V redakcii

• Rozhovory V redakcii publikujeme každý deň od pondelka do soboty ako text, podcast a video. Interview vedú najmä Monika Tódová, Dušan Mikušovič a Veronika Folentová.
  • Prihláste sa na odber podcastu V redakcii vo svojej mobilnej podcastovej aplikácií alebo na Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer – RSS.
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Priemerný vek človeka, ktorý sa príde liečiť zo závislosti od alkoholu, je 42 rokov. „Máme pacientov, ktorí majú 25 rokov a prídu so silnou závislosťou. Priemer je 42 a drží sa to takto roky,“ hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Počet úmrtí po užívaní nelegálnych drog je sto až dvesto ľudí ročne. Pri alkohole to je 6- až 8-tisíc ľudí ročne. Je to dané tým, že alkohol je široko dostupný, vysvetľuje hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Uleteli sme. Už sa to nedá riešiť osvetou, hovorí o konzumácii alkoholu na Slovensku Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. V rozhovore rozpráva o alkohole za volantom aj celkovom probléme pijanstva na Slovensku.

Ľubomír Okruhlica. Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Slovensku zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuť, hovoria šéfredaktor Matúš Kostolný a komentátor Martin M. Šimečka v podcaste V redakcii. „Prežili sme Mečiara a Fica, som si úplne istý, že prežijeme aj Matoviča,“ vraví Kostolný.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Advokátka Jana Valková, ktorá je dcérou zavraždeného právnika Ernesta Valka, zastupuje v kauze Mýtnik spolupracujúceho obvineného Michala Suchobu. Nedávno jej hackli e-maily, ktoré teraz advokáti Jozefa Brhela doručujú súdu. „Otec by bol z toho, čo sa deje, vydesený,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Readmisné dohody sú podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana zdrap papiera. Ak by podľa neho Slovensko začalo brať všetkých migrantov na hranici s Českom, nezvládli by sme to. Ani Maďarsko podľa neho neprijíma od Slovenska nič.

Bývalý politik Ivan Šimko nie je za predčasné voľby. „Je dobré, aby sme sa naučili, že musíme s tým, čo sme si zvolili, vedieť žiť. Aj s následkami. Vydať v tejto chvíli, keď je geopoliticky všetko v pohybe, Slovensko ľuďom, ktorí nemajú radi západnú civilizáciu, by som trošku považoval za hazard.“

Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Oliver Brunovský a Tomáš Gális. V parlamente podľa nich prebiehajú veľké zákulisné hry, ktorých výsledok je neistý. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Dávame vládnej koalícii dve schôdze a dosť, hovorí v rozhovore podpredseda Európskeho parlamentu a predseda PS Michal Šimečka. Ak bude zrejmé, že sa vládne s fašistami, bude to pre poslanca strany Tomáša Valáška červená čiara. Rovnako ako aj možné zvolenie Tomáša Tarabu za podpredsedu parlamentu. „Ak by sa človek z fašistickej kandidátky, s takýmto profilom, stal podpredsedom parlamentu, je to porušenie noriem, ktoré na Slovensku fungovali dlhé roky.“

Ivan Mikloš je zdesený z toho, koľko ľudí si želá víťazstvo Ruska podľa prieskumu SAV. „Do značnej miery je to najmä zodpovednosť Igora Matoviča. Dostal sa do absurdnej situácie. Ako najväčší opozičný Ficobijec dnes Ficovi najviac pomáha spôsobom, akým robí politiku.“

SaS je demokratická strana, ale ohrozuje demokraciu, súhlasí so svojím predsedom Michal Šipoš z OĽaNO. „Keď Richard Sulík dokoná svoje dielo, padne táto vláda a vráti sa Fico, Pellegrini a celá jeho zberba, vytvoria znovu celý svoj systém. Potom sa stretneme a aj sa vás opýtam, či SaS-ka neohrozila demokraciu,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas musí podľa komentátorov Denníka N Juraja Javorského a Mareka Chorvatoviča presvedčiť verejnosť, že sa už nebude pozerať len na záujmy advokátov, ale aj bezpečnostných zložiek. „Mal by dať čo najviac rozhovorov, komunikovať s novinármi a s verejnosťou, aby sme vedeli, na čom sme.”

Ôsmi hokejisti, ktorí hrajú v ruskej KHL, robia Slovensku hanbu a slúžia zlu, myslia si šéf reportérov a editorov Marek Chorvatovič a zástupca šéfredaktora Juraj Javorský. Neplatí ani argument niektorých z nich, že sa potrebujú postarať o rodinu. „Ak títo hokejisti, ktorí vedia hrať na úrovni KHL, pôjdu o úroveň nižšie, stále to budú nadpriemerne zarábajúci ľudia.”

Ľudia majú stres z vysokých cien energií a pracujú, poslanci majú panské maniere a prázdniny, komentujú posledný týždeň v politike Juraj Javorský a Marek Chorvatovič v podcaste V redakcii. „Je bezprecedentné, že sa ešte aj v takejto situácii takto nastavia. Celé Slovensko je v práci každý deň.”

Naše verejné financie majú veľký problém, už by sme to mohli pochopiť, hovorí Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady. Cestou, ako riešiť zlú situáciu v rozpočte, nie sú iba vyššie dane. „Úplne legitímne je aj šetrenie, a možno aj na opatreniach, ktoré vláda nedávno prijala.“

Za podpredsedom SaS Branislavom Gröhlingom chodia poslanci OĽaNO, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou situáciou. Povedal to v rozhovore s tým, že by nakoniec mohli podpísať aj návrh na odvolanie Igora Matoviča. „S mnohými sme mali za ostatné dva týždne diskusie – z ich podnetu, nie môjho –, kde komentovali situáciu a vraveli, že nie sú okej s tým, čo sa deje. Môže sa stať, že sa tam objavia aj takíto poslanci.“

Poslanci SaS nemusia v utorok hlasovať za otvorenie septembrovej schôdze, vraví Branislav Gröhling. „Navrhujem, aby nám menšinová vláda ukázala, s kým bude vládnuť. Nech sa nám toto zoskupenie 76 poslancov predstaví, otvorí schôdzu a nech vidíme, čo bude ďalej. To, že sa na prvýkrát neotvorí schôdza, ešte neznamená, že nebude. Je to čisto signál,“ vysvetľuje.

Osobne som za predčasné voľby, vyhlásil v rozhovore podpredseda SaS Branislav Gröhling. „Keď zotrvá táto vláda ďalší rok a pol a budeme zažívať ďalšie atómovky Igora Matoviča, o to viac sa Smer a Hlas môžu vrátiť. O tomto budeme v strane debatovať, no ja osobne by som bol asi naklonený tomu, aby sme išli do predčasných volieb a ľuďom vysvetľovali, že je to dôležité.“

Branislav Gröhling. Foto N - Tomáš Hrivňák

Jana Kirschner má už od februára hotový nový album, ale stále nemala čas ho naspievať. Teraz sľubuje, že to bude do konca roka. „Je to veľmi dôležitá bodka za nejakým mojím príbehom,“ hovorí o albume, ktorý bude podľa nej veľmi intímny.

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

Po vražde Jána Kuciaka som sa budila v noci na to, že sa nechcem vrátiť domov, hovorí Jana Kirschner, ktorá v rozhovore rozpráva o politike, vojne na Ukrajine aj obťažovaní. „Cítim pokrok, že nakoniec sa otvorili veci a aj sa potrestali ľudia, ktorí páchali naozaj zlo.“

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Cítim to rozdelenie v nás, hovorí v rozhovore speváčka Jana Kirschner, ktorá vo štvrtok odohrala koncert organizovaný úradom na ochranu oznamovateľov. Opisuje aj nedeľný obed, keď príde na Slovensko. „Ten volil Kotlebu, ten Fica, ten Borisa Kollára. Ja tam sedím a hovorím si: Panebože, čo teraz?“ Naučila sa svojich blízkych nesúdiť, ale má strach z toho, čo príde.

V tejto situácii extrémneho zdražovania je problém utiahnuť rodinný rozpočet, hovorí podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková o svojich príjmoch. „Je to na úrovni toho, aby sme dokázali prežiť. Uvidíme, ako to bude so zdražovaním, energiami a so všetkým,“ dodáva politička, ktorá Hlasu tento rok darovala 6-tisíc eur.

Neviem si predstaviť spoluprácu s Republikou ani vládu so Smerom, vraví Zuzana Dolinková, podpredsedníčka Hlasu. Smer sa podľa nej radikalizuje a posúva do extrémnejšieho spektra. „Pomoc ľuďom sa akoby vytráca z ich priorít,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Analytik a politológ Grigorij Mesežnikov vysvetľuje, prečo nemá Michail Gorbačov štátny pohreb. „V očiach ruskej propagandy je to niekto, kto zodpovedal za rozpad Sovietskeho zväzu a poddal sa Západu. Bolo by vo veľkom rozpore so súčasným režimom, keby mu usporiadali štátny pohreb.“

Gorbačov si ľudí v ZSSR pohneval aj bojom proti alkoholizmu, spomína Grigorij Mesežnikov. „Priemerný sovietsky občan na území Ruskej federácie konzumoval neuveriteľné množstvo alkoholu. Ja som vtedy párkrát bol v Sovietskom zväze a mal som možnosť pozorovať, aké neuveriteľné rady sa stoja pred obchodmi, lebo boli obmedzené časy predaja, ale aj množstvo alkoholu.“

Ivan Korčok by mal podľa Martina M. Šimečku vstúpiť do politiky. „Rozhodne patrí k politikom, ktorých je dnes veľmi málo. Je racionálny, pričom dostatočne emocionálny, čo je tiež dôležité. Vie veci jasne pomenovať. Zároveň nikdy neuhol, vždy je konzekventný v tom, ako sa správa. Takýto človek je už dnes vzácnosťou.“

Gorbačov zostal sovietskym človekom, vraví analytik Grigorij Mesežnikov o zosnulom prezidentovi ZSSR, s ktorým sa dnes v Moskve lúčili davy ľudí. „Ak aj niečo vo vzťahu k Putinovi kritizoval, vždy povedal, že k tomu nemuselo prísť, keby sa mu podarilo zachrániť Sovietsky zväz. Nehovoril o tom, že by to bola jeho chyba, ale že sa mu nepodarilo získať dostatočnú podporu.“

Grigorij Mesežnikov. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak Gábor Grendel hovorí, že nevedel, čo spôsobí prelomenie prezidentkinho veta pri rodinnom balíčku, tak si robí hanbu, myslí si šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Gábora poznám roky, bol to kolega novinár, je to môj generačný súputník, až kamarát, a som sklamaný, ako v tejto kríze vo vláde vystupuje,“ povedal Kostolný.

Igor Matovič uniesol krajinu a všetci z neho máme štokholmský syndróm. On je problém a on musí odísť, hovoria šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Martin M. Šimečka. Matovič podľa nich svojím správaním zužuje demokratické spektrum strán. „Všetci sa pýtajú, či s Pellegrinim áno alebo nie, ale nikto sa nepýta, či s Matovičom.“

To, že Richard Sulík kládol istý druh odporu pri tom, aby sme na Ukrajinu posielali systém S 300, považuje komentátor Denníka N Roman Pataj za preukázané. „Vyrušuje ma to omnoho viac ako jeho stretnutie s Ficom.“ Sulík aj podľa vedúceho redaktora Napunku Zoltána Szalaya rozmýšľa biznisovo a „má veľké medzery vo vnímaní mravného rozmeru politiky“.

Komentátor Denníka N Roman Pataj hovorí, že by očakával, že Zuzana Čaputová sa v lete stretne s predsedami koaličných strán a bude sa s nimi rozprávať o vládnej kríze. Ak by však verejne povedala, že Igor Matovič má odísť, mohlo by to byť podľa neho skôr kontraproduktívne. „Je úplne jasné, že Zuzana Čaputová je presvedčená o tom, že Igor Matovič by nemal byť ministrom,“ povedal Pataj v podcaste V redakcii.

Ak by bol Igor Matovič palmou, Slovensko by bolo pokojnejšie miesto, hovoria v podcaste V redakcii komentátor Denníka N Roman Pataj a vedúci redaktor Napunku Zoltán Szalay. Z príspevkov Igora Matoviča z dovolenky podľa nich vyplýva, že o situácii v koalícii intenzívne premýšľa, hoci uňho prevažuje pocit ublíženia.

Šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo pôsobil niekoľko mesiacov ako policajný agent. Počas celého obdobia sa najviac bál toho, aby celú akciu pri odhaľovaní korupcie nezmaril. Nechcel vyvolať podozrenie u tých, ktorí sa ho snažili podplatiť, no zároveň nechcel ani stratiť dôveru svojich ľudí na inšpekcii. „Osobne som veľmi ťažko prežíval to, že som musel klamať,” hovorí.

Minister životného prostredia o ňom hovorí ako o hrdinovi, no šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo sa tak vôbec necíti. Pri odhaľovaní korupcie sa stal policajným agentom bez zaváhania. “Postupoval som s najlepším vedomím a v súlade s vlastným svedomím. Beriem to teda ako niečo, čo by som mal robiť prirodzene,” hovorí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ak by som bol Igor Matovič, odstúpil by som z funkcie, hovorí poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak, ktorý sa obáva zastavenia reformnej práce polície. „Demokratické a protikorupčné vlády majú vždy problém s dosadzovaním schopných a čistých ľudí s rozviazanými rukami. Vždy sa to niekomu nepáči. Až nakoniec takýto problém vyústi do predčasných volieb, do pádu vlády a tak ďalej.“ Ak by boli predčasné voľby, pre vyšetrovateľov to podľa Spišiaka môže znamenať návrat doby temna.

Návrh na zvýšenie platov sestier je dobrý základ, hovorí analytik Martin Smatana. „Ministerstvo financií treba pochváliť, že návrh odmeňuje čerstvých absolventov, či už lekárov, alebo sestry,“ hovorí. Neočakáva však, že by sa po takomto zvýšení vrátili sestry či lekári z Česka. Ale môže to presvedčiť sestry, aby nešli pracovať mimo zdravotníctva.

Šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo, ktorý nahlásil pokus podplatiť ho a vystupoval ako policajný agent, je podľa Jána Budaja hrdinom. „Ľudia, ktorí sa proti tomuto nášmu chorému systému stavajú takto statočne, pomáhajú vytvárať nové Slovensko,“ povedal minister v podcaste V redakcii.

Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby, hovorí v rozhovore Ján Budaj, minister životného prostredia a člen predsedníctva OĽaNO. Podľa neho skutočným dôvodom ultimáta Richarda Sulíka nemôže byť to, že už emočne nezvláda Igora Matoviča. „Ultimátum bolo dané s vedomím, že nie je splniteľné.“ Aj Budaj si myslí, že smerujeme do menšinovej vlády, a Eduard Heger už podľa neho pripravuje nové znenie koaličnej zmluvy tak, aby mohli vládnuť s podporou SaS.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Rátame s tým, že SaS bude podporovať menšinovú vládu, hovorí poslanec OĽaNO Tomáš Šudík o tom, ako bude vyzerať vládnutie po 1. septembri. „SaS podpísala programové vyhlásenie vlády, boli tam zákony, s ktorými súhlasila, a verím, že každý rozumný návrh zákona podporia a že ak pôjdu do opozície, tak budú konštruktívna opozícia.“

Víťaz nemôže všetko, nekradnúť nestačí, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS. Aj ona si myslí, že smerujeme k menšinovej vláde, a počula už aj mená svojich nástupcov. Ak by sa po prípadných predčasných voľbách vrátil korupčný systém vládnutia, bude za to podľa nej zodpovedné OĽaNO.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že začína rokovať o tom, ako by sme mohli Ukrajine darovať ruské stíhačky, ktoré prestanú lietať 31. augusta. „Len tak tento majetok nedáme,“ hovorí Naď, ktorý odhaduje cenu na zhruba 300 miliónov eur. Minister bude rokovať s inými krajinami, či to zaplatia alebo či nám poskytnú iný vojenský materiál na našu obranu.

Jaroslav Naď hovorí, že aj ako minister obrany má vlastné informácie o klane Kuffovcov pod Tatrami. „Kuffovcov považujem za vážny problém. Máme tam vojenské lesy a majetky, mám svoje skúsenosti a informácie od ľudí, ktorí tam pôsobia.“ Tie podľa neho hovoria, že ide o bitkárov. „Určite s nimi vládnuť nebudeme, nikto z nás s nimi nerokuje. Ak sa s nimi Boris dohodne, že pôjdu do jeho klubu, tak to mi je jedno, ale v živote nikdy nebudem za nimi chodiť a pýtať sa, či mi podporia alebo nepodporia nejaký zákon.“

Keď SaS povalí túto vládu, tak sa podľa ministra obrany Jaroslava Naďa už nedostane do parlamentu. Podľa neho takisto nie je pravda, že OĽaNO je ultrakonzervatívne, ako to hovorí odídený poslanec Juraj Krúpa. „Niekoľkokrát sa ma opýtal, akú mu garantujem pozíciu na kandidátke. A keď som mu povedal, že o tom sa môžeme baviť o rok a pol, keď to bude relevantné a nie teraz, tak odišiel za niekým, kto mu ponúkol pozíciu do 15. miesta. Toto je celé jeho hodnotové nastavenie,“ povedal Naď.

Ak sa ma dnes pýtate ako realistu, tak ja to vidím tak, že akokoľvek to nechcem, od 1. septembra budeme mať na Slovensku menšinovú vládu, povedal v rozhovore minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je aj členom predsedníctva OĽaNO. V stredu prvýkrát o vládnej kríze rokoval poslanecký klub OĽaNO. „Vieme, že Richard Sulík chce odísť z politiky,“ hovorí Naď o tom, že pre SaS je odchod Matoviča iba zámienka.

Ako tulák som šťastný, hovorí komentátor Denníka N Martin M. Šimečka, ktorý napísal úspešnú reportáž o putovaní slovenskými lesmi. O tom, prečo miluje náhodu, neznáša plánovanie a nakupovanie, aj o koaličnej kríze sa s ním v podcaste V redakcii rozprávala Monika Tódová.

Ministerstvo zdravotníctva zľahčuje situáciu v bratislavských pôrodniciach, hovorí Vladimíra Marcinková z klubu SaS. „Rodila som pomerne nedávno a počas pandémie. Bola som riziková rodička. Stres, že v tom čase budú opatrenia a nebudem mať pri sebe manžela, bol pre mňa obrovský. Keď sú tam ženy, ktoré nevedia, či sa im narodí zdravé dieťa, chcú mať pri sebe blízku osobu. Naozaj to bolo ťažké.“

Je načase, aby premiér Heger buchol po stole, vraví Vladimíra Marcinková z klubu SaS. „Možno je už aj neskoro, aby naozaj ukázal, že je premiérom, a nie je len v područí Igora Matoviča.“

Nové na Dennikn.sk

19:51Newsfilter: Taraba s koalíciou, Kollár s opozíciou 18:52Vláda sa v pomoci s cenami energií posúva vpred. Čo chystá pre podniky? 18:50Ako americkí muzikanti predpovedali 11. september 2001 18:21Slovenské centrum dizajnu otvorilo výstavu najlepších kníh, plagátov či kampaní 17:57Graf dňa: Jadrová energia má najlepšie roky už za sebou   17:52Najlepšie riešenia na zvládnutie drahých energií od ôsmych lídrov slovenských firiem (anketa) 17:46O odvolávaní predsedu vlády zatiaľ v opozícii neexistuje dohoda 17:17Akú používate antikoncepciu? Záborská opäť rieši interrupcie a prichystala pre ženy dotazník 16:58Neandertálec (a los) v každom z nás 16:44Shooty: Hlavne proti 16:28Školský týždeň: Len vyššie učiteľské platy nestačia, potrebujeme zlepšiť aj pracovné prostredie v školách 16:27Ceny bývania môžu klesnúť na úroveň spred roka, hovorí realitný maklér 15:47Zvýšenie platov situáciu nemení, lekári neplánujú stiahnuť výpovede 15:46Prokremeľská scéna píše o úmrtí Slováka, ktorý bojoval na ruskej strane 15:33New York Times tvrdí, že dcéru ruského ideológa zabili Ukrajinci. Kyjiv to popiera 15:22Dnes je deň aradských mučeníkov. Ten, kto v súčasnosti verí v priateľstvo s Rusmi, je naivný 14:45Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje náklady 14:39Kmotrík starší: Chcem, aby sa syn videl v reálnej práci, nie behať okolo futbalistov 14:36O pacientoch s rakovinou máme údaje z roku 2012. Stav dát v zdravotníctve je alarmujúci 14:36Vývoj bojov (224. deň): Kým sa špekuluje o treťom fronte, Rusi útočia iránskymi dronmi na ukrajinské mestá 14:29Cole Caufield: Slafkovský ku mne so Suzukim ľahko zapadne. Musí si ešte zvyknúť na rýchlejší hokej 13:48Podať vakcínu proti chrípke a covidu do odlišných ramien a treba dodržať časový odstup medzi očkovaniami? 13:40Ukrajinka z Irpiňa: Predstava, že mobilizovaný synovec z Moskvy, ktorého som držala na rukách, nás príde zabiť, je hrozná  13:37Kto je francúzska spisovateľka a nobelistka Annie Ernaux 13:00Kadyrov je ako sultán. Prečo si čečenský líder môže dovoliť kritizovať ruské neúspechy 12:23Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobami 12:18Zelený newsfilter: Rusi už od leta trénujú, ako obísť embargo na ruskú ropu 12:15Otcovia pri smrti dieťaťa čelia niekoľkým vrstvám bolesti, hovorí odborníčka 12:03Okruhlica o alkohole: Uleteli sme. Už sa to nedá riešiť osvetou 11:58Núñezov a Daniškov web bez povolenia skopíroval dizajn švajčiarskych novín. Len sme sa inšpirovali, bránia sa