Graf dňa

  • Bývalý redaktor Bloombergu Rado Tomek s kolegami z Denníka E v Grafe dňa vysvetľuje kontext najzaujímavejších dát dňa.
  • Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer. Aktivujte si odber Grafu dňa.

Slovenské domácnosti sú už dnes v rámci EÚ najviac izolované od zdražovania energií, ukazuje graf dňa. Bez citeľnejšieho rastu cien v budúcom roku nebudú motivované šetriť, čím Slovensko premrhá šancu zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a efektívnosť, hovorí člen rozpočtovej rady Martin Šuster.

Vojna na Ukrajine, drahšie energie a dvojciferná inflácia sa podpisujú na pesimizme firiem v stredoeurópskom regióne, ukazuje graf dňa z indexov nákupných manažérov. Najviac sú obavy viditeľné v Česku, kde je nálada najhoršia od prvej vlny covidovej pandémie.

Pokles cien nehnuteľností sa už začal. V porovnaní s druhým štvrťrokom klesli vo dvoch z ôsmich krajov – v Žilinskom a mierne aj v Banskobystrickom. V Košickom kraji sa ich rast zastavil. „Očakávam, že ceny pôjdu ešte dole,“ hovorí realitný maklér Tomáš Kuba.

Medziročná inflácia v eurozóne sa v novembri znížila na desať percent z októbrových rekordných 10,6 %, odhaduje Eurostat. Ide o prvý pokles od polovice minulého roka. Analytici čakali miernejšie spomalenie rastu cien.

Slovensko sa zviezlo na poklese úrokových sadzieb v eurozóne, ukazuje graf dňa. Úrok, za ktorý investori požičiavajú slovenskej vláde, sa pred mesiacom dostal k 4 percentám, teraz klesol na 3,2 percenta. Stále je to však v menovej únii najviac po Grécku a Taliansku.

Ceny nehnuteľností na Slovensku sú podľa NBS nadhodnotené o viac ako 600 eur na štvorcový meter. S väčšou korekciou cien však centrálna banka nepočíta. V hlavnom scenári ráta do konca 2024 s poklesom cien bytov o päť percent.

Zavedenie stropu na cenu ruskej ropy nemusí Kremľu ubrať z príjmov, ktorými financuje inváziu na Ukrajinu, ukazuje graf dňa. Obavy z ochladenia svetového dopytu a stavu čínskej ekonomiky totiž stlačili cenu ropy na 10-mesačné minimum, a Rusko tak za ňu inkasuje sumu podobnú navrhovaným cenovým stropom.

Slovenské verejné financie sa prepadajú do pásma vysokého rizika, že dlh v budúcnosti nekontrolovane porastie, ukazuje graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Prispela k tomu vojna na Ukrajine a vysoké ceny energií, ale najmä trvalé opatrenia vlády ako rodinný balíček či niektoré prvky dôchodkovej reformy.

Cena akcií futbalového veľkoklubu Manchester United v utorok vystrelila najviac v histórii po tom, ako väčšinoví majitelia oznámili, že uvažujú o jeho predaji, ukazuje graf dňa. Len niekoľko hodín predtým klub oznámil, že hviezdny útočník Cristiano Ronaldo z neho odchádza.

Na Slovensku hrozí šiestim percentám domácností, že po zvyšovaní cien a úrokov nebudú schopné splácať svoje dlhy. Ide o tretí najvyšší podiel v eurozóne, ukazuje graf dňa z analýzy ECB. Dôvodom sú aj nízke finančné rezervy.

Finančné trhy si myslia, že ECB bude musieť zvýšiť úroky ešte o 1,5 percentného bodu, aby stlačila infláciu k dvojpercentnému cieľu, ukazuje graf dňa. Na skrotenie inflácie je podľa investorov potrebné, aby boli peniaze také drahé, že to ekonomike bude škodiť. 

Aj keď je inflácia všade v strednej a vo východnej Európe dvojciferná, riziko, že sa rast cien stane nekontrolovaným, zatiaľ podľa ekonómov Erste Bank nie je veľké. Inflácia tento rok výrazne predbehla rast platov na Slovensku, v Maďarsku je to presne naopak, ukazuje graf dňa.

Väčšinu Slovákov ešte nezasiahlo zdražovanie energií, no v Európe patria k tým, čo vnímajú vplyv vysokej inflácie najviac, ukazuje graf dňa z medzinárodného prieskumu spoločnosti Intrum. Ľudia už šetria a hľadajú zbytočné výdavky.

Slovenská ekonomika príjemne prekvapila, keď rástla aj v treťom štvrťroku, ukazuje graf dňa. Čerstvé údaje o nových pracovných miestach však potvrdzujú, že trh práce sa začína ochladzovať. Ani Slovensko sa tak nevyhne krátkej recesii.

Binance je suverénne najväčšou kryptomenovou burzou, tohtoročný objem obchodov na nej presiahol 4,6 bilióna dolárov. Je to viac než na ďalších siedmich konkurenčných platformách dohromady. Skrachovaná FTX bola trhovou štvorkou. (statista)

Aj keď sa rast spotrebiteľských cien na Slovensku v októbri opäť zrýchlil, inflácia zostáva najnižšia v krajinách Vyšehradskej štvorky. Dlho to však platiť nemusí. V januári sa očakáva zvýšenie regulovaných cien energií a Slovensku už teraz dýcha na krk Česko, kde vládne opatrenia spôsobili prudký pokles vykazovanej ceny elektriny pre domácnosti.

Americké inflačné prekvapenie pomohlo akciám k najväčším denným ziskom za dva a pol roka, ukazuje Graf dňa. To naštartovalo špekulácie, či po 10 mesiacoch poklesov neprichádza na trhu konečne k obratu. „Akciové trhy zrejme dosiahli krátkodobé dno a môžu rásť niekoľko týždňov,“ hovorí analytik X-Trade Brokers Lukáš Lipovský.

Teplejšie počasie a úsporné opatrenia pomohli v októbri domácnostiam a malým podnikom ušetriť až tretinu spotreby plynu oproti minulému roku, ukazuje graf dňa. Hoci tohtoročný október bol aj o tri stupne teplejší, podľa SPP sa v úspore prejavujú aj opatrenia na šetrenie energií.

Medziročná inflácia v USA sa v októbri zmiernila na 7,7 %, čo je minimum od januára a výraznejší pokles, než čakali analytici. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,4 %. Vývoj naznačuje, že centrálna banka Fed by mohla obmedziť výrazné zvyšovanie úrokov.

Bitcoin od začiatku roka stratil skoro dve tretiny hodnoty, aktuálne ho podobne ako ostatné kryptoaktíva tlačia nadol problémy druhej najväčšej kryptoburzy FTX, ukazuje graf dňa. Burza má problém s likviditou, prebrať ju má Binance.

Hodnota finančných aktív slovenských domácností za polrok klesla o 2,3 percenta, čo je presne v strede rebríčka krajín EÚ, ukazuje graf dňa. Slováci stále málo investujú. Väčšinu úspor majú na účtoch v bankách a tam si držia hodnotu lepšie.

Česká národná banka sa spolieha na to, že recesia pomôže tlmiť rast spotrebiteľských cien, ktorý smeruje k 20 percentám, ukazuje graf dňa. Banková rada tak úrokové sadzby nezmenila napriek tomu, že sa inflácia v najbližších mesiacoch ešte zrýchli.

Ceny nehnuteľností po raketovom raste prudko zabrzdili. V treťom štvrťroku sa zvýšili medzikvartálne len o 1,6 percenta, čo je najpomalšie tempo za posledné tri roky, ukazuje graf dňa z údajov NBS.

Banky napriek zdraženiu úverov nezarábajú oveľa viac, ich zisky stagnujú, ukazuje graf dňa. Aj keď bankám stúpli čisté úrokové príjmy a zároveň príjmy z poplatkov a provízií, majú vyššie náklady a chystajú sa na vlnu nesplácaných úverov.

Slovensko dobieha Európsku úniu viac cenami ako ekonomickou výkonnosťou, ukazuje graf dňa od člena rozpočtovej rady Martina Šustra. Doterajší rastový model založený na dovoze technológií a know-how sa vyčerpal, hovorí ekonóm.

ECB podľa očakávaní zvýšila základný úrok o 0,75 percentného bodu na 2 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2009. Sprísňovaním menovej politiky sa snaží dostať pod kontrolu infláciu v eurozóne, počíta s ďalším zvyšovaním sadzieb.

Výsledky minulotýždňového zjazdu čínskych komunistov, na ktorom Si Ťin-pching získal neobmedzenú moc, vystrašili trhy, ukazuje graf dňa. Investori sa obávajú nového menej kompetentného politbyra a zbavujú sa akcií. Čínske akciové indexy sa preto prepadli na dlhoročné minimá.

Maďarská centrálna banka podľa očakávaní ponechala základnú úrokovú sadzbu na 13 %, čo je najviac v EÚ. Potvrdila ukončenie cyklu zvyšovania úrokov, s ktorým začala vlani po pandémii ako prvá v Únii. (čtk)

Rómovia z osád najčastejšie zo všetkých obyvateľov Slovenska menia zdravotnú poisťovňu, ich zdraviu to však nepomáha, ukazuje Graf dňa z analýzy Útvaru hodnoty za peniaze. Poisťovne na tejto skupine zarábajú, keďže jej členovia nevyhľadávajú zdravotnú starostlivosť.

Správa, že Boris Johnson sa nebude uchádzať o návrat do kresla britského premiéra, upokojila finančné trhy, ukazuje graf dňa s výnosmi 10-ročných britských štátnych dlhopisov. Jeho najsilnejší protivník, bývalý minister financií Rishi Sunak, má omnoho väčšiu dôveru investorov.

Nedostatok lekárov sa prehĺbi aj vzhľadom na rastúci podiel tých, ktorí majú nad 65 rokov – vlani bolo takých 17 %, ukazuje graf dňa. Podľa riaditeľa inštitútu INESS Martina Vlachynského by mal štát lekárov odbremeniť od niektorých povinností a uľahčovať prácu tým, ktorí sú v dôchodkovom veku.

Plánovaný deficit slovenského rozpočtu na budúci rok je najvyšší spomedzi 19 členov Európskej menovej únie, ukazuje graf dňa. Podľa ekonómov je to vzhľadom na disproporčne silný vplyv vojny na Ukrajine na ekonomiku pochopiteľné. Upozorňujú však, že po roku 2023 bude musieť vláda šetriť, zatiaľ nepovedala ako.

Eurozóna sa podľa spresnených údajov v septembri tesne vyhla dvojcifernej inflácii, ukazuje graf dňa. Nič to však nemení na tom, že rast spotrebiteľských cien v menovom bloku je stále rekordný a Európska centrálna banka tak na budúci týždeň opäť prudko zvýši úrokové sadzby.

Medziročná inflácia v EÚ v septembri stúpla na nový rekord 10,9 % z augustových 10,1 %, uviedol Eurostat. Spresnil aj septembrovú hodnotu inflácie v eurozóne, ktorá sa zvýšila na 9,9 %. Pôvodne ju odhadoval na 10 percent.

Plyn s okamžitou dodávkou je na burze výnimočne lacný – až o polovicu oproti zmluvám na budúci mesiac, čo nie je zvykom, ukazuje graf dňa. Môžu za to takmer naplnené zásobníky naprieč kontinentom, teplé počasie a pripravované kroky EÚ.

Predaj nových osobných áut v EÚ stúpol druhý mesiac za sebou, v septembri medziročne o 9,6 % na 787-tisíc. Za prvé tri štvrťroky trh vykazuje pokles o zhruba desatinu, uviedlo európske združenie výrobcov áut ACEA.

EÚ podľa neziskovej organizácie T & E musí viac podporovať elektromobilitu, aby mohla konkurovať Číne. V správe uvádza, že rast predaja elektrických áut v Únii sa spomaľuje. V 1. polroku ich podiel na celkovom predaji dosiahol 11 %.

Potraviny na Slovensku v septembri opäť zdraželi, hoci svetové ceny poľnohospodárskych komodít sa pol roka hýbu opačným smerom, ukazuje graf dňa. Ekonómovia aj potravinári upozorňujú, že tento vývoj bude ešte pokračovať a ceny potravín začnú veľmi pozvoľne klesať až v budúcom roku.

Štát si na 10 rokov požičiava drahšie ako ľudia pri hypotekárnych úveroch, ukazuje graf dňa, v stredajšej emisii štátnych dlhopisov Slovensku totiž opäť zdraželo financovanie verejného dlhu. Spozornieť by mali uchádzači o hypotéku aj súčasní dlžníci, pretože takáto anomália podľa ekonómov nebude trvať dlho.

Slovensku sa prudko zvýšili náklady na štátny dlh, platí už vyššie úroky ako Španielsko, ukazuje Graf dňa. Najnovšie dlhopisy so splatnosťou 10 rokov budú úročené 4 percentami. Dôvodom je vojna na Ukrajine a politická neistota.

Napriek najväčšiemu plánovanému rozpočtovému deficitu od čias finančnej krízy bude zadlženosť Slovenska klesať, ukazuje graf dňa. Najviac k tomu prispeje dvojciferná inflácia a čerpanie hotovostnej rezervy štátu.

Zatiaľ čo rast cien bývania na Slovensku sa v druhom štvrťroku zrýchlil, v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky sa zdražovanie nehnuteľností spomalilo, ukazuje graf dňa z údajov Eurostatu. Aj keď Slovensko zatiaľ odoláva ochladzovaniu realitného trhu, makléri už cítia, že biznisu je menej.

Problémy v logistike, ktoré ochromovali európsky priemysel, síce poľavili, ale podnikom klesajú objednávky, ukazuje graf dňa. Dôvodom poklesu je ochladenie svetovej ekonomiky a vysoké ceny.

V časoch, keď sa svet snaží odpútať od fosílnych palív, klesá úloha jadra ako alternatívneho zdroja energie, ukazuje graf dňa. Jeho podiel na celkovom množstve vyrobenej elektriny je najnižší za desiatky rokov, nových reaktorov sa stavia málo, ich výstavba sa predlžuje.

Americké akcie si od začiatku roka pripísali vysoké straty, index newyorskej burzy S&P 500 klesol o približne 20 %. Viac ako pätinový celoročný prepad zaznamenal v tomto tisícročí len dva razy, v rokoch 2002 a 2008. (statista)

Štátne zásahy do cenotvorby spôsobili, že elektrina bude v budúcom roku stáť trikrát viac, ukazuje graf dňa. Spôsobilo to posunutie obdobia, na základe ktorého sa počíta regulovaná cena elektriny pre domácnosti a malé podniky.

Ceny ropy v posledných dňoch prudko stúpli, ukazuje graf dňa. Spôsobili to signály, že ropný kartel OPEC a jeho partneri sa v stredu vo Viedni dohodnú na výraznom znížení ťažby.

Medziročný rast vkladov obyvateľstva v bankách bol v auguste najnižší prinajmenšom od roka 2006. Bankám začína klesať prílev nových zdrojov, čo je ďalší dôvod na zvýšenie úrokov. Drahšie si už banky požičiavajú aj na medzibankovom trhu.

Hypotekárny trh sa ochladzuje, nových hypoték bolo v letných mesiacoch o tretinu menej než zvyčajne, ukazuje graf dňa. Štatistiky centrálnej banky však ešte neukazujú taký prudký prepad dopytu, o akom hovoria hypotekárni makléri.

