Prieskumy preferencií

Až 65,3 % ľudí si myslí, že súčasná vládna koalícia vydrží celé štyri roky, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Podľa prieskumu si, naopak, len 29,5 % opýtaných myslí, že koalícia Smeru, Hlasu a SNS do riadneho termínu volieb nevydrží.

Politické strany majú podobnú podporu, akú mali vo voľbách. Mierne klesli preferencie hnutia Igora Matoviča, čo môže súvisieť s jeho premenovaním, stúpla Republika, ktorá prekročila 5-percentnú hranicu. Na túto hranicu sa dotiahla aj Aliancia, vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo na TV Markíza.

Zdroj - TV Markíza

Voľby by vyhral Smer (24 %) pred PS (20,1 %) a Hlasom (15,4 %), vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Všetky tri strany by si oproti volebnému zisku polepšili. Kým Hlas sa posilnil o 0,7 percentuálneho bodu, v prípade Smeru ide o 1,1 a v prípade PS až o 2,1 bodu.

Prvý povolebný model Ipsosu: Smer má 24 %, PS 19,1 % Hlas 15,1 %. Matovičov nový názov mätie, trojkoalíciu okolo jeho hnutia by volilo 7 percent respondentov. V parlamente by boli aj SaS (6,3 %), KDH (5,8 %) a SNS (5,1 %), dostala by sa tam aj Republika (5,8 %).

Vláda PS, Hlasu, SaS a KDH by bola prijateľná pre takmer všetkých voličov Progresívneho Slovenska aj SaS, ukázal povolebný prieskum Focusu. Za vznik takejto koalície by bolo aj zhruba 60 percent voličov KDH.

Veľká väčšina voličov Hlasu by si vybrala vládu so Smerom a SNS a odmietli by koalíciu s PS, ukázal prieskum Focusu po voľbách. Zo všetkých voličov zhruba 44 percent schvaľuje vznik novej vlády.

Najviac ľudí, ktorí neprišli k voľbám v roku 2020 a prišli voliť v sobotu, hlasovalo za Smer a Progresívne Slovensko. „Moja hypotéza je tá, že časť voličov Smeru po udalostiach z roku 2018 počas volieb zostala doma. Časť týchto voličov sa dnes Smeru podarilo vrátiť,“ vysvetľuje Martin Slosiarik. Pri PS zohral rolu úspech medzi prvovoličmi.

Dnes nemám chuť na ďalší exit poll, ale to pravdepodobne vyprchá, vraví riaditeľ Focusu Martin Slosiarik. Exit poll pre Markízu výrazne nadhodnotil výsledok Progresívneho Slovenska a netrafil víťaza. Podľa Slosiarika je za tým najmä väčšia ochota ich voličov odpovedať anketárom. Voliči ľavice a krajnej pravice častejšie účasť v prieskume odmietajú.

Dnes nemám chuť robiť ďalší exit poll, hovorí v podcaste riaditeľ Focusu Martin Slosiarik. Prieskum pre Markízu najmä nadhodnotil výsledok Progresívneho Slovenska. Slosiarik podrobne vysvetľuje, ako k tomu prišlo, aká je metodika pri tomto type prieskumu a kde sú jeho riziká.

Ak by sa do parlamentu dostali Demokrati, Smer by nevytvoril vládu s Hlasom a SNS ani s pomocou Republiky. Ukazujú to dáta z posledného prieskumu Ipsosu. Väčšinu by nemali ani prozápadné strany. Uvažovať by sa muselo o menšinovej vláde PS, Hlasu, SaS a KDH s podporou Demokratov. Takýto scenár pripustil Jaroslav Naď.

Ak by voľby dopadli tak, ako dnešný prieskum Ipsosu, vláda Smeru, Hlasu a SNS by na väčšinu potrebovala Republiku. Situáciu by zmenilo, ak by z parlamentu vypadli SaS aj KDH. V takom prípade by tieto tri strany mali jednoduchú väčšinu a spolu s Republikou by mohli robiť aj ústavné zmeny.

Prieskum AKO na rozdiel od ostatných ukazuje zásadnejší pokles Smeru v posledných týždňoch pred voľbami. Trendom potvrdeným z viacerých prieskumov je posilňovanie OĽaNO.

Ak by voľby dopadli ako posledný prieskum AKO, Smeru by na väčšinu v parlamente nestačila ani trojica strán Hlas, SNS a Republika. Naopak, koalícia PS, Hlasu, SaS a KDH by mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Zásadnú úlohu zohrá, či sa do parlamentu dostane Sme rodina.

V poslednom prieskume AKO Progresívne Slovensko tesne predbehlo Smer. OĽaNO sa posilňuje a mierne rastú aj Demokrati. V zóne ohrozenia je až sedem strán, ukazuje prieskum pre JOJ 24.

Boris Kollár sa už zrejme nedokáže zachrániť v parlamente, hovorí riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. „Môj osobný tip je, že Sme rodina je už mimo parlamentu a mimo neho aj zostane.“

Igorovi Matovičovi vychádza kampaň a dostal sa vyššie nad 7-percentnú hranicu. Strane SaS Richarda Sulíka zasa Matovičove útoky zatiaľ neublížili, ukazuje posledný prieskum Ipsosu.

Smer, Hlas a SNS by na vládnutie potrebovali ešte ďalšiu stranu, napríklad tichú podporu Republiky, ukazuje posledný prieskum Ipsosu. Prípadná vláda PS, Hlasu, SaS a KDH by podľa tohto prieskumu mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Bez Hlasu by vládu zrejme nezložili.

Smer je stabilizovaný okolo 20 %, PS v posledných týždňoch rýchlo rastie a za tri dni môže ešte vyhrať, ukazujú trendy z posledného prieskumu Ipsosu. Vypadnutie z parlamentu hrozí Sme rodina, ktoré má už len štyri percentá.

Ak by voľby dopadli tak, ako nameral prieskum Focusu, koalícia Smeru, Hlasu a SNS by na väčšinu nedosiahla, spolu by mala 69 poslancov. Potrebovali by buď podporu Republiky, alebo KDH. Kresťanskí demokrati však vládu so Smerom odmietajú. PS by teoreticky vedelo zostaviť koalíciu s Hlasom, SaS a KDH, mali by tesnú väčšinu 77 poslancov.

Posledný Focus pred voľbami: Vedie naďalej Smer (18 %) pred PS (16,6 %) a Hlasom (13,7 %). Rastie trojkoalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, má 8 %. V parlamente by boli Republika (7,7 %), KDH (6,5 %), SNS (6,4 %) a SaS (5,8 %). Sme rodina znovu kleslo, podobne ako Demokrati má podporu okolo štyroch percent.

Ak by voľby dopadli ako prieskum Ipsosu pre Pravdu, zostava Smer, Hlas a SNS by mala 69 poslancov a na väčšinu by potrebovala ešte ďalšiu stranu. Koalícia PS, Hlas, SaS a KDH by mala 74 poslancov.

Niečo vyše týždňa pred voľbami sa preferencie strán výrazne nepohli, na podobných číslach zostávajú Smer, PS aj Hlas. Najvýraznejšie sa prepadla Sme rodina až pod hranicu zvoliteľnosti, ukazuje prieskum Ipsosu pre Pravdu.

Smer je stále prvý s 20,3 percenta, druhé PS má 17,2, hnutie Sme rodina Borisa Kollára by skončilo mimo parlamentu, ukazuje prieskum Ipsosu pre Pravdu. Ak by voľby dopadli ako tento prieskum, problém zostaviť vládu by mali Smer aj PS.

Focus: OĽaNO so 6,3 % a Sme rodina so 4,9 % by do parlamentu neprešli. Prvý je Smer s takmer 19 % a s Hlasom (14,6) a so SNS (6,4) by dokázal vládnuť aj bez 8-percentnej Republiky. Na hranici zvoliteľnosti ostáva podľa prieskumu pre Markízu aj SaS, PS má 16,5 %.

Predvolebné prieskumy pomerne presne opisujú vývoj nálad voličov, ukazuje prehľad od roku 1998. Aj pred týmito voľbami ich politici spochybňujú. Spísali sme návod, ako ich čítať, prečo sú dôležitejšie trendy než čísla presné na desatiny percent a ako vlastne prieskumy vznikajú. Každé voľby priniesli nejaké prekvapenie, ale takmer vždy malo svoje vysvetlenie.

Peter Pellegrini (Hlas) obhajuje 14-dňový zákaz prieskumov pred voľbami, ktorý bol za vlád Smeru. Vraví, že to dávalo logiku, súčasné dvojdňové moratórium však meniť nechce. Ani Richard Sulík (SaS) súčasný stav meniť nechce. (ta3)

Predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu v lete nečakane spadla dôvera, ocitol sa za Robertom Ficom aj Ľudovítom Ódorom. V júli Pellegrinimu podľa Ipsosu dôverovalo vyše 38 percent voličov, v auguste necelých 32 percent. Najdôveryhodnejšou političkou zostáva Zuzana Čaputová, ktorej verí asi 42 percent ľudí.

Po prieskumoch agentúr Ipsos a AKO potvrdil druhé miesto Progresívneho Slovenska aj prieskum Focusu pre reláciu Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza. PS je v ňom druhé prvý raz, doteraz bývalo tretie. Smer vedie s náskokom piatich percentuálnych bodov, dostal by 20 percent hlasov.

Nový prieskum Ipsosu ukazuje posilňovanie koalície Igora Matoviča aj postupný prepad Sme rodina Borisa Kollára. SaS zrazu vyskočila o takmer dva percentuálne body, v posledných mesiacoch však má veľmi nestále preferencie.

Slovensko nemôže byť také beznádejné, aby prieskumy viedol Smer, vraví v podcaste V redakcii šéfredaktor Matúš Kostolný. Spolu s vedúcim reportérov Jurajom Koníkom hovoria o neistote v Hlase, kritike strán voči Progresívnemu Slovensku aj šanciach Matovičovej koalície.

Ak by mala vzniknúť vláda bez Smeru, podľa posledného prieskumu Ipsosu by sa museli spojiť PS a Hlas. V zostave s SaS, KDH a so Sme rodina by mali dovedna 79 poslancov. Ide však o veľmi neisté výpočty, keďže viacerým stranám hrozí vypadnutie.

Smer už prekonal hranicu 20 percent, PS sa blíži k 17 percentám, ukázal prieskum Ipsosu pre Pravdu. Výrazný prepad Hlasu znamená, že Robert Fico by mal problém zostaviť aj vládu s Petrom Pellegrinim.

Ivana Korčoka by za prezidenta chceli najmä voliči Progresívneho Slovenska, SaS a OĽaNO. Roberta Fica by okrem voličov Smeru chceli aj voliči SNS a Republiky, menej voliči Hlasu. A Petra Pellegriniho by volili najmä voliči Hlasu a Smeru, výrazne ho odmietajú napríklad aj voliči Republiky, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N.

Ivan Korčok získava po rozhodnutí Zuzany Čaputovej nekandidovať nových voličov, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. V druhom kole by porazil Roberta Fica, no Petra Pellegriniho zrejme nie.

Každé z volieb od roku 1994 priniesli veľké prekvapenie – šéfovia prieskumných agentúr teraz očakávajú prekvapenie v ziskoch stredopravých strán. Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že sa k nim môže pridať aj 10 percent voličov. Václav Hřích z AKO, naopak, odhaduje, že veľká časť stredopravých voličov rezignuje a nepôjde voliť.

Koalícia OĽaNO, Za ľudí a KÚ by sa podľa prieskumu Focusu pre TV Markíza nedostala do parlamentu, vypadnutie hrozí aj Sme rodina, KDH, SaS a SNS. Ak by viaceré malé strany vypadli, Smer a Hlas by sa posilnili a mohli by vládnuť aj vo dvojici.

Newsfilter: Prepadnutie KDH a SaS by znamenalo aj víťazstvo extrému a iného neštandardu nad tradičnými politickými smermi. „Nie že by to boli ideálne zoskupenia, ale aspoň sú ako-tak predvídateľné, neinklinujú toľko k populizmu, a čo je dnes zvlášť dôležité, v zásade rozoznávajú svetové strany,“ píše Tomáš Gális.

Dáta agentúry Ipsos týkajúce sa voličských jadier jednotlivých strán a ich potenciálu neprinášajú veľa optimizmu, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Naopak, vidno na nich niektoré neblahé trendy, ktoré môžu prispieť k opätovnému víťazstvu únoscov štátu.“

Väčšina voličov Sme rodina by bola podľa prieskumu proti tomu, aby išla strana Borisa Kollára po voľbách do vlády so Smerom. Prijateľnejšie sú pre nich Hlas a PS, ale ani tieto strany vo vláde väčšina Kollárových voličov nechce.

Smer je v budúcej vláde prijateľný najmä pre voličov Republiky a SNS, ale aj pre väčšinu voličov Hlasu, ukázal prieskum. Väčšina voličov ostatných strán stranu Roberta Fica odmieta – neprijateľný je pre 62 % voličov Sme rodina.

Najviac prijateľnou stranou v budúcej vláde je Hlas Petra Pellegriniho, akceptovalo by ju 41 % voličov, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Voliči Hlasu by výrazne viac chceli vládu so Smerom ako s Progresívnym Slovenskom.

S najnovším prieskumom môže byť spokojná len máloktorá strana, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. K stranám, kde nepochybne vládne dobrá nálada, patria SNS a Republika. Medzi nespokojnými má špecifické postavenie Hlas, ktorému sa rozplýva sen o víťazovi volieb.

Voličky Sme rodina už reagujú na škandál Borisa Kollára, v prieskume Ipsosu sa strana prepadla zo 7,2 na 6,4 percenta. Hlbší pohľad na dáta ukazuje, že Kollárovi odchádzajú najmä ženy. Pred mesiacom ešte zhruba desať percent všetkých žien hovorilo, že by volili Sme rodina, teraz to je sedem percent.

Smer ďalej rastie a získal 19,4 percenta, Progresívne Slovensko potvrdilo druhé miesto s 15,9 percenta a tretí je Hlas so 14,9 percenta, ukázal nový prieskum Ipsosu pre Denník N. Vypadnutie hrozí koalícii OĽaNO, Za ľudí, KÚ a aj stranám KDH a SaS. SNS Andreja Danka má päť percent už podľa tretej agentúry.

Návrat Andreja Danka potvrdzuje aj prieskum agentúry AKO, rast Smeru sa zastavil na 18 percentách. Za Smerom by nasledoval Hlas s výsledkom okolo 16,5 percenta. Na treťom mieste by sa umiestnilo Progresívne Slovensko s odhadom okolo 15,4 percenta.

Ak by voľby dopadli ako prieskum Focusu, vláda Smeru, Hlasu, SNS a Sme rodina by mala 81 mandátov. Ak by mala vzniknúť koalícia bez Smeru a SNS, napríklad strany Hlas, PS, Sme rodina, KDH a SaS by spolu mali 82 poslancov.

SNS by sa podľa nového prieskumu Focusu už dostala do parlamentu, vyhral by Smer (19 %), druhý je Hlas (16,3 %), tretie PS (13,5 %). Blok proruských strán Smer, SNS a Republika by mal spolu 58 mandátov.

Rozhodnutie Zuzany Čaputovej o jej politickej budúcnosti prichádza v čase, keď má s náskokom najvyššiu dôveru spomedzi všetkých politikov. Prieskum Ipsosu pre Denník N ukázal, že je prvá s takmer 43 percentami, druhý Peter Pellegrini má 36 %, tretí Ľudovít Ódor predbehol Roberta Fica.

Progresívne Slovensko predbehlo Hlas a dostalo sa nad 15 percent, Smer zvyšuje náskok, ukazuje prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Ak by sa voľby konali dnes, väčšina by sa v parlamente rodila ťažko. Smer by ju nemal, ani keby na koalíciu s Republikou kývol Hlas, čo Peter Pellegrini aktuálne odmieta.

Smer Roberta Fica ďalej rastie a SNS Andreja Danka sa už blíži k piatim percentám, ukazuje prieskum AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Smer má v prieskume 19 %, druhý Hlas 17,2 a tretie Progresívne Slovensko 14,4.

Nové na Dennikn.sk

08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im08.12 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka08.12 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner