Vojna na mape

Podcast V športovej redakcii: „Náladu v spoločnosti ohľadom vojny proti Ukrajine lepšie odráža hokejový zväz ako vláda. Ľudí, ktorí si želajú víťazstvo Ruska, vyrušuje ich vlastné nepohodlie. Tak to je aj v prípade funkcionárov, ktorých vyrušuje, žeby prišli o hráčov z KHL.“

Nitrianska sudkyňa Mária Ondrejová prehovorila, ako za ňou bol v roku 2018 vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prihovárať sa za podnikateľa Petra Petrova, ktorý je blízky takáčovcom. Kováčik pritom obišiel zaužívané pravidlá, za sudkyňou zašiel po prosbe svojho kamaráta, exšéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka, ktorý sa priatelil s Petrovom.

Viaceré krajiny už vedú kampane, aby ľudia šetrili energiami, hovorí v rozhovore Brian Motherway, expert Medzinárodnej agentúry pre energie (IEA). Podľa neho fungujú tri druhy argumentov – apel na úsporu peňazí, boj s klimatickou zmenou a pomoc Ukrajine.

Brian Motherway, vedúci oddelenia energetickej efektívnosti v Medzinárodnej agentúre pre energie (IEA). Foto - dánske ministerstvo pre klímu a energetiku

Europoslanci vyzvali na zriadenie osobitného tribunálu, ktorý má vyšetriť možné vojnové zločiny Ruska na Ukrajine. V prijatom uznesení tiež žiadajú rozšírenie protiruských sankcií okrem iného na nemeckého exkancelára Gerharda Schrödera pracujúceho pre ruské štátne firmy.

Infografika: Hlavné ropovody v strednej Európe.

Tempo utečencov z Ukrajiny nemá obdobu: za tri týždne ušlo toľko ľudí ako v Sýrii za tri roky. Záťaž je hlavne na nových členských krajinách EÚ, do západnej Európy zatiaľ prišla len desatina z troch miliónov.

Mapa: Postup ruských jednotiek na Ukrajine počas 20. dňa invázie.

Ruský postup na takmer celom území Ukrajiny zostáva podľa USA „zastavený“. Ukrajinské sily podľa vysokého predstaviteľa Pentagónu navyše „účinne zasiahli“ ruské logistické a udržiavacie kapacity. (cnn)

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine – 19. deň:

Mariupol zostáva úplne zablokovaný, nepodarilo sa evakuovať ľudí ani doviezť humanitárny náklad. Oznámila to podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková. „Náš humanitárny náklad sa opäť vrátil do Záporožia. Toto je štvrtý deň, keď nemôžeme dodať vodu, potrebné lieky a potraviny,“ zdôraznila. (unian)

Vláda USA oznámila Slovensku, že s dodávkou objednaných stíhačiek F-16 bude meškať aspoň rok. Slovensko tak bude musieť vyriešiť niekoľkomesačné „okno“ vo svojej vzdušnej obrane. Ruské stíhačky totiž doslúžia skôr, než prídu americké.

Do ktorých krajín utekajú Ukrajinci pred vojnou. Počet utečencov už stúpol na 2 milióny, na Slovensko vstúpilo viac ako 140-tisíc z nich.

Rusi neplnia ciele a majú veľké problémy, priznáva to aj Igor Strelkov. Viac v zhrnutí, čo je nové vo vojne na Ukrajine podľa správ rozviedok – 12. deň.

Na Ukrajine sa bojuje vo viacerých mestách, ich obyvatelia sa z nich snažia utiecť smerom na západ. Pre bližšiu predstavu, o koľko ľudí ide, prinášame porovnanie podľa počtu obyvateľov s inými európskymi mestami.

Pre pokračujúce ruské ostreľovanie zlyhal aj druhý pokus evakuovať civilistov z obliehaného Mariupolu, oznámil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. O prerušení evakuácie informoval aj Červený kríž.

Ruský vojenský konvoj, ktorý sa ťahá takmer 60 kilometrov, sa aktuálne zastavil asi 15 kilometrov severne od Kyjeva.

Mapa: Postup ruských jednotiek na Ukrajine počas 9. dňa invázie

Zdroj - N

Graf: Ako fungujú kazetové bomby

Záporožská jadrová elektráreň, ktorú ovládli ruské jednotky, je výkonom najväčšia v Európe. Ukrajina má celkovo štyri jadrové elektrárne s 15 reaktormi, z toho šesť patrí k záporožskej. Jadrová energia sa podieľa na ukrajinskej výrobe elektriny 55 percentami.

V záporožskej elektrárni aktuálne funguje jeden zo šiestich reaktorov, no vo všetkých je palivo. Prezident Energoatomu Petro Kotin povedal, že personál pracuje „pod hlavňami agresorov“, ktorí zhruba o 4.30 ráno po ostreľovaní zlomili odpor obrancov elektrárne. (pravda)

Európa očakáva ďalšie vlny utečencov z Ukrajiny, predpoklady hovoria až o štyroch miliónoch ľudí, ak budú boje pokračovať. Na utečencov sa pripravujú aj mimo strednej Európy, do Talianska by podľa odhadov mohlo prísť 800- až 900-tisíc ľudí, ktorí tam majú rodiny a známych.

Mesto Cherson je dôležité pre ďalší postup ruskej armády, Ukrajinu čakajú ťažké boje, myslia si analytici. Obsadenie Chersonu môžu ruskí vojaci využiť pri postupe na sever, ale otvára im aj cestu na Odesu. V mori pri najväčšom ukrajinskom prístave už videli ruské vojenské lode, Američania sa obávajú ďalších útokov.

Z Ukrajiny utieklo od začiatku ruskej invázie už viac ako milión ľudí. Uviedol to Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, podľa ktorého ide z hľadiska rýchlosti o bezprecedentný exodus v tomto storočí.

Termobarické zbrane nie sú zakázané Ženevskými konvenciami, pretože nie sú klasifikované ako jadrové, biologické ani chemické. Ukrajinská strana tvrdí, že Rusko ich využilo v meste Ochtyrka, kde pri pondelkovom výbuchu zomrelo 70 ľudí.

Nové na Dennikn.sk

18:59Máš ho? Si nebezpečný. Nemáš? Boj sa o život. Konflikt na Ukrajine sa zmenil na vojnu dronov (reportáž) 18:12Dostal sa Fico opravou premlčania do pasce? A dostali prezidentka a opozícia ďalšiu šancu? (otázky a odpovede) 18:12Koalícia na tretíkrát opravuje zákon, ktorým chce siahnuť na právomoci miest a obcí. K Rážovej novele už majú výhrady aj úrad vlády, ministri a NBÚ 17:56Ako to číta Ivan Mikloš: Transatlantická spolupráca sa otriasa v základoch. Čo musí Únia urobiť, aby sa situácia zmenila 17:31Súťaž o ikonický Propeller v Bratislave: Je najvyššia cena vždy najlepšie riešenie? 17:10Shooty: Pomoc 16:41Naši nepriatelia rozumejú iba sile 16:15Graf dňa: Oživenie eurozóny pomaly napreduje, ale s pokračujúcimi inflačnými tlakmi 16:08Prosím, nesmejte sa plešine Erika Kaliňáka. Smejete sa nám všetkým 14:42Zomrel fotograf Dmitrij Markov. Mal 42 rokov a ukazoval alkoholom aj násilím zdevastované Rusko 14:17Vývoj bojov (728. deň): Abrams už bojuje a je lepší ako Leopard, tvrdia tankisti zo 47. brigády 14:05Český prokurátor Borgula: Inzerát znevažujúci vyšetrovateľku? Pred tým treba varovať 13:55Penta nestíha stavať, ministerka pomáha. Dolinková ohrozuje peniaze všetkých 13:48Ultraľahké skialpinistické viazanie na širokej lyži je nezmysel. Komponenty musia byť zladené 13:14Kmotrík končí s gastrokartami. Mnohým klientom na nich prepadol príspevok na stravu 12:22Výživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinky 11:21Farmári na traktoroch blokovali dopravu. Ak nesplníte naše požiadavky, vrátime sa a bude nás viac, odkazujú (+ video) 11:20Adrián Guľa: Oslovil ma klub z Ruska, odmietol som. O hodnotách nehovorím, ja ich žijem 11:14V deň invázie bol Fico zaskočený, potom sa vrátil k ruskej propagande. Blaha už negratuluje Putinovi k sviatku 10:59Ukrajinská rapperka Alyona Alyona: Každý koncert je teraz pre mňa emocionálny, ten v Bratislave bude ešte viac 10:21Párový terapeut: Zahodiť manželstvo pre neveru môže byť chyba 10:16Korben Dallas: Nový album je čistý destilát našej trojice, ale obsahovo temnejší 09:26Vládna koalícia napráva vlastnú chybu. Premlčanie pri znásilnení ostane dvadsať rokov 09:10Plastové obaly z kozmetiky a potravín sa začnú recyklovať a nie iba spaľovať. Nový závod vzniká v Nitre 09:10Pre jedných hrdina, pre druhých terorista. Súd rozhoduje, či Juliana Assangea vydajú do Spojených štátov 07:27Myslel som, že mám rakovinu mozgu, no potreboval som psychiatra. Moderátor Frindt o panických atakoch 07:25Mbappého príchod bude skúškou pre Ancelottiho. Musí vyriešiť problém a neoslabiť svoje hviezdy 07:12Lobotka stál pri góle na zvláštnom mieste. Možno aj preto ho po ňom hľadala kamera 06:58Ráno s NHL: Slafkovského séria sa skončila. Pri vylúčeniach sa hneval, ale nemal pravdu 06:32Ekonomický newsfilter: Nervozita v automobilkách priniesla úvahy o európskej superfúzii