Medziročná inflácia v eurozóne v septembri stúpla na nový rekord 10 % z augustových 9,1 %, uviedol v rýchlom odhade Eurostat. Najväčšími ťahúňmi boli ceny energií a potravín. Inflácia v regióne sa drží vysoko nad 2-percentným cieľom ECB.

Nové na Dennikn.sk

21:27Mária Kolíková: Vláda nepadne, Žilinka je obrovské sklamanie (+ video) 20:29Slovenský výrobca delostreleckej munície nabehol po Putinovej invázii na dvojnásobný výkon 20:09Školský týždeň: Bezpečnosť na školách potrebujeme riešiť, konkrétne kroky zatiaľ nepoznáme 19:33Zápisky z Dillí, z mesta, ktoré sa nedá pochopiť 19:09Keby sa zastavila odevná výroba, desaťročie by sme si nemuseli kupovať žiadne oblečenie 18:57High 5ive: Kafka z Haliče – Bruna Schulza skolila gestapácka guľka pred 80 rokmi 18:49Newsfilter: Niečo je zle, keď je takmer polovici voličov dobrý Pellegrini   18:43Graf dňa: Slováci zatiaľ drahšie energie nepocítili a cenové stropy im zoberú motiváciu šetriť 18:04Expert na nákupné správanie: Je lepšie mať širokú ponuku produktov ako úzku, ale pri tom sa to nesmie skončiť 17:44Matovič znervóznil diplomatov náznakmi, že podrží Orbána. Postoj k zmrazeniu eurofondov Maďarsku je nejasný 17:22Štátny tajomník taiwanskej diplomacie: Nesmieme dopustiť, aby sa tragédia na Ukrajine zopakovala 17:16Firemný newsfilter: Maďarská matka Slovnaftu hrozí vláde medzinárodným sporom, nalomený AeroMobil a veľký agroobchod J&T 17:05Kandelinka 363 a súmrak právneho štátu (udalosti týždňa) 16:07Žije s HIV: Stačia jeden alebo dva lieky denne. Občas ma až zamrazí, ako málo ľudia o víruse vedia 16:07Český týždeň: Nerudová zažíva raketový vzostup, jej kampaň však má aj slabiny 15:54Zdvíham prostredník 15:50Rusko sa vidí vždy v prvej lige, aj keď tam nepatrí 15:34Bezbrehé marketingové vyvolávanie obmedzili, no ponuky cez telefón nezmiznú  15:03MediaBrífing: Keď ľuďom na sociálnych sieťach skryjete toxický obsah, sami ho prestanú produkovať 14:38EÚ sa snažila, aby energie a voda boli dostupné pre všetkých. Mali by sme sa nad tým zamyslieť, hovorí sociologička Kusá 13:04Týždeň v európskej ekonomike: Komisia kritizuje Nemecko za príliš štedrú pomoc ekonomike 12:04Vývoj bojov (281. deň): Päť ponaučení aj pre slovenskú armádu z vojny na Ukrajine podľa britských analytikov 11:26Tára vám v hlave otravný vnútorný hlas? Vitajte medzi ľuďmi, hovorí psychológ 11:14Slipknot s albumom The End, So Far hlásia nový začiatok 11:11Prieskum Ipsosu: Najväčšiu dôveru má prezidentka Čaputová, podporuje ju aj väčšina voličov Matoviča 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Pol slova k § 363, vo zvyšku nuda v Brne  10:57Potratili alebo nemôžu otehotnieť. A každú chvíľu dostávajú otázky, kedy bude dieťa 09:04Svetový newsfilter: NATO vie, že Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane. Čo sa dohodlo v Bukurešti 09:00V pandémii sa topánky opotrebovali menej, ľudia počas klimatickej zmeny niekedy vyčkávajú s výmenou, hovorí manažérka z CCC 08:53Táto vláda stratila dôvod na svoju existenciu