže. „Chceme sa dostať do školského prostredia, a to vďaka spolupráci s rodičmi aj učiteľmi, aby si deti nezničili život alebo nezničili život svojich rovesníkov či iných ľudí,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Väčšina zo šiestich prvovoličov, ktorých príbehy sme priniesli pred dvoma mesiacmi, ešte nebola pevne rozhodnutá, koho bude voliť. Týždeň pred voľbami sme sa s troma z nich opäť rozprávali a dnes už vedia, ktorým stranám dajú hlas. Vysvetlili nám, ako ich rozhodovanie ovplyvnili výroky o LGBTI+ ľuďoch či bitka pred úradom vlády.

Podľa  Ipsosu tvoria pätinu voličov PS mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Znamená to, že každý tretí človek v tomto veku je volič Progresívneho Slovenska. Strane sa darí medzi vysokoškolákmi (získali by medzi nimi až štvrtinu hlasov), v Bratislavskom kraji (podpora takmer 30 %), ale aj na strednom Slovensku.

Tamara Stohlová z PS nevedela povedať, kedy vzniklo Československo. Igor Matovič a Richard Sulík zasa netrafili najvyšší vrch Nízkych Tatier. V seriáli Študenti sa pýtajú politikov odpovedali na vedomostné otázky a aj na to, kto bude dnešným mladým ľuďom prispievať na dôchodok či ako zastavia odliv mozgov.

Richard Sulík odkazuje mladým, že na nadväzovanie vzťahov majú sociálne siete. V seriáli Študenti sa pýtajú politikov odpovedal na otázku, ako si mladí majú hľadať kamarátov po covide, takto: „Nemyslím si, že mladým ľuďom treba radiť, čo majú robiť. Majú k dispozícii dosť technologických možností.“

Igor Matovič na otázku študentov, ako by ich motivoval ostať na Slovensku, hovorí, že oni majú motivovať jeho. „Rád by som videl, ako v týchto voľbách mladí ľudia budú motivovať mňa ako človeka, ktorý sa 13 rokov snaží bojovať s ťažkou mafiou, ktorá ovládla štát,“ povedal v seriáli Študenti sa pýtajú politikov.

Spúšťame seriál Študenti sa pýtajú politikov: na otázky mladých ľudí odpovedali Richard Sulík, Igor Matovič, Tomáš Drucker a Tamara Stohlová. Sulík počíta najrýchlejšie, Matovič nás skúsil rozhodiť a Drucker rozpráva ako chatbot, hodnotia študenti rozhovory.

Pozreli sme si prvé majstrovstvá v rýchlostnom skladaní Rubikovej kocky, ktoré sa konali na Slovensku. Prihlásilo sa 115 hráčov a hráčok z 15 krajín vrátane 17-ročného Romana z Ukrajiny. Posledné roky žije v Rakúsku. „Na Ukrajine je to veľmi obľúbené. Máme aj niekoľko veľmi populárnych hráčov, ale všetci majú vyše 18 rokov, takže nemôžu z krajiny odísť.“

Hráči počas prestávky v oddychovej miestnosti. Foto - Tomáš Goda

Rodičia by mali dieťa pripravovať na odchod z domu už od narodenia, no zároveň by mali navždy zachovať jeho detskú izbu, vraví v rozhovore psychologička Mária Kopčíková. „Aby dieťa malo istotu, že sa má kam vrátiť, aby rodina bola miestom bezpečia. Keď zistí, že je to celé úplne nanič, tak tam ho prijmú aj o polnoci a tam sa môže schúliť, keď mu bude naozaj ťažko.“

V belgickom meste Charleroi podpaľači zakladajú požiare v školách, ktoré zaviedli sexuálnu výchovu. Belgickí vládni politici tvrdia, že školský predmet sa stal cieľom dezinformačnej kampane, ktorá mohla vzbudiť vášne vedúce až k požiarom.

Ak si chcete zodpovedne vybrať stranu, ktorej dáte vo voľbách hlas, pozrite si programy, mediálne výstupy jej predstaviteľov aj aktivitu poslancov, radí Zmudri prvovoličom. „Váš výber nemusí byť dokonalý a spĺňať 100 percent všetkých vašich ideálnych predstáv. Dôležité je, ak máte rovnaké spoločné hodnoty a danej strane veríte,“ píše združenie vo svojej príručke.

Populistov môžete spoznať podľa toho, že polarizujú spoločnosť, využívajú krízy a ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov, radí Zmudri vo svojej príručke pre prvovoličov. Združenie pred voľbami pripravilo príručku, v ktorej vysvetľuje, ako na Slovensku funguje politický systém, a radí, ako si zodpovedne vybrať stranu, ktorú budete voliť.

Obchodné centrum Bory Mall ruší automat s HHC-P produktmi, ktorý sa nachádzal v jeho priestoroch. „S prevádzkovateľom automatu sme nateraz ukončili zmluvu, kým sa situácia nevyrieši,“ informovala marketingová manažérka centra Lucia Kyselová po publikovaní článku Denníka N.

Matematička Alexandra Dyalee na strednej škole začala tušiť, že by mohla byť na autistickom spektre. „Keď som sa niekomu zdôverila, asi okrem dvoch výnimiek ma všetci vysmiali so slovami, že ja určite nie som autistka, pretože tak nevyzerám.“ V dvadsiatich rokoch jej napokon diagnostikovali Aspergerov syndróm.

Túžim po tom, aby mi niekto rozumel, vraví matematička Alexandra Dyalee, ktorej zistili Aspergerov syndróm až v dvadsiatich rokoch. V rozhovore opisuje, prečo sa na základnej škole cítila odstrkovaná, v čom sa líšia jej prejavy empatie alebo ako ju vysoké nároky priviedli k vyhoreniu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Kríza nezamestnanosti medzi mladými Číňanmi je taká veľká, že vláda radšej prestala túto štatistiku zverejňovať. Pracovný trh je na tom najhoršie za desiatky rokov. V Číne sa o mladých hovorí ako o škrečkoch motajúcich sa v začarovanom kruhu alebo rozmaznaných sýkorkách, ktoré neuspokojili svojich náročných rodičov.

Šesť týždňov pred voľbami strany mladým nehovoria, že o nich stoja, píše Jana Shemesh. „Tak sa nečudujme, že mnohí z nich nestoja o Slovensko.“ Takisto dodáva, že generácii dnešných tínedžerov a mladších ľudí hrozí, že sa v mnohých ohľadoch bude mať horšie ako generácia ich rodičov.

Študenti na internátoch Univerzity Komenského zaplatia mesačne 5 eur za každý elektrospotrebič. Na jednej izbe budú povolené maximálne dva spotrebiče. Vedenie internátov tento krok odôvodňuje zvýšenými cenami za energie.

Kysuce sú špecifické, ľudia tam žijú vo svojej horskej bubline, kde nasávajú dezinformácie, a nedokážu z nej vyjsť, vraví Lukáš Hrošovský, ktorý založil mimovládku na prácu s mládežou. „Mladých, ktorých ja vnímam na Kysuciach, spája akýsi druh boja o prežitie aj apatia po pandémii. Majú pocit, že dospelí ich nechápu, boja sa zdôverovať starším.“

Lukáša Hrošovského ocenili ako jedného z najlepších pracovníkov s mládežou na Slovensku, doma na Kysuciach sa však voči nemu strhla vlna nenávisti. Po tom, čo sa podieľal na organizácii protifašistických pochodov, mu mesiace chodili nenávistné listy a rozšírili o ňom, že zneužíva deti. V rozhovore opisuje, ako mu radikáli zničili povesť a vyštvali ho z Kysúc.

Lukáš Hrošovský. Zdroj - osobný archív L. H.

Pre niekoho sa Hviezdoslavov Kubín začína a končí jednou básničkou, no iných nasmeroval k herectvu. „Bola to pre mňa revolúcia,“ spomína herec Milan Ondrík. Dodnes si pamätá jeden z textov, ktoré recitoval. „Pamätám si, ako mi pán učiteľ Broz povedal, aby som si určite neobliekol slušné oblečenie a aby som si dal ruky do vreciek. Dovtedy som nevidel nikoho tak recitovať.“

Hviezdoslavov Kubín je azda jediná súťaž na Slovensku, do ktorej sú deti zapájané nielen dobrovoľne, ale aj povinne. Pre mnoho mladých napriek tomu zostáva fenoménom. Podľa organizátorky Renáty Jurčovej sa súťaž za takmer 70 rokov postupne menila. Už dávno napríklad neplatí, že sa treba obliecť slušne – dnes mnohí stavia na obyčajné rifle a tričká.

Firma Meta verí, že na všetky sociálne siete bude používateľom stačiť jeden profil. Chcú, aby si ľudia po registrácii do novej aplikácie nemuseli vytvárať nanovo svoje publikum ani hľadať priateľov; celý zoznam by prišiel s nimi.

Štvrtina mladých sa o politiku nezaujíma vôbec, majú pocit, že nič nezmenia, a preto sa o to nemá zmysel zaujímať, hovorí spoluzakladateľka iniciatívy Zmudri.sk Martina Bolibruchová. „Často tomu nerozumejú, je to pre nich jeden veľký guláš, španielska dedina. Pojmy ako koalícia, opozícia, pravica, ľavica sú pre nich neznáme,“ vysvetľuje v rozhovore.

Na TikToku je najúspešnejší Smer, veľmi aktívna je Republika, ale aj Progresívne Slovensko, ostatných tam vôbec nevnímam, hovorí Martina Bolibruchová, ktorá spoluzakladala iniciatívu Zmudri.sk. „Pritom toto je sociálna sieť, kde mladí trávia najviac času. Je to pre mňa trošku nepochopiteľné rozhodnutie.“

Mladí poznajú Fica a Čaputovú; či by vedeli, že Pellegrini je v Hlase, si nie som istá, hovorí spoluzakladateľka iniciatívy Zmudri.sk Martina Bolibruchová. Pred septembrovými voľbami pripravili príručku pre prvovoličov, na ktorú vyzbierali 10-tisíc eur.

Na jednej bratislavskej základnej škole skúmali, prečo mladé dievčatá začínajú priskoro sexuálne žiť. „Deviatačky vraveli, že ich jediný záujem je, aby bola sobota a mali sex,” vraví v archívnom texte psychologička Eva Poliaková, ktorá sa desiatky rokov venuje skúmaniu tínedžerov a ich sexuálnemu správaniu. Rozprávali sme sa aj s matkou, ktorej dcéra mala prvý sex v 12 rokoch.

Desiatky neziskoviek odštartovali na Pohode kampaň Chcem tu zostať, ktorej cieľom je presvedčiť mladých ľudí, aby išli voliť v septembrových parlamentných voľbách. Hlavnými ambasádormi kampane sú bývalá premiérka Iveta Radičová, moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová a bývalý hokejista Michal Handzuš. Pomôcť majú desiatky až stovky influencerov.

Iniciatívu Chcem tu zostať odštartovali na Pohode. Foto – N

Mladých neláka na OnlyFans len nahota, chcú sa aj rozprávať, vraví expert na rizikovú virtuálnu komunikáciu René Szotkowski. Autorky videí prirovnáva k akýmsi „polopsychologičkám“, s ktorými sa mladí používatelia populárneho portálu radia napríklad o vzťahoch.

Bratislavské gymnázium podpálil žiak, pri požiari zahynul. Predtým podpálil motorové vozidlá, po meste sa presúval na skútri.

Ministerstvo školstva neschválilo učebnicu sexuálnej výchovy, ktorá okrem iného vysvetľuje, prečo porno nie je dobrý zdroj informácií o sexe. „Preto ak natrafíš online na porno, radšej to zavri. Zaslúžiš si mať správne informácie, ktoré pre teba budú bezpečné,“ píše sa v nej. Učebnica hovorí o témach, ktoré sa aktuálne v školách nepreberajú.

Odborníkom z ministerstva školstva prekážali obrázky penisov a vagín v učebnici sexuálnej výchovy. Deti sa však dnes stretnú iba s obrázkom orgánov na biológii a zvyšok sa naučia v porne. Autorky učebnice chceli zdôrazniť, že každé telo je iné a rozmanitosť je normálna.

