Graf dňa

  • Bývalý redaktor Bloombergu Rado Tomek s kolegami z Denníka E v Grafe dňa vysvetľuje kontext najzaujímavejších dát dňa.
  • Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer. Aktivujte si odber Grafu dňa.

Cukor je najdrahší za 12 rokov, môže za to sucho v Indii, ukazuje Graf dňa. Európske ceny však môžu čosko padnúť vďaka silnej úrode na Ukrajine.

Slovensko je v predaji elektromobilov najhoršie v Európe, ich podiel na nových registráciách za osem mesiaciov dosiahol len 2,4 percenta, ukazuje Graf dňa. Hlavným problémom je vysoká cena, zmení to príchod lacných modelov z Číny, hovorí ekonóm Erste Bank.

Ropa Brent bola naposledy nad úrovňou 95 dolárov za barel v novembri 2022, za posledné tri mesiace stúpla o 29 percent, ukazuje Graf dňa. Tento trend vyvolaný znížením produkcie zo strany Ruska a Saudskej Arábie komplikuje snahu centrálnych bankárov o tlmenie inflácie.

Výsledky pondelkových aukcií štátnych dlhopisov naznačujú, že investori nie sú dva týždne pred voľbami nervózni, ukazuje Graf dňa. Slovensko si na finančných trhoch požičalo 760 miliónov eur, záujem o dlhopisy prekonal očakávania.

Európska centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o štvrť percentného bodu, podľa ekonómov to asi bolo naposledy, ukazuje Graf dňa. Drahšie úvery ešte viac ochromia ekonomiku eurozóny, ktorá podľa revidovanej prognózy centrálnej banky v tomto roku neporastie ani o percento.

Britská ekonomika sa v júli scvrkla omnoho viac, ako sa čakalo, čo zvýšilo obavy z prichádzajúcej recesie, ukazuje Graf dňa. Bank of England aj napriek tomu zrejme budúci týždeň zvýši úrokové sadzby.

Rast stavebnej produkcie sa v júli zrýchlil z 2,3 na 2,8 percenta vďaka dopravným stavbám, ukazuje Graf dňa z údajov štatistického úradu. Súvisí to s tým, že do konca tohto roka treba dočerpať eurofondy, ktoré by inak prepadli. Výstavba budov bola už piaty mesiac v mínuse.

Výroba áut sa po štyroch mesiacoch rastu v júli medziročne prepadla, ukazuje Graf dňa. Podľa analytikov sú za tým celozávodné dovolenky, ale aj pokles dopytu.

V prvom polroku sa na Slovensku dokončilo takmer o tretinu viac bytov ako pred pandémiou, ukazuje Graf dňa. Nová výstavba však takmer všade viazne; v Bratislavskom kraji sa v druhom kvartáli začalo stavať najmenej bytov za 20 rokov.

Cena severomorskej ropy Brent prvý raz od novembra vzrástla nad 90 dolárov za barel, ukazuje Graf dňa. Dôvodom je rozhodnutie Saudskej Arábie a Ruska dodávať na trh menej ropy ešte ďalšie tri mesiace. To môže vytlačiť cenu ropy ešte vyššie.

Zdražovanie hypoték sa blíži do finále, ich ceny môžu stúpnuť podľa bankárov už len mierne. V júli sa úrokové sadzby úplne nových úverov udržali pri 4,4 percenta, staré zmluvy banky prerokúvali pri 3,6 percenta, ukazuje Graf dňa.

Reálne mzdy v druhom štvrťroku 2023 klesali najpomalšie za posledný rok, ukazuje Graf dňa z dát štatistického úradu. Podľa ekonómov by sa mohli prehupnúť do kladných čísel už v tomto kvartáli. Za zlepšením je prudký rast platov a miernejšia inflácia.

Inflácia v eurozóne prestala v auguste klesať, ECB možno preto bude pokračovať v dvíhaní úrokových sadzieb, ukazuje Graf dňa. Rast cien na Slovensku sa spomalil, no stále je najrýchlejší spomedzi krajín s eurom.

