Vojna na mape

Viaceré krajiny už vedú kampane, aby ľudia šetrili energiami, hovorí v rozhovore Brian Motherway, expert Medzinárodnej agentúry pre energie (IEA). Podľa neho fungujú tri druhy argumentov – apel na úsporu peňazí, boj s klimatickou zmenou a pomoc Ukrajine.

Brian Motherway, vedúci oddelenia energetickej efektívnosti v Medzinárodnej agentúre pre energie (IEA). Foto - dánske ministerstvo pre klímu a energetiku

Europoslanci vyzvali na zriadenie osobitného tribunálu, ktorý má vyšetriť možné vojnové zločiny Ruska na Ukrajine. V prijatom uznesení tiež žiadajú rozšírenie protiruských sankcií okrem iného na nemeckého exkancelára Gerharda Schrödera pracujúceho pre ruské štátne firmy.

Infografika: Hlavné ropovody v strednej Európe.

Tempo utečencov z Ukrajiny nemá obdobu: za tri týždne ušlo toľko ľudí ako v Sýrii za tri roky. Záťaž je hlavne na nových členských krajinách EÚ, do západnej Európy zatiaľ prišla len desatina z troch miliónov.

Mapa: Postup ruských jednotiek na Ukrajine počas 20. dňa invázie.

Ruský postup na takmer celom území Ukrajiny zostáva podľa USA „zastavený“. Ukrajinské sily podľa vysokého predstaviteľa Pentagónu navyše „účinne zasiahli“ ruské logistické a udržiavacie kapacity. (cnn)

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine – 19. deň:

Mariupol zostáva úplne zablokovaný, nepodarilo sa evakuovať ľudí ani doviezť humanitárny náklad. Oznámila to podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková. „Náš humanitárny náklad sa opäť vrátil do Záporožia. Toto je štvrtý deň, keď nemôžeme dodať vodu, potrebné lieky a potraviny,“ zdôraznila. (unian)

Vláda USA oznámila Slovensku, že s dodávkou objednaných stíhačiek F-16 bude meškať aspoň rok. Slovensko tak bude musieť vyriešiť niekoľkomesačné „okno“ vo svojej vzdušnej obrane. Ruské stíhačky totiž doslúžia skôr, než prídu americké.

Do ktorých krajín utekajú Ukrajinci pred vojnou. Počet utečencov už stúpol na 2 milióny, na Slovensko vstúpilo viac ako 140-tisíc z nich.

Rusi neplnia ciele a majú veľké problémy, priznáva to aj Igor Strelkov. Viac v zhrnutí, čo je nové vo vojne na Ukrajine podľa správ rozviedok – 12. deň.

Na Ukrajine sa bojuje vo viacerých mestách, ich obyvatelia sa z nich snažia utiecť smerom na západ. Pre bližšiu predstavu, o koľko ľudí ide, prinášame porovnanie podľa počtu obyvateľov s inými európskymi mestami.

Pre pokračujúce ruské ostreľovanie zlyhal aj druhý pokus evakuovať civilistov z obliehaného Mariupolu, oznámil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. O prerušení evakuácie informoval aj Červený kríž.

Ruský vojenský konvoj, ktorý sa ťahá takmer 60 kilometrov, sa aktuálne zastavil asi 15 kilometrov severne od Kyjeva.

Mapa: Postup ruských jednotiek na Ukrajine počas 9. dňa invázie

Zdroj - N

Graf: Ako fungujú kazetové bomby

Záporožská jadrová elektráreň, ktorú ovládli ruské jednotky, je výkonom najväčšia v Európe. Ukrajina má celkovo štyri jadrové elektrárne s 15 reaktormi, z toho šesť patrí k záporožskej. Jadrová energia sa podieľa na ukrajinskej výrobe elektriny 55 percentami.

V záporožskej elektrárni aktuálne funguje jeden zo šiestich reaktorov, no vo všetkých je palivo. Prezident Energoatomu Petro Kotin povedal, že personál pracuje „pod hlavňami agresorov“, ktorí zhruba o 4.30 ráno po ostreľovaní zlomili odpor obrancov elektrárne. (pravda)

Európa očakáva ďalšie vlny utečencov z Ukrajiny, predpoklady hovoria až o štyroch miliónoch ľudí, ak budú boje pokračovať. Na utečencov sa pripravujú aj mimo strednej Európy, do Talianska by podľa odhadov mohlo prísť 800- až 900-tisíc ľudí, ktorí tam majú rodiny a známych.

Mesto Cherson je dôležité pre ďalší postup ruskej armády, Ukrajinu čakajú ťažké boje, myslia si analytici. Obsadenie Chersonu môžu ruskí vojaci využiť pri postupe na sever, ale otvára im aj cestu na Odesu. V mori pri najväčšom ukrajinskom prístave už videli ruské vojenské lode, Američania sa obávajú ďalších útokov.

Z Ukrajiny utieklo od začiatku ruskej invázie už viac ako milión ľudí. Uviedol to Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, podľa ktorého ide z hľadiska rýchlosti o bezprecedentný exodus v tomto storočí.

Termobarické zbrane nie sú zakázané Ženevskými konvenciami, pretože nie sú klasifikované ako jadrové, biologické ani chemické. Ukrajinská strana tvrdí, že Rusko ich využilo v meste Ochtyrka, kde pri pondelkovom výbuchu zomrelo 70 ľudí.

Nové na Dennikn.sk

09:19Najzraniteľnejšiu časť Európy by už NATO malo ubrániť pred Rusmi. Pobaltie a Poľsko dostanú výrazné posily 08:27Často je veľmi unavený, referoval jeho tím. Sagan je však aj tak medzi najlepšími 07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov môže postaviť developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru00.00 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto00.00 18:36Danglár: Novodobá hlaholika00.00 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto Kóňa00.00 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodídu00.00 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavky00.00 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznam00.00 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegov00.00 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajú00.00 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu titulu