Jedenie len v presne vymedzený čas počas dňa, napríklad od 8.00 h do 16.00 h, nevedie k väčšiemu poklesu hmotnosti ako konzumácia rovnakého počtu kalórií kedykoľvek počas dňa. Vyplýva to zo štúdie o tzv. prerušovanom pôste, ktorá vyšla minulý týždeň v špičkovom lekárskom časopise NEJM.

Traja odborníci vyvracajú sedem mýtov o chudnutí. Treba jesť viac malých porcií? A čo večerné jedenie? Naozaj sa z bieleho pečiva priberá viac? „Priberá sa skôr z toho, čo na pečive máme – maslo, salámy či syry,“ hovorí Michal Páleník v poslednej časti seriálu Chudnutie.

Nemusíte cvičiť hneď ráno, noste so sebou lyžičku. Odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová v novej epizóde Športovej vedy vysvetľuje, ako si udržať dobré návyky, keď máme málo času: „Snažím sa klientov presvedčiť, aby si začali plánovať aspoň základné veci. Čaká vás dlhý deň v práci? Nakúpte si potraviny o deň skôr.”

Štíhle modelky majú oveľa viac vnútrobrušného tuku ako športovkyne, upozorňujú odborníci Barbara Ukropcová a Jozef Ukropec. Ďalšia časť seriálu Chudnutie je aj o tom, ako efektívne skladovať a využiť tuk.

Odborníci používajú smoothies na priberanie, nie chudnutie, píše deviaty diel seriálu Chudnutie. Užitočné však môžu byť u detí či onkologických pacientov. A pozor na firmy, ktoré sľubujú, že smoothie nápojmi nahradíte klasické jedlo.

Troch odborníkov sme sa v ankete pýtali na tri populárne diéty: keto, detox a prerušované hladovanie. „Redukcia hmotnosti nastať môže, ale je tu množstvo rizík,“ varujú odborníci v ôsmej časti seriálu Chudnutie. Diéty môžu podľa nich viesť k narušeniu vzťahu s jedlom a dostať nás do začarovaného kruhu.

Bývalá anorektička Natália Tokárová si vážila aj orechy a cherry paradajky. „Nechcela som prílohy k jedlám ani desiatu. Stále som pravidelne jedla, ale myslenie už nebolo v poriadku. Bola som príliš zameraná na telo a chudnutie,” hovorí v šiestej časti seriálu o chudnutí.

Dvaja odborníci radia, čo robiť, keď vás zo sedenia bolia kríže a krčná chrbtica. Drahá stolička ani fitlopta vám nepomôžu, radšej si nastavte budík a každých 40 minút sa hýbte. Prečítajte si piatu časť seriálu Chudnutie, je o nadmernom sedení, ktoré prispieva k obezite.

Ak máte bolesti spôsobené sedením v práci, státie môže čiastočne pomôcť. „Pokiaľ by ste však stáli celý deň, svalový aparát by to neuniesol,“ varuje fyzioterapeut Dávid Líška.

Čo robiť, aby ste sa po obede nedostali do útlmu? „Keď pacientom nastavíme pestrý jedálniček, kde nebude len mäso, ale aj príloha, neprichádza žiadny výraznejší útlm,“ hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV v ďalšej časti seriálu o chudnutí.

Závislosť na sladkom si len namýšľame, hovorí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV. „Ak vás bolí hlava, porozmýšľajte, koľko tekutín ste počas dňa vypili,“ vysvetľuje v rozhovore, v ktorom hovorí aj o tom, že v spotrebe cukru sme už predbehli aj USA.

Odborník vysvetľuje, prečo diéty nefungujú, hoci s nimi tak rýchlo schudneme. „Pri extrémnej diéte začíname strácať viac svalov a to je veľký problém, lebo sú pre naše zdravie a rovnováhu v tele veľmi dôležité,“ hovorí Michal Páleník v tretej časti seriálu o chudnutí.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník prednáša na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník vyvracia mýty o chudnutí a ponúka návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét. Otázky mu môžete položiť cez sli.do.

Druhá časť seriálu o chudnutí je o tom, že ak sa doň pustíte, nemali by ste to brať smrteľne vážne. Jeden deň s pizzou a pivom do týždňa vám môže pomôcť. A hlavne zabudnite, že tuk sa mení na svaly, nie je to tak, chce to svoj čas.

Odborník na výživu a pohyb Michal Páleník bude v piatok 14. januára prednášať na tému Ako (ne)fungujú diéty: Pravda o chudnutí. Páleník bude vyvracať mýty o chudnutí a ponúkne návod, ako sa zorientovať v informačnom chaose plnom zaručených diét.

Aj prechádzka so psom či upratovanie môže byť pri chudnutí efektívnejšie ako fitnescentrum, píše prvá z 12 častí seriálu o chudnutí. Prinášame návod nielen pre tých, čo chcú chudnúť, ale aj pre tých, čo sa zaujímajú o zdravý životný štýl.

Nové na Dennikn.sk

11:22Fotogaléria: Historická Kochova záhrada je otvorená, vyniesli odtiaľ desať ton odpadu a plánujú kompletnú obnovu 11:18Kedysi mali Piešťany odvahu, dnes majú hanbu. Kalmusov príves zatiaľ nevystavili 11:18O pojedačoch hriechov a pohrebných klaunoch 11:01Týždeň v práve Rada Procházku: Letný bulvárik 10:48Školský rok sa začne bez testovania a rúšok, minister neočakáva učenie na diaľku ani neskôr 10:23Penta vystupuje z ďalšej nechcenej firmy. V ikone poľskej zábavy už bude iba minoritným akcionárom 09:59Svetový newsfilter: V ďalšej fáze vojny budú kľúčové tri veci, vytrvať musí aj Západ 09:10Ministerka Kolíková: Víťaz nemôže všetko, nekradnúť nestačí (+video) 08:18Týždeň v európskej ekonomike: Európske krajiny pripravujú šetrenie energiou na zimu 08:12Solárne panely vám radi namontujeme, ale až budúci rok, vravia preťažení dodávatelia 08:12Fotenie nočnej oblohy dodá človeku životný pokoj. Astrofotograf vysvetľuje, ako pozorovať a fotiť Perzeidy 06:42Ekonomický newsfilter: Detroit sa nekoná – Kia, Volkswagen aj Stellantis smerujú k novým rekordom 06:34300 slov z MS do 20 rokov: Hitparáda slovenských chýb. Vyberte si tú najnaivnejšiu 06:22Dramatický záver, skvelá atmosféra a tri pozitíva. Weiss: Zápas, ktorý Slovan potreboval 00:21Hiking basecamp: Túry vo vápencových skalách v liptovskej časti Nízkych TatierVčera 20:17Newsfilter: Netreba čakať do septembra – toto je koniecVčera 19:47Zrejme pozorovali najvzdialenejšiu galaxiu. Ďalekohľad Jamesa Webba mení aj predstavy o prvých hviezdachVčera 19:10Primark v Bratislave tento rok neotvoria, reťazec však už zháňa personálVčera 18:19Zdravotník z Oravy o skúsenostiach zo Švédska: Peniaze nie sú všetko, systém držia cudzinci a telemedicínaVčera 18:14Dovoz ruského uhlia je už zakázaný. Slovenské podniky ho nahradili bez problémovVčera 17:21Hviezdou prvého večera festivalu Sziget bola Dua Lipa, ešte zahrajú aj Justin Bieber či Arctic MonkeysVčera 17:00Boom kúrenia drevom prihral Lučencu novú investíciu. Vznikne tam fabrika na krby do rodinných domovVčera 16:45Letná vlna na Slovensku začala klesať, jesenná je veľmi pravdepodobnáVčera 16:12Patríme na Západ alebo k Rusku? Ako názory na naše geopolitické zaradenie rozdeľujú SlovenskoVčera 15:45Danglár: RoputinVčera 15:34Jerguš Tesák: Strážcovia v parku by mali riešiť pytliactvo a motorky, nie turistov za hrsť čučoriedokVčera 15:32Zelený newsfilter: Škoda, že Matovič okrem svojej diplomovky neodpísal aj americký protiinflačný balíkVčera 15:30Rýchlocestu pri Lučenci chcú otvoriť v decembri. Iná autostráda tento rok nepribudneVčera 15:29Za smrť peniaze, za prežitie milosť, sľubuje Putin. Ako Rusko verbuje väzňov na frontVčera 13:58Vývoj bojov (168. deň): Z ruskej základne spravili Ukrajinci cintorín lietadiel, Rusi v zápchach utekajú z Krymu