Súboj o investície do výroby batérií zatiaľ v našom regióne s veľkým náskokom vyhráva Maďarsko, Slovensko je predposledné, ukazuje Graf dňa podľa údajov Erste Bank. Na prilákanie investorov by vláda okrem stimulov mala zlepšiť prístup k energeticky náročnému priemyslu, hovorí šéf Zväzu automobilového priemyslu Alexander Matušek.

Odbytové ceny slovenských poľnohospodárov vďaka dobrej úrode po dva a pol roku v júli medziročne klesli, ukazuje Graf dňa. S časovým odstupom by sa to malo prejaviť aj v pultových cenách potravín, prenos však budú brzdiť zvýšené náklady výrobcov na energie a mzdy, hovorí ekonóm Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Nadšenie investorov z prekvapivej odvahy tureckej centrálnej banky malo krátke trvanie, ukazuje Graf dňa. Už v piatok sa na devízové trhy vrátili obavy, či jej prezident Recep Tayyip Erdogan v politike dramatického zvyšovania úrokových sadzieb dovolí pokračovať.

Slovenskí exportéri nahradili stratený ruský trh arabskými krajinami a Tureckom, ukazuje Graf dňa z dát Inštitútu finančnej politiky. Časť tovaru vyvezeného do nových destinácií zrejme aj tak končí v Rusku, exportéri však za to nenesú zodpovednosť.

Čerstvé hodnotenie ekonomiky od podnikových manažérov neveští pre eurozónu nič dobré, ukazuje Graf dňa. Index PMI sa prepadol ešte hlbšie do zóny, ktorá signalizuje recesiu, ale Európsku centrálnu banku to od ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb zrejme neodradí, hovorí ING.

Ceny nafty išli v EÚ v posledných troch mesiacoch hore o skoro pätinu, ukazuje Graf dňa. V posledných týždňoch rastú viac ako ropa, z ktorej sa vyrába. Na trhy sa vracajú obavy, či jej bude túto zimu dostatok.

Česká koruna pokračuje v znižovaní strát, ktoré utrpela po rozhodnutí centrálnej banky skončiť s intervenciami proti oslabovaniu meny, ukazuje Graf dňa. Aj keď najbližšie vyhliadky ekonomiky nie sú príliš priaznivé, ekonómovia predpovedajú posilnenie koruny k hranici 23,50 za euro.

Aj keď v júli na Slovensku pribudli nové pracovné miesta, sú najmä na západe krajiny v regiónoch s najmenšou nezamestnanosťou, ukazuje Graf dňa. Keďže Slováci sa za prácou príliš nesťahujú, firmy sú nútené hľadať zamestnancov v cudzine, hovorí analytik UniCredit Bank.

Ekonomiky strednej a východnej Európy poväčšinou trpeli aj v druhom štvrťroku, neplatí to však pre Slovensko, ukazuje Graf dňa. Slovenský ekonomický rast bol najvyšší spomedzi krajín V4. Pomáhajú mu nižšia inflácia a úroky v porovnaní s ostatnými krajinami aj prílev európskych peňazí.

Riziko, že Slovensko o desať rokov nebude mať na vyplatenie veriteľov, vzrástlo za rok a pol trojnásobne, ukazuje Graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Čas, ktorý vláde zostáva na ozdravenie verejných financií, sa skrátil na dve volebné obdobia, hovorí analytička rady Zuzana Múčka.

Firmy, ktoré úplne alebo čiastočne vlastní štát, hospodárili vlani v súhrne horšie než zvyšok podnikového sektora, ukazuje Graf dňa. Spôsobilo to oddlžovanie zdravotníctva, ale aj horšie výsledky niektorých veľkých energetických firiem, hovorí vládny Inštitút pre stratégie a analýzy. 

Veľkoobchodné ceny olivového oleja v dôsledku sucha v južnej Európe prudko vzrástli, ukazuje Graf dňa. Do niekoľkých mesiacov by sa zdraženie mohlo preniesť aj na pulty obchodov, odhaduje Boris Tomčiak, investičný manažér spoločnosti Finlord, ktorý tak ľudom radí, aby sa ním predzásobili.

Ceny plynu tento týždeň dosiahli 40 eur za megawatthodinu, za čo môže málo vetra aj štrajk ťažiarov v Austrálii, ukazuje Graf dňa. Klesajúci trend cien energií z prvého polroka sa zastavil.

Slovenský priemysel síce v júni prekvapil silným rastom, ale jeho vyhliadky na zvyšok roka už také priaznivé nie sú, ukazuje Graf dňa. Veľkou výzvou pre slovenských exportérov bude stagnujúca nemecká ekonomika, hovoria ekonómovia.

Za vyššiu potravinovú infláciu na Slovensku môže aj náš jedálniček, ukazuje Graf dňa od Inštitútu finančnej politiky. Na Slovensku sa konzumuje viac spracovaných potravín ako inde v EÚ, ktorých výroba je vzhľadom na drahšie energie nákladnejšia, hovoria vládni analytici.

Slovenská inflácia môže byť na prelome rokov najvyššia v Európskej únii, ukazuje Graf dňa z predpovedí Erste Bank. Dôvodom je zdražovanie energií. V júli bola najvyššia v Maďarsku, kde sa ceny medziročne zvýšili skoro o 18 percent, zatiaľ čo na Slovensku bola jednociferná.

Aj keď majú americké akcie za sebou zlý týždeň, už sa skoro vrátili na úrovne pred zvyšovaním úrokových sadzieb, ukazuje Graf dňa. Akcie sú už len 7 percent pod historickým maximom a napriek hroziacim výkyvom je trend na najbližší rok pozitívny.

Spotreba domácností nedobehla infláciu ani v druhom štvrťroku, ukazuje Graf dňa z odhadov Inštitútu finančnej politiky na základe júnových výsledkov maloobchodu. Sektor síce pozitívne prekvapil najmenším medziročným poklesom tržieb za štyri mesiace, ale domácnosti budú slovenský hospodársky rast naďalej spomaľovať.

Rozhodnutia britskej a českej centrálnej banky ilustrujú, že boj s infláciou ešte nie je vyhratý, ukazuje Graf dňa. Bank of England zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 5,25 percenta, českí centrálni bankári ju nechali na 7 percentách,  guvernéri oboch inštitúcií však varovali, že cena peňazí zostane vysoká dlhší čas, aby sa inflácia nevrátila.

Zníženie ratingu USA odráža obavy agentúry Fitch o vývoj ich verejného dlhu, ktorý je už výrazne väčší ako v iných krajinách s rovnakým hodnotením, ukazuje Graf dňa. Agentúra pripomína aj opakované politické spory o zvyšovanie dlhového stropu, ktoré sa vyriešili až na poslednú chvíľu.

Bývanie je oproti vrcholu z vlaňajšieho leta lacnejšie skoro o desatinu, ukazuje Graf dňa. Ceny klesajú už tri kvartály po sebe a zatiaľ sa správajú podobne ako v predošlej kríze po roku 2008. Vtedy spadli do dvoch rokov skoro o pätinu.

Ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku rástla prekvapivo rýchlo, ukazuje Graf dňa. Hlbší pohľad na dáta však ukazuje, že optimizmus je predčasný; rast potiahlo Írsko, kým Nemecko stagnovalo.

Firmám Meta a Alphabet sa opäť darí, ich príjmy z inzercie rastú. Microsoftu sa zase najviac zvýšili zisky, ukazuje Graf dňa. Investori Microsoftu sú však nespokojní s výkonom jeho kľúčového, cloudového biznisu.

Európska centrálna banka zvýšila depozitnú sadzbu, ktorú platí komerčným bankám, keď si v nej uložia peniaze, z 3,5 na 3,75 percenta, ukazuje Graf dňa. O ďalšom zvyšovaní úrokov už nehovorí jasne, rozhodne najmä vývoj inflácie. „Existuje možnosť zvýšenia, existuje možnosť pozastavenia,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová.

Ceny pšenice začiatkom týždňa stúpli na 5-mesačné maximum, keď Rusi začali útočiť aj na dunajské prístavy, ukazuje Graf dňa. Následne sa však ustálili, keďže prístav Reni aj napriek útokom naďalej fungoval.

Akcie najdôležitejších firiem pre výrobu čipov zažili prudký pokles, ukazuje Graf dňa. Môže zaň americko-čínska obchodná vojna aj klesajúci dopyt po elektronike.

Európa sa stáva svetovým lídrom vo výrobe ekologickejšej ocele, stavia už iba elektrické oblúkové pece, ukazuje Graf dňa. Mimo EÚ však ekologizácia hutníctva neprebieha dostatočne rýchlo.

Ruská centrálna banka sa bojí návratu inflácie, a preto po prvýkrát od februára 2022 zvýšila úrokové sadzby, ukazuje Graf dňa. Rast spotrebiteľských cien sa v poslednom čase zrýchlil pre slabý rubeľ a nedostatok pracovníkov, ktorý spôsobila vojna.

Poslanecké návrhy zákonov prijaté na májovej a júnovej schôdzi parlamentu spôsobia podľa ministerstva financií do roku 2025 rozpočtový výpadok 2,5 miliardy eur, ukazuje Graf dňa. Neplánované výdavky spôsobili, že vláda nevie samosprávam garantovať vyplatenie sľúbenej 108-miliónovej pomoci s drahými energiami.

Slovensko si už v prvom polroku požičalo takmer celú sumu, ktorú potrebuje tento rok na financovanie svojho dlhu, ukazuje Graf dňa. Vláda je tak na prípadné turbulencie na finančných trhoch či na nezáujem investorov po septembrových voľbách pripravená.

Slovensko patrí medzi 11 z 31 členských krajín NATO, ktoré zrejme tento rok minú na obranu viac ako odporúčané 2 percentá HDP, ukazuje Graf dňa. Vzhľadom na vyššiu mieru vojenského ohrozenia by však obranné výdavky mali byť dlhodobo väčšie, hovorí analytik Vladimír Bednár.

Inflácia na Slovensku síce v júni klesla o viac než jeden percentný bod na necelých 11 percent, rast cien však spomaľuje pozvoľnejšie ako vo viacerých krajinách stredoeurópskeho regiónu, ukazuje Graf dňa. V Česku bola minulý mesiac medziročná miera inflácie prvýkrát po roku a pol jednociferná.

Elektromobily budú na Slovensku o pár rokov lacnejšie než dnešné spaľováky, ukazuje Graf dňa z prepočtov Inštitútu environmentálnej politiky. Najskôr sa ich cena vyrovná v prípade drahších modelov. K vyrovnaniu cien dôjde pri najobľúbenejších malých SUV o päť rokov a ďalej sa ich cena zníži pod úroveň dnešných spaľovacích verzií.

Ak si budúca vláda zvolí zlý mix úsporných opatrení, slovenská ekonomika môže prísť až o 200-tisíc pracovných miest, ukazuje Graf dňa z výpočtov Inštitútu finančnej politiky. Skúsenosti z iných krajín naznačujú, že najmenej škodlivé pre ekonomiku je šetrenie na výdavkoch na chod štátu.

Úroda pšenice, jačmeňa a repky bude vďaka optimálnemu počasiu zhruba o desatinu lepšia ako vlani, ukazuje Graf dňa z odhadov štatistického úradu. Krajine podľa potravinárskej komory nehrozí nedostatok obilia, čo prispeje k stabilizácii cien potravín.

Slováci napriek inflácii stále investujú do podielových fondov, ale len tretinu toho čo pred dvoma rokmi, ukazuje Graf dňa. Chuť investovať môže podporiť priaznivejší vývoj na akciových trhoch, pre ktorý budú fondy výkonnejšie.

Maloobchodné tržby v máji pokračovali v medziročnom prepade, v porovnaní s aprílom však už rástli, ukazuje Graf dňa. Májové oživenie podľa UniCredit Bank naznačuje, že spotreba domácností sa blíži k svojmu dnu, ak ho už nedosiahla.

Nové na Dennikn.sk

21:06Úspešní Slováci v USA hovoria, čo by mala spraviť vláda, aby sa vrátili na Slovensko 19:17Newsfilter: Pellegrini bojuje o voličov aj vlastných kolegov – väčšina vedenia je proti jeho názoru na Smer 19:00Čo všetko musia dievčatá urobiť, aby prežili? V cene Maľba 2023 zvíťazili silné posolstvá mladej generácie umelkýň 18:15Graf dňa: Cukor výrazne dražie, no Ukrajina má pripravený štvornásobok slovenskej spotreby  17:54Čo hovoria prieskumy, objavia sa „skrytí voliči“ a koľkí sú nerozhodnutí? Odpovedajú riaditelia AKO, Focusu a Ipsosu 17:45Najlepšie novinárske fotky roka zachytávajú hnev, zúfalstvo a strach, ale aj úsmev 89-ročnej predavačky rýb 17:22Týždeň v európskej ekonomike: Eurokomisia oznámila podporu veternej energii 16:54Shooty: Zodpovední voliči 16:43Chápem nenávisť Ukrajincov voči Rusom. Zabíjať vo vojne nepriateľov je správne, vraví rabín Kapustin 16:21Pôjde Hlas do vlády so Smerom? Pred voľbami to vyzerá na jasnú cestu k Ficovi 16:21Konflikt Poľska a Ukrajiny o obilie môže byť začiatkom niečoho oveľa horšieho  16:10Ako sme mapovali pralesy: Prales na Salatíne sa zachoval vďaka tomu, že ho naši predkovia nemali ako vyťažiť 15:52Bola tu druhá Buča, telá ležali všade: reportáž z Iziumu rok po vyhnaní ruských okupantov 15:47Zhodnotili sme, ako chcú politické strany riešiť kľúčové problémy nášho vzdelávania 15:16Prečo na Slovensku nemáme variabilné sadzby hypoték, ktoré ľudia v eurozóne znovu objavujú 14:45Vývoj bojov (575. deň): Za Surovikinovou líniou prvýkrát vidieť ukrajinské obrnené vozidlá 14:22Ukrajinské obilie je problém pre farmárov, podľa dopravcov zas premrhaná príležitosť 14:07V roku 2182 by sa asteroid Bennu mohol zraziť so Zemou, vzorky z planétky teraz pristanú v Utahu 13:04Ako to číta Ivan Mikloš: Je Nemecko znovu chorým mužom Európy? Ak áno, čo to znamená pre nás? 12:57Zrádzajú Kadyrova obličky alebo Putin? Stav vodcu Čečenska je neistý, Kremeľ mu hľadá nástupcu 11:49Danglár: Láska k nenávisti 11:43Facebook ovládli Smer, Republika a SNS, na Instagrame sa darí PS a rastie aj Korčok 11:26Prišla som o vlasy aj duševné zdravie. Ako som prežila otravu krvi a ako ma to zmenilo 10:58Pozrite si 20 najlepších obrazov v súťaži Maľba 2023 10:52Zelený newsfilter: Ako vás politici balamutia, keď tvrdia, že problémy s klímou vyriešia lesy a pôda 10:15Na veku nezáleží a netreba mať ani matematické zmýšľanie. Skladanie Rubikovej kocky je naozaj pre všetkých 09:33Volebné programy v školstve: žiadna výhra, len povinná jazda 09:24Bolesť v oblasti chrbta pri chôdzi? Problém môže byť inde, vraví pohybový terapeut. Skúste 20-sekundový test na jednej nohe 09:20Taylor Swift pôsobí ako dievča odvedľa, no lístok na jej viedenský koncert bude príliš drahý aj pre verných fanúšikov 08:45Jana Červenáková o eutanázii: Je absurdné, ako dnes ignorujeme slobodnú vôľu pacientov