Prieskumy preferencií

To, že súčasná menšinová vláda nevydrží a budú predčasné voľby, si myslí 57,3 obyvateľov Slovenska. Opačný názor, že vláda vydrží a predčasné voľby nebudú, zastáva 30,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane.

Mikuláš Dzurinda sa do politiky vracia s nízkou popularitou, dôveruje mu 18 percent opýtaných z prieskumu Ipsosu, nedôveruje až 68 percent. Keď pred poslednými voľbami Andrej Kiska uvažoval, že Dzurindu zavolá do strany, nedôverovalo mu až 80 percent respondentov.

Na čele rebríčka dôveryhodnosti je prezidentka Zuzana Čaputová, druhý je Peter Pellegrini, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Hneď za Robertom Ficom je Ivan Korčok, ktorému v SaS ponúkli post volebného lídra. Predbehol aj premiéra Eduarda Hegera a predsedov ostatných strán.

Najväčší volebný potenciál majú Hlas a Smer, každá strana okolo 30 percent. Ukázal to prieskum Ipsosu, kde mohli respondenti uviesť svoje druhé a tretie voľby. Polovica voličov Hlasu uviedla Smer a naopak. Potenciál SaS a PS sa blíži k 20 percentám, na podpore OĽaNO vidno, že mu zostali najmä skalní sympatizanti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Hlas zostáva preferenčne najsilnejšou stranou, vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Strane Petra Pellegriniho by vo voľbách dalo hlas 19,3 % respondentov, nasleduje Smer s 15 % a SaS s 12,9 %. Progresívne Slovensko by získalo 10 %, OĽaNO 7,9 % a Sme rodina 7,6 %.

Súčet volebných preferencií vládnych strán po odchode SaS z vlády klesne na približne 17 percent. SaS bola v poslednej dobe preferenčne najsilnejšou vládnou stranou, v poslednom prieskume AKO sa jej podpora odhadovala na 13,1 %. Podpora OĽaNO na 8,4, Sme rodina na 6,6 a Za ľudí na 2,1 %. Najvyššiu súhrnnú podporu mali vládne strany tesne po voľbách, keď ich podporovala približne polovica voličov.

Hlas zostáva preferenčne najsilnejšou stranou, vyplýva z prieskumu AKO pre TV Joj. Stranu Petra Pellegriniho by podľa neho volilo 19,2 % voličov, nasleduje Smer (14,9) a SaS (13,1). Do parlamentu by sa nedostali Za ľudí, kotlebovci ani SNS.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

OĽaNO skonzervatívnelo aj z pohľadu ich priaznivcov, upozorňuje sociológ Martin Slosiarik. „Tí, ktorí zostali, sú stále voliči OĽaNO z roku 2020. OĽaNO prakticky nezískalo nových voličov, zostalo mu pevné jadro. Zdá sa, že pri hnutí zostali konzervatívnejší voliči, alebo teda minimálne voliči, ktorí sami seba neidentifikujú ako liberálov.“

Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, myslí si sociológ Martin Slosiarik. „Ja si myslím, že ich voliči to budú takto vyhodnocovať. To neznamená, že teraz mohutne prejdú na stranu opozície, no obával by som sa ich demobilizácie. Smer v roku 2012 nevyhral preto, že ho prišli voliť pôvodní voliči SDKÚ. Vyhral preto, že títo voliči zostali doma.“

Volebný potenciál Smeru je nad 25 %, vraví v rozhovore riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Ako svoju druhú voľbu ho uvádza časť voličov Hlasu, v prípade prepadu Pellegriniho by Smer z toho ťažil. Veľká miera akceptácie Smeru je aj medzi voličmi SNS a Republiky.

Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš Benedikovič

Až 53,5 percenta opýtaných si myslí, že by mal dať štát vyššiu sumu pre ľudí s nízkym dôchodkom a naopak, nižšiu pre tých s vysokým dôchodkom. Vyplýva to z prieskumu AKO pre televíziu Joj.

Slovenské strany môžu začať bojovať o maďarských voličov, píše Zsolt Beke v dnešnom Napunk newsfiltri. Strany Aliancia a Maďarské fórum podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO nedosahujú spolu ani trojpercentnú podporu, pričom podľa sčítania obyvateľov máme na Slovensku osempercentnú maďarskú menšinu. (napunk)

Voľby by v júni vyhral Hlas s 20,5 %, druhý je Smer so 14,4 % a tretia SaS s 9,6 %. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Nasleduje PS s 9,1 %, Sme rodina má 7,6 %, OĽaNO 7,1 %, Republika 6,8 % a KDH 6,7 %. SaS v prieskume klesla o jeden a pol percentuálneho bodu, OĽaNO o jeden bod.

Parlamentné voľby by vyhral Hlas s 20,2 % pred Smerom (14,8 %), SaS (14,3 %) a PS (9,9 %), vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Nasledovalo by OĽaNO (8,5 %), KDH (7,3 %), Sme rodina (5,7 %) a do parlamentu by sa dostala aj Republika (5,2 %).

Igor Matovič prekonal rekord nedôveryhodnosti všetkých politických lídrov od volieb 2020, podľa prieskumu Focusu mu nedôveruje 88 percent opýtaných. Premiéra Eduarda Hegera v dôvere preskočili Richard Sulík aj Robert Fico.

Zuzana Čaputová už nie je na čele rebríčka dôveryhodnosti, tesne ju predbehol Peter Pellegrini, ukazuje prieskum Focusu pre Na telo TV Markíza. Prezidentke dôveruje 42 percent opýtaných, predsedovi Hlasu 44 percent.

Obyvatelia Slovenska najviac dôverujú armáde (66,4 %) a polícii (62,3 %). Za nimi nasleduje prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej verí 59,7 % opýtaných, vyplýva z prieskumu AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Špeciálnej prokuratúre, ktorá nasleduje za prezidentkou, verí 46,3 % respondentov. To je mierne viac než generálnej prokuratúre (44,7 %).

Parlamentné voľby by vyhral Hlas (18,2 percenta) pred SaS (14,3) a Smerom (13,5 percenta). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Preferencie strán sa v posledných mesiacoch menia len málo.

S prácou prezidentky Zuzany Čaputovej je spokojných 55,3 % ľudí, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Nespokojných s ňou je 41,4 % respondentov, zvyšných 3,3 % nechcelo či nevedelo odpovedať.

Ak by sa parlamentné voľby konali teraz, zvíťazil by v nich Hlas (18,9 %) pred Smerom (14,5 %), tretia by skončila SaS (14 %). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane.

Väčšina občanov Slovenska si myslí, že by sme mali uľahčiť prístup na pracovný trh cudzincom s vysokou špecializáciou. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane.

Dôvera v prezidentku Zuzanu Čaputovú sa vo februári dostala na rekordne nízku úroveň – verí jej 42 % opýtaných. Petrovi Pellegrinimu dôveruje 39 %, premiérovi Eduardovi Hegerovi 28 %. Igorovi Matovičovi verí len 11 % respondentov, ukázal prieskum agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom.

Parlamentné voľby by vyhral Hlas (17,5 percenta) pred Smerom (14,5) a SaS (14,2). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Preferencie týchto strán sa od januára menili málo, zmeny sa pohybovali len v desatinách percentuálneho bodu.

Blok pravicových strán, ktorý vo voľbách 2020 uspel v netradičnej sile, sa opäť prepadol na dlhodobé čísla. „Má približne 44 % a ľavicovo-nacionálny približne 50 %, čo je oproti voľbám významný posun, ktorý pripomína obdobie rokov 2002 až 2010,“ vraví sociológ Martin Slosiarik.

Ľavicovo-nacionalistický blok strán sa otriasol z volieb 2020 a opäť vyrástol na silu, ktorú mal na Slovensku dlhodobo. Medzi tieto strany je možné zaradiť Smer, ĽSNS, Republiku, SNS aj Hlas. Vrátili sme sa k pomerom z rokov 1992 až 1994, vraví sociológ Martin Slosiarik.

Pellegrini a Fico sa pretekajú, kto príde s lepším nápadom proti zdražovaniu. Pellegrini by rozdával stámilióny, Fico sa popri útokoch na prezidentku či obrane svojich ľudí vracia k porovnávaniu cien potravín, ako to robil pred 18 rokmi. Hlas klesá, Smer rastie.

Prieskum Focusu pre Na telo: Smer je druhý a od Hlasu ho delí už len percento a pol. Hlas by vo voľbách získal 17,8 %, Smer má 16,3 %. Nasleduje SaS s 11,1 %, PS s 8,3 % a OĽaNO s 8 %. V parlamente by bola aj Republika so 7,8 %, Sme rodina (6,1 %) a KDH (5,8 %).

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníciVčera 12:39Hiking basecamp: 8 tipov na výlety jesennými dolinamiVčera 12:30Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útokyVčera 12:30Z najznámejšieho mosta vojny na Ukrajine ľudia spontánne urobili pamätník (fotogaléria)Včera 11:11Firemný newsfilter: Slovnaft už nedostatkom palív nestraší, teplárne zaujali fondy a nový expert štátu na lákanie investíciíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Borisova väčšina