Po jedle som si dala preháňadlo, aby som nepriberala, hovorí vo svojom príbehu Alexandra, ktorá mala roky narušený vzťah k jedlu. Hoci už mala podváhu, keď prišla do modelingu, povedali jej, aby schudla. „Nemala som vonku lícne kosti,“ hovorí.

Ak sa niekto vyhýba jedeniu v prítomnosti ľudí alebo po zopár sústach tvrdí, že viac nevládze, nemusí to robiť preto, že chce schudnúť. „Trpela som silnými úzkosťami. Raz mi prišlo zle aj z kávy,“ opisuje reportérka Denníka N Jana Sedláková.

To, že je niekto chudý, neznamená, že je zdravý, upozorňujú tréner Michal Králik a nutričná expertka Ivana Kachútová. „Chudí ľudia často robia tri chyby – príliš sa riadia BMI, jedia málo bielkovín a celkovo prijímajú málo kalórií,“ zhodujú sa. 

Keď je niekto chudý, nemusí to znamenať, že je zdravý. „Niekto môže mať na prvý pohľad dobré miery, keď ho však chytíte, zistíte, že má tukovú ruku,“ vraví tréner Michal Králik, ktorý s nutričnou expertkou Ivanou Kachútovou radí, ako zdravo pribrať.

Myslite na to, že chudne sa aj po tréningu a že miera závisí od jeho typu – potom nezanevriete na šprinty len preto, lebo trvajú krátko, hovorí Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. Problémom intenzívnych tréningov však podľa neho je, že sa nedajú robiť tak často.

Mali by sme jesť šesť jedál denne ako Cristiano Ronaldo? „Nedáva to príliš veľký zmysel, 3-4 porcie počas dňa sú optimum,“ hovorí odborník na výživu Boris Bajer. Sú aj štúdie na diabetikoch, ktoré naznačujú, že častejšie jedenie im môže spôsobiť častejšie výkyvy cukru v krvi.

Ak už človek nedokáže ďalej chudnúť, často pomôže pridanie kalórií, hovorí vedec Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. „Treba však naďalej byť v kalorickom deficite, no napríklad len v 20- alebo 10-percentnom. Telo už nebude v takom strese,“ tvrdí.

Pri chudnutí vytiahnite aj krajčírsky meter, o cievach vám povie viac ako BMI, hovorí vedec Milan Sedliak. „Obvod pása dobre odráža množstvo vnútrobrušného tuku, ktorý je rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení, aterosklerózy aj cukrovky 2. typu,“ tvrdí v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku.

Sóju by som nejedol každý deň, zdroje by som striedal, hovorí vedec Milan Sedliak. „Máme aj iné bezmäsité alternatívy, z ktorých sa dajú urobiť zdravé recepty,“ radí. Odporúča obmieňať aj typy sójových výrobkov a rovnako ich výrobcov, lebo produkty sa môžu veľmi líšiť.

Nevidím pokrok, čo robím zle? Hmotnosť o našom zdraví nepovie všetko a môže zatieniť progres v tréningu. „Kondícia je z pohľadu zdravia, ale aj celkového rizika chorobnosti a úmrtnosti dôležitejšia ako naša hmotnosť,“ píše The New York Times.

Ak chceme schudnúť a vyhnúť sa zdravotnému riziku, je dôležité vedieť, v akej intenzite treba trénovať. „Pre slabo trénovaných môže byť pulz 150 vysoká intenzita,“ vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. Tí vedia maximalizovať využitie tukov len pri pulze 120 až 130.

Andrej Brník schudol 56 kíl a opisuje, čo všetko dnes v živote robí inak. „Trikrát do týždňa mám tréningy, chodím veľa pešo a venčím psa viac ako hodinu. Tento rozhovor nahrávame naobed a ja som už stihol ráno spáliť vyše tisíc kalórií,“ vysvetľuje v novej epizóde Športovej vedy.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Chudnutie v šou Extrémne premeny prebieha trochu inak, ako vidno na obrazovke. Telovýchovné výzvy nie sú základom, tým je zmena jedálnička. Výživový expert Michal Páleník je spokojný s úspešnosťou, podľa ich odhadov zostane pri zdravom životnom štýle 20 percent účastníkov. „Všeobecné štatistiky sa pritom pri takýchto prípadoch počítajú v jednotkách percent.“

Účastníci šou Extrémne premeny majú v prvých týždňoch zakázané šaláty, schudli aj s hamburgerom, hovorí Michal Páleník, ktorý im nastavuje jedálniček. „Nevidíme dôvod nedať im rezeň – musia pochopiť, že dôležité je množstvo a frekvencia,“ hovorí v ďalšej epizóde Športovej vedy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Krémy sú pri celulitíde iba krátkodobé riešenie, treba zmeniť životosprávu, vysvetľujú vedci Ľudmila Oreská a Viktor Oliva. „Prestaneme aplikovať preparáty a účinok sa vytratí, takže sa žena vráti tam, kde bola.“

Ako na celulitídu: skúste silový tréning, pozor na alkohol a drastické chudnutie, radia športoví vedci Ľudmila Oreská a Viktor Oliva. „Fajčenie alebo konzumácia vyprážaných jedál podporujú tvorbu voľných radikálov v organizme, čo ovplyvňuje funkciu ciev a prispieva k zhoršeniu problému,“ hovoria.

