Graf dňa

Ak máte radi ekonomické spravodajstvo v grafickej podobe, na tomto mieste budeme zhromažďovať grafy dňa.

Tvrdenie, že prorodinným balíčkom si najviac polepšia tí najchudobnejší, má háčik. Keď sa pomoc porovná v eurách, nie v percentách, dostanú v priemere menej ako rodiny s vyšším príjmom, ukazuje graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Navyše väčšinu z dodatočných príjmov im prinesie opatrenie, ktoré ich materiálne nedostatky nerieši – príspevky na voľnočasové aktivity detí.

Ruský režim je čoraz viac závislý od výnosov z ropy a plynu, ich podiel na celkových príjmoch rozpočtu sa v apríli vyšplhal na 63 percent, ukazuje graf dňa z údajov ruského ministerstva financií. Prudký pokles ostatných príjmov svedčí o tom, aké drastické dôsledky prinášajú ruskej ekonomike vojna a sankcie.

Viac ako polovica ľudí, ktorí si chcú kúpiť auto, má záujem o elektromobil. Vyplýva to z prieskumu EY, podľa ktorého sa dopyt po elektrických vozidlách dostal do zlomového bodu.

Slovenský verejný dlh síce do roku 2025 klesne pod hranicu 50 percent HDP, ale v dlhšom období už preváži vplyv starnutia populácie a bez ďalších reforiem zadlženosť opäť porastie, ukazuje graf dňa z predikcií Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Prorodinný balíček Igora Matoviča sa tak môže stať pre verejné financie príliš veľkým bremenom.

Vojna na Ukrajine a nová vlna covidu v Číne zastavili zlepšovanie situácie v globálnej logistike, ukazuje graf dňa. Drahá či meškajúca doprava a nedostatok komponentov tak budú naďalej tlačiť na rast cien.

Elon Musk v stredu papierovo prišiel o 12,3 miliardy dolárov. Ide o sumu, ktorá zodpovedá zníženiu hodnoty jeho podielu v Tesle. Akcie firmy v dôsledku prepadu trhu klesli najnižšie od začiatku roka.

Nezamestnanosť na Slovensku v apríli tretí mesiac za sebou klesla, údaj vyrátaný z celkového počtu uchádzačov sa znížil na 7,16 % z marcových 7,29 %. Evidovaná nezamestnanosť podľa ústredia práce ustúpila na 2-ročné minimum 6,54 %.

Eurokomisia navrhla zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie na 45 % do roku 2030. Len vlani pritom predstavila plán, ktorý počítal s nárastom na 40 %. Podiel OZE na spotrebe energie v EÚ v roku 2020 dosiahol 22,1 %. (čtk)

Akciový trh signalizuje, že Elon Musk nedokončí kúpu Twittera, prinajmenšom nie za ohlásenú cenu 54,2 dolára za akciu, ukazuje graf dňa. Excentrický miliardár a šéf automobilky Tesla začal v posledných dňoch transakciu spochybňovať, tvrdí, že sociálna sieť zavádzala o počte robotických účtov.

Inflácia v EÚ v apríli stúpla na rekordných 8,1 % z marcových 7,8 %. V eurozóne medziročný rast cien dosiahol 7,4 % a zostal na rovnakej úrovni ako v marci. Inflácia na Slovensku prekročila 10 %.

Ekonomický rast krajín V4 v prvom kvartáli pozitívne prekvapil a nad očakávania rástol aj najpomalší člen skupiny – Slovensko, ukazuje Graf dňa. Vyhliadky pre zvyšok roka sú však už menej priaznivé, môže za to ruská invázia na Ukrajinu.

Slovensko doplatí tento rok na ruskú inváziu na Ukrajinu spomalením ekonomického rastu o 2,7 percentného bodu, najviac zo všetkých krajín EÚ, ukazuje Graf dňa, ktorý porovnáva májovú a februárovú prognózu Európskej komisie. O viac ako dva percentné body sa zhoršili predpovede pre tohtoročný rast ešte v Česku, Lotyšsku, Estónsku a Nemecku.

Eurokomisia výrazne znížila odhad tohtoročného rastu HDP Únie na 2,7 %. Vo februári, ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine, prognózovala 4 %. Zhoršenie výhľadu pripisuje najmä následkom ruskej invázie na Ukrajine.

Výroba v slovenských automobilkách v prvom štvrťroku zaostávala v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021, ukazuje graf dňa. Rozdiel sa prehĺbil v marci, keď sa začali silnejšie prejavovať dôsledky ruského útoku na Ukrajinu. To je zlá správa pre tohtoročný ekonomický rast.

Zdroj - IFP, ŠÚ SR. Rok 2015 = 100, očistené o počet pracovných dní.
Zdroj - IFP, ŠÚ SR. Rok 2015 = 100, očistené o počet pracovných dní.

Česká koruna sa voči euru oslabila natoľko, že to centrálnu banku podnietilo k intervenciám na devízovom trhu, ukazuje Graf dňa. Banka sa tak snažila zvrátiť trend, ktorý naštartovalo zverejnenie mena jej nového guvernéra, ktorý je odporcom ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Slovenské banky na klesajúce zisky z poskytovania úverov reagovali výrazným zvýšením príjmov z poplatkov a provízií, ukazuje Graf dňa s údajmi za prvý štvrťrok. Dôvodom je rast biznisu, ale aj zmeny v cenníkoch.

Osamelí dôchodcovia sa stávajú jednou zo skupín najviac ohrozených chudobou, ukazuje Graf dňa. Vláda, ktorá by mala v stredu rozhodovať o opatreniach na zmiernenie inflácie pre chudobných občanov, však na nich nemyslela.

Česko čaká v tomto roku kombinácia dvojcifernej inflácie a krátkej miernej recesie, ukazuje Graf dňa z predpovedí Českej národnej banky. Tá vo štvrtok potvrdila svoju povesť bojovníka proti inflácii a zvýšila úrokové sadzby viac, ako sa čakalo.

Ak by Slovensko čerpalo eurofondy rovnakým tempom, ako je priemer ostatných poberateľov zdrojov od EÚ, ostávalo by mu do konca roka využiť necelú tretinu alokácie, nie 42 %, ukazuje Graf dňa. Na tradičnú pomalosť v čerpaní vláda špeciálne dopláca v čase vysokej inflácie.

Európsky priemysel má objednávok dosť, brzdia ho však problémy s dodávkami komponentov a surovín, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu zosilneli, ukazuje Graf dňa od Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií. Podniky nestíhajú uspokojiť silný dopyt, a to tlačí na rast inflácie, hovorí analytik IFP Martin Pažický.

Rusko je najväčším dodávateľom ropy do EÚ. Podľa údajov Eurostatu vlani zabezpečovalo takmer štvrtinu celkových dodávok tejto suroviny.

Švédsky akciový index OMX 30 sa v priebehu piatich minút pondelkového obchodovania prepadol asi o 8 %, ukazuje graf dňa. Rýchlo však väčšinu straty zmazal. Prepad spôsobil ľudský omyl, podľa Bloombergu nakrátko pripravil investorov o 300 miliárd eur, keďže v reakcii na vývoj na Štokholmskej burze klesali ceny akcií v celej Európe.

Aj keď sa české a poľské priemyselné firmy na nedostatok práce sťažovať nemôžu, rast produkcie sa spomaľuje a vyhliadky kazí vojna na Ukrajine s infláciou, ukazuje Graf dňa z indexov nákupných manažérov. Ich slovenskí kolegovia sú prekvapivo zatiaľ optimistickí.

Z piatich najväčších technologických firiem sa čistý zisk v prvom štvrťroku medziročne zvýšil len spoločnostiam Apple a Microsoft, ukazuje Graf dňa. Éra zaručeného vysokého rastu ziskov Veľkej päťky, ktorú priniesla pandémia, sa skončila, a to je zlá správa pre investorov do amerických akcií.

Inflácia v eurozóne v apríli stúpla na rekordných 7,5 % z marcových 7,4 %, uviedol v rýchlom odhade Eurostat. Prudko vzrástli ceny energií, výrazne sa zvýšili aj ceny potravín. Na Slovensku inflácia vzrástla na 10,9 %.

Eurozóna je horúcejším kandidátom na recesiu ako USA, kde reálne príjmy domácností počas pandémie pre štedrú pomoc od vlády prekonali úroveň spred covidu, ukazuje Graf dňa od hlavného ekonóma Capital Economics Neila Shearinga. Pre obyvateľov eurozóny budú drahšie energie a potraviny väčšou záťažou ako pre Američanov, čo nepriaznivo ovplyvní domácu spotrebu.

Ekonomika USA v 1. kvartáli nečakane klesla. HDP v prepočte na celý rok sa znížil o 1,4 % po náraste o 6,9 % v poslednom štvrťroku vlaňajška. Ide o prvý prepad od roku 2020, keď na ekonomiku doľahla pandémia.

Slovensko by muselo presadiť úsporné opatrenia v objeme 10,6 percenta hrubého domáceho produktu, aby sa verejné financie vrátili na udržateľnú cestu, ukazuje graf dňa na základe čerstvých údajov Európskej komisie. Spomedzi 27 členov Európskej únie je na tom horšie len Slovinsko.

Maďarská centrálna banka podľa očakávaní zvýšila základný úrok o jeden percentný bod na 5,4 %. Pokračuje v sprísňovaní menovej politiky v reakcii na rastúcu infláciu, ktorá v marci vzrástla na 8,5 %.

Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža je logické, že vláda zoberie na pomoc nízkopríjmovým občanom od tých, ktorí na inflácii zarobili najviac. „Keď stúpajú ceny energií, ktoré sú primárnym zdrojom inflácie, je do určitej miery spravodlivé, aby zisky týchto spoločností boli aspoň čiastočne redistribuované tým, ktorým to najviac poškodilo.“

Stovka najziskovejších firiem v roku 2020 zaplatila štátu na dani z príjmov zhruba miliardu eur. V roku 2017 to pritom bolo takmer 1,4 miliardy, ukazuje graf dňa. Energetika spolu s logistikou sa na celkovej sume podieľali skoro dvoma pätinami, ale výrazné zastúpenie mali aj firmy, ktoré nepatria medzi prirodzených kandidátov na špeciálny odvod, ako sú automobilky alebo maloobchodné reťazce.

Akcie v Číne zaznamenali najvýraznejší prepad za viac ako dva roky v dôsledku obáv z vplyvov protipandemických opatrení na ekonomiku. Znižujú sa aj ceny komodít, napríklad ropy, a silným poklesom sa začalo obchodovanie s akciami v Európe.

Zatiaľ čo drvivá väčšina členských krajín Európskej únie minulý rok s postpandemickým oživením ekonomiky konsolidovala svoje verejné financie, slovenský verejný dlh rástol, ukazuje Graf dňa. Dlh prvýkrát presiahol dôležitú hranicu 60 percent výkonu ekonomiky a rastúce úrokové sadzby spolu so spomalením ekonomického rastu skomplikujú jeho návrat na predpandemické úrovne.

Slovenské verejné financie v minulom roku skončili s deficitom o 1,1 miliardy eur menším, ako bol plán, štátnej kase pomohol najmä lepší výber daní, ukazuje Graf dňa. Aj keď pandemická hrozba je už výrazne nižšia ako pred rokom, obrovská neistota – a tým aj riziko pre štátny rozpočet – pretrváva pre vojnu na Ukrajine, hovoria ekonómovia.

Inflácia v EÚ sa v marci zvýšila na rekordných 7,8 % z februárových 6,2 %. Zdražovanie ťahajú hlavne rastúce ceny energií. V eurozóne sa medziročná inflácia zrýchlila na 7,4 %.

Zisk aj tržby Tesly v 1. štvrťroku prekonali odhady analytikov. Firma v reakcii na infláciu zvýšila ceny, čím vyrovnala vplyv uzavretia svojej továrne v Šanghaji.

Slováci vstúpili do vojnových čias s historicky najvyšším čistým finančným majetkom, ukazuje Graf dňa z údajov NBS. Domácnosti si ho začali výraznejšie budovať v časoch pandémie, pomohol im aj pozitívny sentiment na finančných trhoch. Vojnový šok sa však dotkne aj ich bohatstva.

Ruská invázia na Ukrajinu ukrojí z tohtoročného globálneho ekonomického rastu pätinu, ukazuje Graf dňa z aktuálnych predpovedí Medzinárodného menového fondu. Ekonomické dosahy vojny sa šíria „ako seizmické vlny z epicentra zemetrasenia,“ povedal šéf výskumu MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

Inflácia v marci vystrelila nad 10 % a najviac sa na najrýchlejšom raste spotrebiteľských cien od roku 2000 podieľali energie, bývanie a potraviny, ukazuje Graf dňa od IFP. To je zlá správa pre najchudobnejších Slovákov, ktorí na tieto položky míňajú väčšiu časť príjmov a zatiaľ márne čakajú na kompenzačné opatrenia.

Prílev ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine pomáha ekonomike východného Slovenska, tržby v reštauráciách a z ubytovaní v okresoch pri hranici výrazne vzrástli, ukazuje Graf dňa z údajov systému eKasa. Podľa odhadov vládnych analytikov je to len malá časť celkových prínosov utečeneckej vlny pre slovenskú ekonomiku.

Inflácia v USA sa v marci zrýchlila na 8,5 % a dostala sa najvyššie od decembra 1981. Medziročný rast spotrebiteľských cien prekonal očakávania analytikov, vo februári dosiahol 7,9 %.

Aj keď banky už zvyšujú úroky hypoték, stále ľuďom požičiavajú lacnejšie, ako musí na finančných trhoch platiť Slovensko, ukazuje Graf dňa. Je to anomália, ktorá signalizuje, že sadzby hypoték pôjdu nahor, upozorňuje analytik VÚB Michal Lehuta.

Ukrajina a Rusko patria k významným svetovým producentom dôležitých poľnohospodárskych plodín. Ich súhrnný vývoz pokrýval v uplynulých rokoch viac ako štvrtinu globálneho exportu pšenice a vyše pätinu vývozu jačmeňa. (statista)

Ak ukrajinská ekonomika tento rok padne o 45 %, bude to jedna z najhorších recesií za posledných 60 rokov. Ukazuje to Graf dňa z dát Svetovej banky. Recesia čaká aj Rusko, avšak banka nepočíta s takým hlbokým pádom ako v prípade Ukrajiny.

Vláda pravdepodobne ušetrí viac ako pol miliardy eur, omnoho viac, ako ministerstvo práce navrhuje dať na kompenzáciu rastu cien. Graf dňa ukazuje, že predpovede tohtoročného deficitu verejných financií od NBS a rozpočtovej rady sú výrazne nižšie ako cieľ schválený parlamentom.

Vládou schválená zmena 1. piliera by zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o jednu miliardu eur alebo o 1 % HDP ročne, uviedla rozpočtová rada. Podľa nej bude reforma v prvých rokoch deficitná.

Európske banky majú v Rusku, na Ukrajine či v Bielorusku expozície dosahujúce celkovo zhruba 90 miliárd eur. Graf dňa ukazuje, že sú výrazne koncentrované v troch krajinách. Medzi nimi sú aj domovské štáty matiek veľkých slovenských bánk.

Poľská centrálna banka zvýšila základný úrok prekvapivo o jeden percentný bod na 4,5 %, analytici počítali s nárastom o pol bodu. Snaží sa bojovať s vysokou infláciou, ktorá sa v marci zrýchlila na 22-ročné maximum 10,9 %.

Slovnaft a jeho maďarská matka Mol v marci na spracovaní ropy zarábali osemkrát viac ako mesiac predtým, ukazuje graf dňa. Asi dvoma tretinami k tomu prispela rekordná zľava, s ktorou sa po invázii na Ukrajinu predáva ruská ropa, zvyšok ide na vrub nedostatku nafty v Európe.

Po pandemickom roku 2020 vlani zo slovenských bánk najviac zvýšila čistý zisk Slovenská sporiteľňa, ukazuje Graf dňa. Bankám pomohla najmä nižšia potreba tvorby opravných položiek, ktorými sa pripravujú na úverové straty. Postpandemické oživenie ekonomiky spolu so štátnou pomocou však spôsobili, že úvery sa splácali lepšie, ako sa pôvodne čakalo.

Nové na Dennikn.sk

PM:00Máme na semifinále? Šanca je 40 percent, odhaduje Vůjtek, pokojne áno, myslí si Rapáč PM:00Prvá z mnohých? Na Srí Lanke prispeli vysoké ceny k bankrotu a politickým nepokojom PM:56Ukrajinský pár si namiesto Kanady vybral Slovensko, do vojnových zón poslali už 70 ton pomoci PM:448 verzus 14 rokov, celý majetok alebo 100-tisíc eur. V čom sa súdy v prípade Kováčika nezhodli PM:43Obžalovaný Miklas v kauze Dobytkár: Systém úplatkov tu fungoval dlhé roky. Bolo to verejné tajomstvo PM:23Graf dňa: Najchudobnejším rodinám má najviac pomôcť opatrenie, ktoré bude možno mnohým z nich nanič PM:45Ako sa zmení mesačná splátka hypotéky, keď sa zvýši úrok (príklady) PM:40Slovenka v Monaku: Nechápem, že sa na Slovensku ešte stále rieši, ak niekto žije inak, než je zvykom PM:04Shooty: Šialenec a sekera PM:58Koľko vyjde tento rok dovolenka pri mori? Stretnem tam ruských turistov? (dovolenkový manuál 2022) PM:51Budaj o medveďoch, ktorých je priveľa, o spolitizovaných poľovníkoch a zlatých padákoch (+ video) PM:53Fico prehráva, jeho obrana sa stráca vo väzení PM:47Do splývania, priatelia! PM:44Virologička Betáková: Opičie kiahne na Slovensku sú len otázkou času PM:29Tomi, choď sa pozrieť na toho 14-ročného Slafkovského. Ohromil ho, zobrali ho PM:15Trest pre Kováčika usvedčuje z klamstva aj Fica PM:02Milanová a Remišová sa sporia pre nový mediálny zákon a o to, čo robiť s nelegálnym obsahom na Facebooku PM:44Kováčik dostal osem rokov, štrnásťročný trest označil Najvyšší súd za neprimeraný PM:28Bolo to podľa zákona, ale s otáznikmi – prípad prvého odsúdeného za vojnové zločiny na Ukrajine PM:22Japonský subdodávateľ Jaguaru Land Rover podrastie. V Nitre prijme ďalších 200 zamestnancov PM:58Vývoj bojov (89. deň): Situácia je vážna, do obkľúčenia Ukrajincov pri Sjevjerodonecku zostáva posledných 25 km PM:36Ján P. (25) a jeho žena Zuzana (20), prišli do New Yorku 21. decembra 1927 a boli dočasne zadržaní PM:18Nikdy som sa tak nehanbil, napísal prvý ruský diplomat. V Kremli sa vraj už hovorí, kto môže nahradiť Putina AM:37Opičie kiahne nie sú chorobou gayov ani novým covidom, hovoria odborníci. Znepokojuje ich však rýchle šírenie AM:04Problém rieky Slaná sa naťahoval, kým nenastala ekologická katastrofa AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres)