Petr Fiala

Petr Fiala je český politik a vysokoškolský učiteľ. Od roku 2021 je českým premiérom.

Premiéri Ľudovít Ódor a Petr Fiala sa zhodli, že je potrebné podporovať Ukrajinu všetkými prostriedkami, ktoré sú k dispozícii, a pokračovať v odmietaní ruskej agresie. Premiéri vyzdvihli dobré vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Českom.

Česko v utorok podpíše obrannú dohodu s USA, potvrdil Pentagón. Slovensko rovnakú zmluvu so Spojenými štátmi uzavrelo začiatkom minulého roka, jej prijatie v parlamente vtedy sprevádzali protesty a šírenie hoaxov.

Premiér Ľudovít Ódor pôjde na svoju prvú zahraničnú cestu do Nemecka. Podľa úradu vlády sa zúčastní na oslave 25. výročia vzniku Európskej centrálnej banky, kde sa stretne aj s kancelárom Olafom Scholzom.

Rusko podnikne odvetné kroky, ak bude Česko spätne žiadať nájomné za pozemky, ktoré využíva ruské veľvyslanectvo. Uviedla to hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová po tom, čo česká vláda zrušila uznesenia zo 70. a 80. rokov, ktoré dali Sovietskemu zväzu pozemky do bezplatného užívania.

Český prezident Petr Pavel je v prvom spore s Fialovou vládou, v kampani ho pritom Andrej Babiš označoval za vládneho kandidáta. Pavel nalieha na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, nepáči sa mu postoj Česka k situácii v Maďarsku a kritizuje aj chaos pri reformách či rušení pobočiek bánk.

Česko spustilo vlastný sankčný zoznam, zatiaľ je na ňom iba moskovský patriarcha Kirill. Ten označil Ukrajincov za „silu zla“. Od sankcií na patriarchu musela Európska únia upustiť pre nesúhlas Maďarska, preto česká vláda navrhla jeho zaradenie na vlastný zoznam.

Česká vláda schválila dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi. Premiér Petr Fiala po hlasovaní uviedol, že ide o krok, ktorý zvyšuje bezpečnosť Česka. Obdobnú dohodu podpísalo Slovensko s USA vo februári 2022. (tasr)

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský vyzval zamestnancov ministerstva, aby nepodceňovali starostlivosť o svoje fyzické a duševné zdravie po tom, čo v priebehu piatich mesiacov náhle zomreli traja českí diplomati vo veku 46 až 55 rokov.

Na pražskom Václavskom námestí demonštrovali proti chudobe tisícky ľudí, ktorí nie sú spokojní s vládou premiéra Fialu. Po dvojhodinovom proteste sa stovky z nich presunuli pred Národné múzeum a žiadali zvesenie ukrajinskej vlajky. Polícia ich vyzvala na odchod. (deník n)

Petr Pavel deň po svojej inaugurácii vymenoval Petra Hladíka do funkcie ministra životného prostredia. Bývalý český prezident Miloš Zeman politika KDU-ČSL, ktorého navrhoval premiér Fiala, menovať odmietal. (deník n)

Miloš Zeman rozdeľoval spoločnosť a Česko vystavil skúške, či zostane parlamentnou demokraciou, vraví Petr Fiala. Český premiér uviedol, že sa teší na spoluprácu s novým prezidentom Petrom Pavlom, ktorý chce spoločnosť spájať.

Český premiér Petr Fiala naposledy večeral s dosluhujúcim prezidentom Milošom Zemanom. Fiala povedal, že vzájomný dialóg sa vyplatil, a za najdôležitejší moment ich spolupráce označil to, keď Česko po invázii na Ukrajinu ukázalo zhodný zahraničnopolitický postoj.

Český premiér Petr Fiala vyhlásil, že viacero krajín EÚ je pripravených posielať Ukrajine ťažkú vojenskú techniku a všetko, čo majú k dispozícii. „Myslím si, že vedomie, že Ukrajine treba pomôcť, je tu veľmi silné,“ povedal na samite v Bruseli po stretnutí s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Český premiér Peter Fiala zablahoželal v štábe Petrovi Pavlovi k víťazstvu. „Stelesňuje hodnoty, ktoré považujem za dôležité pre budúcnosť,“ povedal Fiala. Potvrdil, že sa s Pavlom stretne v nasledujúcich týždňoch a dohodnú sa na podobe spolupráce.

Česká vláda podľa očakávania ustála v parlamente hlasovanie o nedôvere. Mimoriadnu schôdzu iniciovalo opozičné hnutie ANO Andreja Babiša. Prezidentský kandidát dva dni sľuboval, že sa dostaví na hlasovanie, ale nakoniec naň neprišiel.

Volodymyr Zelenskyj sa v telefonáte s Petrom Fialom poďakoval Česku za vojenskú podporu a dodal, že očakáva jej ďalšie posilnenie. Podľa Fialu sa telefonát uskutočnil v čase jeho návštevy zbrojovky Excalibur Army, ktorá je významným dodávateľom zbraní pre Ukrajinu.

Riešením konfliktu na Ukrajine je jej víťazstvo, zhodli sa premiéri Petr Fiala a Eduard Heger v diskusii na RTVS. „Nevidím veľa iných riešení, ako že Ukrajina v tej spravodlivej obrane zvíťazí. Považujem za povinnosť západných krajín Ukrajinu plne podporovať, pretože čelí prevahe, brutálnej vojne,“ povedal Fiala.

Obnovenie kontrol na hraniciach nikto v Česku nevnímal ako krok proti Slovensku, ale ako krok proti nelegálnej migrácii, povedal český premiér Petr Fiala. Česko prijalo v pomere k počtu obyvateľov viac utečencov z Ukrajiny než ktorákoľvek iná krajina EÚ a nezvládala nápor migrantov zo Sýrie, dodal Fiala.

Česká vláda by mala tento rok predstaviť zákon o dezinformáciách, no konšpiračné stránky zakazovať nechce. „Je potrebné zmieriť sa s tým, že budú existovať weby, ktoré budú šíriť takzvané alternatívne názory. Nikto ich zakazovať nebude,“ povedal minister vnútra Vít Rakušan.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger odcestuje 2. januára 2023 na návštevu Česka. Pozval ho premiér Petr Fiala pri príležitosti osláv 30. výročia vzniku samostatnej Českej republiky. (tasr)

V Prahe vytvorí koalíciu vládne Spolu a opozičné ANO, spoločne podporia za kandidáta na primátora Bohuslava Svobodu. 80-ročný gynekológ a poslanec za ODS, ktorý už mesto viedol v rokoch 2010 až 2013, nahradí vo funkcii Zdeňka Hřiba z Pirátskej strany. (deník n)

Novým pražským primátorom sa stane Bohuslav Svoboda (ODS). Foto - Deník N/Ludvík Hradilek

Eduard Heger ocenil zníženie roamingových poplatkov medzi EÚ a šiestimi krajinami západného Balkánu. „Myslím si, že to z hľadiska cestovného ruchu ocenia aj naši občania,“ povedal premiér po skončení samitu v Tirane.

O šále Viktora Orbána sa bude hovoriť aj na štvrtkovom samite V4, povedal český premiér Petr Fiala. Zareagoval tak na Orbánovu provokáciu, ktorý v nedeľu prišiel na futbalový zápas so šálom s mapu Veľkého Uhorska.

Vlak s členmi českej vlády do Kyjiva doviezla dieslová lokomotíva, mesto po ruských útokoch stále trápia výpadky elektriny. Česká delegácia strávi v Kyjive celý deň a má sa stretnúť aj s prezidentom Zelenským.

Český premiér Petr Fiala dorazil so siedmimi členmi vlády do Kyjiva. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N

Zástupcovia českej vlády dorazili do Kyjiva, pre ruské útoky mal ich vlak hodinové meškanie. Na stretnutí s predstaviteľmi ukrajinskej vlády sa okrem premiéra Petra Fialu zúčastnia traja vicepremiéri a štyria ministri.

V Prahe sa koná zhromaždenie na podporu Ukrajiny, organizátori zo spolku Milion chvilek chcú tiež upozorniť na nutnosť ochrany demokratických hodnôt. Václavské námestie je podľa reportéra ČTK zaplnené výraznejšie ako v piatok na protivládnej demonštrácii. (deník n)

V Prahe na Václavskom námestí sa koná protest proti vláde Petra Fialu, podľa polície sa akcie zúčastňuje niekoľko desiatok tisíc ľudí. Organizátori zvolali od začiatku septembra už tretie podobné zhromaždenie. Na predchádzajúcich dvoch protestoch rečníci kritizovali predovšetkým vysoké ceny energií, prozápadný kurz vlády a jej podporu Ukrajine. (deník n)

Foto Deník N - Gabriel Kuchta

Premiéri Eduard Heger a Petr Fiala si vo videu spoločne pripomínajú 104. výročie vzniku Československej republiky. „Slovensko a Česko sú už 30 rokov dva samostatné a nezávislé štáty, ale spoločná história a hodnoty nás spájajú,“ hovorí Heger.

Pred Pražským hradom sa zišlo niekoľko stoviek demonštrantov, prezidentovi Zemanovi chcú odovzdať petíciu za odvolanie vlády a vyhlásenie predčasných volieb. Petíciu podľa nich podpísalo vyše 30-tisíc ľudí. (idnes)

Česká vládna koalícia Spolu nepostaví do prezidentských volieb vlastného kandidáta, podporí trojicu Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Tí všetci podľa premiéra Fialu rešpektujú hodnoty, ktoré koalícia zastáva, a postavením ďalšieho kandidáta by znížili ich šance. (deník n)

V českých senátnych voľbách drvivo vyhrali vládne strany, Babišovo hnutie ANO prepadlo. Kandidáti vládnych strán získali celkovo 16 z 24 mandátov, o jeden sa stále bojuje. V najsledovanejšom dueli šéf senátu Miloš Vystrčil (ODS) obhájil svoj senátorský mandát v Jihlave pred bývalou Babišovou poradkyňou Janou Nagyovou (ANO), v druhom kole volieb získal 60 % hlasov. (deník n)

Český premiér Petr Fiala v mimoriadnom televíznom prejave povedal, že zastropovanie cien energií dáva ľuďom istotu, že zimu zvládnu. Povedal, že kríza je priamym dôsledkom „Putinovej ekonomickej vojny proti Západu“, a vyzval k šetreniu energiami.

V Česku podporí zastropovanie cien elektriny a plynu aj opozičné ANO. Strana však chce určiť maximálne ceny energií pre výrobcov, nie distribútorov, ako rozhodla Fialova vláda.

Fialova vláda nemôže veľkú pražskú demonštráciu ignorovať, aj keď premiér má fakticky pravdu, že za ňou stoja proruské sily. Český týždeň si všíma, že organizátori protestu na Václavskom námestí okrem iného požadujú ukončiť „riedenie národa“ ukrajinskými utečencami, čo sa už dá označiť za neonacistický slovník.

Petr Fiala dnes diskutoval s ukrajinským premiérom Šmyhaľom o konkrétnych spôsoboch, ako by sa Česko mohlo zapojiť do povojnovej obnovy Ukrajiny. Česko by sa mohlo podieľať na obnove železničnej a osobnej cestnej dopravy, zdravotníctva či jadrovej energetiky.

V Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkých, teda aj pre páry rovnakého pohlavia. Väčšina Čechov je podľa prieskumov za, poslanci však váhajú. Ľudia, ktorí uzavrú len registrované partnerstvo, majú menej práv ako manželia.

Český premiér obvinil Rusko, že popri invázii na Ukrajine vedie proti Západu „morálno-ekonomickú“ vojnu. Cieľom Ruska je oslabiť a destabilizovať demokratické štáty, uviedol Petr Fiala v prejave v českej televízii.

Babiš sľúbil, že vládu do konca roka nepovalí, európska hanba Česka sa tak nemusí opakovať. Za bežných okolností je predsedníctvo v EÚ celkom byrokratická záležitosť, Česko má však po roku 2009 čo naprávať.

Kde vidí premiér Heger Slovensko o desať rokov: „Sebavedomý štát, ktorý vie priniesť idey a byť trendsetter v určitých oblastiach.“ „Česká republika má možnosť, potenciál a ešte aj povinnosť patriť medzi desať najúspešnejších krajín na svete,“ končí diskusiu českého a slovenského Denníka N český premiér Fiala.

Český premiér Petr Fiala (ODS) sa dištancuje od zakladateľa ODS Václava Klausa. Keď moderátorka Renáta Kalenská spomenula Klausov výrok o Ukrajine, Fiala mávol rukou. „Do ODS som prišiel až päť rokov po tom, čo nebol členom. Ako autoritu by som ho dnes necitoval,“ povedal Fiala.

Premiéri Fiala ani Heger nevidia zmysel v rokovaniach s Putinom o mieri na Ukrajine. V diskusii českého a slovenského Denníka N sa zhodli, že jedinou cestou je ukázať mu spoločnú silu.

„Ukrajina je slobodná demokratická krajina, sama si musí povedať, čo chce, a ja ju v tom budem podporovať,“ hovorí premiér Heger k tomu, aký typ dohody by mala uzavrieť s Ruskom. Tvrdí, že treba veriť vo víťazstvo Ukrajiny, „aj keby bola šanca len jednopercentná“.

Premiéri Fiala a Heger v diskusii rozoberajú tému populizmu a politický radikalizmus a to, prečo na Slovensku vládol Mečiar. „Strach môže byť živnou pôdou pre populizmus,“ hovorí český premiér.

Premiér Heger na diskusii Denníka N v Brne pozýva slovenských študentov študujúcich v Česku, aby sa vrátili do vlasti. Český premiér Fiala hovorí, že sa na Slovensku inšpiroval širšími politickými koalíciami, ktoré vymenili populizmus.

Český premiér Fiala si myslí, že pokračovanie federácie by neviedlo k situácii, aká nastala napríklad na Ukrajine, hoci by sa podľa neho medzi Čechmi a Slovákmi zvyšovalo napätie. Heger je spätne rád, že dejiny ukázali, že rozdelenie dvoch krajín uchopili správne.

Český premiér Petr Fiala a slovenský premiér Eduard Heger sa zhodujú na tom, že rozdelenie Československa bolo nevyhnutné. Povedali to v diskusii slovenského Denníka N a českého Deníka N v Brne.

Petr Fiala a Eduard Heger. Foto N - Vladimír Šimíček

Na spoločnú česko-slovenskú diskusiu Denníka N s premiérmi Hegerom a Fialom v Brne zostáva posledných 40 vstupeniek. Diskusia sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku oboch republík, rozprávať sa bude o vzťahoch a budúcnosti oboch krajín v kritickom období.

Český a slovenský Denník N pozvali českého premiéra Petra Fialu a slovenského premiéra Eduarda Hegera do spoločnej diskusie, ktorá sa bude konať 6. júna v Brne. Lístky sú už v predpredaji.

S Volodymyrom Zelenským sme rokovali aj o možnosti ponúknuť azyl ruským vojakom, ktorí odmietnu bojovať proti Ukrajine a dezertujú, povedal český premiér Petr Fiala.

Český premiér Petr Fiala dal jasne najavo, že sa chce zúčastniť cesty do Kyjeva už pri prvej zmienke o tejto možnosti, povedal zdroj českého Deníka N. „Prvá neformálna diskusia medzi jednotlivými premiérmi prebehla na Európskej rade vo Versailles. Premiér Fiala už tam jasne povedal, že on a Česko idú.“

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosť 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné roky 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebela 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚ 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíra 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako Mečiar 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina SabakuVčera 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?Včera 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?Včera 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodinaVčera 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veriaVčera 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   Včera 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinámVčera 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)Včera 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviacVčera 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expertVčera 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovaromVčera 16:34Ako písať o vojne?Včera 16:33Danglár: Divoká jazdaVčera 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHLVčera 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciuVčera 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvodVčera 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatuVčera 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídliskoVčera 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšiaVčera 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístavVčera 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumovVčera 13:24MediaBrífing: Umelá inteligencia mení svet reklamy, z noviniek sú ľudia nadšeníVčera 13:07Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiťVčera 13:05Taiwanský diplomat: Dezinformácie berieme vážne. Každý na ne musí reagovať do dvoch hodín