Rezort školstva neschválil učebnicu sexuálnej výchovy aj napriek tomu, že ju odporúčali odborníci. Prekážali im obrázky pohlavných orgánov či dvojstrana o masturbácii. No učebnica hovorí aj o tom, prečo by mali deti vypnúť porno alebo nepodľahnúť rovesníckemu nátlaku.

Učebnica Vzťahová a sexuálna výchova 2. Foto – N

Shooty: Šťastná budúcnosť

„OK, boomer.“ Tento výrok sa rozšíril medzi mladšími generáciami, najmä v USA. Chceli sa ním vymedziť voči postojom alebo výrokom generácie ľudí narodených od roku 1946 do roku 1964. Pojem boomer sa ujal aj u nás. Na rozdiel od USA ho však väčšinou mladí vzťahujú skôr na súčasných päťdesiatnikov, nazývaných aj Husákove deti.

Pýtali sme sa piatich ľudí z rôznych generácií na ich pohľad na kľúčové udalosti, ktoré formovali ich život a ich pohľad na svet. Podľa sociológa Karla Mannheima každú generáciu formuje dospievanie na spoločnom území, v spoločnom historickom čase a s tým spojené spoločné udalosti.

Gymnáziá v Bratislave budú nedostupné aj pre jednotkárov, prichádzajú silné populačné ročníky. Vidno to už na dátach z tohto roka, v Bratislavskom kraji prišlo až o tritisíc prihlášok na stredné školy viac ako vlani a stovky detí sa nedostali na gymnáziá.

Do Bratislavy prišla módna značka Primark a influencerka pripomína, kde lacné značky šijú svoje oblečenie. „Za každou oficiálnou fabrikou je niekoľko ‚shadow factories‘, ktoré nespĺňajú žiadne predpisy. To sú ľudia, ktorí šijú oblečenie dokonca aj u seba doma,“ hovorí Natália Pažická.

Natália Pažická. Foto - Tomáš Thurzo

Autorka knižnej predlohy filmu Nič zvládla niektoré scény len so zatvorenými očami. Napriek tomu by ste tento drsný film mali vidieť. Najmä ak chcete byť lepšími rodičmi, píše v recenzii Vitalia Bella. Psychologickú drámu zo života tínedžerov môžete aktuálne vidieť v slovenských kinách.

Rozprávali sme sa so slovenskými tínedžermi, ktorých nadchol mizogýn Andrew Tate. Spoznali ho vďaka čínskemu TikToku a jeho algoritmu a uverili, že heterosexuálny muž je dnes v ohrození. „Zobrazil sa mi holohlavý pekný muž, ktorý hovoril veci, s ktorými som súhlasil,“ hovorí stredoškolák Peter.

Niektorí študenti, s ktorými sme hovorili, si dali vyrobiť tričko so svojimi hviezdami: zľava kanadský psychológ Jordan Peterson, mizogýn Andrew Tate, exprezident Trump, miliardár Musk a Andrewov brat Tristan Tate

Pred štyrmi rokmi Emil Hodál napísal status, ktorý mu zmenil život. Vyhodili ho zo školy, napádali ho ľudia ako Ľuboš Blaha, Štefan Harabin a Eduard Chmelár. „Raz alebo dva razy do roka musím chodiť vypovedať, lebo niekto sa podpíše mojím menom pod výhražné maily,“ hovorí študent.

17-ročný Emil Hodál napísal status, v ktorom si chcel vystreliť z radikálov. Ospravedlnil sa za to, no aj po rokoch ho za to napádajú ľudia ako Ľuboš Blaha či Štefan Harabin. „Desí ma, že niektorí ľudia nemajú zábrany, čo sa môže a nemá použiť v politickom boji,“ hovorí. 

Foto N - Vladimír Šimíček

Prvovoliči môžu mať prístup k textom Denníka N zadarmo, stačí, ak sa zaregistrujú na stránke Prvevolby.sk. Registrácia nestojí ani cent, nevyžaduje zadanie žiadnych údajov z platobnej karty a voľný prístup platí až do volieb 30. septembra.

Nové na Dennikn.sk

14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?