Obranná dohoda s USA

Česko chce so Spojenými štátmi uzavrieť dohodu o obrannej spolupráci. Ministerka obrany Jana Černochová to potvrdila svojmu americkému kolegovi Llyodovi Austinovi počas dnešného rokovania v Pentagóne. (čtk)

Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by o navyšovaní amerických jednotiek na Slovensku informoval zámerne „salámovou metódou“. Podľa neho vyplynulo z rokovaní v rámci NATO, že USA nepošlú len niekoľko vojakov s radarmi, ale pridajú aj transportéry a protiletecké zbrane.

Na Slovensku by mal pôsobiť medzinárodný mechanizovaný prápor. Tri krajiny NATO doň vyčlenia obrnené transportéry. Česi pošlú vozidlá Pandur, Nemci vozidlá Boxer a USA vozidlá Stryker.

Získať od Američanov batériu rakiet Patriot nebolo jednoduché, hovorí minister obrany Naď. O protiletecké zbrane majú záujem aj iné štáty, Američania kvôli Slovensku zoberú Patrioty z Nemecka. Podľa Naďa rozhodli jeho osobné vzťahy s ministrom obrany USA Austinom.

Na Slovensku by mohlo pôsobiť teoreticky až 600 amerických vojakov, vyplýva to z návrhu ministerstva obrany na navýšenie počtov jednotiek NATO. Pôvodne sa hovorilo len o 40 člennej „radarovej“ jednotke, napokon prídu aj americké transportéry a protiletecké rakety krátkeho a ďalekého dosahu.

Americká prítomnosť na Slovensku: podľa aktuálnych plánov by mala zahŕňať aj vozidlá so systémom Avenger, transportéry Stryker a batériu systému Patriot. Foto - Pinterest, Wikipedia, Military.com
Americká prítomnosť na Slovensku: podľa aktuálnych plánov by mala zahŕňať aj vozidlá so systémom Avenger, transportéry Stryker a batériu systému Patriot. Foto - Pinterest, Wikipedia, Military.com

Na Sliači vznikla petícia proti príchodu Američanov, rodák Jakub Julény hovorí, že tamojší politici hecujú ľudí proti Američanom. „Neustále tu vznikajú nové konšpiračné teórie. Počul som aj takú, že keď to tu obsadia Američania, už sa nebude dať chodiť do kúpeľov načapovať si z prameňa medokýš.“

Obyvatelia Sliača si veľmi dobre pamätajú, čo tam robili Sovieti, hovorí filmár Jakub Julény, ktorý opisuje nálady v mestečku pred príchodom amerických vojakov. „Do 8-tisíc sovietskych vojakov, obsadené bytovky, bola tu ekologická katastrofa, keď tu letecké palivo, karosín, doslova striekalo zo zeme.“

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) odsúdil bilbordy Smeru s poslancami, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA, a označil ich za podnecovanie na nenávisť. „Čakám, že im to pred zákonom neprejde,“ napísal.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca polícia rieši bilbordy o „zradcoch“, ktoré po hlasovaní o obrannej dohode z USA rozvešal Smer. „Áno, nenecháme to tak,“ povedal.

Pred hlasovaním o odvolávaní Romana Mikulca ešte v rozprave vystupuje poslanec Ján Benčík (klub SaS). Číta agresívne odkazy z facebookových diskusií poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje bilbordy Smeru s tvárami politikov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA. „Hlas, keby aj momentálne na to mal peniaze, tak takéto bilbordy by po Slovensku určite nevyliepal,“ vyhlásil Pellegrini na tlačovej besede.

Smer vyvesil po Slovensku bilbordy s fotografiami a menami poslancov, ktorí hlasovali za obrannú zmluvu s USA. Bilbord vyvesili aj v Pezinku, len pár metrov od domu, kde býva prezidentka Zuzana Čaputová. „Zradili Slovensko!“ píše sa na nich. Smer neodpovedal na otázku, koľko takýchto bilbordov bude ani koľko táto antikampaň stála.

Fotokoláž. Foto N, archív A.S a M.Ž.
Fotokoláž. Foto N, archív A.S a M.Ž.

Demokratická kontrola prokuratúry je nevyhnutná, píše právnik Martin Buzinger. „Prokuratúra Slovenskej republiky pripomína postavenie „štátu v štáte“ – autoritárskeho štátu v demokratickom štáte.“

Poslanec Ján Benčík hovorí, že ani po návšteve extrémistov v jeho dome nepožiada o ochranku. „Nahovárali ma na to kolegovia, ale neviem, prečo by som mal otravovať policajné sily, ktoré sú potrebné inde,“ vraví v rozhovore.

Shooty: Newspeak

Policajný prezident povedal poslancovi Jánovi Benčíkovi, že pokiaľ sa extrémisti v jeho dome nedopúšťali násilia a nevyhrážali sa mu, ich stíhanie je zložité. „Stav veci je taký, že sa to nedá odstíhať inak ako len priestupok. Policajti majú skúsenosti s tým, že prokuratúra im v tomto smere nevychádza v ústrety a ide to do stratena,“ vraví Benčík.

Odporcovia obrannej zmluvy s USA po poslancovi Jánovi Benčíkovi navštívili dnes aj dom podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka (SaS). Podobne ako u Benčíka aj pred Laurenčíkovým domom zavesili plagát s označením, že tam býva „vojnový štváč a vlastizradca“.

Nenávisti na internete som zažil veľa, toto bolo prvýkrát, čo ma extrémisti navštívili doma, hovorí Ján Benčík v rozhovore po tom, ako mu na dvere búchala skupina ľudí a označovali ho za vlastizradcu. „Nemôžem povedať, že by som mal živočíšny strach, to nie. Mám obavy nie o seba, píšu vyhrážky zamerané na celú rodinu. Mám manželku, synov, vnukov, tak určite mám obavy.“

Pellegrini hovorí, že s podpismi pod referendum začnú hneď, ako budú zadefinované všetky tri otázky. Strana Smer podľa neho formuluje ešte otázku o obrannej zmluve s USA. (ta3)

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje ministerku spravodlivosti Kolíkovú, že sa zubami-nechtami drží stoličky. „Nikto vás tam nechce, okrem vašej SaS,“ povedal Pellegrini v TA3. Kolíková reaguje, že nad demisiou nepremýšľa, cesta k reforme nie je podľa nej uzavretá.

Žilinská krajská polícia prijala pre vyhrážky poslancovi Jánovi Benčíkovi „adekvátne bezpečnostné opatrenia“. Skupina osôb prišla včera pred poslancov byt, kde mu búchali na dvere a nazývali ho vlastizradcom.

Do bytovky, kde býva poslanec Ján Benčík (klub SaS), sa dostala skupina odporcov obrannej zmluvy s USA. Búchali mu na dvere, vyzývali ho, nech otvorí, nazývali ho udavačom a vlastizradcom. Vo vchode vylepili plagáty s textom „tu býva vojnový štváč“. Podľa poslanca s nimi bola bývalá kandidátka ĽSNS.

Foto – Facebook/Ján Benčík
Foto – Facebook/Ján Benčík

Začína sa historicky najväčšie cvičenie spojeneckých vojakov na Slovensku, v noci na štvrtok k nám dorazili stovky amerických vojakov. „Nie je potrebné mať obavy. Veliteľom som tu ja, žiadny Američan tu nevelí,“ vyhlásil plukovník Peter Prokop, ktorý je veliteľom letiska Kuchyňa.

Poslanci Andrej Medvecký a Marek Kotleba by mohli čeliť disciplinárnemu konaniu za obliatie hlasovacích zariadení, poslancov i vlajky v pléne Národnej rady. Poslanec Miroslav Žiak (SaS) na nich podal podnet na mandátový a imunitný výbor.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že niektorí poslanci mali v Národnej rade zbrane počas rokovania o obrannej zmluve s USA. „Poslanec Suja upozornil na grémiu koaličných aj opozičných politikov, že sa to môže zvrhnúť do nebezpečnej situácie. Doslova povedal ‚Upokojte situáciu, lebo začnú vyťahovať zbrane‘,“ povedal Naď v relácii Aktualít Na rovinu.

Poslanci za SaS a OĽaNO podávajú pre vyhrážky poslancom trestné oznámenie, a to konkrétne pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, podnecovania a ohovárania. Vyhrážky sa týkajú poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA.

Generálna prokuratúra sa zaoberá zverejnením adries poslancov, ktorí zahlasovali za obrannú zmluvu s USA. „Koná na základe medializovaných informácií ex offo a vec postúpi podriadenej prokuratúre na ďalšie konanie,“ tvrdí.

Žilinka ukázal cynizmus voči obetiam invázie a normalizácie, píše Marián Balázs: „… buď má základné nedostatky z logiky a metodológie a jeho prístup by neprešiel ani na úrovni seminárnej práce, alebo koná zámerne nekorektne.“

Minister vnútra Roman Mikulec hovorí, že polícia koná v prípade opozičného zoznamu zradcov. „Bol by som veľmi nerád, aby takéto veci nebodaj skončili niečím takým, ako skončili Ján a Martina,“ vraví.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Správajú sa presne ako tí pofidérni obchodníci s nekvalitnými hrncami, ktorí klamú ľudí, píše o opozícii Veronika Remišová. „Robert Kaliňák minulý týždeň v televíznej diskusii bohapusto klamal, že žiadne cvičenia len s americkými vojakmi za vlády Smeru neboli.“

Minister vnútra Roman Mikulec naznačil, že by sa koalícia mohla pokúsiť o odvolanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Hovoril aj o tom, že zaznamenali obťažovanie poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. (expres)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by svojím porovnávaním dohody s USA s okupačnou zmluvou z roku 1968 zneuctil pamiatku obetí okupácie. Tvrdí, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu s cieľom útočiť na jeho osobu.

Slovensko je v stave studenej občianskej vojny, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Na domy poslancov začali umiestňovať nápisy, že sú vlastizradcovia. Táto studená občianska vojna je obrovským a možno posledným krokom k fyzickému násiliu. Treba si zapamätať, že ho urobili Fico a spol.“

Shooty: Známa metóda

Juraj Blanár (Smer) neodsúdil zverejňovanie adries poslancov s komentárom, že sú to vlastizradcovia. Jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha podľa neho zverejnil len verejné informácie, ktoré sa dajú nájsť na stránke Národnej rady, to, ako poslanci hlasovali, a mesto, kde žijú. (markíza)

Predseda Smeru Robert Fico povedal, že mená poslancov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA, plánujú zverejniť aj na bilbordoch. Opoziční poslanci, medzi nimi Blaha a Mazurek, huckajú ľudí na internete na poslancov, ktorí zmluvu podporili.

V zmluve z roku 1968 sa Sovieti síce zaviazali nemiešať sa do československých záležitostí, ako tvrdí Žilinka, no porušili to už krátko po podpise. Aj s pomocou okupačných vojsk si vynútili odchod Dubčeka. „Sovietsky minister obrany vtedy československým predstaviteľom pohrozil, že sovietske jednotky vyrazia do ulíc,“ hovorí vojenský historik Prokop Tomek.

Poslanec Smeru Kéry útočí na prezidentku za to, že podpísala obrannú zmluvu s USA a že sa neobrátila na Ústavný súd. „Mám vážne pochybnosti, či pani prezidentka nemá nejaké záväzky voči inej mocnosti.“ Toto tvrdenie ničím nepodložil.

Poslanec Smeru Marián Kéry vyhlásil, že za predchádzajúcej vlády Smeru, SNS a Mosta jeho strana tvrdila, že zmluva s USA je nevýhodná. O zmluve pritom rokovalo ministerstvo zahraničných vecí pod vedením nominanta Smeru.

Maroš Žilinka o okupačnej zmluve z roku 1968 nepovedal viacero zásadných vecí. Na papieri síce mohla vyzerať v poriadku, Sovieti ju však nebrali vážne. „Zmluva o dočasnom pobyte vojsk bola Československu vnútená. To je zásadný rozdiel, od ktorého sa odvíja všetko ostatné,“ hovorí český historik Prokop Tomek.

Koalícia nedokázala podľa Ivety Radičovej pri schvaľovaní obrannej dohody s USA kontrolovať a riadiť diskusiu v parlamente, dokonca ani udržať rozpravu. „Opozícia sa zjednotila do rozbíjajúcej a agresívnej štvavej pískajúcej guče pod vedením kotlebovcov. A vlajkonosičom opozície sa dobrovoľne stal generálny prokurátor,“ napísala v Udalostiach týždňa.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) stojí za každým poslancom, ktorý hlasoval za obrannú dohodu s USA. „Orgány činné v trestnom konaní musia aktívne konať proti tým, ktorí prekračujú v demokratickej spoločnosti červenú čiaru; ktorí zastrašujú a burcujú ľudí k násiliu.“

Blahovci a uhríkovci nás ťahajú späť do 30. rokov, píše v Newsfiltri Zoltán Szalay. „Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že schválenie obrannej dohody s USA je prehrou extrémistov a putinofilov, oni to však podľa všetkého vidia inak. Radikálov v Smere, Republike a u Kotlebu obsah tejto dohody nezaujímal ani na chvíľu. Zaujímala ich iba možnosť jej využitia na špinavú kampaň proti koalícii.“

Blaha, Mazurek a ďalší huckajú facebookové davy na poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. K viacerým politikom chodia pred domy skupiny nespokojencov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Šípoša už niektoré obydlia poslancov monitoruje polícia.

Igor Matovič svoj postoj k obrannej dohode s USA neprezentoval ani interne na klube OĽaNO. „Zvažoval som, že sa ho to opýtam, ale keď nevyvíjal iniciatívu, neriešil som to,“ vraví v rozhovore poslanec hnutia Milan Kuriak. „I keď ma zaujíma jeho názor, som mu vďačný, že vydržal v ulite a nemiešal sa do toho.“

Mnohí dohodu s USA zľahčujú, ale aj v nej vidím hrozbu, vraví v rozhovore poslanec OĽaNO Milan Kuriak. Spolu s Romanou Tabák ako jediní dvaja z klubu hlasovali proti. „Nikto mi nezaručil, že sem raz nejaký budúci protiruský minister nepovolá stovky vojakov,“ vysvetľuje svoj odmietavý postoj.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Newsfilter: Takáto dezorientácia za Kukana nebola. „To, že sme v EÚ i v NATO, sme sa za skoro 20 rokov naučili brať ako samozrejmosť. Už sme sami so sebou takí spokojní, že s nimi hazardujeme, a to aj po toľkých skúsenostiach s ruskou agresivitou. To by sa v časoch, keď bol Kukan ministrom, ozaj nestalo,“ píše Tomáš Gális.

Najväčšia sieť hračkárstiev Dráčik kritikou obrannej dohody s USA riskuje, že príde o zákazníkov s opačnými názormi. Sieť Dušana Víglaského na Slovensku aj v Česku dosahovala pred pandémiou tržby zhruba 150 miliónov eur, zamestnáva 800 ľudí.

Ešte zostávame na Západe, ale ak sa nespamätáme, Fico s fašistami nás z neho vyvedú, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Hystéria okolo obrannej dohody s USA definitívne rúca naivné presvedčenie, že to, kam patríme, je navždy dané a inak to byť nemôže. Môže, a to už onedlho.“

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzdvihol Slovensko za ratifikáciu obrannej dohody s USA. „Táto dohoda zlepší obrannú spoluprácu a pomôže urobiť Slovensko bezpečnejším,“ uviedol na Twitteri. „Potvrdzuje to náš záväzok k spolupráci prostredníctvom NATO ako priateľov, partnerov a spojencov.“

Nové na Dennikn.sk

AM:40Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkov AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu