Obranná dohoda s USA

Newsfilter: „Ktorý Hlas je ten pravý – ten zbabelý z februára alebo ten konštruktívny z týchto dní?“ pýta sa Tomáš Gális v súvislosti s obrannou dohodou s USA. „Najskôr to bude ten oportunistický, ktorý mení názory, len čo zachytí zmenu v prieskumoch verejnej mienky či v iných stranách, ktoré sú zrazu ochotné odídencov z Hlasu amnestovať.“

Záujem o referendum o „americkej základni“ na Sliači bol pomerne nízky. Zúčastnilo sa na ňom 37 percent voličov, hoci primátorka mesta ešte v septembri odhadovala aspoň polovičnú účasť. Stovky obyvateľov, ktorí volili v lokálnych voľbách, ho ignorovali.

V Sliači bude spolu s komunálnymi voľbami referendum o „vojenskej základni USA“, informuje portál My Zvolen. Ministerstvo obrany reaguje, že ide o kampaň a strašenie ľudí, referendovú otázku považuje za irelevantnú, pretože na Sliači nemá vzniknúť americká vojenská základňa.

Česko chce so Spojenými štátmi uzavrieť dohodu o obrannej spolupráci. Ministerka obrany Jana Černochová to potvrdila svojmu americkému kolegovi Llyodovi Austinovi počas dnešného rokovania v Pentagóne. (čtk)

Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by o navyšovaní amerických jednotiek na Slovensku informoval zámerne „salámovou metódou“. Podľa neho vyplynulo z rokovaní v rámci NATO, že USA nepošlú len niekoľko vojakov s radarmi, ale pridajú aj transportéry a protiletecké zbrane.

Na Slovensku by mal pôsobiť medzinárodný mechanizovaný prápor. Tri krajiny NATO doň vyčlenia obrnené transportéry. Česi pošlú vozidlá Pandur, Nemci vozidlá Boxer a USA vozidlá Stryker.

Získať od Američanov batériu rakiet Patriot nebolo jednoduché, hovorí minister obrany Naď. O protiletecké zbrane majú záujem aj iné štáty, Američania kvôli Slovensku zoberú Patrioty z Nemecka. Podľa Naďa rozhodli jeho osobné vzťahy s ministrom obrany USA Austinom.

Na Slovensku by mohlo pôsobiť teoreticky až 600 amerických vojakov, vyplýva to z návrhu ministerstva obrany na navýšenie počtov jednotiek NATO. Pôvodne sa hovorilo len o 40 člennej „radarovej“ jednotke, napokon prídu aj americké transportéry a protiletecké rakety krátkeho a ďalekého dosahu.

Americká prítomnosť na Slovensku: podľa aktuálnych plánov by mala zahŕňať aj vozidlá so systémom Avenger, transportéry Stryker a batériu systému Patriot. Foto - Pinterest, Wikipedia, Military.com

Na Sliači vznikla petícia proti príchodu Američanov, rodák Jakub Julény hovorí, že tamojší politici hecujú ľudí proti Američanom. „Neustále tu vznikajú nové konšpiračné teórie. Počul som aj takú, že keď to tu obsadia Američania, už sa nebude dať chodiť do kúpeľov načapovať si z prameňa medokýš.“

Obyvatelia Sliača si veľmi dobre pamätajú, čo tam robili Sovieti, hovorí filmár Jakub Julény, ktorý opisuje nálady v mestečku pred príchodom amerických vojakov. „Do 8-tisíc sovietskych vojakov, obsadené bytovky, bola tu ekologická katastrofa, keď tu letecké palivo, karosín, doslova striekalo zo zeme.“

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) odsúdil bilbordy Smeru s poslancami, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA, a označil ich za podnecovanie na nenávisť. „Čakám, že im to pred zákonom neprejde,“ napísal.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca polícia rieši bilbordy o „zradcoch“, ktoré po hlasovaní o obrannej dohode z USA rozvešal Smer. „Áno, nenecháme to tak,“ povedal.

