Mladí

Si mladý človek a potrebuješ poradiť, alebo chceš svojou skúsenosťou pomôcť iným? Spolupracujeme s odborníkmi a sme tu pre vás. Napíšte ním na ludmila.kolesarova@dennikn.sk.

Sexualita človeka nie je stopercentne hetero- či homosexuálna, vraví v rozhovore sexuológ Jan Kožnar. Väčšina ľudí sa pohybuje na škále medzi týmito dvoma pólmi. „Čistá heterosexualita, bez akýchkoľvek homosexuálnych túžob, je veľmi zriedkavá, na tom sa sexuológovia zhodujú.“

Sexuálna výchova nemôže zmeniť orientáciu dieťaťa, vraví sexuológ Jan Kožnar. „Sexuálna orientácia nie je vecou voľby. Je biologicky determinovaná a formuje sa vo vnútromaternicovom vývoji.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Menštruačná chudoba je tabu a štát to ignoruje. V Európe si menštruačné pomôcky nemôže dovoliť jedno dievča z desiatich, aj u nás musia ženy namiesto vložky použiť handru. Banskobystrický kraj bude rozdávať menštruačné potreby zadarmo, no žiaden ďalší kraj sa nepripojí.

Jakub Nagy má 17 rokov a so svojím tímom navrhol aplikáciu pre americkú armádu. Do súťaže ju poslali päť sekúnd pred uzávierkou a porazili aj veľké americké firmy. „Pravdepodobný scenár je, že dajú zákazku nejakej firme za 50 miliónov dolárov a spraví im riešenie na všetky ostatné diely, pričom môžu použiť aj niečo z nášho zdrojového kódu. My sme vyhrali asi 30-tisíc dolárov.“

Jakub Nagy. Zdroj - JN

Študenti stredných škôl môžu ešte do nedele 6. marca posielať svoje príspevky do súťaže Ľudia mimo šablóny v kategóriách text, video, art. Zaujíma nás, aké majú mladí ľudia skúsenosti s toleranciou alebo diskrimináciou zapríčinenou vonkajšou alebo vnútornou odlišnosťou. Víťazov čakajú ceny až do výšky 300 eur.

Marek Madro zo psychologickej poradne IPčko opisuje jeden z najsilnejších momentov svojej práce, ktorý sa odohral deň pred Štedrým dňom: „Ozval sa chalan, ktorý hovoril, že je v pivnici a je pripravený siahnuť si na život a umrieť bolestivou smrťou. Chcel, aby to, čo urobí, zatriaslo celou rodinou.“ Priznáva, že najťažším obdobím boli pre neho a jeho kolegov práve minuloročné Vianoce.

Kandidáti na komisára pre deti: Mikloško obhajoval liečenie homosexuality, Hatráková terapie pre páry so zákazom priblíženia. Pripravili sme zhrnutie toho, kto sa o úrad uchádza a čo počas vypočúvania zarezonovalo.

Kandidátky a kandidáti na komisára či komisárku pre deti. Zľava zhora Katarína Hatráková, Jozef Mikloško, Katarína Szabová, Jitka Hasíková, Mária Vargová, Natália Blahová a Ondrej Prostredník. Zdroj - N, reprofoto .týždeň a LinkedIn

18-ročná Dorota hovorí o ťažkom dospievaní dnešných dievčat a zložitom vzťahu k samej sebe. Už ako dvanásťročná zažívala v škole šikanu a siahla po sebapoškodzovaní; pred samovraždou ju zachránili rodičia, terapia a pobyt na psychiatrii. „Obchádzala som spolužiakov na ulici. Keď som ich videla, zrýchlil sa mi tep, mala som v hrdle hrču,“ opisuje následky šikany.

Počet amerických detí vo veku 9 až 12 rokov, ktoré uviedli, že cez internet zaslali svoje nahé fotky, sa v rokoch 2019 až 2020 zvýšil zo 6 na 14 percent. Zväčšil sa aj podiel detí, podľa ktorých je normálne zaslať cez internet svoju nahú fotku, a to z 13 na 21 percent. Vyplýva to zo správy neziskovej organizácie Thorn, o ktorej informuje MediaBrífing.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Ponuky na ministra som nebral vážneVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketamiVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovaťVčera 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVčera 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárVčera 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie