Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Týždeň v zdraví opisuje, ako pomáha nordic walking zdraviu srdca. „Výsledkom štúdie je dokázaná prospešnosť všetkých skúmaných druhov a spôsobov cvičenia a pohybu. Najvýznamnejší pozitívny prínos podľa výskumu poskytuje nordic walking, severská chôdza.“

Aké sú signály hypochondrie? Týždeň v zdraví vysvetľuje, že hypochondria a zdravotná úzkosť patria medzi chorobné úzkostné poruchy, zahŕňajúce nadmerné obavy o svoje zdravie a s nimi súvisiace abnormálne myšlienky, pocity a správanie. Často nimi trpia aj medici.

Hormonálne zdravie je krehké a môže sa prejavovať rôznymi symptómami. Kľúčovým atribútom ženského hormonálneho zdravia je jeho vyváženosť, píše Týždeň v zdraví a vysvetľuje symptómy hormonálnej nerovnováhy.

Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je to self-care a ako nám môže pomôcť zlepšiť zdravie. Opisujeme, ako si urobiť svoj plán a aké telesné a psychické potreby treba zhodnotiť.

Sociálna izolácia je podľa najnovšieho výskumu spojená s výrazne zvýšeným rizikom demencie u seniorov. Sociálne izolovaní seniori mali na začiatku sledovania horšie kognitívne funkcie ako sociálne neizolovaní. Zároveň mali o 26 percent vyššiu pravdepodobnosť demencie pri ďalšom sledovaní, píše Týždeň v zdraví.

Vedci prišli na to, prečo s vyšším vekom ľudia strácajú pamäť. Závery nového výskumu by mohli nasmerovať proces hľadania spôsobov liečby. Vedci sú zatiaľ na začiatku, ale je to sľubný štart.

Výskumy potvrdili, že čerstvo zamilovaní partneri mali výraznejšie vyššie hladiny oxytocínu ako nezamilovaní ľudia. Tento „hormón lásky“ je zodpovedný za viacero procesov súvisiacich so sexuálnou aktivitou, dokáže aj tlmiť úzkosť a pomáha zvládať stresové situácie. Viac sa dozviete v novom vydaní Týždňa v zdraví.

Zápal je prirodzenou súčasťou imunitnej odpovede nášho tela na ohrozenie infekciou, zranením alebo ochorením. Akútny zápalový proces je súčasťou procesu hojenia. Ak je zápal chronický, spôsobuje viacero súvisiacich zdravotných problémov. Týždeň v zdraví opisuje, čo sa deje v tele pri zápale.

Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako fungujú poslovia nervového systému – neurotransmitery, ktoré sú životne dôležité pre takmer každú funkciu nášho tela. „Vyvážená rovnováha neurotransmiterov pomáha predchádzať viacerým zdravotným – fyzickým aj psychickým stavom.“

Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako fungujú poslovia nervového systému – neurotransmitery, ktoré sú životne dôležité pre takmer každú funkciu nášho tela. „Rovnováha neurotransmiterov pomáha predchádzať viacerým zdravotným fyzickým aj psychickým stavom.“

Distres – nadmerný či chronický stres nám môže uškodiť. Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké má príznaky, aj opisuje stratégie, akými sa stres dá zvládať.

V USA sú alergie šiestou najčastejšou príčinou chronických ochorení, viac než 50 miliónov Američanov trpí alergiami každý rok. Na Slovensku sme na tom mierne lepšie, v pravidelnej starostlivosti alergiológov je viac ako pol milióna ľudí. Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké sú najčastejšie alergény a ich príznaky aj čo robiť pri anafylaxii.

Kardiovaskulárne ochorenia sú globálne najčastejšou príčinou smrti. Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako im predchádzať a čo sú rizikové faktory. „Mnohým sa to ťažko číta, ale kardiovaskulárne ochorenia sú jednoznačne choroby nezdravého životného štýlu. A ten každý dokáže zmeniť, stačí len chcieť.“

Zdravé črevo znamená zdravé trávenie. Týždeň v zdraví sumarizuje tipy, ako podporiť zdravé črevo. „Zdravie a rovnováha nášho črevného mikrobiómu sú životne dôležité prakticky pre všetky aspekty nášho zdravia.“

Halucinácie sú relatívne rozšírené a nie vždy znamenajú, že človek, ktorý ich zažil, má psychické ochorenie alebo poruchu. Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo sú halucinácie a čo ich spôsobuje: „Ak zažijete akýkoľvek typ halucinácie, je rozumné navštíviť lekára. Platí to aj v prípade, ak zaznamenáte, že niekto z vašich blízkych má halucinácie.“

Týždeň v zdraví opisuje, aké sú poznatky o tom, či môže mať výživa vplyv na duševné zdravie. „S výrazne zvýšeným rizikom depresie bola spojená nezdravá strava ‚západného štýlu‘. Zahŕňa vysoký príjem červeného a spracovaného mäsa, rafinovaných obilnín, sladkostí, mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, masla a zemiakov. A nízky príjem ovocia a zeleniny,“ píšu.

Ak si kofeín doprajeme hoci aj denne v primeranom množstve, nemôže nám uškodiť. Pozor treba dať na nadmerný príjem kofeínu, kofeinizmus – závislosť či intoxikáciu už nemôžeme považovať za zdraviu prospešné. Píšeme o tom, aký vplyv má na nás kofeín a koľko kávy je už priveľa.

Minimálne deväť percent svetovej populácie trpí poruchami príjmu potravy. Odborníci tvrdia, že poruchy príjmu potravy väčšinou neexistujú v kultúrach, ktoré nie sú vystavené západným ideálom štíhlosti.

Akútny infarkt myokardu najčastejšie postihuje mužov fajčiarov, výskyt stúpa s vekom, u mužov stredného veku je to na Slovensku 10 až 15 prípadov na 1 000 ročne. U žien po menopauze výskyt výrazne stúpa, nedosahuje však výskyt u mužov. Týždeň v zdraví vysvetľuje príčiny, príznaky, riziká a dôsledky infarktu myokardu.

Aj 10-minútový denný beh pomáha znižovať riziká kardiovaskulárnych ochorení. Odporúča sa behať pravidelne. Naopak, vedci zdôrazňujú, že extrémne športové výkony neprinášajú kardiovaskulárnemu systému benefity a skôr ho môžu oslabiť.

Slovensko je napriek bezplatnej prevencii na prvom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka v rámci OECD. Vysvetľujeme, ako vyzerá prevencia a prečo je rakovina u nás taká častá. Môžu za to najmä klobásy a tradícia konzumácie údených výrobkov.

Nový Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je syndróm podvodníka a ako s ním bojovať. Ten, kto syndrómom trpí, nemusí byť podvodník, len má pochybnosti o tom, či je dostatočne kompetentný – nech ide o čokoľvek. So syndrómom, ktorým trpia paradoxne inteligentní a úspešní ľudia, sa pritom dá úspešne zabojovať.

Vysvetľujeme, prečo potrebujeme pre správne fungovanie našej črevnej mikroflóry prebiotiká. „Prebiotické potraviny, najmä ovocie, zelenina a strukoviny, by mali byť bežnou súčasťou nášho jedálnička.“

Užívate denne ružové tabletky proti bolesti? Ani voľnopredajné lieky nie sú lentilky a nemali by sme ich jesť denne, nemáme na to dôvod a môžeme si uškodiť, vysvetľujú lekári Tomáš Havran a Marek Karman v Týždni v zdraví.

Viaceré príznaky infarktu a panického ataku sa môžu prekrývať, sú podobné. Ak príznaky trvajú dlhšie ako pár minút, treba volať záchranku. Týždeň v zdraví vysvetľuje, ako rozoznať infarkt a panický atak.

Týždeň v zdraví vysvetľuje, aké zdravotné benefity má sex – ako vplýva na spánok, či znižuje riziko srdcových príhod v neskoršom živote aj ako vplýva na vysoký krvný tlak. „Vedci v štúdii z roku 2019 potvrdili aj to, že sex môže slúžiť aj ako prirodzený spôsob odbúrania stresu.“

Týždeň v zdraví vysvetľuje, čo je alopécia, aké má formy a či sa jej dá predísť. „Facka Willa Smitha počas udeľovania Oscarov bola účinnejšia ako akokoľvek dobre premyslená a zvládnutá informačná kampaň. Vzbudila virálny a globálny záujem o ochorenie, o ktorom – okrem lekárov, tých, ktorých postihlo, a ich najbližších – nikto zrejme nič netušil.“

Bigorexia je psychická porucha, pri ktorej je narušené vnímanie obrazu tela. Stojí za ňou utkvelá predstava, že úspech u žien majú svalnatí muži. Bigorexia je podobne ako anorexia porucha príjmu potravy, ale s opačným cieľom: nie k extrémnemu schudnutiu, ale k priberaniu a naberaniu svalovej hmoty.

Syndróm zlomeného srdca existuje. Odborníci ho nazvali tako-tsubo kardiomyopatia a je to poškodenie srdca vyvolané stresom. Príznaky má podobné ako infarkt myokardu.

Zhrnuli sme, čo všetko treba vedieť o chemoterapii. „Už sme sa stretli aj s výrokom onkologickej pacientky, ktorá odmietla chemoterapiu, pretože je presvedčená, že roznáša rakovinu do celého tela,“ píšu odborníci.

Endometrióza neznamená automaticky neplodnosť. Štúdie však naznačujú, že až 30 – 50 percent žien s touto diagnózou má problémy s otehotnením. Aj tvrdenie, že tehotenstvo môže „vyliečiť“ endometriózu, je mýtus. V súvislosti s hormonálnymi zmenami niektoré ženy počas tehotenstva pociťujú zmiernenie príznakov. Iné, naopak, nie a ďalším sa v tehotenstve môžu príznaky aj zhoršiť.

Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka najčastejším druhom rakoviny, ktorý postihuje v Európe ženy vo veku 15 až 44 rokov. Ide pritom o jediný druh rakoviny, ktorému sa dá preventívne predísť vakcináciou. Od mája 2022 budú aj slovenské zdravotné poisťovne hradiť v plnej výške dve dávky vakcíny deťom vo veku 12 až 13 rokov.

Infekcia HIV sa dnes dá liečiť tak, že vôbec nemusí prerásť do AIDS. Napriek tomu je toto ochorenie stále opradené mýtmi a tí, ktorí ním trpia, sú stigmatizovaní. Keďže vakcína proti AIDS neexistuje, najúčinnejšou prevenciou je zabránenie infikovaniu vírusom, vysvetľujú lekári.

Schizofrénia patrí medzi najzávažnejšie psychické poruchy, trpí ňou približne jedno percento populácie. Príčiny jej vzniku nie sú zatiaľ presne opísané, no prepuknutie ochorenia vždy súvisí s funkčnosťou konkrétnych oblastí mozgu. Vysvetľujeme, aké sú základné príznaky schizofrénie a ako sa dnes dá liečiť.

Až dve tretiny celiatikov ani len netušia, že majú celiakiu, pretože majú bezpríznakový priebeh ochorenia. V článku vysvetľujeme, kde všade sa dá nájsť lepok a na čo si ešte musia dávať pozor ľudia trpiaci celiakiou.

Viacero štúdií dokázalo, že pri úzkostných stavoch môže pomôcť cvičenie. Prospešné sú aj menej akčné pohybové aktivity, napríklad relaxačné uvoľňujúce cvičenia.

Rozvod či rozpad vzťahu vedie u mužov k zhoršeniu zdravia. Potvrdila to štúdia, podľa ktorej muži, ktorí zažili rozpad vzťahu alebo dlhšie žili osamote, mali zvýšené zápalové markery. U osamelo žijúcich žien tento problém nebol preukázaný.

Neplodnosť trápi čoraz viac párov, pričom u asi 15 % z nich sa nezistí žiadna testami dokázateľná príčina neplodnosti. Vysvetľujeme, aké príčiny môžu spôsobovať neplodnosť u žien a ktoré faktory negatívne ovplyvňujú plodnosť mužov.

Preventívne prehliadky u všeobecných lekárov absolvuje menej ako 40 percent dospelých, vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva. Najzodpovednejší sú seniori nad 60 rokov. Nový Týždeň v zdraví prináša podrobný prehľad preventívnych prehliadok, na ktoré máte nárok u všeobecného lekára aj u lekárov špecialistov.

Nový Týždeň v zdraví:

  • na akú preventívnu starostlivosť máte nárok,
  • ktoré príznaky signalizujú závislosť od alkoholu,
  • čo znamená pre medicínu transplantácia prasacieho srdca človeku.

Depresia je najčastejšie diagnostikovaná psychická porucha. Utrpenie pri závažnej depresii môže byť horšie ako pri najťažších bolestivých stavoch. V novom vydaní newsfiltra Týždeň v zdraví nájdete opis najčastejších príznakov tejto poruchy a návod, ako rozlíšiť fakty od mýtov o depresii.

Nový Týždeň v zdraví:

  • o zmenách v predpisovaní liečby,
  • ako rozlíšiť fakty a mýty o depresii,
  • aké sú rozdiely medzi potravinovou alergiou a intoleranciou.

Týždeň v zdraví: Rozoberáme, ako predchádzať rakovine, prečo si merať tlak doma a tipy pre lepší spánok. Až 65 % výsledkov meraní krvného tlaku v ordináciách v USA nebolo správnych. Môže za to hlavne syndróm bieleho plášťa, teda strach z lekárov.

Najčítanejšie teraz

Mečiar a Klaus diskutovali po 30 rokoch o zániku federácie, z televíznej debaty odišli predčasneVáclav Klaus a Vladimír Mečiar. Reprofoto - RTVSVývoj bojov (126. deň): Rusi ušli z Hadieho ostrova. Ich námorníctvo prehralo bitku s krajinou, ktorá nemá loďstvoZnámka ukrajinskej pošty s motívom ukrajinského obrancu Hadieho ostrovaValášek: Historický samit NATO ukazuje, že Putin nie je žiadny geniálny stratégTomáš Valášek. Foto N - Vladimír ŠimíčekRezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš MachajĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičPoradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Voľba Machaja je dobrou správou, ale nie je to vzkriesenie koalícieĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičTrumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APPo štyroch pokusoch vláda rozhodla: postaví nemocnice v Martine a na RázsocháchFoto N - Tomáš BenedikovičŽe časť ľudí nemá Pohodu rada, je dôsledok toho, že robíme niečo, za čím si stojíme, tvrdí Michal KaščákFoto N - Vladimír ŠimíčekOdsúdili ho za vraždu. Po rozhodnutí Ústavného súdu je dnes na slobodeZáhradná chatka skončila v plameňoch. Ilustračné foto - TASRKrištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj SlováciMazúrske jazerá sú iné ako tie, ktoré poznáme na Slovensku. Foto - Poland.travelAni Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známkuOd júla zdražujú niektoré lístky na vlak, aj keď sa to nenazve zdraženímIlustračné foto N - Tomáš BenedikovičAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaSlovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik Fermas

Nové na Dennikn.sk

11:27Prilákanie Volva si cení rovnako ako presadenie rovnej dane spred 20 rokov. Sulík opísal, ako získal Švédov 10:56Svetový newsfilter: NATO je späť aj vďaka Putinovi. Štyri veci, ktoré dohodlo na samite 10:36Nemusíte siahať po detektívke len preto, že je leto. Knižné tipy Denníka N na voľné dni 10:28Sulík len tak do vetra nerozprával. Pri Košiciach postaví automobilku švédske Volvo 10:14Čína po 25 rokoch správy Hongkongu vysiela jasný signál o budúcnosti mesta 09:38Dopingový škandál na Tour? Polícia po roku opäť v koordinovanej akcii prehľadala jeden z tímov 09:38Je to obrovský stres, varuje bývalá tenistka. Z Raducanuovej je hviezda, ale treba krotiť očakávania 08:27Čekovský z OĽaNO: Heger s Matovičom pochopili, že opakovanie hlasovania s ĽSNS by viedlo k odchodu poslancov 08:16Po štyroch pokusoch vláda rozhodla: postaví nemocnice v Martine a na Rázsochách 07:56300 slov z Tour: Prekvapivé zmeny môžu Saganovi pomôcť. Bude menej stresu, hovorí pred štartom 07:55Kupovať výživové doplnky na prostatu? A čo brusnice? Kedy zájsť k urológovi a čo presne vás tam čaká? 07:00Peter Velits: Hovorím to už roky. Jediný Saganov súper je Peter samotný 06:33Ekonomický newsfilter: Vláda vyberie z daní o 2 miliardy viac, ale hneď jej ich zoberie infláciaVčera 22:23Košická tepláreň podpísala dohodu o odbere geotermálnej energie. Zároveň však predĺži spaľovanie uhliaVčera 20:54Hiking basecamp: Vybrali sme desať hradov na prvý prázdninový víkend, sú vhodné aj pre detiVčera 19:56Mečiar a Klaus diskutovali po 30 rokoch o zániku federácie, z televíznej debaty odišli predčasneVčera 19:37Newsfilter: Voľba Machaja je dobrou správou, ale nie je to vzkriesenie koalícieVčera 19:29Ako Rusi kradnú ukrajinské obilieVčera 19:29Sľúbili im demokraciu, dostali ministerstvo pravdy. Čína obrala Hongkong o slobodu veľmi rýchloVčera 19:18Matovič má na papieri 2 miliardy na daniach navyše, ale peniaze sú už v podstate použitéVčera 18:38Týždeň v európskej ekonomike: Spaľovacie motory končia do roku 2035, šancu však môžu dostať hybridyVčera 17:52Stíhačky F-16 aj vyhostení Kurdi? Čo dostanú Turci za členstvo Švédska a Fínska v NATOVčera 17:46Odsúdili ho za vraždu. Po rozhodnutí Ústavného súdu je dnes na slobodeVčera 17:42Úpadok prešovskej galérie: Umelci opisujú smútok a zdesenie. Má ešte galéria budúcnosť?Včera 16:33Valášek: Historický samit NATO ukazuje, že Putin nie je žiadny geniálny stratégVčera 16:32Graf dňa: Otočku v hypotékach už jasne vidno, aj keď v máji zdraželi stále iba mierneVčera 16:25Od júla zdražujú niektoré lístky na vlak, aj keď sa to nenazve zdraženímVčera 16:17Energetická kríza ohrozuje najviac štát a samosprávy. Nikto im nechce dať kontrakt s pevnými cenamiVčera 16:06Veľké hodnotenie Školského týždňa: Tri pozitíva a tri prešľapy ministerstva školstva v tomto školskom rokuVčera 15:46Musela som si vymyslieť neveru, aby mi povolili interrupciu