Pred hlasovaním o odvolávaní Romana Mikulca ešte v rozprave vystupuje poslanec Ján Benčík (klub SaS). Číta agresívne odkazy z facebookových diskusií poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje bilbordy Smeru s tvárami politikov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA. „Hlas, keby aj momentálne na to mal peniaze, tak takéto bilbordy by po Slovensku určite nevyliepal,“ vyhlásil Pellegrini na tlačovej besede.

Smer vyvesil po Slovensku bilbordy s fotografiami a menami poslancov, ktorí hlasovali za obrannú zmluvu s USA. Bilbord vyvesili aj v Pezinku, len pár metrov od domu, kde býva prezidentka Zuzana Čaputová. „Zradili Slovensko!“ píše sa na nich. Smer neodpovedal na otázku, koľko takýchto bilbordov bude ani koľko táto antikampaň stála.

Bilbordy Smeru so "zradcami" Slovenska. Fotokoláž. Foto N, archív A.S a M.Ž.

Demokratická kontrola prokuratúry je nevyhnutná, píše právnik Martin Buzinger. „Prokuratúra Slovenskej republiky pripomína postavenie „štátu v štáte“ – autoritárskeho štátu v demokratickom štáte.“

Poslanec Ján Benčík hovorí, že ani po návšteve extrémistov v jeho dome nepožiada o ochranku. „Nahovárali ma na to kolegovia, ale neviem, prečo by som mal otravovať policajné sily, ktoré sú potrebné inde,“ vraví v rozhovore.

Shooty: Newspeak

Policajný prezident povedal poslancovi Jánovi Benčíkovi, že pokiaľ sa extrémisti v jeho dome nedopúšťali násilia a nevyhrážali sa mu, ich stíhanie je zložité. „Stav veci je taký, že sa to nedá odstíhať inak ako len priestupok. Policajti majú skúsenosti s tým, že prokuratúra im v tomto smere nevychádza v ústrety a ide to do stratena,“ vraví Benčík.

Odporcovia obrannej zmluvy s USA po poslancovi Jánovi Benčíkovi navštívili dnes aj dom podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka (SaS). Podobne ako u Benčíka aj pred Laurenčíkovým domom zavesili plagát s označením, že tam býva „vojnový štváč a vlastizradca“.

Nenávisti na internete som zažil veľa, toto bolo prvýkrát, čo ma extrémisti navštívili doma, hovorí Ján Benčík v rozhovore po tom, ako mu na dvere búchala skupina ľudí a označovali ho za vlastizradcu. „Nemôžem povedať, že by som mal živočíšny strach, to nie. Mám obavy nie o seba, píšu vyhrážky zamerané na celú rodinu. Mám manželku, synov, vnukov, tak určite mám obavy.“

Pellegrini hovorí, že s podpismi pod referendum začnú hneď, ako budú zadefinované všetky tri otázky. Strana Smer podľa neho formuluje ešte otázku o obrannej zmluve s USA. (ta3)

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje ministerku spravodlivosti Kolíkovú, že sa zubami-nechtami drží stoličky. „Nikto vás tam nechce, okrem vašej SaS,“ povedal Pellegrini v TA3. Kolíková reaguje, že nad demisiou nepremýšľa, cesta k reforme nie je podľa nej uzavretá.

Žilinská krajská polícia prijala pre vyhrážky poslancovi Jánovi Benčíkovi „adekvátne bezpečnostné opatrenia“. Skupina osôb prišla včera pred poslancov byt, kde mu búchali na dvere a nazývali ho vlastizradcom.

Do bytovky, kde býva poslanec Ján Benčík (klub SaS), sa dostala skupina odporcov obrannej zmluvy s USA. Búchali mu na dvere, vyzývali ho, nech otvorí, nazývali ho udavačom a vlastizradcom. Vo vchode vylepili plagáty s textom „tu býva vojnový štváč“. Podľa poslanca s nimi bola bývalá kandidátka ĽSNS.

Extrémisti pred bytovkou Jána Benčíka. Foto – Facebook/Ján Benčík

Začína sa historicky najväčšie cvičenie spojeneckých vojakov na Slovensku, v noci na štvrtok k nám dorazili stovky amerických vojakov. „Nie je potrebné mať obavy. Veliteľom som tu ja, žiadny Američan tu nevelí,“ vyhlásil plukovník Peter Prokop, ktorý je veliteľom letiska Kuchyňa.

Poslanci Andrej Medvecký a Marek Kotleba by mohli čeliť disciplinárnemu konaniu za obliatie hlasovacích zariadení, poslancov i vlajky v pléne Národnej rady. Poslanec Miroslav Žiak (SaS) na nich podal podnet na mandátový a imunitný výbor.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že niektorí poslanci mali v Národnej rade zbrane počas rokovania o obrannej zmluve s USA. „Poslanec Suja upozornil na grémiu koaličných aj opozičných politikov, že sa to môže zvrhnúť do nebezpečnej situácie. Doslova povedal ‚Upokojte situáciu, lebo začnú vyťahovať zbrane‘,“ povedal Naď v relácii Aktualít Na rovinu.

Poslanci za SaS a OĽaNO podávajú pre vyhrážky poslancom trestné oznámenie, a to konkrétne pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, podnecovania a ohovárania. Vyhrážky sa týkajú poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA.

Generálna prokuratúra sa zaoberá zverejnením adries poslancov, ktorí zahlasovali za obrannú zmluvu s USA. „Koná na základe medializovaných informácií ex offo a vec postúpi podriadenej prokuratúre na ďalšie konanie,“ tvrdí.

Žilinka ukázal cynizmus voči obetiam invázie a normalizácie, píše Marián Balázs: „… buď má základné nedostatky z logiky a metodológie a jeho prístup by neprešiel ani na úrovni seminárnej práce, alebo koná zámerne nekorektne.“

Minister vnútra Roman Mikulec hovorí, že polícia koná v prípade opozičného zoznamu zradcov. „Bol by som veľmi nerád, aby takéto veci nebodaj skončili niečím takým, ako skončili Ján a Martina,“ vraví.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Správajú sa presne ako tí pofidérni obchodníci s nekvalitnými hrncami, ktorí klamú ľudí, píše o opozícii Veronika Remišová. „Robert Kaliňák minulý týždeň v televíznej diskusii bohapusto klamal, že žiadne cvičenia len s americkými vojakmi za vlády Smeru neboli.“

Minister vnútra Roman Mikulec naznačil, že by sa koalícia mohla pokúsiť o odvolanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Hovoril aj o tom, že zaznamenali obťažovanie poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. (expres)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by svojím porovnávaním dohody s USA s okupačnou zmluvou z roku 1968 zneuctil pamiatku obetí okupácie. Tvrdí, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu s cieľom útočiť na jeho osobu.

Slovensko je v stave studenej občianskej vojny, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Na domy poslancov začali umiestňovať nápisy, že sú vlastizradcovia. Táto studená občianska vojna je obrovským a možno posledným krokom k fyzickému násiliu. Treba si zapamätať, že ho urobili Fico a spol.“

Shooty: Známa metóda

Juraj Blanár (Smer) neodsúdil zverejňovanie adries poslancov s komentárom, že sú to vlastizradcovia. Jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha podľa neho zverejnil len verejné informácie, ktoré sa dajú nájsť na stránke Národnej rady, to, ako poslanci hlasovali, a mesto, kde žijú. (markíza)

Predseda Smeru Robert Fico povedal, že mená poslancov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA, plánujú zverejniť aj na bilbordoch. Opoziční poslanci, medzi nimi Blaha a Mazurek, huckajú ľudí na internete na poslancov, ktorí zmluvu podporili.

V zmluve z roku 1968 sa Sovieti síce zaviazali nemiešať sa do československých záležitostí, ako tvrdí Žilinka, no porušili to už krátko po podpise. Aj s pomocou okupačných vojsk si vynútili odchod Dubčeka. „Sovietsky minister obrany vtedy československým predstaviteľom pohrozil, že sovietske jednotky vyrazia do ulíc,“ hovorí vojenský historik Prokop Tomek.

Poslanec Smeru Kéry útočí na prezidentku za to, že podpísala obrannú zmluvu s USA a že sa neobrátila na Ústavný súd. „Mám vážne pochybnosti, či pani prezidentka nemá nejaké záväzky voči inej mocnosti.“ Toto tvrdenie ničím nepodložil.

Poslanec Smeru Marián Kéry vyhlásil, že za predchádzajúcej vlády Smeru, SNS a Mosta jeho strana tvrdila, že zmluva s USA je nevýhodná. O zmluve pritom rokovalo ministerstvo zahraničných vecí pod vedením nominanta Smeru.

Maroš Žilinka o okupačnej zmluve z roku 1968 nepovedal viacero zásadných vecí. Na papieri síce mohla vyzerať v poriadku, Sovieti ju však nebrali vážne. „Zmluva o dočasnom pobyte vojsk bola Československu vnútená. To je zásadný rozdiel, od ktorého sa odvíja všetko ostatné,“ hovorí český historik Prokop Tomek.

Koalícia nedokázala podľa Ivety Radičovej pri schvaľovaní obrannej dohody s USA kontrolovať a riadiť diskusiu v parlamente, dokonca ani udržať rozpravu. „Opozícia sa zjednotila do rozbíjajúcej a agresívnej štvavej pískajúcej guče pod vedením kotlebovcov. A vlajkonosičom opozície sa dobrovoľne stal generálny prokurátor,“ napísala v Udalostiach týždňa.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) stojí za každým poslancom, ktorý hlasoval za obrannú dohodu s USA. „Orgány činné v trestnom konaní musia aktívne konať proti tým, ktorí prekračujú v demokratickej spoločnosti červenú čiaru; ktorí zastrašujú a burcujú ľudí k násiliu.“

Blahovci a uhríkovci nás ťahajú späť do 30. rokov, píše v Newsfiltri Zoltán Szalay. „Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že schválenie obrannej dohody s USA je prehrou extrémistov a putinofilov, oni to však podľa všetkého vidia inak. Radikálov v Smere, Republike a u Kotlebu obsah tejto dohody nezaujímal ani na chvíľu. Zaujímala ich iba možnosť jej využitia na špinavú kampaň proti koalícii.“

Blaha, Mazurek a ďalší huckajú facebookové davy na poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. K viacerým politikom chodia pred domy skupiny nespokojencov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Šípoša už niektoré obydlia poslancov monitoruje polícia.

Igor Matovič svoj postoj k obrannej dohode s USA neprezentoval ani interne na klube OĽaNO. „Zvažoval som, že sa ho to opýtam, ale keď nevyvíjal iniciatívu, neriešil som to,“ vraví v rozhovore poslanec hnutia Milan Kuriak. „I keď ma zaujíma jeho názor, som mu vďačný, že vydržal v ulite a nemiešal sa do toho.“

Mnohí dohodu s USA zľahčujú, ale aj v nej vidím hrozbu, vraví v rozhovore poslanec OĽaNO Milan Kuriak. Spolu s Romanou Tabák ako jediní dvaja z klubu hlasovali proti. „Nikto mi nezaručil, že sem raz nejaký budúci protiruský minister nepovolá stovky vojakov,“ vysvetľuje svoj odmietavý postoj.

Foto N - Vladimír Šimíček

Newsfilter: Takáto dezorientácia za Kukana nebola. „To, že sme v EÚ i v NATO, sme sa za skoro 20 rokov naučili brať ako samozrejmosť. Už sme sami so sebou takí spokojní, že s nimi hazardujeme, a to aj po toľkých skúsenostiach s ruskou agresivitou. To by sa v časoch, keď bol Kukan ministrom, ozaj nestalo,“ píše Tomáš Gális.

Nové na Dennikn.sk

11:29Mierotvorcovia často zomierajú po atentáte 11:24Zelený newsfilter: Škoda, že Budaj nepresadil klimatickú reformu skôr, mali by sme byť na čo hrdí 11:11Ak zvíťazia Rusi, budeme mať pokoj. Počúvali sme ľudí, ktorí chcú, aby Putin vyhral vojnu 10:48Prečo by Eduard Heger mal odstúpiť 10:41Najväčšieho predajcu luxusných sedačiek rozbiehal, keď nemal ani 20 rokov. Teraz preň získava veľkého investora 10:23Kaliňáka opäť obvinili. Tentoraz aj s oligarchom Brhelom za „dorovnávanie“ Imrezceho platu 10:09Miluješ ma? Tak ma miluj tak, ako chcem. Tretia časť The Last of Us otvorila viac silných tém naraz 10:08Zamlčaná vina alebo dvojaká morálka Jána Budaja? 10:02Hvoreckého knižnica: Peripheral. Zrážka dvoch budúcností 09:11Danglár: Zúfalci 08:43Stlačíte tlačidlo a zastavíme, upokojuje dopravný podnik Bratislavčanov 07:01Ráno s NHL: Uhádol Slafkovského a predpovedá už štyroch Slovákov vysoko v drafte 2023 06:35Ekonomický newsfilter: Inflácia v štátoch s eurom už klesá, u nás obrat k lepšiemu potrvá dlhšieVčera 20:56Newsfilter: Víťazom bezvládia je Boris KollárVčera 20:22Spolužiakov som doučovala na balkóne, aby som si mohla dovoliť štúdium, hovorí nositeľka Nobelovej ceny Ada YonathVčera 20:13Nová daň pre elektrárne zoberie Bratislave 14 miliónov, môže zabrzdiť rozvoj solárnej energieVčera 19:54Predseda SaS Sulík: Ak vyhráme voľby, budem ašpirovať na premiéraVčera 19:45Ficovo stretnutie s veľvyslancami sa obrátilo proti nemu, ostro ho skritizovali za dezinformácieVčera 18:44Smer sa s Dankom pred voľbami spájať nebude, SNS sa snaží dohodnúť s komunistami a so socialistamiVčera 18:30Ženy už neplačú, ženy zarábajú, spieva Shakira. A svojím hitom o rozchode láme rekordyVčera 18:23Chcel byt v novostavbe v Rovinke: Vinou developera ho nemám, stratil som čas aj veľké peniazeVčera 18:14Ako to číta Ivan Mikloš: Peniaze sú drahšie, ale nie je ich menej. Udržateľnosť systému je otáznaVčera 16:20Graf dňa: Novoročný šok sa nekoná, inflácia ďalej klesá v eurozóne aj na SlovenskuVčera 16:15Jazyk je bariérou, priame styky pomáhajú. Čo hovorí nový výskum o vzťahu Slovákov a MaďarovVčera 15:25Danglár: Komunisti a eštebáciVčera 15:14Tunel Višňové má byť hotový o 1,5 roka, ale štátu sa stále nedarí objednať technológieVčera 14:41Vývoj bojov (342. deň): Po tankoch sa spomínajú lietadlá, prekvapujúco aj francúzske Mirage 2000Včera 13:08To, čo robí Rusko na Ukrajine, je horšie než zločin – je to chyba, vraví historik ekonómie ToozeVčera 12:55Všetci (ne)mocní KremľaVčera 12:16Autori a umelci sa tešili predčasne. Naďalej musia platiť dve percentá do umeleckých fondov