Jedenie len v presne vymedzený čas počas dňa, napríklad od 8.00 h do 16.00 h, nevedie k väčšiemu poklesu hmotnosti ako konzumácia rovnakého počtu kalórií kedykoľvek počas dňa. Vyplýva to zo štúdie o tzv. prerušovanom pôste, ktorá vyšla minulý týždeň v špičkovom lekárskom časopise NEJM.

Traja odborníci vyvracajú sedem mýtov o chudnutí. Treba jesť viac malých porcií? A čo večerné jedenie? Naozaj sa z bieleho pečiva priberá viac? „Priberá sa skôr z toho, čo na pečive máme – maslo, salámy či syry,“ hovorí Michal Páleník v poslednej časti seriálu Chudnutie.

Nemusíte cvičiť hneď ráno, noste so sebou lyžičku. Odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová v novej epizóde Športovej vedy vysvetľuje, ako si udržať dobré návyky, keď máme málo času: „Snažím sa klientov presvedčiť, aby si začali plánovať aspoň základné veci. Čaká vás dlhý deň v práci? Nakúpte si potraviny o deň skôr.”

Štíhle modelky majú oveľa viac vnútrobrušného tuku ako športovkyne, upozorňujú odborníci Barbara Ukropcová a Jozef Ukropec. Ďalšia časť seriálu Chudnutie je aj o tom, ako efektívne skladovať a využiť tuk.

Odborníci používajú smoothies na priberanie, nie chudnutie, píše deviaty diel seriálu Chudnutie. Užitočné však môžu byť u detí či onkologických pacientov. A pozor na firmy, ktoré sľubujú, že smoothie nápojmi nahradíte klasické jedlo.

Troch odborníkov sme sa v ankete pýtali na tri populárne diéty: keto, detox a prerušované hladovanie. „Redukcia hmotnosti nastať môže, ale je tu množstvo rizík,“ varujú odborníci v ôsmej časti seriálu Chudnutie. Diéty môžu podľa nich viesť k narušeniu vzťahu s jedlom a dostať nás do začarovaného kruhu.

Bývalá anorektička Natália Tokárová si vážila aj orechy a cherry paradajky. „Nechcela som prílohy k jedlám ani desiatu. Stále som pravidelne jedla, ale myslenie už nebolo v poriadku. Bola som príliš zameraná na telo a chudnutie,” hovorí v šiestej časti seriálu o chudnutí.

Dvaja odborníci radia, čo robiť, keď vás zo sedenia bolia kríže a krčná chrbtica. Drahá stolička ani fitlopta vám nepomôžu, radšej si nastavte budík a každých 40 minút sa hýbte. Prečítajte si piatu časť seriálu Chudnutie, je o nadmernom sedení, ktoré prispieva k obezite.

Ak máte bolesti spôsobené sedením v práci, státie môže čiastočne pomôcť. „Pokiaľ by ste však stáli celý deň, svalový aparát by to neuniesol,“ varuje fyzioterapeut Dávid Líška.

Čo robiť, aby ste sa po obede nedostali do útlmu? „Keď pacientom nastavíme pestrý jedálniček, kde nebude len mäso, ale aj príloha, neprichádza žiadny výraznejší útlm,“ hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV v ďalšej časti seriálu o chudnutí.

Závislosť na sladkom si len namýšľame, hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV. „Ak vás bolí hlava, porozmýšľajte, koľko tekutín ste počas dňa vypili,“ vysvetľuje v rozhovore, v ktorom hovorí aj o tom, že v spotrebe cukru sme už predbehli aj USA.

Odborník vysvetľuje, prečo diéty nefungujú, hoci s nimi tak rýchlo schudneme. „Pri extrémnej diéte začíname strácať viac svalov a to je veľký problém, lebo sú pre naše zdravie a rovnováhu v tele veľmi dôležité,“ hovorí Michal Páleník v tretej časti seriálu o chudnutí.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník prednáša na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník vyvracia mýty o chudnutí a ponúka návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét. Otázky mu môžete položiť cez sli.do.

Druhá časť seriálu o chudnutí je o tom, že ak sa doň pustíte, nemali by ste to brať smrteľne vážne. Jeden deň s pizzou a pivom do týždňa vám môže pomôcť. A hlavne zabudnite, že tuk sa mení na svaly, nie je to tak, chce to svoj čas.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník bude v piatok 14. januára prednášať na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník bude vyvracať mýty o chudnutí a ponúkne návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét.

Aj prechádzka so psom či upratovanie môže byť pri chudnutí efektívnejšie ako fitnescentrum, píše prvá z 12 častí seriálu o chudnutí. Prinášame návod nielen pre tých, čo chcú chudnúť, ale aj pre tých, čo sa zaujímajú o zdravý životný štýl.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси?Včera 20:04Bieloruský denník: Sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?Včera 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki HaleyováVčera 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude draháVčera 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robíVčera 17:01Shooty: ZdesenieVčera 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya Včera 14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a NitreVčera 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlaveVčera 11:40Danglár: Birmovaný komunistaVčera 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimliVčera 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval OrbánVčera 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná službaVčera 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La LigyVčera 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu GladiátorVčera 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé Slovensko09.12 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa09.12 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou09.12 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy09.12 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov09.12 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície09.12 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali