V redakcii

• Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany, tvrdí v rozhovore sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. „Smer a Republika dokázali mobilizovať časť naštvaných voličov, ktorí nechodia štandardne voliť. Pritiahli k sebe ľudí, ktorí sú natoľko nespokojní, že sa menia z neangažovanej časti populácie na tých, ktorí deklarujú, že tentoraz k voľbám pôjdu.“

Uznesenia proti transrodovým ľuďom a proti vražde v Teplárni vnímam veľmi zle, hovorí kandidátka SaS do parlamentu Slavomíra Henčeková. Poslankyne Záborská a Andrejuvová podľa nej neuvádzajú skutočné dôvody, prečo takéto veci navrhujú. „Obávam sa, že pravý dôvod je ideologický, odmietajú LGBTI+ ľudí a dokonca sa to možno hanbia povedať nahlas a dávajú tam takéto zástupné dôvody. Neviem, či títo ľudia majú v parlamente aj inú agendu, nejako som ju nezachytila.“

Keď Slavomíra Henčeková prišla pred tromi rokmi pracovať do parlamentu, šokovalo ju, aká je to šou. „Zaujme ten, kto urobí čo najväčšiu hlúposť, ten sa dostane večer do správ, je z toho nadšený a myslí si, že presne takto sa to má robiť. Toto ma dosť sklamalo.“ V podcaste V redakcii hovorí, že v Národnej rade sa dá robiť aj normálna práca, ale tá verejnosť nudí.

Je typické pre západné krajiny a USA, že chudobný znamená obéznejší, hovorí lekárka a vedkyňa Adéla Penesová. „Lebo ľudia s nižším príjmom siahajú po lacnejších a množstevne zaujímavejších potravinách. To sú aj mnohé akcie, že kúpite za nižšiu cenu XXL balenie,“ hovorí.

Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest a reťazce im zastropovali ceny, hovorí Adela Penesová, lekárka a vedkyňa zo Slovenskej akadémie vied, o zozname 400 potravín, ktorým reťazce zastropovali ceny.

Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo, hovorí lekárka a vedkyňa zo SAV Adela Penesová. „V Európe sme jedna z troch krajín, ktoré majú najvyššiu spotrebu alkoholu na obyvateľa. Je to 12 litrov čistého etanolu na hlavu u ľudí od nula do sto rokov. To je strašne veľa.“

Jaroslav Spišiak vstupuje do Progresívneho Slovenska. Oznámil to na tlačovej besede spolu s predsedom strany Michalom Šimečkom. V rozhovore pre Denník N Spišiak hovorí, že nechce byť ticho. „Zároveň by podľa mňa nikto nemal byť ticho, kto k tomu môže niečo povedať a komu záleží na tom, aby Slovensko bolo demokratické.“

Foto N - Vladimír Šimíček

To, ako vyzerá univerzitná nemocnica, je len zrkadlom toho, ako bolo financované zdravotníctvo, hovorí Alexander Mayer, riaditeľ najväčšej bratislavskej nemocnice. „Uvedomujem si, že tu bol 30 rokov finančný deficit, a odzrkadľuje to aj stav budov, v ktorých poskytujeme starostlivosť,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.

Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.

Minister spravodlivosti Viliam Karas vníma ako prejav nedôvery, že sa premiér k nemu pridal ako predkladateľ novely Trestného zákona, ktorá má znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Takto môže premiér novelu kedykoľvek stiahnuť z parlamentu. „Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči svojej osobe,“ povedal Karas.

Odkazom Sviečkovej manifestácie je, že zastať sa ľudských práv je univerzálne morálne pravidlo, vraví František Mikloško. „V tom sa človek nemôže pomýliť. Preto nemám najmenší problém aj dnes povedať, že Ukrajina trpí, bola napadnutá, Rusi tam porušujú ľudské práva, a preto stojím na strane Ukrajiny. Kdekoľvek sa porušujú ľudské práva, mali by sme pozdvihnúť svoj hlas.“

Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku, zhodujú sa účastník manifestácie Martin M. Šimečka a jej organizátor Franišek Mikloško. „Tu išiel Slovák Slovákovi po krku. Bolo to v rozpore s predstavami normalizačných politikov, ako vedú národ. Oni si dovtedy mysleli, že sú v súlade ak nie s verejnou mienkou, tak minimálne so slovenskou tradíciou mierneho nátlaku. Musel to byť šok,“ vraví Šimečka.

Pozývam všetkých politikov, keď chcú prispieť na obnovu Banskej Štiavnice, môžu, hovorí Zuzana Suchová z platformy Donio, ktorá zverejnila zbierku na podporu Banskej Štiavnice. „Trvá to ani nie päť minút, kým formulár vyklikajú cez telefón. Nemusí to byť teda verejné, keď si myslia, že by im to robilo problém,“ dodáva.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola, hovorí v rozhovore bývalý minister financií Ivan Mikloš. Téma spájania je podľa neho stále na stole, teraz sa každý snaží dostať na čo najlepšiu pozíciu pred finálnym rokovaním. „Uzávierka je daná pred odovzdávaním kandidátok. Čiže áno, zrejme nás čaká pomerne dynamické obdobie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Situácia je omnoho vážnejšia, ako si to ako spoločnosť pripúšťame, hovorí psychológ Marek Madro. „Mladí ľudia naozaj potrebujú pomoc, pochopenie a menej tlaku na výkon.“ Radí, ako by mali rodičia hovoriť s deťmi o ich pocitoch, aby sa necítili tak osamelo.

Minulý rok mali v poradni IPčko 178-tisíc kontaktov s ľuďmi, ktorí hľadali pomoc. „Najviac nás minulý rok šokovalo číslo 16-tisíc rozhovorov o myšlienkach na samovraždu a pri samovražedných pokusoch. To je veľmi vysoké číslo,“ hovorí psychológ Marek Madro.

Nerozprávajme sa s deťmi len o známkach, ale aj o tom, čo ich bavilo a čo videli na sieťach, radí psychológ Marek Madro a vysvetľuje, ako hovoriť s deťmi v puberte. „Rodičia často nestihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávať,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Meškanie Rázsoch je podľa Michala Palkoviča dosť veľké, ale zatiaľ je optimista. „Určite nechcem byť pesimista a povedať, že ich nestihneme,“ hovorí v rozhovore. Nový štátny tajomník si nedal skontrolovať kanceláriu po tom, čo u druhej tajomníčky našli odpočúvacie zariadenie. „Kriticky to neriešim, v pozadí vnímam, že sa udialo niečo nie úplne štandardné.“

Aliancia a Maďarské fórum Zsolta Simona sa nakoniec dohodnú a pôjdu do volieb spolu, predpovedá šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. „Aj Zsolt Simon musí vedieť, že má väčšiu šancu na kandidátke Aliancie alebo inej maďarskej strany než na silnej kandidátke slovenskej strany. Myslím si, že sa nakoniec dohodnú.“

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže „pomôcť“ Eduardovi Hegerovi, aby to prehral, hovoria komentátori Denníka N Roman Pataj a Zoltán Szalay. Matovič podľa nich takúto „pomoc“ Hegerovi rád poskytne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Dcéram prezidentky sa nikto nevyhrážal, kým ich nespomenuli politici, vraví v rozhovore partner Zuzany Čaputovej Juraj Rizman. „Mám to úplne presne odsledované. Nielen ja, ale sú to aj závery policajtov, ktorí riešia ochranu pani prezidentky.“

Právo dieťaťa mať pri sebe v nemocnici sprievod dnes zaručuje ústava, ale v praxi často nie je naplnené, hovorí poslankyňa z SaS Vladimíra Marcinková. „Keď sme boli hospitalizovaní a moje dieťa veľmi ťažko reagovalo na pichanie kanyly a odber krvi, snažila som sa jej potichu spievať a prestala plakať. Videla som, že to niektorým zdravotníkom prekážalo a prevracali očami.“

Poslankyňa Vladimíra Marcinková nepresadila novelu, aby mal detský pacient nárok na sprievod rodiča v nemocnici. „Uvedomujem si, že priestorové zabezpečenie nie je ideálne, ale právo maloletého pacienta stojí v právnom poriadku vyššie ako stav infraštruktúry. Toto môžeme použiť ako argument aj o 30 či 40 rokov,“ hovorí.

Rastislav Káčer si nemyslí, že na registrované partnerstvá ešte nedozrel čas, ako povedal Eduard Heger. „Registrované partnerstvo je otázka elementárnej demokracie a vzťahu občana k štátu,“ tvrdí.

Rastislav Káčer zo strany Demokrati by rád videl OĽaNO a Igora Matoviča mimo parlamentu. Minister zahraničia v rozhovore povedal, že by mu „vynikajúco svedčala poloha opozičného politika mimoparlamentnej opozície“.

Minister zahraničných vecí zo strany Demokrati Rastislav Káčer na rozdiel od Eduarda Hegera nevylučuje koalíciu s Hlasom. „Necítim potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán, ktoré spĺňajú toto nutné minimum,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Všetko, čo Demokrati povedali na ustanovujúcej tlačovke, bolo podľa Mariána Leška dobré, múdre, správne. „Ale pýtam sa sám seba: to ste potrebovali založiť novú stranu, aby ste sa správali podľa toho, ako hovoríte teraz, keď ste založili Demokratov? Čo vám bránilo presadzovať verejný záujem, kým ste boli v OĽaNO?“

Helena Vondráčková je ako Vespasián, peniaze jej nesmrdia, ani tie od Smeru, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško o českej speváčke, ktorá zaspieva na mítingu Smeru k MDŽ. Fico sa aj s Uhríkom správajú podľa Leška tak, ako to v knihe Mráz prichádza z Kremľa napísal Zdeněk Mlynář: „Ešte sa v dejinách národa nevyskytla taká katastrofa, z ktorej by tí najpodlejší členovia národa nechceli profitovať.“

Stredopraví politici si debatami o vládnutí s Hlasom nepomáhajú, hovorí Miroslav Beblavý. „Pomáhajú možno Pellegrinimu, možno dokonca Ficovi, lebo vysielajú signály, že Pellegrini nie je až taký opozičník, ale určite nepomáhajú sebe. Na druhej strane, súhlasím s tými, že a priori vylučovať Petra Pellegriniho z budúcej vlády nie je múdre.“

Ak by mi niekto povedal, že sa v súboji o stranu Spolu stretnú bývalý premiér a aktuálny premiér, tak by som si myslel, že si asi robí žarty, vraví Miroslav Beblavý. On sám bol skôr za to, aby sa Spolu už pred rokom a pol zlúčilo s Progresívnym Slovenskom.

Mnohé porušenia zákonov na protestoch vieme zdokumentovať kamerami, vraví nočný primátor Bratislavy Martin Královič. Vyťahovať niekoho so sovietskou vlajkou z davu alebo prerušiť príhovor by podľa odborníka na bezpečnosť davu mohlo vyvolať agresívnejšiu reakciu ostatných účastníkov podujatia.

Na pravom strede je úbohé sebavedomie, vraví vicepremiérka Veronika Remišová. „Akoby všetci ašpirovali len na to, aby boli len pomocníkmi Petra Pellegriniho,“ tvrdí v rozhovore. Za ľudí spoluprácu s projektom Demokrati nevylučuje. „Vždy som mala na Eduarda Hegera pozitívny názor. Je to konsenzuálny politik, ktorý neprehlboval zbytočné konflikty.“

Liečba mentálnej anorexie je boj, hovorí Zuzana Čižmárová, ktorá sa z nej vyliečila. „Prvé týždne boli o tom, že som spala, vstala, hodinu plakala, hodinu jedla a išla spať. A znova. Šesťkrát až sedemkrát denne. S maminou sme mali veľmi veľa hádok, bolo tam veľa plaču.“

Poháňalo ma, keď ma chválili, ako som schudla, hovorí Zuzana Čižmárová, ktorá prekonala anorexiu. Prichádzalo to odvšadiaľ – od známych, kamarátov aj lekárov. „Aj v rodine to zo začiatku bolo vnímané pozitívne. Aj keď som mala predtým pár kíl navyše, cítila som sa vo svojom tele dobre.“

Dzurinda si teraz líže rany, ktoré sám v minulosti rozdával, hovorí komentátor Denníka N Juraj Javorský. „Od začiatku neodhadol situáciu a precenil svoje vlastné schopnosti a čudujem sa, že to aspoň teraz nepochopil.“ Javorský si myslí, že Dzurinda to s pokusom zabojovať pred voľbami už ani nemyslí vážne. „To si neviem predstaviť.“

Blaha je nula, lož a nenávisť a v RTVS by už nemal dostať priestor, hovoria v podcaste V redakcii Juraj Javorský a Oliver Brunovský, komentátori Denníka N a Denníka E. „Tento človek by mal byť vyradený zo spoločnosti každým, kto aspoň trochu vnútorne cíti, že je slušný.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Inak vyzerá vojna z Kyjiva, inak z Charkiva, hovorí reportér Denníka N Mirek Tóda. Opísal, ako sa zmenila Ukrajina po roku ruskej invázie, či sa na jej obyvateľoch prejavuje únava z konfliktu a ako vnímajú správy o korupcii.

Miroslav Kollár nás vymenil za Eduarda Hegera, hodnotí krach dohody o Modrej koalícii expremiér Mikuláš Dzurinda. „Ja som dôveroval tomu, že bázou budúcej mohutnejšej sily, ktorá môže na Slovensko priniesť pozitívny obrat, by mali byť ľudia, ktorí nie sú spájaní so súčasným chaosom. Ktorí ho do súčasného chaosu nedoviedli. A potom sme sa mali poobzerať ďalej.“

Mikuláš Dzurinda nevylučuje, že so svojimi kolegami začne zber podpisov na úplne novú stranu. „Najčistejšia, najpoctivejšia a zároveň aj najnoblesnejšia cesta je postaviť sa na vlastné nohy. Ak sa odvážime na takýto krok, bola by to famózna príležitosť pre mojich mladých kolegov získavať politické ostrohy. Treba ísť medzi ľudí.“

Keď v RTVS pozývajú hostí do diskusie, musia počítať aj s tým, že medzi politikmi sú často animozity a nechcú spolu diskutovať, vraví Marta Jančkárová. „Napríklad s Ľubošom Blahom si drvivá väčšina koaličných politikov nesadne do jedného štúdia. Predstavitelia Smeru majú zase problém s Igorom Matovičom. Tomu čelia dramaturgovia všetkých veľkých médií.“

Kto uverí Kollárovi či Naďovi, že sú modrí, pýta sa v rozhovore Mikuláš Dzurinda. „Ja si Miroslava Kollára z obdobia, keď som bojoval proti Mečiarovi, nepamätám. Kto uverí, že Jaroslav Naď je modrý? Keď v čase, keď som zakladal Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu s heslom „modrá je dobrá“ a modrým štvorcom ako logom, bol členom Smeru?“

Smer a Marián Kéry vopred ani len neupozornili RTVS, že nemôže prísť ako pozvaný hosť – a Ľuboš Blaha sa chcel dostať do štúdia bez ohlásenia, vysvetľuje moderátorka Marta Jančkárová. „Vzhľadom na to, že pán Blaha prišiel so sprievodom, ktorý ho snímal kamerou, tak nechcem špekulovať, ale pôsobí to tak, že to bolo pripravené.“

Keď najbližšie príde Robert Fico do relácie v RTVS, tak budem zachovávať profesionálny odstup, jeho vyjadrenia však nie sú šťastné, hovorí Marta Jančkárová, moderátorka RTVS. Spoločnosť podľa nej zhrubla a ľudia by mali pochopiť, že kritizovať sa dá aj slušne.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Počet ľudí, ktorí by boli ochotní v referende hlasovať za to, aby Slovensko vystúpilo z EÚ, stúpa, varuje sociológ Michal Vašečka. V diskusii Denníka N povedal, že ich môže byť už až 36,5 %. Veľmi zlé nastavenie v spoločnosti ukazujú podľa neho aj ďalšie čísla. Na otázku, či by boli ochotní pomôcť Ukrajincom za cenu dočasného zníženia svojej životnej úrovne, odpovedalo až 69 % ľudí, že nie.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Prepis diskusie Ako zachrániť demokraciu: Nádej nie je optimizmus, ale motivácia niečo urobiť, hovorí Martin M. Šimečka. „Robím to bez ohľadu na to, ako to dopadne.“ Ľudia ako Robert Fico nám chcú podľa neho túto nádej zobrať, aby nám zobrali schopnosť niečomu veriť a niečo pre to urobiť.

Takéto niečo som ešte nezažila, hovorí v podcaste V redakcii o vyhrážkach, ktorým čelí, moderátorka RTVS Marta Jančkárová. Policajnú ochranu odmietla a hovorí, že spoločnosť je rozdelená ako nikdy. Pán, ktorý sa jej vyhrážal a volal do RTVS, je z dediny, ktorá sa nachádza blízko jej bydliska.

Za žalostný stav dnešnej politiky sú zodpovední ľudia ako Radičová, Kiska a Truban, vraví v rozhovore Rado Baťo. Bývalý novinár a politický stratég opisuje prácu pre nich v novej knihe Hrobári slovenskej politiky. „Nespochybňujem nič dobré, čo v politike urobili, veď bol som pritom a pomáhal som im to robiť. Ale stojím si za tým, že práve ich rozhodnutia do veľkej miery spôsobili, kde dnes sme.“

Hádka Fica s Pellegrinim nie je len naoko, ale spoločnú vládu to ešte nevylučuje, myslí si komentátor Roman Pataj. „Ak by mal Pellegrini na výber, tak by si vybral vládu bez Smeru. Ale neviem, či to umožní výsledok volieb a či tam nebudú vstupovať iné motívy. Neviem, ako veľmi previazanú históriu za sebou majú a či medzi nimi môže byť aj nejaký typ vzájomného vydierania,“ vraví v podcaste V redakcii.

Sledovať pokus o spájanie stredopravých strán je v zásade únavné, povedal zástupca šéfredaktora Denníka N Marek Chorvatovič. „Ľudia by zrejme čakali moment, keď by počuli myšlienky, o čom má nová voľba byť. Za Mikulášom Dzurindom stálo na tlačovej konferencii tridsať ľudí. Ubehli tri týždne a o nikom z nich sme nič nepočuli. Nezaregistroval som jeden jediný rozhovor či jednu zaujímavú vec, ktorú by niekto z nich povedal.“

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj UkrajincomVčera 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?Včera 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu horeVčera 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)Včera 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmyVčera 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónovVčera 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byťVčera 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkouVčera 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)Včera 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?Včera 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáreVčera 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchaváVčera 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)Včera 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé stranyVčera 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odboryVčera 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniecVčera 14:02Potrebujeme nový povinný predmetVčera 13:34Danglár: Zrodil sa plánVčera 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobouVčera 12:16Správa o stave (Európskej) únieVčera 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pchingVčera 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel AllendeovouVčera 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumníkVčera 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiťVčera 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človekVčera 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchodyVčera 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede?Včera 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime, kritizujú známe značky návrh na nedeľné zatváranieVčera 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve