Petr Fiala

Petr Fiala je český politik a vysokoškolský učiteľ. Od roku 2021 je českým premiérom.

Petr Fiala dnes diskutoval s ukrajinským premiérom Šmyhaľom o konkrétnych spôsoboch, ako by sa Česko mohlo zapojiť do povojnovej obnovy Ukrajiny. Česko by sa mohlo podieľať na obnove železničnej a osobnej cestnej dopravy, zdravotníctva či jadrovej energetiky.

V Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkých, teda aj pre páry rovnakého pohlavia. Väčšina Čechov je podľa prieskumov za, poslanci však váhajú. Ľudia, ktorí uzavrú len registrované partnerstvo, majú menej práv ako manželia.

Český premiér obvinil Rusko, že popri invázii na Ukrajine vedie proti Západu „morálno-ekonomickú“ vojnu. Cieľom Ruska je oslabiť a destabilizovať demokratické štáty, uviedol Petr Fiala v prejave v českej televízii.

Babiš sľúbil, že vládu do konca roka nepovalí, európska hanba Česka sa tak nemusí opakovať. Za bežných okolností je predsedníctvo v EÚ celkom byrokratická záležitosť, Česko má však po roku 2009 čo naprávať.

Kde vidí premiér Heger Slovensko o desať rokov: „Sebavedomý štát, ktorý vie priniesť idey a byť trendsetter v určitých oblastiach.“ „Česká republika má možnosť, potenciál a ešte aj povinnosť patriť medzi desať najúspešnejších krajín na svete,“ končí diskusiu českého a slovenského Denníka N český premiér Fiala.

Český premiér Petr Fiala (ODS) sa dištancuje od zakladateľa ODS Václava Klausa. Keď moderátorka Renáta Kalenská spomenula Klausov výrok o Ukrajine, Fiala mávol rukou. „Do ODS som prišiel až päť rokov po tom, čo nebol členom. Ako autoritu by som ho dnes necitoval,“ povedal Fiala.

Premiéri Fiala ani Heger nevidia zmysel v rokovaniach s Putinom o mieri na Ukrajine. V diskusii českého a slovenského Denníka N sa zhodli, že jedinou cestou je ukázať mu spoločnú silu.

„Ukrajina je slobodná demokratická krajina, sama si musí povedať, čo chce, a ja ju v tom budem podporovať,“ hovorí premiér Heger k tomu, aký typ dohody by mala uzavrieť s Ruskom. Tvrdí, že treba veriť vo víťazstvo Ukrajiny, „aj keby bola šanca len jednopercentná“.

Premiéri Fiala a Heger v diskusii rozoberajú tému populizmu a politický radikalizmus a to, prečo na Slovensku vládol Mečiar. „Strach môže byť živnou pôdou pre populizmus,“ hovorí český premiér.

Premiér Heger na diskusii Denníka N v Brne pozýva slovenských študentov študujúcich v Česku, aby sa vrátili do vlasti. Český premiér Fiala hovorí, že sa na Slovensku inšpiroval širšími politickými koalíciami, ktoré vymenili populizmus.

Český premiér Fiala si myslí, že pokračovanie federácie by neviedlo k situácii, aká nastala napríklad na Ukrajine, hoci by sa podľa neho medzi Čechmi a Slovákmi zvyšovalo napätie. Heger je spätne rád, že dejiny ukázali, že rozdelenie dvoch krajín uchopili správne.

Český premiér Petr Fiala a slovenský premiér Eduard Heger sa zhodujú na tom, že rozdelenie Československa bolo nevyhnutné. Povedali to v diskusii slovenského Denníka N a českého Deníka N v Brne.

Petr Fiala a Eduard Heger. Foto N - Vladimír Šimíček

Na spoločnú česko-slovenskú diskusiu Denníka N s premiérmi Hegerom a Fialom v Brne zostáva posledných 40 vstupeniek. Diskusia sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku oboch republík, rozprávať sa bude o vzťahoch a budúcnosti oboch krajín v kritickom období.

Český a slovenský Denník N pozvali českého premiéra Petra Fialu a slovenského premiéra Eduarda Hegera do spoločnej diskusie, ktorá sa bude konať 6. júna v Brne. Lístky sú už v predpredaji.

S Volodymyrom Zelenským sme rokovali aj o možnosti ponúknuť azyl ruským vojakom, ktorí odmietnu bojovať proti Ukrajine a dezertujú, povedal český premiér Petr Fiala.

Český premiér Petr Fiala dal jasne najavo, že sa chce zúčastniť cesty do Kyjeva už pri prvej zmienke o tejto možnosti, povedal zdroj českého Deníka N. „Prvá neformálna diskusia medzi jednotlivými premiérmi prebehla na Európskej rade vo Versailles. Premiér Fiala už tam jasne povedal, že on a Česko idú.“

Premiéri Česka, Poľska a Slovinska dnes pôjdu ako predstavitelia Európskej rady do Kyjeva. Majú sa stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a premiérom Denysom Šmyhaľom.

Podľa českého premiéra Petra Fialu je ruská invázia na Ukrajinu absolútne neospravedlniteľný akt agresie voči nezávislému štátu, ktorý nemôže ostať bez reakcie EÚ a NATO. Českých občanov vyzval, aby opustili Ukrajinu, a zdôraznil, že Česko ohrozené nie je. Prezident Miloš Zeman vystúpi s prejavom o 11.00. (irozhlas, deník n)

Českí antivaxeri zverejnili adresy poslancov, ktorí podporovali pandemický zákon, istá zmätená žena dokonca vošla k jednému priamo do domu. Nie je pritom úplne jasné, prečo zákon vyvoláva odpor hraničiaci s hrozbou násilia. Vláda sama hovorí, že ho v ideálnom prípade nikdy nepoužije, a od marca ruší skoro všetky opatrenia.

Český premiér Petr Fiala nečakane uzavrel veľkú kauzu. Nie je však jasné, či to považovať za úspech alebo potupnú kapituláciu, píše Kirill Ščeblykin. Česko mohlo ľahko vyhrať proti Poľsku spor o ťažbu v bani Turów, no vláda radšej narýchlo podpísala tajnú dohodu.

Miloša Zemana naštvalo, že som neprevzal jeho poverenie a neskúsil zostaviť vládu, vraví bývalý český premiér Andrej Babiš. „Predstavte si, že by som prezidentovi vyhovel, v tejto chvíli by som stále skladal vládu a hovoril by som: ,Jáj, predseda Fiala so mnou nechce hovoriť, tak to nevadí, možno si to rozmyslí, ja si ešte počkám‘,“ vysvetľuje Babiš v rozhovore.

Po viac ako 22-hodinovom rokovaní získala vláda Petra Fialu dôveru. Premiér o ňu požiadal už v stredu dopoludnia, rekordná rozprava trvala do rána a po pauze pokračovala večer, aj keď bol výsledok hlasovania vopred jasný. (čt)

Rokovanie českej poslaneckej snemovne o vyslovení dôvery vláde Petra Fialu trvalo celú noc. O  šiestej ráno schôdzu prerušili a bude pokračovať o 18.00 hod. (deník n)

Predseda parlamentu Boris Kollár sa stretol s českým premiérom Petrom Fialom. Hovorili o pandémii, ale aj o ekonomických problémoch. „Chceme bojovať aj proti inflácii, aj keď to nebude jednoduché,“ povedal Fiala, ktorého už skôr v Bratislave prijali premiér Heger a prezidentka Čaputová. (tasr)

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s českým premiérom Petrom Fialom: „Od rozdelenia Československa tento rok uplynie 30 rokov. Stále však dokážeme navzájom zdieľať svoje starosti a tešiť sa z úspechov našich krajín.“ Spoločne hovorili o pandémii, rastúcich cenách energií či napätí na východe.

Priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Českom treba posilňovať a doterajšiu spoluprácu ešte viac rozvíjať, zhodli sa Eduard Heger a Petr Fiala na utorkovom stretnutí. Heger je presvedčený, že oba kabinety sú a budú zladenými partnermi.

Na prelome apríla a mája by sa mohlo konať spoločné zasadnutie českej a slovenskej vlády, oznámili premiéri Eduard Heger a Petr Fiala. Tradičné stretnutie kabinetov posledné roky prekazila pandémia.

Český premiér Petr Fiala príde na budúci týždeň na Slovensko. Stretne sa s Eduardom Hegerom, prezidentkou Zuzanou Čaputovou a s predsedom Národnej rady Borisom Kollárom.

Vláda českého premiéra Petra Fialu na mimoriadnom zasadnutí schválila programové vyhlásenie. Na budúcu stredu s ním predstúpi so žiadosťou o podporu pred poslaneckú snemovňu.

Nová česká vláda Petra Fialu je kompletná po tom, čo prezident Miloš Zeman vymenoval ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu. Ten nemohol byť v decembri vymenovaný spoločne s ostatnými členmi kabinetu pre pozitívny test na koronavírus. (deník n)

Nová česká vláda schválila nárast platov zdravotníkov, ale aj pedagogických pracovníkov, pracovníkov v sociálnych službách, policajtov, hasičov a vojakov. Kabinet zároveň podporil ročné zmrazenie platov všetkých ústavných činiteľov. (irozhlas)

Kto je nový český premiér Petr Fiala? Predseda ODS o sebe hovorí, že je intelektuál a konzervatívec, ktorý obdivuje Jamesa Bonda a počúva džez. Zároveň patrí k menej čitateľným politikom, ktorí príliš nedávajú najavo emócie. (archívny článok)

Petr Fiala. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Nové na Dennikn.sk

07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Nezľakli sme sa tlakov za žiadnej vlády, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifestVčera 16:35Župani a hradné župy, Slováci a MaďariVčera 16:19Danglár: Trest smrtiVčera 16:15Oživenie Slovalca je menej pravdepodobné než to, že sa už nikdy nerozbehne, hovorí šéf zatváraných hlinikárníVčera 16:09Potvrdilo sa, že prvé štátne aukcie nahrávajú slnečným elektrárňam. Ich výkon by mohol byť ako sedem percent MochoviecVčera 15:41Desiatky umelcov vyzývajú Matoviča na odchod. Treba sa obetovať, hovorí Richard Stanke (+video)Včera 15:37Režisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéVčera 15:03Čo prekladáš? Lenka Cinková o ponore do uličiek brazílskej favely Včera 14:37Sovietsky človek zmutoval na Homo putinus. Je to človek cynický a pomstychtivý, vraví ruský sociológVčera 13:53Vývoj bojov (174. deň): Rusko predstavuje nové zbrane pre armádu, ale ani táto Potemkinova dedina si na Ukrajine nezabojujeVčera 13:51Ešte v apríli boli na nože, no napokon sa nitrianska automobilka s odbormi dohodla a tie si to veľmi pochvaľujúVčera 13:48Prečo tí, ktorí sú proti „špeciálnej operácii“, milujú svoju vlasťVčera 13:48Rozhovor s Volodymyrom Zelenským: Ak by sme ľuďom hovorili, že prídu Rusi, obsadili by nás za tri dniVčera 13:41Slovensku chýba to, čo Matovič nemáVčera 13:13Odmieta Trumpove lži, stojí ju to miesto v kongrese. Cheneyovej koniec je v skutočnosti nový začiatokVčera 12:24Radšej spolu padnemeVčera 11:57V malokarpatských vinohradoch stavajú kilometre plotov, aby hrozno ochránili pred vysokou zverouVčera 11:57Bežná populácia pácha viac trestných činov než ľudia s duševnou poruchou. Stigma však pretrváva, hovorí bývalý odborník z WHOVčera 11:26Olympiáda a draft vytvorili bublinu, ktorá teraz praskla. Handzuš, Lintner, Mikúš a Konečný hodnotia dvadsiatku